PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per weeK ot J 2.42 per Kwartaal. Fraoco per post J 2.63 per Kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 CL ADVERTENTIEPRIJS: Per m m. 12} ct., minimum per adver tentie S 2.05. BI) abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent, dicnstaanvragen en dienstaanbie dingen 60 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. WOENSDAG 3 MEI 1944 JDIT NUMMER BESTAAT 187ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 103 De Bureaux van ons oiad zun gevestigd-te: viissingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, teL 10 (2 UJnen), Redactie na Kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaal 29, Red. tel. 3521, Adm. tel. 3541; Goes: Red. en Adm. TurfKade 15, lel. 2475; Souburg: Kanaaistr. 45, tel. 234; Oostburg: Red. en Adm. Breedestraat 45, teL 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 21. Terreinwinst tusschen Karpathen en Dnjestr. Het opperbevel van de Diïlt- sche weermacht deelde Dins dag mede: Voor Sebastopol alsmede tus schen de uitmonding van den Dnjestr en de Karpathen mis lukten plaatselijke aanvallen der bolsjewisten. Eskaders slagvliegtuigen ondernamen doeltreffende aanvallen in scheervlucht op vliegvelden der bolsjewisten op de Krim en in den Zuidelijken sector van het front en vielen met succes vijandelijke concentra ties van pantserwagens en troepen in het gebied ten Noordwesten va a Jassy aan. Tusschen de Karpathen en den bovenloop van den Dnjestr leverden de aanvallen der Duit- sche en Hongaarsche troepen nieuwe terreinwinst op. Vijan delijke tegenaanvallen op de nieuw verkregen stellingen werden afgeslagen. Ten Zuidwesten van Kowel sloegen onze troepen, door de luchtmacht schitterend 'ge steund, vrij sterke door pant- senvagens en slagvliegtuigen gesteunde bolsjewistische aan vallen uiteen. Formaties Duit- sche gevechtsvliegtuigen vie- len 's nachts vijandelijke aan- voerstations, in het bijzonder Sjepetowka en transporttrei nen met succes aan. Aan weerszijden van Wi- tebsk bleven plaatselijke aan vallen van den vijand zonder resultaat. In het landingshoofd van Nettuno en aan het Italiaan- sche Zuidelijke frot werden plaatselijke vijandelijke aan vallen afgeslagen. Vijandelijke bommenwerpers wierpen Maan dagmiddag bommen neer op Florence. Dp den Balkan werd bij groote weers- en terreinmoei lijkheden de strijd tegen com munistische benden met succes voortgezet. In de harde ge vechten verloren de bandieten in de maand April meer dan 9000 dooden, 3700 gevangenen alsmede talrijke wapens en munitie. Bij aanvallen op enkele plaatsen in West-Duitschland en op de bezette gebieden in het Westen verloor de vijand Maandag overdag en 's nachts 22 vliegtuigen, waaronder 16 viermotorige bommenwerpers. De strijd op de Stille Zuidzee. -Naar het Japansche' hoofd kwartier mededeelt, heeft de Japansche luchtvloot op 27 April, die voor de Westkust van Hollandia een vijandelijke aan- valsformatie attaqueerde, een vijandelijken kruiser inden grond geboord en een tweede, groot oorlogsschip beschadigd. Dit laatste schip was waar schijnlijk een vliegdekschep. Op 30 April is een vijandelijke aanvalsformatie, die in de wa teren ten Zuiden van de Caro- linen opdook, begonnen met een bomaanval op de Truk- eilanden. De aanval werd on dernomen o}) 30 April en 1 Mei. Op 1 Mei werd ook van af schepen het eiland Mortloclc beschoten. De Japansche lucht vloot en garnizoenseenheden, die de vijandelijke aanvalsfor- matie attaqueerden, hebben een vijandelijk vliegdekschip beschadigd en ook meer dan 30 vliegtuigen neergeschoten. De vijandelijke aanval richtte eenige schade aan in Japan sche installaties op den grond, Mijnenvegers loopen uit om een vijan delijk mijnenveld op te sporen en ook Nederlandsche vrijwilligers maken deel uit van de bemanning. Volgt hun voorbeeld, vecht mee - NeeHnnds toekomst en meldt U bij de Krie'gsmarine. indiensttreding bij de Krlegsmarine is mogelijk voor iederen Nederlander tusschen 17-45 Jaar. Aanmelding inlichtingen by de Marineannaiv stelle West, Plompetorengracht 24, Utrecht; bij nlle Haferi. en Ortskom- mandanturen en bij de verschillende SS McldestelIen in Nederland. Nieuwe Sovjet-aanval. In het Roemeensche legerbe- richt wordt gemeld, dat de vij and na krachtige artillerie voorbereiding in den sector Tatgu FrumosMoldau tot den aanval overging, onder bescherming van een dichten nevel en met steun van sterke pantserstrijdkrachten. Hij werd met verliezen afgeslagen. Hevige gevechten zijn gaande. Handhaving van rust en orde in Bulgarije. De commissaris van politie te Sofia, Sokolof. heeft aan journalisten verklaard, dat de Bulgaarsche politie de scherp ste maatregelen neemt voor het handhaven van de openbare rust en orde en dat zij hierbij door alle goede Bulgaren wordt gesteund. Zoo is b.v. in een doi;p niet ver van Sofia een bende, bestaande uit twin tig terroristen, door de bevol king zelf aangevallen en ver nietigd. Naar de commissaris verder mededeelde,'zijn in den laatsten tijd in Sofia-verschei dene marodeurs doodgescho ten. Een aantal geneesheeven, die bij luchtalarm niet hun plicht deden, zijn tot dwang arbeid veroordeeld. Evenzoo is de echtgenoote van den voor- maligen minister-president en minister van oorlog uit den tijd van czaar Ferdinand, me vrouw Sultana Petrowa, we gens defaitistische propaganda naar een kamp overgebracht. De strijd aan de Indische grens. Een poging van de Anglo- Amerikaansche strijdkrachten om den ravitailleeringsiveg tusschen Kohima en Impnal te heroveren is, volgens te Tokio van het front ontvangen be richten, volkomen mislukt. De tegenaanval werd ten uitvoer jelegd door sterke eenheden van de 4de vijandelijke leger groep. Ofschoon de tegenstan ders ma een felle artillerievoor- bereidiug tanks en vliegtuigen gebruikten, zijn zij niet ge slaagd. De aardverschuivingen, die als gevolg van de onlangs voorgekomen aardbeving in Noordwest Anatollé, In de nabijheid van Gemlik ontstonden hebben geleid tot ontdekking van eer rijke steenkolenlaag van bijzonder goede kwaliteit. Tusschen St. Louis en Missouri en Cairo inIllinois (Ver. Staten), een afstand van 300 km., is de Mis sissippi op minstens drie plaatsen buiten de oevers getreden. Meer dan 6000 gezinnen zijn door het water dakloos geworden. SPANJE EN DE GEALLIEERDEN. Onderhandelingen geëindigd. Het Spaansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft in een nota medegedeeld, dat de tusschen Spanje eener- zijds -en Engeland en de Ver. Staten anderzijds gevoerde on derhandelingen geëindigd zijn. In de nota wordt gezegd, dat de onderhandelingen wegens den omvang van de te bespre ken vraagstukken van langen duur zijn geweest, en dat de overeenkomst zich uitstrekt tot talrijke punten, vooral tot de economische betrekkingen van Spanje met Engeland en de Ver. Staten. De besprekin g-en hadden- zich bewogen binnen het kader der strikte neutraliteit van Spanje en de huidige omstandigheden. Daar door is de weg geëffend tot normalisatie van de -betrek kingen tusschen Spanje en de andere deelnemers aan de on derhandelingen welke be trekkingen, zooals een ieder bekend, deslaatste weken een crisis hadden doorgemaakt en tot het uit den weg ruimen van alle moeilijkheden, zonder dat daardoor de belangen of de goede naam der betrokken landen telijden hadden. Bommen op Italiaansche steden. De Anglo-Amerikaansche luchtmacht heeft de laatste dagen weer een aantal ter- reuraanvallen ondernomen, o.a. een bijzonder zwaren aanval op Alessandria, de hoofdstad der gelgknamige Noord-Italiaan- sche provincie. Talrijke vier motorige bommenwerpers vie len in golven de binnenstad aan, beschadigden den Dom en de grootste kerk van Alessan dria zwaar en vernielden tal rijke woonhuizen, vooral in ar beiderswijken. De begeleidende vijandelijke jachttoestellen schoten van een hoogte vsth 40 nieter met machinegeweren op de bevolking, De Biblioteca del Ri3orgimento, die 50.000 deelen bevat, alsmede de Pinacotheek Trotti werden volkomen ver woest. Dinsdag werden de woonwij ken van Parma aangevallen. Door het lukraak laten vallen van brisant- en brandbommen veroorzaakten zij groote scha de in de dichtbevolkte wijken en bijzonder z\Vare verliezen onder de burgerbevolking. Ook te Bologna, dat even eens werd aangevallen, leèd de bevolking aanzienlijke verlie zen. Luchtaanval op Lemberg. Formaties Sovjet-vliegtuigen, die in den nacht van 1 op 2 Mei woonwijken in Lemberg aanvielen, verloren daarbij min stens 8 meermotorige bom menwerpers. die, naar het D. N.B. verneemt, werden neet-ge schoten door Duitsche nacht jagers en luchtdoelgeschut. Dinsdag sloegen Duitsche jagers een aanval var 20 Sov- jetvliegtuigen af. In luchtge vechten werden 7 Sovjettoe stellen neergeschoten. De Britsche duikboot „Syrtis' is over tijd en wordt al» verloren beschouwd. Adresverandering connnissariaaat voor de belan- gen van de v.m. Nederlandsche weermacht. De commissaris voor de be langen van de v.m. Nederland sche weermacht te 's-Graven- hage, Lange Voorhout 7, maakt bekend, dat met ingang, van 1 Mei 1944, een gedeelte van zijn commissariaat is verhuisd naar Velp. Het postadres is. te rekenen van genoemden datum af: Waldeck Pyrmontlann 5 te Velp. Wegens sabotage ter dood veroordeeld. Officieel wordt medegedeeld: De Nederlandsche onderda nen Johannes Meyer, Hendrik de Vries en Tjalling Bakker zijn door het Deutsche Oberge richt wegens sabotage ter dood veroordeeld. Zij hebben com munistische actie gevoerd, o.m. door het verspreiden van op ruiende geschriften en door pogingen tot brandstichting. Het vonnis- is voltrokken. De dag van den arbeid. Het Ned. Arbeidsfront heeft in het Concertgebouw te Am sterdam Maandag den dag van den arbeid gevierd. Arbeids frontleider Woudenberg herin nerde aan de oprichting van het N.A.F., twee jaar geleden. Wij hebben het vaste vertrou wen, dat in de toekomst de 1 Mei-dag de nationale feest dag van geheel de natie zal zijn. Wij 'vertegenwoordigen het Nederlandsche volk, wij willen de Germaansche eenheid van werkers, vervolgde spr. Het doel is een krachtige volksche eenheid en dat is ook het ken merk van deze revolutie. Den Nederlandschen werker willen tvij orde, recht en gerechtig heid op volksche grondslagen brengen. Arbeider moet een eeretitel worden. Om dat te bereiken is een geestesverande- ring noodig. 7000 sociale voor mannen staan op hun eenzame en moeilijke posten. Spr. voorzag in de toekomst slechts leiders en volgelingen, die met vreugde in het hart hun taak vervullen. Vervolgens hield Mussert een rede, waarin hij de geluk- wenschen van de N.S.B. aanbood. Spreker zeide dat niemand in Nederland den klassenstrijd wenscht. Wat is normaler dan dat een bedrijf een eenheid is en dat menschen van éën volk elkanders broe ders zijn? Vroeger overwon het socialisme niet omdat de ar beiders verdeeld waren in te genstelling met het kapitaal. Tlians is het kapitalisme ge spleten. De arbeiders daaren tegen vormen hu een eenheid. Kindje aan brandwonden overleden. Tengevolge van een uit den schoorsteen van de woning van de familie Juten aan den Parallelweg te Bergen op Zoom vliegende vonk, geraakte het in den tuin achter de wo ning geplaatste wiegje in brand, waardoor de baby. een meisje van 2 maanden, zooda nige brandwonden opliep, dat het reeds twee uur later over leed. Zak met lijk drijvende gevonden. Op de Sloterkade te Am sterdam werd een zak uit den Schinkel opgehaald, die bij na der onderzoek het lijR bleek te bevatten van een naar schat ting plm. 30-jarigen man. Het hoofd toonde Verscheidene zwa re verwondingen, welke op misdrijf wijzen. Voorloopige sluiting van l>epaalde tabakszaken. Tabaksdetaillisten, aan wie voorloopige sluitingsbevelen zijn uitgereikt, zijn gerechtigd onmiddellijk een steunaanvra ge in te dienen bij de regionale financieele commissie, in wier ressort hun bedrijf is geves tigd. Omtrent de vestigings plaats dezer commissie kunnen de Kamers van Koophandel en Fabrieken inlichtingen ver strekken. Deze bepaling geldt eveneens voo die detaillisten, die van de bevoegde autoriteiten inmiddels bericht hebben ontvangen, dat het sluitingsbevel we derom is ingetrokken, c.q. dat zij hun bedrijf (bedrijfsgedeelte) kunnen her openen, met dien verstande, dat zij slechts voor steun In aanmerking kun nen komen voor de periods, gedu rende welke hun bedrijf of bedrijfs- gedeelte gesloten is geweest. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR HUISBRAND- VERBRUIKERS. Ter bepaling van de aan de huisbrandverbruikers (geen particulieren) toe te wijzen rantsoenen brandstoffen voor het stookseizoen 1944-1945 wordt dit jaar wederom een enquête gehouden. Begonnen wordt met de huisbrandver bruikers, welke behooren tot de groepen B, C of D, dit zijn verbruikers, die: 1e. Een gebouw of perceel in ge- •uik hebben, waarvan niet tevens een gedeelte dient voor bewoning; en gebouw of perceel in ge bruik hebben, waarvan wél een ge deelte voor bewoning dient, doch van welk gebouw of perceel de totale "nhoud, bestemd voor de uitoefening /an beroep, bedrijf of dienst grooter s dan de totale inhoud van de voor bewoning bestemde ruimte. In het tijdvak van 5 t.m. 13 Mei 1944 moeten deze B, C of D verbruikers een bij den distributiedienst verkrijgbaar gesteld aanvraagformulier MD 393-02 afhalen en ervoor zor gen, dat dit formulier vóór 14 Mei a.s. ingevuld bij dezen dienst is ingeleverd. Hoewel de distributiedienst de inneming van op een later tijdstip ingediende aanvraag formulieren MD 393-02 niet zal .weigeren, zullen deze aan vragen voorloopig niet in be. handeling kunnen worden ge nomen. Het is dus in ieders belang, dat aan den hiervoor genoemden termijn van indie ning der aanvraagformulieren stipt de hand wordt gehou den. Ten aanzien van huis brandverbruikers, die voor de uitoefening van beroep, bedrijf of dienst een gedeelte eener woning in gebruik hebben, dat kleiner is dan de totale inhoud van het voor bewoning be stemde gedeelte, alsmede voor pensionbedrijven en kamer verhuurders, zullen afzonder lijke regelingen worden ge troffen, waarover t.z.t. bijzon derheden zullen worden gepu bliceerd. Generatorbonnen voor turf cokes. Van 1 Mei 1944 af reiken de distributiediensten aan hou ders van door de rijksver- keersinspectie uitgegeven machtigingen nieuwe genera- torturfcolcesbonnen uit, die groen gekleurd zijn en voor zien van strookjes, waarop de afmeting vermeld staat, nl. 1/5, 5/20 of 20/40. Deze bonnen geven elk recht op 10 kg turfcokes van de op de bonnen aangegeven afme ting. Op deze bonnen kan men bij de daartoe aangestelde we- derverkoopers van de vier groote benzinemaatschappijen ac turfcokes betrekken. Zooals reeds eerder is gepubliceerd, zijn-de oude rood gekleurde ge- neratorcokesturfbonnen van J Mei 1944 af ongeldig. Waar hard gewerkt \yordt, bestaat het recht op ontspanning. Deze ontspanning wordt bij den Landstorm Nederland op verschillende manieren gebracht. Daar zijn in de eerste plaats de kameraadschapsavonden, die gehee door de Jongens zelf worden géorga- Dan wordt er geld bijeengebracht, een orkestje opgericht, duizend en één kleine werkjes worden verricht, die alle bij elkaar toch noodig zijn om een dergel ijken avond te doen sla gen. Dan zitten officieren, onderofficie ren en manschappen door elkaar, ge zamenlijk aan een tafel en staat de geheele compagnie een avond los van .alle dlenstzorgen. Voorts vinden van tijd tot tijd Bioscoopvoorstellingen, muziekavonden en lezingen plaats, terwijl operetta en opera ook niet vergeten worden. Dit alles draagt er toe bij. dat de Landstormer ,z"gn ontspanning krijgt, waaraan dan meteen verbonden is zijn cultureelo scholing. Velen, dia vroeger niet wisten, wat kunst is. staan er nu opeens midden in tot hun groote waardeering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1