Convooiverkeer met succes aangevallen. Op Nieuw-Guinea wordt verwoed gevochten. ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per weck ot 2.42 per kwartaal, franco pet post 2.»» per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. I2i ct., minimum per adver tentie 2.05. BIJ abonnement speciale prüs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent, dlenstaanvragen en dlenstaanble- dlneen OU ct. „Brieven ot adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. MAANDAG 1 MEI 1944 DIT NUMMER BESTAAT 187ste JAARGANG UIT 4 BLADZIJDEN NUMMER 101 De Bureaux van on3 blad zijn gevestigd te: Vllssingen: P.edactls en Administratie Walstr. 58-60,1 tel. 10 (2 lUnen), Redactie na kantoortUd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaal 29, Red, tel. 3521, Adm. tel. 3541; Goes: Red. en Adm. Turfkade lö. tel. 2475; Souburg: Kanaalstr. 45. tel. 234; Oostburg: Ked. en Adm. Breedestraat 45, teL 102; Breskens: Dorpsstraat 35, te:. SI. ZWARE LUCHTAANVAL OP PLYMOUTH. Het opperbevel van de Duit sche weermacht deelde Zondag mede: Voor Seb3stopol en aan den beneden-Dnjestr bleven ook Zaterdag - plaatselijke aanval len van den vijand zonder re sultaat. in de Zwarte Zee boorde een Duitsche duikboot van een krachtig beschermd eojtvooi 1 kustvrachtschip en 2 groote sleepschepen in den grond. Ten Westen van Sebas- topol vernietigde een beveili gingsvaartuig van de marine een" bolsjewistische motortor pedoboot. In het gevechtsgebied van Jassy ondernamen onze troe- R;u, door eskaders Duitsche en oemeensche slagvliegtuigen schitterend gesteund, succes volle tegenaanvallen. 14 vijan delijke pantserwagens en 30 Stukken geschut, alsmede tal rijke andere wapens werden vernietigd of buitgemaakt. Tusschen de Kavpathen en den bovenloop van den Dnjestr won onze aanval, ondanks taai verzet der bolsjewisten, verder ten-ei n. Hongaarsche forma ties sloegen heftige vijandelijke tegenaanvallen af. Ten Oosten van Polozk mislukten herhaal de plaatselijke aanvallen dei- bolsjewisten. Bij de aanvalsge- vechten tens Zuidwesten van Kowei heeft zich in de laatste dagen de Rgnsch-Moezelland- 3che 342ste infanteriedivisie, onder bevel van generaal-ma- joor Nickel, bijzonder onder scheiden. In het landingshoofd van Nettuno alsmede aan het Ita- lia3nsche Zuidelijke front wer den vijandelijke aanvallen af geslagen. Booten van een Ita- haansche Mas-flottielje brach ten voor Nettuno een vijande lijk korvet tot zinken. Vijande lijke vliegtuigen hebben in Midden-Italië in scheervlucht een duidejijk gekenmerkt hos pitaal met'bommen en mitrail- leurvuur aangevallefi. De sedei-t begin October 1943 in het Westelijke deel van den Balkan voor den strijd tegen communistische benden opge stelde 1ste kozakkendivisie, heeft zich schitterend gehou den en den vijand zware verlie zen aan menschen en materiaal toegebracht. Bij een vijandelijken lucht aanval op de Fransche haven Toulon schoten verdedigings strijdkrachten van de lucht macht en luchtdoelartillerie van de marine 15 vijandelijke bommenwerpers neer. In harde gevechten tegen 't vij andelijke convooiverkeer op den Atlantischen Oceaan en in de Middellandsche Zee brachten onze duikbooten 4 schepen met een gezameniyken inhoud van 22.200 brt en 5 convooitorpedo- iagers, waaronder 2 groote torpedojagers van het modern ste type. tot zinken. Van 11 tot 30 April werden door vloot- strijdkrachten, luchtdoelartille rie aan boord van koopvaardij schepen en de luchtdoelartille- rie van de marine 101 vijande lijke vliegtuigen neergescho ten. Formaties Amerikaansche bommenwerpers ondernamen in de middaguren van Zaterdag, krachtig door jagers be schermd, een terreu raanval op de rijkshoofdstad. Er ontston den 'schade in woonwijken en verliezen onder de bevolking. De Duitsche. luchtverdediging- schoot 129 Amerikaansche ter- reurvlicgtu.igen, waaronder 121 viermotorige bommenwerpers, neer. Eerste luitenant Hans Keinrich Koning, Staffelkapi- tan van een jachteskader, ver nietigden in luchtgevechten 4 viermotorige terreurbommen- werpers. Zaterdagnacht wierpen vijan delijke vliegtuigen bommen neer op Nederrijnsch gebied. Zware Duitsche gevechtsfor maties veroorzaakten Zater- dagnacht bij een zvvaren aan val op Plymouth en op concen traties van schepen voor de EngeTsche Zuidwestkust ver woestingen voor langen tijd. Speciale af wee r t'o r mat ies in het Westen. De A.N.P. correspondent te Berlijn meldt: Genei aalveldmaarschalk Rom mel. die het bevel voert over dc Duitsche divisies in het ach terland van den Atlantikwal, heeft een aantal speciale for maties opgesteld, waartoe ook specialisten op het gebied van straatgevechten, die reeds bg een vroegere landingspoging in het gebied van St. Nazaire op den voorgrond zijn getreden, behooren. iOok zullen in het geval van een invasie waar schijnlijk Arabische en Indi sche iegionnairs in speciale formaties aan den strijd deel nemen. Versperringen aan Golf van Biscaye. Een gemotoriseerde pionier- bouwafdceling van het leger heeft aan de Golf van Biscaye, naar het D.N.B. verneemt, bin nen acht dagen een. groote ver- sperringszdne van 20 km leng te en aanzienlijke diepte tot stand gebracht. In dezen kor ten tijd werden 200.000 mijnen van allerlei soort gelegd, 33 km boomversperringen tot diep in het land opgeworpen en 100 km prikkeldraadversperringen aangelegd. Een en ander maak te tallooze hindernissen van den meest uiteenloopenden aard onderling verbonden tot een ondoordringbaar stelsel van ware menschen- en pant- servallen. De waarschijnlijkste opvolger van Knox als Amerikaansche mini! van marine. Is James Forrestnl, de 43-Jarige plaatsvervangende minister van marine. RADIOREDE VAN DEN LEIDER OP 1 MÊI^ De persdienst van den Ned. Omroep meldt: Ter gelegenheid van den ..Dag van den arbeid" zal de Leider op 1 Mei te 13.00 uur. via den zender en het draadnet Hilversum I (414.4 M.) het woord richten tot de Nederlandsche werkers. Afwgzend antwoord van Portugal aan Engeland. De Amerikaansche pers meldt, dat de Portugeesche re geering den Britsclien eisch betreffende de wolframleve- ranties aan Duitschland heeft afgewezen. In een briefwisse ling tusschen Churchill en Sa- lazar heeft volgens deze be richten, de Portugeesche re geringschef verklaard, dat 'ortugal niet op grond van het bondgenootschap met Enge land verplicht is de leveranties aan Duitschland te staken. Bovendien wenscht Portugal zich niet met nieuwe gevaren in te laten, want de door En geland geëischte maatregelen zouden door Berlijn als een openlijke vijandige daad be schouwd Kunnen worden. Canada's verliezen. Volgens het Canadeesche op perbevel zijn de totale verlie zen van Canada thans vastge steld op 15.000 dooden, 3000 vermisten en 5000, die iit- vijan delijke gevangenschap zijn ge raakt. Het luchtvvapen ver meldde alleen 8137 dooden. Neem de waarschuwingen op lucht- beschermingsgebied ter - harte, hel gaat om uw leven. Duizenden hebben weer een bezoek gebracht aan de bloembollenvelden de onvergelijkelijke ".leurenpracht In oogenschouw genomen. Van de gelegenheid tot het koopen van bloe- op de velden werd door velen gebruik gemaakt. CNR/Stevens/Pax Groote luchtslag boven Berlijn. 129 AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN - VERNIETIGD. In het gebied van Brunswijk is 't Zaterdag tot heftige lucht gevechten gekomen tusschen formaties Amerikaansche vliegtuigen en Duitsche jagers, die de Amerikanen van alle kanten aanvielen. De gevech ten namen in hevigheid toe naarmate de Amerikanen Berlijn naderden. Boven Ber lijn ontbrandde een groote luchtslag'. De formaties Duit sche jagers vielen in weerwil van liet ongunstige weer ver bitterd aan. In de meeste ge vallen werden de Amerikaan sche jagers van de bommen werpers weggedrongen, zoodat de "bemanningen der bommen werpers zich geplaatst zagen tegenover de Messerschmitt- cn Focke Wulf-jagers. Ook op den terugweg ondernamen Duitsche jagers en jachtkrui- sers'lfevige flankaanvallen. In- totaal werden 121 viermotori ge bommenwerpers en 8 ja gers door de luchtverdediging vernietigd. Het Amerikaansche hoofd kwartier in Engeland heeft totnutoe het verlies van 77 vliegtuigen bij den aanval op Berlijn toegegeven. De Britsche berichtendienst meldt, dat de bemanningen van de Amerikaansche vliegtuigen, die hebben deelgenomen aan den luchtslag op hun weg naar Berlijn, unaniem van meening zijn, dat zij tot dusver nog nooit zoo iets hebben medege maakt. De Duitsche jagers stegen met honderden tegelijk" op om de formaties bommen- werpers aan te vallen. Zij stortten zioh op de Ameri kaansche vliegtuigen en vlo gen door de formaties bom menwerpers heen, terwijl on telbare mitrailleurs aan be.ide zijden vuurden. Daarop for meerden de Duitsche jagers zich weef tot formaties herhaalden den aanval. Een formatie alleen viel de Ame rikaansche. vliegtuigen drie maal aan. Tntusschen maakten kleinere formaties Duitsche jagers korté metten met de beschadigdge gevechtsvlieg tuigen, die zich van de forma ties hadden losgemaakt. De Amerikaansche bommen werpers moesten zich een weg banen door twee luchtslagen heen, de verbitterdste die de Duitsche luchtmacht ooit ter verdediging van Betlijn heeft gevoerd. De Duitsche jagers hebben „als bezetenen" aange vallen. Een Amerikaansche boordschutter verklaarde: „De luchtdoelartillerie was vreese- lijk. Wij moesten het twee uur lang doorstaan". Een marco nist zeide: „Zooiets vrecselijks hel} ik nog nooit beleefd. De Duitsche jagers aarzelden geen oogenblik om zich in het vuun van hun eigen luchtdoel artillerie te storten". Geallieerde overmacht. Voor het eerst Ned. Indiscli gebied heroverd. .Nederlandsche en Indonesische ambtenaren uit Australië aangevoerd. De Ned. Córr. dienst schrijft uit Berlijn: De laatste Engel- sche bladen die alhier zijn ont vangen, bevatten luchtfoto's van het eskader der Britsche Azievloot, die den Sen April voor N.-Sumatra verscheen en met behulp van op' vliegdek schepen meegevoerde Engel- sche en Nederlandsche bom menwerpers een aanval deden op het eilandje Sabang en de luchthaven Lho'nga ten Zuid westen van Kotaradja. De op perbevelhebber van de Britsche Azië-vloot, admiraal Sommer- ville, die de operaties persoon lijk leidde, had geen enkel risi co genomen voor het geval, dat hij slaags zou raken met de Japansche vloot, want de rug- gegraat van het eskader, dat van Ceylon naar Sumatra stoomde, bestond uit niet, min der dan 12 slagschepen. Reeds eerder was bekend gemaakt, dat Sommerville een ring van duikbooten in de wateren ten Noorden van Sumatra had ge concentreerd. Vrijwel ter- zelfdertijd stiet Nimitz met een machtige vloot verder naar het Westen door dan hij zich tot dusverre ooit gewaagd heeft, nl. tot de Pa- iaoe-eilandén. het Japansche bolwerk voor de Philippijnen, die door bom menwerpers werden be stookt. waar zich de 3 vliegvelden van Hollandia bevinden. Twee van die vliegvelden Iconden zonder ernstige beschadigingen ver overd en in gebruik genomen worden, terwjrjl om het derde dagenlang verwoed is gevoch ten. Intusschen waren het aan grenzende dorpje Pim en de strategisch belangrijke heuvel Leimok bezet, wat voor de Ja panners aanleiding was om Hollandïa te ontruimen. Uit de Japansche berichten valt thans af te leiden, dat het Japansche garnizoen er kenne lijk naar streeft, bij Hollandïa een guerilla-oorlog te gaan voeren. De Amerikaansche landings troepen uit de Humboldt- en de Tanamerah-baai hebben con tact met elkaar gekregen op den autoweg, die achter Hol- landia omloopt. Met dat al zijn er voor het eerst een paar vierkante kilo nieters Nederlandsch-Indisch gebied op de Japanners her overd. Op denzelfden dag dat Ondertusschen bereidde ge neraal MacArthur weer een van zijn ,,kikvo.vsch-sprongen" voor: Madang, waaraan hij reeds geruimen 'tijd zijn han den vol heeft, werd onder den voet gêloopen door Australi sche troepen, die bg verrassing Alexishaven ten Noorden van de stad waren geland. Wevvak, de laatste Japansche basis op de Noordkust van Britsch Nieuw-Guinea, die nog steeds hardnekkig tegenstand biedt, liet hij liggen, om bijna 1000 km verder naar 't Wes ten een 3-tal landingen uit te voeren. Den 23sten April zette hij troepen aan land te Eitape in het uiterste Westen van de Noordkust van Britsch Nieuw- Guinea, alsmede in de Hum- boldtbaai' ten Oosten en in de Tanamerahbaai, ten Westen van Hollandïa, een kleine ha venstad op de Noordkust van Nederlandsch Nieuw-Guinea. Al deze landingen werden uitge voerd door Amerikaansche ma riniers. terwijl zich onder de vlootstrijdkrachten eenige een heden van de Nederlandsch-ïn- dische vloot bevonden en een aantal Nederlandsch-Indische vliegtuigen medewerkten aan het vormen van de bij derge lijke operaties noodzakelijke luchtparaplu ie". Eitape was betrekkelijk spoe dig in geallieerde handen. Bg Hollandïa is een felle strgd ge voerd, daar de Japanners lhei na Rabaul hun sterkste lucht- steunpunt voor den strijd in clen Bismarck-Archipel hadden, dat krachtig werd verdedigd, ook al bleek het garnizoen dan niet opgewassen tegen de ver pletterende meerderheid, waar mee het bij verrassing werd aangevallen. De Amerikanen lieten het op zichzelf vrij onbelangrijke stad je Hollandia aanvankelijk lig gen. om zoo snel mogelijk tus schen het Cycloopgebergte heen te dringen naar de vallei, de Amerikaansche mariniers Hollandia binnenrukten, land de er op een der vliegvelden van de stad een aantal vlieg tuigen, die ongeveer 100 Ne derlandsche en Indonesische ambtenaren uit Australië aan voerden. Deze groep van amb tenaren stond onder leiding van majoor Davis Schermer, een officier van het Ned.-Indi- sche leger, die met eenig mili tair vertoon de Nederlandsche vlag heesch, nadat heni na mens generaal McArthur het burgerlijk bestuur over het hé- vrijde deel van Ned. Nieuw- Guinea was overgedragen. De berichten uit Tokio ver heimelijken niet, dat het ver lies van Hollandia voor de Ja panners een ernstige tegenslag is. Weliswaar kan het eiland H&lmaheira in de Molukken' nog als een zeer goede lucht basis worden beschouwd, maar Halmaheira gaat mank aan 't euvel, dat het vele -honderden kilometers Westelijker ligt, wat zijn beteekenis voor den Bismarck-archipel. waar Mac Arthur zich gereed maakt voor den eindstrijd tegen Rabaul, aanzienlgk beperkt. Bovcndièn vormt Hollandia in de hand der geallieerden een bruikbare basis voor luchtaanvallen op de Philippgnen. Tenslotte zijn ook de vermoe delijk nog sterke Japansche strijdkrachten op de «N.-kust van N.-Guinea tusschen Ma dang en Hollandia ernstig ge handicapt, daar ze. nog slechts zeer moeilijk geravitailleerd kunnen worden. MacArthur schat hun aantal op 60.000, terwijl van Japansche zijde om begrijpelijke redenen geen cij^. fers worden genoemd. Deze troepen komen dan nog bij de Japansche strijdkrachten, die meer Oostelijk op Nieuw-Gui nea alsmede op de Salomons eilanden en in den Bismarck- archipel in vrij hooge mate on-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1