^MELBA PALTHE INVOERING VAN DE Z-KAARTEN- PROCEDURE IN. DE VOEDSEL» VOORZIENINGSBEDRIJVEN, Van bevoegde xljde wordt mede gedeeld: Op grond van de verordening van den Riiktcommisearl» voor het bezette Nederlandtche gebied, nr. 108/1942, waarbij 'elke ondernemer verplicht werd desgevraagd Inlichtingen te ver strekken omtrent in zijn bedrijf aan wezige arbeidskrachten, is in toepas sing gebracht de z.g. Z-kaartenpro- cedure. Deze procedure wordt thans ook voor het gehcele gebied van de voedselvoorziening ingevoerd. Op deze wijze worden voor dit bijzonder be langrijke deel van -het economische leven de arbeidskrachten vrijgesteld, die noodzakelijk zijn om de voedsel voorziening te verzekeren. Aan de kaartenprocedure behoeven op dit oogenblik nog niet deel te nemen de eigenaren en werkkrachten van land- en tuinbouwbedrijven, dus boeren, tuinders, visschers en de bij hen werkzame personen. Voor deze groepen van personen blijven de uit gegeven gele vrijstelllngsbewijzen voor- loopig van kracht. Onder de Z-kanrtenprocedure voor de voedselvoorzieningsbedrijven vallen thans dus de navolgende groepen van bedrijven en personen: I» De geheele industrie op het ge bied van de voedselvoorziening, zooals deze is ondergebracht in vakgroepen en ondertfakgroepen van de volgende bedrijfsgroepen: a. binnen- en buitenlandscjic akker bouwproducten verwerkende Industrie: b. industrie van oliën, margarine, vetten en verwerking van dierlijke producten; c. derivaten van land bouwproducten verwerkende Industrie: d. zuivel- en melkproductenindustrie en melkinrichtingswezen: e. groenten- en fruitverwerkende industrie. 2. De geheele groothandel in le vensmiddelen, zooals deze is onderge bracht in de vak. en ondervakgroe pen van de onderbedrijfsgroep groot handel voedselvoorziening en- aanver wante gebieden. 3. De tusschenpersonen in de voed- •el voorzieningsbranches, o.m. zooals zij zijn ondergebracht In de tot de bedrijfsgroep tusschenpersonen behoo- rende vakgroepen: a. Tusschenpersonen in bloembollen: b. in cacao; c- in alcoholhoudende dranken; d. In granen; in groen ten en fruit; f. in kaas; g. in kof fie; h. in kruidenierswaren: I. Ir kunstmeststoffen; J, In melkproduc ten; K. in oliën, vetten en oliezaden; I. in specerijen; m. in suiker; n In thee; o. in vlsch; p. in gedroog de zuidvruchten: q. In zetmeel. 4. De detailhandel in de voedsel' voorziening, zooals deze Is onderge bracht in de tot de bedrijfsgroep detailhandel behoorende vakgroepen: Detailhandel In kruidenier! renb. in melk, boter, kaas eieren; c. In aardappelen, groenten tn fruit; d. in visch; e. In wild en gevogelte: f. In brood, banket, cho colaterieën en suikergoed; g. Ir vleeschwarenh. In alcoholhoudende •n alcoholvrije dranken; I, In bloemen en planten. Der.ambachtsbedrljven In de voed selvoorziening, zooals deze zijn on dergebracht in de tot de bedrijfsgroep voedselvoorzleningsambachten behoo rende vakgroepen: a. slagerij; b. brood- en banketbakkerij; c. maal derij: d. loondorscherlj. II. De navolgende groepen: 1. de koel- en vrieshuizen, onder gebracht in de ondervakgroep koel en vrieshuizen; 2. de vlasverwerkende ambachtbedrüven (vlasroterijen)3. de griend- en rietbedrijven, zooals deze zijn ondergebracht in de onder vakgroepen verpakkingsmanden-Indus trie en rletmatten-industrie; onder vakgroep blezenmakerüen en -sorteer- derijen; 4. de boerenleenbanken en haar centrales, opgenomen in de be drijfsgroep landbouwcredietbanken; 5. het ambacht ten plattelande en de ambachtelijke nevenbedrijven van den landbouw, met name: a. dorpssmeden b. wagenmakers; c. reparatie-inrich tingen voor landbouwwerktuigen en -machines. d. dorpstimmerlieden, electrotechnischfr Installateurs, laars en dakdekkers, die uitsluitend of in hoofdzaak op het platteland werkzaam zijn; e. zadelmakers vervaardigers van tuigen: f. persbe drijven voor hooi en stroo; g. gras drogerijen. Voor zoover ondernemingen uit de onder II opgesomde groepen van be drijven reeds aan de doorvoering van de Z-kaarten-procedure hebben deel genomen, kan daarmede worden vol staan. Het is niet noodig, om een tweede maal Z-kaarten in te dienen. Wil een ondernemer, hetzij voor zichzelf, hetzij voor zün personeel vrijstelling van arbeidsinzet verkrijgen, dan moet hij een aanvrage daartot indienen bij de Duitsche instantie, die de belangen' van zijn bedrijfstak be hartigt. in dit geval de ,,Hauptabtei- lung Ernahrung und Landwlrtschaft' Juliana van Stolberglaan 45. Den Haag. Duitsche ondernemingen. ondernemingen, waarvan de eige- ir of de meerderheid eigendommen rijksdultschers mede ondernemingen, kapitaal voor meer dan 50 rijks- duitsch bezit is. of die een rijks- duitsche ..Ubernahmetreuhönder" heb ben. dienen hun aanvrage in bij de Duitsche Kamer van Koophandel voor Nederland te Amsterdam, welke de aanvragen doorgeeft aan de Haupt abteilung -Ernahrung und Lnndwirt- schaft in Den Haag. Deze instantie beslist over de aanvraag. De vak groepen worden In de gelegenheid ge steld om de belangen van de aange sloten ondernemers te bepleiten bin nen het kader van richtlijnen, welke hun na overleg met de vakgroepen en betreffende bedrijfschappen wor den verstrekt. ontvangst van een aanvrage wordt bevestigd door de toezending van een ontvangstbewijs. Het ont vangstbewijs waarborgt, aat de ar- beidsbureaux, zoolang de beslissing op het verzoek niet is genomen, geen werkkrachten aan het bedrijf ont trekken. Mocht een ondernemer kor ten tijd na het Indienen van zijn aanvrage nog geen ontvangstbewijs hebben gekregen, dan moet hü zich onmiddellijk tot de Hauptabteilung Ernahrung und Landwlrtschaft, resp. de Duitsche Kamer van Koophandel wenden. Bij het verzoek moeten worden overgelegd: 1. een wit vragenformu lier in drievoud, dat de totale perso neelsbezetting weergeeft; 2. voor elke mannelijke werkkracht van 18 tot 45 Jaar (eigenaar, directeur of mede werkende familieleden daaronder be grepen) een driedeelige groene Z- kaart. Ook voor retds vroeger door z.g. Ausweise vrijgestelde werkkrachten moeten Z-kaarten worden Ingediend, aangezien deze Ausweise met de- door voering van de Z-kaartenprocedure hun geldigheid verliezen. Aanvraagformulieren en Z-kaarten zijn verkrijgbaar gesteld bij de vak- groepen, de Kam rs van Koophandel en de Duitsche Kamer van Koop handel voor Nederland te Amsterdam ONZICHTBAAR STOPPEN (AM. STOP PAGE) van scheuren, brand- oi motgaten er.z., van alle soorten weefsels. Regelmatige, vluggere aflevering is thans gegarandeerd. Eigen winkels of agentschappen over heel Nederland. RHEUttASflri t«gen spit ■n ischias «n te Rotterdam. Filiaalbedrijven moeten zoowel voor het hoofdbedrijf ale vooc elk filiaal een afzonderlijke aanvrage Indienen. Aan het hoofd van het vragenfor mulier moet de vakgroep, waarbij de onderneming is aangesloten, worden aangegeven, alsmede het bedrijfschap op welks gebied zij werkzaam is. 16 de ondernemer lid van meer dan één kgroep, dan moet slechts één daar- n worden genoemd en wel die, in welker artikelen de onderneming den grootsten omzet heeft. Hetzelfde geldt voor het bedrijfschap. Ondernemingen^ die zoowel In den handel, de industrie of het ambacht werkzaam zijn, moeten bij de vraag en omzet dezen splitsen ir handels-, industrie- en ambachts- Rijksduitschers moeten in de vra genformulieren met „R.D." worden ingeduid. - Joden moeten ook op de vragen formulieren worden vermeld en ali Jood" worden aangeduid. Eij de indiening van de Z-kaarten moet er op worden gelet: it elk der dHe deelen gelijk luidend moet worden ingevuld (de afzonderlijke deelen mogen met ge scheiden worden) en vervolgens moet worden opgegeven: b) onder von (van) (toeziend gaan)Hauptabteilung Ernahrung und Landwlrtschaft, Den Haag; c. onder für (voor): nauwkeurige aanduiding van de firma met plaats naam, straat en telefoonnummer, in dien mogelijk met stempel, schrijf machine- of drukletters; d) onder als (als): nauwkeurige Opgave van de betrekking, resp. werkzaamheid van den betrokkene, bijv. eigpnaar, procuratiehouder, mon teur, bakker, enz.; e) onder de nummers 17 de ge gevens betreffende den persoon f) .onder arbeidsbureau (G.A.B.) het voor het b e d r ij f, dus niet de woonplaats van het personeelslid bevoegde" arbeidsbureau, bü filialen het voor de filialen bevoegde arbeids bureau. Inlichtingen geven in twijfel gevallen de arbeidsbureaux, de burge- s, pplltie of Kamers van Koop handel g) onder 8a resp. 8. indien op de kaarten een ruimte 8a niet is aan gegeven: het nummer van het per soonsbewijs; h) onder nummer 9 „Früher aus- geübte TStigkeit": het vroegere be roep, bijv. ongeschoold arbeider; i) onder „BegrOndung des Antrgges' moet de beteekenis van het personeels lid voor het bedrijf kort worden aangegeven, bijv. de eenïge chemicus, beste vakkundige pakhuisknecht enz; ook kan op sociale gezichtspunten worden gewezen, bijv. kostwinner van zijn oudere en 5 Jonge kinderen. Hier moet ook worden aangegeven, indien de betrokkene reeds Is afge keurd. De vrijstelling van den arbeidsinzet heeft plaats hetzij voor een bepaal den tijd, hetzij voor een onbepaalden tijd. Na de beslissing krijgt zoowel de betreffende vakgroep resp. de Duit sche Kamer van Koophandel aJs de ondernemer één Z-kaart terug, waar op de beslissing is aangeteekend. De vrijstellingen, die naar aanlei ding van de aanvragen zijn gegeven, zijn bindend voor de arbeidsbureaux en kunnen door deze bureaux niet worden ingetrokken. Mocht desondanks een vrüstelling door een arbeidsbureau niet worden erkend, dan is de vak groep, resp. de Duitsche Ramer van Koophandel in de gelegenheid om ir overleg met de Hauptabteilung Er nahrung upd Landwirt8chaft onmid- DE KASCONTROLE 12) door Paul Roseuhayn. De'detective knikte. „Dat is eigenlijk voldoende. Heeft buiten u niemand van uw per- sonéel den heer Thomas ge zien Kieszling liet nadenkend zijn hoofd in de handen rusten. Kieszling liet nadenkend zijn hoofd in de handen rusten, „Neen", zei hij eindelijk. „Door een toeval zijn wy di rect door ^ién privé-ihgang in mijn kantoor gegaan en ook op dezelfde wijze hebben wy het kantoor weer verlaten. Beide keeren". De detective keek hem la chend aan. „Houdt dat werkelijk voor een toeval?" vroeg hij. „Beide keeren..." De directeur hief langzaam het hoofd op en keek den te genover hem zittende in de oogen en sloeg zich plotseling voor het hoofd. „Geen toeval... Neen, na tuurlijk niet.... dat was geen toeval. Nu is het mij duidelijk; dat was wel degelijk welover wogen het doel van den heer Thomas! Hemel, nu valt me dat opeens weer in: toen wij de tweede maal in het kan Rechtszaken Gelden van Winterhulp verduisterd. Het Arnhemsche gerechts hof heeft bevestigd het vonnis van de Arnhemsche rechtbank, waarbij de 61-jarige Doetin- chemsche handelsagent J. B.. die als hoofdagent van Win terhulp te Nijmegen 1684,74 verduisterde, werd veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. B. woonde te Doetinchem. Thans is hij voortvluchtig. Afschuwelijke daad. 29 Februari jl. was ten hui ze van een Amersfoortsche fa milie een man stervende. De dokter had geadviseerd alsnog een kapper te laten komen. De 23-jarige kappersbediende G. Sch. uit Amersfoort werd tot den stervenden toegelaten. Toen het scheren van den bewuste lozen man afgeloopen was en de kappersbediende wegging, vergat deze zijn sjaal. Hij ging weer naar de sterfkamer, pak te zijn das, doch maakte te vens van de gelegenheid ge bruik om een gouden horloge met ketting, dat op het nacht kastje lag, te stelen. De officier van justitie by de rechtbank te Utrecht laak te het optreden van verdachte scherp. Dit voorval demon streert ten duidelijkste de ont zettende mentaliteit van som mige onverlaten. Daar komt nog bij, dat deze verdachte maar liefst 50 gulden per week verdiende, een armbandhorloge had en dus heelemaal niet be hoefde te stelen uit armoede. Spr. eischte tegen verdachte de maximumstraf, welke hij hier eischen kon, nl. 6 maan den. Hst vonnis luidde 4 maan den onvoorwaardelijk. Verduisteren: van 2329 April r van 21.006.15 uur. De maan gaat morgen te 2.10 onder en komt te 10.28 op. toor kwamen, toen weigerde Thomas regelrecht door het aigemeene kantoor te gaan. Hij verontschuldigde zich er mee, dat hij niet zeer vast meer op de beenen stond en dat leek hem tegenover zijn autoriteit compromitteerend". Jenkins knikte. „Heel goed mogelijk. Het ziet er naar uit. dat Thomas reden had niet door derden gezien te wor den". Hij staakte het heen en weer loopen en bleef voor Kieszling staan. „Twee aanknoopingspunten zijn aldus aanwezig, als ik goed heb gehoord", zei hy na denkend. „Ten eerste: de voorloopige kwitantie, die Tho mas over de somma van twe-e- honderdvyftigduizend mark heeft gegeven. En ten tweede: het telegram van de hoofddi rectie uit Berlijn, dat u de aan wijzing heeft gegeven om den heer Reimers tweehonderdvijf tigduizend markt uit te beta len. Overigens moet ook het origineel van h£t telegram, dat de heer Thomas aan het hoofdkantoor te Berlijn heeft gestuurd, op het postkantoor liggen. Ik bedoel dat telegram, waarin hij zjrjn directie den aankoop van het huis mede deelt en tevens verzoekt om Burgerlijke stand GOES. Geboren: Johanna Elisabeth, d. v. Pieter F. J. van Vredegem en Johanna J,j de Kok; Franciscus Adriaan.i z. v. Ferdinandus J.Tierie enr Tannetje M. van Hese; Chris tina Adriana, cl. v. Adriaan Schrijver en Adriana A. del Vos; Jan, z. v. Antoon J- Min-J naar en Leentje Everfdijk;" Willem Marinus, z. v. Johan G. de Korte en Johanna M. Maks; Willemina Anthonetta Jeannette, d. v. Jannis J. Lako en Elisabeth T. van der Graaff; Frederik Daniël Gijs-t, bert,.z. v. Srjbolt Prins en Aai-, tje van Gilst; Willem Jacob, z. v. Pieter de Pan en Jacoba W. Westplate: Adriana Susan na, d. v. Nicolaas C. Kooman en Geertruida Timmerman: Elias Johannes, z. v. Jacobus i Karman en Maria Verrijzcr. Overleden: Adriana van; Zweeden, 60 j., vr. v. Jacobus I. Goud; Willem H. Smits, 51 j., man v. Cornelia A. Agema. dellijk daartegen op te komen. De verzoeken ïm vrijstelling bovengenoemde groepen van bedrijven en personen moeten onverwijld en uiterlijk tot 30 April 1944 bij de Hauptabteilung Ernührung und Land- Irtschaft, resp. bü de Duitsche Ka- ier van Koophandel te Amsterdam worden ingediend. Ondernemers, die verzuimen binnen dezen termijn hun verzoek in te dienen, stellen daar mede zich zelf en hun personeel voor arbeidsinzet elders ter beschikking. Met nadruk wordt er dus op ge wezen, dat die ondernemers, die deze laatste gelegenheid tot het aanvragen vrüstelling ongebruikt laten voor bijgaan, het aan zich zelf te wijten hebben, wanneer hun belangen bij het vrgstellen van hun werkkrachten niet worden behartigd. Buitenlandsclie ondernemingen, d.w. r. ondernemingen, waarvan de eige naar of de meerderheid der eigenaren noch rüksdultscher* is, noch Nederlan der, alsmede ondernemingen, waarvan het kapitaal voor meer dan 50 1» niet-Duitsch of niet-Nederlandsch be zit is, behooren hun aanvragen even als de Duitsche ondernemingen in te dienen bü de Duitsche Kamer van Koophandel te Amsterdam of te Rot terdam. Aldaar zijn voor deze onder nemingen ook aanvraagformulieren te verkrüoen. Kerk- en Schoolnieuws Ned. Herv. kerk. Aangeno men naar Amsterdam L. Buenk te Veessen. Geref. kerken. Benoemd tot hulppx-ed. te Arnhem ds. H. v. d. Berg te Scharendijke. .Prof. dr. H. H. Kuyper. Naar wij vernemen is prof. dr. H. H. Kuyper te Arnhem, oud-hoogleeraar der Vrije Uni versiteit en hoofdredacteur van het weekblad De Heraut, ernstig ongesteld. Zijn toe stand baart zorg. Prof. Kuy per. die in Juli a.s. 80 jaar wordt, ia_de oudste en laatst- overgebleven zoon van den be kenden staatsman, wijlen dr. A. Kuyper. het bedrag van een kwart mil- Lioen uit te willen laten be talen". Kieszling knikte. „Twee van deze bewyzen, het telegram en de kwitantie zijn aldus in uw bezit. Waar hebt u die documenten be waard?" „Ik heb ze in de la van mijn schrijftafel gelegd". „Ik zou ze graag willen zien". Wanneer?" „Dadelijk". „Dus u wilt de zaak op u nemen?" De detective keek zyn be zoeker aan en lachte. „Als ik mij niet vergis, dan heb ik hier een van de inte ressantste gevallen uit mijn practijk. Komt u mee. We zul len de papieren gaan halen". De beide heeren stegen uit den auto en betraden 't bank gebouw. „We zullen denzelfden weg nemen, dien de heer Thomas zoo slim gekozen heeft", zei Jenkins. „Ik bedoel dien, die direct van de straat naar u.v privékantoor voert. Dat heeft verschillende voordeelcn, waar van de voornaamste wel die is, dat het personeel voorloopig nog niets van de zaak moet bemerken". I'ir Uittil er rit lirliticm Tfcfbii nootliif! ''ff Melba beteekent eztra voedsel. éók verslerkend voedsel Ze drinken Melba graag omdal 'I >00 lekker is. "^jnDe Versterkende Kinderdrank

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 2