Atlantische wal beslissend voor invasie. 5 Revolutiontiaire verandering in jachtvliegerij. GEHEIME WAPENS? Sinds eenige dagen rappor teeren de vliegers van de Duit- sche luchtverkenning toene mende beweging in de havens van Z.O.-Engeland. Er is niet uitdrukkelijk sprake van een concentratie van schepen, maar desondanks wekt deze korte, bijna laconieke mededeeling herinneringen aan dergelijke berichten over beweging in de havens van Gibraltar, Tunis, Sicilië aan den vooravond van de geallieerde landingen Marokko en Algiers, op Sicilië en bij Salerno. De berichten van Duitsche zijde geven zeer duidelijk te verstaan, dat men niet de mogelijkheid van een invasie ernstiger rekening houdt dan ooit tevoren. De overgroote meerderheid der militaire deskundigen, zoo wel Duitschers als geallieerden en neutralen, kwamen omtrent het tijdstip tot de volgende conclusie: 't gunstigste oogen- blik voor een invasie ligt in het voorjaar, wanneer de nach ten nog niet al te kort zijn, liefst zoo kort mogelijk, na de periode der voorjaarsstormen, wanneer de zee ge ruimen tijd zeer rustig pleegt te zijn en dan ongeveer 8 tot 10 dagen voor de laat opkomende volle maan, opdat de invasietroepen gedurende de donkere nachten versterkingen kunnen ontvan gen en zoo weinig mogelijk ge hinderd door de verdedigers, hun nieuw verworven posities kunnen versterken en uitbrei den. Het eenige twijfelachtige punt vormt nog het weer, vooral hoe zich dit in de ko mende periode zal ontwikkelen. Hierop kunnen echter alleen de militair-meteorologische dien sten een antwoord geven en die houden hun gegevens uiteraard geheim. Afleidingsmanoeuvres. Er is reeds herhaaldelijk op gewezen, dat de Duitsche le gerleiding de invasie niet voor stelt als een massale aanval op een bepaald punt, doch dat zij rekening houdt met een groot aantal landingen 10, 12 of 15 desnoods niet alleen tus- schen Brest en Vlissingen, dat deel van de Europeesche kust. hetwelk onmiddellijk onder bet bereik van in Engeland gesta- tionneerde jachtvliegtuigen ligt, maar ook elders. De pun- jiijjux te taatf kent U al om Uw scheerzeepbon R öl •in te leveren bij Uw leverancier. Deze bon vervalt 29 April a.s.l Lever hem dus omgaand ten, die in dit verband na tuurlijk zuiver als veronder stelling het meest worden genoemd, zijn de Lofoten, die den toegang tot Narvik con troleeren, alsmede het gebied van Drontheim en Bergen in Noorwegen, het gebied van Bordeaux en Marseille in Frankrijk en het gebied van Genua in Italië. In Duitsche militaire krin gen hoort men steeds weer de meening verkondigen, dat de geallieerden alles op alles zul len moeten zetten voor een frontalen aanval op het hart van het Atlantische bolwerk tusschen Cherbourg en Duin kerken, Daar liggen dicht on der de Engelsche kust de groote havens waar zij niet buiten kunnen. Daarachter ligt een terrein, dat bij uitstek ge schikt is voor den grooten slag tegen de Duitsche strijdkrach ten. En bovenal: daar ligt de strategisch kortste weg naar het uiteinde van den eigenlij ken Westwall, die op den Rijn is gebaseerd en ten Noorden van het punt. waar deze rivier ons land binnenstroomd, over gaat in een systeem van ver sterkingen, dat om geografi sche redenen een heel wat min der geduchte hindernis vormt, dan de „Siegfriedlijn" om de Engelsche benaming te ge bruiken tusschen Emmerich en Bazel. Een tweede punt, dat Duitsche militaire kringen als het mogelijke doel van een massalen geallieerden aanval wordt genoemd, is de Duitsche Noordzeekust en Denemarken. Voor de geallieerde oorlogvoe ring zou het van enorm belang zijn om hier vasten voet te krijgen, terwijl het verder met een beperkte luchtmacht, die voor een groot deel op vliegdekschepen getranspor teerd zou moeten worden ook voor een zeer sterke vloot vrijwel ondoenlijk lijkt om hier succes te boeken. De kwestie zelf echter is meermalen door militaire deskundigen zoo uit voerig in de Duitsche pers be handeld, dat een dergelijke on derneming wel tot de bestaan de mogelijkheden gerekend moet worden, ook al stellen zich de genoemde deskundigen eenparig op het standpunt, dat Duitschland in staat is een der gelijke poging eventueel af te slaan. Benoodigde krachten, Zou het hoofdkwartier van generaal Eisenhower gelegen- heid krijgen zijn krachten vol ledig te ontplooien, dan zal al leen bij de operaties in West- Europa generaal Montgomery de beschikking hebben over 2% tot 3 millioen man, lucht- maarschalk Tedder zal tegen de 10.000 vliegtuigen onder zijn bevelen hebben, waarvan min stens 3000 viermotorige bom menwerpers, terwijl admiraal Land zonder eenigen twijfel zeer belangrijke vlootstrijd- krachten ten dienste zullen staan. Het lijdt geen twijfel of de geallieerden maken zich geen illusies omtrent de kracht van den Duitschen afweer. Z(j zullen daarom ir Duitsche opvatting trachten, met irr petto gehouden geheime wa- Eens daartegen iets meer te ereiken. Vast staat, dat de Engelschen op zeer groote schaal parachutisten hebben opgeleicWterwiji de» Ainerika- nen over een uitgebreide lucht- infanterie beschikken. Het wordt waarschijnlijk geacht dat Engelsche transportvlieg tuigen de parachutisten over uitgestrekte gebieden tot vèr buiten 't tooneel van de eigen lijke invasie zullen afzetten en dat de „gliders" groote zweefvliegtuigen der Ame- rikaansche luchtinfanterie tot diep in het binnenland zullen landen. Het bezwaar blijft echter, dat het zoo goed als ondoenlijk is. kleinere forma ties in vijandelijk gebied door de lucht van zware wapens te voorzien. De Amerikanen ma ken thans melding van een .vliegende tank", naar het schijnt een tank, die met be manning en munitie door een .glider" wordt getranspor teerd. Waarde van den Atlantisehen wal. Men mag aannemen, dat Eisenhower, zoo hij voldoende parachutisten en luchtinfante rie in den strijd werpt, in staat is om zich in het bezit te stel len van belangrijke posities in het door de Duitschers bezette gebied. Waarde krijgt dit even wel eerst, wanneer het gros zijner troepen er in slaagt een bres te slaan in de kustverde diging, en contact te krijgen met deze vooruitgeschoven posten. Alles staat en valt dus met de vraag, of de geallieer den door het Atlantische bol werk heen komen of niet. Op dit punt is men van Duitsche zijde kennelijk r.eer optimis tisch. Aangezien echter van geallieerde zijde niets is uitge lekt over de middelen, waar mee men het zwaarste bolwerk der krijgsgeschiedenis hoopt te slechten, en er van Duitsche zijde niets naders wordt gepu bliceerd omtrent het geheime wapen der vergelding, dat thans de ruggegraat van het Duitsche defensief-systeem te gen een eventueële invasie kan worden genoemd, behoort elke nadere beschouwing over de kansen van aanvallers zoowel als van verdedigers, tot het rijk der fantasie en der specu latie. Als de zwakste schakel in de ketting der invasie is tot dus ver steeds de beperkte actie radius van het jachtvliegtuig beschouwd. Nog slechts een half jaar geleden achtten vele militaire deskundigen een in vasie in West-Europa uitslui tend mogelijk kort onder de Engelsche kust, d.w.z. binnen het bereik van de in Engeland gestationneerde toenmalige jachtvliegtuigen. Juist in de laatste maanden echter is deze theorie volkomen onderstebo ven geworpen. Verschillende types geallieerde jachtvliegtui gen beschikken thans over een actie-radius, welke dien der bommenwerpers bijna evenaart, De „gewone' Engelsche jagers „Spitfire" en Hurricane"tre den hoogstens nog op bij aan vallen van tweemotonge mid delzware bommenwerpers als de Engelsche „Mitchell" en de Amerikaansche „Marauder", op West-Europeesche kustge bieden, terwgl de Amerikaan sche jagers van het oude type voornamelijk de „Warhawk" zelfs niet meer in Engeland gestationneerd schijnen te zyn. De jachtvliegerij is thans na genoeg geheel net domein der „Lightnings" en „Thunder- bolds", wier actie-radius tot Noord- en West-Du:tschland reikt, en van de „Mustangs', die tot diep in midden-Duitsch- land doordringen. Het Duit sche legerbericht heeft zelfs reeds melding gemaakt van formaties geallieerde jagers, die niet voor het escorteeren van bomvliegtuigen werden ge bruikt, doch zelfstandig mi- trailleuraanvallen pleegden in de omgeving van Berlijn. Deze jagers zijn, wat snelheid en vuurkracht betreft, als vol waardige vertegenwoordigers van hun klasse te beschouwen en hebben aan den geallieerden bommenoorlog tegen het Duit sche binnenland reeds een heel ander aspect gegeven door het toenemen in veelvuldigheid en uitbreiding van de Amerikaan sche dagaanvallen. Als werke lijke „Fighters" zullen zij evenwel hun sporen nog moe ten verdienen, daar zij voor vluchten op zeer grooten af stand nog afhankelijk zijn van reservetanks, die gelijk bekend, een remmenden invloed hebben op de bewegelijkheid. MIDDELBURG Nieuwe winkel. ;Jg De firma R. A. Papegaay Zoon opende Zaterdag j.l. haar nieuwe banketbakkerij en lunchroom aan de Nieuwe) Burg. Het pand maakt een roy'alen indruk en het interieur g van den winkel is bijzonder smaakvol. Aan de rechterzijde^ bevindt zich de ruime lunch-? room, die er mede door haar» moderne aankleeding bijzondet|-% aantrekkelijk uitziet. Achter dt— lunchroom is de bakkerij ge vestigd, zoodat een in alle op-ID zichten practisch geheel i£|Z verkregen. Radioprogramma Woensdag. Hilversum I. 414.4 M 12.15 Ork. BalogB; 12.45 Nieuws; 13.00 Land en volk brengt...; 13.10 Ork. v. Krevelen; 13.45 Voor d- jeugd; 14.00 Rott. Instr. gczelscb. 14.40 Kinderkoor; 15.00 Oodsd. uitz. 15.15 Halfweg; 18.45 Nieuws; 17.00 Voor jonge roenschen; 18.00 BNO 18.05 Om en oro-progr.18.45 1( min. in de wereld van den arbeid 18.55 Reportage; 19.00 Nieuws; 19.15 Viool en piano: 19.45 Per trein door de taal; 20.J5 Klassiek en toch niet zwaar: 22.00 BNO; 22.15—24.00 Van de eene melodie in de andere. Hilversum II. 17 00 Ork. Scrban. 17.30 Soldatenfunk; 18 30 Haydn- progr.19.00 Nieuws; 19.15 Voor de jeugd; 19 20 Licht «ymph. conc. 2015 Wat dunkt u ervan?; 20.30 Dajisvaria; 21.15 Plano; 21.45 Avond wijding; 22.00 Nieuws; 22.15 Zie Hvs 1; 22.30 De slem b. Rijk. •n ADELAAR-PRODUCT PRIMA1 10) DE KASCONTROLE door Paul Rosenhayn. Het kantoorgebouw lag in diepe duisternis. Kieszling keek naar de vensters van de eerste verdieping. Daarboven lag nu misschien al het tele gram, dat de oplossing meld de. Hij rekte zich uit. Hier. waar men hem kende, moest hij zich een houdng geven, hier was hij zelfbewust. Tame lijk waardig, in een houding, die hem bijna lichamelijke pijn veroorzaakte, verliet hij den wagen en ging op het gebouw af. Hij drukte op de bel en de portier verscheen. „Is er een telegram voor me gekomen, Kraetke?" „Ja. aan u persoonlgk ge adresseerd, meneer Kieszling". „Mooi, dank je wel". „Ik wist niet, dat u nog te rug zou komen, meneer de di recteur. Daarom heb ik het naar uw huis laten brengen. Het zal daar nu wel zijn". Kieszling draaide zich zon der iets te zeggen om en ging haastig de straat door. Bij den hoek van de Ganzenmarkt keek hij om. De portier was niet meer te zien en op hetzelfde oogenblik begon hij hard te loopen... zinloos... ademloos... als een achtervolgde... Voor den stadsschouwburg riep een bekende hem toe. Hij tikte vluchtig aan den hoed en liep verder, de oogen recht voor zich uit gericht. Wat konden hem nu nog vrienden schelen! Hg had nu nog slechts één gedachte: het tele gram. Het telegram dat over zijn of niet-zijn Deslissen zou... Eindeljjk en ten laatste stond hij voor zijn huis, dat in een stille donkere straat bij de Dampoort lag. Hijgend nam hij den sleutel, maakte de deur open en stormde de trappen op. Boven deed zijn vrouw zelf de deuren open. „Reinhald!" ze ademde zwaai en keek hem angstig in het gezicht. „Je bent vandaag..." „Het telegram!" riep hij. „Het telegram!" „Het ligt op je schrijfbureau in je kamer". Hij rende naar binnen en scheurde het open. Er stond niets anders dan de woorden: ..Reeds veertien dagen ge leden huisaankoop door raad van beheer volkomen opge- REIWRATEE VAN K SCHOEISEL. .Richtlijnen inzake inschrijvinglD by schoenhersteUers. Het rijksbureau voor huiden^ en leder te Amsterdam maaktS bekend, dat zij die nog niet bij«® een schoenhersteller voor re-ö paratiewerkzaamheden aan hun schoeisel zijn ïngeschre--^ ven, vóór 1 Mei 1944 aan de mmm vakgroep schoenherstellers- ambacht, 's-Gravenhage, Laant* van Meerdervoort 848, schrif-O telijk kunnen verzoeken hun,^ schoenhersteller aan te E wijzen. Bij dit verzoek moeten worden ver- meld: 1. naam en volledig adres van den aanvrager; 2. namen van dege- voor wie inschrijving wordt aan- gevraagd; 3. reden, waarom geen CJ3 tijdige indiening van de aangewezen E bon 069 heeft plaatsgevonden, of andere redenen, waarom geen Irwchrij- E> ving werd verkregen; naam en JJJ adres van den schoenhersteller, bij q i rrien wenscht te worden Inge- schreven. De noodige bonnen 069 of i ficleele verklaring (büv. van de di- rectle van een ziekenhuis, enz.) moe- ten worden medegezonden. fc— Aanvragen van hen wier bon in het ongereede is geraakt, kunnen et worden behandeld. Bij verhuizing buiten de hui dige woonplaats of bij ontslag uit een inrichting, welke de E schoenreparaties van de inwo- CD nenden verzorgde, dient on- middellijk een verzoek om e aanwijzing van een schoenher- steller in de nieuwe woon- plaats, resp. buiten de inrich- 33 tirig te worden gericht aan de rf vakgroep schoenherstellersam- "2 bacht Bij dit verzoek moet het door den tegenwoordigen schoenhersteller afgegeven be- «p wijs van inschrijving of een bewijs van ontslag uit de des- Jj> betreffende inrichting worden W- overgelegd. 33 Nog eenmaal: Het monster van Loch Ness. geven. Vraag daarom onbe grijpelijk. Thomas" Toen mevrouw Kieszling en kele oogenblikken later bin. nentrad om het licht aan te draaien, lag haar man, met het telegram in de verstijfde hand, bewusteloos op den grond. HOOFDSTUK V. Hulp in den nood. De liftboy van het Atlantic- hotel tikte aan zijn pet en liet den bezoeker de lift ingaan. „Mgnheer Jenkins? Ja, die is thuis. Nummer 238, tweede étage". Het zachte brommen van de lift eindigde met een ruk. De jongen trok de beide deuren open en liet den bezoeker de gang op, die met een dikken looper belegd was. „Mag ik uw kaartje, als 't u belieft?" Daarna liep hij geruischloos over den looper, met de pet in de hand, de eindelooze gang door en klopte aan een deur. Een krachtige mannenstem riep: „Binnen!" De jongen verdween keerde na eenige oogenblikken terug. (Wordt vervolgd), nen. 5? 33 33 Dezer dagen is in Schotland het legendarische monster van 1 Loch Ness ten grave gedra gen. Een journalist heeft in een zwak oogenblik bekend, dat hij dit monster in de we reld heeft geplaatst. De reden, dat hij over dit pompeuze ver zinsel kwam te schrijven, is meer dan grotesk. Het ont- brak dezen schrijver namelijk k- aan stof voor een verhaal en 3 nog meer aan geld voor een R3 vacantiereisje. Toen schiep hij een monster en gaf het met behulp van een fotograaf, die de noodzakelijke trucopnamen EJ maakte, vorm en gestalte: eenige flesschen whisky, rond- verdeeld onder enkele leden van de boerenbevolking in den omtrek, bezorgden hem de ooggetuigen-berichten. Aanvankelijk was McTho- mas, de „vader" van het Loch Ness-monster, zelf wat over- donderd door het sensationeele succes van zijn bericht, over H het verzonnen wezen. Hij werd tm geïnterviewd door professoren en filmregisseurs, door diep- zee-onderzoekers en door na- p tuurkundigen. Doch de geld- sommen vloeiden zoo overvloe- dig binrftn. dat hg na enkele g dagen reeds zijn beroep van verslaggever vaarwel kon zeg- gen. p* Thans heeft McThomas het W financieel zoo ver gebracht, 2 dat hij meende, het geheimzin- nige waas. dat nog altijd over het monster van Loch Ness 1^ hing, te kunnen laten verdwij- t (C.D.) o

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 2