PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT De Finsch-Sovjet~Russische onderhandelingen. ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week ot 2.42 per Kwartaal. Franco per poét 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ou ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 et., minimum per adver tentie ƒ2.05. BU abonnement speciale prö». Kleine advertenties (maximum regelaj 58 cent, dienataanvragen en dienstaanbie dingen 00 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. DINSDAG 25 APRIL 1944 UIT NUMMER BESTAAT 187ste JAARGANG UIT 4 BLADZIJDEN NUMMER 96 De Bureaux van ons blad ztjn gevestigd te: viitsmgen: Redactie en Administratie Walstr. 58-40, teL 10 (2 lUnen), Redactie na Kantoortijd teL 578; Middelbum: Londenscüe Kaal 29. Red. tel. 3521, Adm. tel. 3511; Goes: Red. ea'Adm. Turficade 15, teL 2475; Souburg: Kanaalstr, 45, teL 234; Ooetburg: Red. en Adru. Breedeatraat 45, te!. 102; Bret kens: Dorpsetraat 35, tel. 2L DUITSCH AFWEERSUCCES BIJ SEBASTOPOL Luchtaanvallen op Bristol, Weenen, Oostzeegebied en Mannheim. Het opperbevel van de Duït- sche weermacht maakte Maan dag bekend In het gebied van Sebastopol vielen de Sovjets Zondag met sterke strijdkrachten en met o-ebruikmaking van talrijke pantserwagens en slagvliegers aan. Onze dappere troepen be haalden na harde gevechten een volledig afweersucces en vernietigden 57 pantserwa gens. Duitsche jacht- en slag vliegers schoten 27 Sovjet vliegtuigen neer. Escortevaar tuigen van een Duitsch con- vooi haalden in de wateren ten Westen van Sebastopol 6 Sov jetbommenwerpers omlaag. In de zware afweergevechten der laatste dagen heeft zich een divisie luchtdoelgeschut, onder bevel van den luitenant-gene raal Piekert bijzonder onder scheiden. Zij vernietigde in den tijd van 8 tot 23 April 105 vij andelijke vliegtuigen en 82, pantserwagens. Tusschen de Karpathen en den bovenloop van den Dnjestr bieef de aanval der Duitsche en Hongaarsche troepen tegen hardnekkigen vijandelijken te genstand terrein winnen. Te genaanvallen der bolsjewisten werden afgeslagen. Ten Zuidwesten van Narwa bleven verscheidene vijandelij ke aanvallen zonder succes. Bij een aanval van Sovjet- bommenwerpers op 'n Duitsch convooi voor de kust van Noordelijk Noorwegen, werden 40 vijandelijke vliegtuigen, waarvan 37 in luchtgevechten eu 3 door escortevaartuigen der marine, omlaag geschoten. Aan het landingshoofd van Nettuno werd een door pant serwagens ondersteunde aan val van den vijand ten Zuid oosten van Aprilia door ge concentreerd artillerievuur uiteengeslagen. Door een ver rassenden aanval van eenhe den der Duitsche marine op de haven van Anzio, werden 1 korvet tot zinken gebracht, 1 schip getorpedeerd en in de havenwerken omvangrijke schade aangei-icht. Aan de Adriatische kust drongen stoottroepen de vijan delijke stellingen binnen, ver nietigden verscheidene steun punten en brachten den vijand verliezen toe. Duitsche torpedomotorboo- ten brachten Zondagnacht voor de Zuidkust van Enge land een schip van middelbare frootte tot zinken en bescha- igden in harden strijd met Britsche torpedojagers en tor- pedomotorbooten een vijande lijke boot ernstig. In de och tenduren van 24 April noopten lichte Duitsche zeestrijdkrach ten in de wateren van Cher bourg verscheidene formaties Britsche torpedomotorbooten tot den strgd. 2 der vgandelg- ke booten kregen artillerie voltreffers, een van hen werd in zinkenden toestand waar. genomen. Amerilcaansche bommenwer pers vielen op 23 April plaat sen in het gebied van Weenen aan. Vooral in Wiener-Neu- stadt ontstonden schade en verliezen onder de bevolking. Door Duitsche en Hongaar sche jagers, alsmede door luchtdoelartillerie werden 31 vijandelgke vliegtuigen, in hoofdzaak viermotorige bom menwerpers, vernietigd. Bij aanvallen van vijandelij ke formaties jachtvliegtuigen op West- en Zuidwest-Duitsch- land, alsmede boven de bezette Westelijke gebieden werden 10 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Zondagnacht waren aanval len van Britsche bommenwer pers gericht op het Oostzee gebied en op het gebied van Mannheim. 6 vijandelijke vlieg tuigen werden neergeschoten. Majoor Bar, Gruppenkomman- deur in een eskader jachtvlieg tuigen, behaalde in den strijd met Britsch-Amerikaansche vliegtuigen zijn 200e overwin ning in de lucht. Sterke eskaders zware Duit sche gevechtsvliegtuigen on dernamen Zondagnacht een geconcentreerden aanval op Bristol, die uitgebreide bran den en groote verwoestingen tengevolge had. In uitgestrekte gebieden Fransch Noord-Afrika is als gevolg van de langdurige droogte een sprink hanenplaag van een zoodanigén om vang ontstaan, dat troepen moesten worden opgeroepen om de sprinkha nen te 'bestrijden. Men vreest, dat de getroffen gebieden voor een voedsel gebrek zullen komen te staan. MOET U EEN BRANDEND HUIS VERLATEN. SLA DAN EEN NAT- GEMAAKTEN DEKEN OM t LICHAAM EN OVER HET HOOFD. KEURINGEN. Hel SS-Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog eert extra keuring gehouden worden op: 27 April 914.Ou uur, Amsterdam, Nebenstelle der Waffen-4S, Dam 4; 28 April 914.00 uur. Den Haag, in een der zalen van net gebouw ..Amicitia". Westeinde no. 15, waar iedere ge zonde Nederlander zich kan aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Landstorm Ne derland, Kriegsmarine en de Germaansche SS In Nederland. Personen tusschen 19 en 35 Jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun ver bintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste één Jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend, beslissend voor zijn bevor dering zijn: karakter, gedrag, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrek king tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Eveneens verstrekken alle Inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen. en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengelosche- •traat 30 en het SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Bij onze Vrijwilligers. Een welverdiende dronk na harden strijd. 88 PK Ketnps/O/H/P m DOODVONNIS. De Höhere SS- und Polizei- führer maakt bekend: De Nederlandsche distribu tie-ambtenaar Hendrik Ro- raeijn, geboren 21 Augustus 1921 in Rotterdam, het laatst wonend in Drunen, Schoolstr. 42, is bij vonnis van het SS- und Polizeigericht Den Haag van 27 Maart 1944 wegens moord op den commissaris van. politie van Dyk te Nijmegen, als saboteur ter dood veroor deeld. Het vonnis is voltrok ken. VERDERE BEPERKING VAN DEN POSTDIENST. De bijzondere tijdsomstan digheden dwingen P.T.T. op nieuw tot een aantal versobe ringen, ditmaal bij den post dienst. Zoo is geleidelijk over het geheele land het aantal briefpostbestellingen vermin derd tot één per werkdag, be halve in enkele groote plaat sen. De tot dusver gegeven gelegenheid om in daarvoor in aanmerking komende geval len dagbladen en andere ?oststukken op werkdagen kos- eloos af te halen, wordt in het algemeen eveneens opgeheven. Aan nieuwe verzoeken om te gen betaling van het z.g. bus recht de correspondentie ten postkantore te mogen afhalen, kan, ook al met het oog op het aantal beschikbare postbussen, niet meer worden voldaan. Op postkantoren, die tot nog toe overdag doorloopend waren opengesteld, is uitsluitend voor postzaken een tus- schentijdsche sluiting inge voerd van 12.30 uur tot 14 uur (enkele kantoren uitgezon derd) Met ingang van 7 Mei zullen voorts de kantoren op Zon- en feestdagen voor den postdienst gesloten worden. De gelegen heid tot het kosteloos afhalen van correspondentie op die da gen wordt opgeheven. Zoo spoedig de omstandigheden dit veroorloven zullen deze beper kingen van den postdienst we der opgeheven worden. DE AANVAL OP HET CONVOOI VOOR DE ALGIERSCHE KüST. Zooals in het weermachtbe- richt van 21 April is medege deeld, hebben Duitsche ge vechts- en torpedovliegtuigén bij het vallen van de duisternis op 20 April een hevigen aanval ondernomen op een vijandelijk ravitailleeringsconvooi voor de Noord-Afrikaansche kust. Vol gens de eerste voorloopige rap porten werden daarbij in de wateren van Algiers 2 torpe dojagers, 4 vrachtschepen van tezamen 29.000 brt. en een groot tankschip tot zinken ge bracht en 13 torpedojagers ernstig beschadigd. Uit de thans ontvangen ge vechtsrapporten van alle be trokken gevechts- en torpedo vliegtuigen blijkt, dat deze ge tallen belangrijk grooter zijn. Reeds tijdens den aanval wer den door bom- en torpedotref fers 7 vijandelijke schepen van tezamen 57.000 brt. en 3 torpe dojagers in den grond geboord. Daaronder bevond zich een troepentransportschip van on geveer 13.000 brt. en 'n tank schip van 8000 brt, dat met hevige ontploffingen snel zonk. Bovendien werden niet, zooals oorspronkelijk gemeld werd, 13 doch 16 koopvaardijschepen, met een gezamenlijke tonnage van meer dan 12.000 brt., als mede 2 torpedojagers zwaar beschadigd. De Duitsche gevechts- en torpedovliegtuigen hebben dus in één keer 23 ravitailleerings- vaartuigen met een gezamen lijke tonnage van meer dan 180.000 brt. en 5 snelle bewa- kingsvaartuigen uitgeschakeld. De plaatsvervangende Sov jet-Russische commissaris van buitenlandsche zaken Wysjin- ski heeft, naar radio-Moskou meedeelt, op een persconfe rentie een verklaring aff over de Sovjet-Russiscl sche betrekkingen. Wysjinski ging uit van het standpunt, dat de Sovjet-voor waarden voor een wapenstil stand. samengevat in de' be kende zes punten, op 1 Maart gepubliceerd zijn. Het ant woord van de Finsche regee ring, dat op 8 Maart aan de Sovjet-missie te Stockholm werd overhandigd, is door de Sovjet-regeering als onbevre digend beschouwd. D.e Finsche regeering is medegedeeld, dat de aan Paasikivi overhandigde voorwaarden in den vorm van zes punten de „minimale en elementairste" voorwaarden waren. De Sovjet-regeering verwacht „binnen een week een positief antwoord". Een overschrijden van dezen termijn zou als een verwerpen van de Sovjet-voorwaarden worden beschouwd. Hierop heeft de Finsche regeering op 17 Maart geantwoord, dat de Sovjet- voorwaarden, die „het bestaan van de geheele natiè raken", toch niet van tevoren zonder kennis te hebben van de inter pretatie dezer voorwaarden aangenomen konden worden. Dit antwoord noemde Wysjin ski „practisch negatief". Des alniettemin heeft de Sovjet- regeering de Finsche r-egee- ring voorgesteld een of meer vertegenwoordigers naar Mos. kou te zenden om de interpre tatie te vernemen van de Sov jet-voorwaarden. Op 26 Maart zijn Paasikivi en Enkel te Mos kou aangekomen. Op 27 en 28 Maart vonden besprekingen plaats tusschen Paasikivi, En kel, Molotof en Bekanosof. Bij deze gelegenheid heeft de Sov jet-regeering voorgesteld, dat Finland uiterlijk einde April de betrekkingen met Duitsch- land zou verbreken en de Duitsche troepen en oorlogs schepen in Finland zou inter neeren of de Duitsche troepen en de schepen tot over de grenzen van Finland zou ver drijven. De Sovjet-regeering zou Finland hierbij „met haar troepen hulp kunnen verlee- nen". Voorts moet Finland de Sovjet- en verbonden krijgsge vangenen en gearresteerde burgers onmiddellijk uitleve ren. Vijftig procent van het Finsche leger moet in den loop van Mei gedemobiliseerd worden, terwijl in de maanden Juni en Juli het Finsche leger vervolgens „op vredessterkte" moet worden terug gebracht. Finland moet aan de Sovjet- Unie een schadevergoeding betalen ten bedrage van 600 millioen Amerikaansche dol lars. betaalbaar in vyf jaar, door leveranties van goederen. Petsamo en het gebied van Petsamo moeten worden te ruggegeven. Finland heeft in zijn ant woord van 19 April medege deeld, dat de voorstellen voor een deel reeds om technische redenen niet te verwezenlijken zijn. Zij zouden in belangrijke mate de voorwaarden, krach tens welke Finland zijn be staan als zelfstandigen staat' zou kunnen voortzetten, on dermanen en het Finsche volle een last op de schouders leg gen, die de grenzen van zijn krachten in aanzienlijke mate overschrijdt. De Sovjet-voor stellen bieden dus geen moge lijkheid voor het herstel van normale betrekkingen met de Sovjet-Unie. Op 22 April heeft de Sovjet- regeering geantwoord, dat zij dus voor kennisgeving aan neemt, dat „de Finsche regee ring in haar antwoord de Sov jet-voorwaarden als basis voor onderhandelingen van de hand wijst en de wapenstilstands onderhandelingen heeft ge staakt". De tegenwerping van Finland, dat de voorstellen der Sovjet-Unie voor een deel om technische redenen niet te ver wezenlijken zijn, beschouwt de Sovjet-Unie als „niet steek houdend". HEVIGE LUCHTGEVECHTEN BOVEN DT7ITSCHLAND. Duitsche en Roemeensche luchtverdedigingsstrijdkrach ten hebben Maandagochtend den strijd aangebonden met formaties Amerikaansche bom menwerpers, die vanuit het Zuiden tot boven Roemenië waren doorgedrongen. Boven Servisch en Roemeensch ge bied ontstonden hevige lucht gevechten. Ook in de middag uren, toen sterke formaties Amerikaansche bommenwer pers boven Zuid-Duitsch ge bied vlogen, ontstonden tus schen deze formaties en de ver gezellende jagers eenerzijds en formaties Duitsche jagers en jachtkruisers reeds voor het passeeren van de Duitsche grens luchtgevechten over uit gestrekte gebieden. 10 Ameri kaansche bommenwerpers zijn in Zwitserland geland. De Britsche berichtendienst meldt, dat het Amerikaansche luchtwapen Maandagmiddag bij zgn vlucht naar het Zuid- Duitsche gebied 55 toestellen, waarvan 38 bommenwerpers, heeft verloren. Naar Reuter meldt zijn alle reizen „naar een of andere plaats van bestemming overzee" van Enge land uit verboden. In de Noorsche stad Berger heeft zich een explosie voorgedaan, waardoor onder de Noorsche burger bevolking ca. 200 dooden en 2000 gewonden te betreuren zijn. Oe explosie werd gevolgd door een zwa- ren brand waaraan waardevolle cul tuurmonumenten ten prooi 2«jn ge vallen. Onvoorzichtigheid met projectiel. Zondagavond vonden eenige jongens aan den Buitendijk te Melissant een niet ontplofte brandbom, waarmede zij aan het gooien gingen. De bom ging aan het branden. Hier mede zou het gevaarlijke spel afgeloopen zijn geweest, in dien de jongens er geen water op hadden geworpen. De bom spatte uit elkaar, waarbij de 13-jarige H. Mast op slag werd gedood eri de 14-jarige I. v. d. Bos zwaar werd ge wond. DAT..., IS DE LANDSTORM NEDERLAND. Da Lanastorm Nederland werd op. gericht op den 11en Maart 1943. In de betreffende verordening heet het, dat ..deze eenheid is een territoriale organisatie voor de landsverdediging, welke bestemd is voor den afweer van buitenlandsche en bïnnenlandsche vijanden". Hieruit blijkt dus. dat de Land storm Nederland een organisatie is binnen onze landsgrenzen om de verdediging op te nemen tegen alle buitenlandsche en binnenlandsche vij anden, die ons dat willen ontnemen waarvoor onze voorouders eeuwen ge streden hebben en wij nu nog strij den, nml. een Nederland, dat op eigen beenen kan staan en zich be wust is van eigen kracht en volwaar digheid. In den Landstorm Nederland zijn kerels tezamen die inzien, dat Nederland niet gered kan worden met kabeltjes knippen, onderduiken, sa- boteeren, zwarten handel drijven en dergelijke praktijken, een Nederlander volkomen onwaardig. Zij willen ook niet, dat een ander volk voor hen de kooltjes uit het vuur sleept, maar willen het zelf doen, naar het voorbeeld onzer voor- vaderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1