ig soonlijkhcden, de mannen, die de ge- geschiedenis vormen. Het Is het ge nie, dat In eeuwen tijd» steeds v/eer slechts eenmaal in deze wereld komt en voor eeuwen de wereld vorm geeft en zijn stempel èr op drukt. Het Is de persoonlijkheid, de groot heid van den man als politicus, als veldheer. als staatsman, gedragen door de ruimheid' en grootmoedigheid van zijn mensch-zijn. die ons allen doordringt en ons sterk maakt om! zijn weg mede te betreden. Deze persoonlijkheid van den FUhrer en werk, dat zich daaruit vormt, Is dat gene, wat ons. leven beteekenis en inhoud geeft. Voorts besprak de Rijkscommi Ms ook de beproevingen van het oo- genblik. Deze hebben dè strijders ech ter dermate gehard, dat de vuurproef gerust komen mag. De Rijk6commi saris was er van overtuigd, dat hij doorstaan zal worden. Deze oorlog is een oproep tot alle mannen, of zij aan het front of aan het thuisfront staan, om zich vrij te make van hen, die uit haat den oor log willen en dat zijn de Joden. Als de regeeringen onzer vijanden niet bij de bolsjewisten volkomen in han den der Joden waren of indirect door jHiddeLen en Artikelen voor A. C. VAN DER REST Ass.-Apotheker, Lange Kerkstraat GOES. Weer Verbandkistjes „Eerste Hulp bij Ongelukken". 10 Haarscherpe copieën en geen gewone copieën: maar diepzwarte, kleurechte copieën. zooala speciaal no tarissen en advocaten "ze gaarne zien! Daarenboven werkt men vlugger met Gar- boplan: het krult n.l. nieten de achterzijde is lichtgroen. Per doos (1U0 vel) slech's 16.-.* Carbopian CARBONPAPIER HET LICHTE ACHTERZIJDE Rheumrsai4 tegen spier- rheumatiek Hoofdredacteur: J. C. Visser, Vlissin- gen; Algemeen redacteur. M. Geerse, Middelburg; Stadsnieuws: C. de Voogd, VlissiDgen en J. P. Pb. Döo- renbo». Middelburg; Gewesiel. nieuws. H. van Bent bom. Goes en R. F. H. h. Sondag. Oostburg: Haagseh redac- leur Dir. J. C. de Wit; Advertentie- chef: voor Middelburg: C. P. Buijs, yova Vlisslngep S. Rijkeboer, de Joodsche adviseurs geheet onder den Invloed dezer Joden stonden, dan zou de oorlog reeds geëindigd zijn. Dan zou reeds het gezonde verstand de menschen bewegen tot de ge dachte, of men het niet met elkaar eens kan worden. De bron en het uitgangspunt van onze kracht is het ons door den Führer gegeven ge loof aan ons eigen volk. Slechts zoo is het te verklaren, dat wij na 1918 uit de diepste vernedering zijn opgestegen tot onze machtsontwikkeling in den wereldoorlog, die thans reeds vijf jaar duurt. Het lot heeft ons als geen ander be proefd en daarom kunnen wij vertrouwen. De politieke lei ders der partij zijn de soldaten uit den wereldoorlog van 1914 tot 1918, Dat verbindt ons, de weermacht en de partij, thans tot een eenheid. Wrj zijn inner lijk zoo sterk in ons hart, dat wij zeggen: ja, thans komt de ze vuurproef, wij zijn zoo hard, wij zullen overwinnen. GIJ politieke leiders wordt heden becedigd, besloot de Rijkscommissaris. Onze FUhrer en zijn gedachte zijn voor ons allen een politieke wederge boorte, een moreele en geestelijke we- derboorte geweest. Derhalve is het vol beteekenis, dat gij op den ver- Jaardag van den Führer den eed af legt, met alle krachten en altijd de taak te vervullen, die de FUhrer u heeft gegeven. Altijd een strijder zijn, altijd en zoeker zijn, nooit een zelf voldane, nooit een onverschillige zijn, dan hebt gij volbracht wat uw lot en uw verantwoordelijkheid verlangen. Ons nationaal-socialisme Is geen pro gramma, het is een overtuiging, de wet van ons leven. Het zijn geen woorden. Ons nationaal-socialisme wordt beleefd en het zal ons Dult- schers en ons nationaal-sociallsten naar de overwinning van ons leven leiden. In naam van den Führer en in zijn Idee. Heil Hitler. Rede van Mussert. Mussert, die vóór den Rijks commissaris het woord voerde, bracht namens de Beweging de gelukwenschen óver ter ge legenheid van den verjaardag van den Führer. Hij gaf de verzekering, dat de Beweging alles in het werk zal stellen om ook Nederland zijn aandeel te laten bijdragen in den strijd voor en den opbouw van het nieuwe Europa. Hij sprak op nieuw zrjn onwrikbaar ver trouwen uit in de leiding van den Führer, die in feite thans reeds de leider van Europa is. Hij hoopte, dat deze in zijn nieuwe levensjaar de overwin ning mocht zien om aan het grootsche werk van den op bouw te kunnen beginnen. Na de rede van den Rijkscommis saris lichtte Oberdienstleiter Ritter- busch in een korte toespraak betee kenis en zin toe van de plechtige be- eediging op den FUhrer van 324 man nelijke en vrouwelijke partijfunctio narissen, welke hierna plaats vond. In Zweden is een groote spion- nage-affaire ontdekt. Zweedsche bur gers uit Malmö zün wegens tegen Zweden gerichte spionnage. alsmede wegens het illegaal verstrekken berichten gearresteerd. De spionnage van alle verdachten Is geschied in opdracht van een Brltschen burger, sinds Augüstus 1943. VLISSINGEN NA DEN OORLOG. VI (Slot). De artikelenserie „Vlissin- gen na den oorlog" heeft den lezer een klein beeld gegeven van de plannen en voorberei dende werkzaamheden voor den herbouw en uitbreiding van de Scheldestad. Ongetwijfeld zul len velen met belangstelling hiervan kennis genomen heb ben. Belangrijker echter is. dat de belanghebbenden leering trekken uit het lofwaardige voorbeeld dat het gemeentebe stuur in deze geeft. Ook de leiders van bedrijven en de par ticulieren zullen thans hebben na te gaan wat hen na den oor log te doen staat; of het zake lijk verantwoord is bedrijven e.d. te herbouwen, over te plaatsen of uit te breiden. Zoo ja, dan zal men zich nü gereed moeten maken voor den wed loop om de beste plaatsen die straks aanvangt. Zij, die dan hun plannen gereed hebben, zullen blijken een voorsprong te hebben. De wederopbouw zal ook eischen dat bepaalde denkbeel den overboord geworpen wor den. Zoo zal het niet meer mo gen voorkomen dat financieele overwegingen de uitvoering van algemeen noodig geachte maatregelen in den weg zullen staan. Betere levensvoorwaar den en verhoogde levensvreug de zullen als vruchten van ka- pitaalsinvesteering geprefe reerd moeten worden boven fi nancieele rentabiliteit. In dit verband zal de dienst van het Nationaal Plan tot een lichaam van deskundigen moeten wor den die zal moeten beoordeelen of de objecten, waarvoor de overheidsgeldén zullen moeten worden aangewend, ook inder daad ten volle verantwoord zijn. Moge intusschen spoedig met de uitvoering van de moeizaam voorbereide plannen voor het nieuwe Vlissingen begonnen kunnen worden! Kwartiergelden en de inkomstenbelasting. De vraag is gerezen of de kwartiergelden, welke kwar tiergevers ontvangen ter-zake van de inkwartiering van de door de zorg van het bureau afvoer burgerbevolking onder gebrachte geëvacueerden, bij de vaststelling van het inko men. van zoodanige kwartier gevers in aanmerking moeten worden genomen. De secretaris-generaal van het departement van financiën heeft deze vraag ontkennend beantwoord voor de gevallen, waarin de kwartiergever niet bij wijze van beroep of bedrijf kamers verhuurt of pension houdt. Bij deze beslissing heeft de secretaris-generaal in aan merking genomen,-dat het ge noemde bureau den kwartier gevers steeds inprent, dat het kwartiergeld in zijn geheel ten behoeve van de geevacu- eerden behoort te worden be steed. DE KASCONTROLE 9) door Paul Rosenhayn. De koetsier wachtte een oogenblik. Toen wendde hij zich zichtbaar verbaasd om. „Moet ik hier blijven staan?" vroeg hij ongeduldig, als ver wijtend. „Rijd maar rechtuit". De koetsier haalde onwillig de schouders op. „En dan?" vroeg hij. „Dan langs den Alster-. tot aan het veerhuis". „Huu", commandeerde de koetsier en schommelend zette het gevaarte zich in beweging. Tusschen het lichte groen der boomen schemerden witte zeilen; daar buiten spreidde zich in den vallenden avond schemer de Buiten-Alster uit. Het rijtuig ging onder de spoorwegbrug door en hier ebde het groote stadsleven langzamerhand weg; zij reden de rustig voorname straat aan den- Alster met haar dubbele rij acacia's in. De koetsier keek wantrouwend naar zijn vrachtje om. Dat zat nog steeds bewegingloos en stijf eri staarde met een doslloozen blik naar den hemel. Hij Kerk- en Schoolnieuws Ned. Herv. kerk. Beroepen te Haaften J. Hovius te Oud dorp; te Opende (Gr.) A. E. D. Ravesloot, cand. en hulppr. te Rotterdam; te Nijmegen L. Alons te-Leens; aangenomen: naar Utrecht C. M. van Endt te Amstelveen, die bedankte voor Amsterdam (30e prd.pl.) Geref. kerken. Beroepen te Kralingscheveer Y. Feenstra te Paesens. Aangenomen naar Voorburg (3e pred. pl.) C. B. Bavinck te Kampen. Burgerlijke stand GOES. Getrouwd: Charles Josephus Boel, 28 j. en Ma ria Walrave, 21 j.; Willem Ja cobus Timmerman, 24 j. en Janna Rijn, 23 j.; Izaak Reijer- se, 29 j. en Johanna Hoogeste- ger, 22 j. KAPELLE. GeborenAdri- aan Willem, z. v J. Lepoeter en J. P. Nieuwdorp; Hubrecht Jacobus Jozias, z. v. J. A. Bur ger en A. Eversdijk; Johannes, z. v. M. van Liere en C. J. Nieuwenhuize; Janna Maria Levina, d. v. A. Zandee en L. P. de Jonge. Getrouwd: Jacobus Tram per, 20 j. en Willemina van 't Veer, 21 j.; Huhrecht Goede- ?ebure, 24 j. en Adriana Wit- ;e, 25 j.; Adriaan Rottier. 26 j. en Adriana J. Gijzel, 27 j. Overleden: Sara M. Deij, 85 i„ wed. v. Jacobus Marits; Pie- :er Eversdijk, 54 j„ man v. Adriana Mieras; Bastiaan Daane, 61 j., man v. Pieter- nella "Butler. WOLPHAARTSDIJK. Gebo ren: David, z. v. Janus Kats en Maria A. Katsman; Ewout Frits Jan, z. v. Adriaan P. C. van Leeuwen en Auguste B. E. Boermel. Overleden: Jacob Valkier, 53 j.; Sent Steenaard, 85 j.; wedn. v. Levina de Rijder; Le na Glerum, 62 j„ vr. v. Corne lia Luikenaar. Getrouwd Hubrecht Ver- schuure, 25 j. en Elizabeth Verhage, 25 j. Besluiten, benoemingen enz. In de te Utrecht gehouden algemeene vergadering der vereeniging van leeraren in het machine schrijven en steno grafie Groote, werd tot hoofd bestuurslid herkozen de heer M. A. Aalbregtse te Goes. Het 1-j a r i g e m e i s- je M. C. S. is in de ouderlijke woning in de Natalstraat te Rotterdam in een onbewaakt oogenblik op een stoel voor het raam geklommen en uit. de derde étage op straat doodge vallen. GEBONDEN DOOR ÉÉN IDEAAL HECHT EN STERK ALS EEN MUUR VAN STAAL VAART THANS, OM VOLK EN VADERLAND TE DIENEN GERMANJES JEUGD UIT MET DE KRIEGSMARINE MELDT U ALS VRIJWILLIGER BIJ DE KRIEGSMARINE schudde zijn hoofd. Met dien man daar was iets niet in orde. .„Moet ik nog verder rijden?" vroeg hij. De aangesprokene verroer de zich niet. „Nou, daar heb ik een mooi vrachtje opgepikt", bromde de koetsier in zich zelf. Toen, alsof hij zelf bang werd voor zijn passagier, gaf hij 't paard een woedenden slag met de zweep, dien 't beest deed op springen. Met een ruk stoof de wagen voorwaarts. Kiesz- ling tuimelde omver en richtte zich verward op. Hij keek om zich heen en wreef zich de oogen uit: de Schmilinsky- straat! Hoe was hij hier in 's hemels naam gekomen? Langzaam doken de beleve nissen van de laatste uren weer voor hem op. Het tele foongesprek met Berlijn... het ongelooflijke antwoord van den portier in de Geertruida- straat... het telegram, dat hij aan Thomas had gestuurd... Nu herinnerde hij zich ook, dat hij den koetsier had opge dragen hem naar het veerhuis te rijden. Wat wilde hij daar eigenlijk uitvoeren Wanke lend richtte hij zich op en leg de zijn hand op den schouder van den koetsier. Deze draaide zich bijna ontzet om. „Keer maar om en breng mij naar de Continentaal- bank". De koetsier keek hem aan en zei toen plotseling: „Ik wil mijn geld hebben". Kieszling keek hem aan als of hij hem niet begreep. „Mijn geld", herhaalde de koetsier. „Het is nu al twee mark tachtig en terug, dat is al het dubbele. Ik wil mijn geld hebben! Nu direct!" Kieszling knikte mechanisch en haalde een biljet van tien mark te voorschijn. „Hier". Het gezicht van den koetsier veranderde op slag. Hij greep in zijn zak en zocht omstan dig in al het kleingeld in zijn portemonnaie. „Laat maar!" wenkte Kiesz ling. „Maak maar voort, dat je aan de Continentaal bank komt". In minder dan geen tijd was het rijtuigje omgekeerd en reed in een tempo, zoo snel als het oude kavalje het maar kon de stad terug. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Overtreding Leerplichtwet: J. M. te Hoedekenskerke: geen straf toege past; A. S. te Krulningen 4 s. 2 d. h.; M. B. to Waarde 15 s. 8 d. h. Overtreding Melkbesluit: A. F. Kou- dekerke 300 s. 4 wk. hechtenis en 1 mnd hechtenis, met opname gratie clausule voor de tweede straf. Dronkenschap: H. de R., Middel burg 15 s. 10 d. h. Overtr. Drankwet: C. V., Vlissin gen, 35 s. 10 d. h. Overtr. Alg. Pol. Verord.: P. W., J. D. W., J. S. en L. K. te 's-H. Arendskerke, W. v. d. D., 's-Heercn- hoek: Ieder 3 2 d. h.; M. J. B., Hansweert, schuldig verklaard zonder oplegging straf: MeJ. M. de K. te Souburg, 15 5 d. h. Overtr. Reg!. Wegen en Voetpaden: A. de V,, Vrouwenpolder, 3 2 d. h. Overtr. Besluit Persoonsbewijzen: F. B., Goes, schuldig verklaard zon der oplegging van straf: G. A. V., Kamperland 5 s. 3 d. h.: J. J. C., 'e H. Arendskerke, mej. C. J. v. L., 's-H. Abtskerke, F. Ch. H„ Vlissin gen, J. M„ Yerseke en M. P., Krui- ningen, ieder 3 s. 2 d. h.: MeJ. J, S-, Arnemuiden 1 s. 1 d. h.; mej. J. H., Yerseke, 6 s. 3 d. h. Overtr. Spoorwegwet: J. J. B., Kruiningen: 5 8. 1 wk. tuchts.J. v. d. P.. Kruiningen: 3 s. 1 wk. tuchts.; W. J. de B., Kruiningen en C. J. de R.. Hansweert. A. J. P.. P. A. S. en J. M.. Kruiningen: allen teruggegeven aan de ouders, zonder toepassing van straf: P. S. W„ Yer seke: 5 s. 3 d.h.; J. A. B.. Vlis singen: 6 s. 3 d.h£ M. A.. Goes: schuldig verklaard zonder oplegging van straf. Overtr. verordening Verkeersbeper- kingen: mej. H. v. G., Serooskerke: 10 en 3 s. 5 en 2 d.h. Verkeersovertr.: I. W., St. Laurens: 5 s. 3 d. h.mej. M. L. de R. Goes: 2.50 2d. h.; W. Z„ Wis- sekerke: 2 s. 1 d.h. Straatschenderij: J. P.. .Westkapel- Ie: 12 s. 6 d.h.: J. C. en P. R. belden Westkapelle: 12 1 wk. tuchtschool. Overtr. Vleeschkeuringswet: J. O., Wemeldinge: 15 s. 8 dh. Overtr. der Verordening betr. ver duisteren: J. P. de M., Goes: 3 en 2 s. 2 x 1 d.h.: J. W.. Westkapel le: teruggegeven aan de ouders, zon der toepassing van «traf. Overtr. Bouwverordening: J. C. V. T.. Middelburg: 75 s. 30 d.h. Overtr. Verorden, verkoop klompen: J. V. en J. v. d. M.. beiden Hein- kensxand: 10 s. 5 d.h. Overtr. Besluit bescherming Jeugd: P. D., Arnemuiden: 7 s. 1 wk. tuchtschool: J. v. B., Arnemuiden: schuldig verkl. zonder oplegging van straf. Overtr. Inentingswet: A. P. - Q., Rilland-Bath4 c. 2 d.h. Naar Stockh. Tldnlngen, Dagcns Nyheter en Svensk.i Dagbladet verne men, zou de Zweedsche regeering een afwijzend antwoord verzonden hebben op de nota der geallieerden met be trekking tot den Zweedschen (Wordt vervolgd), van kogellagers naar Duitschlnnd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 2