PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Sovjets in harde geveehten teruggeworpen. De positie van Nederland in Europa. ^^ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week ot 2.42 per Kwartaal. 7ANrano° pflr p°3t J '<■•63 per Kwartaal. AlzotulenijKe nummers 6 et. '^.ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. l2è cl, minimum per aüver- Zfiutle 2.05. fiü abonnement speciale prUa. Kleine advertenties maximum 6 regelsj 58 cent, dienataanvragen en dicnstaanbie- pu'lingen i»o ct. „Brieven ot adres Bureau v. d. Blad" 10 et. meer. MAANDAG 24 APRIL 1944 DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN 187ste JAARGANG NUMMER 95 De Bureaux van ons blad zun gevestigd te: i/iissingen: Redactie en Administratie Waistr. 58-60, tel. 10 <»-IOnenj. Redactie na Kantoortijd tel, 578; Middelburg: Londenscbe Kaal 29, Red. tel. 3521, Adm. tel. 3541; Goes: Red. en Adm. Turf Rade 15, tel 2475; Souburg: Kanaalstr. 45. tel. 234; Oostburg: Red. en Adm! Breedestraat 45, teL 102; Breskena: Dorpsstraat 35, tel. 2l! KN^5 heel LUCHTAANVALLEN OP KOBLENZ, DÜSSEL DORF EN BRUNSWIJR. akt **et opperbevel van de Duit- weermacht deelde Zondag In het gebied van Sebasto- e. *>1, aan den benedenloop van ten Dnjestr en in de Boekowi- UT,a kwam het Zacerdag slechts ot plaatselijke gevechten. 3o- en de Krim vernietigden iNK>uitschè jacht- en slagvlieg- tG-.'iigen bij slechts één eigen DE-erlies 20 vijandelyke vliegtui 1 Mel,en. «n Tusschen de Karpathen en ien bovenloop van den Dnjestr UR.vierpen Duitsche en Hongaar- troepen dë bolsjewisten in tenarde aanvalsgevechten verder erug. Vijandelijke tegenaait- - -allen werden afgeslagen In den Zuidelijken sector van iet Oostelijke front heeft zich ean de laatste weken het Bvan- enburgsche 176ste bataljon aseliers, onder bevel van Ka- fgc|itein WTona, byzonder onder- icheiden. Ten Zuidwesten van Narwa naakten onze aanvallen in het l^noerassige terrein, ondanks aai vijandelijk verzet, nieuwe aisf'orderingen. «3, In Italië vonden geen ge vechtshandelingen van betee- kenis plaats. Amerikaansche bommenwer pers vielen in de avonduren van 22 April verscheidene plaatsen in West-Duitschland aan. Vooral in de woonwijken der steden Hamm en Koblenz ontstonden schade en verliezen onder de bevolking. In zware luchtgevechten en door de luchtdoelartillerie werden 37 i Amerikaansche vliegtuigen, voor het meerendeel viermoto rige bommenwerpers, vernie tigd. Britsche bommenwerpers on dernamen Zaterdagnacht ter- reuraanvallen op verscheidene steden in West- en midden- Duitschland. Vooral in woon wijken van Düsseldorf Brunswijk ontstonden schade en verliezen onder de bevol king. Luchtverdedigingsstrijd krachten vernietigden bij deze aanvallen, alsmede boven de bezette gebieden in het Westen, 76 Britsche bommenwerpers. Snelle Duitsche gevechts vliegtuigen vielen Zaterdag nacht niet goed succes afzon derlijke doelen in Oost-Enge- land aan. Turkije staakt chroom- leveranties aan Duitsehland. In antwoord op een desbe treffende wraag werd in de verklaard, dat nog niet mogelijk is een llenfficieel standpunt te bepalen en aanzien van het stopzetten er Turksche chioomleveran- ies aan Duitsehland," omdat niet alle stukken voor het angnderzóek van de kwestie be- chikbaar zijn. In politieke vingen van de rijkshoofdstad Ujjiat ,r»eu echter doorscheme- 'en, dat Duitsehland binden- as-e verdragen met Turkije be drit; in het algemeen bezien kulrehoort volgens de meening tse-andeze kringen het nieuwe eit tot den veldtocht tegen al die niet in den een of vorm aan den oorlog ïeu-an den kant van de geallieer- en willen deelnemen. De strijd in Oöst-Azië. bjjJapansche troepen hebben be' nauwe samenwerking met dët nationale Voor-Indische ger Paletwa, een der be- vijandelijke steun- anten in het Kaladanddl, ge- omen. Servisch beroep op het internationale Roode Kruis, De Servische minister-presi dent Neditsj heeft aan het in ternationale Roode Kruis in Genève een schrijven gericht, waarin hij er melding van maakt, dat de Britsch-Ameri- kaansche luchtmacht op 6 April bij den vijfden terreur- aanval op de Servische stad Nisj, ziekenhuizen en kerken verwoest en honderden on schuldige burgers, meerendeels vrouwen en kinderen, gedood heeft. Dezelfde luchtmacht, aldus het schrijven, heeft tijdens het orthodoxe Paaschfeest op 16 en 17 April de stedelijke kraamvrouwenkliniek en kin dertehuizen zwaar beschadigd. Ook werden eenige honderden woonhuizen verwoest, terwijl het aantal slachtoffers tot dus ver meer dan 2000 bedraagt. De Servische regeering, zoo schrijft Neditsj, richt zich tot U als de hoogste internationale humanitaire instantie met het verzoek, bij de Engelsche en Amerikaansche regeering on middellijk stappen te doen tot bescherming van het Servische volk. 23 KEURINGEN. Hel SS-Ersatzkommando deelt mede. !fls Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring m. houden worden op: 27 April 914.Ou uur, Amsterdam. Nebenstelle >u-_ - Waffen-SS, Oam 4; 28 April 914.00 uur. Den Haag, in een der B114, en van het gebouw Amicitia", Westeinde no. 15, waar iedere ge- 231. 'de Nederlander zich kan aanmelden, teneinde gekeurd te worden 1,'' Jr de Waffen-SS. SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Landstorm Ne- srland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Personen 111. lsscherl 19 e" ^5 Jaar. die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk. :elling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun ver- 45" ,nte1is van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste één Jaar lensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. ijn schoolopleiding is niet doorslaggevend, beslissend voor zijn bevor- 1,1 ering zijn: karakter, gedrag, prestatie. id- Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrek ing tot de verzorging der familieleden, duur der opleidingT extra vensmiddelen etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis hsbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der /affen-SS: Amsterdam, Dam 4; Aikmaar, Langestraat 56; Heerlen. P' 1' «leastraat 25: Groningen. Heerenstraat 46: Enschede, Hengelosche- i"i -l 30 en het SS-Ersatzkommando. Den Haag. Korte Vijverberg o. :N. j onze Vrijwilligers. Met kijkers wordt mm.en der Stuka's Inslaan, auwkeurig waargenomen hoe de 8B PK Merz/O/H/ m LUCHTGEVECHTEN BOVEN WEST-DUITSCHLAND. Boven West-Duitschland, in het bijzonder boven Westfalen, ontbrandden Zaterdagavond verbitterde luchtgevechten tusschen formaties Duitsche jagers en formaties Ameri kaansche bommenwerpers, krachtig door jagers be schermd. Reeds bij de nadering werden de bommenwerpers voor een groot deel door de Duitsche jagers aangevallen, die in samenwerking met het geconcentreerde vuur van het luchtdoelgeschut een groot aantal bommenwerpers dwon gen hun bommen te vroeg te laten vallen. Bijzonder hevig waren de gevechten tusschen de Duitsche en Amerikaansche jagers. De vijandelijke forma tes werden ook op de thuis- vluchten van alle kanten door Duitsche jagers achtervolgd en aangevallen. Luchtgevechten boven Noord- Kroatië en West-Hongarye. Zondagmiddag hebben Duit sche jagers, naar het D.N.B. verneemt, boven Noord-Kroa- tië en West-Hongarije forma ties Amerikaansche bommen werpers, die uit de richting der Adriatische Zee kwamen, tot hevige luchtgevechten gedwon gen. Ook luchtdoelartillerie jreep herhaaldelijk in de af- .veergevechten in. Het bombardement te Mechelen. Reeds zijn 65 dooden, slacht offers van het bombardement op. Mechelen, geïdentificeerd. De studiezaal van het Sint Romboutscollege is in een rouwkapel herschapen. Het aantal dooden van dit terreur- bombardement zal waarschijn- lijk meer dan 100 bedragen. Nog steeds zijn de verschil lende hulpdiensten actief aan het werk bij het opruimen van het puin. Het aantal gekwet sten, die in de. ziekenhuizen van cle stad verpleegd worden, beloopt eveneens ongeveer 100. De bommen op Parys. Omtrent het bombardement op de stad Parijs en omgeving Donderdagnacht, melden de Parijsche ochtendbladen zeer uitvoerig. De foto's toonen een enormen krater aan voor de basiliek Sacre Coeur op Mont Martre. Rondom de kerk be vinden zich geweldige bom- kraters. De pastorie is ver woest. De schilderachtige hui zen in de omgeving van de basiliek bovenop het oude Mont Martre zijn door de kracht der explosies in elkaar gestort. De „Matin" meldt, dat hon derden woonhuizen in brand zijn geraakt. De „Petit Pari- sien" noemt het bombardement een apocalyptischen nacht. In Parijs en omgeving zouden 513 dooden zijn. Na den opstand in San Salvador. De president van San Sal vador Hernandez heeft nog 51 personen doen terechtstellen, die behooi'den tot de voor naamste aanvoerders van den laatsten opstand. In totaal zijn verband met deze revolte tot dusverre 62 personen ge- executeerd. Het aantal personen, dat door den aanvat van Anglo-Amerikaansche vliegtuigen op het Parijsche gebied in! den nacht van Vrijdag op Zaterdag het leven is gekomen, bedraagt volgens de tot nu toe ontvangen be richten 515. 461 gewonden zijn in- tusschen naar de ziekenhuizen over gebracht. Maarschalk Pétaln wordt heden De Gaulle heeft medegedeeld, at het Fransche dissidentencomité de regeering van Badoglio niet heeft erkend. De toespraken van den Rijkscommissaris en Mussert Zooals reeds gemeld, heeft de Rijkscommissaris, rijksmi nister Reyss-Inquart, verleden week te Nijmegen een rede uitgesproken op den verjaar dag van Adolf Hitler. Spr. wees er op. dat deze dag niet alleen een dag van vreugde voor de Duitschers is, maar ook van innerlijke belijdenis voor alle nationaal-socialisten. Spr. zeide, dat niemand in Europa den Führer kan negee ren. Zijn werk en het lot van dit werk is beslissend voor el- ken Europeaan. Dit lot is zoo geweldig en groot, dat er geen terug meer mogelijk is. Of de toekomst wordt, zooals de Führer haar gevormd heeft en zooals wij hem willen helpen haar te vormen, of een name- looze ellende komt over dit continent. Spr. zeide, dat deze persoon lijkheid van den Führer en het werk, dat zich daarUit vormt, datgene is, wat ons leven be- teekenis en inhoud geeft. Wy zijn in het vyfde oor logsjaar, in een situatie, die het overbodig maakt te zeg gen, dat thans het uur van de zwaarste vuurproef voor ons ligt. Te helder en te duidelijk spreekt het lot. Spr. herinner de aan de gebeurtenissen sinds Nov. 1942. Het was ons ook volkomen, duidelijk, dat wij onze machtsuitbreidingen, die •wij thans begrijpen als het verwerven van het militaire voorterrein voor den eindstrijd, geleidelijk terug zouden moe ten nemen, tot aan een grens waar onze eigen ki'achten in evenwicht zijn tegen de storm- loopende vijandelijke strijd krachten. Wij hebben voorter rein. opgegeven, maar wij mo- -;en zeggen, dat wij in deze an- erhalf jaar het eigenlijke Europa vrij hebben gehouden met Uitzondering van het. Zui delijkste deel van het Ape- nijnsche schiereiland en van de door de Engelschen beheersch- te Middellandsche Zee. Maar ook daarvoor hebben wij een grendel geschoven. Wij zijn ons ervan bewust, dat de vuurproef, die voor ons staat, nog veel zwaarder zal worden, dat thans het oogen- blik aanbreekt, waarop de vij anden ons van alle zijden zul len aanvallen. herinnerde er aan, dat 14 millioen Hongaren, die in hun ge schiedenis goede soldaten geleverd hebben, thans in de Karpathenlanden aantreden om mede het Oosten van Europa te verdedigen. Tevens is door de opheiderlng van den toestand weer groot aantal Roemeensche divi- vrijgekomen, die nu ook tegen over het Oosten staan. Daarom moeten wij beproevingen i slagen, die wij schijnbaar ontvan- :n, eigenlijk slechts opvatten als m gelegenheid om te toonen wat wij waard zijn, hetgeen tenslotte onze kracht slechts sterker en vastberade- zal maken. De beproevingen zul len nog veel zwaarder worden, het kan zijn, dat in de komende weken maanden van alle kanten, van het Oosten, het Zuiden en het Wes- aanv-llen op ons worden gedaan tegelijkertijd ook van alle kanten bommen op ons zullen vallen, maar dat is immers in het geheel niet het belangrijkste. Het belang rijkste is, dat wij innerlijk sterk zijn bereid om dit alles te doorstaan niet te buigen. Men kan thans in het geheel geen rekening meer hou den met een eigen lot. met eigen welzijn, hoe het de familie gaat, met de onbeduidendheden van alle dag. opdat wij met de kracht den dit hart dezen oorlog doorstaan en eens met den grooten moed, welken deze oorlog ons zal geven, grootmoedig dit nieuwe Europa binnenschrijden om t kinderen een gelukkige toe komst te scheppen. Hij staat niet alleen voor Duitseh land, maar voor geheel Europa borg. De Führer heeft volbracht wat slechts zeer weinigen genialen men- schen is gegeven, strijder te blijven en een wijze te zijn. Dat Is het grootsche van zijn Verschijning. Spr. vervolgde: thans weten wij wat wij te verwachten heb ben, als het Oosten of hét Westen zich over ons uitstort en de overhand krijgt, name lijk dat wij dan ophouden Eu ropeanen te zijn. Wij keeren ons tegen elk imperialisme, waar het ook vandaan komt, omdat wij weten dat een imperialisme het einde in Europa beteekent, het einde van den Europe^- schen geest. Wij verlangen vrijheid- voor de Europeesche volken, maar een vrijheid in het besef van hun verant woordelijkheid voor Europa zeif. Zij moeten en zullen alle aantreden. Daarmede zullen zij hun vrijheid verwerven. Gij weet, nationaal-socialis ten, dat de gemeenschap, waar heen het nationaal-socialisme ons leidt, niets anders kan zijn, dan uw volksche vrijheid. De Nederlanders echter, die dat nog niet begrijpen, hooren thans de woorden, die ergens in het buitenland worden ge sproken over de onafhankelijk heid der zgn. kleine volken. Welnu, de grooten, die uitge trokken zijn om de onafhanke lijkheid der kleine volken te handhaven, hebben haar reeds totaal afgeschreven. Gij Nederlanders moet eT over gaan nadenken, welke situatie in laatste instantie gunstiger is: de afhankelijk heid van een Amerikanisme, waarvoor de Nederlanden een smal bruggenhoofd, nauwelijks 100 kilonieter diep, moeten vormen, met voor zich een ge- bolsjewiseerde massa op een gebied van 6 tot 7000 kilome ter diep, of een afhankelijk heid, die slechts beteekent een subordineering onder de ge meenschap der Europeesche naties, waarin natuurlijk Duitsehland als de sterkste in aanmerking komende leidende mogendheid geldt. Dat Duitseh land in militair opzicht de lei dende mogendheid moet zijn, zullen de Europeesche naties zelf verlangen, aangezien dat land de grootste prestaties le vert voor de verdediging van Europa. Het nadenken «ver de zgn. onaf hankelijkheid en over het feit, dat hetgeen geweest is nooit terugkomt, moet de Nederlanders leeren, waar hun toekomst ligt. Het gaat niet meer om de onafhankelijkheid, maar. de rechtsgelijkheid van het Ne- derlandsche volk in de gemeenschap ir Europeesche volken. Het zou ons veel liever zijn, als het geheele Nederlandsche volk onze militaire bondgenoot was. Als hier. dozijnen voortreffelijk uitgeruste Ne derlandsche divises stonden, dan had den wij een zorg minder en wij al- zooais wij hier zijn, zouden In het Oosten onze taak kunnen ver vullen. Zoo ver zijn wij nog niet. De toekomstige verhouding moet een ver houding van vertrouwen zün. Naar, mate het Nederlandsche volk presta ties levert, niet voor de Duitschers, oor zijn eigen toekomst, groeit het vertrouwen en daarmede de rechts gelijkheid en de vrijheid der Neder landers, Een groot deel van de rede van den Rijkscommissaris, waarin ook de jongste politie ke nederlagen der geallieerden en de allengs krachtiger wor dende houding der neutralen in stijgend vertrouwen op Duitsch land's overwinning, werden behandeld, was gewijd aan den persoon van den Füh rer en diens arbeid. Niemand in Europa, zoo zei de hij. kan den Führ-er negee- ren. Zijn werk en het lot van dit werk is-beslissend voor el- ken Europeaan. Daaraan ont komt niemand meer. Dit lot is zoo geweldig en zoo groot, dat ér geen terug meer mogelijk is. Naar deze werkzaamheid van den Führer Is de uiting van zijn persoon lijkheid. Het zijn geen maatregelen, geen organisaties, die de wereldge schiedenis maken, het zijn do peijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1