ZEEUWSCHE COURANT Duitsch afweersucces aan Dnjestr-monding. Rijkscommissaris en Mussert te Nijmegen. ABONNEMENTSPRIJS) 19 ct. per week ot l 2.42 per kwartaal, iuj Franco per pyjt j 2.63 per kwartaal. Aizonderiijke nummers 6 cu AO VERTE NT I PR IJS: fer ra.m. 12J ct., inuumum per advor- Ntcntle 2.05. BU aDoooement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels,) 58 cent, dienstaanvragen en dlenstaanme- dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Biad" 10 ct. meer. VRIJDAG 21 APRIL 1944 DIT NUMMER BESTAAT 187ete JAARGANG UIT 4 BLADZIJDEN NUMMER 93 De Bureaux van ons Diad rUn gevestigd te: VliHlngen: Redact!» en Administratie Waletr. 58-60, teL 10 (2 UJnen), Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londenscbe Kaal 29, Red. teL 3521, Adm. teL 3541; Goes: Red. en Adm. Turf kade 15. teL 2475; Souburg: Kanaaistr. 45, teL 234; Oostburg: Red. en Adm. Breedesiraat 46, teL 102; Breskensi Dorpsstraat 35, teL 2L J Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakte Don derdag bekend: ITen Noordoosten van bastopol werden hernieuwde aanvallen der bolsjewieken af geslagen, waarbij een vrij e groot aantal pantserwagens] werd stukgeschoten. 36 vijan- delijke vliegtuigen werden in luchtgevechten, 20 andere op 1 den beganen grond vernietigd. Daarbij heeft zich de eerste 1,5 luitenant Smola, Staffelführer éfin een eskacler slagvliegers, bijzonder onderscheiden. In de harde afweergevechten dei- laatste dagen heeft een ge- 8 ti vechtsgroep der 73e divisie in- 3 ufanterie, onder bevel van ko lonel de Renbeck. met een 1j daaronder ressor tee rende bat- terij stormgeschut op uitmun- tenfle wijze slag geleverd. Aan den benedenloop van p* den Dnjestr hebben onze troe lair pen aan weerskanten van Tig- eldihina in zware gevechten een volledig afweersucces behaald op de met verscheidene divi- ellësies aanvallende bolsjewieken. Tusschen de Karpathen en den bovenloop van den Dnjestr werden in samenwerking met eskaders slagvliegers de zich taai werende bolsjewieken ver der achteruitgeworpen. Vijan delijke tegenaanvallen bleven zonder succes. In het strijdge bied ten Zuidwesten van Tar- nopol zijn sterke Sovjet-aan vallen ineengestort. In het ach- terwaartsche gebied van den] centralen frontsector werden i verscheidene acties tegen! bolsjewistische benden met: groot succes uitgevoerd. De bolsjewieken verloren meer dan 1000 dooden. Meer dan 100 bendenkampen werden ver woest en er werd een omvang rijke buit gemaakt. Ten Zuidwesten van Narwa drongen onze troepen de zwaar versterkte vijandelijke stellin gen binnen en wonnen in moei lijk moerasgebied terrein on danks verbitterd vijandelijk verzet. De Sovjets leden zware bloedige verliezen en verloren 30 stukken geschut. Aan het landingshoofd van Nettuno stortte een vijande lijke aanval ten Noordwesten van Littoria in geconcentreerd afweetvuur ineen. Aan het Zuidelijke front verliep de dag zonder bijzondere gebeurtenis sen. Amerikaansche vliegtuigen hebben op 19 April aan de kust van Zuid-Frankrijk het| Zweedsche Roode Kruis-schip Embla" tot zinken gebracht. Vijandelijke bommenwerpers vielen op den ochtend van 19 April verscheidene plaatsen in West- en Midden-Duitschland aan. Vooral in de steden Kas sei en Paderborn ontstonden schade en verliezen onder de| bevolking. 31 vijandelijke vlieg tuigen, meerendeeds vier-moto- rige bommenwerpers, werden vernietigd. Woensdagnacht hebben snel le Duitsche gevechtsvliegtui gen doelen in het gebied van Londen aangevallen. De luchtaanvallen op Frankryk, J De Anglo-Amerikaansche ■•terreuraanval op Fransch ge bied van Dinsdagnacht heeft voor zoover thans bekend, in het gebied van Parijs 740 doo iden, in Rouaan en omgeving Tl200 dooden geëischt. Men verwacht, dat ruim 1000 per- ksonen ge .vond zullen zijn. Rouaan is o.m. de beroemde kathedraal door een luchttor- pedo getroffen, waarbij zeer zware verwoestingen werden aangericht. Voorts zijn zieken huizen noch monumenten ge- ppaard gebleven. Engelsche vliegert hebben op nieuw in duikvlucht een autocolonne, die de pauselijke vlag voerde, me» jiun boordwapenen beschoten. Er wer pen 42 personen gedood, waaronder verscheiden vrouwen en een ordebroe- per. «C. D. Dok op de groote bouwbedrijven Jen Wieringermeerpolder heeft i (hans weer volop werk. Met speciale I «achines worden de uitgestrekte /elden met het voor onze vetvoor- -inning zoo belangrijke koolzaad ge vild- CNF/Kulper/Pax m' Terreuraanval op Mechelen. Woensdagavond is een Ame rikaansche terreuraanval ge richt geweest op de stad Me chelen, den zetel vari den aartsbisschop. In verscheidene ffolven werd de stad aangeval- en en werden woonwijken en cultuurmonumenten zwaar ge bombardeerd. Onder de bevol king zijn talrijke slachtoffers gevallen aan dooden en gewon den. De O.L. Vrouwekerk van de over de Dijle, alsmede een aantal oude patriciërshuizen werden o.a. een prooi der vlammen. De vliegers, die in vier gol ven gedurende drie kwartier over de stad vlogen, hebben vooral brandbommen uitge worpen, die over de geheele stad verspreid werden, duo. den geweldigen vonkenregen was het de plaatselijke brand weer niet mogelijk op werke lijk afdoende wijze op te tre den. Men diende zich dus te beperken tot het in veiligheid brengen van de waardevolste voorwerpen en goederen. tn de moderne buurten stonden de bovenverdiepingen van tal rijke huizen in brand. De be roemde St. Romboutskerk met haar niet minder beroemde klokkenspel zijn gelukkig ge spaard gebleven. Het juiste aantal slachtoffers kon nog niet worden vastgesteld. Finsche antwoord aan Moskou onderweg. In antwoord op een desbe treffende vraag werd in de Wil- helmstrasse medegedeeld, dat volgens te Berlijn ontvangen berichten, het. Finsche ant woord aan Moskou via Stock holm onderweg is. REDE VAN DR. GOEBBELS. Op den vooravond van den 55sten verjaardag van den; Führer heeft rijksminister dr. Goebbels in de staatsopera te Berlijn een rede gehouden; waarin hij o.m. zeide: Een groote, boven den tijd uitstekende persoonlijkheid heeft behalve een actueele, voor allen zichtbare taak, ook een taak van historischen aard te vervullen, en deze stemmen helaas niet altijd met elkaar overeen. Uit de historische pro blemen van een oorlog echter vloeien zijn voornaamste en zwaarste lasten en offers voort. Hoe minder deze pro blemen echter, wat betreft hun diepere, onontkoombare, bcteekenis en noodzakelijk heid, algemeen kunnen worden waargenomen, des te meer zal de strijdende en lijdende gene ratie, die haar lasten en of fers op zich moet nemen, ge neigd zijn deze problemen ver-i keerd te begrijpen of als tei vermijden te beschouwen. Uit| deze latente tegenstelling ont staat het uiteenloopend oor deel van de contemporaine we reld en de latere generatie over historische verschijnselen. Of Europa bolsjewistisch wordt of dat wij erin slagen ons continent voor dit gevaar te bewaren, deze beslissing zal het beeld van de toekomstige wereld voor vele generaties,: zooal niet voor altijd, beslis-i send bepalen. Hier ligt dus: dientengevolge ook het histo-1 rische aspect van den oorlog. De man, die on» continent uit deze geestelijke en op zijn minst genomen vooraf beraam de militaire omklemming de finitief bevrijdt, zal aan het einde van deze geweldige wor steling historisch gezien dè man van dezen oorlog zijn. Wij achten ons thans allen toelast met een historische taak. Vooi is het doel van dezen oorlog alleen duidelijk, doch ook vasts' en onveranderlijk. Dit doel echter dienen, w-- zeggen den Führer volgen, trouw en vol overgave aan zijn werk meewerken en in alle stormen van dezen oorlog op hem ieder persoon lijk denken en handelen oriënteeren. Men behoeft slechts den blik te richten over de grenzen van ons rijk op de buitenlandsche en vijandelijke volken om met alle duidelijkheid te beseffen wat hij voor de natie be- teekent en wat hij voor ons allen is. Wat in de moeilijke Jaren van der strijd der Nationaal Socialisten om de macht de groote en meesleepende, alle moeilijkheden en hinderpalen ze gevierend overwinnende verheven deugd der strijdende beweging dat is in dezen oorog. door millioenen| voorbeelden in nood en gevaar bewe zen, de verheven deugd van oni strijdende volk geworden: de trouw] aan onszelf, die in dc trouw aan] den Führer haar zichtbaarste, voor iedereen begrijpelijke, maar ook groo te verplichtingen opleggende king vindt. Ons is de Führer woordvoerder voltrekker van den wil van het heelej volk. Er heeft zich van den dag van den oorlog af tot uur. in Duitschland niet een enkel geval voorgedaan, dat een soldaat zijn trouw aan den Führer brak door< de wapens neer te leggen, of dat] een arbeider in het vaderlai Führer de trouw opzegde door het werk neer te leggen. Wij weten, dat het vijandelijke buitenland dit niet kan begrijpen en derhalve dit feit toeschrijft aan druk of geweld. Wat wij voor den oorlog in Jarenlangen arbeid gezaaid hebben komt in dezen oorlog op: de rijke oogst van de so lidariteit tusschen leiding en volk. Mij was het geluk beschoren in ve le, Ja in de meeste bijzonder geluk kige en ook bijzonder kritieke uren in de onmiddellijke nabijheid van der Führer te zijn. Hij is steeds dezelfde gebleven. Ik heb hem nooit zien twij felen en nooit zien wankelen. Hü on derscheidt zich van alle andere staats- »n van onzen tijd door het feit. dat hij gevaren bij tijds inziet en de ze dan ook moedig tegemoet treedt. Daarvoor dankt hem vandaag het Duitsche volk. De geheele beschaafde menschheid zal hem daarvoor later eens moeten bedanken. Nooit heeft het Duitsche volk zoo vol vertrouwen naar zijn Führer opgekeken als In de| dagen ett uren. loen het zich bewust' werd van den geheelen ernst var' Telkens wanneer 5e Rijkscom missaris, rijksminister Seyss Inquart, als hoogste civiele autoriteit der bezettingsmacht de afgeloopen jaren in een bijeenkomst het woord voerde, zeide hij dingen, die voor de Nederlanders van bijzondere 'beteekenis waren. Zoo heeft ook gisteren, op den verjaardag van den Füh rer, de Rijkscommissaris over de hoofden zijner onmiddellqke toehoorders heen in het con certgebouw „de Vereeniging" te Nijmegen, waar eenige dui zenden uit partij, weermacht, beweging en nationaal-socia- ^istische organisaties vereend [waren, gesproken over datge ne waarvan wij allen, Duit- scher of Nederlander, op dit moment vervuld zijn. Nu het hoogtepunt van den] strijd en daarmee de beslissing] nadert, greep de Rijkscommis saris deze gelegenheid aan om ieder nog eens duidelijk voor| oogen te stellen waarom het gaat. Teneinde ook niet het kleinste misverstand te laten voortwoekeren, preciseerde hij nog eens bepaalde punten. Hij zette uiteen wat Nederland van het Europa der toekomst, zoo als de Führer dat wenscht te bouwen, mag verwachten. En hij liet den Nederlanders in den geest.als het ware de keuzej tusschen de hier gelaten vrij heid en het lot, dat Nederland wordt aangeboden door de ge allieerden. Deze hebben de souvereini- teit der kleine landen reeds lang afgeschreven en ons land de rol van bruggenhoofd toe bedacht. In het nationaal-so- cialistische Europa zal echter voiksche vrijheid bestaan. Het gaat niet rrieer over de onaf hankelijkheid. maar om de ge- lijkberechtigheid. Onder luiden bijval constateerde hij, dat de vrijheid der Nederlanders zal groeien naar de mate van hun prestaties voor Europa. De Rijkscommissaris zeide zich in te kunnen denken, dat deze toe* komstvragen een naar verhouding in aantal klem volk diep beroeren. De leuze „Duitschland strijdt voor Euro* pa" wil echter niet zeggen „Duitsch* land strijdt voor een door Duitsch* land beheerscht Europa". In het nieuwe Europa zal voiksche vrijheid bestaan voor al die naties, die we ten, dat zij een Europeesche taaK hebben. Het spreekt vanzelf, dat een groot deel van zijn rede, waarin ook do jongste politieke nederlagen der ge allieerden en de allengs krachtiger wordende houding der neutralen in stijgend vertrouwen op Duitschland'* overwinning, werden behandeld, ge wijd was aan den persoon van den Führer en diens arbeid. Voorts be sprak hij ook de beproevingen van het oogenblik. Deze hebbende strij ders echter dermate gehard, dat do vuurproef gerust komen mag. Do Rijkscommissaris was er van over tuigd, dat hij doorstaan zal worden* Mussert, die vóór den Rijks commissaris het woord voerde, bracht namens de beweging de gelukwenschen over ter ge legenheid van den verjaardag van den Führer. Hij gaf de verzekering, dat de beweging alles in het werk zal stellen om ook Nederland zgn aandeel te laten bijdragen in den strijd voor en den opbouw van het nieuwe Europa. Hij sprak op nieuw zijn onwrikbaar vertrou wen uit in de leiding van den Führer, die in feite thans reeds de leider van Europa is. Hij hoopte, dat deze in zijn nieuwe levensjaar de overwin ning mocht zien om aan het grootsche werk van den op bouw van Europa te kunnen beginnen. Nadat de Rijkscommissaris zijn rede, die herhaaldelijk door applaus werd onderbroken, had uitgesproken, lichtte Oberdlenstteiter Ritterbusch In een korte toespraak beteekenis en zin toe van de plechtige beëediging op den Führer van 324 mannelijke en vrou welijke partij-functionarissen, welke hierna plaats vond. Bommen op Turksch gebied. Vliegtuigen van onbekende nationaliteit hebben Maandag nacht gevlogen over het gebied van den Boven-Bosporus. Aan de Aziatische zijde van den Bosporus werden in de omge ving van de plaats Bev Kez drie bommen geworpen, die echter geen schade aanrichtten Een stroom van Indische vrou wen, uit alle deel en van Oosl-Aziej heeft zich vrijwillig gemeld voor het z.g. vrouwenregiment van het Indi sche nationale leger. Oe vrouwen wor den in hospitaten voor hun dienst op geleid. <C. D.) In het kader van de op het oogenblik uitgevoerde evacuatie-maat regelen, heeft het stadsbestuur van groot-Tokio besloten in 35 stadswij ken de bestaande kinderbewaarplaat, sen te sluiten, teneinde de ouders van kleine kinderen tot een sneller verla ten van de stad te bewegen. dezen strijd om zijn leven, maar zich hierdoor echter niet liet ontmoedigen, doch zich des te krachtiger en on wrikbaarder voor zijn doelstellingen] uitsprak. Nooit was hij ons zoo dichtbij als in de oogenblikken van gevaar, nooit voelden wij ons met hem zoo ver bonden, als wanneer wij het gevoel hadden, dat hij ons even zeer noodlg had als wij hem. Wij wilden den Führer op zijn ver- Jaardag zeggen, dat hij voor ons al les is, zoowel in dezen huidigen smar- telijken tijd, als in de komende lich tere toekomst. Wij wenschen hem ge zondheid en kracht en een gezegende hand. Hij moet weten, dat hij zich ieder uur op zijn volk kan verlaten. Wanneer nood en gevaar dicht voor hem staan, dan staan wij nog dich ter achter hem. Wij gelooven in hem en in zijn historisch werk en wij gelooven, dat hij zUn werk tenslotte met de overwinning zal bekronen. Hij gaf deze eeuw beteekenis, inhoud doel. Deze beteekenis aanvaardend dezen inhoud begrijpend zullen wij' Met ingang doel bereiken. Hij echter is de wordt op Formosa Verminderde bedrijvigheid aan Oostelijk front. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Terwijl van het Noordelijk deel van het front in de Sov jet-Unie weinig, van het cen trale deel in het geheel geen gevechtsactiviteit gemeld wordt, valt ook op den Zuide lijken vleugel een vermindering der bedrijvigheid te constatee- ren. De aanvalsgolf der bolsje wisten, die begin Maart was ingezet, is bezig te vervloeien en de gevechtsactiviteit dei- laatste dagen beteekent feite lijk niet meer dan een consoli- deeren der stellingen. Dit geldt niet alleen voor de Sovjet-Rus sen, doch ook voor de Duit- schers, die in samenwerking met Hongaren en Roemenen zoo gunstig mogelijke stellin gen trachten te betrekken voor komende operaties. Men houdt van Duitsche zij de rekening met de mogelijk heid, dat het roode leger een nieuw offensief zal ontketenen en treft voor den afweer hier van maatregelen. Daarnaast laat men steeds weer de mo gelijkheid doorschemeren van eigen aanvalsoperaties, waar voor de Westelijke tusschen Kowel en Stanislau verloopen- 'de flank van het Zuidelijke Ifront gunstige voorwaarden 'zou scheppen. De Duitsche aanvallen op deze flank, die vooralsnog van plaatselijken aard schijnen te zijn, waren, volgens Duitsche militaire kringen, vooral in het gebied van Stanislau succes vol. September algemeene wegwijzer naar dit doei. HU beveelt,dieeietpijcht ingevoerd. (C. O.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1