ZEEUWSCHE COURANT jke ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per weeK ol J 2.42 per Kwartaal. Franco per post 2.63 per Kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12i ct., minimum per adver tentie 12.05. BU abonnement speciale prjja. Kleine advertenties tmaximum a reyelsj óS cent, dienstaanvragen en dienstaanbie dingen 60 ct. .Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. DONDERDAG 20 APRIL 1944 DIT NUMMER BESTAAT ISTstO JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 92 Do Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vlissmgen: ReaacUe en Administratie Walstr. 5S-60, teL 10 (2 lijnen.), Redactie na Kantoortijd teL 578; Middelburg: Londensche Kaal 29, Red. tel, 3521, A<lm. tel. 3541; Goes: Réd. en Adm. Turfkade 15^ tel. 2475; Souburg: Kanaalstr.. 45, tel. 234; Oostburg: Red. en Adm, Breedestraat 46, tel. 102; Breskensi Dorpsstraat 35. lel. 21, VERGEEFSCHE AANVALLEN DER SOVJETS. LUCHTAANVALLEN OP I^ONDEN EN GEBIED VAN BERLIJN. RHet opperbevel der Duitsche weermacht maakte Woensdag bekend N In het gevechtsgebied van Sebastopol hebben de bolsje- wieken, gesteund door sterke o( artillerie en slagvliegers, ver- geefs onze stellingen aangeval- rg. len. Aan de beneden-Dnjestr zijn elüfc talrijke aanvallen van den vij and met vernieling van een vrij groot aantal tanks mislukt. Plaatselijke penetraties wer den opgeheven of afgegren deld. f. Ook ten Noorden van Jassy scijn vrij sterke aanvallen dei bolsjewieken ineengestort. In het Oosten van de Boeko- wina hebben Roemeensche troepen het op de vorige dagen gewonnen terrein van vijanden jgezuiverd. Tusschen de Karpathen en f het gebied ten Oosten van Sta- zetten Duitsche en Hon- ,^|gaarsche divisies met succes nun aanvallen voort. Daarbij •j is de stad Nadworna dooi' Hon- JÉjgaarsche troepen genomen. M Ten Zuiden van den Dnjestr f I hebben Duitsche formaties de "bolsjewieken in een energieken jaanval verder teruggeworpen. ...i In het gevechtsgebied ten WjVVesten van Tarnopol en ten (Zuidwesten van Luck zijn her- haaide aanvallen der bolsjewie- jken in harde gevechten ineen- 'gestort. Aan de rest van het Ooste lijke front geen bijzondere ge beurtenissen. Bij het landingshoofd van Nettuno en ten Zuiden van de Adriatische kust zijn vijandelij- ar- jte aanvallen met bloedige ver- voor den tegenstander ineengestort VS In de middaguren van 18 April zijn sterke formaties Amerikaansche bommenwer pers onder bescherming van jagers doorgedrongen tot in het gebied van Berlijn. In ver scheidene plaatsen, vooral in Rathenow. zijn schade en ver liezen onder de bevolking ont staan. Ondanks moeilijke afweer- omstandigheden werden 44 vij andelijke vliegtuigen, waarvan 40 viermotorige bommenwer pers, neergeschoten.By den af weer van dëze aanvallen heeft zich een formatie jagers, onder bevel van majoor Karl-Fried- rich Muller, bijzonder onder scheiden door de vernietiging van een gesloten formatie vij andelijke- bommenwerpers. Aanvallen van Britsche bommenwerpers waren Dins dagnacht gericht op het ge bied van Pai*ijs en het Oost- zeegebied. Eenige vijandelijke vliegtuigen zrjn West-Duitsch- land binnengedrongen en naar het gebied van Berlijn gevlo gen. Door nachtjagers en af weergeschut werden 14 bom menwerpers vernietigd. Een sterke formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft Dinsdagnacht Londen aangevallen. In de doelgebie den ontstonden groote branden en verA'oestingen. Andere ge vechtsvliegtuigen bestookten doelen in Oost-Engeland met bommen. Bommen op buitenwijken van Parijs. Het Anglo-Amerikaansche luchtwapen heeft Dinsdag nacht, volgens een bericht van Ofi, twee plaatsen in de Zui delijke en Oostelijke omgeving van Parijs gebombardeerd. Het eerste bericht maakt melding van 300 dooden en 500 gewon den. De strijd aan de Indisch- Birinaansehe grens. Domei meldt van het In- disch-Birmaansche front: De hevige gevechten in den sector van Parel, die sedert 10 April zonder onderbreking voortduren, bereikten op 15 April hun hoogtepunt met de verovering van de driehoekige bergvesting Tegnapocg door formaties van het Japansche leger, gesteund door formaties artillerie. In het daarop vol gende handgemeen brachten Japansche troepen den vijand, die de verloren stellingen .vilde heroveren, vernietigende sla gen toe. KEI l N G F N. Het SS-ErsatzKommando deelt mede: iedere gezonde Nederlander kan :ich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor ie Waffen-SS. SS- wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, <riegsmarme en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 30 laar. die annmcldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aan melden er worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. J Officier in de Waffen-SS kap ieder worden, die na tenminste een 'Jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft Dewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend; beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid- v- delen etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor r- de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Am6ter- ir dam. Dam 4: Alkmaar. Langestraat 56: Heerlen, Saroleasti aat 26; S, Groningen. Heerenstraat 46; Enschede, Hengelosche straat 30, en net SS-Ersatzkommando. Den Haag. Korte Vijverberg 6. Bij onze Vrijwilligers. Noa eens wordt het aanvalsplan besproken ei pan wordt allea in gereedheid gebracht voor den tegenaanval. SS T»K Ailenriorf/O/H/P n VERJAARDAG VAN DEN FÜHRER. Heden, op den 55sten ver jaardag van den Führer, heeft de rijksmaarschalk een dagor der tot de soldaten van de weermacht gericht, waarin o.m. gezegd wordt, dat meer dan ooit, juist in deze beslis sende tijden verkondigd wordt, dat de soldateneer getrouw, de soldaten altijd slechts volgens de bevelen van den Führer zul len leven. De gelofte, de wa pens niet eerder te zullen laten rusten dan wanneer de toe komst van het Rijk beschermd is, en tot het uiterste besloten altijd parate optreden, moeten het geschenk aan den Führer zijn. De weg van den Führer heette altijd slechts Duitsch- land. „Hoe ernstiger het uur, des te sterker vervult ons het fanatieke vertrouwen, zoo be sluit de oproep, gesteund op de onoverwinnelijkheid van onze kracht, dat wij ons hooge doel zullen bereiken." Oproep tot het Duitsche volk. Rijksmaarschalk Goering heeft ook een oproep tot het Duitsche volk gericht, waarin de gelukwenschen worden uit gesproken, uit alle Duitsche gouwen, van front en vader land. De oproep wijst vervol gens op den band van trouw aan den Führer, welke band de vijanden door middel van de jeugenachtigste propaganda en de wreedste terreur probeeren te vernielen. Zij hebben daar mee het tegendeel bereikt On der de toenemende eischen van den oorlog heeft zich het Duit sche volk, rondom omgeven door haat en vernietigingswil. slechts nog vastberadener rond zijn Führer geschaard. De oproep wijst er op. dat nog nooit tevoren een zoo hecht aaneengesmede eenheid tusschen leiding en volk heeft bestaan als in deze dagen. Dat is voor de politiek en oorlog voering zonder meer beslis send. Het volk s tegen iedere taak opgewassen, wanneer het zich vol vertrouwen aan een leiding kan overgeven. Het sta len fundament van het weer standsvermogen van het Duit sche volk, namelijk de unieke innerlijke aaneengeslotenheid en zijn uniforme oriënteering onder leiding van Adolf Hitler, kan ook in de toekomst nooit vernield worden. De oproep besluit als volgt: „Mogen ook duizend gevaren dreigen, nieuwe zorgen en Jas ten onvermijdelijk zijn en nieu we inspanningen en offers ons te wachten staan, wij zien er niet tegen op. Vol vertrouwen en tot alles bereid stryden en werken wij aan de zijde van den Führer. De trouw aan hem waarborgt de vrijheid en de overwinning." Het geschenk der Duit sche jeugd. Het schoonste verjaardags geschenk is steeds de opne ming der 10-jarige Duitsche jongens en meisjes in de Hit- lerjeugd. Op 20 April van elk jaar treedt de jongste jaar klasse van de gemeenschap der Duitsche jeugd toe. Dit jaar wordt de jaarklasse 1933-.34 opgenomen. Reichsjugendführer Axmann heeft ter gelegenheid van deze gebeurtenis een oproep tot de jongste jaarklasse der Hitler- jeugd gericht. In Italië is het broodrantsoen met 30 procent en het algemeene le vensmiddelenrantsoen met 50 prcocent verhoogd. Deze rantsoenverhooging in het republikeinsch fascistische Italië is volgens de „Gbzettino" te danken aan de gunstige overeenkomsten met het Duitsche rijk en aan de buiten gewone discipline, die door de Itall aansche producenten bij de inlevering van agrarische artikelen In acht wordt genomen. (C.D.) VOERT EDEN BELANG RIJKE BESPREKINGEN? Volgens onbevestigde be richten uit Washington heeft de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, in tegenstelling tot de officieele mededeeling in zake zijn va- cantie, enkele dagen geleden het land verlaten voor het voeren van belangrijke bespre kingen met een zeer hoogge plaatste buitenlandsche per soonlijkheid. Naar het neet moet Stettinius, de wnd. staatssecretaris van buiten landsche zaken der Ver. Sta ten, gelijk met hem het land verlaten hebben. Vermoed wordt, dat het reisdoel van beid? staatslieden hetzelfde is. Men verwacht niet, dat met de invasie een begin gemaakt zal worden alvorens Eden zijn bij zondere taak zal hebben ver vuld. Het militaire verkeer in Engeland. Naar de Britsche berichten dienst uit Londen meldt, is daar een nieuwe uitzonderings bepaling gepubliceerd. Deze machtigt ambtenaren der poli tie om te allen tijde wegen af te zetten, teneinde belangrijke militaire transporten door te laten, en geeft iederen soldaat het recht maatregelen te ne men en van geweld gebruik te maken om wegen voor het mi litaire verkeer schoon te vegen. Het voorschrift, dat bij het begin van troepentransporten de normale treinenloop volko men buiten kracht gesteld wordt, is reeds eenigen tijd ge leden uitgevaardigd. Een twee de, op grond van de defensie- wet uitgevaardigde verorde ning, beperkt de immuniteit van de diplomaten tijdelijk. Volgens deze verordening wor den de diplomatieke vertegen woordigingen, haar staven zoo wel als haar huispersoneel be schouwd al3 iedere andere bui tenlander en zijn onderworpen aan dezelfde beperkingen, d. w.z. de toegang tot bepaalde gebieden kan hun geweigerd worden en zoo noodig kunnen hun zelfs bepaalde uitgaans verboden opgelegd worden. Het ligt echter niet in het voorne men, aldus de Britsche berich tendienst, van deze machtiging op het oogenblik gebruik te maken. Grove onvoorzichtigheid met projectielen. Ondanks de herhaalde waar schuwingen in de bladen heeft te Weert wederom grove on voorzichtigheid met een ge vonden projectiel een slachtof fer geëischt. De 22-jarige M. van der Feesten was met zijn vriend Diercks aan de Diester- laan te Weert bezig met een explosief projectiel. Toen hij het op een vensterbank sloeg, explodeerde de kogel. De ge volgen waren vreeselyk. Van der Feesten werd de rechter hand afgerukt en zijn hoofd door de enorme splinterwer king deerlijk verminkt, terwijl ook zijn box-st werd openge scheurd. Diercks, die in zijn nabijheid stond, kreeg vele splinters, voornamelijk in een dijbeen en werd zwaar gewond opgenomen. Van der F. is kor ten tijd later overleden. In Georgia <V.S.) werden 31 personen gedood en 514 gewond tij dens een tornado, die in Oost-Georgia heeft gewoed. De aangerichte schade wordt op vele duizenden dollars ge raamd. Volgens Norges Stemme" ko men in Noorwegen in den laatsten tijd veel gevallen van nicotine giftiging voor, die te wijten zijn aan het sterk toegenomen gebruik van inlandsche tabak, welke buiten de distributieregeling valt. Deze tabak is nl. sterk nicotinehoudend, in het bijzonder thans, nu zij niet met lm- portgoed kan worden vermengd. (C. D.) DE DISTRIBUTIE VAN TEXTIELGOEDEREN. 20 punten geldig verklaard oor meisjes en jongens vaa 1 tot 15 jaar. De textielvoorziening van het Nederlandsehe volk kan wegens gebrek aan grondstof fen en de nog slechts schaar- sche voorraden, waartegen over een steeds stijgender be hoefte bestaat tengevolge van slijtage, niet op de normale wijze geschieden. De overheid streeft er niettemin naar zoo goed mogelijk in de noodgeval len te voorzien. Dat daarbij in eerste instantie de door oor logsgeweld getroffen inwoners van verschillende steden zoo veel mogelijk geholpen worden, zal een ieder begrijpen. Ook speelt de voorziening van zie kenhuizen, kraaminrichtingen, e.d., met textielgoederen een belangrijke rol. Bovendien be vordert het rijksbureau Distex, voor zooveel in het vermogen ligt, elke reparatie- en ver nieuwingsmogelijkheid ten aanzien van de nog in het be zit der bevolking zijnde klee ding. Thans kan ook worden medegedeeld, dat met het oog op de kleedingvoorzie- ning van de opgroeiende jeugd (wier kleeding het meest aan slijtage onderhe vig is en die bovendien uit de kleeren groeit) met on- middellrjken ingang weder om 20 punten voor den aan koop van textielgoederen worden geldig verklaard, en wel voor de meisjes en jon gens van 3 tot 15 jaar. die in het bezit zijn van de klee- dingkaarten V 415 en V 315, alsmede voor de kleuters van 1 tot 3 jaar, die in het bezit zijn van de kleeding- kaart V 515. Voor alle overige categorieën van de bevolking kunnen thans op grond van de hierbovenge- noemde motieven, nog geen nieuwe punten worden geldig verklaard. Welke punten thans geldig zyn, Op het oogenblik zijn van alle in omloop zijnde kleeding- kaarten de volgende punten geldig, ongeacht den op deze kaarten voorkomenden, anders luidenden, datumopdink: mannen en jongens van. 15 jaar en ouder (V 115): punten 51 t/m 80; vrouwen en meis jes van 15 jaar en ouder (V 215): 51 t/m 80; jongens van 3 tot 15 jaar (V 315): 41 t/m 100; meisjes van 3 tot- 15 jaar (V 415): 41 t/m 100; kleuters van 1 tot 3 jaar (V 515): 41 t/m 100; babies tot 1 jaar (V 615)alle punten; toeslagkaart voor a.s. moeders (V 815): alle 'punten; toeslagkaart voor jon gens en meisjes van 15 tot 18 jaar (V 715): 11 t/m 30. Wanneer hier gesproken wordt van: a. personen beneden 15 Jaar: b. personen van 15 Jaar en ouder; c. personen van 1518 Jaar, worden daarmede bedoeld: a. personen, ge- boren na 13 Juni 1928; b. personen, geboren voor 14 Juni 1928: c. per sonen, geboren na 13 Juni 1925. doch voor 14 Juni 1928. Te Amsterdam is op 67-Jarigen leeftijd overleden de heer Walravo Boissevain, oud-lid van de Tweedo Kamer en van de Prov. Staten voor Noord-Holland en oud-wethouder van Amsterdam. De Britsche regeering heeft „drastische maatregelen" genomen om aan de stakingen een einde te ma ken. Deze maatregelen bestaan in straffen tot maximum vijf Jaar dwang arbeid of een boete van 500 pond sterling of dwangarbeid en boete. Nabij Gotenburg is een Engel sche tweemotorige bommenwerper door Zweedsche Jagers tot landen ge dwongen. De bemanning werd ge» interneerd. het vliegtuig 'n beslag ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1