E. ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week ol -ƒ 2.42 per Kwartaal. Franco per post ƒ2.63 per Kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ci. 1 ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct., minimum per adver- tentie 2.05. Bü abonnement speciale prij3. Kleine advertenties a1 i tmaximun, O"regels) 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie- e j dingen ou ct. ..Brieven ol adres Bureau v. d. Blad" 10 cl meer. WOENSDAG 19 APRIL 1944 DIT NUMMER BESTAAT lS7ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 91 De Bureaux van ons Dlad z«n gevestigd te: Vliasirigen: Redactls en Administratie Walstr. 58-60. teL 10 (2 lüneo). Redactie na kantoortüd tel. 578: Middelburg: Londensche Kaal 29. Red. tel. 3521, Adm. tel. 3511; Goee: Red. en Adm. Turfkade 15, tel. 2175: Souburg: Kanaalstr. 45, tel. 234; Oostburg: Red. en Adat, Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, teL 21. DE STRIJD OM TARNOPOL TEN EINDE. GARNIZOEN HEEFT ZICH AL VECHTENDE BEVRIJD. i ia do I Het opperbevel van de Duit- edig !sche weermacht maakte Dins- de« dag bekend: I In het strijdgebied van Se- bastopol zijn pogingen van de {Sovjets een de omgeving be- heerschend heuvelterrein te veroveren, mislukt. Boven het Zuidelijke deel van de Krim hebben Duitsche jachtvliegers op 17 April in hevige luchtge vechten 29 Sovjet-Russische vliegtuigen, in hoofdzaak slag- [vliegers, neergeschoten. Het luchtdoelgeschut haalde boven dien nog 11 toestellen omlaag. :e- {Luitenant Lambert vernietig- te 'de alleen 12 vijandelijke vlieg tuigen. r>. I Aan den benedenloop van den Dnjestr en in het gebied van Jassy is de kracht van de •vijandelijke aanvallen Maan- idag iets verminderd. Een over de rivier gezette vijandelijke .gevechtsgroep werd in de pin {gehakt. In het Oostelijke deel van de Boekowina hebben de Roemeensche troepen vijan delijke strijdkrachten uiteen geslagen. In het gebied van Delatyn—Stanislau en ten Oosten van Stanislau hebben Duitsclie en Hongaarsche formaties hardnekkigen, vij andelijken tegenstand gebro ken en de Sovjets met zwa re, bloedige verliezen terug gedreven. Bij Tarnopol hebben nieu we deelen van het garnizoen volgens bevel zich al vech tende een weg gebaand naar de in felle aanvalsgevechten opgedrongen en door de luchtmacht doeltreffend on dersteunde formaties van het leger en van de Waffen- SS Daarmede heeft de held- i haftige strijd van het garni zoen, onder leiding van den op den dag" vóór het uitbre ken gesneuvelden en inmid- ;R. dels door den Fiihrer met i het ridderkruis van het ijze- ren kruis onderscheiden ge- neraal-majoor von Neindorff, zijn einde gevonden. be* In een verbitterden strijd ei-3 i'an 25 dagen heeft het garm ent toen, ondanks uiterst krach- tigen,vijandelijken afweer, in opofferend optreden door es- kaders transportvliegers ver CE, '44 ur. ug- op ran ial; lag jur i ran en )ok i igt LS zorgd, den stormloop van een meer dan tienvoudige vijande lijke overmacht bij het zwaar ste artillerievuur en onafge broken luchtaanvallen, stand gehouden en door het binden van vijandelijke strijdkrachten den opbouw van een vast af- weerfront mogelijk gemaakt. Pas toen gebrek aan munitie en water den verderen tegen stand onmogelijk maakte, werd het bevel gegeven om uit te breken. Maandagnacht hebben ster ke Duitsche formaties ge vechtsvliegtuigen de spoorweg- werken van Kief met goede uitwerking aangevallen. In de als doel aangegeven gebieden ontstonden verscheidene groo- te branden en uitgebreide ver woestingen. In Italië zijn stoottroepen eener Oostmarksche divisie grenadiers de vijandelijke stel lingen binnengedrongen en heb ben talrijke onderkomens opge blazen. Amerikaansche bommenwer pers hebben in den loop van 17 April opnieuw terreuraan- vallen ondernomen op steden van Zuidoost-Europa. Vooral in Belgrado werd schade aange richt in woonwijken en leed de bevolking verliezen. Onder moeilijke af weeromstandighe den werden 6 vijandelijke vlieg tuigen door strijdkrachten der Duitsche en Bulgaarsche lucht verdediging neergeschoten. Maandagnacht hebben eeni- ge Britsche vliegtuigen bom men laten vallen-op het stede lijke gebied van Keulen. De strijd rond Imphal. De op de bergen in de om geving van Imphal aangelegde Engelsche stellingen vallen de een na de ander in Japansehe handen, zoo meldt Domei. In- tussehen zetten krachtige Ja- pansch-Indische formaties, die een algemeen offensief onder- namen op Britsche steunpun ten in het gebied van Sengmai, ongeveer 20 km ten Noorden van Imphal, hun stormloop voort, thans KEURI NGFN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander Kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor ie Waffen-SS. wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, <riegsmarine Ide Germaansche SS in Nederland. Personen tussehen 19 en 30 Jaar. die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling. Kunnen zich eveneens aan melden er worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de «Vaffen-SS kan ieder worden, die na tenmi Jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft Zijn schoolopleiding is met doorslaggevend; beslissend voor bevordering (zijn: Karakter, gedrag, prestatie. tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra delen etc. Eveneens --erstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen. en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS. Amster dam. Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56: Heerlen. Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengelosche straat 30, en net SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Amsterdam, Dam 4. Utrecht. N.V.-Huis, Oudegracht 245. Amersfoort. Pol. Ourcngangslager. Lcusderweg. Bii onze Vrijwilligers. Onze mannen in he >ort van proviand en munit.e perhondenslede in het Nooren bij het trans- 'tlede. SS PK Blaurock/O,II.'P m HEVIGE LUCHTGEVECH TEN BOVEN N— EN N.W.- DUrrSCHLAND. Dinsdagmiddag zijn boven Noordwest- en Noord-Duitsch- land bij sterk wisselende weersomstandigheden luchtge vechten gevoerd, .welke, naar het D.N.B. verneemt, in hevig heid nog toegenomen zijn toen de Amerikaansche formaties naar het gebied van de Duit sche hoofdstad volgen. De Duitsche jagers en jachtkrui- sers brachten vooral de groo- te Amerikaansche bommen werpers door ononderbroken aanvallen in het nauw en bra ken steeds weer door de door talrijke jagers met groote actie-radius gevormde be schermende barrière heen. Ook op den terugweg stonden de vijandelijke formaties nog bloot aan de hevige aanvallen van de Duitsche jagers en jachtkruisers. Ook lichte luchtdoelbatte rijen der luchtmacht zijn met succes opgetreden. Zij richtten op de Amerikaansche jagers, die in scheervlucht Duitsche vliegvelden bestookten, goed- liggend vuur en schoten een aantal van die jagers neer. Nieuwe terreuraanval op Belgrado. Maandagmiddag hebben Anglo-Amerikaansche bom menwerpers een nieuwen zwa- ren terreuraanval onderno men op Belgrado. De in 8 k 10 golven aanvallende viermoto rige vliegtuigen wierpen in de eerste plaats op de dichtbe volkte woonwijken hun bom men. Talrijke huizen werden getroffen, de bewoners o^der de puinhoopen begraven. Het krachtige afweervuur der Duitsche luchtartillerie sloeg de formaties bommenwerpers uiteen en bracht eenige der viermotorige bommenwerpers ten val. Het gebruik van fos- forblikken, die verscheidene uitgebreide branden veroor zaakten, leverde dc bevolking van Belgrado het ondubbelzin nige bewijs van de terroristi sche bedoelingen der Anglo- Amerikanen. Ongeveer een uur later viel een zwakkere for matie viermotorige bommen werpers opnieuw de stad aan. BEPERKINGEN VOOR DE DIPLOMATEN IN ENGELAND. De Britsche berichtendierist meldt, dat de regeering den chefs van alle diplomatieke missies in Engeland heeft me degedeeld, dat zij van 17 April te middernacht tot nader or der niet meer kan toestaan: het verzenden of ontvangen van telegrammen door diplo matieke missies, als zij niet in direct leesbare taal gesteld zijn; het verzenden van ,,di- plomatenpost", die niet aan de censuur is onderworpen en het ontvangen van dipiomatenpo~t zonder censuur; het vertrek uit Engeland van officieele koeriers of diplomatieke of consulaire vertegenwoordigers of van leden van hun officiee- Ier. of persoonlijken staf van medewerkers. Ook het luchtverkeer met vrijgeleide tussehen Zweden en Engeland is volgens de te Stockholm verschijnende och- te idbladen, stopgezet. De re tourvlucht van het Zaterdag in Engeland aangekomen Zweedsche vliegtuig, dat Zon dag terug zou keeren, is tot dusverre nog niet toegestaan. Reuter publiceert hierop een commentaar, waarin o.m. ge zegd wordt: „Door deze Ver wonderlijke en onverwachte beslissing is het Vereenigde Koninkrijk aan den vooravond der invasie min of meer volle dig van de buitenwereld afge sneden. In de afgeioopen maand is VOORTEEKENEN DER INVASIE. EEN STERK INVASIE-LEGER STAAT GEREED, De A.N .P.-correspondent te Berlijn meldt: Men kan den laatsten tyd geen krant ter hand nemen, waarin niet minstens één ar tikel voorkomt, dat het thema invasie behandelt. Dit geldt niet alleen voor de Duitsche pers, doch evenzeer voor de Engelsche en Amerikaansche bladen en wel in nog sterkere mate. Met recht kan men dan ook van een invasie-koorts spreken. Nog zijn er sceptici, ook in Duitschland, die een invasie der Engelschen en Amerika nen in Europa, althans voor- loopig, niet verwachten, doch hun .aantal wordt steeds ge ringer. In de hoogste Duitsche militaire kringen schijnt men evenwel grootscheep- sche militaire operaties der geallieerden binnen niet al te langen tijd waarschijnlijk te achten, waarop o.a. het feit wijst, dat de aandacht in versterkte mate op West- Europa geconcentreerd wordt. In officieele Duitsche uitlatingen wordt onomwon den gesproken van te ver wacht-en militaire operaties in het Westen. Geweldig invasie-apparaat. In Engeland is een gewel dig invasie-apparaat opge bouwd. Een sterk invasieleger, waarvan de manschappen een speciaal onderscheidingsteeken dragen, staat gereed om de grootste militaire operatie in de geschiedenis, die over den afloop van den oorlog moet beslissen, te beginnen. Een groot aantal speciale landings vaartuigen ligt klaar om op een gegeven sein deze troepen naar het Europeesche vaste land over te brengen en in jarenlangen arbeid is het ma teriaal opgestapeld, dat de lan ding moet vergemakkelijken. Het is onder meer bekend, dat een groot aantal metalen landingsmatten is vervaardigd om het uitladen van materiaal op het vlakke strand een vlot verloop te doen hebben. Daar bij zullen ongetwijfeld nog volkomen nieuwe wapenen in den strijd worden geworpen. De Amerikanen hebben voor de invasie een vliegenden vlammenwerper geconstrueerd, een vliegtuig, dat een met een zeer brandbare vloeistof gevulde tank uitwerpt, waar door over een groote opper vlakte alles in vlammen op gaat. Terwijl over de waarschijn lijkheid van komende gealli eerde operaties weinig twijfel bestaat, moet men in het duis ter tasten omtrent het tijd stip en de plaats, waar zij verwacht kunnen worden, tot op zekere hoogte zelfs omtrent de wijze, waarop de geallieer den te werk zullen gaan. De „dag D" aanstaande? De nervositeit, die in het geallieerde kamp heerscht en die de laatste dagen tot een climax is gestegen, doet ver moeden, dat de „dag D" aan staande is. De weersomstan digheden zijn voor een lan dingsoperatie gunstiger dan over eenigen tijd waarschijnlijk het geval zal zijn. Hoewel voor het openen van een offen sief in. het Westen door de geallieerden alleen een fronta len aanval op de Duitsche „Atlantikwall" in aanmerking schijnt te komen en het ele ment der verrassing geen overwegende rol zal kunnen spelen, temeer omdat de lucht- verkenning der Duitschers alle voorbereidingen aan gene zijde van het Kanaal moet verra den, blijven de punten, waar op de landing zich zal con- centreeren, een onzekeren fac tor en daar ieder uur bij een dergelijke operatie winst be- teekent, is aan te nemen,- dat bij de landing een zoo gróót mogelijk gebruik zal worden gemaakt van dè nachtelijke duisternis en van den in dit jaargetijde vaak boven het zeegebied hangenden nevel. Er zijn evenwel nog andere aanwijzingen, dat de geallieer den spoedig den grooten stap zullen wagen. Als zoodanig kunnen, hoewel dit niet nood zakelijk het geval behoeft te zijn, de in den laatsten tijd aanzienlijk in omvang toege nomen Anglo-Amerikaansche luchtaanvallen op belangrijke continentale spoorwegverbin ding-en, niet alleen in West- Europa, doch ook verder in het achterland, gelden, als mede de aanvallen op Duit sche vliegvelden. Ook de op vallende onaetiviteit der Brit sche luchtmacht, die den laat sten tijd weinig nachtelijke bombardementen heeft uitge voerd, kan haar ooi-zaak vin den in den wensh. deze voor de komende operaties te sparen. Een feit. dat wel het sterkst erop wijst, dat de invasie op handen is. is het met ingang van gisteren afgekondigde verbod der Britsche regeering aan alle diplomatieke verte genwoordigingen in Engeland, met uitzondering van de Ame rikaansche en Sovjet-Russi sche en die der dominions, niet voor de Engelsche censuur controleerbare mededeelingen aan haar regeeringen te doen. De leden der diplomatieke ver tegenwoordigingen, waaronder ook die der vereenigde naties, mogen het Britsche eiland niet verlaten. Het is nauwelijks aan te nemen, dat de Britsche regeering tot een dergelijken vèrstrekkenden maatregel, die gemotiveerd wordt met de noodzakelijkheid, het uitlek ken van gegevens omtrent ko mende militaire operaties te voorkomen, zou zijn overge gaan, indien niet werkelijk spoedig een groot scheepsche militaire actie t-s verwachten ware. het postverkeer naar Spanje, Portugal, Zwitserland, Gibral tar, Noord-Afrika en andere landen stop gezet. Engeland is thans één groot militair garnizoen, dat door de cen suur en de veiligheidspolitie gebarricadeerd is. Zelfs parti culiere brieven, die van het eene deel van Engeland naar het andere verzonden worden, zijn aan de censuur onderwor pen. DE LUCHTAANVAL OP DEN HAAG. Aantal dooden thans 62. Van den Anglo-Amerikaan- schen luchtaanval op Dinsdag 11 April op een stadsdeel van. Den Haag, waar zich talrijke Nederlandsche dienstgebouwen bevinden, is het aantal dooden gestegen tot 62. waarvan 26 vrouwen. In ziekenhuizen be vinden zich nog 23 zwaarge wonden. Naar de Britsche berichten dienst meldt, is in den nacht van Dinsdag op Woensdag te Londen luchtalarm gemaakt. Vijandelijke vliegtuigen hebben voor de kust van Noordelijk Noor wegen den Noorschen vischkotter „Solveig" beschoten. De kotter ging in vlammen op ett zonk. Een ander» vischkotter werd beschadigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1