PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Op de Krim vinden zware gevechten plaats. ten- - ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal. Franco per post 2.63 per kwartaaL Afzonderlijke nummera 5 ct. "ADVERTENTIEPRIJS: J?er m.m. 12| ct., minimum per adver tentie 2 05 Bij abonnement speciale prös. Kleine advertenties (maximum 6 regels) 68 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct, meer. MAANDAG 17 APRIL 1944 DIT NUMMER BESTAAT UIT 187ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMERS De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vllssingen: Redactie en Administratie Walstr. 53-60, teL 10 (2 lijnen). Redactie na. kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaal 29. Red. teL. 3521, Adm. tel, 3541; Goes: Red. en Adm. Turfkade 15, tel, 2475; Souburg: Kanaalstr. 45, tel. 234; Oostburg: Red. en Adm. Breede3traat 46, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat - 35, tel. 2L Luchtaanvallen op Roemenië fez» N - en Midden-Du 11 sc hland Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakte Zon dag bekend: Tn het Zuidwestelijke deel van de Krim brachten Duit- sche en Roemeensche troepen de onze bewegingen volgende bolsjewiek-en in zware gevech ten tot staan en vernietigden 28 vijandelüke pantserwagens. In hevige luchtgevechten en door de luchtdoelartillerie wer den 36 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Aan den benedenloop van den Dnjestr en bij Orhei mis lukten talrijke aanvallen van den vijand* door den weerstand van onze troepen, die door de luchtmacht schitterend wer den' gesteund. Plaatselijke pe netraties werden afgegrendeld. In de afgeloopen dagen heeft zich hier de 7de compagnie van het pantsergrenadierregi- ment 11, onder bevel van eer sten luitenant Henk, bijzonder onderscheiden. Ten Noordwesten van Jassy brachten onze troepen den bolsjewisten, bij plaatselijke aanvallen, zware, bloedige ver liezen toe. Ten Oosten van Stanislau werden bolsjewisti sche gevechtsgroepen naar het Zuiden teruggeworpen. Her haalde vijandelijke aanvallen in den Strypa-sector misluk- Ten Westen van Tarnopol drongen onze aanvalsfovma- ties, door gevechts- en slag vliegtuigen gesteund, in ver bitterde gevechten verder naar voren. De bezetting van Tar nopol blijft aan den Westelij ken rand der stad den steeds opnieuw stormloopenden bol sjewisten heldhaftig verzet bieden. Zaterdagnacht vielen sterke formaties zware Duit- sche vliegtuigen het station Sarny aan. In de doelgebieden werden talrijke --ontploffingen en branden waargenomen. Ten Zuiden van Pleskau viel de vij and, door pantserwagens en slagvliegtuigen gesteund, ook Zaterdag tijdens den geheelen dag aan. Hij werd met zware, bloedige verliezen afgeslagen. In de beide laatste dagen wer den daar 72 pantserwagens vernietigd. In het landingshoofd van Nettuno ondernam, de vijand vrij sterke aanvallen op enkele van onze vooruitgeschoven steunpunten ten Zuidwesten van Littoria, die na tijdelijk verloren te zijn gegaan, in een tegenaanval heroverd werden. Aan de overige fronten verliep de dag zonder bijzondere ge beurtenissen. Amerikaansche bommenwer- lers vielen Zaterdag verschei- lene plaatsen in Roemenië aan, o.a. het stadsgebied van Boekarest. Er ontstonden schade aan gebouwen en ver liezen onder de bevolking. Door Duitsche en Roemeen sche jagers alsmede door luchtdoelartillerie, werden vol gens tot dusver ontvangen apporten 20 vijandelijke vlieg tuigen, voor hst meerendeel viermotoi-ige bommenwerpers, vernietigd. Bij aanvallen van formaties Amerikaansche ja gers op Noord- en Midden Duitschland, wez-den op 15 April 31 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Bij den af weer van deze aanvallen heb ben zich lichte batterijen lucht doelgeschut van de lucht macht, luchtdoelartilLsrie van de marine en haven bescher mingsvaartuigen, bijzonder onderscheiden. 5000 dooden in Treviso. Sterke formaties Amerikaan sche bommenwerpers hebben, zooals reeds gemeld, op Goe- dfen Vrijdag de Noord-Itallaan- sche. stad Treviso aangevallen. De stad werd practisch geheel veiwoest. De hierdoor ontsta ne schade kan eerst thans eenigszins overzien worden. Al leen aan dooden liggen 5000 mannen, vrouwen en kinderen onder de puinhoopen. Ook on vervangbare cultuurmonumen- ten werden vernietigd. De laatste dagen hebben de Japansohe luchtmacht en de rine in den Stillen Oceaan 4 vijan delijke onderzeebooten in den grond geboord. Naar de Britsche admiraliteit mededeelt, is de torpedojager ,,l forey" verloren gegaan, KEURI NGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zioh aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS- waclitbataillon in Amersfoort. Landstorm Nederland. Kriegsmarlne en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aan melden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij- Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste een Jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend: beslissend voor toevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengelosche straat 30, en hel SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. 18 April, 9.2,00 uur: Arnhem, café Royal.. 1518.00 uur: Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 19 April, 912.00 uur: Groningen, Heerestraat 46. 1518.00 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 20 April, 914.00 uur: Amsterdam, Dam 4. 21 April, 914.00 uur: Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245. 22 April. 914.00 uur: Amersfoort. Pol. Durchgangslager, Leusderweg. Vr,iwi'ligers. Niettegenstaande dagelijksche stormloopen der sovjet.troepen houden onze mannen de spoorlijn, SS PK Hoppe/O/H/P De aanvallen op Boekarest. Naar in een Roemeensch le- gerbericht wordt medegedeeld zijn door luchtaanvallen op 4 en 5 April in Boekarest 2942 personen gedood, 2126 gewond, 905 huizen werden vernield en 1373 beschadigd. In Ploesti vielen 262 dooden en 361 ge wonden; 197 huizen werden vernietigd of beschadigd. Dp 42 plaatsen, ver weg gelegen vazi eenig militair doel, werden bommen neergeworpen, waar door verliezen en schade ont stonden. Luchtaanval op Belgrado en Brasov. Formaties Amerikaansche bommenwerpers hebben Zon dagmiddag, onder bescherming van een bijna gesloten wolken dek, hun terreuraanvallen op steden in Zuidoost-Europa voortgezet. Naar het D.N.B. verneemt, werden voor-al in Belgrado en omgeving en in Brasov (Kroonstad) in woon wijken vernielingen aange licht. De bevolking leed verlie zen. Duitsche en Roemeensche jagers leverden hevige lucht gevechten met <3® viermotori ge bommenwerpers. Het aan tal neez-geschoten vliegtuigen is nog niet bekend. De Amerikaansche noodlandingen in Zweden. Folkets Dagblad stelt de vraag wat er gebeurt met de Amerikaansche vliegtuigen en hun inzittenden, die een nood landing in Zweden hebben ge maakt. Er doen namelijk ge ruchten de ronde, zoo schrijft het blad, dat de machines ge repareerd worden en naar En- f eland terugvliegen. Voorts lijkt uit een reportage in Stockholm Tidningen. dat twee, thans wedei'om geïnterneerde Aiherikaansehe vliegers, zich reeds voor de derde m»al in Zweden bevinden. Het blad trekt daaruit de conclusie, dat Amerikaansche vliegers na vroegere noodlandingen naar Engeland teruggebracht zijn oiri vandaar hun werkzaamhe den te hervatten. Dit is echter slechts kunnen gebeuren met toestemming van de Zweed- sche autoriteiten. Het blad verlangt tenslotte een verkla ring van het ministerie van buitenlandsche zaken. Dagorder van Horthy. De Hongaarsche rijksregent heeft een dagorder gericht tot de Honved, waarin o.a. wordt gezegd: De oorlog nadert zijn einde en is in het beslissende stadium gekomen, in de eerste plaats voor het lot van Hongarije, want de vijand staat dicht bij onze grenzen. Ik verwacht, dat een ieder zijn plicht zal ver vullen. Het treft mij smarte lijk, dat ik in deze ernstige uren niet bij U kan zijn. Ik zal er echter voor zorgdragen, dat hier in het vaderland tot aan de uiterste grens van het mo gelijke voor diegenen gezorgd wordt, die U het naaste staan. Evenals in den eersten wereld- oordog, staan wij ook nu niet alleen. Ook thans strijden wij met het Duitsche leger schou der aan schouder. Wij moeten alles doen, opdat wij uit dezen storm, waarin wij niet alleen ons vaderland, doch de geheele menschheid,' haar cultuur en beschaving verdedigen, zege vierend te voorschijn komen. De bevelhebber van het 1ste Oekraïnsche front, legergeneraal Wa- toetin, is na een zware operatie in Kief gestorven. Canada heeft met het Fransche dissidenten-comité een wederzijdsch bijstandspact onderteekend. mm Anglo-Amerlkaansche vliegtui gen hebben Zaterdagmiddag op nieuw een terreuraanval gedaan op woonwijken Sn de stad NisJ. ACHT NEDERLANDERS TER DOOD VEROORDEELD. Naar de Höhere SS- und Po- lizeiführer „Nordwest" mede deelt, heeft het Polizeistandge- z-icht Den Haag op 13 April '44 volgende Nederlandsche staatsburgers ter dood veroor deeld: 1. Den marechausseebeamb te Hendrik Drogt, geb. op 10 Februari 1920 in Dedemsvaart, wonende te Dedemsvaart. 2. Den landarbeider Gerard Jansen, geboren op 13 Febru ari 1923 in Meppel, wonende te Dedemsvaart. 3. Den kantoorbediende Fok- ke Jagersma geboren op 12 September 1920 in Gasselter- nijeveen, wonende te Meppel. 4. Den autohandelaar Jan Rijkmans, geboren op 3 Febru ari 1920 te Steenwrjk, wonende te Meppel. 5. Den boekhouder Gerrit Jan van den Berg, geboren op 29 Mei 1919 te Arnhem, wo nende te Arnhem. 6. Den distributie-ambtenaar Wiepka Timmersma, geboren op 8 December 1896 in Olde- hove, wonende te Wehe. 7. Den timmerman Jacob Kraal, geboren op 12 Februa ri 1914 in Ruinerwold, wonen de te Ruinerwold. 8. Den politiebeambte Johan nes Kippers, geboren op 23 Ju ni 1899 in Veendam, wonende te Oud-Schoonebeek. Het vonnis-is met den kogel voltrokken. De veroordeelden Drogt, Jansen, Jagersma, Rijkmans, van den Berg en Kraal hebben zich aangesloten bij een te Meppel en omgeving opgerich te terreurgroep, dis haar bevelen heeft gekregen van een terreur-orga- nisatië, waarin ook illegale commu nisten werkzaam zijn geweest. Leden van deze terreurgroep hebben op 21 Juli 1943 een Nederiandschen beambte der hulppolitie in Nijeveen doodge schoten, een anderen Nederiandschen beambte der hulppolitie in Nijeveen op denzelfden dag zwaar gewond, op 22 Juli 1943 een moordaanslag ge pleegd op een Nederiandschen burge meester, die hun actie in den weg stond, op 22'en 26 Juli 1943 gepro beerd een moordaanslag te plegen op een Nederiandschen luitenant litie, op 26 Juli 1943 verscheidene schoten gelost op twee Nederlandsche wachtmannen te Havelte, waardoor een der mannen werd gewond, en begin Augustus 1943 geprobeerd twee Nederlandsche leden van de Duitsche Sicherheitspolizei te vermoorden. De terreurgroep, -die het heeft klaarge speeld zich in het bezit te stellen van een vrij groote hoeveelheid wapens en munitie, heeft op 2 Juni 1943 den overval uitgevoerd op het arbeidsbureau te' Wehe en op 7 Juni 1943 den overval op het gemeentehuis fe Wanneperveen, op 11 Juni 1943 gemeentehuis te Stadskanaal, op 22 Juni 1943 net arbeidsbureau in Hoo- geveen in brand gestoken, op 28 Juli 1943 den overval gepleegd op het transport levensmiddelenbonnen Ruinerwold en op 10 November 1943 den overval op het distributiekantoor te Varsseveld. De politiebeambte Jo hannes Kippers heeft een in zijr particulier bezit zijnde pistool met munitie overhandigd aan den door het Polizeistandgericht Assen op 20 Sep tember 1943 ter dood veroordeelden Nederlander Por, waarbij hem bekend was, dat Por de bedoeling had een lid van de N.S.B. dood te schieten. Het Polizeistandgericht heeft misdrijven waardoor de veroordeelden gestreefd hebben naar het verkrijgen van levensmiddelenkaarten, de nletiging van papieren van den bur gerlijken stand en het doodschieten van in openbaren dienst staande Ne derlanders, die hun actie hadden op gemerkt, beschouwd als handelingen, die geschikt waren de openbare orde in het bezette Nederlandsche gebied in gevaar te brengen en heeft der halve tegen de daders 3ls saboteurs overeenkomstig par. 1 der Ordnungs- schutz-verordnung van 9 Januari 1943 de doodstraf uitgesproken. De timmerman Jacob Kraal heeft bij den overval op het transport le vensmiddelenbonnen in Ruinerwold op 28 Juli 1943 door het verstrekken van inlichtingen hulp verleend, De distributieambtenaar Wiepke Timmers ma heeft bij den overval op het arbeidsbureau in Wehe op 2 Juni 1943 hulp verleend, doordat hij twee deelnemers aan den overval, wier be doelingen hU kende, in zijn buis HET MELKRANTSOEN HERSTELD. Nu de koeien de weide ingaan en de melkproductie stijgt, is het mogelijk met ingang van de distributie periode, welke thans is aan gevangen, de tijdelijke ver laging van het melk- en tap- temelkz-antsoen ongedaan te maken. Daarmede worden de rantsoenen weer gebracht op het peil van vóór 20 Fe bruari 1944. In de achter ons liggende weken was het hier en daar niet mogelijk zelfs het ver laagde taptemelkrantsoen te verstrekken, vooral in het Westen des lands en in Lim burg. Voor zoover verbruikers minder dan 1% liter tapte melk (in het Westen 1V4 liter taptemelk en 50 gr. walspoe- der) per bon ontvingen, moet het ontbrekende alsnog door den melkhandelaar worden verstrekt. Op de nieuwe taptemelk- bormen zal geen walspoeder meer verstrekt worden, zoodat de nieuwe bonnen recht geven op 1% liter taptemelk., Geldigheidsduur zeepbonnen verlengd. De geldigheidsduur van bon algemeen 080. welke recht geeft op het koopen van een heidstoiletzeep, en van de bon nen algezneen 081 en reserve C 26. D 26 en E 26. welke recht geven op het koopen van waschpoeder, zijn verlengd tot cn met 13 Mei 1944. Vleeschverkoop op Maandag en Dinsdag. Zooals reeds aangekondigd, is thans ontheffing verleend van het verbod van het ver- koopen en afleveren van vleesch, vleeschwaren en 'ge rechten, waarin vleesch of vleeschwaren zijn verwerkt aan verbruikers op Maandag en Dinsdag. Deze ontheffing zal worden verleend t/m 30 Mei 1944. Z-kaarfcenprocedure en voedselvoorziening. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: Op grond van de verorde ning van den rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied no. 108/42 betref fende de verplichting tot het verstrekken van inlichtingen, wordt thans de Z-kaaz-tenpro- cedure als maatregel ook voor het geheele gebied der voe dingshuishouding uitgevoerd. Daarmede worden in dit bij zonder belangrijke deel der economie de voor de voedsel voorziening noodige werk krachten vrijgesteld. Er wordt nogmaals - op ge wezen, dat de verzoeken om vrijstelling vóór 30 April 1944 bij de Hauptabteilung Ernah- rung und Landwirtschaft resp. de Duitsche kamer van koop handel te Amsterdam moeten woi'den ingediend. Ondernemei-s. die in gebreke blijven voor dit tijdstip hun verzoek in te dienen, stellen zichzelf en hun werkkrachten daarmede ter beschikking voor tewerkstelling elders. heeft laten overnachten. De presi dent van het Polizeistandgericht heeft ter motivecring van de belde vonnis sen tegen Kraal en Timmersma ver klaard. dat het verleenen van hulp aan een daad van sabotage volgens par. 1 der Ordnungsschutzverordnung van 9 Januari 1943 op dezelfde wijze gestraft wordt als de gepleegde daad. Met het voltrekken van het vonnis is de deelneming van de genoemde terroristen, die ook in contact ge staan hebben met de terroristen die door het Polizeistandgericht te Assen op 20 September 1943 zijn veroor deeld. aan de van Mei tot eind 1943 in de Noordelijke provincies van Nederland (Friesland. Groningen en Drente) gepleegde daden van terreur en overvallen van openbare gebou wen en pro-Oultsche Nederlanders ge boet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1