rrewv mv*iMLE LCCUW^Lnc LUUKANI A Bij Ostrof wordt weer verbitterd gevochten. EN ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of ƒ2.42 per kwartaal. Maan" Franco per post J 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct, Hf" ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 124 ct., minimum per adver- DrvTLr^ tentie ƒ2.05. Bij abonnement speciale prys. Kleine advertenties (m;iSimum 5 regei3) 58 cent, dienstaanvrugen en dienstaanbie- dingen 60 ct. „Brieven of adrea Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. DONDERDAG 13 APRIL 1944 DIT NUMMER BESTAAT UIT 187ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 86 Do Bureaus van ons blad z«n gevestigd te: Vllssingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 HJcenj, Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaal 29, Red. tel. 3521, Adm. tel. 3541; Goesr Red. en Adm. Turfkade 15, tel" 2475; Souburg: Kanaalstr. 45. tel. 234; Oostburg: Red. en Adm, Breedestraat 45, tel. 102; Breskent; Dorpsstraat 35, teL 21.' verga4 peiKERTSJ ONTRUIMD. STETTIN, AKEN EN HANNOVER AANGEVALLEN. DUITSCHE DUIKROOTSUCCESSEN. Dinsdag hebben Ameri- kaansche bommenwerpers bij aanvallen op Midden- en Oost-Duitschland opnieuw zware verliezen geleden, In hevige luchtgevechten en door luchtdoelartillerie wer den 129 vijandelgke vliegtui gen, waaronder 105 viermo torige bommenwerpers, neer geschoten. In verscheidene der aangevallen plaatsen, vooral in het stedelijke ge bied van Stettin, ontstonden schade en verliezen onder de bevolking. Bij gesloten bewolking on dernamen Britsche bommen werpers Dinsdagnacht een terreuraanval op de stad Aken. In het stadsgebied ontstond schade. De bevol king leed verliezen. Ondanks moeilijke afweeromstandig- heden werden bij dezen aan val, alsmede boven dé bezet te Westelijke gebieden 22 vijandelijke vliegtuigen ver nietigd. Eenige Britsche vliegtuigen hebben boven dien bommen geworpen op het gebied van Hannover. Snelle Duitsche gevechts vliegtuigen hebben in den af- geloopen nacht met goede uit werking doelen in i(*>st-Enge- 'land aangevallen. Escorte-vaartuigen van een Duitsch konvooi hebben in den mpnd van de Loire 4 Britsche jachtbommenwerpers neerge schoten. Onze duikbooten hebben 5 schepen in den grond geboord met een gezamenlijken inhoud van 37.000 brt, alsmede 2 tor pedojagers en 1 mijnenveger. Hu,'3-1 •EES. iggen derl inza- rach- lger>s| inge- 22' CNK, - j over r bo- lig- JUR. t lid. ezïcht Het opperbevel van de Duit- edmg Sche weermacht maakte Re. Woensdag bekend: Aan het Noordelijke front be"; van de Krim hebben Duitsche en Roemeensche troepen zich onder zware gevechten naar meer Zuidelijk gelegen stel lingen gedistancieerd. Een groot aantal vijandelijke pantserwagens werd stukge schoten. In het kader van de ook op het schiereiland Kertsj begonnen distanciee- ringsbewegingen, werden stad en haven Kertsj, na ver. woesting van alle voor de oorlogvoering belangrijke in richtingen, ontruimd. Met de sterk opdringende bolsjewie ken worden zware gevech ten geleverd. Bij Ovvidiopol, ten Oosten van den mond van den Dnjestr, hebben onZe troepen hevige vijandelijke aanvallen afgeslagen en opgedrongen strijdkrachten der Sovjets vernietigd. 20 vijandelijke pantseiwagens werden daar bij vernietigd. Aan den be nedenloop- van den Dnjestr, ten Zuidoosten van Orhei en ten Noordwesten van Jassy zijn door pantserwagens on dersteunde bolsjewistische doorbraakpogingen mislukt. Ten Noordoosten van Jassy Wierpen snelle Duitsche troe pen den vijand achteruit en veroverden een belangrijk heuvelterrein. Verscheidene afgesneden vijandelijke ge vechtsgroepen werden ver nietigd. Tusschen Stanislau en het nog altijd taai verdedigde Tarnopol hebben Duitsche en Hongaarsclie formaties, on danks hardnekkigen vijan delijken tegenstand, opnieuw een aantal plaatsen ingeno men. In de gevechten der laatste dagen heeft zich hier de afdee- ling Tijgertanks 506, onder be vel van kapitein Lange, bij- U zonder onderscheiden. In het strgdgebied van Ko- wel hebben onze troepen ge vechtsgroepen van de Sovjets in de pan gehakt. Ten Zuid oosten van Ostrof werden voortdurende, met versch aan- Evoerde strgdkrachten achtige ondersteuning van uis! slagvliegers uitgevoerde aan- vallen der Sovjets in verbit- terde gevechten ten deele ir tegenaanvallen afgeslagen. De laatste dagen heeft zich het WK eerste bataljon van het regi ment 25 der Luftwaffen-Jager, onder kapitein Gehrken, bijzon- p der onderscheiden. Bewakings- - vaartuigen -van de marine P schoten boven de baai van Narwa 4 Sovjet-bommenwer- pers omlaag. Aan het Italiaansche Zuide- )pp lijke front werden Dinsdag weer door stoottroepen ver- scheidene steunpunten en ka zematten van den vijand met hun bezettingen opgeblazen. In het gebied van Nettunó ver- eren oorzaak ten onze batterijen vèr. dragend geschut hevige ont ploffingen en aanhoudende branden in vijandelijke opslag- plaatsen van materiaal, f,,. Duitsche gevechts- en tor- in,. pedovliegtuigen hebben Dins- dagnacht een aanval onderno men op het Britsch-Ameri- ipr.« kaansche aanvoerverkeer in de J2i Middellandsche Zee. Zij vernie- - tigden daarbij in de wateren i van Algiers, ondanks krachti- 5? gen vijandelijken afweer. 2 torpedojagers van een konvooi beschadigden 6 vrachtsche- Ren met een gezamenlijken in- hooud van 42.000 brt door tref fers en bommen en torpedo's "foo ernstig, dat een deel van schepen als verloren be- Mj.nschouwd moet worden. irg. K 39. Evacuatie van Pressburg. De termijn voor de vrijwilli ge evacuatie van de Slowaak- sche hoofdstad Pressburg, wel ke op 31 Maart jl. zou afloo- pen, is thans met het oog op ae verhoogde luchtactiviteit der Engelschen en Amerika nen, verlengd tot eind April.Op den 31en Maart hadden reeds ruim 12.000 personen Press burg verlaten. (C.D.) LUCHTAANVALLEN OP BELGISCHE STEDEN. Bij een Anglo-Amerikaan- schen terreuraanval op het stadsgebied van Brussel op 2en Paasehdag, is ook een aantal bommen terechtgekomen in het park van het koninklijke paleis te Laeken. Leden van de koninklijke familie, die zich tijdens den aanval in het pa leis bevonden, zijn gelukkig niet getroffen. Behalve Namen, Charleroi, waar 125 personen werden ge dood en 150 gewond, is ook het stadsbeeld van Gent Maan dagavond door formaties Anglo-Amerikaansche vlieg tuigen aangevallen. Tot nu toe konden 100 burgers, onder wie talrijke vrouwen en kinderen, uit de puinhoopen geborgen worden. Victor Emanuel trekt zich uit de politiek terug. De voormalige koning van Italië, Victor Emanuel, heeft, naar Reuter meldt, in een ra diorede medegedeeld, dat hij zich uit de politiek wil terug trekken en dat hij zijn zoon Umberto „tot stadhouder van Italië" wil benoemen. Deze be noeming zou van kracht wor den, wanneer de geallieerden erin zouden slagen Rome bin nen te rukken. Voorts verklaarde Victor Emanuel, dat hij het geweest is, die 8 maanden geleden het fascistische regiem ten val heeft -gebracht en Italië ge plaatst heeft aan de zijde der geallieerden, opdat het „aan den strijd tegen het nazisme deelneemt". De onlusten in San Salvador. Volgens een Reuter-bericht uit San Salvador, waarmee de verbindingen weer gedeeltelijk zijn hersteld, hebben de rebel len tijdens de jongste onlusten 8000 dooden -en gewonden ver loren. (C.D.) De gezant der Ver. Staten te Bern heeft aan den chef van het politieke departement als eerste be taling voor het herstel van de scha de, ontstaan door het bombardement van Schaffhausen, een wissel ten be drage van een millioen dollar over handigd. KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS- wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 30 Jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aan melden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij- gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste een Jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend; beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amster dam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengelosche straat 30, en het SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. 16 April, 914.00 uur: Rotterdam, Deutsche Oberschule Westerlaan 2. 17 April, 912.00 uur: Den Bosch, hotel Noord-8rabant, Markt 45. 1518.00 uur: Venlo, Deutsches Haus, cgmondstraat 6. 18 April, 912.00 uur: Arnhem, café Royal. 1518.00 uur: Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 19 April, 912.00 uur: Groningen, Heerestraat 46. 1518.00 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 20 April, 91-L00 uur: Amsterdam, Dam 4. 21 April, 9—14.00 uur: Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245. 22 April, 914.00 uur; Amersfoort, PoJ. Durchgangslager, Leusderweg. naderen onze mannen de SS PK Biischel/O.'H/P m DE TSJERKASSYSTRIJDERS IN NEDERLAND. Plechtige ontvangst in Utrecht In een bijzonder plechtige bijeenkomst Dinsdagmiddag in den grooten Stadsschouwburg te Utrecht, zijn de met verlof in het vaderland vertoevende Nederlandsche strijders van Tsjerkassy, behoorende tot de divisie Viking, door den Rijks commissaris, rijksminister dr. Seyss ,Inquart, den Leider Mus- sert en den SS Obergruppen- führer Rauter verwelkomd en toegesproken. Tevens waren bij deze plechtigheid aanwezig de nabestaanden van hen, die aan het Tsjerkassyfront zijn geval len, met name de vrouwen en moeders van de gesneuvelden. SS-Obergruppenführer Rau ter voerde het eerst het woord. Spreker schetste in korte be woordingen de verdiensten van hen, die nu reeds bijna 4 jaar aan het front voor de vrijheid van Europa hun plicht doen. Gij zijt, aldus spreker, door de harde frontgevechten een sol daat van formaat geworden. Vervolgens herinnerde spr. aan den zwaren strijd, dien deze soldaten hebben moeten voe ren, toen zij bij Tsjerkassy wa ren ingesloten. De divisie Vi king, aldus spr., heeft zich door haar houding en haar strijdgeest de achting van bij na alle Nederlanders verwor ven. Velen uwer zijn gevallen. Anderen zijn gewond geraakt. U bent voor het leven gespaard gebleven. Hierna bood SS-Obergrup penführer Rauter aan de kin deren van de gevallenen een geschenk aan, in den vorm van een spaarbankboekje met een begeleidende oorkonde. Na zijn rede bood SS-Obergruppen führer Rauter aan verschillen de moeders der kinderen de Sparkasse met de oorkonde aan. Aan elk kind was een be drag van 3000 RM overge maakt. In totaal zullen 183 kinderen een dergelijk spaar bankboekje met oorkonde ont vangen. Nadat op de gebruikelijke wijze de dooden-eering had plaats gevonden, sprak de Lei der Mussert. Deze herinnerde eraan, dat velen van de strij ders nog zoo jong zijn, dat zij onmogelijk den strijd der be weging van vóór 1940 hebben kunnen meemaken. Maar gij hebt, zoo vervolgde spr., dub bel en dwars ingehaald wat gij toen te kort kwam, door uw inzet aan het front. Gij zijt niet gegaan uit zucht tot avontuur, maar uit liefde voor uw volk en vaderland. Gij zijt bezig om den 414 dag smaad van onzen oorlog weer goed te maken en het zelfrespect der natie weer terug te winnen. Het is moge lijk gebleken, dat gij een goed Germaansch soldaat kunt zijn en straks een goed Europeesch soldaat, om ons continent te gen indringers van buitenaf te beschermen. Het gaat erom een waaiiijk nat.-socialistisch Ne derland op te bouwen. Het is voor ons, die niet aan de fron ten vechten, zaak het vader land terug te winnen, voor U, frontstrijders, om het vader land te verdedigen. Tenslotte sprak ook de Rijks commissaris. Deze bracht even eens hulde aan de soldaten van de divisie Viking. Het lot heeft gewild, dat wij dit land onder de bescherming van de Duitsche weermacht moesten stellen. Als vertegen woordiger van den Führer en van het Duitsche rijk wil ik U zeggen, dat ik en mijn kame raden in dit land zich tegen over U slechts als „Treuhan- der" beschouwen. Wanneer U terugkeert willen wij dit lot in uw handen teruggeven. Gij zijt de staalharde kern van over tuigde nat.-socialisten, ge vormd aan het front, die deze LUCHTAANVAL OP DEN H.AAG. lOp 11 April, even vóór 15 uur, hebben eenige Anglo- Amerikaansche vliegtuigen, met gebruikmaking van het wolkendek, bij verrassing een aanval in scheervlucht ge maakt op een stadsdeel van Den Haag, waar zich talrij ke Nederlandsche dienstge bouwen bevinden. Behalve een dienstgebouw van het Nederlandsche burgerlijke bestuur werden 8 woonhui zen totaal vernield, en 7 woonhuizen zwaar bescha digd. Tot dusver zijn 17 doo den, 27 zwaar- en 46 licht gewonde Nederlanders ge teld. 40 tot 50 Nederlanders liggen nog onder de puinen bedolven. Onder de dooden bevinden zich 7 vrouwelijke personen. De bedolvenen zijn in hoofdzaak jonge meisjes. De verliezen zijn zoo zwaar, doordat ten tijde van den aan val het bureau met alle man nelijke en vrouwelijke ambte naren volledig aan het werk was. Nadat zij hun bommen hadden neergeworpen, vuurden de vliegers met hun boordwa- pens blindelings in de straten der stad. Formaties van den luchtbeschermingsdienst, den geneeskundigen dienst der ge meente, de brandweer en poli tie, den volksdienst, de techni sche noodhulp enz. waren in uiterst korten tijd ter plaatse om hulp te bieden en al het mogelijke te doen, teneinde de gevolgen van dezen aanval bin nen de onvermijdelijke gren zen te houden. Ook vele onge deerde en slechts lichtgewonde personeelsleden van het bureau hebben na het verlaten van het gebouw deelgenomen aan het reddingswerk. Burgemeester Westra heeft zich ter plaatse overtuigd van het vlot verloop der reddingsactie. (A.N.P.) De strijd rondom Kohima. Indisch-Japansche strijd krachten, die de zuiveringsac ties in het bergachtige terrein rondom Kohima voortzetten, hebben een belangrijk vijande lijk steunpunt ongeveer 10 km ten Noorden van Kohima ver overd en daardoor een vijan delijken terugtochtsweg in de ze richting afgesloten. Ver scheidene duizenden vijande lijke soldaten, die vanuit het N.N.W. en W. in het nauw gebracht worden, bieden thans het laatste wanhopige verzet. Zij kunnen echter hun onver mijdelijk lot. nl. de totals ver nietiging, niet meer ontgaan. Binnen 36 uur tljds heeft de Engelsch-Amerikaansche luchtmacht in de omgeving van Groot Parijs en in het departement Nord, 600 per sonen gedood. Woensdagavond is in het Lon densche gebied luchtalarm gemaakt, zoo meldt de Britsche berichtendienst. Onmiddellijk na het alarm kwam het luchtdoelgeschut in actie. - De Britsche admiraliteit heeft medegedeeld, dat bij den ondergang van den kruiser „Penelope" tijden» de gevechten om het landlngshoofd Nettuno, In totaal 413 dooden, ge wonden en vermisten zijn. verantwoordelijkheid dan kun nen dragen. Den strijders wensehte de Rijkscommissaris aan het eind van zgn rede een goeden strijd en de uiteindelijke zege toe. De plechtigheid werd na een kort woord van den SS-Ober gruppenführer Rauter besloten met een driewerf „Sieg heil" op den Führer. Tót slot werden achtereen volgens de Duitsche volksliede ren en het Nederlandsche volkslied gespeeld. Na een ge zamenlijken maaltijd woonden de strijders van Tsjerkassy een tooneelvoorstelling bij, waarna in Tivoli een kameraadschaps avond werd gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1