PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of 1 2.42 per Kwartaal. Franco per post 2.63 per Kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12| ct., minimum per adver tentie 2.05. BU abonnement speclule prUs. Kleine advertenties (maximum 5 regelsj 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie dingen 60 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. WOENSDAG 12 APRIL 1944 DIT NUMMER BESTAAT UIT 4. BLADZIJDEN 187ste JAARGANG NUMMER 85 De Bureaux van ons blad zt)n gevestigd te: Vlissingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 Hjnenj. Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londenscbe Kaal 29. Red. tel, 3521, Adm. tel. 3541; Goes: Red. en Adra. Turfkade 15, tel 2175; Souburg: Kanaalstr. 45. tel. 234; Oostburg: Red. en Aam. Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35. teL 2L ZWARE GEVECHTEN OP DE KRIM. DELATYN HEROVERD. Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakte Dins dag bekend: Aan het Noordelijke front van de Krim duren de zwa re gevechten met overmach tige vijandelijke infanterie- eu pantserstrijdkrachten voort. Ten Zuidwesten en Westen van Odessa trokken onze troepen zich op de be volen doelen terug. Ten N O. van Tiraspol werd een vijan delijke penetratie afgegren deld. Ten Westen van Orhei werd een penetratieplek uit de laatste gevechtsdagen vernauwd. In de Oostelijke Boekowi- na hebben Duitsche pantser formaties sterken tegen stand der bolsjewieken ge broken, drongen in de flank van de vijandelijke aanvals- groeperi en brachten hun te zamen met Roemeensche troepen uiterst zware verlie zen toe. In het gebied ten Zuiden van Stanislau heb ben Duitsche pantsergrena diers tezamen met Hon- faarsche bergtroepen de tij- elijk verloren gegane stad Delatyn aan dan vijand ont rukt. Tusschen Czernowitz en Brody werd de zuivering van het terrein van verstrooide vij andelijke strijdkrachten, die zich hardnekkig weren, voort gezet. Het dappere garnizoen van Tarnopol hield stand te gen aanhoudend sterke vijan delijke aanvallen. Ten Zuid oosten van Ostrof stormen de bolsjewieken na het aanvoeren van versche strijdkrachten, weer tevergeefs op onze stel lingen los. De zuivering van een plaatselijke penetratie is nog aan den gang. Ten Zuiden van Pleskau vie len de Sovjets ook Maandag niet weer aan. Sinds den 31en Maart hebben hier Duitsche troepen, onder het opperbevel van den generaal der artillerie Loch en onder leiding van den luitenant-generaal Matzky, de doorbraakpogingen van verre weg overmachtige vijandelijke infanterie- en pantserforma ties verijdeld en den vijand zware verliezen aan menschen en materiaal toegebracht. O.a. werden 306 vijandelijke pant serwagens en stukken storm- geschut, alsmede 121 vliegtui gen vernietigd. In deze gé- vechten hebben zich de Opper- Silezische 8e divisie jagers, onder leiding van luitenant- generaai Vólckamer von Kir- chensittenbach alsmede een heden stormgeschut. onder majoor Ernst Schmidt, bijzon der onderscheiden. In het re sultaat van den afweerslag heeft de luchtvloot van den generaal der vliegers Pflugbeil een op den voorgrond tredend aandeel. Vliegende formaties, onder leiding van kolonel Kühl cn een regiment Juchtdoelge- schut, onder luitenant-kolonel Bulla, hebben zich bijzonder onderscheiden. In verscheidene sectoren 1 van het'Italiaansche Zuidelijke front drongen stoottroepen krachtig versterkte vijandelij ke stellingen binnen en ver nietigden talrijke kazematten en steunpunten van den vijand met de bezettingen. De vijand leed zware bloedige verliezen en verloor een aantal gevange nen. Italiaansche torpedovlieg tuigen hebben Maandagnacht voor Anzio een vijandelijk transportschip tot zinken ge bracht. Een aan de Westkust van Rhodos gelande Britsche com. mandotroep werd in een ge' vecht tot den laatste» man vernietigd. Bij den afweer van vijande lijke bomaanvallen op doelen in bezette Westelijke gebieden werden op 10 April en Maan dagnacht 29 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Nadat een vrij zwakke for matie vijandelijke vliegtuigen overdag het gebied van Noord- west-Duitschland was binnen gevlogen, zijn Maandagnacht Britsche stoorvliegtuigen ge vlogen naar West- en Midden- Duitschland. De verliezen der geallieerde luchtmacht. Het aantal bij vijandelijke luchtaanvallen op de bezette gebieden in het Westen op Maandag en 'aandagnacht neergeschoten Britsch-Ameri- kaansche vliegtuigen is, naar het D.N.B. verneemt, tot 35 gestegen, w.o. 24 Britsche nachtbommenwerpers en 11 Amerikaansche toestellen. De luchtaanvallen op Fransch gebied. Tengevolge van de Anglo- Amerikaansche terreuraanval- len op Frankrijk zijn sedert den wapenstilstand meer dan 20.000 menschen om het leven gekomen en meer dan 30.000 gewond, terwijl ongeveer een milüoen menschen bomschade hebben geleden. Van de 66 aangevallen steden werden er 10 geheel of vrijwel geheel verwoest, waarvan 9 in het Zuiden. Meer dan 50.000 hui zen werden verwoest, waaron der 75 kerken, 120 openbare gebouwen en 135 scholen. Het aantal dooden in Noord-Afrika wordt becijferd op 4329, het aantal gewonden op 8100. De aanval op Parijs. Het aantal dooden als ge volg van den Anglo-Ameri- kaanschen luchtaanval van Zondagnacht op de omgeving van groot-Parijs bedraagt, vol gens de jongste tellingen, 177. Het aantal gewonden bedraagt 179. LUCHTGEVECHTEN BOVEN DU IT SC HL AND Formaties Amerikaansche bommenwerpers zijn Dinsdag boven Noordwest en Midden- Duitschland verschenen. Een groot aantal Duitsche jagers en jachtkruisers steeg op en er kwamen zeer felle luchtge vechten tot ontwikkeling. De Amerikanen waren door ja gers geëscorteerd. Vooral ir het gebied van Hannover er Brunswijk werden de verder doorgedrongen vijandelijke for maties zwaar aangevallen door de Duitsche jagers. Ook boven de Oostzeekust is het Dinsdag ochtend gekomen tot luchtge vechten met Amerikaansche formaties vliegtuigen. Volgens de tot dusverre ont vangen nog onvolledige rap porten, staat de vernietiging van tenminste 102 Amerikaan sche vliegtuigen, waarvan 92 viermotorige bommenwerpers, vast. Bovendien is een onbe vestigd aantal Amerikaansche bommenwerpers, naar door Duitsche schepen werd waar genomen, boven de Oostzee neergestort. 5 bommenwerpers landden op Zweedsch gebied. Naar Reuter meldt, heeft de Amerikaansche luchtmacht medegedeeld, dat zij bij de ope raties van Dinsdag tegen het Duitsche gebied 80 vliegtuigen heeft verloren, w.o. 64 bom menwerpers. .Japansclie opmarseh naar Indische stad Parel. De opmarseh der Japansche en nationale Indische troepen naar de Indische stad Parel blijft volgens de jongste front- berichten goede vorderingen maken. Anglo-Indische troe pen, ter sterkte van ca. 2000 man, die hoofdzakelijk 15 km ten Z.O. van Parel en 10 km ten Oosten van deze plaats geconcentreerd zijn, bevinden zich in hevige afweergevech- ten. 12.000 man Britsche strijd* krachten zijn opgesteld om voor de omsingelde troepen een terugweg vrij te maken. KEURI NGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS. SS- wachtbataillon in Amersfoort. Landstorm Nederland. Krïegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 30 Jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aan melden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste een Jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen, schoolopleiding is niet doorslaggevend; beslissend voor bevordering karakt.r, gedrag, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen. en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amster- Dam 4: Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengelosche straat 30, en het SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. .ir: Rotterdam, Deutsche Oberschule Westerlaan 2. r: Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. Venlo, Deutsch es Haus. ëgmondstraat 6. ur: Arnhem, café Royal. Zwolle, Hotel Gijtenbeek. ur: Groningen, Heerestraat 46. Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. ur: Amsterdam, Dam 4. jr: Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245. ir: Amersfoort. Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 6 April, 914.00 17 April, 912.00 l 15—18.00 uur 18 April, 912.00 15—18.00 uur 9 April, 912.00 15—18.00 uur: 20 April. 9—14.00 21 April, 9—14.00 22 April, 9—14.00 i De Gruppenführer wacht met zijn il. SS PK RoUc-nstelner/O/H/P r RADIOREDE VAN CORDELL HULL. De Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Cor- dell Huil, heeft Zondagavond een radiorede gehouden, waar in hij den neutralen staten na drukkelijk verzocht, op te hou den met de ondersteuning van de asmogendheden. Huil ver klaarde woordelijk: „Wij kunnen het niet langer aanzien, dat de neutrale staten de hulpmiddelen der geallieer den gebruiken, wanneer zij ge lijktijdig bijdragen tot den dood der soldaten, wier offer even zeer voor hun eigen als voor onze redding dient." In zijn rede zeide Huil o.m. verder dat het Fransche dissi dentencomité te Algiers niet de regeering van Frankrijk is en dat de V.S. het als zoodanig niet erkennen. Het belang van de V.S. in Italië is er in gelegen, de zoo spoedig mogelijke vorming eener vrije en democratische regeering te ondersteunen. De gebeurtenissen in Italië, zoo zeide Huil, hebben zich echter niet ontwikkeld zooals de V.S. gehoopt hadden. Cordell Huil besprak vervol gens de tusschen de geallieer den gevoerde onderhandelingen over de behandeling van hun tegenstanders en het tot stand brengen van een toekomstigen vrede en beweerde, dat er slechts van een blijvenden vre de sprake kan zijn, wanneer de zware „belangen" van de V.S., van 't Britsche common wealth, van de Sovjet-unie en van TsjoengRing op elkaar zouden zijn afgestemd. De Ver. Staten handhaven hun aanbod tusschen de Sov jet-unie en de Poolsche emi- grantenregeering te - bemidde len. De minister besprak vervol gens de kwestie eener inter nationale organisatie tot hand having van den vrede en hield hierbij een pleidooi voor die op richting van een internationaal gerechtshof voor het bijleggen van internationale geschillen en van nog andere soortgelijke internationale instellingen, die de handhaving van den vrede tot taak moeten hebben. Aan het slot van zijn rede voering hield de minister zich bezig met de geallieerde poli tiek tegenover Duitschland en Japan en zeide hij: „Er kan van geen compromis met het fascisme en nazisme sprake zijn. Deze moeten verdwijnen en wel overal. Zij kunnen niet rekenen op een vrede op basis van onderhandeling, op geen compromis en op geen enkele gelegenheid om terug te kee- ren." Duitsch commentaar. Dr. Siegfried Horn, de diplo matieke coi*respondent van het D.N.B., schrijft over deze rede o.m,: Huil geeft evenmin als Churchill en Stalin een posi tief of ook maar ten deele be vredigend antwoord op de vele brandende vraagstukken in het kader van de politieke en mi litaire ontwikkeling. Niet al leen teleurgesteld, doch ook pijnlijk verrast moeten vooral de neutrale en de kleine staten zijn. Aan eerstgenoemden wordt duidelijk gemaakt, dat het begrip neutraliteit prac- tisch is afgeschreven, en aan laatstgenoemden wordt meege deeld, dat bij de toekomstige organisatie van de wereld de vier „grooten" den doorslag willen geven en het commando op zich willen nemen, terwijl alle anderen naar hun pijpen moeten dansen. Alles bijeen genomen is Hulls radiorede, waarin de zorg voor de toekomst en de teleurstelling over den loop deï militaire gebeurtenissen tot uiting komt, een bevestiging voor de tegennatuurlijkheid eener alliantie, die zich blijk- Termijn uitreiking vitamine-C tabletten.. De uitreiking van de gratis vitamine-C-tabletten, die ook dit voorjaar door de plaatse lijke distributiediensten aan de categorie van de jonge en a_s. moeders geschiedt, zou op 8 April 1944 eindigen. Besloten is evenwel "den tertnijn van uit reiking te verlengen tot 39 April 1944, OPGEPAST MET AUTO MOBIELGASGENERATOREN Bij het zgm. „gasdraaien" van een auto meent men het vergiftigingsgevaar te kunnen, ontgaan door het aansteken van het gas. Lang voor het gas een zoodanige samenstel ling heeft, dat het brandbaar is, ontwijkt echter reeds het giftige koolmonoxyde en ook, indien later de vlam mocht dooven, door verminderde kwa liteit van het gas, en dit niet direct opgemerkt wordt, is het gevaar wederom aanwezig. Er zijn evenwel werkzaam heden aan gasgeneratoren, zooals het dooven van vuren, die in verband met verduiste ringsvoorschriften bij donker niet in de buitenlucht kunnen geschieden. Het is in zulke gevallen niet voldoende, dat het betreffende werklokaal goed geventileerd wordt. De bij deze werkzaamheden in het lokaal aanwezige personen, dienen de beschikking te heb ben over gasmaskers met ver- schen luchttoevoer, bijv. het hier te lande vervaardigde van der Grintenmasker. Filtermas kers (met een patroon), dié een bescherming geven 'in lucht met hoogstens 2 a 3 koolmonoxyde. zijn in deze omstandigheden niet betrouw baar. Een betere oplossing is nog, dat men een dubbel stel generatoren (zgn. gasdolly's) heeft, zoodat 's avonds de nog brandende toestellen niet leeg gehaald behoeven te worden. Dit leeghalen geschiedt dan den volgenden dag, als geen gas meer ontwikkeld wordt. Het doorpok en van den gene rator geschiedt meestal in de buitenlucht, doch dan dikwijls zoodanig, dat de betrokken ar beider zich met het gezicht boven het geopende brandstof- reservoir bevindt, direct in' den giftigen uit den generator ont wijkenden walm. Ook bij deze werkzaamheden is groote voor zichtigheid geboden. Verder zorge men er voor. dat In auto"- en cabines een behoorlijke ven tilatie wordt onderhouden en dat geen gassen uit het carter door pedaal* openingen e-d. in den wagen kunnen Doet zich een geval van gasver giftiging voor, dan brenge men het slachtoffer zoo spoedig mogelijk in zuivere lucht, anders is de kans groot dat de dood intreedt. Men zorge. dat de betrokkene niet kan afkoelen en dekke hem daarom too met 'n deken of een overjas en late hem niet loo- pen of fietsen. Is hij bewusteloos sn haalt hij geen adem meer, dan moet onverwijld kunstmatige ademhaling worden toegepast, liefst onder toe diening van zuurstof, waaraan koof- zuur is toegevoegd. Het toedienen van melk moet worden ontraden. 8e* wusteloozen geve men in geen geval to drinken. Uiteraard moet zoo spoe dig mogelijk medische hulp worden ingeroepen. -Ten slotte zij er aan herinnerd, dat het verboden is: 1. Motorrijtuigen met gasgenerato ren in eenig werklokaal aan te zet ten, op te stoken of te beproeven, tenzij de generatorgassen door een leiding volledig worden afgevoerd. 2. Motorrijtuigen met gasgenerato ren in de garage te plaatsen, voor dat het vuur in den generator Is ge doofd of uitgehaald, tenzij de gene ratorgassen volledig worden afge- baar de demoralisatie van de wereld ten doel stelt, en tevens een nieuwe rechtvaardiging van oqzen militairen en moreelen strijd om de vrijheid en het behoud van Europa,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1