PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT U'dait ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week ot 2.42 per kwartaal. Franco per poet 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 et. ADVERTENTIEPRIJS! Per mm. 12è Ct., micimum per adver- tentio ƒ2.05. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties liem, (maximum regels) 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. MAANDAG 3 APRIL 1944 DIT NUMMER BESTAAT UIT 187ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 79 De Bureaus van ons blad zijn gevestigd te: Vllssingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60. teL 10 (2 lijnen). Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaal 29, Redactie tel. 3521, Admtnistr. tel. 3541; G<>e«: Redactie en Administratie Turfkade 15, teL 2863. na kantoortijd teL 2475; Souburg: Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskene: Dorpsstraat 35, tel. 2L vrij. p. DIS- ndair n ca- Sterke Sovjet-aanvallen afgeslagen. MET 'UIN IGE- 'UIN -s. 4 aak- Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakte Zon dag bekend: Tusschen den benedenloop van de Oekraïnsche Boeg er den Dnjestr vielen de bolsje wisten ten Noordwesten van Beresofka met sterke infante rie- en pantserstrijdkrachten aan. Zij werden in verbitterde gevechten, nadat 71 pantser wagens waren stukgeschoten, afgeslagen. Tusschen Dnjestr en Proeth sloegen Duitsche en Roemeensche troepen opge drongen vijandelijke gevechts groepen terug. De poging van den vijand om door herhaalde sterke aanvallen een weg' te banen naar Jassy, werd ver ijdeld. Vijandelijke strijdkrach ten. die den Jgia-sector tracht ten over te steken, werden in een tegenaanval teruggesla gen Ten Zuidwesten van Pros- Aoerof en in het gebied van Stanislau leverden eigen aan vallen terreinwinst op. Sterke vijandelijke tegenaanvallen verden afgeslagen. Daarbij ïeeft zich het regiment grena diers 504, onder bevel van ko- lonol Böhler, bijzonder onder scheiden. D© dappere bezetting fan Tamopol, onder bevel van generaal-majoor von Neindrof, sloeg ook Zaterdag talrijke aanvallen af. De verdedigers van Kow'el jehielden de stad ondanks nieuwe, sterke vijandelijke aan vallen. Ten Noorden van Ko vel mislukten heftige aanval- ,en der bolsjewisten. Ten Zui den van Pleskau bleef de vij and, door pantserwagens en slagvliegtuigen gesteund, aan vallen. In de beide laatste da gen werden hier 90 vijandelijke pantserwagens stukgesenoten. De gevechten duren nog voort. Uit Italië worden geen bij zondere gebeurtenissen ge meld. Duitsche gevechts- en torpedovliegtuigen vielen in het zeegebied voor de Noord- Afrikaansche kust in den nacht van 31 Maart op 1 April een krachtig beschermd vijandelijk ravitailleeringseonvooi aan. 2 vrachtschepen met een tota len inhoud van 18.000 brt. wer den tot zinken gebracht. 10 an dere koopvaardijschepen, met een gezamenlijken inhoud van 63.000 brt., alsmede 1 torpedo jager werden deels zoo zwaar getroffen, dat aangenomen kan worden dat verscheidene dezer schepen verloren zijn gegaan. In den middag van 1 April vloog een formatie Ameri- kaansche bommenwerpers on der bescherming van jagers boven Zuidwest-Duitschland. Bij 'n meestal aaneengesloten wolkendek wierp de vijand op verschillende plaatsen lukraak bommen neer, die geringe scha de en verliezen onder de be volking veroorzaakten. Een deel der bommen viel op Zwit- sersch gebied. 21 Amerikaan- sche vliegtuigen, voor het mee- rendeel viermotorige bommen- werpe-'s, werden neergescho ten. Storingsvluchten van en kele Britsche vliegtuigen wa ren Zaterdagnacht gericht op West- en midden-Duitschlana. Cok talrijke inundaties m België. De Ned. Corr.-dienst schrijft: Zonder dat daar naar buiten Uls van bleek, is er in do vroege ochtenduren van den Isten Februari jl. aan het Westelijke front een nieuwe xmdgenoot van de Duitsche egers aangetreden, een bond genoot, drein de krijgsgeschie denis tot dusver steeds een te- ;enstander van Duitschland is .geweest. Dinsdag 1 Februari 1944, om 8 uur des ochtends, werd langs heel de Belgische ,<ust het korte bevel gegeven: .sluit de sluizen". Dit bevel vaS binnen enkele oogenblik- cen opgevolgd en sindsdien 3open uitgestrekte gebieden angs de Belgischo Noordzee- ;ust geleidelijk onder water. Deze ook voor ons land in teressante byzonderheden ont- eenen wij aan het nieuwe nimmer van Das Reich, het welk er op wgst, dat men. in Vlaanderen sinds 1135 reeds nir.stens 9 maal tot inundaties s overgegaan om een opdrin- »enden vijand tegen te hou- "len. In den eersten wereldoorlog vas het koning Albert, die ten 21en October 1914 het be- isl gaf de sluizen te openen. Ie resten van het Belgische eger werden door d,ezen maat- •egel gered en het lukte in West-Vlaanderen een verdedi- fingsstelling op te werpen, die ot het einde toe heeft stand ehouden. Door het systeem er inundatie openen der luizen bij vloed en sluiten >ij eb ging echter veel 'ruchtbaar land voor langen ,ijd verloren. j De Duitsche legerleiding- leeft bij het ontwei pen der Mannen voor een veldtocht in at Westen terdege rekening [ehouden met inundaties. In België heeft zij deze doo"r ver lassend optreden bijna geheel tunnen voorkomen. Duitsche nilitaire deskundigen hebben andsdien het systeem van den Belgischijn waterstaat aan de land van offcieele Belgische fëgevens nauwkeurig bestu deerd. Volgens Das Reich con stateerden zij, tot hun groote verrassing, dat dit zoo alge meen bewonderd stuk cultureel werk een eminente strategi sche beteckenis bleek te heb ben. Vooral in het gebied van Calais, Duinkerken, Grevelin- gen en Nieuwpoort was het aifwateringssysteem „in de eerste plaats gericht tegen een uit het Oosten of Zuidoosten komenden vijand". De correspondent van Das Reïch zegt dan, dat er van het besluit der Duitsche militaire autoriteiten in België den eer sten Februari voor de toe komst van het land enorm veel afhing. Men had den gemak- kelijksten weg kunnen volgen door de sluizen bij vloed te openen en bij ebbe te siuiten. De inundatie zou zich dan in recordtempo voltrokken heb ben, maar tevens ware een niet te overziene oppervlakte aan cultuurgrond door het binnendringen van het zeewa ter voor jaren en jaren verlo ren gegaan. Om deze ramp te voorkomen gaf men bevel de sluizen geheel dicht te houden om op die manier een over strooming met zoet water te bewerkstelligen. Van Duitsche militaire zijde is aan dit be sluit -echter de waarschuwing toegevoegd, dat de plattelands bevolking desondanks niet te vroeg moet juichen, daar als de nood aan den man komt een inundatie met zout water als nog onvermijdelijk is. Uit de schildering van Das Reich valt af te leiden, dat zich in Vlaai deren thans hetzelfde afspeelt als in sommige deelen van onze kustgebie den, Overal ontstaan plassen en vij vers, die door duizenden kanalen en sloten ononderbroken worden gevoed cn op den duur een landschap ontelbare meren zullen vormen. Over de nabije toekomst zegt het blad: ..Uitgestrekte deelen van het land achter de kust raken geleidelijk geheel onder water. Dijken en hoofd- verkseersaderen alsook verbindingswe gen, worden naar achteren afgesne den, De kuststrook met zijn hoogge legen duinen en dijken, waarin hel eigenlijke Atlantische bolwerk Is on- HEVIGE LUCHTGEVECHTEN BOVEN DE ALPEN'. Boven het Zuidelgke gebied voor de Alpen en boven het gebergte zelf zijn, naar het D. N.B. verneemt. Zondagochtend lievige luchtgevechten tus schen formaties Duitsche ja gers en jachtkruisers en nade rende formaties Amerikaan- sche bommenwerpers en hun buitengewoon krachtige be scherming door jagers, ge voerd. De bommenwerpers le den tusschen de Adriatischc Zee en de Alpen haar eerste zware verliezen De Duitsche jagers schgnen zich daarbij ir. het bijzonder geconcentreerd te hebben op de bommenwer pers. daar zich onder de neer geschoten vliegtuigen hoofdza kelijk viermotorige Boeing- en Liberator-toestellen bevinden. Toen zij verder in het gebied van de Zuidoostelijke Alpen doordrongen, stieten de op groote hoogte vliegende Anie- rikaansche bommenwerpers op nieuwe formaties Duitsche ja gers en jachtkruisers, zoodat de luchtslag boven het hoogge bergte werd voortgezet. De bommenwerpers waren her haaldelijk gedwongen in de wolken uit te wijken, doch ook hierdoor konden, zoover tot dusver valt te overzien, zeer gevoelige verliezen niet verme den worden. BOMMEN OP ZWITSERSCHE STAD SCHAFFHAUSEN. Zaterdagmorgen te half elf vlogen 30 Amerikaansche bom menwerpers boven de Zwitser- sche kantons Thurgau en Schaffhausen. Velen stonden in de stad Schaffhausen naar de vliegtuigen te kijken,, toen plot seling een vreeselgke ontplof fing werd gehoord. Het bleek dat bommen waren geworpen, welke vooral in de omgeving van het station branden en groote schade veroorzaakten. Het museum, de kanigareuspin- nerij, de leerfabriek, een la kenfabriek, een rijwielfabriek, de electrische centrale, de aar- dewerlyfabriek en 't R-K. ver- eenigingsgebouw stonden in brand. Ook het hoofdbureau van politie werd ernstig getrof fen. De politiechef kwam om het leven. Een bom kwam te recht op het marktplein, waar markt werd gehouden. Zondagochtend bedroeg het aantal dooden 35 en liet aantal gewonden 55. Goebbels dankt Berlgners voor hun houding. Rijksminister dr. Goebbels heeft in een appèl tot de par- tyieiding van Berlijn een rap port uitgebracht. Hij dankte den Berlijners als' den men- schen der „meest gebombar deerde stad ter wereld" voor hun houding en uithoudings vermogen. Aangezien reeds is gebleken, dat onbevoegden misbruik hebben gemaakt van politiebevoegdheid, zgn. In. ver band met de Landwacht, wijs ik er nogmaals op, dat de Landwacht in dienst altijd kenbaar is aan den rooden armband met het opschrift „Land wacht" en bovendien zich kan le- gitimeeren door het roode legitimatie bewijs van de Landwacht Nederland. De burg.rij is dus in geenerlei op zicht verplicht gevolg te geven aan bevelen van personen, die zich als Land wachters uitgeven en die ge noemde kenteekenen niet dragen of kunnen toonen. Integendeel, men wordt verzocht dergelijke voorval len aanstonds bij de bevoegde Land wachtinstanties te melden, zoodat daartegen onmiddellijk kan worden opgetreden. Gewestelijk kommandeur voor Zuid-Holland en Zeeiand. dergebracht, zal op verscheidene pun ten geheel geïsoleerd en naar achteren volkomen afgegrendeld worden. Wel- dra zal het Atlantische bolwerk hier en daar als een landtong tusschen twee zeeen liggen". Duitsche wacht aan den Atlantischen Oceaan. De Atlantikwafl, Een haven aan de Kanaalkust Is door zware en lichte wapens beveiligd. Aan den ingang der haven staat het zware geschut der marine-kustartlllerie. PK Müller/St/P m Geen huis-aan-huis-bestelling meer. De gelegenheid tot huis-aan- huis-bestelling van ongeadres seerde stukken behoudens voor bepaalde drukwerken wordt voorloopig buiten wer king gesteld. Opening en sluiting van de jacht. In de Ned. Staatscourant van 31 Maart is een besluit ver schenen- van den secretaris-ge neraal van landbouw en vis- scherij betreffende opening en sluiting van de jacht op grof wild, pelswfld, klein wild en waterwild. VOOR DUITSCHERS TER KENNISNEMING. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid en hoo- §ere SS- en politieleider maakt ekend: Ingevolge de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied betreffende de registratie der Duitschers, zgn alle in Ne derland woonachtige Duit schers verplicht zich bij het voor hun woonplaats bevoegde registratiebureau aan te mel den. Het is gebleken, dat een aantal rijksduitschers tengevolge van onbe kendheid met deze verordening, in het bijzonder b(j verhuizing binnen Nederland en naar het buitenland, de bepalingen dezer verordening niet na leven. Ik roep derhalve alle tol aanmelding gehouden personen, onder verwijzing naar de bij de verordening bedreigde straffen, op, zich bij het bureau van een politie-officier bij den gevolmachtigde van den Rijks commissaris voor do provincie hun ner woonplaats bU vestiging uit het buitenland, bij verhuizing binnen Ne derland en bij vertrek naar het bui tenland. schriftelijk of mondeling aan to melden. DeZe verplichting geldt ook voor personen, die tot het Duit sche volk behooren. maar in het onzekere zgn betreffende hun nationaliteit of als staten- loos wórden aangemerkt. De verplichting tot aanmelding geldt eveneens voor Duitschers uit het vroegere Oostenrijk, voor Sudetenduitschers en voor volksduitsehers uit de Oostge- bieden. De verplichting tot aanmelding be staat ook voor het geval, dat per sonen ter vervulling van hun dienst plicht voor de weermacht worden opgeroepen. Bij minderjarigen is de wettelijke vertegenwoordiger, eveneens wanneer hij zelf geen Duitscher is, voor de nakoming van deze verplichting tot aanmelding verantwoordelijk. Aanmelding kan mede geschieden bij de hulpregistratiebureaux bij de ..Ortsgruppen der N.S.D.A.P.". SS-Obergruppenführer und General der Polizei, get. RAUTER. in den ouderdom van 69 Jaar is plotseling overleden prof. N. Kal, hoogleeraar in de scheepsbouwkunde aan de Technische Hoogeschool te Delft. Petroleum voor kookdoeleinden Van 2 t.m. 26 April 1944 geeft elk der met „21* en „22" genummerde bonnen van de bonkaart U 403 voor kookdoel einden, recht op het koopen van één liter petroleum. Extra zeep voor vullen arbeid. In het begin van dit jaar is de verstrekking van extra zeep voor vuilen arbeid, welke voor dien per twee kalendermaan den geschiedde, omgezet fn eeu verstrekking per twee distri butieperioden, zulks om distri butie-technische redenen. Deze maatregel heeft tengevolge, dat belanghebbenden per jaar S\<2 verstrekking zouden ont vangen, tegen voorheen 6 ver strekkingen. Immers, een jaar bestaat uit 12 kalendermaan den, doch 13 distributieperio den. Aangezien men dus bg hét nieuwe systeem teveel ont vangt, zal dit surplus worden' genivelleerd en wel door de verstrekking één periode op te schorten. In verband hiermede wordt aan belanghebbenden in overweging gegeven er reke ning mede te houden, dat zij met de hun voor het tijdvak van 14 Mei t/m 8 Juli a.s. (6de en 7de distributieperiode) toe te wijzen extra zeep moe< ten toekomen tot 6 Augustus a.s., aangezien de volgende verstrekking zal plaats hebben voor de 9de en 10de distribu tieperiode (6 Augustus t/m 30 September a.s.) Noodeindexamen kweekscholen De secretaris-generaal van het departement van opvoe ding, wetenschap en kuituur- bescherming heeft in een schrijven aan de directeuren en directrices van de rijks- en bij zondere kweekscholen voor on derwijzers en /of onderwijze ressen medegedeeld, dat de leerlingen van het hoogste leerjaar der rijks- en bijzonde re kweekscholen voor onder wijzers en/of onderwijzeres sen, die tengevolge van maat regelen van Duitsche of Ne derlandsche autoriteiten niet in staat zijn aan het kweek schooleindexamen of aan het staatsexamen voor onderwijzer deel te nemen, tot hem, secre taris-generaal, een verzoek kunnen richten om uitreiking van een akte van bekwaam heid als onderwijzer(es). Afscheid van vrijwilligers. Te 's-Gravenhage hebben Mussert en SS-Obergruppen führer und General der Polizèi Rauter Vrijdagmiddag weder om afscheid genomen van een. aantal vrijwilligers. Een deel hunner zal na de vooropleiding aan den strijd aan het Oost front gaan deelnemen, een an der deel wordt opgenomen in den Landstorm om Zoonoodig Europa's Westgrens te helpen verdedigen. Mussert zeide dat een jonge man op het oogenblik niets be ters kan doen dan soldaat wor den. Dit advies spruit niet voort uit een zeker militairis me, doch uit de overtuiging dat dit de eenige weg is waarop land en volk uit den put kun nen worden geholpen. SS-Obergruppenführer Rau ter herinnerde aan het voor beeld dat de vermoorde gene raal Seyffardt heeft gesteld. Hij hief de geuzenvlag op nieuw. Te zijner eere werd een regiment van de pantsergrena- dierdivsie Nederland naar hem genoemd. Spr. hoopte dat het goede germaansche bloed zich niet zóu verloochenen, en de mannen in den zwaren recru- tentgd, die hen wacht, het be wijs zouden leveren, dat zij zichzelf kunnen overwinnen. Met den groet aan den Füh- rer en het spélen van de Duit sche volksliederen werd de bij eenkomst besloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1