PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zware afweerstrijd Zuidelijk van Proskoerof. Drie Sovjet-legers stormen op Duitsche stellingen ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of ƒ2.42 per kwartaal. Franco per post 2.63 por kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12J ct., minimum per. adver tentie 2.05. BO abonnement speciale prijs. Klelue advertenties (maximum 6 regels) 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer.. DINSDAG 28 MAART 1944 DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN 187ste' JAARGANG NUMMER 74 De Bureaux van ons blad zUn gevestigd te: Vlissingen: Redact!» en Administratie Waistr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen). Redactie na kantoortyd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaai 29. Reciactl» teL 3521, Administr. tel. 3541; G°es: Redactie en Administrate Turfkado lo, tel. 2883, na kantoortijd tel. 2175; Souburg: Kanaalstraat 45. tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedeatraat 45, tei. 102; 8reskens: Dorpsstraat 35, tel. 21. TERREURAANVALLEN OP ESSEN EN OBERHAUSEN. Hst opperbevel der Duitsche - weermacht maakte Maandag bekend: Aan den benedenloop van de Oekrainsche Boeg zijn her haalde aanvallen en pogingen van de bolsjewieken om de ri vier over te steken, mislukt. Tusschen Parewomaisk en Balta weerden troepen van het leger en de Waffen-SS sterke vijandelijke aanvallen af. Aan den middenloop van de Dnjestr werd de vijandelijke druk ver sterkt. Eskaders slagvliegers heb ben den opdringenden bolsje wieken zware verliezen toege bracht. Vooral ten Zuiden van Proskoerof leveren onze divi sies een zwaren afweerstrijd. In het gebied Tarnopol-Kowel hebben de bolsjewieken ver- geefsche aanvallen gedaan. Ten Noordwesten van Kowel hebben onze tegenaanvallen tegenover taaien vijandelrjken weerstand terrein gewonnen. In het gebied der Pripjet- moerassen zijn herhaalde aan vallen van den vijand tusschon Styr en Gory ineengestort. Tusschen Dnjestr en Tsjaussy zetten de bolsjewieken met sterke strijdkrachten hun door braakpogingen voort. Zij zijn door onze dappere grenadiers in succesvolle samenwerking met het luchtwapen in harde gevech ten teruggeslagen Daarbij heeft de eerste com pagnie van het regiment gre nadiers no. 51, onder bevel van den eersten luitenant Huncke, zich onderscheiden door bijzondere dapperheid. In de gevechten der beide laatste dagen verloor de vijand hier ruim 3500 dooden, 39 tanks, 42 kanonnen en talrijke andere wapenen. In het gebied ten Zuidoosten van Ostrow hebben Letland- sche SS-vrijwilligersformaties tezamen met Duitsche troepen de bestorming van verscheide ne vijandelijke divisies afge weerd. Een plaatselijke pene tratie werd afgegrendeld. Aan het front van de Narwa bra ken onze grenadiers, schitte rend gesteund door artillerie, tanks, nevelwerpers en slag vliegers, door sterk gefortifi- ceerde stellingen van den vij and heen en hieven een pene tra tieplek op. Majoor Rudel, Gruppenkom- mandeur in een eskader slag vliegers, heeft in het Zuiden van het Oostelijke front op één dag 17 vijandelijke tanks vernield. Uit Italië wordt alleen mel ding gemaakt van wederzijd- sche activiteit van verkenners en stoottroepen. Aan de Oost kust van de Golf van Genua is een ten Noordwesten van La Spezia gelande Amerikaansche commandotroep, ter sterkte van 2 officieren en 13 man, in gevecht gedood. Na .aanvallen overdag van Amerikaansche bommenwer pers op Zuidoost-Duitschland hebben Britsche terreurvlie- gers Zondagnacht tijdens aan eengesloten bewolking ver scheidene steden in het Rhur- gebied aangevallen. Door het neerwerpen van talrijke bri sant- en brandbommen ont stonden vooral in woonwijken van Essen en Oberhausen schade en verliezen onder de bevolking. Luchtverdedigings strijdkrachten vernielden bij deze aanvallen en boven de bezette Westelijke gebieden, onder moeilijke afweeromstan- digheden, 17 viermotorige bommenwerpers. Slag om beheersching van ImpliaJ. De slag om de beheersching van Imphal, een belangrijke stelling in Indië, heeft door den opmarsch der Japansche for maties in het gebied ten Oos ten van Imphal zijn hoogte punt bereikt. Indische en Ja pansche strijdkrachten hebben de verkeersverbindingen naar een punt ten Noorden van Im phal afgesneden. Een andere formatie drong door de vierde en vyfde verdedigingslinie van den vijand in Assam heen en veroverde een voor de verde. diging van den vijand belang rijke sleutelpositie. Japansche formaties, die haar opmarsch in Zuidelijke richting naar Ta- moe voortzetten, hebben den vijand omsingeld en vernietigd- De bliksemsnelle opmarsch naar Sibong werd voortgezet en de aftochtweg van den vij and daarmede afgesneden. De hevige gevechten in dezen sec tor duren voort. Duitsche duikbootsueeessen. In het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan en in de Middellandsche Zee heb ben Duitsche duikbooten in zwaren strijd 10 schepen, me tende totaal 46.000 ton en 5 torpedojagers en escortevaar tuigen, vernietigd. Voorts haalden zij 3 vijandelijke vlieg tuigen neer. Naar Reuter meldt, hebben zich plotseling ziekteverschijnselen voorge- onder 3.000 van de 10.000 in- 5 van Bay-City in Texas. Men vermoedt, dat de ziekte is ontstaan door het gebruik van bedorven le vensmiddelen. In eenige gevallen zijn de patiünten ten deele verlamd ge raakt. Naar de Engelsctie berichten dienst meldt, heeft Churchill voor Amerikaansche luchtlandingstroepen de verklaring afgelegd, dat zij „spoedig' gelegenheid zouden krijgen bij de s. operatief op te treden, teneinde :n „grootcn slag" te slaan. !n Boston Is de torpedojager „Mason" in dienst genomen, eerste schip der Amerikaansche rine, dat overwegend met negers is bemand. Van de ruim 200 opvaren den lijn er slechts 44 blanken .(C.D.) De Britsche admiraliteit heeft medegedeeld, dat het fregat Gould" verloren is gegaan. REDE VAN CHURCHILL. Churchill heeft Zondag voor den Britschen omroep gespro ken tot het Britsche volk. Ter inleiding zeide hy, dat de ge allieerden "een langen en vrseselijken marsch" moeten afleggen. In het verder verloop zijner rede sprak Churchill over de verhouding van den strijd tus schen Oost-Azië en Europa. Hij verklaarde, dat men er rekening mede mag houden, dat de „Amerikaansche broe ders" met den laatsten vezel van hun kracht tot het einde zullen strijden. Voorts trachtte Churchill de op zijn regeering uitgeoefende critiek een andere richting te geven. Hij sprak van een „groot aantal fatsoenlijke, ja zelfs prominente lieden, die er oprecht van overtuigd zijn, dat zij met hun critiek nuttig werk kunnen doen". Churchill zeide verder, dat ongetwijfeld thans reeds zekere ministers op dracht hebben tot het ontwer pen van plannen voor den tijd na den oorlog. Hij kon echter niet garandeeren, dat alles volmaakt zal zijn". Aan het slot van zijn radio rede sprak Churchill over „het uur der steeds dichter bij ko mende gevechtshandelingen", weshalve niet van een demobi lisatie gesproken kan worden. Oolc hierbij wees hij op „het schitterende leger der Ver. Staten", dat gereed staat, resp. binnenstroomt. Hij beweerde, dat behalve dit leger ook Brit sche troepen in overeenkom- stigen getale gereed staan. Churchill verdedigde zich tegen het verwijt vaak loos alann te hebben geslagen. In dit verband gaf hij de moge lijkheid toe, dat Engeland zelf „het voorwerp zou kunnen worden van een nieuwen vorm van aanvallen van den kant; van den vijand". In zyn radiorede heeft Chur chill voorts Stalin ten hoog ste geprezen, aangezien „zijn volmachten hem in staat stel len millioenen in beweging te brengen en de leiding van den oorlog zoo te voeren, dat zij voor Sovjet-Rusland en zijn Boerenleenbanken regelen administratie van landbouwers uit. ontruimde gebieden. Aangezien het uit den aard der zaak niet zeker is, dat de landbouwers uit de ontruimde gebieden, indien zij later weer vee noodig hebben, dit op de vrije markt zullen kunnen koopen voor het bedrag, dat zy thans zouden krijgen uitbe taald, is het in het belang van de getroffenen, dat zij recht krijgen op het terugontvangen van vee en goederen. Het is de bedoeling de administratie van de door het bureau ont ruiming ontvangen dieren en goederen en de daaruit voort vloeiende rechten en de rente betaling in handen te geven van de boerenleenbanken. De Boddaert-tehuizen in 1943. In de een dezer dagen ge houden jaarlijksche algemeene vergadering van de vereeni- ging „Boddaert-tehuizen", on der voorzitterschap van de hoofddirectrice jkvr. E. Bod- daert. werden de aftredende bestuursleden herkozen en de jaarstukken goedgekeurd. Ook het jaarverslag van dit jeugdwerk is een noodkreet, teweeggebracht door de on rustbarend stijgende jeugdcri minaliteit, welke ook de pu pillen der vereeniging niet on- beïnvloed liet. Een dringend beroep wordt daarom geaaan om hulp en steun, ten einde het werlt der vereeniging zoo- al niet uit te breiden, dan toch minstens in stand te kunnen houden. INVOERING ZOMERTIJD. In de bezette Nederlandsche gebieden zal, evenals in het root-Duitsche Rijk, op 3 April 1944, des morgens om twee uur, de zomertijd worden inge voerd Op dit tijdstip worden de officieele klokken een uur vooruit gezet, d.w.z. van 2 tot 3 uur. DOODVONNIS VOLTROKKEN. Officieel wordt medegedeeld: De Nederlandsche onderdaan Peter Johannes Maria Vloet, die door het Duitsche Ober- gericht in de bezette Neder landsche gebieden wegens ver boden bezit van wapens en po ging tot moord op Duitsche politie-ambtenaren als saboteur ter dood veroordeeld was, is nadat de kwestie van gratie- verleening was onderzocht, te rechtgesteld. DE UITGIFTE VAN RAAMKRANTEN. Het Dep. van K. en V. deelt mede, dat verzoeken tot uit gifte van z.g. raamkranten uitsluitend schriftelijk moeten worden ingediend. Mondeling onderhoud over dit onderwerp wordt alleen na schriftelijk erzoek daartoe, eventueel toe gestaan. Uit Napels wordt gemeld: Na dat do Vesuvius 12 uur niet had geworkt, zijn er opnieuw rookzuilen :ijn krater pgestegen. Een re gen van asch wordt door den vul kaan uitgeworpen. DE VIJAND STAAT AAN DE POORTEN VAN ROEMENIE. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Hetgeen zich op het oogen. blik in het Zuiden van het Sov jet-Russische front afspeelt, gaat ongetwijfeld in beteekenis vèr uit boven de gevechten, die aan het groote Sovjet-Russi sche offensief tegen den Zuide lijken vleugel van het Duitsche front zijn voorafgegaan. Wat van Duitsche zijde bij den aan- bondgenooten van groot voor- vanf> van offensief reeds WAIY1 vpnvarhf erhiin: heuraor 8ij onze Vrijwilligers. Per fiets begeeft de aflossing zich op weg naar d» voorste limes. gg pK NiguiUe/O/H/P m deel is". In dit verband ver klaarde dé Britsche premier, „dat Sovjet-Rusland de moei lijkheden van amphibische ope raties van grooten omvang" niet volledig kon begrijpen. De, Britsche en Amerikaansche taak is, zoo zeide hij, moeilijk en geheel verschillend van die der bolsjewieken, ongeacht de bewondering voor de militaire successen van het Sovjet-Rus sische volk. Commentaar op de rede van Churchill. Siegfried Horn, de diploma tieke correspondent van het D.N.B., merkt op, dat terwijl eerst den indruk was geves tigd, dat Churchill rapport zou uitbrengen over den militairen toestand, na bestudeering van zijn rede niets anders over blijft, dan te constateeren, dat de mogendheden, die beweren ter bevrijding te zijn aangetre den, nog een langen en vrcese- lijken marsch zullen moeten afleggen. Opmerkelijk is. dat Churchill tweemaal opmerkte, dat de Amerikanen een bijzon dere aderlating zullen moeten ondergaan, niet alleen In Eu. ropa, maar ook in hot Verre Oosten. Overigens heeft Chur chill veel onbesproken gelaten, zooals het Atlantische charter, de Finsche kwestie en de Mid deliandsche Zee-politiek van Moskou, -evenals de betrekkin gen van Engeland met de Ver. Staten, terwijlhet eigenlijk verwachte thema der rede, de invasie, zoo vaag ter sprake gebracht werd, dat er in het geheel geen propagandistische tracht van uitging. werd verwacht, schijnt bewaar, heid te worden: het roode leger schijnt thans alles op alles te zetten om de Duitsche leger- groep-Zuid beslissend te ver slaan. De krachtinspanning, die het zich daartoe getroost, is geweldig en de overmacht, waarover het beschikt, vol gens Duitsche verklaringen, op sommige punten overwel digend. Drie legers stormen zonder ophouden op de Duit sche stellingen in en laten de verdedigers in dezen waar lijk gigantischen strijd geen oogenbllk tot rust komen. Niet alleen de omvang van den strijd verleent dezen meer dan gewone beteekenis, doch ook het feit, dat hij thans tot de grenzen van het grondge bied der met Duitschland ge allieerde staten is genaderd, hetgeen uiteraard in deze lan den niet zonder invloed is ge bleven. Als eer3te heeft Honga rije zich reeds moeten aanpas sen aan de situatie, die door het aan zijn grenzen dreigende gevaar is ontstaan, en het lijkt waarschijnlijk, dat ook in Roe menië nieuwe maatregelen zul len worden genomen. Men kan zeggen, dat het militair ver loop ook in. politiek opzicht zijn invloed zal doen gelden. Berlijnsche kringen verwach ten ér in elk geval een verster king van de banden met de verbonden Zuid-Oost-Europee- sche staten van. Het front nog steeds in beweging. Uit de Duitsche berichten blijkt, dat het front nog steeds in beweging is en dat het scheppen van een evenwicht tusschen de Sovjet-Russische aanvallen en de Duitsche ver dediging, iets waarin de Duit sche legerleiding zich bij voor gaande offensieven van het roode leger steeds een meester heeft getoond, nog niet op alle plaatsen gelukt is, al heeft men daarentegen het tempo van den opmarsch der Sovjet-Rus sen, vooral aan den beneden loop van den Boeg, d.w.z. op den Oostelijken vleugel van het uitgestrekte slagveld, aan- merkelyk kunnen vertragen. De ernst van den toesta nd" wordt dan ook in militaire kringen te Berlijn niet verheeld. Het kritiekste punt van het front is op het oogenblik wel daar, waar het tweede Sovjet-Russische Oekraïne- leger, onder maarschalk Ko- nievv, na tusschen Mogilew- Podolsk en Jampol de Dnjestr te hebben overschre den, in Zuidelijke richting tot voorbij Balti (Bi-sltzy) is opgerukt en thans aan de spoorlijn naar de Roemeen- sche stad Jassy staat. Het is thans de Proeth genaderd, de rivier, die tot 22 Juni 1941 de grens van Roemenië vormde en vanwaar destijds het Duitsche offensief tegen de Sovjet-Unie is begonnen. Voor Roemenië beteekent dit, dat de vijand thans aan zijn poorten staat. De opmarsch der Sovjets naar het Zuiden. De snelheid, waarmede Ko- niew naar het Zuiden oprukt, vormt ongetwijfeld een gevaar voor de Duitsche en Roemeen- sche troepen, die nog aan den benedenloop van de Boeg stand houden. Deze zijn op den Wes telijken oever van de Boeg te- iggetrokken, behalve in het gebied van de marinebasis Ni- kolajef, dat een bruggenhoofd op den anderen oever vormt en inmiddels in de onmiddellijke nabijheid van het front is ko men te liggen. Zij hebben zich tot dusver met succes kunnen weren tegen pogingen van strijdkrachten van het 3de Oe krainsche leger, onder maar-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1