de maal Z-kaarten In te dienen. Wil een ondernemer, hetzij voor zichzelf, hetzU voor zün personeel, vrijstelling van arbeidsinzet verkrij gen, dan moet hij een aanvrage daartoe indienen bij de Dultsche In stantie, die de belangen van zijn be drijfstak behartigt, ln dit geval de „Hauptabtellung ernahrung und Land- vvlrtsohaft", Juliana van Stolberglaan 45, Den Haag. Duitsche ondernemingen, d.w.z. on dernemingen, waarvan de eigenaar of de meerderheid van de eigenaren rijksduitscher is, alsmede ondernemin gen, waarvan het kapitaal voor meer dan 50 pet. rijksduitsch bezit Is, of die een rijksduitsche „Ubernah- metreuhander" hebben, dienen hun aanvrage in bij de Dultsche Kamer van Koophandel voor Nederland te Amsterdam, welke de aanvragen door geeft aan de Hauptabtellung Ernah rung und Landwlrtschaft In Den Haag. Deze instantie beslist over de aanvragen. De vakgroepen worden in de gelegenheid gesteld om de belan gen van de aangesloten ondernemers te bepleiten binnen het kader van richtlijnen, welke hun na overleg met de vakgroepen en de betreffende be drijfschappen worden verstrekt. De ontvangst van een aanvrage wordt bevestigd door de toezending van een ontvangstbewijs. Het ont vangstbewijs waarborgt, dat de ar- VOOR BABY! Op Uw toiletzcepbon kunt Y 11 nog Adclaar-Kindctzcefi krijgen van oude. V." kwaliteit! 'n ADELAAR-PRODUCT PRIMA1 In verband met de zeer gTOOte vraag naar onze Sukretten hebben wij voor hen, die geen suiker mógen gebruiken, een afzonder]qke regeling getroffen. Wanneer zij ons éénmaal een dokters attest rechtstreeks toe zenden en den naam van hun apotheker of drogist opgeven, worden zfl In dien eenigszins mogelijk regelmatig aan Su kretten geholpen. Chelaro - Rotterdam U heeft nog wel een of ander stukje stoff WJj maken dan voor U een Maatcorset. Onze Cornetières be zoeken regelmatig heelNederland.Vraag one, -wanneer zij in "Uw omgeving komen. Il, Von Batrltstr. 154-156. A'dcm-Z. Telefoon 22948-92054 beldsbureaux zoolang de beslissing op het verzoek niet is genomen, geen werkkrachten aan het bedrijf ont trekken. Mocht een ondernemer kor ten tijd na het Indienen van zijn aan vrage nog geen ontvangstbewijs heb ben gekregen, dan moet hij zich on middellijk tot de Hauptabtellung Er- nthrung und Landwirtschaft resp. de Duitsche Kamer van Koophandel, wen den. Bij het verzoek moeten worden overgelegd: 1. Een wit vragenformulier In drie voud, dat de totale personeelsbezet ting weergeeft; 2. voor elke mannelijke werkkracht van 18 tot 45 Jaar (eigenaar, direc teur of medewerkende familieleden daaronder begrepen) een drledeelige groene Z-kaart. Ook voor reeds vroeger door z.g. Ausweise vrijgestelde werkkrachten moeten Z-kaarten worden Ingediend, aangezien deze Ausweise met de door voering van de Z-kaartenprocedure hun geldigheid verliezen. Aanvraagformulieren en Z-kaarten zijn verkrijgbaar gesteld bü de vak groepen, de Kamers van Koophandel en de Duitsche Kamer van Koophan del voor Nederland te Amsterdam en te Rotterdam. Onjuist, onduidelijk of onvolledig Ingevulde aanvragen worden als niet gedaan beschouwd en niet behanded. De vragenformulieren en Z-kaarten moeten met de schrijfmachine of in blokschrift duidelijk en volledig wor den ingevuld, de Z-kaarten van datum en handteekenlng voorzien. Naast de handteekenlng op de Z-kaart dient de onderteekening door een firmastem pel, met de schrijfmachine of in blokschrift te worden herhaald. Filiaalbedrijven moeten zoowel voor het hoofdbedrijf als voor elk filiaal een afzonderlijke aanvrage indienen. Op de aanvragen van de filialen r de zetel van het hoofdbedrijf worden aangegeven. Filiaalbedrijven moeter den omzet van dé afzonderlijke fili alen opgeven, terwijl het hoofdbedrijf slechts die omzetten moet opgeven, die gemaakt worden mt afnemers buiten hun filialen. Aan het hoofd van het vragenfor mulier moet een vakgroep, waarbij de onderneming Is aangesloten, wor den aangegeven, alsmede het be drijfschap op welks gebied zij werk zaam is. Is de ondernemer lid meer dan één vakgroep, dan r slechts één daarvan worden genoemd en wel die, In welker artikelen de onderneming den grootsten omzet heeft. Hetzelfde geldt voor het bedrijfschap. Ondernemingen, die bU geen vak groep zijn aangesloten, omdat b.v. voor hun artikelen nog geen vak groep is opgericht, kunnen aangeven, „behoort tot geen enkele vakgroep". Ondernemingen, die zoowel in den handel, de industrie of het ambacht werkzaam zijn, moeten bü de vraag naar den pmzet dezen splitsen Ir handels-, industrie- of ambaohtsom- zet. RUksduitschers moeten In de vra genformulieren met ,,R.D." worden aangeduid. Joden moeten ok op de vragen formulieren worden vermeld en als Jood worden aangeduid. BU de Indiening van de Z-kaarten moet er op worden gelet: a) dat elk der drie deelen gelijk luidend moet worden Ingevuld (de afzonderlijke deelen mogen niet ge- schelden worden) en vervolgens moet worden opgegeven: b) onder von van (toeziend orgaan) Hauptabtellung Ernahrung und Landwirtschaft, Den Haag, c. onder für voor nauwkeurige aan duiding van de firma met plaats naam, straat en telefoonnummer, in dien mogelijk met schrijfmachine, of drukletters, TWEE ZUSTERS 80) door B. REEN. „Ik zal eens kijken of die Bakker in mijn register voor komt", was het antwoord. Een kaartsysteem raadple- fend, duwde hij van der Ran- en en Bert even later een kaart onder den neus. „Dit is 'm, geloof ik", zei hij. „Bakker. Leo, alias de Nep- >er, alias kapitein Zomers van Ie marine. Allereerst gearres teerd als medeplichtige in een ontvoeringszaak en voor po ging tot afpersing, acht jaar geleden. Dan een jaar later voor het vervalschen van chèques; veroordeeld tot zes maanden wegens het misbruik maken van vertrouwen. Dé laatste drie jaar schijnt hij be ter te hebben opgepast. Gedu- dende dien tijd is zijn register tenminste blank". „Hij trouwde een welgestel de vrouw, twee maal zoo oud ais hij", merkte Bert op. „Dat is dan de verklaring. Hij kon toen zijn fraudes en trucs in de veilige beseher- d onder als als nauwkeurige opgave van de betrekking resp. werkzaam-' held van den betrokkene, b.v. eigenaar, procuratiehouder, monteur, bakker enz., e) onder de nummers 1-7 de ge gevens betreffende den persoon, f) onder arbeidsbureau (g.a.b.) het voor het bedrijf, dus niet voor de woonplaats van het personeelslid be- voegde arbeidsbureau, bij filialen het voor de filialen bevoegde arbeldsbu- Inlichtingen geven In twüfelge- de arbeldsbureaux, de burge- politle of Kamers van Koophandel, g) onder 8a resp. 8 Indien op de kaarten een ruimte 8a niet is aan gegeven: het nummer van het per soonsbewijs, h) onder nummer 9 („frliher ausgeübte Tdtlgkelt": het vroegere beroep, b.v. ongeschoold arbeider, I) onder „Begrllndung des Antra- ges" moet de beteekenls van he' personeelslid voor het bedrUf kort worden aangegeven, b.v. de eenige chemicus, beste vakkundige pakhuis knecht enz. Ook kan op sociale ge zichtspunten worden gewezen, b.v. kostwinner van zijn ouders en vijf Jongere kinderen Hier moet ook wor den aangegeven, Indien de betrokkene reeds is afgekurd. De vrijstelling van den arbeidsinzet heeft plaats hetzij voor een bepaalden, hetzü voor een onbepaalden tijd. Na de beslissing krijgt zoowel de betreffende vakgroep resp. de Duit sche Kamer van Koophandel als de ondernemer één Z-kaart terug, waar op de beslissing is aangeteekend. De vrijstellingen, die naar aan leiding van de aanvragen zijn gege ven, zün bindend voor de arbeids- bureaux en kunnen door deze bureaux niet worden ingetrokken. Mocht des ondanks een vrijstelling door een ar beidsbureau niet worden erkend, dan is de vakgroep resp. de Duitsche Ka mer van Koophandel in de gelegen heid om in overleg met de Hauptab tellung Ernahrung und Landwirt schaft onmlddellük daartegen op te komen. De verzoeken om vrü'stelllng bovengenoemde groepen van bedrijven en personen moeten onverwijld wel uiterlijk tot 30 April 1944 bij de Hauptabtellung Ernahrung und Landwirtschaft resp. bij de Dultsche Kamer van Koophandel te Amsterdam worden ingediend. Ondernemers, dl verzuimen binnen dezen termün hun verzoek in te dienen, stellen daarme de zichzelf en hun personeel v arbeisdinzet elders ter beschikking, De arbeidsbureaux zullen t.z.t. deze bedrijven de werkkrachten v arbeidsinzet elders onttrekken, zonder dat de Hauptabtellung Ernöhrung und Landwirtschaft, de vakgroepen resp, de Dultsche Kamer van Koophandel of welke andere instantie dan ook, hiertegen bezwaren geldend kan ma- Met nadruk wordt er dus op gewezen, dat die ondernemers, die deze laatste gelegenheid tot het aanvragen van vrij stelling ongebruikt laten voorbijgaan, het aan zich zelf te wijten hebben, wanneer hun belangen bij 't vrijstel len van hun werkkrachten niet wor den behartigd. Buitenland6che ondernemingen, d.w. z. ondernemingen, waarvan de eigenaar of de meerderheid der eigena ren noch rijksduitscher, noch Neder lander Is, alsmede ondernemingen, waarvan het kapitaal voor meer dan 50. pet. niet-Dult8ch of nlet-Neder- landsch bezit is, behooren hun aan vragen, evenals de Duitsche onderne mingen In te dienen bij de Dultsche Kamer van Koophandel te Amsterdam of te Rotterdam. Aldaar zijn voor deze onderenemingen ook aanvraag formulieren én Z-kaarten te verkrij. mirig van zijn huis toepassen", gaf van der Randen ten ant woord. „Maar kom, laten we nu gaan. W-e hebben hier niets meer te doen en kunnen de rest wel thuis bespreken". Dit zeggende nam hij af scheid van den politie-ambte- naar en Bert volgde zijn voor beeld. In den auto bracht Bert da delijk het gesprek op de zaak, die hem zoo interesseerde. „Heeft u al een theorie ge vormd?" vroeg hg aan van der Randen. „Nou, dat is wat veel ge vergd", antwoordde de detec tive, maar ik ben geneigd aan te nemen, dat Paula Horne- man een van Bakker's gehei men te weten is gekomen, het zij dat hij haar vader had be stolen, hetzij dat hij getrouwd was en onderwijl toch haar zuster het hof maakte. Uit het feit, dat ze het laatste gezien is naast het bed van Leo Bak- ker's gewonde vrouw, leid ik af, dat het het laatste geheim is, dat het meisje in gevaar bracht. U zei, dat ze met de vrouw alleen werd achtergela ten in een tamelijk eenzaam huis. Volgens mijn meening ECONOMISCHE RECHTER MIDDELBURG. De Middelburgsche handels reiziger W. Kooman, 36 jaar, kocht vorig jaar Maart, teza men met zijn zwager Hoek, te Goes, 19 paar kinderschoenen en 3 paar pantoffels, zonder bonnen af te geven, Eenige pa ren schoenen had hij met winst verkocht, de rest werd in be slag genomen. Voorts was de politie er ach ter gekomen, dat K. handel dreef in textielgoederen, hoe wel zijn vergunning daartoe was afgenomen. Toen de poli tie aan zijn woning aanbelde, werd niet spoedig opengedaan, zoodat een der politiemannen eens achter ging kijken. Daar was K. bezig textielgoederen te leggen op de kolenkist in den tuin van zijn buurman K. bekende de goederen zonder punten in Rotterdam gekocht te hebben en een deel reeds weer met winst verkocht te hebben. Toen er gebeld werd, had hij vlug nog wat in veilig heid willen brengen. De officier eischte 500 of 4 mnd. h. met verb, verkl. Verd. werd ver oordeeld tot 400 of 2 mnd. hechtenis met verbeurd verkla ring. De 57-jarige P. F. Termont te IJzendijke verkocht 200 preiplanten aan een Belg, het geen in strijd was met het tuin- bouwafzetbesluit Hiervoor werd verd. veroordeeld tot 50 of 20 d. h. In de buurt van de grens had de 38-jarige caféhouder M. J. v. d. Akker uit Terneuzen elastiek en kaartjes zwart rjzergaren zonder punten ge kocht. Hij verkocht deze goe deren weer tegen te hooge prij zen aan twee personen, die werden aangehouden, toen zij de elastiek ruilden tegen le vensmiddelenbonnen. Tegen v. d. A. werd geëischt 75 of 30 d. h. met verb, verkl., terwijl de uitspraak luidde 60 of 30 d. h. met verb verkl. Buiten medeweten van haai man verkocht de 27-jarige J. E. Fokke de Goede te Terneuzen, drie voedingsmiddelenkaarten aan den filiaalhouder J. Dey, 47 jaar, aldaar, voor 35 per stuk. Verder verruilde zij een paar versnaperingenkaarten. De vrouw zeide voor het geld kinderkleertjes te hebben ge kocht. Zij werd veroordeeld tot 25 b. of 10 d.h., terwijl tegen D. 50 b. of 20 d.h. werd ge- eischt. Hij werd veroordeeld tot 40 b. of 20 d.h. De landbouwers J. J. Re- mijnse, 59 jaar, te Wolphaarts- drjk, A. Corstanje, 46 jaar, te Goes en H. Wondergem, 44 jaar, te 's H. Hendrikskinde ren, hadden de van hun ge schoren schaap verkregen wol niet ingeleverd. Zij verklaarden dat te hebben vergeten. Ieder werd veroordeeld tot 5 of 2 d. h. Verduisteren: van 26 Maart1 April! van 19.156.15 uur. De maan komt morgen te .48 op. GOES „Zwarte" borrel. Donderdag werd aan een be zoeker in het café van den heer J. in Nieuw Goes, een v „zwarte" borrel tegen den prijs van 3 verkocht. De bezoeker maakte zich daarop bekend als ambtenaar van de prijsbe- heersching. Een hoeveelheid van den sterken drank werd in beslag genomen, terwijl de caféhouder er natuurlijk later nog wel meer van zal hooren. Lichamelijke opvoeding. De heer S. J. Klompe te Goes, consulent voor de licha melijke opvoeding in de in spectie Goes, zal ook waarne- men het consulentschap in de lichamelijke opvoeding in de inspectie Middelburg. kwam Bakker daar op het oo- génblik, dat Paula met de vrouw alleen was en ontvoer- e het meisje". „Lieve help", bracht Bert uit. Dan ging hg haastig voort: „Ik heb u iets vergeten te vertellen. Dat mevrouw Bak ker niet meer praten kon, werd veroorzaakt door geweld pleging. Iemand heeft haar op haar hoofd geslagen, waarna ze naar den verkeersweg werd gesleept, zoodat ze een gemak- relijk slachtoffer van een zich met groote snelheid voortbe- wegenden auto kon worden. Ik heb haar gevonden, maar ik deed geen mededeeling aan de politie, hopend dat ze haar spraakvermogen zou terug krijgen en ze ons dan zou kun nen vertellen, wie ze was en wie den moordaanslag op haar had gepleegd". „Zoo zijn jullie nu eenmaal", merkte de detective ongedul dig op. „Maar iemand, die in staat is tot een moordaanslag, moet onmiddellijk in zijn kraag worden gegrepen. Gebeurt dat niet, dan is er alle kans, dat hij meer slachtoffers maakt". (Wordt vervolgd). Burgerlijke stand GOES. Geboren: Cornelia Maria, d. v. Jacobus J. Schip per en Adriana J. Jobse. Overleden: Martina de Oude, 53 j., vr. v. Triest de Jonge, te Duivendijke; Catharina j IJzerman, 78 j., vr. v. Adriaan van Zweden. Getrouwd: Jacobus J. de Feijter, 36 j. en Johanna J. Bazen, 24 j. WESTKAPELLE. Geboren: Izak, z. v. Willem Huibregtse 1 en, Kornelia Huibregtse; Lou- rus, z. v. Kornelis Toutenhoofd en Adriana Minderhoud; Neel- tje, d. v. Johannes Lous en 1 Neeltje Louwerse; Johanna Adriana, d, v. Lourus Louwer- se en Katharina W. Herjt. OverledenNoach Minder houd, 77 j; Kornelis de Vos, 67 j., man v. Maria Gabriëlse. Kerk- en Schoolnieuws Geref. Kerken. Beroepen te Amsterdam (10e pred.plaats) J. C. Gilhuis te Katwijk aan Zee. Afloop aanbesteding. BIJ de Donderdag gehouden aanbe- stedlng van het herstel, de vernieu wing en het onderhoud van aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingswerken de 'waterkeerlng van den cala- j uzen Borsselepolder (raming 7870) schreven In: C. Wiskerke te Nieuwdorp 10.600; M. van de Velde te Bruinlsse 9860; G. Verheijke te Ellawoutsdtjk 9585; L. van Boven te Ellewoutsdijk 9425; M. Verjaal te Pultershoek 9388; A. Warrens te OBsenisse 9290; C. van der Klippe te Vlissingen 9233 en L. van der Klippe te Zierikzee 9163. Radioprogramma Dinsdag. Hilversum I. 414.4 >1- .15 Zang en piano. 12.4.5 Nieuws- 13.00 I-and en volk brengt13.05 Salon'ork- 14.00 Voert Stalin een va- derlandschen oorlog? 14-15 Middag- variété. 15.00 Ork. Masman. 15.30 Voor de zieken 16 00 Symph. ge- dichten. 16.45 Nieuws. 17.00 De lichte toets. 18.00 B.N.O. <18-05 Om- roeporlc. 18.45 Jeugdstormuitzen ding. 18.55 Reportage. 19.00.Nieuws 19.15 Bonte verscheidenheid. 22 00 Nieuws- 22.15 Vair liefde en jalou- zie- 23.1524.00 Dansmelodiën. Hilversum II. 17.00 Viool Nieuws. 19.15 Voor de kleuters. 19.20 Orkestconcert. 20.15 Dyit- sche taalcursus. 20 40 Mededeelin- gen van het NAF. 20.45 Koor- en sclistenconc. 21.45 Avondwijding. j 22.00 Nieuws. Hoofdredacteur: J. C. Visser, Vllssin- Algemeen redacteur: M. Geerse, Middelburg; Stadsnieuws: C. de Voogd, Vlissingen en J. P. Ph. Doo- ranbos, Middelburg; Gewestel. nieuws: can Benthem, Goes, en R. F. H, L, Sondag, Oostbuvg; Haagsch redac teur mr. J. C. de Wit; Advertentie chef: voor Middelburg: C. P. Buijs, voor Vlissingen 8. Rtjkeboer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 2