Rheumasai) f Sport Zeeuwsehe veldioop- kampioensc happen. Zaterdagmiddag a.s. wordt te Middelburg een veldloop ge houden, georganiseerd door de athletiekvereeniging waaraan verbonden het kam- Eioensehap van Zeeland. Er ebben hiervoor vele bekende Zeeuwsche loopers ingeschre ven. Het begin- en eindpunt is in de Nederstraat. Radioprogramma Zaterdag. Hilversum I 414.4 M. 12.15 Ork. Musman. 12.45 Nieuws. 13.00 Wenken voor onze volkstuinders. 13.05 Amusementsork. 13.30 De we- kelüksche wandeling:. 13.40 Arause- mentsork. 14.00 Rotterd, Philharm. Ork. 15.00 Revue. 16.45 Nieuws. 17.00 Uitzending voor Nedcrl. zeelleden. 17.20 Salonork. en orgel. 18.00 B.N. O. 18.10 Ork. van Krevelen. 18.45 W.A. 18.55 Reportage. 19.00 Nieuws. 19.15 Piano. 19.30 Verloopen tij II, hoorspel. 20.00 Voor de fam. Uuister- graag. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansver- seheldenheid. 23.00—24.00 Solisten passeeren de revue. Hilversum II. 14.00 Orchestraal concert. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Het Calvet-kwartet. 16.20 Organisten improviseoren. 16.45 Nieuws. 17.00 Orgel. 17 30 Soldatentunk „Nord- West". 18.30 Berl. Staatsopera Ork. 19.00 Nieuws. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Meisjeszangklasse. 19.40 Piano. 20.15 De Amersfoortsche kei en Jonker Meyster. 20.30 Joe Rixner-programroa. 21.00 Klassiek avondconcert. 2L4& Avondwijding. 22.00 Nieuws. Hoofdredacteur: J. C. Visser. Vilssin- gen: Algemeen redacteur: M. Geerse. Middelburg: Stadsnieuws: C. de Voogd, Vlissingen en J. P. Ph. Doo- renbos, Middelburg: Gewestel. niei H. van Benthem, Goes, en R. F. H. L. Sondag. Oostburg: Haagscb redac teur mr. J. C. de Wit; Advertentie- chef: voor Middelburg: C. P. Butjs. voor Vlissingen S. Rtjkeboer. tegen rheumatiek DE DRUK DER SOVJETS IN HET OOSTEN. Eeu medewerker van de N. R.C. te Berlijn schrijft:. Nadat de Sovjet-troepen den Dnjestr bereikt hebben, wordt in dit gebied fel gevochten. Een van de rivier-overgangen is echter door Duitsche bom bardementen uit de lucht weer opgeheven. Ondertusschen concentreeren zich op de heu vels tusschen Boeg en Dnjestr nieuwe, groote Sovjet-troepen machten, die zich geleidelijk in beweging zetten in de richting van de rivierovergangen. Ove rigens zijn de inspanningen van de Sovjets er op het oo- fenblik op gericht het tot aan en Dnjestr reikende, betrek kelijk smalle penetratiegebied aan de flanken uit te breiden. Met dit doel oefenen zij zeer sterken druk van het gebied van Smeringa uit in Westelij ke richting. Over de ontwik keling aan de andere centra van het Zuidelijke deel van dit front wordt medegedeeld, dat de Duitsche distan tieeringsbe- weging aan de Oostflank, d.w. z. aan den benedenloop van de Boeg, thans definitief is al- gesloten. Evenwel wordt hier gemeld, dat de Sovjets vrrj kleine bruggenhoofden konden vormen op den Westelijken oever van de Boeg, welke ri vier het nieuwe Duitsche af- weerfront bepaalt. Tusschen Kremieniets en Kowel zijn zeer harde gevechten aan den gang, waarbij de Sovjet-troe pen hun druk op de flanken hebben versterkt. Sovjet-strijd krachten, die Kowel konden binnendringen, zijn weer te ruggeslagen. Ook ten Noord oosten van Kowel hebben Sov jet-troepen een zekere aan- valswerkzaamheid ontplooid, waar het front naar het •Oos ten in het gebied van de Pri- pjet-moerassen afbuigt. De Sovjet-Russische druk wordt in net bijzonder tusschen de Slyr en de Goryn, twee Zuide lijke zijrivieren van de Pri- pjet, merkbaar. Aan de Narwa zijn Sovjet-pogingen om door te breken, nog aan den gang. Men verwacht hier een her vatting van de groote offen sieven aan het Noordelijke front, omdat ds Sovjets hier meer dan 100 divisies hebben opgesteld. Voorloopig echter gaat de aandacht geheel uit naar het Zuidelijke front. De grootste slag van den veldtocht. De Duitsche pers wijst op de ongunstige omstandigheden, waaronder de wat getalssterk te aangaat zwakkere Duitsche troepen tegen het fantastisch groote gebruik van menschen en materieel aan den kant dei- Sovjets moeten vechten. De bladen spreken van den groot sten slag van den veldtocht in het Oosten, een slag, die eigen lijk meer een oorlog op zich zelf is. Verder wordt er op ge wezen dat de gevechten zich thans voor een deel onmiddel lijk voor het gebied tusschen de Zwarte Zee en de Karpaten zullen afspelen, door welk ge bied de Hunnen eeuwen gele den de vlakte van den Donau binnenvielen, en voor een an der deel bij Tarnopol-Loetsk- Kowèl, waardoor in de Mid deleeuwen de Mongolen naar het Westen stroomden. Elke maand, zoo verklaart men hier, wordt duidelijker, dat de Sovjet-oorlogsmachine van een wel haast ongelooflij ken omvang is. Het offensief, dat nu in den Zuidelijken sec tor aan den gang is, is een nieuw bewijs van den omvang van de militaire macht van de Sovjet-Unie. Dit Sovjet-poten tieel is stellig de eigenlijke sensatie van dezen oorlog, zegt men. Duitschland daarentegen kan de Unies maar zwak be zetten, omdat het, hoewel het Oostelgk front nog steeds ais het voornaamste front moet worden beschouwd, klaar moet staan om gevaren van andere zijden tegemoet te treden. Bij den huidigen staat van zaken komt het er in de eerste plaats op aan een dreigende invasie zoo sterk als mogelijk is, het hoofd te bieden, want wanneer een algemeene aanval van de Westelijke mogendheden zou gelukken, zou, naar men hier verklaart, de oorlog aan het Oostelijk front nooit gewonnen kunnen worsen. Wanneer de geallieerden op het vasteland van Europa van het Westen en het Zuiden uit zouden kun nen doordringen en zich daar zouden kunnen nestelen, zou den daarmee de krachtbronnen van het Duitsche Oostelijke leger bedreigd worden. Daar om moesten distantieeringsbe- wegingen in grooten omvang begonnen worden. Zij hebben een tactisch en een strategisch doel: de troepen van contact met den vijand in een voor hen ongunstigen toestand vrijma ken, maar ook de operatieve bewegingsvrijheid verder te waarborgen. Behalve met de geringere getalssterkte hebben de Duit sche troepen in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front ook met andere moeüijk heden te strijden. In dit verband wordt gewezen op het belang rijke feit, dat de Duitsche te genmaatregelen" van viij groo ten omvang des te meer tijd noodig hebben, omdat het ach terland van het 800 k.m. lan ge front door de bergachtige gebieden van de Karpaten, welke achter het front liggen, uit verkeersoogpunt zeer arm is. Versterkingen moeten op het oogenblik n.l. door Roeme nie worden aangevoerd, omdat de spoorlijn OdessaLemberg, gelijk reeds gemeld, is afge sneden. De FUhrer heeft den Duce ter gelegenheid van den 25sten verjaar dag der oprichting van de fascisti sche strijdoonden op 23 Maart een in hartelijke bewoordingen gesteld tele gram gezonden. VLISSINGEN Haastige spoed. Woensdagmorgen wilde een man halverwege de Aagje Dekenstraat op de met tame lijk groote snelheid in de rich ting Middelburg rijdende tram springen. Hij kwam hierbij ech ter te vallen en werd een 50- tal meters meegesleurd. Met een paai- flinke kleerscheuren, doch wonder boven wonder zonder letsel, liep het ongeval voor hem af. PolitioneCle voorzorgen. De politie heeft een 2-tal vrouwen, die alhier zonder ge regelde middelen van bestaan waren en op zedelijk gebied een minder gunstige reputatie genieten, aangehouder en over gebracht naar een voor derge- gelrjke vrouwen speciaal be stemd kamp. Burgerlijke stand GOES. Geboren: Frangoise Maria, d. v. Marinus J. Kosten en Maria J. Zeijler, te Noord- gouwe; Jacoba Hendrika, d. v. Jacob van de Kreeke en Cor nelia den Boer; Louisa Adri- ana, d. v. Johannes M. de Brui ne en Gerardina S. P. Proosdij. Overleden: Krina P. A. Schuite, 13 j., te Kattendijke; Matthijs de Looze, 57 j., man v. Lena Korstanje; Marinus C. H. de Witte, 10 mnd., te Krui- ningen. Rechtszaken ECONOMISCHE RECHTER. Tarw© gestolen. De landbouwer Munter te Veere had sinds vorig jaar Maart zijn knecht, den 47-jari- gen landarbeider D. Kole te Veere, herhaaldelijk op oneer lijkheid betrapt De landbou wer had zijn knecht steeds ge spaard, doch toen bleek dat K. begin Jan. weer tarwe had ge stolen, ontsloeg hij zijn knecht en deed aangifte. K. had, toen liij alleen was, 15 leg tarwe meegenomen voor eigen ge bruik. De off. eischte 1 mnd. gev.straf. De econ. rechter ver oordeelde verd. tot 14 dagen gev.straf. Controleurs ontdekten aan boord van een te Middelburg liggend, motorschip een zak met 10 kg ruwe schapenwol, welke afkomstig bleek te zijn van twee schapen van den 62- jarigen slager J. van Gijs te Breskens. G. had de wol naar iemand in Middelburg gezon den, inplaats van ze ter be schikking te houden van het rijksbureau voor wol. Verd. werd veroordeeld tot 25 of 10 d. h. Met een vrachtauto vervoer de de 53-jarige expediteur W. Rijn uit Goes twee koeien, zon der geldig vervoerbewijs. Dit kostte hem een boete van 10 of 5 d. h. MIDDELBURG Baldadige jeugd. Twee jongens van 13 jaar, A. S. en J. C., vernielden eeni- ge ruiten van schuurtjes van. tijdelijk verlaten woningen, terwijl zij bovendien uit een der schuurtjes een emmer meenamen. De belhamels zijn naar het politiebureau ge bracht, waar zy over hun ge drag ernstig onderhouden wer den. Er wordt nog overwogen of tegen hun ouders verdere maatregelen genomen zullen worden. Fietsen zonder goede verlichting. De politie maakte proces verbaal op tegen J. W. v. M. alhier, wegens het fietsen met een rijwiel zonder dat dit van de voorgeschreven verlich ting was voorzien. Belgische shag. De econom'sche dienst van de politie maakte proces-ver baal op tegen H. B. en A. S. alhier, wegens het koopsn en verkoopen van ongebanderol- leerde "Belgische shag tegen te hoogen prijs. Een partjj shag kon nog in aeslag genomen worden. Eervol ontslag. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van waterstaat is aan ir. J. P. Walland, te Mid delburg, met ingang van 1 April 1944, eervol ontslag ver leend als hoofdingenieur-direc teur van den rijkswaterstaat in vasten dienst. Sinaasappelsap voor kinderen. De N.V.D. zal ten behoeve van Middelburgsche kinderen van 06 jaar, gratis sinaas appelsap verstrekken. Ieder kind krijgt A liter. Ze keeren wéér... de bonbons Dt llfr'i CWuW< *n BiKuiUuWU**» TWEE ZUSTERS 78) door B. REEN. „U zult wel de slaapkamer kunnen krijgen bij mevrouw Willemsen, bij wie ook me vrouw Bakker kamers had", bracht de fotograaf in het midden. „Mevrouw Willemsen was vanmorgen nog hier. Ze vroeg me of ik haar wilde aanbevelen als ik een adspi- rant kamerbewoner wist. Nu mevrouw Bakker al zoo lang weg is zonder bericht te heb ben gezonden, zit ze langer met onbewoonde kamera, dan ze zich wel kan veroorloven". „Ik zal je er wel heenrijden", zei Bert, terwijl hij het adres opschreef. De maan kwam op, toen ze aan het huis van mevrouw Willemsen belandden. Even la ter verscheen een oude dame aan de deur. „Ik heb van den fotograaf in de Stationsstraat gehoord, dat u een slaapkamer vrij beeft en u zoudt me een plei- zier doen. die kamer voor van nacht aan .mijn vriend te ver huren", zei Bert. „Daar het al laat is en wij verder geen en kele aanbeveling hebben, hen ik bereid vooruit te betalen". „Ik wilde wel dat mevrouw Bakker zoo attent was ge weest", zei mevrouw Willem sen, het geld aannemend. „Ze is weggegaan en niet meer ko men opdagen. Zelfs heeft ze nooit geschreven". „Heeft ze u verteld waar ze heen ging?" vroeg Bert. „Ja zeker", was het bereid- willige.antWoord. „Naar Baan- drecht. Haar man moet daar een manége hebben. Ze moest een oogje op hem gaan houden, heb ik begrepen, want het moet een nog al vlinderachtig type zijn. Mevrouw Bakker had een tip gekregen, dat hij een meisje, dat in een café thuis hoorde, het hof maakte. Ze ging er heen om na te gaan, wat er van dat alles waar was en 'm de wacht aaji te kondi gen. Ilt geloof, dat ze het op een accoordje hebben gegooid, want ze is niet meer terug ge komen". Bert knikte en wendde zich dan tot Frans. „Nu, het beste, Frans, ik zie je morgen in den loop van den dag wel weer bij je moeder thuis. Ik heb nog even wat te doen". Ofschoon het intusschen al aardig laat was geworden, voelde Bert geen vermoeid heid, toen hij zich op weg naar Amsterdam begaf. Hg dacht aan Paula. Lang zamerhand, naarmate het on derzoek voortgang had, was hij meer en meer bezorgd om haar geworden. Alles scheen haar verdwijnen in verband te brengen met dien Leo Bakker. En toch had deze beweerd, niets van het doen en laten van Paula af te weten. „Paula kan er met geeg^en- kelen man vandoor zijn, want ze houdt van u". Frans' vertrouwelijke woor den kwamen Bert in herinne- ring. Als dat waar was, wat nad dan die brief te beteekenen, die. Bert zelf bij de achterdeur van het café van haar vader had opgeraapt? (Wordt vervolgd) GOES Begrafenis M. de Looze. Gistermiddag heeft op de begraafplaats alhier de ter aardebestelling plaats gehad van den heer M. de Looze, se dert 1935 lid van de Prov. Staten. Op de begraafplaats waren o.m. aanwezig de bestuurs raad, de heer C. Philipse, de putaties 'van den Raad van Arbeid te Middelburg en van de vereeniging „Eigen erf", waarvan de overledene secre taris-penningmeester was. De baar werd grafwaarts jedragen door leden van den ferkeraad der Ned. Herv. ge meente alhier. Ds. Odé deelde mede, dat op verzoek van de familie geen toespraken zou den worden gehouden. Na het uitspreken van de begrafenis-liturgie, las ds. Odé een gedeelte van Openbarin gen 7. Dr. Dankbaar, sprekende voor den kerkeraad, zeide, dat de heer de Looze niet lang ouderling is geweest. Hg dien de de belangen der Ned. Herv. kerk, daar hij het zag als een opvolgen van een roeping. On danks zijn zwakke gezondheid wilde hij zijn Heiland dienen. Een zoon van den overledene dankte voor de belangstelling n de gesproken woorden, waarna ds. Odé bêsloot met het Onze Vader. Flets gestolen^ Maandag stalde P. R. uit 's Heer Abtskerke zijn fiets in een schuur naast een hotel aan den Stationsweg. Toen hij *s avonds het rijwiel weer wil de afhalen, was 't verdwenen. Kerk- en Schoolnieuws Ds. P. van Hoven, Naar wg vernemen heeft ds. P v. Hoven, Geref. predikant te Honselcrsdijk, zgn kerkeraad meegedeeld, dat hij om gezond heidsredenen bij de classis 's- Gravenhage zgn emeritaatsaan- vrage zal indienen. Ds. v. Hoven die 5 April 1885 te Leiden werd geboren, diende o.a. de Geikerk van Melis- kerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 2