PROVÏNCIALE ZEEUWSCHE COURANT I met ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of ƒ2.42 per kwartaal. Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct. VRIJDAG 24 MAART I944 ADVERTENTIEPRIJS: Por m.m. 124 ct., minimum per advt tentle 2.05. Bü abonnement speciale prijs. Kleine advertenti J (maximum 5 regels) 58 ctyit, dleiiBtaanwagen en dienstaanbie- 1) dingen o0 ct. „Brieven ol' adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. i DIT NUMMER BESTAAT UIT 187ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 71 De Bureaux van ons blad r|Jn gevestigd te: Vlis«ingen: Redactfo en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 JUnen). Redactie na kantoortijd tel. 578: Middelburg: Londensche Kaai 29, Redactie tel. 3521, Adminlatr. tel. 3541; G°es: Redactie en Administratie Turfkade 15. tel. 2863, na kantoortijd tel. 2175; Souburg: Kanaalstraat 45, tel. 231; Gastburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskena: Dorpsstraat 35, tel. 21. Zware, wisselvallige gevechten in het Zuiden. '41, BERLIJN EN FRANKFORT AANGEVALLEN. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht deelde Don derdag ntede: Op de Krim werden Sovjet- aanvallen bij Kertsj en op hel Siwasj-bruggenhoofd door Duitsche en Roemeensche troe pen ai geslagen. Vrij zwakke vijandelijke aanvallen op onze bruggenhoofden aan den bene denloop van de Oekrainsche Eoeg bleven zonder resultaat, evenals eenige pogingen om de rivier over te steken. Tusschen den middenloop van cte Oekrainsche Boeg en den Dnjestr, aan den Dnjestr zelf en in' 't gebied Próskoerof- Brody woeden nog steeds zware, wisselvallige gevechten met overmachtige vijandelijke strijdkrachten. Daarbij werden 34 'vijandelijke pantserwagens stukgeschoten. De Unteroffi- zier Rodewald van den be richtendienst van een grena diersregiment vernietigde ir deze gevechten binnen 45 mi nuten 5 Sovjet-pantserwagens van dichtbij. Het garnizoen van Kowel sloeg nieuwe aan vallen der bolsjewisten af en schoot van de 10 vijandelijke pantserw agens, die de stad waren binnengedrongen, er 6 stuk. Ten Noordwesten van Kowel brachten onze troepen den opdringenden vijand zwnren strijd tot staan. Ten Zuidoosten van Witebsli mislukten nieuwe door pant serwagens gesteunde door braakpogingen der bolsjewis ten. Aan het «Narwafront viel de vijand meermalen vergeefs arm. Bij de zware afweergevech ten in het Zuiden van het Oostelijke front heeft zich het 850e regiment grenadiers, on- der bevel van luitenant-kolo nel Sohmici, bijzonder onder scheiden. Bij Cassino stortten ver scheidene door pantserwagens gesteunde aanvallen op het Noordelijke deel van de plaats in ons geconcentreerd afweer- vuur ineen. Aan de Adriatische kust werden vijandelijke aan vallen afgeslagen en bij ge slaagde eigen stoottroepacties verscheidene steunpunten van den vijand opgeblazen. Formaties Amerikaansehe bommenwerpers vielen op 22 Wegens de meldingen gehouden worden op Zaterdag 2b. Maart van 9 tot 14 uur te Amater- dam. Dam 4 en op Maandag 27 Maart van 9 tot 14 uur te Den Haag, ir een der talen van ..Amicitin", West- einde 15. waar .edcre gezonde Ne derlander zich kan aanmelden ten einde gekeurd te worden voor dt Watfen-SS. SS-W;.<. •toat.xlllon ir Amersfoort. Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de u:rm.ianteht SS in Nederland. Tijden» de keuringen worden alle Inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra-leven*mid- «lel-.it etc. Personen tusschen 1930 Jaar die aanniedingnplichtig zijn voor werkstelllng, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij- gesteld. Officier in de Waffcn-SS kan teder worden, die na minstens een 'aar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. 8eslissend voor Devorderng zijn: ka- I raktcr. gedrag, prestatie. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de navolgende Nebenstelle der Waffen- SS: Amsterdam, Dam Alkmaar, ILangestraat 56: Heerlen. Saroleastraat 25; Groningen. i feerenstraat 46: Enschede, Hengeloschestraat 30 en eveneent bij het Ersatzkommando. Korte Vijverberg S, Den Haag. Maart met gebruikmaking van een gesloten wolkendek de stad Berlijn aan en lieten zon der grondzicht lukraak bri sant- en brandbommen op ver scheidene woonwijken vallen. In weerwil van de ongunstige af weeromstandigheden werden door luchtdoelgeschut 19 vijan delijke vliegtuigen, waaronder 13 viermotorige bommenwer pers, neergeschoten. Na stooraanvallen door eeni ge vijandelijke vliegtuigen op plaatsen in Midden-Duitsch- land ondernamen formaties Britsche bommenwerpers den afgeloopen nacht ter reu r- aanval en op plaatsen in het Rijn-Mair.geoied, vooral op Frankfort aan de Main. In het stadsgebied weid aanzienlijke schade aangericht. De bevol king leed verliezen. Nachtja gers en luchtdoelgeschut ver nietigden hierbij 55 viermotori ge terreurbommenwei pers. De eerste luitenant Becker, be stuurder bij een eskader nacht jagers, schoot in een enkele vlucht 5 vijandelijke bommen werpers neer. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen met goed gevolg afzon derlijke doelen in Londen aan. Bewakingsvaartuigen der ma rine schoten voor de Neder- landsche kust van 3 vergeefs aanvallende vijandelijke vlieg-1 tuigen er L neer en het derde bliceerde bonnen behouden tot in brand. I order hun geldigheid. DE GEBEURTENISSEN IN HONGARIJE. BOMAANVALLEN OP DUITSCHLAND. Ameiikaansche formaties bommenwerpers, die door ster ke groepen jagers begeleid waren, zijn Donderdagmorgen naar Duitschland gevlogen en hebben terreuraanvallen onder nomen op Noordwest en cen traal Duitsch gebied. Ondanks een voor de verdediging niet zeer gunstigen veerstoestand zijn sterke strijdkrachten Duit sche jagers en jachtkruisers opgestegen, die de vijandelijke vliegtuigen in felle luchtge vechten wikkelden. Reeds vol gens de tot dusver ontvangen berichten is een reeks toestel len neergeschoten. Oolc op hun weg terug werden de vijande lijke vliegtuigen door de Duit sche luchtverdediging bestre den. 33 Brltsche vliegtuigen verloren. Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft medegedeeld, dat totdusver 33 vliegtuigen verloren zijn gegaan Woens dagnacht tijdens de vlucht naar Duitschland. Oekraine-sigaretten. Da dienst perszaken van het N.O.I. deelt mede: Voor de eerstvolgende distributie-periode der Oekraii retten zijn van de roode bonkaart de De B-corrcspondent van het A.N.P. meldt uit Berlijn: Precies 25 jaar na de com munistische en bloedige revo lutie van Lela Kun in- Honga rije heeft dit land weer een oogenbillt onder politieke hoog spanning gestaan. In overleg metde Duitsche rcgcering heeft admiraal von Horthy het kabinet von Kal- lay ontslagen en den Hongaar- schen gezant te Berlijn, von Stojay, met de samenstelling van een nieuwe regeering be last. Deze regeering heeft het karakter van een sterk nati onalistische concentratie Zoo doende is met één slag een einde gemaakt aan verschillen de anti-Hongaarsche en anti- Europeesche invloeden, welke reeds lang merkbaar waren èn waartegen het kabinet von iallay klaarblijkelijk niet ver mocht op te treden. Thans is dit anders geworden. De in Hongarije zeer sterk vertegen woordigde joden het land telt op veertien milüoen inwo ners ongeveer een millioen jo den waarvan het meeren- deel emigranten uit andere Europcescne Stalen zijn en eenige kleine Hongaarsche groepen, die ook als dragers van genoenule schadelijke in vloeden beschouwd moeten worden, zijn hiermede onmid dellijk geneutraliseerd. In Berlijnsche diplomatieke kringen wijst men er op, dat de nieuwe regeering tevens op de basis van zeer nauwe sa menwerking met Duitschland samengesteld is. Het meeren- deel der nieuwe regéeringsle- den maakte deel uit van de rechtsradicale partij van von Imredy. Een aantal leden van het kabinet von Kallay zijn eveneens in c'e nieuwe regee ring opgenomen. Met nadruk verzekert men in de Wilhelmstrasse, dat alle geruchten betreffende de dwangmaatregelen, gevangen neming van admiraal von Hor thy en hooge officieren, van von Stojay en anderen, volko men uit de lucht gegrepen zijn en slechts door vijandelijke propaganda-organen werden verspreid om onrust in Honga rije- te veroorzaken. Uit de feiten is gebleken, dat von Horthy reeds den 19den Maart in Boedapest teruggekeerd is. De Duitsche troepen, die thans reeds eenige dagen Hongarye zijn binnengerukt, zullen tezamen met de Hon- ved de grenzen van het land tegen de opdringende bolsje wisten verdedigen. Het ligt voor de hand iat de nieuwe regeering alle maatregelen zal treffen voor een volledige mobilisatie van krachten ir Hongarije. Duitsche troepen hebben on middellijk na hun opmarsch de Karpaten-passen bezet, die voor de verdediging van het land uiterst belangrijk zijn. Deze maatregelen hebben niet alleen de volle instemming van von Horthy en van de nieuwe regeering gehad, doch zij zullen ook stellig door de groote meerderheid van het Hongaarsche volk worden toe gejuicht. Te Berlijn meent men in het kamp van den tegenstander reeds thans een zekere teleur stelling te kunnen constatee- ren. In verband met de gebeurte nissen in Hongarije doen in het buitenland geruchten de ronde volgens welke in Bulgarije soortgelijke maatregelen ge troffen zoudtn zijn of zouden worden. Deze geruchten wor den in welingelichte kringen te Berlijn met nadruk gedemen teerd. Amerikaansehe marine neeint steunpunt over. De Britsche berichtendienst meldt, dat de Amerikaansehe marine Donderdag van de Brit sche luchtmacht een steunpunt voor de luchtstrijdkrachten van de Amerikaansehe marine heeft overgenomen. Dit steun punt is het eerste op het „Europeesche oorlogstooneel" dat in dezen oorlog door de Amerikaansehe marine is over- ;enomen. Ergens in Engeland hebben bij en oplefdingsmanocuvre door eer» on verwachte explosie van patronen 29 Amerikaansehe soldaten den dood ge vonden. Na een luchtgevecht met Duitsche Ja terreurbommenwerpjr Boeing ,,For tr Duitsch vliegveld. gers landde deze Amerikaansehe ijna onbeschadigd op een PK Doelfs/St/Pm DE STRIJD OM CASSINO. Een medewerker van de N. R. Crt. te Berlijn meldt: De strijd om Cassino woedt met groote bitterheid voort. De Duitschers hebben op het oogenblik nog maar een paar steunpunten in de stad, maar deze worden met uiterste fel heid verdedigd. De Duitsche berichten van dit oorlogstoo neel leggen nadruk op de zwaarte van de aanvallen, waaraan de Duitsche soldaten zijn blootgesteld. Door een hel- sche beschieting uit ontelbare kanonnen, zoo heet het, door een nog niet voorgekomen bommenregen uit honderden vliegtuigen is de stad geheel met den grond gelijk gemaakt. Ook scheepsgeschut van de in de baai van Gaeta liggende ge allieerde oorlogsschepen, grijpt in de gevechten in. De Ame rikanen voeren steeds weer op nieuw versterkingen aan en er ontstaan verbitterde gevech ten van man tegen man. Het gehuil van de bommen, die soms uit zeer geringe hoogte worden geworpen, beheerscht het gebied, dat steeds meer gehuld wordt in het wit-grijze stof van instortende huizen en ruïnes. Menig Duitsch weer standsnest is door omvallende muren begraven en ook is me nig zwaar wapen uitgevallen, omdat de hagelslag van brok stukken te dicht bij de verde digers en hun wapens neerko men. Elke vierkante meter jrond vertoont trechters van granaten en bommen. Naar hier verklaard wordt hebben de Duitsche soldaten in Cassino de taak hun stellingen zoo lang mogJijk te houden. De strategische toestand ver langt. dat het doel van de aanvallen van de Engelsch- Amerikaansche divisies, het of fensief tegen Rome weer op gang te brengen, zoo lang mo gelijk wordt verhinderd. JAPANSCHE TROEPEN OVER INDISCHE GRENS. De Japanners hebben de In dische grens overschreden en zijn een groot offensief begon nen in de richting van Imphal. Zg rukken ten Noorden van Tiddim op en hebben den weg naar Imphal onder vuur geno men. Het keizerlijke hoofdkwar- :ier heeft het volgende com muniqué gepubliceerd: Onze van centraal-Birma tot aan de Birmaansche grens opereerende strijdkrachten hebben half Maart de grens overschreden en rukken op In- dischen bodem op om het na tionale Indische leger te steu nen. Tezelfdertijd zetten onze strijdkrachten den vernieti gingsslag tegen de 17e Britsch- tndische divisie in het gebied van Toungzan voort. 2. Sedert 5 Maart stuurde de vijand luchtlandingstroepen naar een bepaalden sector in Noord-Birma. Onze strijd krachten leverden strijd met deze vijandelijke troepen en hebben tot nu toe reeds een deel dezer troepen in de pan gehakt. Alleenwonende man verbrand. In Friezen veensterwijk is de alleenwonende en slecht ter been zijnde J. Hendriks ver brand in de keuken aangetrof fen. Toen de dochter, die in de buurt woont en die nu en dan naar haar vader ging kijken, bij de woning kwam. zag zij rook uit de keuken komen en bij het betreden van het huis deed zij de ontstellende ontdek king. dat haar vader vermoe delijk door de kachel in brand was geraakt en inmiddels ten gevolge van de bekomen ver wondingen overleden bleek te zijn. Uitreiking 32 Germanisclie LeLstungsrunen. In het SS-opleidingskamp Avegoor zijn wederom 32 man nen met de Germanische Leis- tungsrune onderscheiden. Zij hebben met goed gevolg aan de veelzijdige eischen voldaan, die voor het verwerven van de Leistungsi une zijn gesteld. De kommandeur van het op leidingskamp, SS-Sturmbann- führer, dr. Brendel. hield hier bij een toespraak. Bij déze 32 mannen bevon den zich 12 leden van de lijf wacht van den Leider, die in Avegoor een korte militaire opleiding gevolgd hebben. De uitbarsting van den Vesuvius. Naar uit Chicasso aan het Zwitsersch telegraaf agent schap wordt gemeld, schijnt de uitbarsting van den Vesuvius de ernstigste te aajn sinds een eeuw. Dinsdag om 17 uur be reikte zij haar hoogtepunt. Een geweldige massa lava beweegt zich naar het dorp Zeroli, met welker evacuatie onmiddellijk een aanvang werd gemaakt. Uit Napels wordt gemeld, dat de geheele omgeving van Pompei' onder een laag asch van enkele centimeters, ver mengd met gloeiende stukken lava, ligt. De oogst gaat in vlammen op. De bevolking be schermt zich tegen, de gloeien de steenen, die geregeld neer komen, door het hoofd met potten en pannen te bedekken, Nader wordt gemeld dat de uitbarsting nog heviger is ge worden. De lavastroom heeft een breedte van 300 meter en een hoogte van 27 meter be reikt. Een dichte rookwolk hangt over de geheele Golf van Napels. De lavastroom heeft, na San Sebastiano en Massa di Somma verwoest te hebben, thans het dorp Cercola bereikt. De lavastroom voert gewel dige rotsblokken mede en be weegt zich langzaam in de richting van de Golf van Na pels. Uit den krater worden steenen 300 tot 400 meter de lucht in geslingerd. Deze uit barsting van den Vesuvius is de hevigste sedert 70 jaar. In Kroatië bedroegen de vij andelijke vertieren in de afgeloopen week 1012 dooden. 707 gevangenen en 47 overloopers. Behalve handvuurwa- penen, munitie en ander oorlog»tuig v/erden 50 machinegeweren en 10 granaatwerpers buitgemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1