z De Finsch-Sovjet-Russische sluier opgelicht. De Ned.-Corr. Dienst meldt Uit Berlijn: De ontwikkeling der laatste dagen heeft grootendeels den sluier der geheimzinnigheden opgelicht, welke wekenlang gelegen heeft over de zgn. vredesonderhandelingen tus- schen Finland en de Sovjet- Unie. In werkelijkheid hebben er namelijk heelemaal geen vredesonderhandelingen plaats gevonden en heeft de Finsche regeering alleen getracht na te gaan of het mogelijk was, tot een overeenkomst te ko men met de Sovjet-Unie, tegen welke zij immers geen verove ringsoorlog voert, maar waar tegen zij tot eiken prijs de na tionale zelfstandigheid van het Finsche volk wil verdedigen. Herstel van het onrecht. Het Finsche standpunt is in- tusschen onveranderd geble ven sedert de programmatische redevoering, welke president Ryti reeds in het begin van het vorige jaar heeft gehou den. Ryti verklaarde toen na- drukkelijk, dat Finland jegens de Sovjet-Unie geen andere vorderingen had, aan het her stel van het. onrecht dat de Sovjet-Unie de Finsche repu bliek door den winterveldtocht van 19391940 met den daarop volgenden zgn. vrede van Moskou, had aangedaan en dat het geen veroverings oorlog tegen de Sovjet-Unie beoogde. Na de herovering van de stad Viipuri en gebiedsdeelen in Midden-Karelië, welke Fin land bij den vrede van Moskou had moeten afstaan, zou het Finsche leger alleen nog maar zgn grenzen verdedigen, doch geen verdere aanvallen tegen de Sovjet-Unie ondernemen. Tevens hernieuwde Ryti de Fin sche aanspraken op Petsamo en het Visscheirsschiereiland, Welke Finland eveneens door WAARDE HEER.,, Uw rug dreigt fctl givu *r*n een verkoudheid. Teg#n var» (boudheid, griep, ipit cl rheum, helpt Aspirin uitnemend. ^Aspirin w -/tooié Ut Auls Moskou ontnomen waren en nog in Sovjet-Russische han den waren. Er wordt op gewezen, dat en er rekening mee dient te ouden, dat Finland geen bondgenootschap met Duitsch- land heeft, dat het niet is toe treden tot het driemogend- edenpact en dat het dus ook zelfs den schijn heeft verme den, Duitschlahd in den rug te willen aanvallen. Zou het Fin land gelukt zijn, tot een over eenkomst te komen met de Sovjet-Unie op de basis esner erkenning van zijn nationale zelfstandigheid en territoriale integriteit door de Sovjet- Unie, dan zou er voor Duitsch- land vermoedelijk ook geen practische reden hebben be staan om zich daartegen te verzetten, omdat dit dan zou zijn neergekomen op een neu tralisatie van het Finsche ge bied, zonder eenige bedreiging van Duitschlands Noordelijke flank. De gevaarlijkste der 6 Sov jet-Russische voorwaarden, welke ook den doorslag gege ven zal hebben bij de afwij zing daarvan door een parle- mentaire meerderheid, was de eisch, dat Finland de Duitsche divisies, die in Finland staan, zou interneeren. Aangezien ook de Sovjet-Unie wel inzag, dat dit voor het Finsche leger een hachelijke onderneming zou zijn, bood zij meteen de volledige hulp en ondersteu ning van het roode leger aan, Ofschoon het Kremlin in de rest van de wapenstilstands voorwaarden vérgaande belof ten deed aangaande de Fin sche zelfstandigheid en terri toriale integriteit, stelde de regeering en de meerderheid van het parlement de libe rale- en de boerenpartij, als mede een deel der sociaal-de mocraten, die den doorslag gaven zich op het stand, punt, dat de gewraakte eischen automatisch moesten leidon tot een opmarsch van het roo de leger in Finland en een bot sing met de Duitsche troepen, waardoor Finland tenslotte slechts slagveld zou worden. Om dan nog te zwijgen van het prijsgeven der traditionee- le, Finsche buitenlandsche po litiek, die op een goede ver standhouding met Sovjet-Rus land èn Duitschland is ge baseerd. Men is waarschijnlijk het dichtst bij de waarheid, wan neer men aanneemt, dat de Finsche regeering van de ge legenheid heeft geprofiteerd, om nog eens bij het Kremlin aan te dringen op een verge lijk door middel van recht- streeksche besprekingen in plaats van een eenzijdig dic taat. Volgens de laatste pers berichten uit Moskou wordt het Finsche antwoord momen teel in het Kremlin bestu deerd. Onze schriftelijke cursussen In WERKTUIGBOUW KUNDE leiden op voor vele beroepen: van machine bankwerker af tol werktuig bouwkundig ingenieur toe. Wij leiden U langs den kori sten weg naar een betere positie. Bepaal zelf het tempo van Uw promotie. Vraag nog vandaag nadere inlichtingen en gratis toezending van ons „Algemeen Prospectus". BOEKENBEDRIJF N.V. DE ARBEIDERSPERS Afd. Vakcursussen Hekclvcld 15 - Amsterdam BRIJ SBEHEER SCHING MAAKT EIND AAN ERGERLIJKEN TOESTAND. Reeds lang bestond het ver moeden, dat er achter de kleine onooglijke etalage met goedkoope kitsch aan de Ha ven no. 5 te Maassluis, waai de firma J. Bergwerf een zaak dreef, iets met de prijzen niet in orde was. De politie moest op een motief wachten, om een onderzoek te kunnen instellen. Dit motief werd gevonden in een affaire met lucifers, die 5 maal te duur verkocht werden. Wat toen evenwel aan het licht kwam, vereischt eenige fantasie, wil -men zich een goed denkbeeld vormen van de hier gedane ontdekkingen. Maassluis telt sinds een jaar eenige honderden gedu peerden, voor wie een eet- of koffieserVies langzamerhand een utopie geworden scheen. Hier lagen honderden servie zen zoo voor het grijpen. Een theeserviesje van 15 werd een gegadigde voor 1000 aangeboden! Met alle andere gerei en met de huishoudelijke artikelen ging het al niet beter. De be. woners konden zich nauwelijks roeren in de kamertjes en gangen en hokjes. Zelfs de woon- en slaapvertrekken la gen vol. In een uit vele com partimenten en een schuur be staand tweede pand aan de zelfde Haven was het dito. Nikkelwerk lag eenvoudig te verweren. Krenten en rozijnen bevonden zich in een verge vorderd stadium van bederf. Potten jam zaten dik onder de schimmel. Gelukkig was er genoeg onbedorven geble ven, om er de stadgenooten een plezier mee te doen, zooals ernstige zieken, ouden van dagen in rusthuizen, weeskin deren, enz. Ongeveer 100 pak ketten met havermout, pud dingpoeder, - bessensap, jam, pruimen of abrikozen, thee, vanillesuiker, zeep, lucifers, tomatenpuree en wat dies meer zij, konden worden uit gereikt. Wie echter denkt, dat de eigenaar met zijn twee inwo nende zusters het er goed van namen, heeft het mis. Naar men zegt, dronken ze, ondanks de 140 onsjes thee, die gevon den werden, zelf surrogaat. Bovendien was er van comfort geen sprake en de woorden vegen en dweilen schenen in het woordenboek van het drie tal niet voor te komen. De twee gezusters zaten in een groote ruimte, waar stapels winkelgoederen in chaotische wanorde door elkaar lagen. Bij nauwkeurig toezien werd men gewaar, dat er meubelen on der die stapels schuil gingen. Ergens op een zolderruimte bevonden zich de slaapkamers. De toestand daar tartte iedere beschrijving. En dan waren de bedden van de gezusters reeds op last van den burgemeester gereinigd. Elders in een berg- SOVJET-RUSSISCHE MEDEDEELING OVER BETREKKINGEN MET FINLAND. Radio Moskou heeft een me- dedeeling verspreid van het in lichtingen-bureau van 't Mos- kousche commissariaat voor buitenlandsche zaken over de Sovjet-RussischFinsche be trekkingen. Daarin wordt ge zegd, dat het inlichtingenbu reau van het commissariaat van buitenlandsche zaken den lsten Maart de Sovjet-Russi sche wapenstilstandsvoorwaar den voor Finland heeft bekend gemaakt. Den 8sten Maart heeft het Sovjet-Russische ge zantschap te Stockholm het antwoord van de Finsche re geering ontvangen, waaruit bleek, dat het de Finsche re geering moeilijk viel de voor waarden zonder voorafgaande bespreking te aanvaarden. Den lOden Maart heeft de Sovjet- regeering de Finsche regeering medegedeeld, dat zij het Fin sche antwoord onvoldoende achtte. Daarbij was de op merkzaamheid der Finsche re geering erop gevestigd, dat de Sovjet-Russische wapenstil standsvoorwaarden de minima le en elementaire eischen vormden en dat slechts na aan vaarding van deze voorwaar den door de Finsche regeering Sovjet-RussischFinsche on derhandelingen over staking der oorlogshandelingen moge lijk waren. De Sovjet-regee ring heeft ook medegedeeld, dat zij tot 18 Maart op het antwoord der Finsche regee ring zou wachten. Deze heeft echter den 17den Maart een .negatief antwoord" gegeven. De Sovjet-Russische verkla ring zegt tenslotte, dat de Fin sche regeering aldus de ge- hee'e verantwoordelijkheid voor de gevolgen op zich heeft genomen. hok, in een soort bedstede, be vond zich het slaapoord van den eigenaar. Het had niets gemeen met een bed, dat voor een mensehelijk wezen be stemd is. En toch, deze menschen zjin zoo rijk, dat ze zonder een:g bezwaar de 30.000 boete, plus de 2000 kosten, welke de inspecteur voor de prijsbeheer- sching als straf oplegde, kun nen betalen. De geheele voorraad wordt geïnventariseerd en daarna zal .Pietje", zooals de eigenaar genoemd wordt, een bordje voor zijn raam moeten han- »en: „uitverkoop op last van le prijsbeheersching". Onder toezicht van de politie kunnen de gedupeerden bg den bom aanval op Maassluis dan tegen vooroorlogsche prijzen hun jerei aanvullen. Wat er even tueel overblijft, komt ter be schikking van de andere in woners. TWEE ZUSTERS 77) door B. REEN. Frans keek hem tamelijk lang met vreemden blik aan. „Nou, als u dan wilt, dat ik spreek, zal ik het doen", zei hfl. „Paula kan er met geen enkelen man van door zijn. want ze houdt van u. Ik weet niet of u het gelooft, maar het is zoo. Bovendien, toen ik Paula voor het laatst gezien heb, zat ze doodkalm bij die zieke vrouw, die u aan moe ders hoede hebt toevertrouwd. Als ze op dat oogenblik het plan had gehad er vandoor te gaan, had ze wel een opge wonden indruk gemaakt, maar dat was niet het geval". Heeft ze je niets verteld van die foto, die je moeder in haar taschje gevonden heeft?" vroeg Bert. Frans schudde zijn hoofd, terwijl hij de foto bekeek. Neen, hij had die foto nooit eerder gezien. De foto om draaiend keek hg Bert op nieuw aan. „Hier staat een adres, dat moet het adres zijn van den fotograaf, die de foto maakte", zei hij. „Het is in Hilversum. Als we er heen gaan, kunnen wo misschien den naam van het arme schepsel te weten komen". „Kom dan mee"-, zei Bert, die Frans voorging naar den auto. Eenmaal in Hilversum aan gekomen, was het niet zoo moeilijk den fotograaf te pak ken te krijgen. „Kunt u me naam en adres van het origineel van deze fo to noemen?" informeerde Bert, den man de foto toon end. De aangesprokene nam de foto en bestudeerde het beeld. Daarop dook hij in zijn ar chief. „Niet zoo moeilijk", zei hjj, na een tijdje terugkomend. „Dat is een dame, die hier in Hilversum op kamers gewoond heeft, maar een paar maan den geleden is ze plotseling vertrokken. Haar naam is Bakker mevrouw Leo Bak ker", HOOFDSTUK XXIX. „Ik zal niet loslaten..." „Mevrouw Leo Bakker!" barstte Frans los. „Heb je nou ooit van je levenDen geheelen zomer heeft een zekere Leo Bakker mijn Corrie het hof gemaakt en ondertusschen was de vent getrouwd! Wacht maar, als ik 'm te pakken krijg!" „Dat kan nog even wachten, Frans", zei Bert langzaam. „Op het oogenblik moeten we Paula's belangen behartigen. Het staat me niet aan, dat al les erop schijnt te wijzen, dat haar verdwijnen op de een of andere manier in verband staat met dien fielt. Ik ga naar Amsterdam om me de hulp to verzekeren van ie mand, die met dergelijke zaak jes meer vertrouwd is dan wij. Ga je met me mee?" Frans schudde zijn hoofd. „Ik blijf vannacht hier", zei hij, „en neem morgenvroeg den eersten trein naar huis. Ik moet Corrie's oogen voor dien schurk onenen". (Wordt vervolgd). Verduisteren: van 1025 Maarts H" van 39.006.30 uur. lL De maan komt morgen te 7.04 -J op en gaat te 18.59 onder U (12.36 N.M.) VLISSINGEN Goed werk. De economische dienst der politie alhier bekeurde Dins dag j.l. 2 vischhandelaren, resp. wonende te Yerseke en Zoutelande die alhier mosse len verkochten tegen den prijs van 1.10 per emmer. Het bleek dat zoo'n emmer onge veer 2 kg. vuil (leege schelpen enz.) bevatte en gemiddeld slechts 6 y* kg. mosselen. Niet temin moest ook voor dit vuil den vollen prijs worden be taald. Door het ingrijpen van de politie is de prijs voor dit voor de volksvoeding zoo be langrijke product onmiddellijk teruggebracht op 0.75 per emmer. Er wordt nog nage gaan in hoeverre ook de vis- scher, die de mosselen aan de handelaren leverde, schuldig is aan deze ergerlijke prijsopdrg- ving. Winkeldiefstallen. Een bloemist deelde de poli tie mede dat terwijl zijn win kel gesloten was, een onbe voegde was binnengedrongen, die getracht heeft de winkel kassa te lichten. Voorts deed een kruidenier aangifte van een inbraak in zijn winkel, waarbij verschil lende waren weiden ont vreemd. Ook in een anderen kruide nierswinkel is ongewenscht be zoek geweest, waarbij even eens het noodige werd meege nomen. De politie heeft haar op- en nasporing aangevangen. Brutaal kind. Een 15-jarig meisje, dat zich des avonds alleen op straat bij den ingang van een Lager op hield en door de passeerende politiepatrouille werd aange maand naar huis te gaan, be stond het den politiemannen een brutaal en ongepast ant woord te geven Zij is daarop naar het politiebureau ge bracht en daar aan de ontbo den ouders overgegeven. lil O H c/ 2 S Q u 2 Fs c 2 GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN 13 en 14A Brood 4 rts. brood of gebak IS en 14B Brood 1 rts. brood of gebak. 13 Beschuit 1 rts. beschuit 14 Beschuit 62 y2 gr. kinder meel, havermout, gort of vöedingssuiker. 073 en 074 Alg. 1 rts. brood, gebak oif bloem 075 Alg. 250 gr. peulvruchten D 25 Reserve 250 gr. gort E 25 Reserve 250 gr. rijst of gort 076 Alg. 100 gr. vermicelli 13 Boter Vz rts. margarine 13B Boter rts. bak- en braadvet 077 Alg. 100 gr. magere of 204- kaas 13 en 14 Melk 1% 1. melk 13 eu 14 Taptemelk l?i 1. taptemelk 13 en 14A Vleesch 1 rts. vleesch 13 en 14B Vleesch rts. vleesch 13 en 14 Aardapp. 2 kg aard. 13 en 14 Toeslag 1 kg aardapp. 0i8 Alg. 500 gr. suiker 079 Alg. 250 gr. jam 13 Versnap. 150 gr. versnap. 13 en 14 Tabak 1 rts. shag- tabak, rooktabak of pruimtabak. Alg. 1 rts. eenheidstoiletz. Alg. 1 rts. waschpoeder C 26, D 26, E 26 Res. 1 rts. waschpoeder E 27 Res. 1 rts. toiletzeep. Alle bonnen rijn geldig tot en met 1 April, bohalve 13/14 Melk en Tap temelk <t.m. 15 April); 13 Aard. en Toeslag (t.m. 25 Maart) 080, 081 Alg., C 26, D 26, E 26 Res., E 27 Res, (t.m. 15 April). Reeds aangewezen bonnen, welke nog geldig zijn: 10B, Boter (voor 250 gram kaas) 5 Maart t.m. 15 April. 12A, 12B Boter (voor 125 gram mar- garlne) 5 Maart t.m. 15 April. R01 Tabak (voor erheerzeep) 26 Dec. t.m, 29 April. C l t c I c "c c a t c

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 2