PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT rr Zware gevechten aan het Oostelijk front BONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of 2.42 per kwartaal, franco per post f 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers S ct. m. 121 ct., minimum per adver- cnent speciale prijs. Kleine advertenties cent, dienstaanvragen en dienstaanbie- adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. DONDERDAG 23 MAART 1944 DIT NUMMER BESTAAT UIT 187ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 70 De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: VliMingen: Redactie en Administratie Walstr. 68-60, tel. 10 (2 lijnen), Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londenscbe Kaai 29 Redactie tel. 3521, Admlnistr. tel. 3541; G«es: Redactie en Administratie Turfkade 15. tel. 2863. na kantoortijd tel. 2475: Souburg: Kanaalstraat 45, te). 234: Oostburg: Redactie en Administratie Brcedestraat 45, tel, 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 2L rcmovjets vallen aan tusschen Boeg en Dnjestr, bij Brody, Vitebsk en tusschen Proskoerof en TarnopoL Smerinka jntruimd. Verbitterde strijd om Cassino. Nieuwe t o> groote aanval op Londen. OH]Het opperbevel der Duitsche Qljjeermacht deelde Woensdag lAan den benedenloop van de teefckrainsche Boeg vielen de voovjets op verscheidene plaat- EMn vergeefs aan. Een vijande- htbek bruggenhoofd werd in een genaanval verder verkleind, Tusschen den middenloop niKran de Oekrainsche Boeg arkoen den Dnjestr duren de zware gevechten met over- Imachtige Sovjet-strijd- —Jirachten voort. Talrijke bolsjewistische aanvallen werden met zware verlie- ,ri''zen voor den vijand afge- üd. slagen. De stad Smerinka t m werd volgens bevel ont- vfi- Vuimd. il Tusschen Proskoerof en Tarnopol gingen de bolsje- Avisten met sterke infante- en pantserformaties -wej°Pnieuw tot den aanval -iver. In zware gevechten irerden 33 vijandelijke lantserwagens vernield. )ok in het gebied van :rody leveren onze troepen iware afweergevechten met de opgerukte vijande lijke strijdkrachten. Het garnizoen van Kowel sloeg verscheidene vijandelijke luraanvallen af. S- r«EST- 58' hen den steven te wenden en schoten een der jagers in brand. Stooraanvallen van vijande lijke vliegtuigen waren Woens dagnacht gericht op plaatsen in het Rijnlandsch-Westfaal- sche gebied. Een nieuwe groo te aanval van formaties zware Duitsche gevechtsvliegtuigen op Londen veroorzaakte door het massale neerwerpen van brisant- en brandbommen we derom uitgebreide branden en verwoestingen. Britsche artil lerie beschoot zonder succes een Duitsch convooi in het Kanaal. Vèrdragende batte rijen van onze marine namen daarop Dover met waargeno men goed gevolg onder vuur. Ten Zuidoosten van Wi- ebsk hervatten de bolsje- iiidiisten met verscheidene c revisies infanterie en tal- ;.m.ijke pantserwagens hun Sm.oorbraakpogingen. De in erscheidene golven storm- jrfopende bolsjewisten wer- 37en met afgrendeling van en penetratie afgeslagen. mp*i het hooge Noorden sloeg cuit Hessische grenadiers be- mde bezetting van een soo inpunt in den sector Kan- ïksja aanvallen van 2 bol- v0® nsfische infanterie-regi- >'?tea met zware verliezen 'r den vjjand af en maakte angenen. Aan het Moer- nsk-front namen Oostmark- e bergjagers een vijandelijk hnpunt stormenderhand en hi uetigden de bezetting. 50»ü de zware gevechten in Zuidelijken sector van het telrjk front heeft de Rijn- sch-Westfaalsche 6e pant- h ivisie zich in aanval en af- andr bijzonder onderscheiden. :IJ% Italië zette de vijand ook pdag met de grootste ver- ttheid zijn met zware ver- gepaard gaande aanval- t op Cassino zonder succes ?t. Bij de beschieting der ttis Anzio en Nettuno door 3ir<i- verdragende batterijen ort ten treffers geplaatst op srelli vnandelijk vrachtschip, 'batterijen der marine na- in de Adriatische Zee voor z*Giorgio 2 vijandelijke torpe- gers onder vuur, dwongen JAPAN STAAT VOOR BESLISSENDE GEVECHTEN. Tojo in het parlement. Minister-president Tojo heeft in het Japansche parlement het woord gevoerd, waarbij hij zich in het kort bezighield met den binnenlandschen en bui- tenlandschen toestand. Allereerst moet worden op gemerkt, zoo zei Tojo, dat de militaire situatie gedurende de afgeloopen 6 weken zeer ern stig is geworden. In den Stillen Oceaan heeft de vyand uit alle macht aanvallen ondernomen op de Marshall-eilanden en de Marianen Al zijn de Japan sche troepen er in geslaagd den vijand aan de voorste frontlinie terug te slaan, het spreekt toch vanzelf, dat de vijand met overmachtig oor logsmateriaal zal blijven trach ten door offensieven een suc ces te behalen. Het Japansche rijk staat dan ook voor beslis sende gevechten, van welker afloop het lot van het land af hankelijk is. Er is thans geen verschil meer tusschen het voorste gevechtsfront en het thuisfront. In deze eenheid ligt echter tegelijkertijd de sleutel voor de definitieve overwin ning. De premier sprak vervolgens over de verschillende oorlogs- maa tregelen van de laatste 1 weken, die alle ten doel heb ben de geheele kracht van het land voor dezen totalen oorlog te mobiliseeren. De totale mobilisatie heeft groote vorderingen gemaakt. Vooral de luchtmacht wordt van dag tot dag versterkt. An derzijds hebben deze maatre gelen grooten invloed op de le vensomstandigheden van het volk, doch de regeering zal alles doen om het bestaansmi nimum te blijven waarborgen. Duitsche troepen in Hongarije. NIEUWE HON G AARSCHE REGEERING. Het Hongaarsche persbureau M.T.L heeft Woensdagmiddag een officieel communiqué ge publiceerd, waarin o.m. wordt gemeld Teneinde in het kader van de gemeenschappelijke oor logvoering der lit het drie mogendhedenpact verbonden Europeesche naties tegen den gemeenschappelijke» v\j- and, Hongarije ter zijde te staan, vooral om de doel treffende bestrijding van het bolsjewisme door de mobi lisatie van alle krachten en het tot stand brengen van uitgebreide beveiligingen te versterken, zijn op grond van weder/.ijtlsch overleg Duitsche troepen in Honga rije aangekomen. In plaats van de afgetre den tot dusver aan het be wind zeilde regeering, heeft zjjne hoogheid de heer rijks bestuurder de vorming van <to nieuwe regeering opge dragen aan Stojay, tot dus ver gezant in Berlijn. De beide verbonden regee ringen zijn het er over eens, dat de getroffen maatregelen ertoe zullen bijdragen, in den zin van de oude vriendschap en wapenbroederschap tusschen het Hongaarsche en Duitsche volk, alle hulpmiddelen van Hongarije voor de eindover winning der gemeenschappe lijke zaak te gebruiken. Nieuwe Duitsche gezant in Boedapest. De Fiihrer heeft op voorstel van den rijksminister van bui- tenlandsche zaken, von Rib- bentrop, dr. Edmund Veehsen- mayer benoemd tot gezant en gevolmachtigde van het groot- Duitsche rijk in Hongarije. Von; Jagow, die tot dusver Duitsch gezant in Hongarije was, heeft een functie gekregen aan het Auswartige Arnt. Landwacht Nederland. Het stafkwartier van de Landwacht Nederland deelt mede: Met Ingang van Dins dag is de Landwacht Neder land in het geheele land haar dienst begonnen. Zooals j-eeds gemeld, zjjn de landwachters kenbaar aan een rooden arm band met het opschrift „Land wacht". Zij hebben politiebe- voegdhe.d en kunnen alle in burger gekleede personen, zoo wel overdag als des nachts, aanhouden, om hen op wapens en ter identificatie te onder zoeken. In de mijnen van Zuid-Yorkshire Dinsdag een staking uitgebroken. 14.500 man hebben het werk neer gelegd. VAREN, DAT IS LEVEN! Een Hollandsohe Jongen behoort op de zee. Pak op dus Je bultzak en vaar met ons mee. Aanmelding staat open voor ieder en Nederlander van 17—»45 Jaar. In lichtingen worden verstrekt door de Marine-annahmstelle West für Germ. Freiwillige, Plompetorengraeht 24, Utrecht, het SS-Ersatzkommando Nle- derlande. Den Haag, Korte Vijverberg 5; Nebenstelien: Amsterdam: Dam 4; Alkmaar Langestraat 56: Groningen: Heerestraat 46; Enschede: Hengeloscheslraat 30 en Heerlen: Saroleastraat 25 en door alle Haten- en Ortskommandanturen la Nederland. DE NIEUWE AANVAL OP LONDEN. De Woensdagochtend vroeg door eskaders Duitsche bom menwerpers op Londen onder nomen aanval is. naar het D. N.B. verneemt, de 12de sedert het begin van de nieuwe faze in den slag om de Britsche hoofdstad. Deze aanval trof Londen in het hart De City werd zwaar getroffen door tal rijke brisant- en brandbommen. Tegen middernacht vlogen de Duitsche formaties op een be paalde plaats over het Kanaal en wel zoodanig, dat de vijan delijke waarnemingsposten noch het aantal konden schat ten, noch tijdig genoeg konden uitmaken, wat het aanvalsdoel zou zjjn. Te 0 uur 48 stiet de eerste golf door den vuurgor- del van het Britsche afweer geschut; zij liet haar bommen vallen op een nauwkeurig af gebakend gebied. De beman ningen der volgende eskaders, die door een nieuwe list zon der verliezen door de afweer- hel waren gekomen, konden zonder moeite le speciale doe len herkennen, doordat het ge bied door geweldige branden verlicht werd. Ook voor het laten vallen der bommen pasten de vlieg tuigen een nog doeltreffender systeem toe. In ieder geval was de uitwerking van den aanval in verhouding tot het aantal aanvallende toestellen buiten gewoon groot. Teruggekeerde bemanningen verklaarden: „de slag om Londen duurt voort. Wij komen terug." NIEUWE DAG AANVAL OP BERLIJN. Formaties Amerikaansche bommenwerpers, krachtig door jagers beschermd, hebben, naar het D.N.B. verneemt, Woens dagmiddag, profiteerende van slechte weersomstandighe den boven Noord-Duitschland opnieuw woonwijken van de :tad Berlijn aangevallen. De bommen werden zonder eenig grondzicht neergeworpen. Er ontstonden schade en verlie zen onder de bevolking. De Duitsche luchtverdediging, die den strijd aanbond met de vij andelijke formaties, werd door de zware bewolking en de dichte sneeuwjachten zeer in haar optreden gehinderd. AANVAL OP GEBIED VAN RIJN EN MAIN. In de late avonduren van Woensdag vlogen sterke Brit sche formaties bommenwer pers naar Duitsch gebied en wierpen bommen op plaatsen in het gebied van Rijn en Main. De Duitsche luchtverdediging bestreed de vijandelijke ter- reurvlisgers ondanks de on gunstige weersomstandigheden en bracht hun verliezen toe. Sovjet-vliegtuigen boven Hongaarsche grens. Naar M.T.I. meldt, hebben Sovjet-Russische vliegtuigen in de avonduren van 21 Maart boven de Oostgrens van Hon garije gevlogen en het lucht ruim weer verlaten na Ooste lijke en Zuidelijke gebieden te hebben gepasseerd. De terug tocht geschiedde in bijna den zelfden koers. Er wordt geen melding gemaakt van het uit werpen van bommen. Wederom slachtoffers van een projectiel. Vier bewoners van Tolbert, gem. Leek, vonden in een wei land eenige brandbommen. Een der projectielen brachten zij tot ontbranding. De gevolgen waren verschrikkelijk. De 40- jarige J. v. d. Velde, vader van vier kinderefi, de 16-jarige R. Wijnalda en zijn broertje, de 14-jarige E. Wijnalda, allen uit Leek, werden zwaar ge- XIEUWE RANTSOEN BONNEN EN -K-AARTJES. Met ingang van 20 Maart '44 reiken de distributiedien sten rantsoenbonnen en rant soenkaartjes uit, welke voor zien zijn van den opdruk „8-7-'44". Van dien datum af worden geen rantsoenbonnen en -kaartjes met opdruk „15- 4-'44" meer afgegeven. De ia omloop zijnde rantsoenbonnen en -kaartjes met den datum van 15-4-'44 blijven evenwel geldig tot en met 15 April a.s. De wisselbonnen „brood rantsoen', „boter 1/50 rant soen", „kaas rantsoen", „melk 1/7 rantsoen", „tapte melk 1/7 rantsoen" en „vleesch 14 rantsoen', alsmede de rant soenbonnen voor cacao en in- dustrieele artikelen (brand stoffen enz.) blijven tot nader order geldig. In tegenstelling tot de vroegere regeling kun nen de rantsoenbonnen „15-4- '44" niet worden ingewisseld voor nieuwe rantsoenbonn en, Zjjn buurman tjjdens woordentwist vermoord. Zondagavond laat kwam ze kere W. Maton bij zijn buur man A. Zeebrechts in de Mo lenstraat te Kaatsheuvel bin nen. vermoedelijk om verder te Firaten over een woordenwisse- ing, die beiden een uur te vo ren in café v. B. hadden ge voerd. Waarschijnlijk heeft M. gedurende den twist een daar op tafel liggend mes gegrepen en het Z. in de borst gestoo- ten, tengevolge waarvan Z. na enkele oogen blikken overleed. Naar de Britsche berichten dienst uit Washington meldt, wordt bekend gemaakt, dat de Amerikaan sche duikboot „Scorpion" over tijd U als verloren moet worden be schouwd. De zomertijd begint dit Jaar Duitschland op 3 April, des ochtends om 2 uur. Op dit tijdstip Jllen de wijzers van alie uurwerken 5n uur vooruit gezet worden. Uit Napels wordt gemeld, dat de dorpen San Sebastiano en Massa dl Soma, gelegen aan de Noordzijde den Vesuvius, volkomen onder de gloeiende lava waren bedolven. KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een etra keuring gehouden worden op Zaterdag 25 Maart van 9 tot 14 uur te Amster dam, Dam 4 en op Maandag 27 Maart ran 9 tot 14 uur te Den Haag. in en der zalen van „Amicltia", West- Inde 15, waar .edere gezonde Ne derlander zich kan aanmelden ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbatalllon In Amersfoort, Landstorm Nederland, Krlegsmarine en de Germaansche SS n Nederland. Tijdens de keuringen worden allo nlichtlngen verstrekt met betrekking lot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra-levensmid delen etc. Personen tusschen 1930 Jaar die aanmedlngsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens één 'aar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor oevorderng zijn: ka rakter. gedrag, prestatie. Gratis reisbiljetten voor de Heen- i terugreis zijn verkrijgbaar bij de navolgende Nebenstelle der Waffen- SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56: Heerlen. Saroleastraat 25: Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengeloschestraat 30 en eveneens bij het Ersatzkommando, Korte Vijverberg 5. Den Haag. wond naar het academisch ziekenhuis te Groningen ver voerd. Men vreest voor hun leven. De 15-jarige S. v. d. Veen uit Leek liep lichte brandwonden op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1