PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Bij Krzemieniez en Kowel wordt hevig gevochten. DINSDAG 21 MAART 1944 ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 124 cl., minimum per adver tentie j 2.05. BU abonnement speciale »rjj8. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 5S cent, dlenstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau y. d. Blad" 10 CL meer. DIT NUMMER BESTAAT UIT 187ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 68 De Bureaux van ons blad stjn gevestigd te: Vlissinaen: Redact» en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 ItJnenj, Redactie n* Kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londenscbe Kaal 29. Redactie tel. 3521, Admlnistr. tel. 8541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na Kantoortijd tel 2473; Souburg: Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskent: Dorpsstraat 35, tel. 2L WINNITZA VOLGENS BEVEL ONTRUIMD. Het opperbevel der Duitsche weermacht "deelde Maandag mede: Op het bruggenhoofd Niko- lajer, in het gebied van Wos- nessensk en ten Noordoosten van Perwomaisk bleven nieu- ve vijandelijke aanvallen zon der resultaat. Een gevechts groep, onder bevel van kapi tein Kalberlak. heeft zich bij deze gevechten bijzonder on derscheiden. Tusschen den middenloop van don Oekrainischen Boeg en den Dnjestr werd de vijande lijke druk sterker. De stad Winnitza werd na vernieling van alle voor den oorlog be langrijke installaties, volgens bevel ontruimd. Ten Oosten van Proskoerof werden gedeelten van ver scheidene bolsjewistische in- fanterie-divisies door vastbe raden aanvallen onzer pant serformaties uiteengeslagen. Hierbij heeft zich de 16e ge- fiantserde verkenningsafdee- ing, onder bevel van kapitein Schiller, bijzonder onderschei den. Ook tusschen Proskoerof en Tamopol werden den bolsje wisten door geslaagde tegen aanvallen zware verliezen toe gebracht. In het gebied van Krzemeiniez en bij Kowel zijn onze troepen nog steeds in een z,va ren afweerstrijd gewikkeld. In het gebied der Pripjet-moe- rassen en aan den Zuidelijken oever van de Pripjet mis'uk- ten talrjjke Sovjet-aanvallen. Ten Zuidoosten van Witebsk kwam het tot zware plaatse lijke gevechten om een heuvel- stelling, die meermaenl van be zitter wisselde. In den Noordelijken sector van het Oostelijke front viel de vijand alleen aan het Narvva-front aan. Na vernieti ging van 10 pantserwagens wed hij afgeslagen. Op het landingshoofd van Nettuno ondernam de vijand ten Zuidwesten van Aprilia verscheidene door krachtig ar tillerievuur gesteunde, maar vergeefsche aanvallen. De ver-, dedigers van Cassino sloegen gisteren wederom alle vijande lijke aanvallen, die den gehee- len dag met kraehtigen steun van artillerie werden onderno men, af. In de avonduren van 19 Maart bracht een formatie Duitsche torpedovliegtuigen bij een aanval op een vijande lijk convooi voor de kust van Noord-Afrika schade toe aan 5 geladen vrachtschepen met een gezamenlijken inhoud van meer dan 30.000 ton. Vrg zwakke formaties Ame. rikaansche bommenwerpers vlogen Zondag overdag bij slecht zicht van het Zuiden uit Zuidoost-Duitschland binnen lieten op verscheidene Dlaatsen brisant- en brand bommen vallen. Schade en ver liezen zijn gering. 25 vijande lijke vliegtuigen, waarvan 24 viermotorige bommenwerpers, werden vernield. Zondagnacht lieten eenige Britsche stoorvliegtuigen bom men vallen op West-Duitsch- land en op het gebied van Berlijn. Formaties Duitsche gevechts vliegtuigen vielen de Britsche haven Hull met talrijke bri sant- en brandbommen aan. In de aangevallen doelen ont stonden uitgebreide branden en ernstige verwoestingen. Door vlootstrijdkrachten, af weergeschut van koopvaardij schepen en luchtdoelgeschut der marine zijn in de periode van 11 tot 20 Maart 41 vijan delijke vliegtuigen neerge schoten. Pucheu doodgeschoten. Naar Reuter uit Algiers meldt, is de vroegere Fransche minister van binnenlandsche zaken, Pucheu, Maandagoch tend vroeg doodgeschoten. Pu cheu, een leidend industrieel, w-erd Februari 1941 door ad miraal Darlan benoemd tot staatssecrètaris voor industrie te Vichy. Als zoodanig ging hij in Augustus van dat jaar naar het ministerie van binnenland sche zaken over, waarvan hij in November minister werd. Van deze positie gebruikma kend, werkte Pucheu in stilte met Darlan samen aan de voorbereidingen voor het ver raad van maarschalk Pétain. Na den dood van Darlan liet generaal Giraud hem arrestee ren en verbande hem naar Zuid-Algiers. Met steun van generaal De Gaulle wisten de communisten te bewerken, dat hij in staat van beschuldiging werd gesteld, hetgeen tot zijn veroordeeling en dood leidde. VAREN, DAT IS LEVEN. Jan Salie zit thuis bij moeder te kienen Een kerel vaart uit met de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor lede ren Nederlander van 17—45 jaar. In lichtingen worden verstrekt door tic Marine-annuhmestelle West tUr Germ. 'Mlge, Plompetorengrneht 24, Utrecht, het SS-Ersatzkommando Nte- derlanden. Den Haag, Korte Vijver berg 5. Nebenstellen; Amsterdam: Dam 4; Alkmaar: Langestraat 56: Groningen: Heerestraat 46: Enschede: Hengelosehe straat 30, en Heerlen: Saroleasti-aat 25 en door alle Hafen en Ortskommandanturen in Neder land. VIJANDELIJKE VLIEGTUIGEN BOVEN W- EN Z.-DUITSC'HLAND. Maandagmiddag hebben for maties Amerikaansche bom menwerpers tijdens een nieuwe operatie hij slecht weer woon- gebieden in West- en Zuid- Duitschland aangevallen. Ge durende het naderen van de vliegtuigen hing er een. met uitzondering van enkele plek- icen, aaneengesloten wolken laag van vrij groote dikte, zoo dat de Duitsche luchtverdedi gingsstrijdkrachten aanzienlij, ke moeilijkheden hadden te overwinnen bij de bestrijding der vijandelijke terreurforma- ties. Van het Italiaansehe front. In de vroege ochtenduren van Zondag hebben Duitsche grenadiers aan het landings hoofd van Nettuno verschei dene Engelsch-Amerikaansche aanvallen bh' San Lorenzo als mede tusschen de kust en Aprilia afgeslagen. Tweestoot- troepafdeelingen van Duitsche valschermjagers drongen in den kustsector ten Westen van Aprilia de vijandelijke hoofd gevechtslinie binnen en ver nielden in een strijd op korten afstand 25 nesten van verzet. De vijand verloor hierbij tal rijke manschappen aan dooden en gevangenen. Zuidoost-Europa en de oorlog. Op de vraag, of met het oog op de militaire ontwikkeling een intensiveering van de oor logvoering in Zuidoost-Europa verwacht kan worden, heeft de woordvoerder van het Duit sche ministerie van buiten, landsche zaken Maandag ge antwoord, dat iets dergelijks zeker fn het bereik der moge lijkheden ligt. Deze kwestie, zoo zeide hij, moet geheel wor den beschouwd als onderwerp van de Duitsche buitenlandsche politiek. Amerika en Ierland. Volgens diplomatieke kringen te Washington zou het staats- departement thans bezig zijn een nieuwe nota op te stellen, die voor Eire bestemd is. Naar verluidt, zou de Amerikaan sche regeering het antwoord van de Valera op deze tweede nota afwachten alvorens dras tische maatregelen te treffen. Zoon van Roosevelt krijgsgevangen. Naar „Volk en Staat" meldt, is de oudste zoon van presi dent Roosevelt bij een lucht aanval op Duitschland krijgs gevangen gemaakt. Elliot Roo- sevelts vliegtuig werd getrof fen, maar hij kon zich door middel van een valscherm redden. Zijn gevangenneming zou door het Amerikaansche departement van 'oorlog beves tigd zijn. Ook de grooten, aldus „Volk en Staat'betalen in dezen oorlog hun tol aan Mars. Het, is bekend, dat Jacob Stalin, zoon van den dictator, 2 jaar geleden bij Witebsk in krijgs gevangenschap is geraakt. Zoo sneuvelden o.a. Mussolini's zoon Bruno, kapitein Horthy. zoon van den Hongaarschên rijksregent, een zoon van maarschalk Gort. een zoon van maarschalk Keitel, twee zonen van maarschalk von Blomberg, drie zonen van von Bülow (op één dag), een neef van prins Starhemberg, een kleinzoon van keizer Wilhelm II en andere leden van het huis van Hohenzollern, een zoon van generaal Dittmar, de jongste zoon van groot-ad miraal Dönitz, enz. Een zoon van Molotof en een neef van generaal Alexander bevinden zich in Duitschland als krijgs gevangenen. (C.D.) Echtpaar door kolendamp vergiftigd. Een man in de Hudsonstraat te Amsterdam, die zijn zoon, een 22-jarige bontwerker en diens echtgenoote tijdelijk bij zich in huis- had, wilde zjjn kinderen in hun kamer een kop thee brengen. Beiden I.. gen echter nog te bed en wa ren buiten bewustzijn. Een dokter kon slechts den dood, veroorzaakt door kolendamp vergiftiging, constateeren. Reeds den vorigen dag was het jeugdige echtpaar onwel wakker geworden en had o.m. over hoofdpijn geklaagd, doch niemand had toen aan de mogelijkheid van kolendamp gedacht. Vermoedelijk moet de oorzaak worden gezocht in een slecht 'functionneerende kachel. Jongen gedood bij spelen met projectiel. Vrijdagmiddag speelden op een der pleinen van Ouden bosch eenige schooljongens met een projectiel, dat een hunner gevonden had. De 15- jarige T. Takx beging de on voorzichtigheid er aan te draaien, waarop het voorwerp plotseling met een harden slag explodeerde. T. werd op slag gedood, terwijl drie andere knapen verwondingen, geluk kig niet van ernstigen aard, opliepen. Beurzen ter voorbereiding op examens in de Duitsche taal. In de Ned. Staatscourant van 16 Maart deelt de secretaris generaal van het departement van O., W. en K. mede. dat de Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied voor het studiejaar 1944-'45 wederom een aanzienlijk be drag beschikbaar heeft gesteld ten einde financieel minder draagkrachtigen in staat te stellen zich voor te bereiden op een der Nederlanische exa mens, welke de bevoegdheid verleenen tot het geven van onderwijs in de Duitsche taal, (akte Duitsch L. O., akten Duitsch M. O., A. en B., aca demische examens). In den Indischen Oceaan is (landelijke duikboot door een Japanschen torpedojager, die op kon- t was, geramd en zoo zwaar beschadigd, dat zij zonk. De be ing der duikboot kwam om het Het Wegens gehouden Maart vai dam. Dam de meldingen r 1 n worden op Zaterdag 25 9 tot 14 uur te Am ster- i en op Maandag 27 Maart 9 tot 14 uur te Den Haag, in der zalen van „Amicitia", West einde 15. waar .edere gezonde Ne derlander zich kan aanmelden ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS. SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland. Krieg8marine en de Germaansche SS Nederland. Tijdens de keuringen worden alle lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra-levensmid- Personen tusschen 1930 Jaar die aanmedingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens melden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier In de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens één 'aar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding -is niet doorslaggevend. Beslissend voor Devorderng zijn; ka rakter, gedrag, prestatie. Gratis reisbiljetten voor de heen- i terugreis zijn verkrijgbaar bij de navolgende Nebenstelle der Waffen- Amsterdam. Dam 4; Alkmaar. Langestraat 56: Heerlen, Saroleastraat Gronin'gen, Heerenstraat Enschede. Hengeloschestraat 30 en eveneens bij het Ersatzkommando. Korte Vijverberg" 5, Oen Haag. „WEEK VAN DE WERKENDE JEUGD". Te Utrecht is Zondagmiddag de door het N. A. F. ge organiseerde „week van de werkende jeugd" geopend. -Aanwezig waren vele jeugdige medewerkers en -werksters, benevens de door iedere pro vincie afgevaardigde deputatie van vijf jongens en vijf meis jes, als vertegenwoordigers van de geheele werkende jeugd in Nederland. Vele jeugdorga nisaties waren vertegenwoor digd, terwijl van hot D.A.F. aanwezig was de Reichsleiter Obmann Kretschmar. De dienstleider jeugd van het Utrechtsche provinciale bureau, N. Hoed, opende met 'n kort woord de bijeenkomst. De leider van het arbeidsge bied jeugd van het N.A.F., da heer T. C. Knol, memoreerde de eerste week van de wer kende jeugd van het vorig jaar, welke zoo succesvol is verloopen en betoogde voorts, dat de jeugd van heden niet alleen vaste plannen heeft, doch dat zij deze ook uitge voerd wil zien. Wij, jeugd van Nederland, blijven aan onze toekomst bouwen en. zullen niet van ophouden weten. De jeugd van heden wil gehoord worden, omdat zij na jaren de kans aanvoelt om te marchee- ren naar een lichtende toe komst. Wij zuilen als een nieu we frissche jeugd in dit volk leven. Het moet daarom mo gelijk zijn, om in elk bedrijf, waar jeugd werkt, een jeugd gemeenschap te hebben. Wij willen een behoorlijke regeling voor de geheele jeugd. Spreker gaf hierna eenige richtlijnen aan.- Ten eerste dient de Jeugd productief stel ling te nemen tegen het bolsjewisme en Amerlcanisme, en eerbied te heb ben voor hen, die aan het Oost front strijden. Verder wil de heden- daagsche Jeugd erkend worden als het volk van morgen. Dan zal het noodlg zijn, dat een algemeene be roepskeuzevoorlichting In het teven wordt geroepen. Vervolgens moet er in de bedrijven een leerlingenstelsel komen met een leerovereenkomst. De staat moet voorts hulp verleenen aan diegenen, die kraohtens hun capacitei ten het verder kunnen brengen dan normaal. Tenslotte pleitte spreker voor een nieuwe algemeene vacantie- regeling. alsmede voor een betere me dische keuring en contrfile in de be- De arbeidsfrontleider Wou denberg, die hierna aan het woord kwam, vergeleek den tijd van vroeger, bij dien vaa heden. Thans biedt het leven zooveel groote mogelijkheden, dat men het betreurt, niet meer jong te zijn. De standen- waan i3 bezig weg te vallen. Het intellectueelendom moet zijn superioriteitsgevoel afleg gen en de geheele jeugd kan weer volop idealen hebben. De lichtende toekomst is -het. die ouderen en jongeren samen bindt. Spreker erkende, dat er thans nog veel sociale onrechtvaardigheid be staat. waaraan echter alle aandacht wordt besteed. In dezen tijd gaat het om, aldus spreker, dat de arbeid de eenig waardegevende factor is voor den mensch. De nieuwe mensch mag inderdaad cischen stellen. Maar hij moet dat in de eerste plaats doen aan zich zelf de Jeugd moet de frontgeest vaardig worden. Zij most straks een volk dragen. In de eerste week van Maart buiten alle collectes om, 45.677.89 bijeengebracht ten bate van Winter- De Amerikaansche convool-tor* pedojager ..Leopold" is op den At- lantischen Oceaan tot zinken ge bracht. zoo werd te Washington mee gedeeld. Het bestuur van den bond van Britsche mijnwerkers, dat Zondag te Londen heeft vergaderd, heeft beslo ten de door de regeering voorgestelde beginselen voor het opmaken van een we loonschaal vor de mijnbouwi-n- dustrle te aanvaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1