PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Gevechten tusschen Boeg en Dnjestr. O ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of ƒ2.42 per Kwartaal, seu- Franco per post J 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers et. MAANDAG 20 MAART 1944 ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12» ct., minimum per adver tentie J 2.05. BU abonnement speciale wijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent. dienataanvragen en dienstaanbie- 'ENj' dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. ir. DIT NUMMER BESTAAT UIT 187ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 67 De Bureaux van ons blad stjn gevestigd te: Vllsslngen: Redactie eu Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 HJnen), Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaal 2», Redactie tel. 3521, Adminlstr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turf kade 15, teL 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg: Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestruat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 85. teL 21. Etrisj q Terreuraanvallen op Rome, a München, Friedrichshafen en Isje, Frankfurt a/d Main. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakte Zon- t, dag bekend: Jne, Aan den benedenloop van den ver. Oekrainschen Boeg hebben de Sovjets talrijke vergeefsche bet aanvallen op onze bruggen- hoofden ondernomen. Vijande- "t lijke pogingen om de rivier over te steken, werden ver- iteii ijdeld. Tusschen den middelloop óre, van den Oekrainschen Boeg en den Dnjestr. duren de gevech- „t ten met verder opdringende vij- ™r%ndelijke strijdkrachten voort. Aan den bovenloop van den i Oekrainschen Boeg, alsmede I tusschen Proskoerof en Tarno- 1 pol zijn herhaalde aanvallen der bolsjewieken mislukt. Onze i troepen sloegen de Sovjets op zijn verscheidene plaatsen in vast- 'dfl beraden tegenaanvallen terug tgeii en berokkenden hun zware s in verliezen aan menschen en ma- S®1 teriaal. Daarbij werden alleen 'oeirin een corpssector 44 pantser- wagens en 12 stukken storm- rjj2 geschut alsmede talrijke andere .wapens en voertuigen vernie tigd of buitgemaakt. In het gebied KrzemieniezKowel r v werden sterke vijandelijke aan vallen afgeslagen of opgevan gen. De hevige gevechten du- ren voort. In den centralen frontsector is de gevechtsactiviteit weer opgeleefd. Plaatselijke aanval len van den vijand op den Zui- ijk« delijken oever van de Pripjet. ten Zuiden van de Beresina, - aan den autoweg Smolensk en ten Zuidoosten van Witebsk /zijn mislukt. 'In het boorden van het Oos telijke front is de kracht der vijandelijke aanvallen als ge- volg van de den dag tevoren t geleden zware verliezen ver- minderd. De Sovjets onderna- rt men op de vroegere brandpun- ten slechts plaatselijke, door pantserwagens ondersteunde aanvallen, die in ons afweer- n j vuur ineenstortten. Eenige pe il J netratieplekken der vorige da- gen werden in een tegenaanval; gezuiverd. Eigen stoottroepen vernie- I tigden aan het landingshoofd 'j van Nettuno talrijke vijande-j liike nesten van verzet. De vijand leed zware bloedige ver- liezen. Er werden gevangenen gemaakt. De vijand zette zijn door pantserwagens onder steunde sterke aanvallen op Cassino voort. Zij werden met doeltreffende ondersteuning door slagvliegers in felle ge vechten afgeslagen. In een kloekmoedigen tegenaanval werd de in het Noordwesten van de plaats liggende burcht ruïne heroverd. Aan de rest van het front verliep de dag zonder bijzondere gebeurtenis sen. Formaties Amerikaansche bommenwerpers hebben op nieuw een terreuraanval on- dèrnomen op de stad Rome. In het centrum der stad en in wopnwijken werd groote scha de aangericht en ontstonden verliezen onder de bevolking. De Britsch-Amerikaansche bommenwerpers hebben de af- geloopen 24 uur bij aanvallen op het rijksgebied en op Duit- sche steunpunten in boven- Italië zware verliezen geleden. 98 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 83 viermotorige bommenwerpers, werden neer geschoten. Overdag werd in woonwijken der steden Mün chen en Friedrichshafen, en Zaterdagnacht in Frankfurt a. d. Main door de vijandelijke terreurbommenwerpers schade veroorzaakt en werden verlie zen onder de bevolking teweeg gebracht. Stooraanvallen van eenige Britsche vliegtuigen waren gericht op Midden. West-Duitschland. SS- Ersatzkommando 1 vele aanmeldingen zal nog gehouden worden op Zaterdag 25 Maart van 9 tot 14 uur te Amster dam. Dam 4 en op Maandag 27 Maart van 9 tot 14 uur te Den Haag. Ir een der zalen van „Amicitia". West einde 15. waar .edere gezonde Ne derlander zich kan aanmelden ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS. SS-Wachtbatalllon in Amersfoort, Landstorm Nederland. Kriegsmarlne en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra-levensmld- delen etc. ceisoiicn tusschen 1930 Jaar die .ïanmedingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens één Jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zün schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor oevorderng zijn: ka rakter, gedrag, prestatie. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de navolgende Neben&telle der Waffen- SS: Amsterdam. Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56: Heerlen, Saroleastraat 25: Groningen, Heerenstraat- Enschede, Hengeloschestraat 30 eveneens bij het Ersatzkommando, Korte Vijverberg 5, Den Haag. DE LUCHTOORLOG. Terreuraanvallen op Zuid-Duitsch gebied. In de ochtenduren van Za terdag vlogen formaties vier motorige Amerikaansche bom menwerpers, krachtig door ja gers beschermd, in twee gol ven boven het Opper-Italiaan- sche gebied. Reeds voor het bereiken van de kust stieten zij op den energieken Duit- schen afweer. Bij een onbedek- ten hemel werden de op groo te hoogte vliegende Amerikaan sche bommenwerpers hardnek kig door Messerschmitt-vlieg- tuigen en Italiaansche jagers achtervolgd en in weerwil van de krachtige bescherming door middel van jagers, die verdeeld over verschillende hoogten meevlogen, onvermoeid aange vallen. Reeds enkele minuten nadat de vliegtuigen elkaar bereikt hadden, stortten de eerste Amerikaansche jagers brandend omlaag. Nadat de vijandelijke jagers waren ver dreven, bestookten de Duitsche jagers de in gesloten formatie vliegende Amerikaansche bom menwerpers. De Amerikaansche bommen werpers deden een aanval op Zuid-Duitsch gebied. Woonge bieden van Zuid-Duitsclie ste den werden door brisant- en brandbommen zwaar getrof fen. Duitsche jacht- en torpe dovliegers hebben den vijande- ij ken formaties in felle lucht gevechten, die plaats hadden boven het geheele Zuid- en Zuidwest-Duitsche gebied tot hoogten van bijna 10.000 me ter, zware verliezen toege bracht. Tot dusver is het neer schieten van tenminste 40 viermotorige bommenwerpers vastgesteld, alsmede van een lantal jagers. Aanval van Britsche bommenwerpers, In de avonduren va.n Zater .lag zijn Britsche formaties Zuidwest-Duitsch gebied bin- ïengevlogen. Zooais bij talrij ke vorige gevallen maakten de Britten weer gebruik van een weersgesteldheid, die hun be scherming scheen te beloven tegen de Duitsche nachtjagers. Boven het gebied lag 'n hoog- reikend, gesloten wolkendek. Niettemin stegen formaties Duitsche nachtjagers op. dron gen door de wolken heen en bereikten de op groote hoogte vliegende bommenwerpers. Goede resultaten van dezen af weer kunnen verwacht wor sen. Amerikaansche vliegtuig- verliezen. Bij de vluchten van Ameri kaansche terreurbommenwer pers in Zuid-Duitsch gebied op Zondag hebben de Amerikanen volgens tot dusver ontvangen berichten, 20 viermotorige bommenwerpers en een nog niet nader vastgesteld aantal jagers verloren. Het Duitsche I iuchtwapen heeft de bommen werpers. die onder sterke be scherming van jagers binnen drongen, boven Italiaansch ge bied en op de geheele vlucht tot in Stiermarken, in hevige luchtgevechten gewikkeld. Verhinderd kon worden, dat geconcentreerde aanvallen DE NEDERLANDER ALS SOLDAAT. (Van onzen Haagschen correspondent). Jarenlang heeft men elkaar Nederland nagepraat, dat de Nederlander nu eenmaal geen soldaat is. Bij alle ver deeldheid was de overgroote meerderheid van ons volk het hierover eens en men achtte het oirbaar met vuil te gooien naar alles wat militair was. Hier te lande wellicht nóg meer in Indië. Toen kwam de oorlog over ons land, kort en hevig, en onze soldaten, gebrekkig op geleid, vaak slecht aange voerd en met een verouderde uitrusting:, vochten met een dapperheid, welke ook de te genstander heeft erkend. Zoo bevestigde het heden, wat wig uit onze roemrijke ge schiedenis hadden kunnen we ten, dat de Nederlander wel degelijk een Jan Stavast kan zijn, een kerel, die van door zetten weet en tot daden in staat, hier zoo goed als op zee en ver van huis, die de bewon dering hadden van andere volken. En tóch is de Nederlander geen soldaat, klonk het weer na de Mei-dagen, ons volk staat cultureel te hoog voor soldaterij, de Nederlander houdt niet van uniformen men kent de woorden en de wijs van het oude liedje der febroken geweertjes en van e vrijheidsliefde, welke geen orde en discipline zou verdra gen, zijnde dit slechts eigen schappen van het Pruisendom. Toen ontbrandde de strijd in het Oosten in alle hevigheid en onder Duitsche leiding traden de Germaansche vrijwilligers aan voor den strijd op leven en dood tegen het bolsjewisme. Ook Nederlanders waren daar bij, mannen die niet aarzelden te doen, wat zij, ondanks hoon en tegenwerking, als hun plicht voelden. Voor de tweede maal binnen korten tijd zijn nu Nederland- sche vrijwilligers met eere door het Duitsche opperbevel' vermeld, toen in het weer- machtsbericht melding werd gemaakt van het bijzonder dappere gedrag van het Ne- derlandsche SS vrgwilligers pantsergrenadier-regiment „Generaal Seyffardt" in den Noordelijken sector van het Oostfront. Aangezien het weermachts- bericht steeds sober is in zijn bewoordingen en karig met lof, mag men aannemen, dat deze vrijwilligers met buiten gewone dapperheid hebben ge streden. nu zij de onderschei ding van een dergelijke ver melding verdiend hebben. Waarmede weer eens is aan getoond, dat ook de Nederlan der een goed soldaat is en zelfs tot de allerbesten kan behooren, wanneer hij maar goed opgeleid is, van moderne wapenen voorzien is en goed aangevoerd wordt. Dit te ervaren en te weten moge moed geven en vertrou wen in de toekomst van ons volk. werden ondernomen. Talrijke bommen kwamen in het open veld terecht. NEÊRLANOS TOEKOMST LIGT OP OE BAREN! DE KRIEGSMARINE BIEDT U HIERTOE DE GELEGENHEID Zendingen naar arbeiders in Berlijn en omgeving. Met het oog op het groote aantal pakjes, dat dagelijks als expressegoed per spoor naar Nederlandsche arbeiders in Berlijn en omgeving werk zaam, wordt gezonden, raden de Nederlandsche spoorwegen om een zoo snel mogelijke overkomst der pakjes te ver zekeren aan, dat degenen, die dergelijke pakjes verzen den, eerst aan den geadres seerde vragen, naar welk sta tion zij het beste de pakketten kunnen sturen. Als dit nl. niet wordt vermeld,worden de pakketten naar een centraal punt gezonden, vanwaar zij de geadresseerden slechts met veel vertraging bereiken. Wanneer men van zijn ver wanten opgave van het station heeft ontvangen, vermelde men dus uitsluitend den opge geven stationsnaam op de adreskaart. Tenslotte volgen nog eenige nuttige wenken: Men vuile de expresgoedkaart dui delijk in, b(j voorkeur met machine- of anders met blokschrift. Tevens vermelde men op dexs kaart de woorden: „Falls unbestellbar an ab- sender xurück". zulks om te voor komen. dat het pakje verloren gaat, doordat de geadresseerde verhuisd, vertrokken of door andere oorzaken niet te bereiken is. Voorts sture men in geen geval hetgeen nog altüd veel voorkomt licht bederfelijke of breekbare wa ren, fleschjes, glazen potjes e.d. Benoeming. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft den raadsheer in het gerechtshof te Den Haag, mr. S. A. van Lunteren, benoemd tot lid van den Hoo- gen Raad. Mr. van Lunteren werd 16 April 1882 te Utrecht geboren. Hij stu deerde aan de un\-ersiteit te Utrecht rechtswetenschap en promoveerde In 1918. Na als ambtenaar bij de Staats spoorwegen werkzaam te zijn geweest, was hij sedert 1915 repetitor in de rechtswetenschappen en van 1920 tot 1933 bovendien prTvaat-docent aan de Utrechtsche universiteit in algemeene rechtsleer. Van 1923 tot 1927 was hij redacteur van „De idee", orgaan van het Bolland genootschap voor zuivere rede, van 1933 tot 1936 re dacteur van „Volk en Vaderland", het orgaan der N.S.B. 10 Februari 1942 werd hij benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage. De landwacht in het gewest. Zuid-Holland en Zeeland. De gewestelijke comman deur voor Zuid-Holland en Zeeland voor de Landwacht Nederland deelt mede: Met ingang van 15 Maart is de Landwacht Nederland in het gewest Zuid-Holland en Zeeland haar dienst begonnen. De Landwachters hebben poli- tiebevoegdheid en zijn kenbaar aan een rooden armband met het opschrift „Landwacht". Bij de patrouillediensten van de Landwacht kunnen alle in bur ger gekleede personen overdag of 's nachts worden staande gehouden, teneinde op wapens en ter identificatie te worden onderzocht. Wanneer een ieder de beve len van de Landwacht nakomt, kan men er van verzekerd zijn, dat hem geen enkel nadeel zal overkomen en dat men onge stoord zijns weegs kan gaan. Ook wanneer bijv. personen, die te goeder trouw zijn, de handen omhoog zullen moeten steken om op wapens onder zocht te worden, zullen zij moeten bedenken, dat dit een noodzakelijke maatregel is, °eboden door de omstandighe den, waarin ons land op het oogenblik verkeert. Volgens berichten uit Madrid heeft 1e luitenant Thomas Lynch, die in 20 luchtgevechten overwinnaar bleef en daarmede aan de spits der Amerikaansche piloten stond, den dood gevonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1