ZEEUWSCHE COURANT Sovjets bij Tarnopol teruggeworpen. VRIJDAG 17 MAART 1944 ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12J ct., minimum per adver tentie 2.05. BIJ abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 6 regels) 68 cent. dlenstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ot. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. DIT NUMMER BESTAAT 187ste JA AR O AN O BLADZIJDEN NUMMER 65 De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vllss/ngen: Redactie en Administratie Walstr. 68-80, tel. 10 (2 lijnen). Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londenscbe Kaal 29, Redactie tel. 3521, Admlnlstr. tel. 3541; Qoee: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd teL 2475; Souburg: Kanaalstraat 45, tel. Ï34; Ooatburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, teL 102; Breskena: Dorpsstraat 35. tel. 21. STELSELMATIGE DISTAN CIEERINGSBEWEGINGEN. .Terreuraanval op Stuttgart. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht deelde Donder dag mede: Aan weerszijden van de In- goel en ten Westen van Kiro- wograd hebben onze distan- cieeringsbewegingen in zware aanvals- en at'weergevechten tegen den op den voet volgen den vijand een stelselmatig ver loop. In het centrale deel van den Oekrainschen Boeg en ten Zuiden van Staro-Konstanti- noff werden aanvallende bol sjewistische gevechtsgroepen afgeslagen of opgevangen. Door tegenaanvallen van onze troe pen ten Oosten van Tarnopol werden vrij sterke vijandelijke strijdkrachten teruggeworpen en uiteengeslagen. Ten Noorden van Doebno ging de vgand met verscheide ne infanterie-divisies en pant- serfomaties tot den aanval over. Hij werd afgeslagen, eenige penetraties afgegren deld en 28 vijandelijke pantser wagens vernietigd. Aan het overige Oostelijke front zetten de bolsjewisten slechts ten Noordwesten van Newel en aan het Narwa-front hun, door pantserwagens en slagvliegtuigen ondersteunde, vergeefsche aanvallen voort. Ten Zuidwesten van Narwa wonnen verscheidene eigen te genaanvallen terrein. In de ge vechten ten Noordwesten van Newel heeft zich de Rijn- landsch-Westfaalsche 329ste infanteriedivisie, onder bevel van luitenant-generaal Mayer, bijzonder onderscheiden. Op het landingshoofd van Netcuno ondernam de vijand verscheidene plaatselijke aan vallen, die ten deele in tegen aanval werden afgeslagen. Ver dragende artillerie bestookte vijandelijke scheepsconcentra- ties in het havengebied van AnzioNettuno met waarge nomen goede uitwerking. Aan het Zuidelijke front viel de vijand, na buitengewoon zware bomaanvallen, met krachtigen steun van artillerie en pantser wagens de plaats Cassino aan. De aanvallen mislukten dooi den heldhaftigen tegenstand van het hier in den strijd ge brachte regiment valschermja gers nr. 3, onder bevel van ko lonel Heilmann, met doeltref- fenden steun van het granaat werpers-regiment nr 71, onder bevel van luitenant-kolonel Andreae. Boven het gebied van Cassi no werden door jagers en lucht doelartillerie 6 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. In de middaguren van den 15den Maart drong een forma tie Amerikaansche bommen werpers met krachtige be scherming van jagers het ge bied van Brunswijk binnen en wierp bij een meerendeels ge sloten wolkendek bommen op verscheidene plaatsen. De ont stane schade en verliezen zijn gering. Britsche terreurbommenwer pers vlogen Woensdagnacht Zuidwest-Duitschland binnen en vielen het stadsgebied en verscheidene voorsteden van Stuttgart aan. Bij deze aan vallen verloor de vijand 66 vliegtuigen, waarvan 57 vier motorige bommenwerpers. Eenige Britsche stoorvlieg- tuigen wierpen bommen in het Riin-Ruhrgebied. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in de late avonduren van den 15en Maart doelen in het gebied van Londen aan. Beveiligingsstrgdkrachten der marine kwamen Woensdag tijdens de avonduren opnieuw in het Kanaal in botsing met een krachtige formatie Brit sche motortorpedobooten, brachten 4 Britsche booten tot zinken en keerden zelf voltallij op haar steunpunten terug. NIEUWE LUCHTAANVAL OP SOFIA. Anglo-Amerikaansche vlieg tuigen hebben Woensdagnacht opnieuw een aanval op de Bul- gaarsche hoofdstad Sofia ge daan. In woonwijken, aan open bare gebouwen en cultuurmo numenten werd ernstige scha de aangericht. De strijd om de Adroiraliteits- eilanden. De gevechten op de Admira liteitseilanden spelen zich voor het oogenblik hoofdzakelijk af in de nabijheid van het vlieg veld Aayne op het eiland Los Negros, waar het Japansche garnizoen de vijandelijke strijdkrachten, ter sterkte van ongeveer 5000 man in felle ge vechten vei wikkelt. Ofschoon het aantal der Japansche troe pen door de verbitterde oorlog voering sedert de landing van de vijandelijke formaties in eengeschrompeld is tot onge veer de helft, behouden de Ja- an sche soldaten toch het ini- iatief en brengen den vgand zware verliezen toe. VAREN, DAT IS LEVEN1 T« land is er strijd, maar op de zee. Daar vecht er „de Geus" ook nu weer voor twee! Aanmelding staat open voor lederen Nederlander van 1745 Jaar. In lichtingen worden verstrekt door de Marineannahmstelle West für Germ. Freiwllllge, Plompetorengracht 24, Utrecht, Het SS-Ersatz kommando Niederiande, Den Haag, Korte Vijverberg 5; Nebenstellen: Amsterdam, Dam 4: Alkmaar Langestraat 56: Groningen, Heerestraat 46: Enschede, Hen- geloschestraat 39 en Heerlen Sarolea straat 25 en door alle Hafen- en Ortskommandanturen in Nederland, FINLAND VERWERPT SOVIET WAPENSTIL STANDSVOORWAARDEN. De B-correspondent van het A.N.P. meldt: In goedingelichte Finsche kringen van de rijkshoofd stad werd Woensdagnacht medegedeeld, dat het Fin sche parlement met over- groote meerderheid besloten heeft, de Sovjet-Russische wapenstilstandsvoorwaarden niet te accepteeren. Van de ongeveer 200 parle mentsleden stemden tijdens de laatste zeer dramatische zit ting slecht» 37 tegen de re geering. De Finsche regeering heeft het besluit van de Fin sche volksvertegenwoordiging reeds vla de Sovjet-Russische ambassade te Stockholm aan de regeering der Sovjetunie medegedeeld. Welke gevolgen deze ont wikkeling voor Finland en voor het verdere vérloop van den oorlog zal hebben, kan op het oogenblik nog niet worden overzien. Begrijpelijkerwijze heeft het besluit van den Finschen rijks dag in Berlijn grooten indruk gemaakt. Zoowel in politieke als ook in militaire kringen uit men zijn voldoening over de ontwikkeling, welke weliswaar door velen niet anders ver wacht werd, maar die toch ook een ander verloop had kunnen nemen Dat het desbetreffende com muniqué in Engeland, de Ver. Staten en de Sovjet-Unie, mitsgaders in Zweden, waar men het tegendeel verwacht had, ontgoochelend heeft ge werkt, spreekt van zelf. Naar de Engelsche nieuws dienst uit Washington meldt, heeft president Roosevelt weer geprobeerd druk uit te oefenen op Finland, en wel in dien zin. dat Finland zijn betrekkingen met Duitschland diende te ver breken en uit den oorlog moest treden. AUGSBURG EN ULM AANGEVALLEN. De Donderdag door Ameri kaansche bommenwerpers ge dane aanval was gericht op de steden Augsburg en Ulm. In beide steden vielen de uitge worpen bommen midden in dichtbevolkte woonwijken, waardoor aanzienlnke verlie zen onder de bevolking zijn ontstaan. Wegens de slechte weersgesteldheid konden slechts gedeelten der strijd krachten van de Duitsche luchtverdediging tegen de Amerikaansche bommenwer- Sers worden opgesteld, die on er een bijzonder krachtige be scherming van jachtvliegtui- en stonden. Volgens de tot dusver ont vangen rapporten zijn de Duit sche jagers erin geslaagd door den gordel van vijandelijke ja gers rond de bommenwerpers heen te breken en enkele 4- nxotorige bommenwerpers neer e schieten. De luchtgevechten werden geleverd op zeer groote hoog ten. Dc Amerikaansche forma ties wierpen haar bommen neer zonder zicht op den grond door het veelal volkomen ge sloten wolkendek heen. Vier Amerikaansche bom menwerpers werden tot landen in Zwitserland gedwongen, ter wijl 3 daar neerstortten. Van Amerikaansche zijde in Londen wordt medegedeeld, dat de Amerikaansche lucht macht bij deze aanvalsopera- tie 35 vliegtuigen heeft verlo ren, waaronder 22 bommen werpers. In de week van 21-26 Februari werd buiten alle collecte* om een bedrag van 76.549.76 ten bate van Winterhulp ontvangen. DE NIEUWE BONNEN. DITMAAL UITSLUITEND TABAK; OP BESCHUIT BONNEN HELFT BESCHUIT, HELFT KINDERMEEL. Voor het koopen van de ge bruikelijke rantsoenen brood, melk, taptemelk, vleesch en aardappelen zijn voor de vol gende met 19 Maart aanvan gende 14-daagsche periode de bonnen 13 en 14 aangewezen. Deze nummers gelden eveneens voor de met beschuit gemerkte bonnen, met dien verstande echter, dat op bon 13 daarvan een rantsoen beschuit gekocht kan worden en op bon 14 een hoeveelheid van 62 Vz gr. kin dermeel, havermout, gort of voedingssuiker. Tenslotte zijn ook van de ta- bakskaart de bonnen 13 en 14 geldig verklaard, maar hierop zal men in deze periode uit sluitend tabak (shagtabak, rooktabak of pruimtabak) kunnen koopen en dus geen sigaretten. Van de met „boter" aange- duide bonnen geeft 13A recht op een half rantsoen margari ne en 13B op een half rantsoen bak- en braadvet. Op den versnaperingenbon 13 is 150 gram versnaperingen beschikbaar gesteld. Op bon D 25 reserve (voor kinderen van 2 en 3 jaar) kan 250 gr. gort gekocht worden en op bon E 25 reserve (voor kinderen van 0 en 1 jaar) 250 gr. gort of rijst. Voorts zgn van de bonnen algemeen aangewezen: 73 en 74 voor bloem; 75 voor 250 gr. peulvruchten; 76 voor vermi celli; 77 voor magere of 20 plus kaas; 78 voor suiker; 79 voor jam; 80 voor eenheids toiletzeep en 81 voor wasch- poeder. Kinderen beneden 14 jaar krijgen bovendien waschpoeder op de resp. voor de verschil lende groepen geldende reser vebonnen C 26, D 26 en E 20. terwijl voor de kinderen van 0 en 1 jaar nog toiletzeep kan worden gekocht op bon E 27 reserve. Al deze bonnen voor wasch- middelen zijn geldig tot 15 April. De aandacht wordt er ver der op gevestigd, dat de bon nen 13 voor aardappelen slechts geldig zijn tot 25 Maart. Toelichting op de bonnenlijst. Van 19 Maart tot en met 1 April a.a. geeft alleen de bon „beschuit 13" recht op het koopen van beschuit enz. Daarnaast wordt op de vier bonnen „beschuit 14" tezamen, naar keuze 250 gr. kindermeel, gort, havermout of voedings suiker beschikbaar gesteld. Op dezen laatsten bon zijn derhalve geen beschuit en kin- derbiscuits verkrijgbaar. Zoo als bekend kan men op de be schuitbonnen geen brood of gebak meer koopen. Voorts zijn voor bovenge noemd tijdvak wederom 2 bonnummers voor melk en 2 bonnummers voor taptemelk aangewezen. Men houde er evenwel rekening mede, dat voor het tijdvak vari 2 tot en met 15 April welerom slechts 1 bonnummer voor deze arti kelen zal worden bekend ge maakt, zoodat men gedurende de 4-week sche periode van 19 Maart t.m. 15 April a.s. de beschikking heeft over 3 bon nummers voor melk en tapte melk. In verband hiermede zal de geldigheidsduur der bonnen 13 en 14 voor melk en tapte melk verlengd worden t.m. 15 April. Voor kinderen van 0 t.m. 3 jaar zal voor de periode van 2 t.m. 15 April een bon wor den bekend gemaakt voor 5% liter melk,, teneinde hun rant soen op 5*4 liter melk per week te handhaven. Verder is op bon „boter 13a" 125 gr. margarine verkrijgbaar en op bon „boter 13b" 100 gr. bak- en braadvet. De op boa „boter 10b" beschikbaar ge stelde kaas mag afgeleverd worden, zoodra de detaillist deze kaas ontvangen heeft. Op de bonnen „tabak 13" en „tabak 14" is uitsluitend shag tabak, rooktabak of pruimta bak verkrijgbaar. Cigaretten, sigaren of cigarillos kan men op deze bonnen derhalve niet koopen. Melk over 4 weken verdoelen. Nu wederom niet 4, maar 3 bonnen voor melk en voor tap temelk worden aangewezen, dient men er rekening mede te houden, dat alleen bij een ge lijkmatige verdeeling de klein handelaar aan de vraag naar melk kan voldoen. Het publiek zal zich nu weer er op moeten instellen de op de 3 bonnen verkrijgbare melk te verdeelen over de geheele periode van 4 weken. De zaak-Petiot. Woensdag is de vrouw van den voortvluchtigen Petiot verhoord in de. woning van den arts in de rue Caumartin to Parijs. Volgens de verklarin gen van de vrouw heeft haar man het huis in de rue Le- sueur 21-. jaar geleden gekocht zondér haar daarvan tevoren in kennis te stellen. Petiot had haar nooit iets verteld over den omvang van zijn practgk en slechts laten doorscheme ren. dat hij vele rijke patiënten had. De vrouw beweerde niets te weten van het komen en faan van haar man tusschen e rue Caumartin en de rue Lesueur. Haar man was Za terdag tegen 19 uur thuis ge komen en even later opgebeld door de politie, die hem mede deelde, dat er brand was in zijn huis. Hg was onmiddellijk weggegaan, doch kwam den geheelen nacht niet terug. De vrouw vertelde des och tends tot de overtuiging to zjjn gekomen, dat haar man gearresteerd was, waarop zij besloot naar haar zoon in Auxerre te gaan. Er ging ech ter geen trein in die richting en pas Zondagavond las zij in de bladen de misdaden in do rue Lesueur. Uit vrees voor arrestatie bracht zij den nacht door in het trappenhuis van een huis in de rue Reuilly, dat haar toebehoorde. Maandag ochtend ging zg naar Auxerre, waar ook haar zwager was aangekomen. Na deze verkla ringen kreeg de vrouw een zenuwinstorting, zoodat zij naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Het verhoor van Maurice Petiot leidde tot de vrijwel volledige bevestiging van het vermoeden, dat hij medeplich tig was of althans op de hoogte was van de misdaden van zijn broer. Er is komen vast te staan, dat hij op 19 Februari te Aisy in het depar tement Yonne 400 kg kalk heeft gekocht, die hij met 2 vrachtwagens naar Parijs liet brengen, waar ze in zijn te genwoordigheid werd gelost in de rue Lesueur. Overigens heeft men in een wandkast in de rue Lesueur nog meer resten van menschelijke lichamen ge vonden en wel van een vrouw en 3 mannen. De productie in de Baton Roug* vliegtuigenmotorenfabriek in Detroit is door een staking voor driekwart stopgezet. Op 72-Jarigen leeftijd I* te Gravenhage overleden mr. E. Je!» lingtiaus. oud-president van het ge rechtshof te 's-Gravenhage en oud» president van het Hoog Militair Ge rechtshof.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1