PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ZATERDAG 11 MAART 1944 AO VERTENT IEPR IJS: Per m.m. 121 ct., minimum per adver tentie 2.05. Bij abonnement speciale j>r(js. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 56 cent, dienetaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct, „Brieven of adres Bureau v, d. Blad" 10 ct. meer. DIT NUMMER BE8TAAT 187ste JAARGANG BLADZIJDEN De Bureaux van ons blad zUn gevestigd te: VljMlngen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen), Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaai 29. Redactie tel. 3521, Administr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkjid» 15, tel. 2863, na kantoortijd tcL 2475: Souburg- Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breed es trant 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 21. Hevige afweerslag in Zuidelijken sector. OEMAN ONTRUIMD. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Vrydag me de: Een duikboot jager heeft op de Zwarte Zee een Sovjet duikboot vernietigd. In het ge bied van Kriwoi Rog hield de sterke, vijandelijke druk aan. In energieke tegenaanvallen werden de bolsjewisten op verscheidene punten terugge worpen, daarbij werden vrij l* sterke 3ovjet-gevechtsgroepen H 1 vernietigd of uiteengeslagen. In de sectoren ten Westen van Kiro.vograd, ten Zuidwes ten van Swenigorodka, ten Zuiden van Sjepetowka en ten Zuidwesten van Jompol. nam de afweerslag in hevigheid toe. Terwijl de met overmach- 1941 tige strijdkrachten onderno- men vijandelijke aanvallen op aun1 talrijke pldatsen faalden, kon den de bolsjewisten in enkele sectoren terrein winnen. In den loo^> van zware gevechten werd de stad Oeman opgege- j ven. 91 vijandelijke pantser- p'„i wagens werdin Donderdag in %j deze gevechtsgebieden vernie- ?<1 tigd. In den centralen sector kwam 't slechts tot gevechts- handelingen van plaatselijke beteekenis. Aan het front tus- schen NowoSokolni en het Meer van Pskof mislukten vrij krachtige, door pantserwagens en slagvliegtuigen ondersteun de, vijandelijke aanvallen in hevige gevechten, nadat 29 vijandelijke pantserwagens waren stukgeschoten. Plaatse van lijke penetraties werden door onmiddellijke tegenaanvallen van opgegeven of afgegrendeld. I Bewakingsvaartuigen der marine schoten boven de Golf van Nar.va 5 Sovjet-bommen- !j werpers neer. Duitsche jagers I en luchtdoelgeschut by een vij- a andelijken nachtelijken aanval er"| op Re val 21. Aan de Italiaansche fronten ei- werden bij levendiger ge- en. vechtsbedrijvigheid plaatselij ke- ke aanvallen vaji den vijand tie afgeslagen en met succes !en eigen stoottroepacties onder- ilt.nomen. Onze vèrdragende ar en tillerie plaatste bij de opera- ties tegen vijandelijke los plaatsen in het gebied van Anzio en Nettuno, treffers op munitie- en benzine-opslag- ro-1 plaatsen. Hevige ontploffingen werden waargenomen. IR(f' Berlijn was in de middag- jg. uren van 9 Maart wederom het doelwit van een terreur. la.aanval der Amerikaansche r(j.luchtmacht. Door het krach- tige afweervuur werden de a,anva'.lcnde formaties ver- strooid en een geconcentreer- ok de aanval belet. Onder de be- seherming van een aaneenge sloten nevel- en wolkenlaag, lieten zy brisant- en brand bommen vallen op verschillen de woonwijken en op de land gebieden, waardoor schade en verliezen onder de bevolking ontstonden. Bovendien liet de vijand op verscheidene plaat sen in W.- en Noord-Duitseh- land lukraak brisant- en brandbommen vallen. Tenge volge van de buitengewoon ongunstige afweervooiwaarden weiden slechts door luchtdoel geschut 9 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Donderdagnacht lieten Brit- sche stoorvuegtuigen bommen vallen op plaatsen in West- Duitschland. In de periode van 1 tot 10 Maart werden door vlootstrijd- krachten, afweergeschut van koopvaarlijschepen en marine- luchtdoelgeschut 25 vijandelij ke vliegtuigen vernield. Churchill over de Italiaansche vloot. Churchill heeft in het La gerhuis een verklaring afge legd over de uitlevering van een deel der Italiaansche vloot aan'de Sovjet-Unie. Churchill bevestigde in zijn uiteenzet ting o.m. de verklaring van Roosevelt, volgens weike de kwestie van het toekomstige jebruilc der Italiaansche vloot het onderwerp is geweest van eeni|fe discussies tusschen de geallieerden. Vooral is bij de ze discussies de aandacht ge wijd aan de „onmiddellijke ver sterking der Sovjet-vloot" uit Anglo-Amerikaansche of „Ita liaansche middelen". Voorts verklaarde Churchill, .op het oogcnblik een wijziging In de overeenkomst met. de marine-; ten van Badoglio", volgens welke de Italiaansche schepen en bemannin- aan den gemeenschappelijken strijd tegen den tegenstander op de oorlog»- tooneelen, waar zij thans ofcareeren, deelnemen, onder oogen wordt gezien. Verwoede strijd bij Kritsjef en Starokonstantine De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Behalve een hervatting van de Sovjet-Russische aanvallen by Kritsjef, waar zich een nieuw zwaartepunt van den strijd heeft gevormd, zijn de bolsjewisten ook in den sector ProskarofTarnopol opnieuw tot aanvallen overgegaan. Bij Starokonstantine hebben even eens bloedige gevechten plaats, waarbij van beide zij den een groot aantal tanks in den strijd is geworpen. De be wering der Sovjets, dat in de straten van Starokonstantine reeds gevochten zou worden, wordt nier niet bevestigd. Het uitgestrekte slagveld op den Westelijken vleugel van het Oekraine-front, waarin belangrijke steden als Sjepe- tofka liggen, blyft een belang- ryk brandpunt van den strijd. Omtrent den afloop der ge vechten in dezen sector, waar bij de Duitsche tegenaanvallen een steeds grootere rol spelen, is volgens Duitsche militaire kringen nog steeds niets te zeggen. Zeker is, dat de strijd hier een zeer verbeten karak ter draagt. De bolsjewisten, die op enkele plaatsen de Duit sche linies zijn binnengedron gen, waardoor een uitermate grillig verloop van de front linie is komen te ontstaan, willen, naar men in Duitsche kringen aanneemt, trachten in den rug te komen van von Mansteins troepen, die de Boeg-linie verdedigen. Deze li nie is in de afgeloopen maan den zeer versterkt en heeft steeds aan alle aanvallen uit het Noorden weei-stand kun nen bieden. Het is derhalve niet uitgesloten, dat de opzet der Sovjets thans is, zich tus schen de Boeg en de Dnjestr te schuiven, aldus door te dringen tot de Zwarte Zee en den Duitschen troepen, die nog ten Noorden van de Boeg stand houden, den pas af te snijden. Het feit, dat de Duit sche legerleiding met het ne men van tegenmaatregelen niet veel tijd heeft verloren, als gevolg waarvan de Sovjet- Russische aanval niet onver wacht kwam, heeft de kansen op een welslagen van deze Sovjet-Russische plannen aan merkelijk verminderd. Welis waar hebben de bolsjewisten weder eenig terrein kunnen winnen, doch het tempo van hun opmarsch is aanzienlijk vertraagd. Ruim 4000 partisanen gesneuveld. Volgens een rapport van een in den Westelijken Balkan staand Duitsch leger, zijn ge durende Februari 1944 in den stryd tegen de communistische benden 4193 partisanen ge sneuveld, 1016 gevangen ge maakt en liepen 436 partijgan gers over. Buitgemaakt wer den 4 kanonnen, 27 granaat werpers, 14 machinegeweren en 253 vaartuigen. (C.D.) Donderdagmiddag heeft een Amerikaansche „vliegende vesting" een noodlanding gemaakt in Blekinge in Zweden. Het toestel was volkomen onbeschadigd. De bemanning werd in verzekerde bewaring gesteld. Uit het weermachtsbericht van Maart 1944: „Ten Zuidwesten van Narwa won nen onze tegenaanvallen tegen hard nekkig vijandelijk verzet. opnieuw terrein. Zoo sloeg de 20»te Estland- sche SS-brig.ide, onder bevel van den SS-Oberführer Aussberger, in samen werking met Germaansche Vrijwilli gers van een SS-pantsercorps in aan- valsgeVe«hten, die verscheidene dagen duurden, de beide vijandelijke bruggen hoofden aan de Narwa uiteen en bracht den vijand Zware verliezen aan dooden en gewonden toe. Her- nicuwde Sovjet-aanvallen werden af geslagen, nadat 14 vijandelijke pant- sefwagens waren stukgeschoten. In het hooge Noorden sloegen troepen van leger en Waffen-SS aan vallen van overmachtige vijandelijke strijdkrachten af. Een landingspoging van de bolsjewisten op het Visscher- schiereiland werd verijdeld". Ook hier strüden Nederlanders naast hun Duitsche kameraden voor eer nieuw Europa. Waar blijft uw daad? Meldt u vrijwillig voor de Waffen SS. Inlichtingen bij de SS-Ersatzkom mando Niederlande, Den 'Haag, Korti Vijverberg 5 of aan de Nebenstellen Amsterdam, Dam 4: Alkmaar, Lange- straat 56; Groningen, Hcerestraat 46 Enschede. Hengelosghestraat 30 er Heerlen, Saroleastraat 25. ELECTKIGTTEITS- RANTSOENEN VERLAAGD. Voor hotels, cafe's, restaurants, winkels en warenhuizen. De directeur van het rylcs- kolenbureau maakt bekend, dat met ingang van de eerste meteropneming na 29 Febru ari 1944 de rantsoenen van ho tels, cafè's restaurants, win kels en warenhuizen terugge bracht zullen worden van 65 op 50 De electriciteitsbedrijven zullen de betraffende verbrui kers zoo spoedig mogelijk van de nieuwe rantsoenen op de hoogte stellen. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op ge- estigd. dat het nog niet in het bezit zijn van de gewijzigde rantsoenopgaven niet als mo tiveering van een eventueele overschrijding van het nieuwe .■antsoen zal worden aanvaard. De verbruiker wordt derhalve in zijn eigen belang aangera den onverwijld de noodige maatregelen te treffen. Gcnerator-turfcokes. Houders van machtigingen van generator-turfcokes, waarop de afmeting 1/5 ver meld staat, kunnen deze van 1 Maart 1944 af by de distri butiediensten inleveren tegen bonnen voor generator-turf cokes. waarvan de strookjes 5 20 en 20/60 niet zijn verwij derd. Deze beide strookjes die nen verticaal met inkt of ani- linepotlood te zijn doorge streept. Weer vltaraine-C verstrekking. Evenals in 1943 zullen ook dit voorjaar vitamine-C ta bletten worden verstrekt aan schoolkinderen en kleuters. Voor de uitreiking kometi dit jaar in aanmerking de leer lingen van alle openbare zoo wel als bijzondere scholen voor: voorbereidend, gewoon en buitengewoon lager onder wijs, uitgebreid lager onder wijs, middelbaar en voorberei dend hooger onderwijs en nij verheidsonderwijs. Ook komen in aanmerking voor de ver strekking: kleuters van 0 tot 6 jaar, voor zoover zij niet reeds op de bewaarscholen de tabletten ontvangen. De ver strekking op de scholen, als mede de uitreiking op de con- sultatiebureaux moet een aan vang nemen op Maandag 27 Maart a.s. Meer dan 500 menzchen zouden om het leven zijn gekomen, meldt de I.R.C., toen in het door de geallieer den beze'tte Zuid-Italië een trein In den tunnel moest stilstaan. De rook locomotief kronkelde door den tunnel, kroop als een adem des doods door ramen en coupédeuren deed zijn verstikkend werk, - Het Amerikaansche departement marine heeft bekend gemaakt, dat de commandant van een afdee- ling luchtstrijdkrachten In de Middel- tandsche Zee, brigade-generaal Davis Graves sinds 8 Februari vermist wordt. Hij is de zesde Amerikaansche generaal, die in Italië vermist wordt. Naar de Britsche berichtendienst uit Lima meldt, is de Peruaansche hoofdstad Lima, Vrijdag door een zware aardbeving geteisterd. Naar Exchange Telegraph uit Londen meldt, wordt het verlies steenkool, als gevolg van de groote staking der mijnwerkers in Wales, door den. leider van de mijnwerkers geraamd op 500.000 ton per week. OOSILAND ROEPT Stadsjongens stadsmeisjes, ook voor Jullie is plaats in den Germaanschen Landdienst In West-Pruisen. Trekt ec op uit en ziet meer van ons wereld* deel. Leert daar het boeren-handwerk, strijdt mee In den grooten productie slag voor ons Nieuwe Europa. DuU leenden hectaren vruchtbaren grond lig* gen te wachten op rappe, stoere han. den. Door Jullie arbeid In het Oos« ten help Je mede de voedselpositie, ook van Nederland, te verzekeren. Als Js goed gezond bent en kunt werken, zul Je daar joer of boerin kunnen worden. Meld Je aan bij den Germaanschen Landdienst. Koningslaan 9 Utrecht. Burgemeesters ontslagen. Bij besluit van den commig» saris-generaal voor bestuur en, justitie zijn ontslagen de bur gemeesters mr. R. Kooiman van St. Maarten. S. H. J. Boa- ma van Oude Niedorp, J, Zwart van Winkel, L. J. J. M. Ficq van Grave, J. A. Linders van Berghem. J, Tjalma van Hoogeveen en H. F. Jantzen van Westzaan. Postzegels buiten gebruik. Alle postzegels, voorzien van de beeltenis der Koningin, de postzegels met g[uillocheop- druk, de herdenkingspostze gels Prins Willem van Oranje, de luchtpostzegels 40 en 75 cent, iy* gld., 4% grid, en IVt gld. en de briefkaarten, brief omslagen en postbladen, voor zien van een afdruk van een dezer zegels (al dan niet met overdruk) worden 1 April 1944 buiten gebruik gesteld en voor de frartkeering waarde loos. Van 1 April t.m. 30 Juni e.k. kunnen nog voorhanden gave en ongeschonden exemplaren van deze uitgiften geruild worden tegen gangbare waar. den. De toelating van kinderen tot de lagere school. Tot dusver was bepaald, dat kinderen tot scholen, welke haar lessen in de eerste helft van het kalenderjaar aanvan gen, konden worden toegela ten, wanneer zy vóór 1 April den leeftijd van 6 jaar hadden bereikt. Bij besluit van den secreta ris-generaal van het departe ment van opvoeding, weten- schp en kuituurbescherming is thans bepaald, dat voor deze scholen den leeftijd van 6 jaar bereikt moet zijn vóór 1 Mei van het jaar waarin de toela ting geschiedt. ZONDER ZEEVAART HEEFT NEDERLAND GEEN TOEKOMST MEER!^ STRIJDT DERHALVE MEE VOOR EUROPA'S VRIJHEID TER ZEE MELDT IJ VOOR DE KRIEGSMARINE!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1