p ROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Sovjets rukken op Z.W. van Kriwoi Rog. De slag in het Zuiden wordt nog steeds heviger. [ABONNEMENTSPRIJS: 1# ct. per week of ƒ2.42 per kwartaal, rraaco per post 2.63 per kwartaal. AfeonderliJUo nummers 5 et, IaOVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12ft ct., minimum per adver tentie 2.05. Bij abonuement speciale ?r|Js. Kleine advertenties maximum 5 regels) 63 cent, dienstaanvragen ea dienstaanbie- llngen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. VRIJDAG 10 MAART 1944 DIT NUMMER BESTAAT 187ste JAARGANG l BLADZIJDEN NUMMER 59 De Bureaux van ons blad zUn gevestigd te: Vlleslnuen: Redactie en Administratie Walstr. 68-60, tel. 10 (2 lijnen). Redactie na kantoortijd tel. 678; Middelburgi Londensche Kaai 20, Redactie tel. 3521, Adminiatr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2S63, na kantoortijd tel. 2475; Souburg: Kanaalstraat 45. tel. 234: Oostburg: Redactie en Administratie B re edestraat 45, teL 102: Bres kens: Dorpsstraat 35, tel. 21. 112 VIJANDELIJ KB VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. Het opperbevel der Duitsche reermaeht deelde Donderdag lede: Terwijl btf Kertsj verschei ene Sovjet-aanvallen misluk, en, rukte de vijand in het pe- etratiegebied ten Zuidwesten an. Kriwoi Rog in zware, nog oortdurende gevechten vei er op. i de wateren Noordwestelijk an de Krim werd een bolsje wistische torpedomotorboot oor bewakingevaartuigen der narine vernietigd. Ten Westen 'an Kirowograd bleven nieuwe lanvallen van den vijand zon- er resultaat In het gebied van Swenigo- odka, ten Zuiden van Sjepe- owka en ten Zuidwesten van jampol bieden onze troepen •en op talrijke punten met ster- ;e strijdkrachten aanvallenden iolsjewisten hardnekkigen te genstand. Daarbij werden al- een al in één corpssector 42 vijandelijke pantserwagens jtukgeschoten. Ten Westen van Kritsjef gin- jen de bolsjewisten met ver scheidene divisies tot den aan bal over. Na zuivering van >laatselyke penetraties werden sy met zware verliezen terug geslagen. Aan den autoweg Smolensk- ?rsja zette de vijand zijn door braakpogingen voort, die op. kieuw in het afweervuur van 1.11e wapenen voor onze stellin gen ineenstortten, i Ten Zuidoosten van Witebsk leidde een eigen aanval, Veerwil van hardnekkigen te genstand en herhaalde tegen- lanvallen der bolsjewisten, tot lp heffing van een penetratie lit de gevechten van de voor taande dagen. Tusschen Newel in het meer van Pskof misluk ten plaatselijke aanvallen van len vijand. Zuidwestelijk van Narwa wonnen onze tegenaan vallen tegen hardnekkig vijan- lelijk verzet opnieuw terrein, too sloeg de 20ste Estlandsche BS-brigade, onder bevel van len SS-Oberführer Augsberger, n samenwerking; met Ger- haansche vrijwilligers van een SS-pantsercorps in aanvalsge- rechten, die verscheidene da- jen duurden, de beide vijande- like bruggenhoofden aan de Karwa uiteen en bracht den mand zware verliezen aan looden en gewonden toe. Her nieuwde Sovjet-aanvallen wer- ien afgeslagen, nadat 14 vijan- lelijke pantserwagens waren tmcgeschoten In het hooge Noorden sloe gen troepen van leger en Waf- en-SS aanvallen van over- hachtige vijandelijke strijd krachten af. Een landingspo- ring der bolsjewisten op het fisschersschiereiland werd rerijdeld. Van de Italiaansche fronten vordt verkennings- en stoot- c-oepbedrijvigheid aan weers zijden gemeld. Duitsche torpe- Ibvliegtuigen hebben in de KEURINGEN •oor de Waffen-SS, SS-Wachtba- aljon m Amersfoort, Landstorm Ne- Ierland, Kriegsmarine en de Germaan- »che SS In Nederland. Alle inllchtln- en. brochure, reisbiljetten voor de een- en terugreis verkrijgbaar bij de lebenstelien der Waffcn-SS, Amster- am, Dam 4, Alkmaar, Langestraat 6, Heerlen, Saroleaetraat 25. Gronln- en. Heerstraat 46, Enschede, Henge- ischo straat 30 en het SS-Ersatz- ommando Niederlande, Den Haag, forto Vijverberg 5. 12 Maart b12.00 uur, Groningen, Jeerstraat 46. 1518.00 uur Leeuwarden, huize jchaaf, Breedstraat. B Maart 6—14.00 uur, Amsterdam, bum 4. (4 Maart 9—14.00 uur. Utrecht, N.V.- ils. Oudegracht 245. 15 Maart 914.00 uur. Amersfoort, ol. Durchgungslager, Leusderweg. avonduren van Woensdag voor de Algerijnsche kust een vijan delijk ravitailleeringskonvooi aangevallen. 5 transportsche pen met een gezamenlijken in houd van 52.000 ton werden zwaar beschadigd, terwijl bo ven het konvooi 2 vijandelijke vliegtuigen werden neerge schoten. In de Egeïsche Zee sloegen bewakingsvaartuigen der marine bij het eiland Kos een van de Turksche territo riale wateren uit ondernomen aanval van 3 Britsche torpedo- motorbooten af en beschadig den een dier booten zoo ern stig, dat zij verloren geacht kan worden. Bij een nieuwen aanval van formaties Amerikaansche bom menwerpers en jagers, in de middaguren van Woensdag op Berlijn ondernomen, leed de vijand door onze luchtverdedi gingsstrijdkrachten wederom zware verliezen. In hevige luchtgevechten en door lucht doelgeschut werden 112 vijan delijke vliegtuigen, waaronder 66 viermotorige bommenwer pers, neergeschoten. Door neer geworpen bommen ontstonden in eenige deelen iler stad scha de en geringe verliezen onder de bevolking. Duitsche vliegtuigen hebben Woensdagnacht doelen in Zuid- Engeland aangevallen. De strijd op Bougainville. Het onlangs versterkte Ja- pansche garnizoen op het eiland Bougainville heeft Woensdagochtend een al„ meen offensief geopend op de Amerikaansche en Australi sche troepen, ter sterkte van ongeveer een divisie, in de na bijheid van Torokina. Van 3 omstreden vliegvelden is reeds in handen der Japanners overgegaan, het tweede is bijna veroverd en om het derde wordt nog fel gestreden. In middels had een andei-e krach tige Japansche af deeling Woensdagochtend een 800 me ter hooge top bezet nabij To rokina, waarna zij den op- marsch voortzette en den vij and zware verliezen toebracht. De .mijnwerkersstaking in Wales. Woensdagavond was het werk in 75 procent der mijnen in Wales stilgelegd De minis ter voor de brandstofvoorzie ning heeft medegedeeld, dat 135 mijnen met een personeel van 745.000 man stilliggen. De staking heeft praktisch geleid tot een algelieele stopzetting van de productie van bunker kolen, Nabij Colmbra (Portugal) een Canadeesch vliegtuig, dat zich volgens den overlevende op weg be vond naar Gibraltar, neergestort. Van de 5 Inzittenden zijn er 4 om hel leven gekomen. Het vliegtuig ver brandde. SOVJETS OVERSCHREDEN LIJN TARNOPOL—ODESSA. Nieuwe aanval W. van Kirowograd. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De hevige slag op den Zuide lijken vleugel van het Russi sche front neemt nog voortdu rend in omvang toe en daar, waar de aanvallen van het roode leger aanvankelijk nog een plaatselijk karakter droe gen, breiden zij zich over een grootere frontbreedte uit. In toenemende mate doen zich thans ook de Duitsche tegen-' aanvallen voor den tegenstan der gevoelen Naar te Berlijn verklaard wordt, is het nog te vroeg om van de situatie een juist beeld te kunnen geven, daar de strijd, die een zeer wis selvallig karakter draagt, nog in vollen gang is. De druk der Sovjet-Russi sche aanvallen is nog steeds in hoofdzaak op het Zuidelijke front gericht. Ten Zuidwesten van Kriwoi Rog zijn sterke bolsjewistische strijdkrachten de Duitsche linies binnenge drongen en verbitterde gevech ten zijn hier aan den gang. Ten Westen van de stad hebben de Duitschers een tegenactie on dernomen. Terwijl de bolsje wisten in het gebied va» Swe- nigorodka nog steeds, zij het tot dusver met weinig succes, hevig aanvallen, zijn zij thans ook meer naar het Oosten, na melijk ten Westen van Kirowo grad, tot den aanval overge gaan. Al hun aanvallen zijn echter, naar hier verklaard wordt, afgeslagen. Het zwaartepunt der verbe ten worsteling, die in het Zui den gaande is, ligt ongetwijfeld tusschen Sjepetowka en Jam pol, waar de Sovjet-Russische legerleiding blijkbaar een be slissing nastreeft. Te Berlijn wordt thans toegegeven, dat lichte strijdkrachten van het roode leger bij hun opmarsch naar het Zuiden op twee plaat sen den spoorweg tusschen Tarnopol en Odessa hebben overschreden. De Duitsche te genaanvallen hebben in de eer ste plaats ten doel. de hierdoor ontstane gevaarlijke situatie ten eigen gunste te doen kee- ren. De Sovjet-Russische aanval len elders aan het front zijn, naar het oordeel van Berlijn- sche militaire kringen, meer te beschouwen als afleidingsma noeuvres. Dit geldt met name voor de krachtige aanvallen van het roode leger tusschen de Pripjet en de Beresina en aan den autoweg tusschen Smolensk en Orsja. In het Noorden, waar een Duitsche tegenactie bij Narwa gunstig verloopt, consolideert zich ge leidelijk de situatie. Een Finsche boer, wlen onver wacht een zeer groote erfenie ter deel viel, kocht daarvoor een land goed met bouwland en adopteerde teven» een 14-tal arme weeaen, aan wie hU deze bezittingen ter beschik king stelde om op deze wijze zijn blijdschap te toonen. (C.D.) United Prees meldt van goed ingelichte zijde te hebben vernomen, dat Stalin de Poolsche tegenvoorstel len voor de bijlegging van het Poolsch-Sovjet-Russische conflict van de hand heeft gewezen en de Brit sche regeering verzocht heeft te be werken, dat het standpunt van de Sovjetunie doorgezet kan worden. De Britsche admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat het voorpost schip „Cap d'Antlfer" verloren is ge gaan. Naar de zender Moskou meldt, is thans ook een Sovjet-gezant voor Addis Abeba benoemd. De president van Columbia, dr. Alfonso Lopez, heeft officieel bekend gemaakt, dat hij van de verdere uit oefening van het presidentschap af ziet. Voorts heeft hij een nieuwe re geering gevormd, die de verkiezingen voor het presidentschap moet voor bereiden en zijn aftreden volgens de grondwet moet uitvoeren, - Naar de Britsche berichtendienst uit Algiers meldt, heeft de openbare aanklager, generaal Weiss, In het proces tegen den voormallgen Fran sehen minister van binnentandsche zaken, Pucheu. de doodstraf ge- eischt. Ex-koning Petsr van „Joego slavië" is, naar de Brltscho berich tendienst meldt, Donderdag In En geland aangekomen. BERLIJN OPNIEUW AANGEVALLEN. Formaties Amerikaansche bommenwerpers, die Donder dagmiddag Duitsch gebied wa ren binnengevlogen, hebben, naar het D.N.B. verneemt, ge- bruik gemaakt van de aan eengesloten laag nevels om opnieuw een terreuraanval op Berlin te richten, In woonwij ken van eenige stadsdeelen ontstond schade en werden verliezen onder de burgerbe volking veroorzaakt. De bommenwerpers werden op den heen- en terugweg, vooral echter boven Groot- Berlijn, beschoten door batte rijen zwaar en zeer zwaar luchtdoelgeschut. Het afweer vuur, dat in sommige fazen van de gevechten bijna trom melvuur werd, bracht den gol ven vijandelijke bommenwer pers gevoelige verliezen toe. Naar het -D.N.B. verneemt is reeds geconstateerd, dat een aantal toestellen zijn neerge schoten. Waargenomen werd, hoe verscheidene bommenwer pers, fel brandend als fakkels, uit den mellcachtigen nevel stortten en de volgende se conden reeds op den beganen grond te pletter vielen. Naar het D.N.B. verneemt, werden het Rittberg-zieken- huis, het Hubertus-ziekenhuis en het Hindenburg-hospitaal alsmede een barak van het Roode Kruis, zwaar getroffen. Begrijpelükervvijze viel hierdoor een groot aantal slachtoffers te betreuren. Daarenboven vie len de bommen in zuivere woonwijken van de rijkshoofd stad. Op hun vlucht naar Berlijn hebben formaties Amerikaan sche bommenwerpers een vrij groot aantal brisantbommen neergeworpen op woonkolonies van de stad Hannover. Dank zij de uitstekende luchtbescher mingsmaatregelen was, naar aan het D.N.B. wordt mede gedeeld, de schade naar ver houding gering. Petroleum voor verlichting. Om misverstand te voorko men vestigt het departement van handel, nijverheid en scheepvaart er de aandacht op, dat op den met 56 verlichting gemerlcten bon van de bon kaart S 121 tot en met 31 Maart 1 liter petroleum kan worden gekocht Op landmijn getrapt. Toen twee mannen, wonen de te Steenbergen en werk zaam te Bergen op Zoom, zich in de bosschen waagden, niettegenstaande op het ge vaar hiervan meermalen is ge wezen, had een hunner het on geluk op een landmijn te trappen. Deze ontplofte, met het gevolg, dat van den ruim 50-jarigen J. de rechtervoet tot boven den enkel werd af geslagen, terwijl de tweede persoon diepe vleeschwonden bekwam. Een Ei'ndhovenaar, die zich voor den Bosschen po litierechter te verantwoorden had, kon op een weinig roem- rijk record bogen. Hjj had nl. kans gezien in de laatste drie decennia 32 vonnissen op zjjn straflijst te vergaren. Ditmaal had hïj zich schuldig gemaakt aan fietsendiefstal. Het werd het maximum zes maanden. Te Nijmegen It op 69-Jarigen leeftijd overleden prof. mr. B. M Taverne, vice-president van den Hoo- gen Raad. welke functie hij sedert 3 Januari 1939 bekleedde. Overeenkomstig den wensch van overleden oud-prealdent van Finland Svinhufvud, vOUd In zijn geboorte plaats Luumaekl In Oostelijk Finland in alle stilte de begrafenis paatc. GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN Van 5 t/m 18 Maart. I1/12A Brood 4 rts. brood of gebak. II/12B Brood 1 rts. brood of gebak. 11/12 Beschuit 1 rts. beschuit 058/059 Alg. 1 rts. brood. gebak of bloem. 060 Alg. 250 gr. havermout. D 21 Res. 250 gr gort. E 21 Res. 250 gr." rijst of gort. 11A Boter rt3 boter. 11B Boter rts. bak- en braadvet. 12A, 12B Boter *4 rts. margarine. 10B Boter 250 gr. 20 4- of magere kaas. 061 Alg. 100 gr. 20 J_ of magere kaas. 11 Melk 1% liter melk. D 22, E 22 Res. 5% liter melk, 11 Taptem. 1% 1. taptemelk. 11/12A Vleesch 1 rts vleesch, 11/12B Vleesch rts. vleesch. 11/12 Aardapp. 2 kg aardapp. 11/12 Toeslag 1 kg aardapp. 062 Alg. 500 gr suiker. 063 Alg. 250 gr.'jam. 064 Alg. 250 gr. koffiesurr. 065 Alg. 1 rts. verv.middelen. 11 Versn. 150 gr. versnap. 11/12 Tabak 1 rts. sigaren, tabak of cigaretten. Alle bonnen züo veertien dagen gel dig. uitgezonderd 10B. 12A. 12B (Boter) 5 Maart t.m. 15 April. 049, 050 Algemeen. C18. D18, E18. E19 Reserve 20 Februari t-(n. 18 Maart. R 01 Tabak 26 December t.m. 29 April. Bon 11 Aardappelen en 11 Toeslag geldig tot en met 11 Maart. Eerstvolgende bonaanwljzlng op 19 Maart voor alle artikelen, uitgezon derd: Vervangingsmiddelen op 2 April. Kinderdrankpoeder op 2 April. Koffiesurrogaat op 16 April. Scheerzeep op 30 April. Slecht» aan de fronten wordt over het lot van ons vaderland beslist! Slechta aan de fronten. Ja. daar ligt de beslissing. Een der belang rijkste fronten is ongetwijfeld DE ZEE, sinds eeuwen het terrein, waar de Nederlander zich het beste thuis voelt en waar ons volk zUn grootste triomfen vierde. Volk van Nederland, keert U niet af van de zee. laat anderen U den weg naar zee niet versperren! Be denkt. dat de zeevaart de stuwende hartslag van ons Volk is en zeer ze ker gezegd mag worden: ..ZONDER ZEEVAART HEEFT NEDERLAND GEEN TOEKOMST MEER". Strijdt derhalve mee voor Euro pa's vrijheid ter zee en meldt U al* vrijwilliger btj de Kriegsmarine! Aanmelding staat open voor lede ren Nederlander van 1745 jaar. Inlichtingen worden verstrekt door de Marineannahmestelle West flir Germ. Fretwïllige. Piompetoreneracht 24. Utrecht, het S8-Ersatzcomtnaodo Niederlande. Den Haag, Korte Vijver berg 5. Nebestellen: Amsterdam: Dam 4, Alkmaar: Langestraat 5: Gro ningen; Heerestraat 46; Enschede: Hengeloschestraat 30 en Heerlen: Sa- roleastraat 25 en door alle Hafeu- en Ortskommandanturcn in Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1