DE RAMP TE ENSCHEDE EN NIJMEGEN. Een verslaggever van het Dbld. v. h. Oosten, die een be zoek bracht aan de door An glo- Amerikaansche vliegtuigen geteisterde steden Enschede en Nijmegen, schrijft hierover O.m.: De binnenstad van Enschede ls zwaar getroffen. Groote en bekende winkelpanden gingen in vlammen op. Het meest treft hier de complete verwoesting van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek, een cultui'eel bezit waarop Enschede zeer trotsch was. Diverse arbeiderswijken zijn ten deele tot een puinhoop verworden. Heele straten zyn vrijwel in vlammen opgegaan. Aangezien duizenden brandsta- ven tegelijk uitgeworpen wer den, waardoor op heel veel plaatsen, men kan gerust zeg gen op honderden plaatsen te gelijkertijd branden gesticht werden, stonden de brandweer e.a. hulpdiensten eigenlijk voor een hopelooze taak. In een straat als de Borneostraat, is vrijwel elk huis getroffen. Ook het fraaie nieuwe gebouw der Chr. Geref. kerk ging in vlam men op. Ook het kerkgebouw Bethel van de vereen. Christen dom ging te niet. Bekende scholen bleven niet gespaard. Een ernstig verlies is voor Enschede ook, dat het groote complex van de Ambachts school voor Enschede en Om streken geheel uitbrandde. In deze school waren ook de ma. chinistenschool en de M.T.S. voor Oost-Nederland geves tigd. Op tal van plaatsen wer den fraaie huizen, groote vil la's door brandbommen onher stelbaar beschadigd. Men kan spreken van een schier onherstelbare schade. Alleen het aantal dooden be perkt zich tot ruim 30 tot dusver. Duizenden en duizenden men. schen zijn dakloos geworden, wat bij den heerschenden wo ningnood een onoverzienbare ramp beteekent. De bevolking van Enschede heeft, voor zoo ver zij niet zelf door de ramp persoonlijk getroffen werd, prachtige staaltjes van mensch- lievendheid betoond. De tegenstellingen bleven ook niet uit. Hyena's doken op in den vorm van laaghartige dieven, die zich niet ontzagen te rooven en te stelen waar zij maar een kans hadden. Het '-s te hopen, dat over dezulken snel en streng recht gedaan zal worden. Verschillende diensten heb ben. spontaan of georganiseerd in het leven geroepen, prachtig werk geleverd, waaronder ook genoemd moeten worden meis jes van den Jeugdstorm, Ned. Volksdienst, Ned. Arbeidtsfront en de Arbeidsdienst. Nijmegen. In Enschede is het heel erg; toch is het nog maar een scha duw van de verschrikkelijke verwoesting, die in Nijmegen is aangericht. Slechts enkele minuten is een groep Anglo- Amerikaansche vliegtuigen bo ven de stad geweest en de ver- schrikking, die zij in die korte oogenblikken aanrichtte, tart alle beschrijving. Men kan zeg gen, dat de oude historische stad Nijmegen van haar cen trum beroofd is. De bommen en de daarop gevolgde branden hebben een verwoesting aange richt, waarvan men zich nau welijks een voorstelling kan vormen. Niet alleen, dat dui zenden menscken alles verlo ren, doch er zijn ook honder den en xonderden dooddh. Nog tal van slachtoffers liggen on der de puinhoopen en moeten der de piunhoopen en er moe ten zelfs schuilkelders zijn, waar huizen op neerstortten, en die nog niet geopend kon den worden. Onmiddellijk na het bom bardement lagen tientallen doode-1 en gewonden in de stra ten verspreid. Naast het geloei der vlammen en de ontploffin gen, hoorde men het hartver scheurende gekerm der gewon den, waarvan velen niet onmid dellijk geholpe-; konden wor den, omdat ook hier de ver schillende diensten onmachtig waren allen J'rect te helpen. Men stond voor ontzettende ru ines en zelfs dagen na deze ramp is het tooneel van' de verwoesting r niet geheel overzienbaar. Men spreekt van 1000 dooden, maar het kunnen er ook meer zijn. Zeer zeker zijn 3000 huizen, waaronder belangrijke panden, beroemde kerken, groote hotels en tal rijke scholen verwoest. Onder de puinhoopen van een katho liek schoolgebouw lagen vele zusters en kinderen bedolven. Nijmegen, een der alleroud ste steden van ons land, is Dinsdag getroffen door een verschrikking, die haar weerga, in haar geheele geschiedenis niet vindt. Vast staat ook, dat hier uitsluitend de burgerbe volking de klappen opgevan gen heeft en men vraagt tever geefs naar de militaire raison van dezen gruwel, waardoor Nijmegen getroffen is. Wel treft een zware verent- woordelijkheid degenen, die schuldig zgn aan deze cata strophe. In de St. Jozefkerk ls een plechtige Heilige Mis opgedra gen voor de zielerust van de acht zusters van het gezel schap J.M.J. Donderdag a.s. zal op verzoek van de ouders in dezelfde kerk een plechtige Requiemmis worden opgedra- fn voor de zielerust van de zusters en de 22 kinderen van de Montessorischool, die bij de ramp zijn omgekomen. Hoofdredacteur: J. C. Visser. Vliesln- Aigcmeen redacteur, Al Gterse Middelburg; Stadsnieuws, de Voogd. VJlssingen en J. P. Ph. Doorenboe Middelburg; Gewestelijk nieuws: M van Benthem, Goes en R. F H. L. Bondag. Oostburg; Haagsen redacteur mr. J. de Wit; Adverrentlechefvoor Mid delburg: C. P. Buljs. voor VlissiDgeu Rijiacboer. Sport Van Zeelandla-zijde (s geschreven over meer activiteit van clubbestu ren. Maar heeft men wel eens goed nagedacht over de moeilijkheden, waarmede In het bijzonder de Vlis- singache vereenigingen te kampen hebben. Wat de terrelnmoeilükheden betreft, deze zijn al zoo vaak ter sprake gebracht, dat hierover niets r gezegd behoeft te worden. Maar de Vlissingsche vereenlglngen worden, wat betreft de spelers, voor veel grootere problemen geplaatst, dan welke andere vereeniging ook. Niet alleen dat er veel spelers elders te werk zijn gesteld, doch daarnaast is cr nog een groot aantal die tijdelijk elders op Walcheren of Zuid-Beveland woonachtig Is. In verband met de verkeersmoeilijkheden Is het voor hen ten eenenmale onmogelijk aan wed strijden deel te nemen, zoodat noodgedwongen hun vereeniging voor b(Jna onoplosbare kwesties plaatsen. „Vlissingen" bijv., kwam in hel begin van de competitie nog met vier elftallen uit, doch zag zich reeds na enkele wedstrijden gedwongen haar 3e en 4e elftal terug te trek ken wegens gebrek aan beschik bare spelers. Als. gevolg hiervan komen er thans In het 2e elftal spe lers uit, die in normale omstandig heden een plaats in het 4e elftal zouden krijgen. Ook „De Zeeuwen" en „E.M.M." hebben met dergelijke moeilijkheden te kampen. Het argument door „Goes" aange voerd, dat zU gezorgd heeft voor voldoende reserves om de open geval len plaatsen aan te vullen, komt vanzelfsprekend voor de Vlissingsche vereenlgingen niet in aanmerking. Het Is wel wat ver gezocht om resul taten, door „Goes" en „ZeelancLa' behaald, daaraan toe te schrijven Immers Iedere vereeniging tracht zooveel mogelijk zelf zijn spelers materiaal aan te kweeken. et advies om clubavonden, zaal- training e.d. te houden kan onder dergelijke omstandigheden ook niet Ir vervulling gaan. Wanneer een veree- niging geen kans ziet om de spelers bij elkaar te krijgen voor wedstrijden, dan kan een ieder wel nagaan, dat er van dergelijke bijeenkomsten hee- lemaal geen sprake kan zijn. Dat bijv. het „Vllssingen"-be6tuur steeds blijk heeft gegeven van vol doende activiteit heeft z|J onder nor male omstandigheden duidelijk bewe zen, daarvan waren de resultaten een sprekend voorbeeld. Reeds In 1930 waren zij het, die voor haar leden clubavonden, zaal- en veld- tralning Invoerden. Wat de opmerking van den voor zitter van „Verseke" betreft, deze uit het oogpunt van „Yerseke" bekeken, aannemelijk. Doch laten wij eens aannemen dat zoowel „Zee- landia" als „R.C.S." weer naar de klasse zouden promoveeren, zou dan het spelpeil er mede gebaat zijn. wanneer ook „Yerseke", zou het een goede kans op promotie hebben, haar intrede in de 2e klasse zou doen? Nu blijkt reeds duidelijk, dat •Zeelandia" en „R.C.S." te sterk voor haar zijn, terwijl men deze ver- eenigingen bij een eventueele promo tie toch niet als de sterkste 2e klas- sers zou kunnen beschouwen. Het is -Juist wel eens goed dat er thans In 3e klasse een paar vereenlgingen die belangrijk boven de andere uitsteken. Dat komt het spelpeil ten goede. De Japansche vloot. „Waarom heeft de Japan sche vloot zich tot dusver nog niet in den strijd gemengd? Deze vraag werd gesteld en beantwoord door admiraal Ta kahasji, voormalig opperbevel hebber van de Japansche vloot, in een rede voor arbei ders uit de bewapeningsindus trie op het eiland Koesjoe. Een aantal eilanden in het Zuid?lgkfe deel van den Stil len Oceaan zrjn reeds door den vgand veroverd, zoo zei de ad miraal. Dit is echter geen re den tot pessimisme. De oor logvoering ter zeer verschilt van den oorlog te land. De vij anden hebben bovendien ieder klein eiland met. de zwaarste verliezen moeten betalen en zg hebben tot dusver op geen enkele wijze de Japansche vlootmacht kunnen aantasten. Hoe dichter de vijand bij Japan komt, des te groot er zullen de verliezen zijn. Het Japansche volk moet weliswaar oplettend en waakzaam zijn, doch niet verontrust. Ik zelf, aldus zei- de TakahasjL, wacht een nog dichter bijkomen van den vij and met de grootste kalmte aJ, omdat dan de mogelijk heid bestaat de vijandelijke vlootmacht te vernietigen en Australië te veroveren. Radioprogramma Donderdag. Hilversum I. 414.4 M. 12.15 Hongarla; 12.45 Nieuws; 13.00 Land en volk brengt...; 13.05 Ork. Krevelen; 14.00 Ken man, eer vrouween paard; 14.15 Orgelspel 14.SO Muscctte-ork.; 15.00 Violoncel plano; 15.30 Koffergram.16 Do Omroepork.; 16.45 Nieuws; 1" Ork. Maeman17.30 Nieuws In notedop; 17.40 Zang en orgel; IS.00 BNO; 18.05 Omroep Opern-ork.18.45 Brandende kwesties: 19.00 Nieuws 19.15 Conèertgcliouw-ork.21.00 Kn mermuziek; 21.30 Hoe wordt een lier gezongen? (VI); 22.00 Nieuws; 22.15 Gevar. avondeonc.23.2524.00 Ka mermuziek. Hilversum II. 17.00 Kamermu ziekconcert; 18 00 Lichte muziek; 19.00 Nieuws en reportage 19-15 Voor jeugd; 19.20 Concert; 20.15 roemde wedstrijden; 20.30 Gra 21.45 Avondwijding; 22.00 Nieuws. Wat de meening over „Middel burg" aangaat, daarmede kunnen wij vereenigen, wat betreft het terug grijpen op oudere spelers. Wanneer deze plaatsen door Jongeren hadden kunnen ingenor-en worden, zouden' de resultaten net minder geweest zijn lan nu het geval is. En men heeft aarmede dit voor, dat zij In de ge legenheid zouden zijn gesteld zich het spelpeil van de 2e klasse te passen. Iets waarop zij mis schien nu nog Jaren moeten wachten. Bovenstaande bevestigt dus de mce- nlng, dat sommige vereenigingen met zulke groote moeilijkheden te kampen hebben gehad, dat van normale krachtsverhoudingen niet meer gespro ken kan worden. Men zou haast aan „nood-elftallen" gaan denken. En die zouden dan een normale com petitie hebben gespeeld I ADIiLAAR-PRODUCT - PRIMA Feuilleton TWEE ZUSTERS 58) door B. REEN. Corrie's gedachten waren nooit moordlustiger dan op dat wanhopige oogenblik, toen ze zich omdraaide en Bert's onderzoekenden blik ontmoet te. „Paps praat over dingen waar hij niet het minste ver stand van heeft", stelde ze hem haastig gerust. „Laten we maar gaan wandelen, Bert, dan zal ik je vertellen, hoe al les precies in elkaar zit". Bert knikte zwijgend en sa men gingen .ze naar buiten. Gelukkig voor Corrie zei Bert de eerste vijf minuten geen woord, zoodat ze alle gelegen heid bad te overdenken wat ze hem zeggen zou. „Nou, vertel dan maar eens. wat je vader bedoelde met jouw verloving met dien Leo Bakker", begon hij eindelijk. „Je denkt, dat ik je bedro gen heb. Dat kan ik aan je gezicht zien. Hoe kun je zoo oordeelen, Bert, voordat je ge hoord hebt, wat ik te zeggen heb?" „Toch ben ik niet iemand, die overhaast zijn oordeel velt", zei Bert langzaam. ,,Zeg wat je te zeggen hebt, Corrie". Het was geen aanmoedigend begin, maar Corrie maakte ervan wat ze ervan maken kon. Terwijl ze sprak, kneep ze zenuwachtig haar zakdoek tusschen haar vingers samen. „Het is waar, dat ik Leo Bakker aanmoedigde onze zaak te bezoeken'.' bekende ze. „In de eerste plaats was dat, omdat hij nogal royaal was met geld "en vader heeft derge lijke klanten nu eenmaal noo- :!ig om het bedrijf op gang te •enen houden. Waarschgnlijk hoopte Ik ook. dat hij me we' ■>ena hier en daar mee naar toe zou nemen. Vooi'fnt kende, Bert, en besefte hoe 'lukkte een man een meisje kon maken, zelfs al gaf hij niet al zijn geld voor haar uit, was ik erg dol op amuse ment". Dat brokje waarheid, dat ze nu vertelde, maakte op Bert een sympathieken indruk. Cor rie zag dat aan een ontspan ning, die van zijn gezicht viel te lezen. „De eerste keer, dat ik met Leo Bakker uitging, was naar dien dansavond op „Wel gelegen". ging ze haastig ver der. „Hij gedroeg zich toen allermiserabelst en ik ging er vandoor. Het was daarna, dat ik merkte, hoe dol Leo op mijn zuster was. Ik denk, dat ze wel eens met elkaar uit zijn gegaan, zonder dat een van óns het gemerkt heeft". „Ik heb dat gemerkt, toen ik onlangs de manége passeer de en haar daar met dien vent aantrof", zei Bert fronsend. Deze bevestiging van haar leugen, die Come niet had verwacht, was haar buitenge woon welkom. „Kunnen we niet gauw gaan trouwen. Bert?" fluisterde ze zacht. „Als we eenmaal man en vrouw zftn en jij dan een baan buiten Baandrecht kunt vinden, dan kunnen we Paula misschien een poosje bij ons nemen, tot ze dien Bakker vergeten is". „Dat is een erg edelmoedig voorstel, m'n kind", zei Beft vriendelijk. „Maar ik zal toch eerst aan je vader moeten be wijzen, dat ik geen dief ben". Verduisteren van 27 Febr.4 Maart: van 18.30—7.15. De maan gaat morgen te 2.35 onder en komt te 11.27 op. MIDDELBURG Konijn gestolen. Een bewoner van den Ouden Vlïss. weg deed aangifte van diefstal van een konijn uit eeu hok. Een onderzoek wordt in gesteld. In spertijd op straat, P. J. K. alhier werd in sper tijd op straat aangetroffen Hij werd naar het politiebureau overgebracht en tot des och tends 4 uur ingesloten. Met een aan kosten onderworpen poli- tioneele waarschuwing kon hy huiswaarts keeren. Men schrijft ons: In het filmjournaal in de bi oscoop wordt te zien gegeven hoe een ets tot stand komt. Het interessante hiervan is, dat de film den jongen kun stenaar Toon Plurjmers voor het voetlicht brengt, die ge boortig is uit Middelburg. Deze schilder en etser is zijrn carrière begonnen als vakman schilder, werkte zich in zijn vrijen tijd op tot leeraar m.o. teekenen, bezocht de academie in Antwerpen en de Rijksnor maalschool voor Teekenleera- ren te Amsterdam. Hij is een leerling van de schilders Gerard Jacobs, prof. Opsoueer (Antwexpen) en van den professor Peeters (voor etstechniek). Eerste ridderkruis voor koopvaardijkapitein. De Führer heeft den 55-ja- rigen gezagvoerder der koop vaardij Paul Hellmann, kapi tein van den blokkadebreker motorschip „Osorno", het xid- derkmis van het ijzeren kruin verleend:. Daarmede werd in dezen oorlog voor het eerst een gezagvoerder der koopvaardij met deze hooge militaire onder» scheiding van dappeiiieid gede coreerd. Hellmann heeft de „Osorno" tweemaal met be langrijke lading voor de oorlog voering. ondanks talrijke be dreigingen van den vijand, van Japan naar Duitschland over gebracht en daarmede een oor- ogsbijdrage van de hoogste be teeken is geleverd. In de Chineesche zee werd de „Osorno" tweemaal door duik- booten achtervolgd en zonder succes aangevallen. Later in het Zuidelijke deel van dén At- lantischen Oceaan werd het vaartuig tweemaal door vijan delijke vliegtuigen met boord- wapens beschoten en tot stop ten gemaand. Door zich voor Tingelschman uit te geven wist Hellmann ook aan dit gevaar te ontkomen. Dezelfde truc ge lukte hem nog eens, toen de „Osorno", nabij de Engelsche kust door vliegtuigen tot stop pen werd gemaand. Nog voor dat Hellmann zich aan de hoe- Ie van Duitsche torpedojagers kon toevertrouwen, werd zijn schip door een Sunderland- vliegboot aangevallen, die ech_ ter kon worden neergeschoten voordat zij haar bommen uit wierp. Vervolgens bereikte het schip onder beschenning van Duitsche zeestrijdkrachten vei. lig en wel de haven van be stemming. Ie keeiee wééc 9L. T*nt hml (Wordt vervolgd). d, H«t> CteoiMi* «n

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 2