'ROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Hernieuwde Sovjet-aanval N.W. van Newel. ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of ƒ2.42 per Kwartaal, o per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct. .DVERTENTIEPRUS: Per m.m. I2J ct., minimum per adver- ;eretjjeütle 2.05. By abonnement speciale prijs. Kleine advertenties .maximum 5 regels) 58 cent, dienstaanvragen en dlenstaanbie- lingen 50 ct. „Brieve- of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct, meer. WOENSDAG 1 MAART 1944 DIT NUMMER BESTAAT UIT l 187ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 51 De Bureaux van ons Wad zQn gevestigd te: Vlissingen: Keaactle en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lijnen). Redact* na kantoortijd teL 578; Middelburg: Locdensche Kaal 29, Redactie tel. 3521, Admlnlatr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg: Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Bceedestraat 45, tel, 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 21. Het opperbevel der Duitsche 'eermacht deelde Dinsdag ieder Ten Oosten van Kertsj en in iet gebied van Kriwoi Rog zijn alrijke aanvallen der bolsje- 'isten met zware verliezen den vijand afgeslagen; ^—"plaatselijke penetraties werden den tegenaanval opgeheven. •1 In het gebied ten Zuiden van rgafle Pripjetmoerassen hield de ig, blaatselrjke gevechtsbedrijvig- aan. Ten Zuiden van de en ten Zuidoosten van stortten vry hevige vijandelijke aanvallen voor onze edilinies ineen. Op eenige penetra- RS'tieplekken werden de bolsje- 3Q^risten na verbitterde gevech- Jen vain man tegen man in 5uccfeen tegenaanval terug gewor pen. NJ Ten Noordwesten van Newel ofeing de vijand met verschei- «d&tie infanteriedivisies tot den tanval over. De zware gevech- 0-Cen van Maandag leverden een r Di'olledig afweersucces op. Ten Oosten van het meer var. r, ^leskau en bij Narwa hadden ;usttierhaal.de vijandelijke aanval- rg. en geen succes. Vijandelijke -1- >ewegingen en gereedstaande roepen werden door artillerie nie, liteengeslagen. ?evc Sterke formaties slagvlieg"ers k-/a -an de luchtmacht ondersteun- veiTjden de afweergevechten, voor- bij Kriwoi Rog, bij Doebno "jen aan het meer van Pleskau, v0eJÖoor met goede uitwerking i^aanvallen in scheei*vlucht te ondernemen op infanterie- en ^gemotoriseerde colomies der bolsjewisten. Talrijke voertui gen en verscheidene luchtaf- weerkanonnen werden vernield <Loor bommen of door beschie ting met de boordwapenen. In het hooge Noorden vernietig den snelle Duitsche gevechts vliegtuigen vijandelijke troe- penverblgfplaatsen aan den .vloermanskspoorweg. Bij de zware afweergevech ten in den Noordelijken sector van het Oostelijke front heeft zich de tweede Letlandsche SS- vrijwilligersbrigade, onder be vel van den eikenloofdrager SS- Oberflihrer Schuldt en van haar Letlandschen infanterie, commandant, den ridderkruis drager Standarteniföhrel Meiss, bijzonder onderscheiden. 'Ondernemingen van stoot troepen op het landingshoofd van Nettuno leidden tot plaat selijke stelHngverbeaeringen Aan het Zuidelijke front wer den vijandelijke aanvallen bij Castel forte en Terelle afgesla gen. Marine- en scheepsafweerge. schut hebben boven de haven van Boulogne van verscheidene in scheervlucht aanvallende vij andelijke vliegtuigen 2 viermo torige bommenwerpers en 1 tweemotorigen bommenwerper ■neergeschoten. Daarmede heb ben vlootstrijdkrachten en af weergeschut van koopvaardij schepen en van marine van 21 tot 29 Februari in totaal 22 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. reng *3 AMERIKA AN SCIIK or.rUBOMMEiWVERPERS BOVEN DUITSCHLAND. «dj Amerikaansche bommenwer- j .pers hebben, naar het D.N.B. 'verneemt, Dinsdagmiddag het .Duitsche rijksgebied aangeval- De vijandelijke vliegtuigen •wierpen hun bommen lukraak Lneer, hoofdzakelijk op lande- lijke gemeenten. Op enkele plaatsen in het gebied van Brunswijk ontstond schade. 'aml Gevaarlijk experiment, steil De 39-jarige H. Meyer en diens bz-oer H. J. Meyer te o jHardenberg hadden een mi- Tljtrailleurkogel gevonden en pro. nteijbeerden dit gevaarlijke voor- (Werp te doen ontploffen. Zij maakten een vuurtje en wier- i Slpen den kogel erin, met het ge- Djvolg dat deze explodeerde en *]dat beide broeders zeer ern- stig aan ^eenen en buik wer- den gewond. Zij zijn in het zie- jjoJkenhuis te Hardenberg opgeno. ekeJmen, waar de jongste broer TOater aan de gevolgen is over- ovc» léden. - Te Londen is officieel mede- I gedeeld, dat do Britsche Kruiser ..Sparta" verloren ie gegaan. Winter In Jiet. Oosten vroeger ten einde. Naar in Duitsche militaire kringen te Berlijn verklaard werd, loopt de winter aan het Oostelijk front vroeger ten ein de dan gewoonlijk. In 't Zuiden dooit het reeds, en de over gang naar de modderperiode is daar nog slechts een kwestie van enkele weken. In het mid den en het Noorden van het Oostelijke front vallen welis waar op het oogenbllk nog kou- degraden tusschen 12 en 15 gr. te constateeren, maar de weer kundigen verwachten ook hier een vroeg intreden van de re gen. en modderperiode. Deze weersomstandigheden spelen volgens de opvatting van ge noemde kringen stellig een rol bij de Duitsche overwegingen tot rechttrekking van het front en wel in dien zin, dat nog voor begin van de modderpe riode de gunstigste stellingen kunnen worden betrokken. Overigens constateert men algemeen ten aanzien van den toestand in het Oosten, dat ook de maand Februari den bolsje wieken niet de verwachte door braak van het Duitsche front en de door hen gewenschte be wegingsvrijfteid voor strategi sche operaties gebracht heeft. Te Nljmege" vo"d Zaterdag de begrafenis plaats van ongeveer 500 slacht d.e" Anglo-Amerikaanschen terreuraanval op Nijmegen. Over .yatn* de plechtigheid op de begraafplaats. CNF/H Brusse.'Pax n Twintig doodvonnissen. TWINTIG NEDERLANDERS TER DOOD VEROORDEELD. Bekendmaking van den Hüheren SS- und Polïzeiführer Het Polizeistandgericht Den Haag heeft op 28 Februari 1944 de volgende Nederlanders als saboteurs ter dood veroordeeld: 1. Den bouwkundige Klaas Postma. geboren 25 Dec. 1904 te Meppel. 2. Den ambtenaar Roger Henri Rene Abma, geboren 17 Mei 1919 te Roosendaal. 3. Den pianostemmer An drees van Beek, geboren 9 Mei 1909 te Apeldoorn. 4. Den jood Leo Fischer, ge boren 11 Februari 1897 te Sa- motsjin. 5. Den betonemailleur Alber- tus Henri Hey, geboren 20 April 1915 te Utrecht. 6. Den instrumentmaker Cor nells Hey, geboren 27 Novem ber 1919 te Utrecht. 7. Den belastingbeambte Leonardus Cornells Hey. gebo ren 2 Februari 1914 te Utrecht. 8. Den notarisklerk Johannes Holswilder, geboren 16 Febr. 1902 te Schoonhoven. Den jood Karei Keizer, ge boren 14 Mei 1911 te Amster dam. 10. Den timmerman Christi- aan Kerkhof, geboren 9 Octo ber 1900 te Leeuwarden. 11. Den accountant Hans van Koetsveld, geboren 23 Novem ber 1918 te Rotterdam. 12. Den jood Heinz Loewen- stein, geboren 17 Februari 1919 te Den Haag. 13. De student Jacobus Ale xander Martens, geboren 10 Augustus 1923 te Haarlem. 14. Den bankwerker Egber- tus Maria Meulenkamp, gebo ren 3 Mei 1916 te Kampen. 15. Den kantoorbediende Hu. bert van Oorschot, geboren 30 December 1919 te Medan (In dië). 16. Den reiziger Herman van Roon, geboren 23 Mei 1922 te Rotterdam. 17. Den kantoorbediende Thomas Franciscus Hendrikus Spoelstra, geboren 24 Mei 1914 te Utrecht. 18. Den student Pieter Ver- hage. geboren 17 November 1921 te Vrouwenpolder. 19. Den huisslachter Jan van der Voort, geboren 1 Juni 1923 te Jutphaas. 20. Den kantoorbediende An- tonius Josephus Rudolphus Hegge, geboren 11 December 1920 te Den Haag. Het vonnis werd in de vroe ge ochtenduren van 29 Febr- voltrokken. Bij twee veroor deelden. den betonemailleur Al- bertus Henri Hey en den huis slachter Jan van der Voort. ..erd het voltrekken van - de doodstraf door den Gerichts- herr uitgesteld om de kwestie van gratieverleening te onder zoeken. Drie andere gevallen, die bij het Polizeistandgericht waren ingediend, zijn overgebracht naar het Duitsche Obergericht, daar het bij deze geval len gaat om indïvidueele bedrijvers van misdaden, die geen lid zijn een terreurorganisatie. Ten aanzien van het vorenstaande wordt het volgende medegedeeld: Het Polizeistandgericht moest in dit proces bezig houden met een organisatie van verzetpleging en ter reur, die zich „Oranje Vrijbuiters' noemde en haar centrgies had in Utrecht. Woerden en Epe (Gld.). De leden betitelden zich zelf als terro risten en werkten volgens bolsjewis tische methoden. De organisatie was naar militair voorbeeld ingericht droeg alle kenmerken van een uitge sproken geheime terreur- en organisatie. Het grootste deel de 20 voorgeleide beklaagden had een verklaring onderteekend, waarbij zij zich tot medewerking verplichtten, Daarbij is het kenmerkend, dat tot de kring van de daders 3 volle Joden behoorden, onder wie een uit Duitsch- land geëmigreerde te slechter naam en faam bekend staande Jood, 18 PLUNDERAARS TE NIJMEGEN GEFUSILLEERD. Een speciale verslaggever van de Haagsche Crt. meldt uit Nijmegen o.m.: Heeft het niet getroffen deei der bevolking grootendeels ge toond, dat het met de getroffe nen meeleeft en het geleden leed zooveel mogelijk tracht te verzachten, toch zijn er ook nog misdadige elementen ge weest, die het bestaan hebben te plunderen. Met hen is ge lukkig korte metten gemaakt. Reeds 18 hunner hebben voor hun schanddaad met het leven moeten boeten, terwijl nog een aantal anderen hetzelfde lot wacht. Verplichte teruglevering van verpakkingsmiddelen. In de Staatscourant van 28 Febr. 1944 is een beschikking versohenen, krachtens welke men verplicht wordt alle ver pakkingsmiddelen terstond na gebruik of binnen den overeen gekomen termijn aan den le verancier terug te geven, voor zoover tenminste de terugleve. ring tusschen leverancier en af nemer is overeengekomen. Een dergelijke overeenkomst is ook aanwezig, indien op de verpak king de teruglevering geëischt wordt en de afnemer deze ver pakking aanvaardt. De leve rancier wordt verplicht de ge bruikte emballage terug te ne men. Niet nakoming van deze verplichting kan bestraffing volgens het economisch sanctie- besluit ten gevolge hebben. Bij den Jongsten luchtaanval op Londen. hebben luitenant-generaal Giffard Ie Quesne Martel, de vroe gere commandant van het Britsche pantsercorps en leider van de mili taire delegatie te Moskou, alsmede de parlementaire secretaris van hel Britsche ministerie voor openbare ge zondheid, den dood gevonden. deze verklaringen onmiddellijk onder teekend hadden, maar feitelijk niet medewerkten, doch andere leden tot daden van geweld opstookten, terwijl zij zelf op den achtergrond bleven zich bezig hielden met geldzaken met de verdeeling van de geroofde levensmiddelen, en textielbonnen. Het is ondubbelzinnig gebleken, dat deze joden tot de toonaangevende leden van de organisatie behoorden en dien overeenkomstig zijn opgetreden. Met dit vonnis van het standge- richt wordt een geheele reeks moord en roofovervallen geboet, waaronder de bijzonder wreede en geniepige overvallen op het echtpaar Boyinga, op de echtelieden Ouds Tedt, op den boer de Ruiter en op de vrouw de Marsma. Voor de werkwijze van de daders is het kenmerkend, dat zij ook w looze vrouwen niet spaarden en haar alleen daarom neerschoten om lastige getuigen uit den weg te ruimen. Voorts I* het kenmerkend, dat de moordenaars hun slachtoffers met onschuldige verzoeken aanklampten om hen dan zeker en verrassend kunnen neerschieten. De gebeurteni sen toonen met volkomen duidelijkheid aan dat hier 3prake Is van bolsje wistische methoden. Voorts is hiermee geboet een reeks van roofovervallen op distributiekan toren, die bedreven werden, hoewel de daders wisten dat door het roo- ven van de levensmiddelenkaarten enz, de geheele bevolking van de ge meente te lijden had. Bij de uitvoe ring van deze roofovervallen hebben zü van tevoren geweten, dat zij het leven en de gezondheid van de amb tenaren en van hun eigen volksgenoo- ten ten zeerste in gevaar brachten. Dat bleek ook uit ;het feit, dat. in openbare gebouwen waar veel publiek kwam, tijdbommen werden gedepo neerd. Het proces heeft ook aangetoond, dat de daders de geroofde levensmid delenbonnen in .de eerste plaats ten bate van zich zelf besteedden en in den clandestïenen handel verkochten. Ook In dit proces werd het bezit van wapenen in handen van leden eener verzetsorganisatie, zooals In het algemeen elk onbevoegd bezit var wapens, als een zware misdaad be schouwd tegen de verordening tei bescherming van de openbare orde. zoodat alleen in deze overtreding reeds de doodstraf lag opgesloten. HONDEN- EN KATTENBROOD. Van 1 t.m. 31 Maart 1944 worden op bon no. 23 van de voederkaarten voor honden de zelfde hoeveelheöep honden brood beschikbaar gesteld als op den bon voor de afgeloopen periode. Op bon no. 23 van de voederkaart voor hondenbrood (groep K) wordt voor vermel de periode 1kg. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 Maart 1944 is bon no. 23 on geldig. Kookkaarten voor petroleum. De uitreiking van kookkaar ten voor petroleum „U 403" door de distributiediensten, is wegens onvoorziene omstan digheden uitgesteld en zal eerst nè, 3 Maart a.s. een aan vang nemen. N.A,D.-Oostkorps 20. Het pionierswerk, dat Ne derlandsche arbeidsmannen in den zomer van 1943 in 't Be- zirk Bialystok verrichtten ten behoeve van Europa in het algemeen en van Nederland in het bgzonder, zal in 1944 wor den voortgezet. Wederom zal een N.A.D.-korps vrijwillig naar het Oosten gaan om daar ontwateringsrwerken uit te voeren. Het klimaat daar ginds bleek, evals de voed in sr. ae legering en de overige le vensomstandigheden uitste kend voor de Nederlanders te zijn. Zeer sprekend daarvoor is het feit, dat talrijke vrijwil ligers van 1943 zich ook Voor het nieuwe Oostkorps hebben gemeld. Daarnaast richt de Nederlandsche arbeidsdienst een oproep tot alle Jon ge Nederlanders, die den leeftijd van 17 Jaar hebben bereikt en die zijn geboren In de Jaren 1925, 1926 en 1927, om deel te nemen "aan dit grootsche werk In Nederlandsch ver- band dus in de uniform van den N.A.D. en onder Nederlandsche lei ding. Van belang Is ook de bekend making, dat vrijwilligers, die zulks verdienen, gedurende dezen Inzet In de Oostelijke gebieden kunnen worden bevorderd en later, In Nederland, worden aangsteld als N.A.D.-kader lid. Ofschoon de deelneming aan Oostkorps 20 slechts 4J maand zal duren en de vrijwilligers reeds in den aanvang van Augustus 1944 zullen terugkeeren, worden de mannen ge acht hun aröeidsdienstpllcht volledig te hebben volbracht. De aanmelding is opengesteld t.m. 7 Maart a.s. bij 't N.A.D.-aanmel dingsbureau, onder hetwelk de woon plaats van den desbetreffenden vrij williger ressorteert (opgave daarvan verstrekt de burgemeester), Svinhufvud overleden. Naar officieel wordt meege deeld, is de voormalige presi dent van de Finsche republiek Pehr Evind Svinhufvud op zijn landgoed in Luumaekl in den ouderdom van 83 jaar over leden. Van 1907 tot 1912 was hij president van den Finschen landdag, in 1918 werd hij be noemd tot rijksregent. Van 1930 tot 1931 was hij staats president, van 1931 tot 1937 was hij president der republiek. NEDERLANDERS IN DE WIKING. Bij do divisie Wiking zvjn. naar men weet, ook Nederlandsche vrij willigers ingedeeld, die evenals de overige tot deze - formatie behoorende strijders, krachtens hun roeping en ideaal, zijde aan zijde met de Duit sche troepen vechten tegen de bosje- wistische legerscharen. In de nadere berichten over den omsingelingsslag bij Tsjerkassy wordt thans eveneens met groote voldoening gewag gemaakt van het optreden der divisie Wiking. welker actie er evenzeer toe bijgedra gen heeft, om den opzet der Sovjet- Russische legerleiding om de hij Tsjerkassy omsingeld geweest zijnde Duitsche troepen te vernietigen, te verijdelen. Meldt U en strijdt mee in de rijen del" Waffen-S8. Alle inlichtingen SS- Ersatzkomraando Niederlande. Den Haag, Korte Vijverberg 5. of aan de Nebenstellen: Amsterdam. Dam 4; Alkmaar. Langestraat 56: Gronin gen. Hcerestraat 46; Enschede. Her.- getosche straat 30, en Heerlen. Sa- roleastraat 25.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1