PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Levendige gevechtsactie bij Pripjet-moerassen. Britsche tactiek bij luchtaanvallen gewijzigd. ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of ƒ2.42 per kwartaal. Franco per post 2.S3 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct, ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12» ct., minimum per adver tentie 2.05. By abonnement speciale prUe. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent, dlenstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieve- of adrea Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. DINSDAG 29 FEBRUARI 1944 DIT NUMMER BESTAAT 187ste JAARGANG 4 BLADZIJDEN NUMMER 50 De Bureaux van ons blad *ün gevestigd te: Vliee.ngen: Redactie en Administratie Walstr. 68-60, teL 10 12 ljjnen), Redactie n* kantoortijd tel. 678; Middelburg: Londensebe Kaai 29, Redactie tel. 3521, Admlnistr. tel. 3641; Goes: Redactie en Administratie Turfkado 15, teL 2863, na kantoortijd teL 2475; Souburg: Kanaalstraat 45. tel. 234; Oostburg: Redactie en Adnumstrat.e Brcedeatraat 45, tel. 102: Breskens: Dorpsstraat 35. tel. 21. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Maandag mede: Aan weerszoden van Krrvvoi Rog vielen de bolsjewisten Zondag den geheelen dag aan met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten. Met af grendeling van eenige pene traties werden alle aanvallen afgeslagen. Ten Zuiden van de Pripjetmoerassen heerschte op eenige plaatsen levendige ge vechtsactiviteit. Bij Jampol wierpen troepen van het leger en de Waftfen-SS vijandelijke strijdkrachten in e$n tegen aanval terug. Ten Zuiden van de Berezina bleven herhaalde door pantserwagens onder steunde Sovjetaanvallen zon der resultaat. De luchtmacht deed, onder steund door afdeelingen Roe- meensche vliegers, ten Oosten van Kirowograd met sterke formaties gevechts- en slag vliegtuigen aanvallen op vij andelijke artilleriestellingen, pantserwagens- en troepen concentraties. Het verkeer over 'n brug over den Dnjepr werd door bomtreffers her haaldelijk onderbroken. Brj de gevechten van de laatste dagen in het gebied ten Noorden van Rogatsjef heeft zich de bataljonscom mandant bij een grenadiers regiment, kapitein Sattler, aan het hoofd van een stoot troep bijzonder onderscheiden. Aan de Italiaansche fron ten heerschte Zondag slechts plaatselijke gevechtsbedrrjvig- heid. De ongeveer twee batal jons sterke vijandelijke strijd krachten, die sedert eenige da gen waren ingesloten bij Buon Riposo ten Zuidwesten van Aprilia, zijn na zware gevech ten in het aan holen en ravij nen rijke terrein vernietigd; er zijn meer dan 650 gevange nen gemaakt. In verbeten ge vechten van man tegen man leed de vijand zeer zware ver liezen aan dooden en gewon den. Het 1ste bataljon van het 9e pantsergrenadiersregiment, onder bevel van majoor Ecker, heeft zich hier zeer bijzonder onderscheiden. Batterijen vèrdragend ge- schut hebben met waargeno men uitwerking de vijandelijke ontschepingen in het gebied van Anzio en Nettuno bescho ten. Aanvallen van afdeelingen Duitsche slagvliegtuigen ver oorzaakten hevige branden in de haven van Anzio. „VLIEGENDE VUURTORENS" EN „PADVINDERS". Sedert eenigen tijd hebben de Britten een fundamenteele wijziging gebracht in hun systeem van nachtelijke mas sa-aanvallen op Duitsche ste- i den. Deze wijziging heeft niet alleen betrekking op de om standigheden, waaronder de aanvallen worden uitgevoerd vroeger kwamen de Engel- j schen bij voorkeur in heldere nachten met veel maanlicht, in tegenstelling waarmede zij tegenwoordig juist de donkere maanlooze nachten met zware bewolking en slecht weer uit zoeken doch ook op de gevolgde tactiek. Luchtmaar- schalk Harris, die verantwoor delijk is voor de operaties der Engelsche bommenwerpers, heeft nL het moeilijke systeem van het „precisiebombarde ment" laten varen en in plaats daarvan het „vlakbombarde- ment" ingevoerd, aldus de Tel. Bij het laatste systeem gaat het niet meer om het moei zaam opzoeken van een be paald, nauwkeurig omschreven doel, doch om 't systematisch „platbombardeeren" van stads wijken. Daarbij gaat men uit van de veronderstelling, dat, wanneer het aldus afgebakend „bommentapijt" goed ligt, de waarschijnlijkheid groot is, dat ook de in het aangevallen vak liggende spoorlijnen, ver- keersinstallaties, en fabrieken haar deel van den bommen regen krijgen. Dat bij dit systeem niet alleen geheele woonwijken, doch ook de in het aangevallen gebied liggen de grootere gebouwen, zooals kerken, theaters, ziekenhuizen en bouwwerken van openbaren of cultureelen aard aan volle dige verwoesting zijn blootge steld, tei-wrjl de civiele bevol king aan het bitterste lijden wordt onderworpen, is een na- turlijk gevolg van deze metho de van oorlogvoering. De Britsche formaties wor den voorafgegaan door „pad vinders" en „vliegende vuur torens", die tot taak hebben op de hoekpunten van het aan te vallen carré de bekende „Kerstboomen' af te werpen, welke bestaan uit trapsgewij ze opgestapelde lichtstaven, die aan parachutes zeer lang zaam neerdalen. Deze aanduiding van het te bom bardeeren gebied wordt versterkt door het feit, dat de eerste aanvallende vliegtuigen groote massa's staaf- phosphorbrandbommen laten vallen. Voor de volgende gol ven vliegtuigen is het dan een vrij eenvoudige taak in deze zóne hun lading brisant- en brandbommen van allerlei ka liber neer te werpen. Voor het markeeren van bijzondere doe len worden bovendien nog lichtteekens van verschillende kleur aangewend, volgens een bepaalden code, die bij iederen aanval anders is. Wanneer een van de „Kerstboomen" is uit gebrand, is het ook de taak van de „padvinders" om op dezelfde plaats nieuwe licht signalen atf te werpen. Dat be- teekent dus, dat de „padvin ders" gedurende de geheele actie boven de aangevallen stad blijven. De „padvinders" en „vlie gende vuurtorens" zijn uitslui tend bemand met zeer ervaren vliegers, die reeds talrijke aanvallen op Duitsch gebied hebben meegemaakt en die vliegtechnisch volleerd zijn. Deze eisch geldt niet voor de bemanningen der daarachter vliegende „verhuiswagens', zooals de zware viermotorige bommen weipers in het vakjar gon worden genoemd. Een wezenlijk gevolg van de nieuwe aanvalsmethode is. dat iedere aanvaller slechts zeer korten tyd boven het doel blijft. Een dergelijke aanval duurt thans gewoonlijk niet langer dan 25 minuten of een halfuur. Dat is een belang rijk verschil met de oude me thode van bombardeeren, waarbij de aanvaller in ver schillende vormen kwam. De Britten vliegen thans ook niet meer in ingewikkeld samenge stelde formaties, doch blijven slechts dicht in elkanders buurt, waarbij zij dan een .eenheidskoers" vliegen. Vrijdagmiddag hebben geallieerde vliegtuigen in het N. en N.O. boven Zwitsersch gebied gevlogen. Twee vier- motorige Amerlkaansche bommen werpers werden door Zwitsersche af- weerescadrliie* aangevallen. Het eene Amerlkaansche vliegtuig werd daarpa door de bemanning met behulp van valschermen verlaten. Het tweede toe stel werd tot landen gedwongen. De bemanningen van beide vliegtuigen werden geïnterneerd. STRIJD IN DE WATEREN- DER MARIA NEN. Naar het Japansche keizer lijke hoofdkwartier bekend maakt, zijn op den ochtend van 22 Februari Amerikaan- sche vlootstrijdkrachten met 10 vliegkampschepen en 8 slagschepen, die de kern vorm den, in de wateren ten Oosten van de Marianen-eilanden op gedoken. Japansche marine- luchtstrijdkrachten gingen ter stond tot den aanval over en vielen de vijandelijke strijd macht van den avond van 22 Februari tot de ochtendsche mering van 23 Februari her haaldelijk aan. Daarbij werden 1 vliegkampschip en 3 groote oorlogsschepen waarschijn, lijk ook vliegkampschepen tot zinken gebracht en werd een ander vïiegkampschip be schadigd. Voordat de ochtend van 23 Februari aanbrak, hadden de Amerikaansche strijdkrachten in Oostelijke richting de vlucht genomen, nadat ongeveer 200 vliegtui gen, die van de vliegkamp- schepen waren opgestegen, de eilanden Saipan, Tinian en Guam hadden aangevallen. De door Japan geleden schade is van geen beteekenis. Na den luchtstrijd boven Oost-Alpen. Tijdens luchtgevechten op Donderdag en Vrijdag zijn ten minste 114 Amerikaansche vliegers met valschermen uit hun vliegtuigen gesprongen en door den sterken wind, die dezer dagen boven de Ooste lijke Alpen raasde, over een reusachtig gebied verstrooid. Nu strijden de overlevenden een dramatischen strijd om hun leven, zoo wordt uit Ber lijn aan de N.R.Ct. gemeld. Boven de 3 a 4000 meter hoo- bergmassieven ziet men noodsignalen omhoog gaan. Er heerschen in deze ontoegankelijke gebieden temperaturen van 20 tot 30 graden onder nul. Het is zeer waarschynlgk, dat een groot deel van de groep reeds een tragisch einde heeft gevonden-. Duitsche bergjagers en gidsen probeeren reeds sedert dagen, soms tot aan de borst in de sneeuw wadend, met de Ame rikaansche vliegers in verbin ding te treden. Tot nu toe is men daar echter niet in ge slaagd. Invasie over 3 a 4 maanden? Howe, minister voor muni tie, zou volgens Reuter in het Canadeesche Lagerhuis te kennen hebben gegeven, dat de Europeesche invasie binnen 3 of 4 maanden zou plaats hebben. In verband hiermede, aldus Howe, heeft de Canadeesche regeering talrijke telegram men uit Groot-Brittannië ont vangen, waarin wordt aange drongen op onmiddellijke leve ling van de benoodigde scheepsruimte. (C.D.) Het Chileensche vrachtschip „Toqui" van 500 brt. is t«r hoogte van Guacolla nabij de haven Hasco vergaan. 17 passagiers en leden der bemanning hebben hierbij den dood gevonden. DE WIKING ONDERSCHEIDEN. Steeds leefde bij velen onzer voor de Nederlandsche vrijwilligers een stille bewondering. Toen wij verna men, dat bij de ingesloten divisies ook de Wiking was, kwam over ons stille bezorgdheid, die bü het bericht der bevrijding overging in een gevoel van dankbaarheid, waaraan wij geen uiting kunnen geven doch dat ons hart als een kostbaar goed bewaren. Meldt u en strijdt mee in de rijen der Waffen-SS. Alle Inlichtingen SS-Er- satzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5 of aan de Nebenstellen: A'dam, Dam 4. Alk maar, Langestraat 66, Groningen, Heerenstraat 46, Enschede, Hengelo- schestraat 30, en HeeNer, Snrolea- strant 25. Wederom werd een deel der Nederlandsche burgerbevolking het slachtoffer vaneen Anglo-Amerikaansche luchtaanval in het Zuidoosten van het land, waardoor duizenden woonhuizen en talrijke openbare gebouwen verwoest werden. Een gedeelte van de verwoei tingen in Nijmegen, CNF/M/Pax m DE RENTEBIJSCHRIJVING VAN DE RIJKSPOSTSPAARBANK. Geen boekjes opzenden. Het staatsbedrijf der P.T.T. meldt: De rijkspostspaarbank is door toevloed van spaargel den met werk overbelast. Daar om kan nog geen rente op de boekjes bijgeschreven worden. Op de rekening van eiken in legger ter directie is de rente over 1943 uiteraard wel bijge schreven: dit is zooals steeds het geval is, in de maand Ja nuari geschiedt. Het gaat alleen om de ver melding van de gekweekte rente in de boekjes, waarvan er anders in dezen tijd van het jaar dagelijks duizenden wor den opgestuurd. Thans moet in de eerste fjlaats dë boekhouding van in- eggingen en terugbetalingen ter directie bijgehouden wor den. Daarom is besloten tot na der order geen spaarbank boekjes voor rentebijschrij ving in behandeling te ne men. Dringend wordt ver zocht voor dit doel geen boekjes in te zenden totdat er om gevraagd wordt. Te rugzending van toch inge zonden boekjes zal groote vertraging ondervinden. Grove onvoorzichtigheid met den dood moeten bekoopen. De 24-jarige Th. S. te Heemskerk kwam met een brandende lucifer te dicht bij een door vliegtuigen afgewor pen benzinetank. De tank ont plofte en dientengevolge wer den de kleeren van S. in vlam men gehuld. In zorgwekken- den toestand is de man over gebracht naar 't Roode Kruis ziekenhuis te Beverwyk. Na een ernstig lijden is S. aan zijn zware verwondingen over leden. Te Wierden ging de 17-ja- rige H. Wolters, die een pro jectiel gevonden had, hiermede experimenteeren, met het ge volg, dat het ontplofte. Den jongen werden drie vingers afgerukt en hij kreeg ernsti ge verwondingen aan het ge laat. Het Zweedsche gezantschap te Moskou heeft in opdracht van zijn regeering geprotesteerd tegen het vlie gen over en het laten vallen van bommen op Stockholm en omgeving op 22 Februari. Te Stockholm is medegedeeld, dat geallieerde vliegtuigen bij Helsing- borg in Zuid-Zweden magnetische mij nen hebben uitgeworpen. Er zijn er tot nu toe acht gevonden en onscha delijk gemaakt. De mijnen dragen En gelsche kenteekenen. KOLENBON 23 B.V. AANGEWEZEN. Als gevolg van verschillende omstandigheden, zal helaas geen uitvoering kunnen worden gegeven aan het oorspronkelijk voornemen om het verleden jaar ten behoeve van de gezin nen verstrekte rantsoen van 10 eenheden brandstoffen voor verwarming, ook voor dezen winter toe te kennen, doch zal het rantsoen voor dit jaar tot 9 eenheden moeten worden te ruggebracht. Daar tot op heden reeds 8 bonnen van de bonkaart „brandstoffen verwarming T 116" werden aangewezen, zal derhalve nog een bon worden geldig verklaard en wel bon 23 B.V. van genoem de kaart T 116, welke bon voor het tijdvak van 1 Maart tot en met 30 April 1944 recht zal geven op het koo- pen van een eenheid vaste brandstoffen, met uitzonde ring van fabrieksturf. De aandacht wordt er op geves tigd. dat de brandstoffenhandelaren verplicht zijn aan de levering van reeds eerder geldig verklaarde bon nen voorrang te verleenen, zoodat men dus met de levering van bon 23 B.V, pas een aanvang kan maken, indien de oude bestellingen zijn uitgevoerd. Met betrekking tot de huisbrand- verbruikers, wier rantsoenen door de brandstoffencommissies zijn berekend en welke verbruikers waren geclas sificeerd in de groepen B, C, O. of E, E-rood. resp. in de groepen X tot en met XVI „woningen C.V.", wordt medegedeeld, dat de omstan digheden thans nog niet veroorloven verdere toewijzingen te doen uitrei ken, resp. verdere periodebonnen te doen geldig verklaren. Dit zal zeer waarschijnlijk pas op 16 Maart a.s, het geval kunnen zijn. Een nadere publicatie zal in de eerste helft van Maart a.s. kunnen worden tegemoet gezien. Ook de hier bedoelde verbrui kers zullen echter aan een verlaging van de oorspronkelijk voor hen bere kende rantsoenen niet I - Binnenvisschery aan vergunning gebonden, ffet bedrijfschap voor vis. scherijproducten heeft de „ver ordening op de binnenvisscherjj 1944" uitgevaardigd, welke den aanvoer van visch door binnen- visschers regelt. Bepaald is verder, dat met ingang van een nader te bepalen datum het uitoefenen van de binnenvis- scherij slechts zal worden toe gestaan met een vergunning van het bedrijfschap. -— Reuter meldt, dat Randolph Churchill, de zoon van den Brltschen premier, sedert eenigen tijd als ver bindingsman met Tito in het voor malige Zuid-Slavië fungeert. Hij zog daar in gezelschap van een Engelsch overste mi een valscherm zijn ge daald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1