iPROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT dag ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week ol 2.42 per Kwartaal, ebri» Franco per post J 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Tied ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct., minimum per adver- tentie 2.06. Bo abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 6 rcgelej 68 cent, dlonstaanvrageD en dienstaanoie- Jfilj dingen 50 ct. „Brievr ol adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. VRIJDAG 25 FEBRUARI 1944 DIJ. NUMMER BESTAAT Uil 187ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 47 ial i |kw Afweergevechten aan Oostfront duren voort. De Bureaux van ons olac zijn gevestigd te: vnssingen: Redactie en Adminisiratie Walstr. 58-60. tel. 10 (2 UJnen/, Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londenscbe Kaai zy, Redactie tel 3521, Adminlstr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863. na Kantoortijd :et. 2475; SouDurg: Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Brecdestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35. tei 21. 45 AMERIKAANSCHE MACHINES NEERGESCHOTEN, Het opperbevel van de Duit- sehe weermacht deelde Don derdag mede: In het gebied van Rriwoi Rog was de gevechtsactiviteit geringer dan de vorige dagen, jdar verscheidene aanvallen der bol- ïsdM sievvisten werden afgeslagen. Onze aanval ten Westen van ,k Swenigorodka won teiTein. Ten Oosten van Sjasjkof misiukten led ook Woensdag met bijzondere hardnekkigheid ondernomen ■n aanvallen der bolsjewisten, na- jJdat een aantal vijandelijke e-TA pantserwagens was stukge- zan i schoten, litet* Bij Saslaf en in het gebied nedt ten Zuiden van de Pripjet-moe rassen verliepen eigen aanval :NA1 len succesvol. Ten Zuiden van 7 u de Beresina, ten Noorden van iur. Rogatsjef alsmede ten Zuid- oosten van Witebsk duren de - afweergevechten met onver- bari minderde hevigheid voort. On ze troepen verijdelden alle vink vijandelijke doorbraakpogin- n ëen> grendelden plaatselijke penetraties af of ruimden deze op en brachten den vijand Sol daarbij zware verliezen aan oni menschen en materiaal toe. '5 Tusschen het Ilmenmeer en i us het Peipusmeer mislukten aan Di weerszijden van Dno en ten Westen van den spoorweg, Pleskau—Loega pogingen der gez bolsjewisten om door onze dis- T d tancieeringsbewegingen heen te breken. In het gebied van Narwa leefde de gevechtsacti- leni viteit weer op. Een eigen aan val om een penetratieplek van )C,a een der vorige dagen op te rui- men maakte ondanks sterken Ipi vijandelijken tegenstand vorde- ringen. In Italië werden door acties van stoottroepen in enkele aar, sectoren aan het front van het landingshoofd van Nettuno on- ze stellingen verbeterd. De ten Zuiden van Aprilia ingesloten 'tel vijandelijke strijdkrachten wer- den in weerwil van den verbe- E®j ten tegenstand van den vijand I op een klein gebied opeenge drongen. Daarbij wei-den meer dan 400 gevangenen gemaakt. Verscheidene ontlastingsaan- vallen, die gesteund werden K. door zware artillerie en scheepsgeschut, stortten in ons pj, afweergeschut ineen. Vèrdra- t 4 gend geschut bestookte met Zoo ^ocde uitwerking ontschepin gen van den vijand in het ge- bied van Nettuno en dwong rys verscheidene vrachtschepen vop den steven te ..snden. S- Aan het Zuidelijke front l—mislukten vijandelijke aanva.1- len ten Noordoosten van Cas- No. telforte. Pogingen van den vgand om de Gari over te ste ken, werden afgeslagen. Van het overige front worden geen rol. bijzondere gevechtshandelingen :in- gemeld. mJ Woei?sdagmiddag vloog een cl' formatie Amerikaansche bom-' Hulp voor den vijand. Op een ge- vechtspost van een Duitsche divisie in het ZuidelijK deel van het Oostelijk front worden gevangen Sovjetsoldaten door een Duitschen dokter verbonden. PK Scheerer/TraDso/Eurnpr/P menwerpers, krachtig door gers beschermd, boven Zuid- Duitsch gebied. Door den blik semsnel reageerenden afweer van onze luchtverdedigings strijdkrachten werd de Vijand verhinderd de voorgenomen ge. concentreerde aanvallen te on dernemen. 45 vijandelijke vlieg tuigen, waaronder 42 bommen werpers, werden in luchtge vechten of door de luchtdoel artillerie vernietigd. Hiermede verloor de vijand bijna de helft: van de in den strijd geworpen bommenwerpers. Woensdag nacht wierpen enkele vijande lijke storingsvliegtuigen bom- m:a neer op plaatsen in West- Duitschland. Formaties zware Duitsche gevechtsvliegtuigen onderna men opnieuw een zwaren, doel- treffenden aanval op Londen, waardoor uitgestrekte branden en vernielingen in verscheidene Londensche stadsdeelen wer den veroorzaakt. De bommen op Stockholm. De Zweedsche avondbladen houden zich zeer sterk bezig met de Sovjet-Russische bom men, die Dinsdagavond boven Stockholm en omgeving wer den uitgeworpen. Het wordt steeds duidelijker, zoo schrijft de „Nya Dagligt Allehanda", dat het vliegen over Zweden van aanmerkelijk grooteren omvang is geweest, aan men aanvankelijk heeft aangenomen. ..Aftonbladet" verklaart, dat de vliegers zich niet in het on wetende hebben kunnen bevin den omtrent hun positie. Ook het werpen der bommen kan niet door een vergissing ont staan zijn. Andere bladen stellen het voorval voor als een voorbeeld van ongelooflijk onjuiste oriën tatie. Volgens ,,Aftontidnin- gen" heeft de chef van de! luchtverdedigingsafdeeling van den Zweedschen defensiestaf medegedeeld, dat de vreemde vliegtuigen roode en groene lichtkogels uitwierpen, die vol gens de internationale bepalin gen als noodseinen gelden. Daarom mochten de vliegtui gen niet beschoten worden. Scheepsbewegingen te Gibraltar. Volgens berichten afkomstig van de grens van Gibraltar zijn Woensdag in de Eugel- sche haven een slagkruiser, een kruiser en verscheidene torpedojagers aangekomen, zoodat er daar op het oogen- blik 2 slagkruisers, 4 kruisers en 8 torpedojagers, alsmede meer dan 40 koopvaardijsche pen liggen. De verliezen der geallieerden. Omtrent de verliezen der geallieerden heeft Churchill tijdens zijn rede in het Lager huis nog gezegd, dat de „ge vechtskracht van de Duitsche troepen" groot is, Churchill gaf toe, dat de Britsche mari ne sedert 1 Januari 1943 7677 officieren en manschappen en de Britsche koopvaardij 4200 officieren en manschappen hebben verloren. Sedert het begin van den oorlog zijn van een totale sterkte bij het uit breken van den oorlog van 133.000 man 41.000 officieren en manschappen verloren ge gaan. Sedert 1 Januari 1943 zijn 95 Britsche oorlogssche pen tot zinken gebracht, resp. zoo zwaar beschadigd, dat zij meer dan een jaar niet ge bruikt konden worden. In Engeland zijn in de genoemde periode 38.300 vliegeniers ge dood; 10.400 worden er ver mist. NIEUWE GROOTE NACHTELIJKE AANVAL OP LONDEN. Formaties zware Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Woensdagnacht weer een grooten aanval op Londeh on dernomen. Tegen 22.20 uur openden de eerste machines het bombardement, dat ver volgens tot 23 uur voortduur de. Volgens de voorloopige be richten was het aantal deelne mende Duitsche gevechtsvlieg tuigen even groot als bij d< onlangs uitgevoerde groote aanvallen op de Britsche hoofdstad. Wederom werden groote hoeveelheden brand- en brisantbommen uitgeworpen, die alle op de doelen terecht kwamen. Vele branden waren er het gevolg van. Een Duitsch vliegtuig wordt ver- mist. Het Londensche luchtdoel geschut opende bij de nadering der Duitsche toestellen een vuur, dat aan een paniek deed denken, doch geen enkelen treffer plaatste. Volgens de waarnemingen van Duitsche gevechtsvliegers werd het eenige Duitsche toestel, dat van deze aanvallen niet te rugkeerde door een nachtja ger neergeschoten. Voorts "werden in het Noordwesten van Londen nog 2 brandend omlaagstortende machines waargenomen. Dit waren Brit sche nachtjagers, die door de boordwapens der Duitsche ge vechtsvliegtuigen getroffen waren. Naar van welingelichte zijde te Berlijn wordt medegedeeld, zijn bij dezen jongsten zwaren aanval op de Britsche hoofd stad brisantbommen uitgewor pen met een hooge explosieve kracht, die een zeer sterke uitwerking hebben. Luchtalarm in Londen, Voor de zesde maal in vijfj nachten is Donderdagavond in Londen luchtalarm gemaakt, zoo meldt de Britsche berich tendienst. Weer was het af- weervuur uiterst fel. Toenemende heftigheid der aanvallen op Londen. De B-correspondent van het A.N.P. meldt: In den nacht van 22 op 23 Februari is Lon den wederom het doel van een aanval der Duitsche lucht macht geweest. Voor den eer sten keer wordt in het leger- bericht de term „groote aan val" gebruikt, waarop men in de Wilhelmstrasse de aandacht vestigt. Deze terminologie wijst er op, dat de aanval van Dinsdagnacht heviger is ge weest dan zijn voorgangers. Ook ditmaal werd wederom van het nieuwe aanvals- systeem en de nieuwe wapens gebruik gemaakt. Volgens de mededeelingen van Duitsche piloten ontstonden wederom geweldige branden en verwoes tingen. De Duitsche bommen werpers vlogen wederom in verschillende hoogten en wel zooveel mogelijk boven en be neden de ontploffingsgrenzen der luchtdoelgranaten. Ook de moderne Engelsche raketten- luchtdoelkanonnen, waarvan men in Groot-Brittannië zeer veel verwachtte, konden de Duitsche formaties niet te- fenhouden. Engelsche berich- en spreken over 6 neergescho ten machines. Luchtaanval op Agram. Anglo-Amerikanen hebben een terreuraanval op Agra: gedaan, waarbij juist de kerk zwaar getroffen werd. Tot de beschadigde gebouwen behoort een kerk, terwijl het Francis caner- en het Dominicaner klooster verwoest werden. Acht monniken kwamen om het leven. De bomaanvallen op het Oosten des lands. REEDS 465 DOODEN GEBORGEN. Meer dan 3000 huizen verwoest. Het totale aantal personen, dat het slachtoffer geworden is van de Anglo-Amerikaan- [sche bomaanvallen van 22 Fe bruari op Nederlandsche ste den kan thans nog niet worden opgegeven. Tot dusver zgn 465 dooden geborgen. Ongeveer 400 zwaargewonden zijn tn zie kenhuizen en noodziekenhuizen opgenomen. Ook het aantal lichtgewonden is zeer groot. In de betreffende steden werden, voor zoover tot heden kon worden vastgesteld, rueer dan 3000 huizen volkomen ver woest. Rekening moet worden gehouden met een stijging van et aantal slachtoffers onder de Nederlandsche burgerbevol king, daar hoofdzakelijk dicht bevolkte woonwijken getroffen werden en de bergingswerk zaamheden, tengevolge van den grooten omvang van het ge troffen gebied, zeer tydroovend zijn. De correspondent van de N. R.C. te Nijmegen schrijft: De ramp, die de schilder achtige stad aan de Waal, het oude Nijmegen, op Dinsdag middag 22 Februari getroffen heeft, is zoo verbijsterend, zoo wreed, van zulk een om vang, dat het menschelijke verstand het moeilgk omvat ten kan. Heel de prachtige binnenstad, door gansch de wereld befaamd om haar uit gemaakte schoonheid, histo rische en ai-chitectonische be zienswaardigheden, is op vree- selijke wijze geschonden. Wan neer men, nu de verschrikke lijke branden nagenoeg be dwongen zijn, een overzicht van de verwoestingen tracht te krijgen, wordt men bevan gen door een gevoel van doffe verslagenheid, kan men geen woorden vinden om uiting te geven aan de onzegbare smart om wat door het ruwe oor logsgeweld verloren ging. Een huiveringwekkend ge loei en geknetter deed zich hooren. toen wij de binnenstad na het luchtalarm, nog geen uur nadat wg deze verlaten hadden, betraden. Tientallen dooden en gewonden lagen in de straten, die bezaaid waren met puin en glas. De gevels van de huizen waren als het ware doorzeefd met kogel- en bomscherven. Het gekerm van de gewonden was hartver scheurend en reeds waren de hulpdiensten, brandweer, luchtbeschex-ming, politie, technische noodhulp, genees kundige dienst en gemeente werken in actie om hulp te brengen daar waar dat moge lijk was. Helaas, hoe dapper en on vermoeid men ook zwoegde, maar al te vaak stond men machteloos door de instortin gen, die groote complexen in een on beschrijf elgke ruïne her schapen hadden. Hoofdbuizen van de water leiding waren gesprongen en daardoor werd de brandweer op noodlottige wijze in haar werk belemmerd. Gansche straten waren een loeiende vuurzee en het is deze ontzag lijke hel van vuur, die het stadsbeeld zoo ontzettend heeft gesehonden, dat er ja ren zullen verloopen, alvorens de sporen van het bombarde ment uitgewischt zullen zijn. Maar de bommen zelf had den reeds, afgezien van het ongehoord groote aantal doo den en gewonden, een ver schrikkelijke catastrofe ver oorzaakt. Gruwelijke verwoes tingen zijn aangericht in hetl centrum, waar o.a. een schep-1 ping van den dezer dagen over-! lieden architect Oscar. Leeuw, door een vollen treffer volko men is verpulverd. Onder de puinhoopen van een katholiek schoolgebouw lagen vele zus- terkens en kindertjes bedolven en nog heeft men daar alle dooden niet kunnen bergen. Geen gebouw is ongeschonden, ramen en kozgnen, deuren, brokken van gevels, zijn weg geslagen. De Sint Stevenstoren is ra dicaal weggeslagen door een enorme explosie. Heel het ge vaarte is op de oude stad neer- gesmakt en versplinterd. En Nijmegen's hoofdkerk, de prachtige Sint Stevens, zij is gespaard voor brand maar de ravage is vreeselijk. Deskundi gen meenen, dat de muren ont zet zijn en dat de voorgenomen plannen van restauratie voor een belangrijk deel zullen moe ten worden omgewerkt tot we deropbouw. De toren, of liever wat er van rest, is een vorm- looze ruïne, die tot ver in den omtrek van de stad er van ge tuigt, dat Nijmegen in diepen, droeven rouw is gedompeld. In het centrum van de stad zijn niet minder dan vijf ker ken vernield: behalve de St. Stevenskerk de Fransche of Waalsche kerk, 'n bouwwerk, dateerend uit de 12de eeuw; voorts de prachtige Sint Cani- siuskerk. een bouwwerk van den beroemden bouwmeester Kuypers in het laatst van de vorige eeuw geschapen; ver der de Augustijnenkerk, ge durende vele jaren de deka- nale kerk van Nijmegen en de Sint Franciscuskerk, die in het volksleven van Nijmegen een belangrijke rol heeft ver vuld. Voorts zijn talrijke hui zen van hoogen ouderdom, die elk voor zich een belangrijke historie hadden, aan het vuur ten offer gevallen. Ook het nieuwe gedeelte van de stad heeft zwaar te lijden gehad. Nooit in de geschiedenis van duizend jaar, waarop Nijme gen mag bogen, heeft een ramp van zulk een omvang de stad getroffen. De tweede distributie- stamkaart. Schippers, die in het centra le bevolkingsregister zijn op genomen en die in den regel tenminste 2 weken per maand varen, dienen zich ter verkrij ging van een tweede disti.uL- fiestamkaart voor zich en hun gezin te wenden tot den bur gemeester van hun verblijf plaats. Zij moeten hierbij de persoonsbewijzen en oude dis tributiestamkaarten overleg gen. Woonwagen- en woonsche penbewoners en zwervende personen, die in het centrale bevolkingsregister zgn opge nomen, dienen zich ter ver krijging van tweede distribu tiestamkaarten persoonlijk te vervoegen bij het bevolkings register van de gemeente 's-Gravenhage of van de ge meente Utrecht. Zij moeten hierbij de persoonsbewijzen en de oude stamkaarten overleg gen. In Nederland gevestigde Italianen dienen ter verkrij ging van een tweede distribu- iesiamkaart, zich in het bezit te doen stellen van een per soonsbewijs. Ter verkrijging hiervan moeten zij zich wen den tot het bevolkingsregister van de gemeente, waar zij in geschreven zijn. Volgens den Reulercorrespondent in Zuid-Italië heeft de regeering Ba- doglio besloten een hoofdcommis saris voor de „nationale zuivering" aan te stellen. Deze zou volmacht krijgen om alle fascisten voor de uit* zonderl<)gsrechtbanken te brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1