PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT iROME ^fAnagni- 'Frvsmone DE WAAG OP DE NIEUWMARKT TE AMSTERDAM. Ook voor het behoud van deze Nederlandoche cul tuurwaarden strijden onze Vrijwilli ger*. GL/H/P m -»rm ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of ƒ2.42 per kwartaal. Franco per post ƒ2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per ra.m. 12» ct.. minimum por adver tentie 2.06. Bu abonnement epeclale prijs. Kleine advertentie» (maximum 5 regels) 58 cent, dlenstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieve- of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. DONDERDAG 17 FEBRUARI 1944 l>Jad gevesUgd te: Vliseingen: Redactla DIT NUMMER BK STAAT 187 a te JAARGANG UIT i BLADZIJDEN De Bureaux van en Administratie Walslr. 68-60. tel. 10 (2 lynen)!" RedlcuTna t'i Ö78; Middelburg; Londenscbe Kaal 29 Redactie *?mlnl8tr- tel- 3M1; Goea: Redactie en Administratie Turlka.de 16. teL 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburo- KanaaUtraai 45. teL 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedeatraat 4j. tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 2L Opnieuw een terreuraanval op Berlijn. Abdij van Cassino verwoest. Het opperbevel van de Duit sche weermacht deelde Woens- ^Ten^Zuidoosten van Kriwoi Rog sloegen onze troepen tal rijke vijandelijke aanvallen in hevige gevechten af en ruim den in een tegenaanval ver scheidene penetratieplekken op. Ten Westen van Tsjerkas- sy en ten Oosten van Sjasjkof werd in een totaal met modder overdekt terrein het taaie vijandelijke verzet gebroken. Hevige tegenaanvallen werden afgeslagen en onze aanval werd voortgezet. In den Noordelijken sector van het Oostelijke front mis lukten ten Zuiden van Staraja Russa, tusschen het Ilmen- meer en het Peipusmeer en bij Narwa vrij sterke plaatselijke aanvallen der bolsjewisten Verscheidene eigen aanvals- operaties werden met succes uitgevoerd. Bij de gevechten in den centralen sector van het front heeft zich kapitein Rade, als commandant van een af deeling stormgeschut, bijzon der onderscheiden. In Italië verliep de dag Dins dag bij wederzgdsche activiteit! van verkennings- en stoottroe pen, zonder groote gevechts handelingen. Plaatselijke vijan delijke aanvallen werden afge slagen. Het eerbiedwaardige bouw werk van de abdij van Cassino, dat zooals Dinsdag gemeld, door de vijandelijke luchtmacht aangevallen werd. hoewel zien in de abdij en In de naaste om geving geen Duitsch soldaat bevond, is voor het grootste deel verwoest en in de asch gelegd. De ruïnes zyn thans j opgenomen in het Duitsche| verdedigingsfront. De Duitsche luchtmacht viel met formaties gevechts- er slagvliegtuigen in de avond uren van Dinsdag en Dinsdag nacht concentraties van sche pen en het havengebied van Anzio en Nettuno met goede; uitwerking aan. 1 torpedojager en 4 vrachtschepen met een in houd van 19.000 brt. werden door voltreffers beschadigd; verscheidene benzine- en mate riaalopslagplaatsen werden vernietigd, kwartierruimten voor de troepen werden in brand geschoten. Op 14 Februari des avonds vielen vyandelyke bommen werpers opnieuw Rome aan. Britsche vliegtuigen onderna men Dinsdagnacht opnieuw een terreuraanval op de Duitsche hoofdstad. Zy wierpen by be wolkten hemel op verscheidene deelen der stad een groot aan tal brisant- en brandbommen neer, die schade veroorzaakten in woonwyken, aan cultuur monumenten, kerken en zie kenhuizen. De bevolking leed verliezen. In weerwil van de ongunstige voorwaarden voor den afweer, vernietigden lucht- verdedigingsstrydkrachten, vol gens de tot dusver nog onvol ledige rapporten 48 terreur- bom men werpers. Enkele vijandelijke vliegtui gen wierpen bommen neer op >laatsen in het Rijnsch-West- aalsche gebied. Aanval op het eiland Taroa afgeslagen. Vijandelijke vlooteenheden, die Maandagochtend het eilandj Taroa, behoorende tot de Mars hall-eilanden, onder vuur na men, zyn volgens een bericht van een ongenoemd steunpunt in het centrale deel van den Stillen Oceaan, door de Japan- sche bezetting afgeslagen. Aan Japansche zyde werden geen verliezen geleden. Uiterst verbitterde strijd in Dnjepr-bocht. GEVECHTEN TUSSCHEN PEIPUS- EN ILMENMKKR M HEVIGHEID TOEGENOMEN. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De van Duit sche zyde genomen tegenmaat regelen en niet in de laatste plaats ook de weersomstandig heden, die gevechtshandelingen op groote schaal bemoeilijken, zooal niet onmogelijk maken, hebben tengevolge gehad, dat het verloop van het front in het Oosten zich de laatste da gen weinig gewijzigd heeft. Dit wil niet zeggen, dat de bolsje wisten hun offensief gestaakt hebben, integendeel, hun aan vallen zijn er vaak niet minder heftig om geworden, doch de resultaten zijn minder in het oog vallend, mede dank zij den Duitschen afweer, die veelal in den vorm van tegenaanvallen geschiedt. De Duitschers hebben zich tot dusver met succes kunnen weren tegen alle Sovjet-Russi sche aanvallen ten Zuidoosten van Kriwoi-Rog, die hier in de richting van den Dnjepr wor- handen te krijgen, hebben de benedenloop dezer rivier in handen te krijgen, hebben de bolsjewisten reeds bij Bereslaw pogingen ondernomen, den ter plaatse zeer breeden stroom over te steken, doch zij konden [weder van den rechteroever worden verdreven. Terwijl de gevechten hier een meer plaat- selyk karakter dragen, is de strijd op den Noordelijken vleu gel van het als een geheel te beschouwen reusachtige ge- vechtsgebied in de bocht van den Dnjepr van groote afme tingen. Het betreft hier den sector ten Oosten van Sjasjkofj en ten Westen van Tsjcrkassy, met Korsoen als middelpunt waar volgens de Sovjet-Russi sche berichten 10 Duitsche di visies zyn ingesloten. De hevi ge aanvallen der bolsjewisten worden door een massaal ge bruik van artillerie onder steund. Daarentegen onderne men de Duitschers zoowel van het centrum van dit gebied uit als ook van buiten af krach tige tegenaanvallen. De uiterst verbitterde strijd is hier nog in vollen gang. Terwijl het Roode legér in het Zuiden en Zuidoosten in toom gehouden wordt door het hechte afweerfront, dat von Manstein tegen alle aanvallen uit deze richting heeft ge vormd, concentreert het thans zjjn aanvallen op het meest I Westelijk gelegen punt van het front. Het volgt bij zijn aan vallen, die hier meerendeels met lichte strijdkrachten, over wegend cavalerie, worden on, dernomen, in hoofdzaak de spoorlhneu, waarvan de be langrijkste zijn die van Rowno naar Kowel en die van Rowno naar Lemberg, en tracht ken nelijk de spoorwegverbindingen,: die den Duitschers voor de ra vitailleering ter beschikking staan, af te snijden, een go tiek. die overigens in het Oos ten door beide partijen herhaal delijk is gevolgd. Nadat het! den bolsjewisten ondanks alle daartoe ondernomen pogingen niet gelukt is, den spoorweg! van Odessa naar Lemberg, deze voor het Duitsche ravitaillee- ringsverkeer zoo buitengewoon belangrijke verbinding, halver wege door te snijden, willen zy thans blijkbaar trachten deze verbinding bjj Lemberg zelf te verbreken. Wat den Noordelijken front- vleugel betreft, is van den strijd bij Witebsk, waar de Duitschers nog in zware af- weergevechten gewikkeld zyn, voor het oogenblik weinig te zeggen. Tusschen Peipusmeerj en Ilmenmeer zyn de gevech ten weer in hevigheid toege nomen. De Duitsche stellingen zijn hier in Zuidelijke en Zuid westelijke richting teruggeno men. waarbij de stad Loega werd prijsgegeven. Langs den Oostelijken oevi van het Peipusmeer blijven de Sovjet-Russen een hevigen drukl uitoefenen in Zuidelijke rich ting, waarbij de opzet waar schijnlijk is, de thans ontstane uitstulping van het front, di? naar het Oosten tot Staraja Rusja loopt, door flankaanval- len af te knijpen. Ook met aan vallen op de Zuidelijke flank van dezen saillant houdt men van Duitsche zijde rekening. Moeten talrijke landingen worden verwacht? ANGLO-AMERIKANEN BESCHIKKEN OVER VOLDOENDE MEN SC HEN EN MATERIAAL. KEURINGEN. Het SS-KrsuTzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, eftijd van 1745 jaar. Kan zich aanmelden, teneinde gekeurd •lcn voor: De Waffen-SS.. SS.-WachtbatalJon in Amersfoort, Landstorm Nederland. Kricgsmarine en de Germaansche SS. in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van fa milieleden. duur der opleiding, extra j levensmiddelen, etc. Personen, tusschen 1830 Jaar. die lanmeidmgspllchtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich even aanmelden en worden gedurende verbintenis van de tewerkstelling gesteld. Orficier in de Waffen-SS. kan leder worden, die na minstens een jaar vlienattljd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding ia niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn:, ka- akter, gedrag, prestatie. 18 Febr. 9—12 uur Assen. Coneerthuls a. d. Vaart; 15— 18 uur, Groningen, Heerenstraat 46. 19 Febr. 9—12 uur, Leeuwarden, hui- Schaaf, Breeatraat; 20 Februari 914 uur. Amsterdam. Dam 4: 21 Febr. 913 uur. Utrecht, N.V. Huls, Oudegracht 215; 22 Febr. .9—14 uur. Amersfoort- Po!. DntchjjngïUgrt. De Ned. Corr. dienst meldt, uit Berlijn: Toen in de eerste week van dat jaar de Engelsch- Amerikaansche generale stafj voor de invasie werd benoemd,! ontleende Reuter aan bevoegde! militaire klingen dat generaal Eisenhower, de opperbevelheb ber der geallieerde strijdkrach ten voor de invasie en zijn drie onmiddellijke medewerkers, ge neraal Montgomery, comman dant van de landtroepen, lueht- maarschalk Tedder, comman dant van het luchtwapen en, admiraal Ramsay, comman dant van de zeestrijdkrachten, 6 weken noodig zouden hebben om zich volledig in te werken en de laatste hand te leggen aan de bestaande plannen. Deze termijn van 6 weken ein-, digt volgende week. Kort voorj Nieuwjaar werd van Ameri kaansche zijde het gevleugeld! woord ..binnen 90 dagen" ge sproken. Deze periode loopt af in de tweede helft van Maart. Intusschen sprak Churchill echter vertrouwelijk uit, dat de grootste gebeurtenis van dezen oorlog nog voor half Maart te verwachten is. Dus kan men de invasie verwach ten tusschen laten we zeg. gen 20 Februari, wanneer het geallieerde hoofdkwartier voor zijn taak gereed zal zijn en den 15en Maart, den uitersten termijn van Churchill Het is onmogelijk te Berlijn, ook maar vertrouwelijk op deze' concrete vraag een concreet antwoord te krygen. De per soonlijke inzichten in bevoegde Duitsche kringen stemmen echter in elk geval op één punt overeen, nl. dat het vrijwel on doenlijk is voor een onderne ming ais een invasie geruimen tyd van tevoren een datum vast te stellen. De mogelijkheid eener Invasie is In de eerste plaats afhankelijk weer. De stand van de maan speelt een groote rol, aanvankelijk bij d< operaties ter zee, later, bij de ge vechten op den grond en in de lucht. Verder is de bewolkino van het grootste belang, omdat deze hel luchtwapen zoo goed als stil kan leggen. Ten slotte zal een woelige zee] het manoeuvreeren met landingsboo ten op de vrije kust practlsch c gelijk kunnen maken. Het lijdt de algemeene Duitsche opvatting wel'üks twijfel, of bij de bespreking! Moskou en vooral te Teheran is men overeen gekomen, dat de Sovjets] uiterste krachten zouden inspan- om den geallieerden hun opera ties zoo makkelijk mogelijk te mi< ke.i door het grootst mogelijke aan* tal Duitsche strijdkrachten te bin den. De Sovjets hebben woord ge houden en leggen momenteel oen ko lossale krachtsinspanning aan den dag. Hun trouwste bondgenoot, de barro Russische winter, heeft hen echter volkomen In den steek gelaten. De modder, die alle operaties op zeer groote schaal onmogelijk maakt, heeft de Duitsche legerleiding een betrekkelijke vrijheid van beweging gegeven, waarop zij wel nauwelijks gehoopt zal hebben. Zonder dus de mogelijkheid of zelfs de waarschijn lijkheid van een invasie ook maar een oogenblik in twijfel te hoeven trekken, kan men volgens dezen gedachtengang zeggen, dat een ter mijnbepaling op lang zicht voor da invasie meer In het kader van den zenuwoorlog, dan van de militairo aliteit past. Gesteld nu, dat er vroeg of laat n invasie komt, en onze per soonlijke Indruk is, dat het aantal dergenen die er aan gelooven in Duitschland grooter is, dan het aantal dergenen, die dit dreigement als bluf kunnen verwachten? Deze vraag hebben zich, zü het dan ook In anderen zin, verschillende militaire medewerkers van Duitsche bladen gesteld. Zij trachten voorna melijk een antwoord te geven op de vraag: waar zou een eventueele In- kans op succes hebben? Deze vraag is meer in overeenstemming met do in Duitschland vrij alge meene opvatting, dat de geallieerden het er niet op zullen laten aankomen om alles bij tén enkele operatie te 'riskeeren. Leusder weg: 23 Febr. 9—14 uur. Den Haag. gebouw Amicitla, Westeinde 15. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis verkrijgbaar bij de Neben- stellen der Waffen SS Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleaetraat 25; Groningen. Heerenstraat 46; Enschede. Henge- loschestraat 30 en het SS-Er*at*kom- mande Den Haag, Korte Vijverberg 5. Men verwacht met andere woorden verschillende en ten deele zelfs talrijke landings operaties op 10, 12, ja 15 uiteenliggende punten b.v. waarbij zich dan twee moge lijkheden voordoen: of wel de geallieerden houden aan hun Islakkenoffensief vast en landen telkens met eenige onderbre king op verschillende punten van de Europeesche kust troe pen. die op den langen duur zooveel Duitsche divisies zou den binden, dat de taak der Sovjets, die thans alleen nog in den Zuidelijken sector vrij ver van het Europeesche wegennet verwijderd zijn, aanzienlijk ver licht wordt, ofwel zij landen op alle voorgenomen punten tege lijk of ongeveer tegelijk, met het doel het Duitsche front af te tasten naar een zwakke plek, waar zij dan uiteraard het gros van hun strijdkrach ten in het vuur zouden werpen om een doorbraak te forceeren. In het laatste geval zal men moeten rekenen op verschillen de landingen in Noorwegen en West-Frankrijk, waarschijnlijk ook in België en eventueel in Nederland en Denemar ken, alsmede op verschillende afleidingsmanoeuvres, die ove rigens ook een vrij grooten om vang zouden kunnen nemen in Zuid-Frankrijk, Noord-Italië en op den Balkan, zoowel van de Adriatische- als van de Middel- la ndsche Zee uit. Het valt niet ernstig in twij fel te trekken, of de Engelschen en Amerikanen beschikken mo menteel in Engeland, Noord- Afrika en het naburige Oosten over voldoende manschappen en uateriaal, om operaties op zoo groote schaal te ondernemen, terwijl zij vermoedelijk genoeg scheepsruimte hebben gecon centreerd om het vraagstuk der ravitailleering aan te dur ven. Het groote vraagteeken blijft hier uitsluitend het ini tiatief van het geallieerde op perbevel. dat tot dusverre al leen maar na het bereiken der absolute overmacht tot eenige actie besloot en weinig risico nam, en den geest en de be kwaamheid der manschappen, die vooral aan Amerikaansche zijde nog steeds te wenschea overlieten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1