PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT DINSDAG 15 FEBRUARI 1944 ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 124 ct., minimum per advér- - ïentie 2.05. Bij abonnement speciale prtfs. Kleine advertenties i (maximum 5 regels; 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanme- dingen 60 ct. VTBrieven of adres Burouu v. d. Blad" 10 ot. meer. JöïT NUMMER BESTAAT UIT 187ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 38 De Bureaux van ona blad zijn gevestigd te: Vlissingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. J0 (2 lUnen), Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche Kaai 29, Redactie tel. 3521, Adminl8tr. tel, 3041; Goes: Redactie en Administratie Turfkude 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg: Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administrate Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 21, Hevige gevechten bij Tsjerkassy en Sjasjkof. U al ms ren dag ies) DE STAD LDEGA ONTRUIMD. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht dealde Maan dag mede: Terwijl ten Zuidoosten van Kriwoi Rog plaatselijke aan vallen der bolsjewisten mis lukten leveren onze troepen ten Westen van Tsjerkassy en ten Oosten van Sjasjkof nog steeds zware aanvals- en afweergevechten. Hier w e. >-•- Zondag 127 vijandelijke pant serwagens en 8 stukken ge schut vernietigd. In bet gebied van Sjasjkof heeft zich de Mosellandische 34ste ïnfanterie-divisie, onder bevel van luitenant-generaal Hochbaum, bijzonder onder scheiden. Bij Dubnow vernie tigden troepen van een pant serdivisie een doorgebroken bolsjewistische gevechtsgroep. Tusschen Pripjet en Beresi- na hebben de bolsjewisten hun aanvallen gestaakt. Onze troe pen hebben hier door hun standvastigheid in de periode van 16 Januari tot 10 Febru ari, gesteund door formaties gevechts- en slag vliegtuigen van de luchtmacht, ononder broken vijandelijke doorbraak pogingen van dertig infante- ïie-divisies en talrijke pa formaties verijdeld en den vij and zware verliezen aan meu- schen en materiaal toege bracht. In de gevechten van de laatste dagen heeft zich hiet de stormgeschutbrigade 244 bijonder onderscheiden. Bij Witebsk en ten Noorder. van Newel stortten nieuwe hevige aanvallen der bolsje wisten in ve bitterde ^eve' V ten ineen. Tusschen het II- naenmeer en net voerden onze troeo^n komstig het bevel en door den vijand niet gehindeia, 111 en kele sectoren verdere distan- cieeringsbewegingen ui' r,° stad Loega wend in dit ver band, na het vernielen van voor den oorlog belangrijke in stallaties, ontruimd. In andere sectoren mislukten vyandelij- ke aanvallen, terwyl eigen aanvalsoperaties met succes verliepen. In het gebied van Narwa is de strijd in hevigheid toegeno men. Verscheidene penetraties der bolsjewisten konden afge grendeld worden. De verbit terde worsteling duurt voort. De groepscommandant van een jachteskader, kapitein Barkhorn, drager van het ei kenloof, behaalde op 13 Fe bruari 1944 aan het Oostelijke front zijn 250ste overwinning -n de lucht. Op het Italiaansche oorlogs- tooneel verliep de dag Zon dag in het gebied van Nettuno zonder noemenswaardige ge vechtshandelingen. Onze gre nadiers konden zonder sterken vijandelijken weerstand plaat se.ijke stellingcorrecties tot stand brengen. Formaties ge vechts- en slagvliegtuigen, alsmede batterijen geschut voor den strijd op verren af stand bestookten ook Zondag overdag en 's nachts concen traties van schepen en ont schepingen in het gebied van Anzio en Nettuno. Hierbij werd een koopvaardijschip van 6000 brt. dcror bomtreffers tot zin ken gebracht. 2 andere sche pen van middelbare grootte .verden beschadigd. By Cassino duurden de zwa re gevechten ook Zondag den gehee'en dag voort. Een nieu we vijandelijke penetratie tot halverwege de puinhoopen van Cassino, werd door het schit terende regiment grenadiers 211, in een tegenaanval weer geheel en al opgeheven. Vijandelijke vliegtuigen bom bardeerden in den nacht van 12 op 13 Februari de stad Rome, zonder militaire schade aan te richten. De luchtmacht heeft in den .tfgeloopen nacht bij goed Vicht met sterke formaties ge vechtsvliegtuigen een gecon- centreerden aanval gedaan op Londen. Door het neerwerpen van een groot aantal brisant- en brandbommen werden uit gestrekte branden veroor zaakt. '/ü- 'brg. neest l-78„ Mirt voor Bei£. SO- big HET REMBRAND T HUIS TE I STERDAM. Ook voor het behoud van deze Nederlandsche cultuurwaar i den strijden onze Vrijwilligers. GL/H/P m Eng Isch-Amerikaansche vlieg tuigen hebben Zondagmiddag verschei- 'j i dene gemeenten in het departement - Seine inferieure gebombardeerd. In een stadje zijn volgens de eerste be richten 30 huizen alsm.-de de kerk verwoest. 50 personen zouden onder de puinhoopen bedolven zün. Bij het opruimingswerk werden reeds 10 lij ken gevonden. Dezer dagen is een transport vaartuig, dat geheel beladen was met gevangen genomen 6adogiio-sol- daten ten Noorden van de Soeda- bocht voor Kreta door een vijande lijke duikboot getorpedeerd. Hierbij zijn in totaal 2670 Italiaansche ge vangenen om het leven gekomen. 100 werden gered. De Britsche admiraliteit heeft medegedeeld dat de Britsche duik boot ..Simson" er tijd is en als verloren moet worden beschouwd. KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede Iedere gezonde ncderJander, in dei leeftijd van .1745 Jaar. kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te wor den voor: De Waffen-SS.. SS.-WachtbatalJon In Amersfoort. Landstorm Nederland. I Kriegsmarine en de Germaansche SS. in iseuerland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt betrekking tot de verzorging van miiielcden, duur der opleiding, e: levensmiddelen, etc. Personen, tusschen 1330 Jaar. die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling i gesteld. Officier in de Waffen-SS. kan ieder orden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding tieeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: ka rakter. gedrag, prestatie. 16 Febr. 9—12- uur, Venlo. Deut- sches Hu us, Egmonrtstraat 16; 15 18 uur. Arnhem, café Royal; 17 Febr. 912 uur. Hengelo, calé Modern. Spoorstraat 18: 15IS uur, Zwolle, hotel Gijtenheek: 18 Febr. 9—12 uur Assen. Concerthuis a. d. Vaart; 15 IS uur. Groningen. Hecrenstraat 46 19 Febr. 9 12 uur. Leeuwarden, hui ze Schaaf. Breestraat: 20 Februari 9—14 uur. Amsterdam. Dam 4; 21 Febr. 9--13 uur. Utrecht, N.V. Huis. Oudegracht 215; 22 Febr. 914 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager. Leusdcrwcg; 23 Febr. 9—14 uur, Den Haag, gebouw Amlcitia, Westeinde 15. OUDE DISTRIBUTIE. STAMKAARTEN .MET INLEGVEL BEWAREN. Nogmaals wordt er met na druk de aandacht op geves tigd, dat de oude distributie stamkaarten met inlegvel zorgvuldig bewaard dienen te worden, wanneer de tweede distribuiiestamkaart is uitge reikt. Personen, in het bezit van een persoonsbewijs, dienen er bij de uitreiking van de tweede distributiestamkaarten nauwkeurig op te letten, dat een zegel op het persoonsbe wijs wordt geplakt. Voor per sonen beneden 15 jaar wordt dit zegel op at tweede distri butiestamkaart geplakt. Van het oogenbiik af, waarop de bonkaarten met gebruikma king van de tweede distribu- tiesiamkaart zullen worden uitgereikt, zullen personen, die dit zegel niet hebben, moeilijk heden bij het verkrijgen van de bonkaarten kunnen onder vinden. Tarieven van chemische wasseherijen en ververijen. In afwachting van een al- gemeene regeling van de ta rieven van chemische wassehe rijen en ververijen is door middel van een prijsvaststel ling een regeling getroffen, waardoor deze tarieven voors hands op het gebruikelijke peil worden gehouden. De ge vestigde en te goeder naam en faam bekend staande be drijven kunnen op grond hier van de prijzen blijven bereke nen. die zij vóór of op 9 Mei 1940 berekenden. eventueel vermeerderd met een goedge keurde verhooging. De chemi sche wasseherijen en ververij en die eerst na dien datum hun werkzaamheden zijn be gonnen, mogen daarentegen slechts die tarieven berekenen, welke in de prijsvaststelling zijn genoemd. Byzouder ongevallenfonds Het bestuur der Rijksverze keringsbank heeft met be trekking tot het bijzonder on gevallenfonds het bedrag der voorloopige bijdrage over het boekjaar 1944 vastgesteld op 5 pro mille van het over 1941 ingevolge de Ongevallenwet 1921, onderscheidenlijk de Land- en Tuinbouwongevallen- wet. 1922, verzekerd loonbe drag. De aanval op Londen. Sterke formaties zware Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben, naar het D.N.B. ver neemt. Zondagavond opnieuw een geconcentreerden aanval gedaan op Londen. Tusschen 21.00 en 22.00 uur vielen groo- te hoeveelheden bommen in het. opgegeven gebied, dat dui delijk zichtbaar was. Toen de laatste Duitsche vliegtuigen de Britsche hoofdstad verlie ten, waren reeds omvangrijke branden waar te nemen, die zich over groote oppervlakten uitstrekten. De Britsche af weer was niet in staat den ge- concentreerden aanval'te vei- hinderen. De verliezen van de Duitsche formaties waren zeer gering. Behalve Londen, wer den ook nog andere doeleïl in Zuidoost-Engeland met bri sant- en brandbommen aange vallen. Aanval van radio-Moskou op Hongarije. Radio-Moskou heeft Zondag een bericht uitgezonden, waar in o.m. wordt' gezegd: Honga rije heeft zijn onafhankelijk heid verloren en is volkomen een vazal en bondgenoot van het Hitleriaansche Duitschland geworden. Het bombardement op Helsiuski was een duide lijke waarschuwing voor Hit- Iers bondgenooten in Boeda pest. In de naaste toekomst zullen zij hun straf krygen. Vrijstelling arbeidsinzet in bepaalde bedrijven. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: Ten behoeve van den Ar beidsinzet wordt sedert eenigen tijd een nader onderzoek in gesteld naar de mannelijke werkkrachten, welke in de Nederlandsche bedrijven werk zaam zijn. Geschiedde tot voor kort de zgn. uitkamming van deze bedryven ten behoeve van - den arbeidsinzet recht streeks door de arbeidsbu reaux, thans wordt een andere methode, de procedure der zgn. Z-kaarten, toegepast, waarbij meer dan tot dusverre aandacht kan worden geschon ken aan de belangen van de ondernemingen. De thans gevolgde methode steunt op de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied no. 108/1942, op grond waar van elke ondernemer verplicht is desgevraagd inlichtingen te verstrekken, in het bijzonder omtrent de benooüigde of in zijn bedrijf aanwezige arbeids krachten. Onder de nieuwe procedure vallen thans de navolgende groepen van bedrijven en per sonen: 1. De handel (groothandel, detailhandel, tusschenpersonen) met uitzondering van den levensmid delenhandel. tenzij deze laatste minder dan 50 van den geheelen omzet uit maakt. Uitgezonderd zijn verder de handel in oude materialen en af valstoffen, alsmede ondernemingen, die uitsluitend of voor meer dan 50 den houthandel uitoefenen. Onderne mingen, die zoowel bij de industrie als bij den handel zijn georganiseerd, zijn aan de procedure onderworpen, zoodra zij een zelfstandig» handels- afdeeling hebben of wanneer de han- delsafdeeling zoo belangrijk is, dal men practise!) van een handelszaak kan spreken. 2. Alle bedrijven die aange sloten zijn bij de hoofdgroep ambacht of een van hare on- derdeelen, uitgezonderd voed- seivoorzieningsbedrij ven bijv. slagers, bakkers, banketbak kers) en persbedryven voor hooi en stroo, dorsch bed rijven en grasbedrijven; 3. Hotels, café's, restaurants, pensions en aanverwante be drijven, aangesloten bij de be drijfsgroep „Horeca''. Accountants-, boekhoud en admmistrauebureaux, be lastingadviseurs en soortgelij ke bedrijven en beroepen. Deze bekendmaking geldt niet meer lor den textieldetailhandel en het textielambacht, aangezien voor deze groepen de Z-kaartenprocedure reeds Is afgesloten. Textielondernemingen, die geen of niet tijdig verzoeken heb ben ingediend, worden thans door de arbeidsbureaux bezocht. Hun werk krachten kunnen elders worden in gezet, zonder dat eenig beroep mo gelijk is. nu een ondernemer zekerheid nebben of en in hoeverre hu en zijn personeel voor vrijstelling van arbeids- t in aanmerking komen, dan dient hij bij de Hauptabteilung Wirtschaft Amersfoort een aanvrage daartoe Duitsche ondernemingen, d.' ondernemingen, waarvan de eigenaar of de meerderheid van de eigenaren rukMluitscher is. alsmede onderne mingen, waarvan het kapitaal voor meer dan 50 °u rijksduitsch bezit is, of die een rijksduitsche „übernahme- ireuhader" hebben, dienen hun aan vragen in bij de Duitsche kamer van koophandel voor Nederland te Am sterdam, welke de aanvragen doorgeeft aan de Hauptabteilung Wirtschaft te Amersfoort. Deze instantie beslist over de aanvragen, waarbij dan aan de Nederlandsche vakgroepen resp voor Duitsche ondernemingen de Duitsche kamer van 'koophandel, ruim gelegenheid wordt gegeven om de belangen van de ondernemers te be pleiten. De ondernemers dienen zich voor de behartiging van hun belangen tot hun vakgroepen te wenden. De ontvangst van een aanvrage wordt bevestigd door de toezending van een ontvangstbewijs. Voorzoover F(ederlandsche vakgroepen of de Duitsche kamer van koophandel 1 reeds ingediende aanvragen ontvangst bewijzen hebben afgegeven, blijven deze van kracht. Het ontvangstbewijs waarborgt, dat de arbeidsbureaux, zoo lang de beslissing op het verzoek niet is genomen, geen werkkrachten m het bedrijf onttrekken. Mocht een ondernemer korten tijd na het in. dienen van zijn aanvrage nog geen ontvangstbewijs hebben gekregen, dan moet hij zich onmiddellijk tot de Hauptabteilung Wirtschaft resp. de Duitsche kamer van koophandel wen- den. Bij het verzoek moeten worden, over* Belegd: een wit vragenformulier in drie voud, dat de totale personeelsbezet- ng weergeeft 2. voor elke mannelijke werkkracht an 18 tot en met 45 Jaar (eigenaar, directeur of med.- werkende familiele den daaronder begrepen) een driedee. lige groene Z-kaart. Ook voor reeds vroeger door z.g. Auswelse vrijgestelde werkkrachten moeten Z-kaarten worden ingediend, aangezien deze Ausweise met de doorvoering van de Z-kaartprocedure hun geldigheid erliezen. Vast staat echter dat deze vroeger gegeven vrij stellingen in beginsel worden gehand haafd. Aanvraagformulieren en Z-kaarten :ijn verkrijgbaar gesteld bjj de vak groepen. de kamers van koophandel de Duitsche kamer van koophan del voor Nederland te Amsterdam en te Rotterdam. Onjuist, onduidelijk of onvolledig ingevulde aanvragen worden als niet gedaan beschouwd en niet behandeld. De vragenformulieren en Z-kaarten oeten met de schrijfmachine of In blokschrift duidelijk en volledig wor den ingevuld, de Z-kaarten van da- en handteekening voorzien. Naast dc handteekening op dc Z-kaart dient de onderteekenlng door 'n firmastem pel, met de schrijfmachine of in blok- hrift te worden herhaald. Filiaalbedrijven moeten zoowel voor het hoofdbedrijf als voor elk filiaal afzonderlijke aanvrage indienen. Op het verzoek van de filialenmoet de zetel van het hoofdbedrijf worden aangegeven. Filiaalbedrijven moeten den omzet van de afzonderlijke fili alen opgeven, terwijl het hoofdbedrijf" slechts die omzetten moet opgeven, e gemaakt worden met afnemers liten hun filialen. Aan het hoofd van het vragenfor mulier moet de vakgroep, waarbij de ondernemer is aangesloten, worden aangegeven. Is de ondernemer lid van meer dan één vakgroep, dan moet slechts één daarvan worden genoemd wel die, in welker artikelen de onderneming den grootsten omzet heeft. Hierbij blijven voedsei- voorzienings-vakgroepen buiten be- scKouwing. Ondernemingen, die bij geen vakgroep zijn aangesloten, om dat b.v. voor hun artikelen nog geen vakgroep is opgericht, kunnen aan- geven „behoort tot geen enkele vak groep". Ondernemingen, die zoowel bü den handel, de industrie of het ambacht zijn aangesloten, moeten bij de vraag naar den omzet, deze splitsen in han dels-, industrie- of ambachtsomzet. Rijksduitschers moeten in de vra genformulieren met ,.R.D." worden aangeduid. Joden moeten ook op de vragenfor mulieren vermeld worden en als ,Jood" worden aangeduid. Bij de indiening van de Z-kaarten noet er op gelet worden: a) dat elk der drte deelen gelijklui dend moet worden ingevuld (de afzon derlijke deeien mogen niet gescheiden i vervolgens moet worden opgegeven: b) onder von/van (toeziend or gaan) Hauptabteilung Wirtschaft, Amersfoort; onder für/voor^ nauwkeurige aanduiding van de firma met plaats- Ti, straat en telefoonnummer, in- mogelijk met stempel, schrijfma chine of drukletters: d) onder als/als: nauwkeurige op gave van de betrekking resp. werk- imheid van den betrokkene, b.v. eigenaar, procuratiehouder, monteur, kleermaker enz.: onder de nummers 17 de ge gevens betreffende den persoon; f) onder arbeidsbureau (g.a.b.) het >or het bedrijf, dus niet voor de oonplaats van het personeelslid be voegde arbeidsbureau, bu filialen het voor de filialen bevoegde arbeidsbu- Inlichtingen geven in twijfel gevallen de arbeidsbureaux, de burge- leesters, politie of kamers van koop handel: g> onder 8a resp. 8, indien op ds kaarten een ruimte 8a niet is aange geven: het nummer van het persoons bewijs: h) onder nummer 9 „fröher ausgeubte Tatigkeit": het vroegere beroep; b v. ongeschoolde arbeider;

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1