Zware gevechten langs geheele Oostfront. IIIIS*' abonnementsprijs: 19 ct. per week of ƒ2.42 per kwartaal, I j Franco per post 2.53 per kwartaal, Afzonderlijke nummers 5 ct. •""•'advertentieprijs: Per mm. 12i ct., minimum per adver tentie 2.05. Bu abonnement speciale prUs. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent, dienstaanvragen en dienstaunbie- Sten dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. 1943 MAANDAG 14 FEBRUARI 1944 DIT NUMMER BESTAAT 187ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 37 De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vlisslngen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 lünen), Redactie na kantoortijd lei. 578; Middelburg: Londenache Kaai 29. Redactie tel 3521, Adminlstr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd -tel. 2475; Souburg: Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 21. Verbitterde worsteling bij Cassino. a'Bj Het opperbevel van de Duit- sche weermacht deelde Zondag «""I nwde: CER-i *n het Zuidelijk deel van het e„ Oostelijk front bevochten onze ichte divisies ten zuidoosten van mi dj Kriwoi Rog, ten Westen van t. bq Tsjerkassy en ten Oosten van vru- Sjasjkof onder, afweer van aanhoudende vijandelijke ont- a lastings- en tegenaanvallen, in 7e";ï verbitterde gevechten nieuwe zijrrl successen. By Doebno 2rijn zware ge- - vechten aan den gang met mo- [ER-j biele Sovjet-Russische ge- bij vechtsgroepen. Er werden 16 aart vijandelijke pantserwagens 'neer stukgeschoten, uit- Bij Witebsk verijdelden onze serd.: dappere grenadierfs, op doel- treffende wijze gesteund door artillerie en slagvliegtuigen, EN ook Zaterdag hevige door- 1 braakpogingen der boisjewis- ten en vernietigden zij 49 vij andelijke pantserwagens. In deze afweergevechten hebben 2!ich het grenadier-regiment ipïrï 529 ouder leiding van den dra ger van het eikenloof luit.-kol. Riesling en het artillerie-regi- ment 299 ond^r leiding van •qq' lilitenant-kolonel Reinking, bij- 1 zonder onderscheiden. Ten Noorden van Newel als mede tusschen Ilmenmeer en Finsche Golf versterkte _de vip 9 and zijn druk. Terwijl in'enkele sectoren hevige vyandelijke aanvallen werden afgeslagen, hadden op verscheidene plaat sen eigen tegenaanvallen een succesvol verloop. Ook in den mislukte op het landingshopfd van Nettuno een vyandelijke aanval op Aprilia onder het geconcentreerde vuur van alle wapens. Zware artillerie van het leger, geveclits- en slag vliegtuigen vielen dag en nacht ontschepingen en schëepsbewe- gingen van den vyand bij Net tuno en Anzio aan. Een vijan delijk landingsvaartuig werd tot zinken gebracht, een groote benzineopslagplaats vernietigd en verscheidene schepen wer den gedwongen koers te wijzi gen. Kustbatterijen der marine beschoten vijandelijke scheeps- doelen in de Golf van Gaeta en plaatsten treffers op een krui ser. Bij Cassino duurde de bitterde worsteling ook Zater dag met onverminderde hevig heid voort. De pantsergrena diers. die weken lang in harde afweergevechten zijn gewik keld, sloegen daarbij krachtige vyandelijke aanvallen af en zuiverden tijdens succesvolle tegenaanvallen verscheidene haarden van verzet aan den Noordrand van de stad. In deze gevechten onderscheidde zich bijzonder het grenadierregi ment 211 on^er leiding van majoor Knuth. Zaterdagnacht wierpen eeni- ge vijandelijke vliegtuigen bommen op plaatsen in West- Duitschland. Snelle Duitsche gevechts vliegtuigen ondernamen sto- ringsaanvallen op Zuidoost- Engeland en Londen. Duitsche motortorpedobooten brachten tijdens een nachtelijken aanval op de Engelsche kust aan den 3.71C sector van Nanva zijn hevigelmond van de Humber een 3852 gevechten aan den gang. jBritsch bewakingsvaartuig tot 329oj Aan de Italiaansche fronten!zinken. 21 DE STRIJD TUSSCHEN PRIPJET EN BERKSINA. 46<M Tusschen Pripjet en Beresina 5*21 hebben de bolsjewisten, naar —21 het D.N.B. verneemt, sedert 773.' weken getracht door de Duit 8831 sche stellingen naar het Noor- 9641 den heen te breken in de rich- ting van Bobroeisk De Duitsche grenadiers, die hun nesten van verzet en de weinige vaste in de moerassen verdedigden, versplinterden echter de aaneengesloten vijan- Kioil delijke aanvalsformaties steeds weer en wierpen de afzonder- uhm JÖke strijdkrachten terug. Alles 'ÖU wat de vijand tot nu toe kon bereiken niettegenstaande hrj meer dan 15 divisies gebruikte, waren enkele kleine penetra ties, die goed onder Duitsche controle staan. De laatste dagen drong de ia» i uit het Noorden komende kou- am.j degolf ook in dit moerassen- aait gebied door. De bolsjewisten versterkten daarop hun aan vallen. met het doel de D'uit- sm. sche steunpunten over het of steeds steviger wordende ijs- igj"! cJek omver te loopen. iOok deze stormloop stortte echter op bloedige wyze ineen. Hun zwa re verliezen dwongen hen hun aanvalsactie steeds meer te be- •jt. perken. Den elfden Februari weid zij geheel gestaakt. De Duitsche troepen maakten ge bruik van den toestand en gin- ;gen tot den aanval over, ten- llietjeinde binnengedruppelde vijan- •es, delijke strijdkrachten terug te omwerpen en bochten in het front lis-recht te trekken. Het Noordelijke brandpunt van de vijandelijke aanvallen gelegèn Dij het bruggen hoofd bij Sjazilki aan de Bere- Daar had de vijand ver scheidene divisies samenge- 2.- trokken om over de-bevroren rivier naar het Noorden door g(,^te breken. Na heen en weer JH. golvende gevechten konden de na. bolsjewisten ten slotte een bruggenhoofd vormen. Tenein- iPt-.de dit op te ruimen viel een De luchtaanval op Castell Gaiulolfo. De luchtaanval op de Pau selijke zomerresidentie Castell Gandolfo op 10 Februari heeft zeer veel slachtoffers geëischt, vooral onder de rond 15.000 vluchtelingen, die onderge bracht zijn in de lokalen en tuinhuizen van het Pauselyk paleis en die afkomstig zijn uit plaatsen in de nabijheid van het front. Ruim 500 doo- den werden reeds geborgen. Na dezen derden zwareu bomaanval op Castell Gandol fo heeft het Vaticaan gepro testeerd tegen deze nieuwe schending van het neutrale Pauseirjke gebied. Luchtaanval op Kotka. In het Finsche legerbericht van Vrijdag wordt gemeld, dat de vyand Donderdagnacht met 150 vliegtuigen een hevigen luchtaanval heeft ondernomen op Kotka en naaste omge ving. De aanval duurde 2 uur. Slechts enkele machines slaag den er in, haar bommen boven de stad uit te werpen, waarbij eenige schade ontstond aan gebouwen. Volgens de voorloo- pige gegevens werden in ver schillende plaatsen der omge ving 8 burgers gedood en 2 gewond. De materieele schade is gering. Van de aanvallende toestellen werden door den luchtafweer 2 neergeschoten. Een van de meest bekende Fransche generaals uit den wereld oorlog, generaal Ribard. is te Le Vigan in den ouderdom van 82 Jaar gevechtsgroep met steiin van artillerie en granaatwerper- afdeelingen aan en 't gelukte haar tenslotte in de taai ver dedigde stellingen binnen te dringen. Daardoor was het vijandelijke bruggenhoofd als, basis voor verdere operaties; der bolsjewisten uitgescha keld. Reichsführer-SS Himmler spreekt te Avegoor. Bij de uitreiking van de Ger- manische Leistungsrune in het SS-opleidingskamp Ave goor, voerde na SS-Obergrup- penführer Rauter, de Reichs führer-SS Himmler zelf het woord. Hij sprak als volgt: „Drie en een half Jaar geleden werd het regiment „Westland" in het leven geroepen. Ongeveer drie Jaar geleden begon de zware worste ling in het Oosten. Ter zelfder tijd werd het toenmalige Nederlandsche legioen opgericht. Het regiment „West- land" trad In het kader van de di visie ..Wiking" voor den eersten keer voor den strijd aan in dien tijd. Drie Jaar geleden was menige zaak moei lijker dan op het oogenblik. Moeilij ker, want wij Oultschers en Neder landers wisten wel van elkaar af, maar wij kenden elkaar te weinig. Vesl wat de een deed, was voor den ander nieuw; wjj begrepen elkaar niet. Toen destijds de eerste vrijwilligers in het verband van de Waffen-SS dienst namen en dienst deden, viel deze eerste tijd aan menigeen, dat t ieder van Jullie ouden, al heel ar, zwaar zooals de eerste re- crutentijd nu eenmaal is. Sinds deze drie Jaar Is een groote spanne tijds voorbij gegaan, die in onze gemeen schappelijke Germaansche ontwikke ling meer telt dan slechts een tijds duur van drie keer twaalf maanden. Thans is uit het legioen Nedirland geworden de SS-Grenadier-brigade ..Nederland". Het regiment „West- land" heeft de eene roemruchte blad zijde na de andere In zijn geschiede- is geschreven en levert Juist thans a het kader van zijn oude divisie Wiking" een bijzonder zwaren strijd, evenals de brigade „Nederland". Veel echter onderging in deze Jaren wijzi ging in ons zeiven. Uit de Neder- landsche vrijwilligers zijn Nederland- sche SS-Führer geworden, die zelf compagnieën en bataljons aan- en. Uit de mannen die eens door ons werden opgeleid, is het Ger man nsch- Nederlandsche Führer. en Unterführercorps ontstaan, dat Juist in het afgeloopen halve Jaar zijn taak daarin vond, Jonge Germaansche vrijwilligers uit alle Germaansche stammen op te voeden tot den strijd. Aldus Is het en aldus willen wij het Hen eensgezind. Misschien zou nu deze of gene willen vragen: is het wel Juist, dat in een tijd, dat een d-«1 van onze kameraden in de bri gade Nederland zelfs den zwaarsten strijd van zijn leven vecht aan de uiterste Noordpunt van het Duitsche Oostel.jk front, het andere deel ech ter hier in een plechtig uur bijeen is gekomen voor een sportinsigne? Ik beaam dit. Het is Juist, dat wij hier thuis voor dit plechtig uur bij een zijn gekomen. Ik heb in volle overtuiging, ondersteund door mijn naasten medewerker op dit terrein, den SS-Obergruppenführer Berger, die stichtingsoorkonde voor de Germani- sche Leistungsrune opgesteld en on derteekend. Welke beteekems moe- wij nu aan dit insigne hechten? Dit insigne, onze SS-runen op het teeken van het zonnerad, het teeken de SS-divisie „Wiking", moet de beteekems hebben, dat wij het voorbeeld geven en in het leven Im mer de besten door het beste trach- i te werven. Propaganda zou hier isplaatst wezen, In de groote Ger maansche ruimte zullen Germaansche volken slechts dan den weg tot elkaar vinden, als het eene hart wordt ge vonden door een ander. Wanneer wij gedichten uitspreken, die wegen wij zen en richting geven, dan kunnen deze harten haar alleen eensgezind beamen omdat zij van hetzelfde bloed zijn. Oe Leistungsrune moet een der prestatieproeven en ven der opvoe dingsmiddelen zijn op den gemeen- schappeLjken weg, menschen te win- door gemeenschappelijke!! strüd gemeenschappelijke idealen. Voor Durtschers, Nederlanders, Noren. Vlamingen, voor U allen Germanen, voor U échter moet het zelfopvoeding harden wezen, het verdienen van deze Leistungsrune. Zij moet "niet gemakkelijk te verwerven zijn. De waarden zijn streng. Juist U. 1 Nederlandsche kameraden, zult krachtens de geërfde waarde van uw bloed hiervoor een groot begrip too- Zooals uw vooi aderen, uw va ders en voor een deel gij zelf stuk voor stuk van uw dierbaar land op de zee bevochten hebt, zoo weet gij ook, dat reeds een half Jaar ledlg- I den ondergang kan beteekenen een stuk aarde, dat anders een bloeiend© tuin kan zijn. Zoo .behoort op dit gebied van de opvoeding Leistungsrune niet van vandaag of morgen te bereiken, maar in lan ge weken en maanden haar voor U De succesrijkste „tijger"-bemanning. 38 Sovjet-pantsers werden door deze mannen tot nu toe vernietigd. SS- Untersturmführer Wittmann als com mandant van een „Tijger"-pantser- wagen en SS-Rottenführer Woll als richtschutter dragen het Ridderkruis, terwijl de1 drie overige leden der dappere bemanning met het IJzereii Kruis 1ste klasse werden onderschei den. Met witte ringen op den lop van het kanon zijn de 88 ve ielde Sovjet-pantsers aangeduid. SS PK Büsehel-O/H/P Terreuraanvallen op Frankfurt am Main en Ludwlgshafen, Vrijdagmiddag hebben Ame- rikaansche bommenwerpers met krachtige jagerbescher- ming, wederom een terreur- aanval ondernomen, waarby vooral de woonwijken van Frankfort am Main en Lud wigshafen zwaar werden be schadigd, terwijl de bevolking verliezen leed. De Duitsche luchtafweer wist geconcen treerde aanvallen te voorko men en schoot 26 vijandelijke toestellen omlaag. de u i plichten niet stil te staai voor te werken. Zij moet ook het bewijs van een soort gemeenschap pelijke prestatie van ons Germaan sche volk zijn, deze rune, die het eerste gemeenschappelijke Germaan sche insigne is. Zij moet U ook aan sporen hard te wezen, daar de strijd op deze wereld om het bestaan i het bestaan van rijk meedoogenloos is. Gij moet U al vroeg er aan wennen een deugd beoefenen, die ik U mijn bijzonder op het hart druk en die gij moogt vergeten. Gij, die deze thans zult dragen en gij ande ren, die haar eerst nog verdiener zult: dat is het inzicht, dat het heele leven uit strijd bestaat, inders vindt ge niet. Niet in de uur, in de wereld van planten dieren, en eerst heeiemaal niet ïr wereld van de menschen. Wee hem. die niet strijder wil zijn, wee volk, dat niet bereid is zijn leven te zetten, niet te offeren en niet strijden. De -andere deugd, waarop deze rune U moet wijzen, is de deugd de volharding, van de gestadig heid. De deugd om nooit te buigen, hard te wezen en trouw. Te we- dat iedere strijd moet worden gewonnen, wanneer de mensch, neer het volk niet versaagt. Met deze deugden, waarmede ons Germaansch volk groot geworden is, zal het ook groot blüven. Met de vermaning U: gij dient als dragers van deze runen deze deugden te beoefenen er de anderen er toe op te voeden, ver leen ik aan U, de eerste vijf en ne gentig mannen, thans de Germani- sche Leistungsrune". Nadat hij zijn toespraak geëindigd had, overhandigde dc Reichsführer SS elk der voor hem aangetreden 95 Führer- en mannen der Waffen-SS. der Germaansche SS In Nederland en van de Duitsche en Nederlandsche politie.de Germanische Leitungsrune. elk naar gelang van de persoonlijke prestatie in zilver of brons. Zooals de Leistungsrune zelf symbool is van de groote Germaansche gemeenschap. eerste uitreiking daarvan gelijktijdig aan Nederlandsche Duitsche mannen een getuigenis het groeien van de rijksgedachte. Alsnog bak- en braadvet op boterbon 6a. Daar gebleken is, dat een groot aantal personen niet in de gelegenheid geweest is, hun boterbon 6a binnen den daarvoor gestelden termijn in te leveren, is de regeling ge troffen, dat op deze bonnen tot fen met 4 Maait a.s. bij den winkelier 100 gr. bak- en braadvet kan worden betrok ken. UITBREIDING DEELNAME CENTRALE KEUKEN. Sinds de verhooging van het vetgehalte van de maaltijden van de centrale keuken is de aanvraag voor deelpame aan zienlijk gestegen. Door de re geling, welke met 1 Januari jl. was ingegaan, moesten vele aanvragers teleurgesteld wor den en de deelnemers, dié 0,30 betaalden, moesten af vallen. Om nu aan de talrijke aanvragen te kunnen voldoen is met ingang van 21 Februari a.s. de volgende nieuwe rege ling van kracht: Elke gemeen te, waarin één of meerdere uit- deelposten van de centrale keu ken gevestigd zijn, is ingedeeld in een klasse. Er bestaan 4 klassen, al naar de grootte en de gesteldheid van de gemeen te ten aanzien van het zg. plat telandskarakter. Voor elk van deze 4 klassen is een norm ge steld, welke thans beduidend hooger ligt. dan de gestelde norm van de regeling van 1 Januari jl. Alle gezinnen en alleenstaan de personen, die een inkomen hebben, welke beneden dezen nieuwen norm blijft, kunnen de maaltijden betrekken 10 ct. per portie. Bovendien komen voor het betrekken van maaltijden uit de centrale keuken in aanmer king: gezinnen en alleenstaan de personen, die een inkomen hebben, dat boven den vastge- stelden norm ligt, doch die niet in staat zijn om zelf warme maaitijden ie kunnen bereiden. Deze groep deelnemers betalen den kostprijs van de maaltij den, tw. 30 cent per portie. Voor beide -groepen bedraagt een portie 1 liter. Het aantal in te leveren bonnen blijft ongewijzigd en bedraagt voor 6 porties. 1/5 boterbon of 10 hotel bonnetjes d 1/50 rantsoen plus 1 irdappelbon. in verband met deze uitbreiding in de deelname worden met ingang in bovengenoemden datum door den N.V.D. nieuwe deelnemerskaarten ingevoerd. Voor dc deelnemers, die ia het bezit zijn van een gele deelne merskaart en aan wien voor 21 Febr. og geen nieuwe deelnemerskaart (1944/-45) Is uitgereikt. blijft de oude deelnemerskaart geldig tot 26 Februari en vervalt na dien datum. Aanvraagformulieren kunnen worden ■erkregen aan de uihdeelposten en aan de N.V.D.-adressen. Loonen en arbeidsvoorwaarden bouwwerken Duitsche weermacht. Daar het den gemachtigde voor den arbeid wenschelijk is gebleken; zijn beschikking dd. 31 Mei 1943 inzake regeling van loonen en andere arbeids voorwaarden voor Nederlan ders eri in Nederland gevestig de rijksduitsche personeelsle den van bouwondernemingen, die op bouwplaatsen van de Duitsche weermacht (leger, lucht",vapen, marine, organjsa- toe Todt enz.) en bij het Duit sche burgerlijke bestuur zijn tewerkgesteld, redactioneel te herzien en te verduidelijken, heeft hij, blijkens een publi catie in de Staatscourant van S dezer, de bestaande regeling ingetrokken en een nieuwe be schikking uitgevaardigd, waar uit echter geen wyzigingen van materieelen aard voort vloeien. Te Wassenaar, waar h(J ver pleegd werd. Ic op 82-Jarigen leeftijd overleden de heer C. J. Haslelman, oud-lid van den Raad van State.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1