IPROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of ƒ2.42 per kwartaal, van Franco per post 2.6a per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Ver ndel ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12| ct., minimum per adver- ie teutte 2.06. Bu abonnement speolalo prijs. Kleine advertenties la<« (maximum 6 renela) 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie- dingen 60 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. ZATERDAG 12 FEBRUARI 1944 DIT NUMMER BESTAAT UIT 4 BLADZIJDEN 187ste JAARGANG NUMMER 36 Do Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: Vllssinoen: Redactie en Administratie Walstr. 58-80, tel. 10 (2 lijnen). Redactie na. kantoortijd tel. 578: Middelburg: Londenscbe Kaal 29. Redactie tel. 3521, Adminlstr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg: Kanaalstraat 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102: Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 21. Nieuwe bolsjewistische aanvallen afgeslagen. I Het opperbevel van de Duit- .1 sche weermacht deelde Vry- i dag mede T De troepen van het Ooste lijke front sloegen opnieuw tal- rijke sterke aanvallen der bol sjewisten in het gebied ten Westen van Nikopol en ten Zuiden van Kriwoi Rog, ten Westen van Tsjerkassy, ten t Oosten van Sjasjkof, ten Zui- den van de Beresina, bij Wi- tebsk en in het gebied tus- schen Loega en het Peipus- meer in hevige gevechten, die in verscheidene sectoren nog voortduren, aJ. Plaatselijke r penetraties werden in eer. te- - genaanval opgeruimd. Bij suc cesvolle tegenaanvallen wer den vijandelijke gevechtsgroe pen uiteengeslagen en werd de vijand op verschillende plaat sen teruggeworpen. Ten Zuiden van Pogrebitsjt- sje werd een achter het front ingesloten bolsjewistische ge vechtsgroep vernietigd. De vij and verloor 1200 gevangenen en 700 ,-ooden alsmede talrijke wapens en ander oorlogstuig. In het gebied ten Zuiden van de Pripjet-moerassen sloegen troepen van een pantserdivisie in een verrassenden aanval een sterke bolsjewistische ca- valerie-formatie uiteen. In den ceutralen sector van het front hebben zich de on- i 19U der bevel van den generaal i jgj, der infanterie Jordan strijden- de Neder-Saksische 131ste in- fanterie-divisie, aangevoerd door generaal-majoor Weber en de Oost-Pruissisehe 206e infanterie-divisie, aangevoerd door luitenant-generaal Hitter, bijzonder onderscheiden. In het landingshoofd van tri Nettuno werd de zuivering I# van het gebied van Aprilia ts voortgezet; ook het station g»»Aptilia werd veroverd. Vrjjan- g9 delijke aanvallen op de nieu- we linies stortten in het ge nii concentreerde vuur van alle wapens ineen. Sedert het be gin der landing verloren de Amerikanen en Er.gelschen in het gebied van Nettuno meer dan 4000 gevangenen en 98 pantserwagens. De landings plaatsen van den vijand liggen onder het voortdurende vuur van Duitsche batterijen zwaar vèrdragend geschut. Aan het Zuidelijke front heerschte ten Noordwesten van Cassino tijdens den geheelen dag levendige gevechtsactivi teit. De vijand, die voor den derden keer in het Noordelij ke deel van Cassino was bin nengedrongen. werd in verbit terde gevechten van man te gen man door onze dappere pantsergrenadiers weer uit de ruïnes van de stad terugge worpen. Een ten Noordoosten van Cassino verloren gegane heuvel werd in een tegenaan val heroverd. Aan het overige front ondernam de vijand al leen in den sector ten Oosten van de Golif van Gaete vrij sterke aanvallen op onze heu velstellingen, die deels door geconcentreerd vuur, deels in een tegenaanval werden afge slagen. Beschermingsvaartuigen van een Duitsch convooi schoten in het zeegebied van Monaco van S aanvallende vijandelijke jachtbommenwerpers er 5 neer. Nog 2 andere verloor de vij and in een luchtgevecht. Duitsche gevechtsvliegtuigen met groot e actie-radius hebben aan de Oostkust van IJsland een vijandelijk tankschip van 8000 brt. tot zinken gebracht. Formaties Amerika ansche bommenwerpers vlogen op 10 Februari des middags, door jagers krachtig beschermd, bo ven Midden-Duitsch gebied. De onmiddellijk krachtig optre dende Duitsche luchtverdedi ging verhinderde den vijand geconcentreerde aanvallen te ondernemen. Door het lukraak neerwerpen van bommen wer den vooral woonwijken in de stad Brunsvvijk getroffen. Tij dens hevige luchtgevechten en door de luchtdoelartillerie wer den volgens de totdusver nog onvolledige rapporten 51 vijan delijke vliegtuigen, waaronder 32 viermotorige bommenwer pers. neergeschoten. Donderdagnacht wierpen vy- andelrjke storingsvliegtuigen bommen neer op plaatsen in Noord- en Wesl-Duitschland. OUD-HOLLANDSCH PORSELEIN I de Oudneidskamer te Zaandijk. Ook "■'I voor het behoud van deze Nederland sche cultuurwaarden strijden :k.. Vrijwilligers. GL/H,'P >ci. Anglo-Amerika ansche vliegtui- gen hebben een stad in de kust streek van het Nauw van Calais gebombardeerd. 30 woningen werden hierbij vernield of beschadigd, zijn 20 dooden en gewonden. De Japan sche strijdkrachten Olijven op de verschillende eilanden van de Marshall-groep hardnekkigen tegenstand bieden. De eianden Ma- loelab, Millo en Taroa zijn door de vijandelijke luchtmacht aangevallen, doch de verdedigers sloegen alle aan- en af. KEURINGEN. Het SS-ErsiitzkoinmaiKlo ifeelt mede; Iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 1745 jaar, kan zich aanmelden, teiwinde gekeurd to wor den voor; De Waffen-SS., SS.-WachtbatalJon In Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS. in Nederland. Tijdens do keuringen worden alle inlichtingen verstrekt betrekking tot de verzorging van milieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Personen, tusschen 1830 Jaar. di< aan meld ingsplich tig zijn voor de te werkstelling. kunnen zich eveneem aanmelden en worden gedurende hun verbinteniG van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Wafren-SS. kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heefi bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijnKa- ukter. gedrag, prestatie. 14 Febr. 9—14 uur. ^Rotterdam, Deutsche Oberschule. Westerlaun 15 Febr. 912 uur, Breda, restaurant Modern, Markt; 15—IS uur. Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45: 16 Febr. 912 uur, Venlo, Deut- sches Haus. Egmondstraat 16; 1518 Arnhem, café Royal: 17 Febr. 912 uur, Hengelo, café Modern, Spoorstraat IS; 15IS uur. Zwolle, hotel Gijtenbeek: 18 Febr. 9—12 uur Assen, Concerthuis a. d. Vaart; 15— IS uur, Groningen, Heerenstraat 46; 19 Febr. 912 uur, Leeuwarden, hui ze Schaaf, Breestraat; 20 Februari 914 uur. Amsterdam. Dam 4: 21 Febr. 913 uur, Utrecht, N.V. Huls. Oudegracht 245; 22 Febr. 914 uur. Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg; 23 Febr. 914 uur, Den Hnag, gebouw Amicitla,. Westeindo 15. DUITSCHE TEGENMAATREGELEN* IN DNJEPR-JBOCHT. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Ten Westen van Nikopol en ten Zuiden van' Kriwoi Rog duren de felle Sovjet-Russi sche aanvallen voort, doch een verder strekkend doel dan de verdrijving van de Duitschers van den benedenloop van den Dnjepr en de inbezitname van Cherson schijnen zij, volgens het oordeel van Duitsche mi litaire kringen, vooralsnog niet te hebben. Gezien het feit, dat de Sovjet-Russische troepen thans ook Zuidelijk van Kri- woi-Rog zijn doorgedrongen, schijnt het gevaar van omsin geling dezer stad toegenomen. De Duitsche tegenaanvallen van het Zuiden uit hebben daarom waarschijnlijk ten doel, het gevaar van omsinge ling tegen te gaan. De door Moskou verspreide berichten, dat met de verovering van Ni kopol vijf Duitsche divisies in gesloten waren, wordt thans van Duitsche zijde met de meeste stelligheid tegenge sproken. Deze Duitsche troe pen hebben zich, dank zij de tot dit doer ondernomen tegen aanvallen, van den tegenstan der vrij kunnen maken. Ook ontbeert volgens ver klaringen van bevoegde Duit sche kringen het bericht van den tegenstander, dat ten Westen van Tsjerkassy 10 di visies zijn ingesloten, eiken grond. De gevechten, die hier als gevolg van de terreinge steldheid niet meer dan een plaatselijk karakter dragen, duren nog voort en, hoewei de Sovjet-Russen nog steeds he vig aanvallen, nemen, naar men hier verklaart, de Duit sche tegenmaatregelen een be vredigend verloop, zoodat de verwachting gewettigd is. dat de omsingelingsmanoeuvre van den tegenstander niet zal sla gen, althans, dat het doel, de vernietiging dezer strijdkrach ten, niet bereikt zal worden, In elk geval acht men het te Berlijn voorbarig, zich. zoolang de gevechten nog in dit sta dium verkeeren, reeds op ver klaringen vast te leggen. Het verdere nieuws van het front is, dat de Duitschers zich thans in het kader der reeds gemelde omgroepeering op den Noordelyken vleugel op nieuwe stellingen tusschen het Ilmenmeer en het Peipusmeer hebben teruggetrokken. Dat men eerst zooveel ter rein heeft moeten prijsge ven komt, zoo verklaart men, omdat het de Duitsche weer macht in het gebied van Le ningrad aan de noodige ruim te voor het ondernemen van tegenmanoeuvres ontbrak. Ter wijl men hier, nu de Duitsche legerleiding zich de noodige ruimte voor tegenoperaties heeft verschaft, aan nieuwe Sovjet-Russische aanvallen uit het gebied van Leningrad wei nig succes voorspelt, heeft men hier een open oog voor de gevaren, die het na een dag onderbreking weder voortge zette offensief tegen Witebsk voor den Noordelijken vleugel in zich bergt. Dit offensief, dat met niet minder dan 20 infanterie-divis'es en talrijke tanks wordt ondernomen, heeft tot dusver geen succes gehad, doch blijkbaar spannen de Sovjet-Russen alle krachten in óm door een doorbraak bij Witebsk den Noordelijken frontvleugel tot ineenstorting te brengen. Ook houdt men hier ernstig rekening met nieu we aanvallen van Staraja Rus- sa uit, die. indien zij succes zouden hebben, een even ge vaarlijke situatie voor den Noordelyken vleugel zouden kunnen doen ontstaan als een Sovjet-Russische doorbraak bij Witebsk. tijdens de eerste uitreiking der SS Bildber. .Frite/Stapf/Pax m Reichsführer-SS Heinrich Himmler in Nederland. UITREIKING EERSTE GERMAN ISCHE LEISTUNGSRUNEN. Van bevoegde zijde deelt men ons mede: Uit handen van den Reichs führer-SS hebben dezer dagen 95 SS-mannen, voor het groot ste deel leden van de Ger maansche SS in Nederland, in het SS-opleidingskamp Ave goor Dij Arnhem, de Germani- sche Leistungsrune ontvangen, die verleden jaar door den Reichsführer-SS is ingesteld. Deze Nederlandsche en Duit sche SS-mannen zijn in dub bel opzicht onderscheiden: zij zijn de eerste mannen van de Germaansche SS, die de Leis tungsrune dragen, en zij heb ben deze als getuigenis van hun soldatesk-sportieve vor ming en wereldbeschouwing van den Reichsführer-SS zelf ontvangen. Zoo zijn zij een voorbeeld geworden voor vele duizenden SS-mannen in de Germaansche landen, dieeven- als zij aan de veelzijdige eischen voldoen, die voor het verwerven van de Leistungs rune gesteld worden, en niet slechts op het terrein van de „Wehrsport" liggen, doch ook op het gebied der nationaal- socialistische wereldbeschou wing. De aanwezigheid van den Reichs führer-SS en het feit, dat de Leis tungsrune voor de eerste maal werd uitgereikt, drukten hun stempel op de plechtigheid in Avegoor, waarvan het hoogtepnt werd gevormd door de rede van den Reichsführer-SS. De mingsvolle sporthal in Avegoor, bewijs, dat de oud-Germaansche bouwkunst de tijden overleeft, de plaats waar honderden SS- voor den Reichsführer-SS op het van de uitreiking stonden aange treden. Aan het hoofd van de talrijke eere- gasten, bevonden zich de Rijkscom missaris, rijksminister dr. Seyss- Inquart, de -eider, SS-Obergruppen- führer und General der Waffen-SS Berger, chef van het SS-Haupta mtE3, Verder waren aanwezig: SS-qruppen- führer und General-leutnant der Waf fen-SS Demelhuber. SS-Brigadeführer und General-Kommissar für Verwal- tung und Justiz dr. Wimmer, d« Leiter van het Arbeitsberelch dei NSDAP in Nederland en General- Kommissar z.b.v. Ritterbusch. Ge- sandter dr. Bene, Regierungsprasi- dent Piesbergen, Generalmajor Polizei und SS-Brigadeführer Maccus, SS- Brigade- führer und Generalmajor der Polizei Naumann, de directeur- generaal der Nederlandsche politie, prof. dr. Schrieke. SS-Stnndnrtem führer Feldmeyer, de plaatsvervam gend leider van de N.S.B. van Geel kerken, de president van de Neder landsche Bank. mr. Rost van Ton ningen. de commandant der mr. Zondervan, de leider van het N.A.F.. Woudenberg. Aan den ingang van het SS-oplei- dingskamp was de Reichsführer-SS ontvangen door den "commandant van het kamp. SS-Sturmbannführer dr. Brendel. waarna hij langs het front van een eerecompagnie was geschre den. De plechtigheid in de sporthal werd geopend door fanfareklanken van een muziekkorps der Waffen-SS. In liedcre* en in woorden van een 'spreker kwamen geest en ideeën van SS tot uitdrukking. Toen nam ,-Obergruppenführer Rauter het woord voor de volgende toespraak: ,Onze toegewijde groet geldt in de ste plaats u, Reichsführer, die ondanks de vele plichten toch nog tijd hebt gevonden een bezoek te brengen aan de Germaansche Neder» landen. Wij groeten ook u, mijnheer de rijksminister, als Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebie- •ider, als Leider van de nationaal-sociallstische beweging in Nederland en alle eeregasten, die met deze plechtigheid in onzen kring meemaken. Voor de eerste maal zal heden de Reichsführer-SS de door hem inge stelde en door het SS-Hauptambt uitgevoerde Leistungsrune uitreiken. die hier in dit Germaansch-Ncderlandsche gebied mo gen werken, een zeer bijzondere on» derscheiding, Reichsführer. dat u het eerst de Germanlsche Leis- tungsrune hier in Avegoor verleent. Avegoor, dit Germaansch-solda- teske en nationaal-socialistische op voedingscentrum, die ons allen in dit gebied zoo na aan het hart ligt. Een plaats van lichaamsoefeningen en weerbaarheidsgeest, die onder het commando van SS-Sturmbannführer, Brendel, de laatste Jaren als middelpunt van de Germaansche SS- arbeid in de Germaansche Nederlanden Avegoor is voor alle Germaan» sche SS-mannen, of zij aan de fron- het vaderland ver toeven, tot een begrip geworden. Harde, maar mooie uren hebben al deze mannen, die het 'kamp hebben bezocht, hier doorgebracht. De Ger- nische Leistungsrune is het eerste prestatie-insigne, dat ook buiten het eigenlijke Duitsche gebied verworven kan worden door mannen van Duitsch verwant bloed, die de nationaal- socialistische wereldbeschouwing, den tüd en de nieuwe orde in het Germaansche levensgebied belïj- de daarbij behoorende licha melijke voorwaarden en een daarbij behooreivde voorbereiding meebren- is de poging, de individueele prestatie tot de prestatie van de ge meenschap op te heffen en daar mede het diepe begrip voor de waar de der gemeenschapsgedachte te wek ken en in de gemeenschappelijke pres- practisch te doen beleven. De gedachte van de strijdbare prestatie beheerscht zoowel de individueel» presatie als die an de groep. Lichamelijke vaardigheid, weer bare geest en vreugde tot den strijd stempelen den drager van deze Leis tungsrune tot een weerbaren Ger» maanschen man. In den uiterlijken vorm van deze Leistungsrune, in het Germaansche zonnerad en in de runnen der SS komt deze nationaal-socialistische prestatiewil op symbolische wijze tot uitdrukking als ook een zinrijke ver binding en een zinrijke uitdrukking van de grondgedachten van de Schutz-Staffel: eer en trouw, plichts vervulling en onvermoeiden. opge- e allen tijde voor rijk. onderofficieren der SS, politieke ieidera, Germaansch- Nederlandsche en Germnanseh-Duit- sche SS-, leden van de Duitsche en de Nederlandsche politie zijn de eerste gegadigden voor deze door u, Reichs führer. ingestelde rune. Deze mannen staan thans voor u. Reichsführer. om hand deze onderscheiding te ontvangen. Wij zijn er allen trots op, at wij dit oogenblik in uw aanwe- igheid in de door ons gebouwde sport- en exercitiehal mogen beleven. Ik verzoek u. Reichsführer, ons toe te spreken en de Leistungsrune aan do uit te reiken". (Wordt vervolgd.) strijd Führer. volk ei Officieren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1