Invasie beteekent: alles op één kaart ROMMEL BETREET WACHT aan atlan tik wall. De Ned. Corr. Dienst meldt uit Berlijn: Wanneer er in Duitschland zij het dan ook om militai re redenen betrekkelijk weinig in het openbaar ge sproken wordt over de inva sie, dan is dit. ten eerste nuchter en zakelijk, omdat de feallieerden sinds jaar en dag un heele strategie op de in vasie hebben toegespitst en thans sterk genoeg kunnen worden geacht om een kans te wagen en ten tweede omdat de Sovjet-Unie, in verband met de Anglo-Amerikaansche belangen in Europa, de totale overwinning niet zou mogen behalen, zoo zij daartoe al in staat was. Lt.-generaal Dittmar gaf onlangs in een klein gezel schap van journalisten te ver staan, dat de invasie, zuiver militair gesproken, tot op ze kere hoogte reeds een feit is. Hij bedoelde dit zóó. dat de bouw, de bewapening en de bezetting van het Atlanti sche bolwerk, enorme hoeveel heden materiaal, werkkrach ten en wapenen, alsmede een niet te onderschatten conti nent strijdkrachten heeft ge vergd. die Duitschland elders heel goed had kunnen gebrui ken. Niettemin waarschuwde «pr. er voor hieruit af te leiden, dat de Invasie- plannen zonder meer een aanmerke lijke ontlasting voor de Sovjets zou den zijn. daar In den modernen oor log een front zonder ..slijtage" nau welijks een probleem is. Pas wanneer de ..slijtage" begint, d.w. er gevochten wordt, ontstaan de blemen: aanvoer van munitie en teriaal, transport van gewonden „Maginot-mentaliteit". Een punt, dat in Berlijnsche gesprekken over de invasie om begrgpelijke redenen telkens weer opduikt, is de Maginot- mentaliteit". Met dit woord karakteriseert men in Duitsch. land de houding van Frank rijk. dat zich achter de Magi- not-linie veilig, waande, die spoedig ineenstortte. In Duitsche militaire krin gen hoort men, dat die deelen der Maginot-linie, welke in Mei 1940 bedwongen werden reeds lang te voren volkomen natuurgetrouw in Duitschland waren nagebouwd en dat spe ciaal opgeleide troepen ze bij manoeuvres hadden vernietigd, nadat men eerst verschillende malen de Duitsche bewape ningsindustrie opdracht had moeten geven om betere wa penen vooral munitie voor de artillerie te leveren daar de beschikbare middelen niet toereikend bleken. Men maakt zich weinig on gerust over de gegevens, die 't Engelsche luchtwapen over den „Atlantikwall" heeft kun nen verzamelen, daar alle maatregelen ziin genomen om het den vnandeliiken verken ners zoo zwaa^ mogelijk te maken. Vervo'p-ens he°ft de Duitsche vestingbouw in laatste ia ren vee! geleerd Tenslotte is het voorterrein van het Atlantische bolwerk de zee en deze dient heel an dere ongetwijfeld ongunsti ger kansen dan de vaste grónd. Geallieerde afleidings manoeuvres? Van Duitsche zijde spreekt men dikwijls de veronderstel ling uit. dat de bombardemen ten van het Fngelsch-Arner' kaansche luchtwanen op de Fransche Kanaalkust mis schien alleen maar als aflei dingsmanoeuvre zijn bedoeld en dat het geallieerde hoofd kwartier in werkeliikheid een heel ander punt op het oog heeft. Welke andere punten eventueel in aanmerking zou den komen In Duitsche mili taire kringen soecu'eert men hier niet op Men wijst slechts op verschillende mogelijkhe den, die ook voor den leek be grijpelijk zijn. Van Ttalië uit is een landing mogelijk op der Balkan met het tactische doel het roode leger tegemoet te marcheeren. Van Corsica uit kan een landing worden ge probeerd in Noord-Italië om het Apennijnsch schiereiland af te snijden en vervolgens door te breken naar den Bal kan. Eveneens van Corsica uit kan men een inval in Zuid- Frankrijk wagen, welke ope ratie zoowel kan worden ge combineerd met een landing in Noord-Italië als met een in val in Zuid-Frankrijk in het gebied van Bordeaux. De mogelijkheid eener lan ding op de Duitsche Noord zeekust en in Denemarken is de eenige, waarover men zich vrij positief uitlaat: Dit zou gelijk staan, zoo zegt men. met zelfmoord. Daarentegen wordt het niet absoluut on waarschijnlijk geacht, dat de geallieerden een tweede expe ditie op de Noorsche kust on dernemen in de hoop. dat de Duitsche verdediging daar, in verband met de lange verbin dingswegen het zwakst is. Hoe het zei: Duitschland is „over al paraat". Wanneer komt de Invasie Eii dan de groote vraag: Wanneer? Opmerkelijk was, dat in Duitschland ondanks de Engelsch-Amerikaansche agi tatie gedurende heel de maand Januari kennelijk op geen en kele poging tot invasie werd gerekend. Geenszin» vast stond of de kwak- kelwinter zou aanhouden en de ge allieerden het moeilijk konden riskee- ren, dat na een landing nog een periode van hevige vorst zou intreden. Willen zij aan den termijn van „bin nen 90 dagen" vasthouden, dan moe ten zij natuurlijk rekening houden met de voorjaarsstormen, die opera-' ties op een groot deel van de Eu- ropeesche Westkust ten zeerste zou den bemoeilijken. Tenslotte speelt de maan een groo te rol. Voor het begin der operaties, waarbü de verrassing van beteekenis is en transporten zooveel mogelijk onbemerkt moeten kunnen oversteken, zouden hoogstwaarschijnlijk donkere nachten worden gekozen. Zou men In geslaagd zijn een bruggenhoofd vormen, dan kan het maanlicht niet meer zoo gevaarlijk en bij sommige acties zeifs gunstig zijn. Gesteld, dat deze inzichten die uiteraard zuiver persoon lijk zijn, overeenstemmen met de overwegingen, van de staf officieren van generaal Eisen hower, dan zou dus de periode van 10 tot 8 dagen voor volle maan geschikt zijn om alles op één kaart te zetten. Want dat de geallieerden met een even- tueele poging tot invasie alles op een kaart zetten, daaraan twijfelt men te Berlijn niet. Een mislukte invasie dat is reeds herhaaldelijk uitgespro ken staat voor Duitschland practisch gelijk met een ge wonnen oorlog. Lt.-generaal Dittmar vertel- r\VEE ZCSTERS 35) door B. REEN. „Ik zou voor geen geld ter wereld iets willen hebben", zei mevrouw Bakker scherp. ..maar misschien kunt u mij vertellen, of dat meisje daar. binnen de dochter is van George Horneman?" „Dat klopt", zei Bert, die over den schouder van me vrouw Bakker heenkeek. „Wilt u haar spreken?" „Nu niet nu niet", ant woordde de vrouw van Leo Bakker, terwgl ze trilde van verontwaardiging. „Maar u kunt haar wel vertellen, dat die stiekeme liefdeshistorie tusschen haar en mijn man moet ophouden, anders zal ze eens wat anders zien". Ze draaide zich met een ruk om en liep verder de straat in, waar ze even later de verbor gen getuige "was van Leo's ontmoeting met €orrie. Ze was te stom verbaasd om aanvankelijk iets te onderne men en toen ze eindelijk be sloot, het tweetal achterna te gaan. had dit al den hoek van de Markt omgeslagen, waar ze Leo een taxi zag roepen, terwijl van bet meisje geen Gemengd Nieuws Wegens de vele postdiefstallen worden af en toe steekproeven genomen. Zoo werd dezer dagen een Wasse- naarsche brievenbesteller ge fouilleerd, waarbij een aantal poststukken te voorschijn kwam, dat hij onrechtmatig in zijn bezit had. In zijn woning werd nog een flinke partij post gevonden, waarbij brieven die reeds meer dan een jaar gele den besteld hadden moeten zijn. Uit het onderzoek kwam vast te staan, dat diefstal niet de bedoeling was, doch het ach terhouden alleen was geschied uitluiheid. Uit de Vliet te Leidschendam is het lijk van de 23-jarige mej. B. Vink, af komstig uit Scheveningen, op gehaald. Zij was Dinsdag 25 Januari op bezoek geweest bij familie. Aangenomen kan wor den, dat zij tengevolge van de duisternis in het water is ge- loopen. Bij een bewoner van het park Nieuw Wasse naar te Wassenaar drongen Woensdagavond 26 Januari j.l. 5 mannen de woning binnen. Hun woordvoerder diende zich aan als rechercheur van poli tie met opdracht voor een on derzoek in het huis. In de voor kamer werd met den heer des huizer gesproken, in de ach terkamer werden mevrouw en haar dochter in bedwang ge houden door een anderen in dringer en de drie anderen ver spreidden zich door de woning. Na hun vertrek bleek spoedig, dat zij zich hadden meester ge maakt van de Perzische klee- den, een groot aantal sieraden en een waardevol schilderij, bij elkaar voor een waarde van pl.m. 100.000. Het mocht de politie gelukken alle dieven in te rekenen. Ook de geheele buit kon worden achterhaald. Het ruim 2%-j a r i g zoontje van de familie Adema te Almelo, ging op de tree plank van een stilstaanden vrachtauto zitten. Bij het wegrgden bemerkte de chauf feur het kind niet. De jongen kwam met het lichaam onder een der achterwielen en over leed eenige uren later aan de bekomen verwondingen. de o.a., dat hij onlangs veld maarschalk Rommel heeft be zocht, die, gelijk bekend, de wacht aan het Atlantische bol werk heeft betrokken. Zijn in drukken vatte lt.-generaal Dittmar aldus samen: „Rom mel is op het oogenblik het typische voorbeeld van een man, die aan den vooravond staat van een groote taak en den rotsvasten wil heeft deze taak te volbrengen". spoor meer te bekennen was Mevrouw Bakker wist, dat haar man zich naar de ma nége zou begeven, althans ze vermoedde, dat dit wel zoo zou zijn, en ze besloot on middellijk. hem te volgen. Dus liep ze naar de garage, waar nog een taxi gereed stond, en gaf den chauffeur order, den anderen auto te volgen. Op het oogenblik. dat ze de manége bereikte, zag ze Leo juist naar binnen gaan. De schaapachtige uitdrukking van zijn gelaat deed haar in lachen uitbarsten. „Ja, mannetje, je schrikt je natuurlijk dood bij het zien van je vrouw, is het niet?" riep ze uit. „Je dacht zeker, dat je dat meisje het hoofd op hol zou kunnen brengen, zon der dat ik er achter kwam. hè? Maar dat heb je mis, Leo Bakker. Morgen zal ik ze bij Horneman eens gaan vertel len. wie je eigenlijk bent". „Je weet niet wat je zegt", zei Leo haastig, terwijl hij zijn schrik trachtte te verber gen door zich druk bezig te houden met het aanbrengen van den ijzeren balk. die dien de om de staldeur te beveili gen. „Ik ben je zoo trouw ge weest als maar kan". Rechtszaken economische rechter. Tarwe gestolen. De 63-jarige landarbeider P. Koens te 's-Heer Arendskerke, heeft in Oct. en Nov. j.l. in totaal 2 y2 mud tarwe wegge nomen van den landbouwer Boonman, waar verd. werkte. Als de baas niet thuis was, klom verd. naar den graanzol der en nam daar telkens wat tarwe mee. Tot hij werd ge snapt. Een deel van de gesto len tarwe werd bij hem thuis gevonden. De off. eischte 3 weken gev. straf. De econ. rechter veroordeelde verd. tot 1 week gev. straf. Kolen geruild. Vorig jaar hadden de 29-ja- rige J. J. van Koeveringe en de 43-jarige W. Oele, beiden los-arbeider te Kapelle, met een schipper verschillende zak ken kolen geruild voor boter. Van K heeft voor zulk een feit reeds meer bekeuringen gehad. De kolen zouden tegen hoogen prijs weer verkocht worden. Van K. werd veroordeeld tot 100 of 1 mnd. hechtenis, en O. tot 15 of 10 d. h. met ver beurdverklaring. De off. had tegen O. 2} of 10 d. h. ge- eischt. Ook de 31-jarige landbou wersknecht A. P. Jobse en de 34-jarige klein-landbouwer C. Lepoeter, beiden te Kapelle. hadden met een schipper een ruil gedaan: een zak kolen voor een half pond boter. De eisch luidde voor ieder 25 of 10 d. h. en de uitspraak 15 of 10 d. h. met verbeurdver- klaxing. De ruilhandel van den 49- jarigen koopman J. Verhaagen te Kapelle, kon ook niet door dien beugel. Hij ruilde met een kapitein van een sleepboot 5 zakken kolen voor een konijn. De off. eischte 20 of 10 d. h., de uitspraak was 10 of 5 d. h. Met deze, in het kanaal door Zuid-Beveland liggende schip pers, was ook de 46-jarige landbouwer B. v. d. Parel uit Kruiningen, driemaal aan het ruilen gegaan: telkens 5 mud kolen voor een konijn. Deze ruilingen kostte verd. 20 ot 15 d. h.. terwijl de eisch was 35 of 15 d. h. Od een handwagen vervoer de tfe 24-jarige schippersknecht A. C. Pekaar te Yerseke. on geveer 85 kg. tarwe. Hij ver klaarde toen hij werd aange houden op weg van het schip naar zijn huis, de tarwe te St. Maartensdijk met eenige boe ren geruild te hebben voor kolen. De 37-jarige loondorscher D. Lindenberg te Yerseke, ver voerde eveneens op een hand kar ongeveer 65 kg. tarwe. Ook hij had te St. Maartensdijk dc tonwerker M. Blok. Hij o kende den hem ten laste j legden verkoop van 'n texti kaart en WA-punten. Hij v klaarde ze alleen maar c'ade te hebben gegeven. Een getu; had evenwel gezien dat v« geld had ontvangen. Hij wt veroordeeld tot 25 of 10 d. „Leugenaar!" De gevoelens van mevrouw Bakker kregen de overhand. Ze haalde haar hand uitf en' liet die onzacht neerdalen op Leo's wang. „Zoo trouw alsmaar kan...", zei ze. maar verder kwam ze niet. Kreunend van pijn. die hem de klap in het gezicht had veroorzaakt en verschrikt door het zekere verlies van Corrie. dat na dit schandaal dreigde, nam Leo den ijzeren balk op en liet die op het hoofd van zijn vrouw neerkomen. Ze liet een dof gekreun hoo- ren, zakte dan in elkaar en bleef bewusteloos liggen. HOOFDSTUK XIII. Wat Leo deed. Leo's eerste en instinctma tige reactie op het zien van het plotselinge in elkaar zak ken van zijn vrouw, was er een van acute en hevige vrees voor zijn eigen veiligheid. Was ze dood Met zijn koude en bevende hand voelde hij, of hij aan haar pols nog eenige bloed- strooming kon bemerken, maar hrj kon geen teeken van leven ontdekken, dat hem zou kunnen geruststellen. (Wordt vervolgd) tarwe voor kolen geruild,, kaar werd bij verstek ver deeld tot 50 of 30 d. h. eisch tegen Lindenberg 50 of 20 d. h. Hij werd verstek tot 25 of 10 d. h. oordeeld. Nog een „kolenzaak": dec jarige vrachtrijder A. H. v. Borgt te Kapelle, vervoerde* zakken steenkolen, welkej aan een kennis te Ovezaj zonder bonnen, zou aflever Bij verstek eischte de off. of 15 d. h.; de econ. rech. veroordeelde verd. tot 20 10 d. h. m. verbeurdverklari Textielpunt Vorig jaar verbaliseerde marechaussee te Souburg ee ge personen wegens het v moedelijk koopen en verkooj van textielpunten. Zii bets den de hun opgelegde sch king, behalve de 27-jarige I Yer De ond< A lane ont\ bij wer Oud D' oud: mee duw lede van LOKETS vanaf f5.— per jaai Haak 'n spoedig einde aan die kweitencTe rheumatische pijnen. De zes minerale zouten in Kru- schen zuiveren Uw bloei] en voe ren Uw lichaam nieuwe levens kracht toe, waardoor de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. KRUSCHEN Gezondheid vooreen cent per dug Bij Apoth. en Drog. 0.41.0.76.1.47 als U 'n overweg ziet! j Let op de roode T als U Jam Koopt!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 2