PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT stuur haar ar de ill 19 volle d op anco iderd voor 1.5 irijf- aan gbe- rast- cent te le> tge- Kg. Franco per post j 2.63 per Kwartaal. Afzonderlijke WOENSDAG 2 FEBRUARI 1944 Franco per post ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct.. minimum per adver tentie J 2.0b. Be abonnement speciale prUs. Kleine advertenties (maximum o regels) 68 cent, dionstaanvragen en diensiaanme- dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. DIT NUMMER BESTAAT 187ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 27 De Bureaux van ons oiad zun gevestigd te: Vliseingen: Redactie en Administratie Walstr. 68-60, tel. 10 (2 njnen>. Redactie na Kantoortijd tel. 578; ^Middelburg: Londenscüe Kaal 29 Redactie tel. 3621, Administr. tei. 3541; Goes: Redactie en Administratie TurfKade 15, tel. 2863, na Kantoortijd tel. 2475; Sounurg: Kanaaistr. 45, tei. 28i; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, lei. 102; Breskens. Dorpsstraat 35 tei iu Strijd in Zuid-Italië in hevigheid toegenomen. ZWARE AFWEERGEVECIITEN AAN OOSTFRONT. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht deelde Dins dag mede: Aan het bruggenhoofd van Nikopol en ten Zuidwesten van Dniepropetrowsk mislukten sterke doorbraakaanvallen der bolsjewisten. 81 vijandelijke pantserwagens werden stukge schoten. Ten Noordwesten van Kiro- wograd werden ook Maandag alle vijandelijke aanvallen af geslagen. Door een nieuwen aanval van onze pantserforma ties leden de bolsjewisten op nieuw zware verliezen. Ten Zuidwesten van Tsjerkassy en ten Zuidoosten van Belaja Zer- kof sloegen onze troepen dik wijls in tegenaanval talrgke aanvallen der bolsjewisten af. Ten Zuiden van Pogrebitsjts- je werden bij de zuivering van het in de voorgaande dagen veroverde terrein talrgke ge vangenen gemaakt en een aan tal vijandelijke pantserwagens stukgeschoten. Ten Zuidwesten en ten Wes ten van Nowograd-Wolynsk zijn hevige gevechten met vrij sterke vijandelijke strijdkrach ten gaande, die in enkele sec toren terrein konden verove ren. Terwijl ten Zuiden van den Pripjet aanvallen van Duit- sche formaties in weerwil van taaien vijandelijken tegenstand en buitengewone terreinmoei lijkheden tot diep in de vijan delijke linies voerden, bleven tusschen Pripjet en Berezina bij afnemende gevechtsactivi teit vrij zwakke bolsjewisti sche aanvallen zonder succes. Ten Noordwesten van Witebsk en ten Noorden van Newel viel de vijand, door pantserwagens •en slagvliegtuigen onder steund. herhaaldelijk doch te vergeefs aan. In de nog voort durende- zware afweergevech- ten tusschen het Ilmenmeer en de Finsche Golf drongen de bolsjewisten in verschillende sectoren verder door. Onze gevechtsgroepen boden verbit terden tegenstand en brachten den bolsjewisten s.teeds weer, in het bijzonder bij plaatselijke tegenaanvallen, zware verlii zen toe. Het tweede bataljon van het regiment grenadiers 132, onder bevel van kapitein Neubert, heeft zich in deze ge vechten bijzonder onderschei den. In Zuid-Italië namen de ge vechten als gevolg van de van beide zijden in den strijd ge worpen nieuwe strijdkrachten in hevigheid toe. Bij Nettuno zette de vijand zijn sterke aan vallen naar het Noorden en Noordoosten voort. Zijn door braakpogingen stortten in zware gevechten bloedig ineen. Aan het Zuidelijke front in het gebied van Minturno Castelforte beperkte de vgand zich. als gevolg van zgn zwa re verliezen van Maandag, lot plaatseltike aanvallen. Terwijl de Monte Jugo na harden strijd opnieuw verloren ging, wei-den bij Cassino ster ke aanvallen afgeslagen en ten Westen van San Elia ver scheidene hoogten in een te genaanval heroverd. Aan de Adriatische kust stortte een door pantserwagens onder steunde aanval van den vij and in het geconcentreerde af- weervuur ineen. Op 31 Januari des ochtends hebben Duitsche motortorpe- dobooten aan de Engelsehe kust van een krachtig be schermd convooi 2 schepen met een inhoud van 5500 brt. en een bewakingsvaartuig tot zinken gebracht. In den strijd tegen de Brltsch-Amerikaansche ravi- tall'eerings vloot hebben ma rine en luchtmacht in de maand Januari 31 koopvaar dijschepen met een inhoud van 178.000 brt. tot zinken, ge bracht. 51 andere schepen met een inhoud van 249.000 brt. werden door bom- en torpedo- treffers zoo zwaar beschadigd, dat aangenomen kan worden, dat vele dezer schepen verlo ren zgn gegaan. Aan vijande lijke oorlogsschepen werden 28 torpedojagers, 4 duikbooten, 2 bewakingsvaartuigen en 10 landingsvaartuigen tot zinken febracht. 3 kruisers, 6 torpe- ojagers en 25 landingsvaar tuigen werden zoo zwaar be schadigd, dat aangenomen kan worden, dat ook een deel van deze schepen verloren is gegaan. Boven de bezette gebieden in het Westen en het Duitsche rijksgebied werden in de af- geloopen maand 806 Britsch- Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten, waarvan 665 vliegtuigen, voor het meeren- deel viermotorige bommen werpers, bij terreuraanvallen op het Duitsche rijksgebied. Sovjets bij Rowno weer tot den aanval overgegaan NOG STEEDS GROOTE GEVECHTEN IN IET NOORDEN. Bommen op Bologna en Verona. Naar Radio Rome meldt, zijn de stedèn Bologna en verona en vooral ook Udine, de hoofd stad van Friaulië, alsmede ver scheidene andere plaatsen in het gebied van Venetië, Maan dag door zware Ehgelsch- Amerikaansche bommenwer pers aangevallen. Een groot aantal "woonhuizen werd ver woest. In de getroffen woon wijken ontstonden uitgebreide branden. Het aantal "dooden is aanzienlijk. Bologna is, naar de zend-er te Rome meldt, Dinsdag we derom door vijandelijke ter- reurbommenwerpers aangeval len. De burgerbevolking leed verliezen en in woonwijken werden vernielingen aange richt. Bovendien werden talrij ke onvervangbare kunstwer ken en oudheden verwoest. Maandag heeft een Anglo- Amerikaansche terreuraanval op Ferrara plaats gehad, die vooral op de voornaamste ver keerswegen in de binnenstad was gericht. Verscheidene oude monumentale kerken, het kerkhof, een ziekenhuis en talrijke woonhuizen werden vernield. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Nadat het bolsjewistische winter-offensief zich geruimen tijd op twee zwaartepunten, na melijk tusschen het Ilmenmeer en de Finsche Golf en bij Tsjerkassy geconcentreerd had, heeft het zich in de afgeloopen 48 uur, zooals trouwens van Duitsche militaire zijde niet anders verwacht werd, ook nog tot een derde zwaartepunt uit gebreid. Een zwaartepunt, dat door zijn strategische ligging van het allerhoogste belang voor het verdere verloop van de operaties aan het Oostelijke front zal zijn. De Sovjet-Russen zijn thans namelijk ook in het verst naar het Westen liggende deel van het Oostelgke front, bg Rowno, weer tot den aanval op de Duitsche stellingen overge gaan, waarbij zij zooals gebrui kelijk, wederom gebruik heb ben gemaakt van hun zware artillerie, die een zwaar trom melvuur op de verdedigingsli nies van de Duitsche troepen opende en urenlang onderhield. Hierna volgde stormaanval op stormaanval, waarbij tanks en gevechtsvliegtuigen een groote rol speelden. Daar de gevechten nog in vollen gang zijn en men zich nog geen karakteriseerend beeld van den toestand kan vormen, onthoudt men zich van Duitsche zijde vooralsnog van verdere commentaren. Men wijst er evenwel op, dat de Duitsche tegenstand zeer sterk is. Aan het front in het Noorden spelen zich nog steeds groote gevechten af. De Sovjet-Rus sen dringen langzaam op en wel ten Westen van Nowgorod en bij Loega. Zij zijn volgens de laatste berichten Narva, de eerste Estlandsche stad aan hun opmarschroute dicht ge naderd. In aansluiting op hun offen sief van Dnjepropetrowsk heb ben de bolsjewisten een fron talen aanval ondernomen op de Duitsche stellingen aan het aan den Dnjepr gelegen brug genhoofd Nikopol, welke even wel zonder resultaat is geble ven. In de overige sectoren van het Oostelgke front heerschte, afgezien van enkele kleinere operaties, betrekkelijke rust. Van Duitsche zijde houdt men echter rekening met de moge lijkheid dat de Sovjet-Russen ook bij Witebsk binnen afzien- baren tijd weer tot grootere aanvallen zullen overgaan, daar hier wederom troepenconcen traties zgn waargenomen. De Thnilandsche regeering zal binnenkort een vrijwillig vrouwenle- ger vormen. Het leger zal bestaan uit vrouwen van 18 tot 25 Jaar. D< diensttijd zal drie Jaar bedragen, Sergejef, de waarnemende volks commissaris voor den buitenlandschen handel der Sovjet-unie. is in Ottawa aangekomen en ontvangen door den Canadeeschen mnisterpresident Mac- Ter gelegenheid der herdenking van door den Führer had Zondag i Qroote bijeenkomst plaats. Een ov« met leden der Partij en Weermacht. het elfde Jaar der machtsovernam i het Concertgebouw te Amsterdam ee ■zicht van de zaal. die gevuld wa A. Stapt. Pax r Gevechten op de Marshall eilanden. Op de Marshall-eilanden zijn sedert oZndag hevige gevech ten gaande tusschen de Ja panners en gelande Amen- kaansche troepen. Daar de berichten uit dit gevechtsge- bied in den Stillen Oceaan niet zoo snel binnenkomen als van andere fronten, was men te Tokio nog niet in staat reeds nadere bijzonderheden te verstrekken. Roosevelt heeft verklaard, dat de tegenstand, die de Ja panners op de Marshall-eilan den bieden, zwaar genoemd moet worden. Buitengewoon zware aardbeving in Turkge. Dinsdagmorgen werd om 4 uur 27 min. midden-Europee- schen tijd door het K.N.M I. in De Bilt een buitengewoon zware aardbeving geregis treerd, afkomstig uit Noord- Turkije, "in de buurt van An kara. Naar uit Ankara wordt ge meld, heeft een aardbèving van 50 seconden de Turksche stad Gerede, die 25.000 inwo ners heeft, vernield. De aard schokken werden in geheel Turkije waargenomen. Er is nog niets bekend over 't aan tal slachtoffers. Het antwoord der Sovjets aan Washington. Het antwoord van de Sov jets op het bemiddelingsaan bod van de Ver. Staten in het Poolsch-Russische conflict wordt te Washington als zui ver negatief beschouwd, aan gezien de Amerikaansche re geering daarin te hooien krijgt, dat zij zich niet moet mengen in deze kwestie en dat de Sovjet-Unie de Pool- sche kwestie wil behandelen zooals zij juist acht. De Sovjetmoorden te Katyn. De Sovjetregeering beweert in een officieel communiqué, dat het vermoorden van dui zenden Poolsche officieren in het Bosch van Katyn, door Duitschland den Sovjets in de schoenen is geschoven, en dat de Duitsehers zelf de daders zouden zijn. De Sovjetregeering verklaart, dit op grond van een z.g. onderzoek te kunnen bë- weren. In Berlijn hecht men aan deze verklaring geen be teeke nis. De ware toedracht staat onwraakbaar vast en is destijds door tal van neutrale deskun digen protocolair vastgelegd. In dit verband wordt er aan herinnerd, dat .j vertegen woordigers der Poolsche emi granten ondanks herhaalde verzoeken, nooit opheldering van Moskou hebben kunnen krijgen over de verblijfplaats van deze Poolsche officieren, terwijl thans beweerd wordt, dat zij aan Sovjetzijde te werk gesteld zijn in bouwbataljons, die later in Duitsche handen zijn gevallen, De vorming van bouwbatal- i.ions uit gevangen genomen of ficieren is overigens naar te Berlijn terloops wordt opge merkt, in strijd met de bepa lingen van het volkenrecht. Bevorderingen bij de Duitsche weermacht. De Führer heeft den 30sten Januari de volgende bevorde ringen afgekondigd: tot gene- ralo'berst werden bevorderd: de chef van den staf van de weerjriachtsleiding, generaal der artillerie Jorl; de chef van den generalen staf van het le ger, generaal der infanterie Zeitzler, de opperbevelhebber van een leger, generaal der pioniers Janecke en de opper bevelhebber van een leger, ge neraal der infanterie Weisse. DE RICHTPRIJZEN VOOR AKKERBOUWPRODUCTEN. In aansluiting op de onlangs gedane mededeeling inzake het teeltplan 1944 zijn thans richtprgzen voor de akker bouwproducten van oogst 1941 bekend gemaakt. Over het algemeen zijn de ze richtlijnen onveranderd ge bleven met uitzondering van suikerbieten, peulvruchten, ge repeld vlas enz., waarvan de prijs eenigszins is verhoogd. Deze verhooging zal geen in vloed op de consumenten- en verwerkersprijzen uitoefenen. Belanghebbenden worden verwezen naar de officieele mededeeling die heden in de bladen is opgenomen. De Rgkspostspaarbank in 1943 Voor de rijkspostspaarbank is het jaar 1943 in vele op zichten een recordjaar ge- ist. Het aantal boekjes steeg van 2.3 millioen tot 2.5 millioen. Het saldo van inleg gingen en terugbetalingen be liep 232 millioen gulden. Einde December 1943 bedroeg het al- gemeene saldo-tegoed 776 millioen (v.j. 530 millioen). Maart is de topmaand ge bleven met ruim 42 millioen ingelegd. Sinds September lijkt dit maandelijksche be drag gestabiliseerd op 27 24.3: December 1942: 16 mil lioen. Merkwaardig is, dat het aantal terugbetalingen terug liep, nl. van rond 1 millioen in 1942 tot ƒ910.000 in 1943. Clandestine handel in vogelzaad. Controleurs van den C.C.D. troffen, op een station in het Zuiden des lands een partij hennepzaad aan, die zonder geleidebiljet werd vervoerd. De handelaar voor wien het zaad was bestemd, werd opge spoord en bekende al spoe dig, dat hij het zaad voor te hoogen prijs had gekocht. Bij het onderzoek kwam evenwel de eene knoeierij na de andere voor den dag. De handelaar bleek ook een partij kanarie zaad te duur te hebben ge kocht, alsmede partijen par kietzaad en zangzaad. De za den werden gedeeltelijk ver kocht, gedeeltelijk verwerkt tot gemengd vogelzaad, dat daarna eveneens werd ver kocht aan winkeliers. De koopprijs der zaden had 3 tot 3.35 per kg bedragen, de verkooprijs was 3.85 per kg. Deze prijzen steken schril bij den vastgestelden prijs, die 0.43 per kg bedraagt. Een aantal partijen zaad is in beslag genomen. Tegen den handelaar, zijn leveranciers en zijn afnemer-winkeliers, in to taal circa 80 personen, is pro ces-verbaal opgemaakt. D. R. K. Zeer betcekenlsvol, die letters. En wel In bet bijzonder voor een flink Holtandsch meisje. Zijn deze letten an een afkorting van een sportver- .-niging? Neen, dat niet, maar nster. D.R.K. wil zeggen: Deutsches Rotes Kreuz. d.i. Duitsche Roodc Kruis. En die woorden ligt alles besloten, op deze aarde aan heldenmoed opofferingsgezindheid bestaat. Wie daar dan wel da hoofdpersonen? Wel. natuurlijk de „Schwestern". de zusters. U kent ze wel, meisjes, U hebt ze stellig wel eens gezien of loet. Is in Jullie dan niet et-s het verlangen naar voren gekomen, opwellend uit Jullie moedige Germa.m- sche harten, om als meisjes uit Ne derland, ook te helpen, ook daar te willen zijn waar veel geleden en ge streden wordt, achter en aan de fronten? Die gelegenheid wordt nu ge boden door het SS-Ersatzkommanda Niederlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag, waar ieder gezond. Hollandsch ïsje zich kan aanmelden om te worden opgeleid, tot Germaanse!".-:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1