a PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Er kan slechts één overwinnaar zijn in dezen strijd Harde gevechten bij Dnjepr en Ilmenmeer. 2 ei uari TA - ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. X2i ct., minimum per aaver- tenue J 2.05. Br abonnement speciale prüa. Kleine advertenties ie) (maximum o regeisj 5S cent, dienetaanvragen en dienstaanoie- Hanj dingen 50 ct. „Brieven ol adres Bureau v. d. Blad'1 10 ct meer. :ken{ DINSDAG 1 FEBRUARI 1944 Dia NUMMtB BESTAAI Uil 187ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 26 De Bureaux van ons oiaa zun gevestigd te; vnssinaen: Redactie en Administratie Walstr. 5S-60, tel. 10 (2 ujnen). Redactie na Kantoortijd tel. 878; Middelburg: Kondenscne Kaal 29 Redactie tel. 3521. Administr. teL 3541; Goes: Redactie i Turfkade 15, teL 2863. Kanaaistr. 45, te Breedestraat 45. Administratie Kantoortijd teL 2475: Souburgi x. Oostburg: Redactie en Adrmistratie 102, Breske/is: Dorpsstraat 35. te. 21. Rede van den Fuhrer. DUITSCHLAND OF DE SOVJET-U,ME. De Führer heeft naar aan leiding van den elfden ver jaardag van het overnemen van de macht, uit zijn hoofd kwartier een rede voor het Duitsche volk uitgesproken. De Führer ving zijn rede aan, met er op te wijzen, dat in het vijfde jaar van den grootsten oorlog niemand meer de oorzaken en dus den zin en het doel van dezen we- reldstrijd onduidelijk kunnen zijn. Hoe de strijd ook zou af- loopen. Engeland heeft zijn rol op het continent definitief uitgespeeld, zeide Hitier. De vraag is thans, wie aan het eind van dezen strijd de over wegende mogendheid zal zijn: Duitschland of Sovjet-Rus land. De overwinning van Duitschland beteekent het be houd van Europa, en de over winning van Sovjet-Rusland zijn vernietiging. Voor Engeland en de Ver. Staten is het niet meer de vraag of zij na dezen oorlog het bolsjewisme zelf willen of kunnen bestrijden, doch alleen nog de vraag of zij in staat zijn zich het bolsjewisme in de eigen landen van het lijf te houden. De Führer wees er vervol gens op wat Europa in de practijk van Britsche beloften tot hulpverleening te verwach ten heeft. Dit bewijst de En- gelsch-Amerikaansche houding tegenover het lot van Polen, de Finnen, de Baltische sta ten. alsmede gansch Zuidoost- Europa. Engeland is niet eens in staat zijn, tegenover hun eigen door- het bolsjewisme verpeste oppositie, een andere politiek te "vertegenwoordigen of uit te voeren. Overigens zal elke staat, die zich zooals En geland eerst aan het jodendom heeft overgeleverd, vroeg of laat aan deze pest ten onder gaan, tenzij hij op het laatste oogenblik zich nog vermant en met geweld deze bacteriën uit zijn lichaam verwgdert. De redding van Europa. De redding van Europa is derhalve een vraag, die uit sluitend beslist wordt door het nationaal-socialistische Duit sche volk en zijn weermacht en de daarmee verbonden sta ten. Wanneer echter Duitsch land zou ineenstorten, zou geen andere staat in Europa doeltreffend tegenstand kun nen bieden aan de nieuwe in vasie der hunnen. En dat weet men ook in het Kremlin. Derhalve zou in geval eener overwinning van Moskou reeds uit voorzorg voor de toekomst het lot der Duitsche natie de volledige uitroeiing door het bolsjewisme zijn. En dit doel is ook de openlijk toegegeven bedoeling van het internatio nale jodendom. Wanneer Duitschland niet zou overwinnen, zou het lot der Noord-, Midden- en Zuid- Europeesche staten in enkele maanden tijds beslist zijn. Het Westen zou echter binnen zeer korten termijn volgen Tien jaar later zou het oudste continent der beschaving de kenmerken van zijn leven heb ben verloren. De vernielende Joodsche Ah-tverus echter zou dan in een tweede triom- feerend Poerimfeest zijn vreugde kun nen ui en over de verwoesting van Europa. Dat echter het Duitsche volk thans in staat is dezen beslissenden strijd te voeren voor zijn behoud en het behoud van het geheele Euro- peesche continent, dankt het aan die genadige leiding Gods. die na een langen strijd om de macht, thans elf Jaar geleden, het nationaal-socialisme het doel liet bereiken. De economische ineenstorting, die precies zoo als in de andere landen door het jodendom het werkloos maken van talrijke mil- lioenen Duitsche menschen, de ver nietiging van het hoerendom, de ver woesting van ambacht en industrie, dit alles gold slechts de stelselmatge voorbereiding van de' innerlijke ineen storting. Deze werd ondersteund door de handhaving van een zinloos ge worden klassenstaat. Doordat het nationaal-socia lisme elf jaar geleden terstond een begin heeft gemaakt ..met de uitvoering van zijn "pro gram, is het hem nog juist op tijd gelukt den staat op te richten, die niet alleen wat zijn kracht in het binnenland betreft, doch ook wat zijn macht naar buiten betreft, in staat is de Europeesche zen ding te vervullen, die eens in de oudheid Griekenland op zich genomen heeft tegen de Perzen, Rome tegen de Car- thagers en in later eeuwen het avondland eindelijk tegen de invasiés van het Oosten. Vier groote opdrachten. In het jaar 1933 waren der halve naast vele andere, vier groote opdrachten aan ons ge steld. van welker oplossing niet alleen de toekomst van Duitschland, doch de redding van Europa, ja wellicht van de geheele menschelijke bescha ving afhing. 1. Het rijk moest door de oplossing der sociale kwestie weer den verloren geganen innerlijken maatschappelijken vrede krijgen, d.w.z. de elementen der klassensplitsing in bourgeoisie en proletariaat dienden in al hun talrijke vormen van verschijnng te worden weggenomen en in plaats daarvan diende een volksgemeenschap te den gezet. Het beroep op het stand diende te" worden aangevuld door het meedoogenloos uit den weg ruimen van de elementen ir kampen, die op kwaadaardige verzet aanteekenden. 2. De sociaal-politieke van het volk moest door de natio- naal-politieke eenwording worden aangevuld, d.w.z. in de plaats var het niet alleen politiek, maar ooi1 als staat verscheurde lichaam van he rijk moest de nationaal-soclalistisch: eenheidsstat treden en wel in eer constructie en met een leiding, die ge schikt konden zijn om ook aan d< zwaarste aanvallen en beproevingen var. de toekomst doeltreffend het hoofd te bieden en stand te houden. 3. De door het volk en de politiek geschraagde eenheidsstaat had taak terstond die weermacht scheppen. die in haar geestelijke oriënteering, haar moreele houding, haar numerieke sterkte en in haai materieele bewapening als instrument voldoende kon zijn om de taak zelfbehoud op zich te nemen. Nadat de overige wereld alle Duitsche aan biedingen eener beperking van de be wapening van de hand had gewezen, moest Dutschland zijn eigen bewape ning dienovereenkomstig organiseeren. 4. Om in het algemeen met kans i succes zijn bestaan in Europa kunnen handhaven was de aane sluiting noodig van al die landen, die door Duitschcrs bewoond worden ebieden zijn. welke meer dan dui zend Jaar van het Duitsche rijk deel lebben uitgemaakt volk betreft en in economisch opzicht onontbeerlijk zijn voor het behoud van het rijk, d.w.z. vor zijn politieke militaire verdediging. De Führer wees er op, toen elf jaar geleden de tionaal-socialistische beweging de macht in den staat verkre gen had, de voorwaarden voor ie vervulling der taken ge schapen waren. Bovenaan den top van alle daden der nat.- soc. revolutie staat de opbouw van de Duitsche volkenge meenschap. Daardoor is het Duitsche rijk immuum gewor den tegenover alle bolsjewis tische infectiepogingen. Op hoe snelle wijze zich de- socialistische opbouw van ons volkslichaam voltrekt, wordt het sterkste bewezen thans in den oorlog. Want ook de weermacht is nu opgeno men in het kader van deze ontwikkeling. Meer dan zestig dat wa. veroorzaakt, procent van het jonge offi cierskorps komt voort uit de rangen van de manschappen en slaat daarmede de brug naar honderdduizenden arbei ders en boeren of leden van den kleinen middenstand. De nationaal-socialistische gemeenschap kan beschouwd worden als het onaantastbare centrum van elk Europeesch zelfbehoud. De Führer herinnerde er aan hoe in 1924 het proces te gen de partij ondernomen werd om de beweging te ver. nietigen en hoe deze aanval de denkbeelden der beweging als het geweld van een explosie over Duitschland deed ver spreiden. De wereldoorlog van 1939 zal eens als een herha ling hiervan in de geschiedenis worden opgeteekend. Binnen enkele jaren zal deze strijd aan de volkeren de oogen ope nen over de jodenkwestie en hun het nat.-soc. antwoord en de maatregelen om hen uit den weg te ruimen, even na volgenswaardig als vanzelf sprekend doen toeschijnen. Uit de millioenen soldaten i krijgsgevangenen groeien eens millioenen propagandis ten voor dit inzicht. Dat de nationaal-socialistische revo- iutie bovendien in innerlijke organisatie, economisch en po tentieel het Duitsche volk de wapens tot zelfbehoud gege ven heeft, kan door niets krachtiger bewezen worden dan door den reusachtigen itrgd die thans sinds vijf ja ren woedt. Dat aan het einde van dezen strijd evenwel de overwinning van Duitschland en daarmede van Europa zal staan op zijn Westelijke en Oostelijke mis dadige aanvallers, is voor el- ken nationaal-socialist niet al leen de uiting van zijn geloof, doch als afsluiting van den geheelen tot dusver gevoerden strijd een innerlijke zekerheid. De garanten voor deze over winning zijn niet alleen de soldaten aan het front, doch ook de strijders in het vader land. Het front zal nooit versa gen, doch ook na de moeilijk ste dagen weer tot zichzelf komen, want in zijn hand is niet alleen de arbeidende, doch ook de niet minder dapper strijdende „heimat" gelegd dan het zelf gedwongen is te doen. De poging van onze vijan den, het Duitsche volk en het rijk door brisant- en brand bommen tot ineenstorting te brengen, zal volk en rijk ten slotte steeds meer versterken in hun socialistische eenheid en dien harden staat schep pen, die door de Voorzienig heid is uitverkoren, aan de ge schiedenis van Europa in de komende eeuwen vorm te ge ven. Het twaalfde jaar der nieu- e organisatie van ons volk zal aan het front en aan het vaderland uiterst harde eischen stellen. Hoe echter ook de j storm mag razen en huilen j aan onze vesting, ten slotte zal hij op zekeren dag, zooals I elk onweer, bedaren, en uit zwarte wolken zal dan weer een zon te voorschijn komen en neerschijnen op hen. die standvastig en onwrikbaar, trouw blijvend aan hun geloof, hun plicht hebben vervuld Hoe grooter derhalve ook thans de zorgen zijn, des tc grooter zal eens de Almach tige de prestatie van hen af wegen, beoordeelen en beloo- nen, die tegenover de wereld van vijanden hun vaan in trouwe handen vasthielden en onversaagd voorwaarts droe gen. Deze strijd zal derhalve ten slotte ondanks alle duivel- sche in.spanningen van onze tegenstanders leiden naar de grootste overwinning van het Duitsche rijk. GEALLIEERDEN VALLEN AAN BIJ NETTUNO. Brunswijk, Maagdenburg en Berlijn aangevallen. Het opperbevel van de Duit sche weermacht deelde Maan dag mede: Ten Zuidwesten van Dnje- propetrowsk gingen de bolsje wisten met verscheidene divi sies infanterie, door pantser wagens en slagvliegtuigen on dersteund, .it den aanval over. Zij werden tot op een penetra tie, waarop een tegenaanval wordt ondernomen, met zware verliezen afgeslagen. Terwijl ten Noordwesten van Kirowograd talrijke vijan delijke aanvallen werden afge slagen, duren ten Zuidwesten van Tsjerkassy en ten Zuid ocsten van Belaja-Zei kof de zware gevechten met opdrin gende vijandelijke gevechts groepen voort. Door aanvallen van onze pantserformaties le den de bolsjewisten zware ver liezen. Bij de aanvalsgevech- ten in het gebied ten Zuiden van Pogrebitsjtsje van 24 tot 30 Januari 1944 sloegen troe pen van het leger en de YVaf- fen-SS on^er bevel van den generaal der pantsertroepen, Huber, doeltreffend gesteund door formaties van de lucht macht, meer dan 10 bolsjewis tische divisies infanterie er verscheidene pantserkorpsen uiteen. De bolsjewisten verlo ren in deze' periode 6500 ge vangenen en meer dan 8000 dooden. 700 pantserwagens en stukken stormgeschut, 680 stu ken geschut. 340 pantser je we ren, ver.-.» riden honderden auto's, alsmede ^.alrijke an dere wapens en ander oorlogs tuig, werden vernietigd ol buitgemaakt. De Westfaalsche 16de pantserdivisie onder bevel van generaal-majoor Back en een onder bevel van luitenant kolonel Bake staand zwaar pantserregiment hebben zich hier bijzonder onderscheiden. Tusschen Pripjet en Bere sina werden ook Zondag alle bolsjewistische doorbraakpo gingen in hevige gevechten af geslagen; enkele plaatselijke penetraties werden afgegren deld. Tusschen Ilmenmeer en de Finsche Golf konden de bol sjewisten, ondanks plaatselijke afweersuccessen van onze troe pen in verscheidene sectoren opnieuw terrein veroveren. De zware afweergevechten in dit gebied duren met onvermin derde hevigheid voort. Onder officier Herbert Muller van een zware pantserafdeeling. den berichtendienst is in den strijd var doorslaggevende beteekenis, Telegra fisten, telefonisten en koeriers vormen het „zenuwgestel" van den troep. Hierboven een verbindingsbunker, die met een wij'dvertakt net van draden voor een voortdurend onderling tact van alle troepenafdeelingen-zorgt PK Ohleobostel/O/H/ m schoot tijdens deze gevechten met zijn tijger 25 bolsjewisti sche pantserwagens stuk. In Zuid-Italie ging de vijand van het landingshoofd Nettuno uit, met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten tot den aanval naar het Noorden en Noordoosten over. Tegelijker tijd voerde hij aan het Zuide lijke front zijn aanvallen, in het bijzonder in het gebied Min turn oCassino, tot groote hevigheid op. De successen van deze krachtsinspanning van den vijand waren gering, des te grooter zijn echter de verliezen. Verscheidene pene traties in ons voornaamste gevechtsterrein werden door vastberaden tegenaanvallen opgeruimd, op andere plaatsen wordt nog gestreden. Meer dan 900 gevangenen vielen in de handen van onze troepen. Luchtaanvallen op onze vlieg velden in Noord-Italië kostten den vijand 18 vliegtuigen, die door onze jagers en lucht doelartillerie werden neerge schoten. Op 30 Januari des ochtends drongen Amerikaansche bom menwerpers tot boven het ge bied BrunswijkMaagdenburg door. Door bommen ontston den op enkele plaatsen schade en geringe vei liezen onder de bevolking. In weerw'l van de moeilijke omstandigheden voor den afweer werden in hevige luchtgevechten 26 vijandelijke vliegtuigen, voor het meeren- deel viermotorige bommenwer pers, neergeschoten. Zondag avond vielen de Britsche ter- reurbommenwerpers uitge strekte gebieden van de Duit sche hoofdstad aan, waardoor zware schade - ontstond in woonwijken, aan cultuurmonu menten, sociale instellingen en openbare gebouwen. De be volking leed verliezen. Volgens tot dusver ontvangen rappor ten werden 44 vijandelijke bommenwerpers vernietigd. Enkele storingsvliegtuigen wierpén bommen neer in W.» Duitschland. Het vijandelijke ravitaillee- ringsverkeer. in het bijzonder een in de Noordelijke IJszee naar Moermansk varend, zeer krachtig beschermd convooi, werd door onze duikbooten met succes aangevallen. 5 schepei^ met een inhoud van 32.000 "brt., 10 torpedojagers en convooivaartuigen, alsmede 3 landingsbooten werden tot zinken gebracht. 3 vliegtuigen werden neergeschoten. Aange nomen kan worden dat andere getroffen torpedojagers, waar van het zinken niet meer kon worden waargenomen, vernie tigd zijn. HEVIGE GEVECHTEN BIJ DE MARSHALL-EILANDEN. Het Japansche hoofdkwar tier meldt, dat sedert 30 Janu ari hevige gevechten plaats vinden tusschen Japansche vlootstrijdkrachten en vloot- strijdkrachten der geallieer den. die de Marshall-eilanden trachtten aan te vallen. Ja pansche marinevliegtuigen de den op 29 Januari Ti geslaag den aanval op een vijandelijk convooi in de nabijheid van Finchhaven. Andere formaties vielen militaire doelen bij Kaap Marcus en Nieuw-Enge- 'and aan. In da maand December 1943 heeft de Zweedsche koopvaardij 2 schepen van 2500 ton verloren als gevolg van de oorlogsomstandigheden. Sinds het uitbreken van den oorlog heeft de Zweedsche koopvaardij door rechtstreeksche oorlogshandelingen, door torpedo's of door mijnen verloren 214 schepen met een gezamenlijken inhoud van 868.695 ton en 1176 zee lieden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1