TABAK VAX MOS EN ZWAKTE KORRELS. Langs de Brabantsch-Belgi- sche grens blijft de smokkel handel nog welig tieren. Tabak en gedistilleerd vormen wel de twee voornaamste smokkelar- tikelen. De smokkelhandel in tabak schijnt het privilege te zijn van de kleinere smokke laars. Niettemin gebeurt het ook, dat partijen van tientallen kilogrammen worden aange slagen. Tienduizenden personen zijn met den smokkelhandel in tabak gemoeid. Practisch iedereen in de grensstreek heeft wel eens tabak gesmok keld en er een slordig centje aan verdiend. Geheel Nederland immers is met Belgische tabak overstroomd en het is thans zelfs zoo erg, dat de vraag door het aanbod wordt overtroffen, waardoor er een zekere con currentie is ontstaan tusschen de smokkelaars en de verkoo- pers. De kwaliteit speelt daarbij een ondergeschikte rol. Volgens het Brab. Nwsbl. zijn er zelfs partijen „tabak" aangeslagen, die bestonden uit zuiver mos, waar zelfs het zand nog aan zat. De smokkelhandel in gedis tilleerd gebeurt rneer en gros. vVagons gesmokkelde dranken «omen over onze Zuid-grens en voor een deel hebben die ook de Belgisch-Fransche grens reeds illegaal gepasseerd. Hier bij treedt men op met buiten gewone brutaliteit. Meestal is 't uiterst moeilijk dezen smok kelhandel tegen te gaan. Indien men bij de fabelachti ge hoeveelheden drank, die ons land worden binnengesmok keld, nog de hoeveelheden neemt, die afkomstig zijn van de clandestiene distilleerderijen waarvan vroeger Groningen, doch thans Brabant het mid delpunt is, dan wete men ook hoe het mogelijk is. dat de zwarte borrel van £.2.50 tot 4.practisch overal in on beperkte hoeveelheden ver krijgbaar is en een heel gewoon verschijnsel is geworden. De clandestiene distilleerde rijen, die in Brabant als padde- stoelén uit den grond zijn ge rezen, maken zonder uitzonde ring inferieur spul, dat gevaar lijk is voor de gezondheid. Toch valt het niet altijd mee de ver vaardigers op te sporen. On langs verloor een man zrjn vrouw en drie familieleden door het drinken van zelfgemaakte „jenever" en hij zelf kwam er maar op het kantje af door. Maar over de herkomst van de jenever wilde hij zich niet uit- laten! „Zwart" leder. Het aantal lederdiefstallen in de Langstraat en omstreken is zeer groot. Partijen van dui zenden voet, die in den zwarten handel tienduizenden guldens vertegenwoordigen, worden ge stolen, alsof het niets te betee- kenen heeft. Op drieste wijze gaat men hierbij te werk en soms heeft het er alles van weg. alsof Amsterdamsche zware jongens dergelijke kar weitjes op verzoek komen op- klU?tetndelijk komt dit leer bij de zwarte schoenmakers te recht, al weten die in den regel niet, dat het leer van diefstal afkomstig is. De toestand is dus zoo, dat de zwarte schoen makerij werkt met leer, dat eigenlijk moest dienen voor schoenen, die op den bon ver krijgbaar zijn. Iedere duizend voet leer. die gestolen wordt, beteek ent ongeveer 700 paal schoenen minder en 700 bonnen minder. Ontvangen boeken. De WereldbiblioUieek-vereenigïng heeft aan baar leden een tweetal pre mies aangeboden, nl. een bloemlezing uit „BnncUet-wcrk van goede gedach ten", van den Middelburger mr, de Erune, samengesteld, toegelicht Ingeleid door <ir. P. J. Meertene. Band, vignet en schutbladen var George Rueter, eri „Frledrich Hölder Hu", een portret van den dichter uit atJn leven en werken. Samenstelling, inleiding en vertaling van bet prozt door Roel Houwink. Vertaling der ge dichten door George de Sévony. Band- ontwerp* schutblad en vignet door Ja«. Kuiver. Geïnterneerde burgers ©p Java. Het Ncd. Roode Kruis ontving, door bemiddeling van het internatio nale comité van het Roode Kruis te Genève, uit Japan een opgave van cn van in het „Java-kamp" op Java geïnterneerde burgerpersonen van Nederlandsche nationalitit. De uitgewerkte lijst bevat de vol gende namen met vermelding van leeftijd en beroep. Beycrink, Marius, 57, klerk; Bend- sneyder, A. o,, 33, klerk; Bebelaar, Dirk, 30, accountant; Carcls, Benja- 19, student; Cazier, N. D., 17, geen beroep; Costens, H. C.. 35. gou- vernements beambte; Caffin, R. E., 21, klerk; Cavalje. T. F., 54, ge- pensionneerd; Capcllett. J. A. van. 52, klerk; Carpenticr-Alttn, J. H. A.. 20, student; Casand, Ynze v., 37. klerk; Carnegie, W. R., 28. klerk; Csnn, C. H. van, 33, geen beroep.; Blom, C. B., 59, sergeant: Ceunlnck van Capelle de, 2«, machinist; Chatelin. C. R. W., 39. klerk; Chrlsliaansen, J. P., 40, klerk; Charles, T. A„ 39. klerk; Chun, H. C. F. E. M., 57. klerk: Claas, C. W. F.. 31, bewa ker: Cijfer. A. S., 51, klerk; Cijfer. Hartogh, 56, geen beroep; Cle verin- ga, Pieter, 43. gezagvoerder: Claessen. W. A., 49. klerk; Cleef, T. J. van. 47, arbeider: Cornets, de Groot, W H., 19. student: CorduweneK P. H. 60, gepenslonnccrdConinck Lfefsting. 51, klerk: Cohen, M. E.. 33, accoun tant: Cornel, J. 25, arbeider; Cor- -, Louis. 31. klerk; Coningh, Aaoli de, 59, chef; Cordesiue, Leopold, 42, machinist; CoolwUk, D. H., 31, pia nist; Cohen, Louis, 54, kleermaker; Buys, Arie, 54, koopman; Buys, Hen drik. 51, teclcenaar; Buytenweg, J. J. F., 44. plantage-opzichter; Bier steker, Douglas, 40, administrateur, Buriks. Hendrik, 61, leernar; Buys, Thomas, 51. directeur export maat schappij; Buuren. Arthur van, 21. stu dent; Buurman J. J., 32. zeen Bustraan, J. W., 59. hoofd-lngenieur; Bult. Klaas. 52. klerk; Burki. W. A. T., 56, arbeider; Buys, Anthonius, 48. klerk; Bruink, J. W. van. 37. klerk; Coesel, R. G. M., 31, derde machi nist; Coeverden, Adolf van, 55. kok; Cojlette, W. J., 20, student; CoolwUk, Johannes van de. 60. hoofd van fili aal: Cornelipse. Gerrit, 51. ingenieur; CoeltJn, J. M.. 44, klerk; Cooten, Lu- berlus van, 50, filiaalhouder; Cohen, R 19. student; Coster, L. A. C.. 36. machinist; Coldenhoff, P. G., 33. klerk; Coster. J. C. A., 39. arbeider; Corbelli, G. A 43. ingenieur; Coer- lan. Jan. 57, clectr. techn. ingenieur: Cozijn, Dave, 19, student; Crawfurd, Charles, 45, klerlc; Cramer. E. B. J-, 50. afd. chef; Cramer, D. C. G.. 37, accountant: Cursham, W. J., 34, klerk; Dalmeyer, Jan, 34, accountant; Dam me, J. J. van, 35, klerk; Dassen, J, H., 19, student; Davis, F. J. H 37, ingenieur; Dahmen, W. P., 54. klerk; David, L. J., 61. koopman; Dunner, H. R.t 21. student: Daams. E. J. B. 55, beroep onbekend; Davldsz., J. W. 23. student: Dam. Johannes ran, 36. eerste machinist; Dalmeeyer, M. P.. 43, postbeambte; Darlang, Udo, 35. chef; Daems, T. J. A., 49.- klerk; Dadel- hart-Toorpo. 42. accountant. Belanghebbenden gelieven zich ter vcrkrUging van nadere inlichtingen wenden tot de 5e afdeeling van het informatiebureau van het Ned Roode Kruis, dr. Kuiperstraat 9 te 's-Gra- venhagc, onder opgave van zqp vol ledig mogelijke gegevens omtrent naam, voornamen, geboortedatum, be roep en laatst bekende adres der ge ïnterneerden. Voor het diploma Ned. han delscorrespondentie van de Ned. Associatie voor practijk- examens slaag-de mej. T. A. Dekker, te Axel. TWEE ZOSTERS 32) door B. REEN. „Aangezien jij alle mogelij ke moeite hebt gedaan om dien Frans te helpen, zal het je wel deugd doen te hooren, dat ik besloten heb, hem ook te helpen", zei Bert. „Ik heb hem een kans gegeven wat extra's te verdienen door in zijn vrijen tijd op de boerderij te werken". „Dat is heel mooi van je", zei Paula, die nog steeds eenigszins verward was dooi de manier waarop Bert haar naam met dien van Frans ver bond. „Ik ben er zeker van. dat zijn arme moeder erg dankbaar zal zijn". „Ik verdien geen dank van de Eversen", zei Eert koel, „Ik heb natuurlijk medelijden met die moeder, maar ik had al besloten den zoon te helpen nog voor ik een gedachte aan de moeder had gewijd. Zelfs legde ik geen bijzondere be langstelling voor Frans aan den dag. Als ik in deze aange legen hei d de helpende hand heb geboden, dan is het ter- wille van jou en van niemand POLITIERECHTER. „Herstellingen" van een ouden baas. Des morgens vroeg hoorde de timmerman Oudkerk te Renesse verdacht gekraak van hout. Hij ging eens poolshoog te nemen en ontdekte toen. dat 28 palen uit de afraste ring van zijn erf verdwenen waren. Een buurman had den 73-jarigen dorpsgenoot J. M van 't H.. bij de afrastering gezien. terwijl deze oude baas later door den timmer man ontdekt werd, toen hg palen aan het afkraken was Hij verklaarde opdracht gehad te hebben de omheining te „herstellen". Dit bleek niet juist te zijn. Ook werd een aantal palen op z\jn erf gevon den. Verd. bleef ontkennen. De off. eischte 2 weken ge vangenisstraf, doch de politie rechter, rekening houdend me; verd. leeftijd, maakte er 20 b. of 2 weken hechtenis van. Edel karpers. Het dochtertje van den 37- jarigen visscher C. K. te Zie- rikzee leurde met edelkarpers. Daar er op het geheele eiland slechts edelkarpers voorko men in een put van den land bouwer Deïst te Nieuwet'kerk, werd vermoed, dat K. deze visschen daar had gestolen. Deze hield echter vol de kar pers met een kruisnet te heb ben gevangen, doch waar wil de hij niet zeggen. Verd. werd tot 3 weken gev. etraf vex-oordeeld met terug gave van 10. ECONOMISCHE RECHTER. Valsche bonnen. Bij inlevering van opplak- vellen met suikerbonnen door de winkelierster van Ast te Zierikzee, werd ontdekt dat zes bonnen vervalscht waren. Zij had geen vermoeden wie ze aangeboden had. Tot enkele dagen later een meisje met 'n vervalschten bon om suiker kwam. Het bleek, - dat de val sche bon afkomstig was van d"e 24-jarige P. A. van Vevse- veld. De vrouw heeft 8 a 9 bonnen door knippen of plak ken vervalscht. Zij vertelde zonder inkomsten, te zijn en voor 2 kleine kinderen te moe ten zorgen. Zij verkocht haar voedingskaarten om weer aan eten te komen. Zij werd ver oordeeld tot 2 weken gev.straf met opname gratie-clausule. De 32-jarige vrouw C. v. d. Linde te Haamstede, werd be trapt, toen zij 'n valschen sui kerbon trachtte in te wisselen. Men vond in haar woning tal van bonnen, waarvan een cij fer was afgeknipt, welke op andere bonnen waren geplakt. Verd. zeide door het vieren van een verjaardag door haar suikervoorraadje te zgn en het nu op deze manier te willen aanvullen. Eisch 2 weken gev. straf; uitspraak 4 weken gev straf met opname gratie-clau sule. Verduisteren van 30 Jan.5 Febr.: van 17.308.15 uur. De maan gaat morgen te 1.14 onder en komt te 11.53 op (8.08 E.K.) „Wie en wat waren onze voorouders". Het Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde schrijft ons, dat haar tentoonstelling „Wie en wat waren onze voorou ders", van 5 t.m. 8 Februari in Goes geholpen zal worden. Deze tentoonstelling, die reeds in verschillende plaatsen van ons land groot* belangstelling heeft getrokken, geeft een vol ledig overzicht van het fami lie-onderzoek in de practijk, terwijl tevens belangeloos alle inlichtingen aan de onderzoe kers en aan beginners op dit gebied worden verstrekt. anders". „Van mij! Waarom van mij?" vroeg Paula verbaasd. „Nu ik de gevoelens van Frans Evers ten opzichte van jou ken, zie ik geen enkele reden, waarom je me dat zou vragen", begon Bert lang zaam, toen Corrie's klaterende stem hem onderbrak. „Zoo hebben jullie weer ge heimpjes", zei ze, een vleugje afgunst verbergend met den charmanten glimlach, dien ze Bert toewierp. „Vraag het maar aan je zuster", zei Bert ongeduldig. De buitendeur openduwend wandelde hij vervolgens de straat op- Alleen gelaten me* haar zuster, wendde Paula zich tot Corrie. „Ik zal je vlug genoeg ver tellen. waar Bert en ik h°.t over hadden", zei ze ademloos. „Hij zei me, dat hij Frans extra werk heeft beloofd op de modelboerderij. Dat is bui- tengewoop en voor F rans' moeder' ben ik erg blij. Maai Bert deed het voorkomen, als of hij Frans terwille van mij op het rechte pad hielp. Welke reden kan Bert hebben om aan te nemen, dat ik iets voor GOES Burgerlijke Stand MIDDELBURG. Geboren: Bertus, z. v. Jan Louws en Leuntje Provoost; Pieter Cor nells, z. v. Adriaan Tholenaar en Anna M. E. Verdaasdonk; Evert, z. v. Jan F. Bastiaanse en E. de Boer; Hendrik Henny, z. v. Jan Priester en Maria L. Wieme; Suzanna Dina. d. v. Christiaan Francke en Neeltje Kleïnepier; Catharina Marga- retha. d. v. Pieter de Valk en Johanna A. Kousemaker; Eli sabeth Florentine Margaretha. d. v. Cornells H. Akkenaar en Janneke M. Lako; Elisabeth Jacoba Johanna, d. v. Jacobus Hendrikse en Maatje P. de Vos. Overleden: Petrus F. Noorts, 45 j„ man v. Nathalia A. van Damme; Petrus van Ochten, 66 j„ man v. Elisabeth Lan gen"; Martina F. de Munck, 76 j.t ongéh. d.; Carolina F. H. de Bt uijne, 81 j., wed. v, Frans de Vos; Cornelia L. Koekman, 77 j„ ongeh. d.; Elizabeth Pouwer, 55 j„ vr. v. Frans Hollebrandse; Juliana C. Ste- vense, 31 j„ ongeh. d.; August L. J. van Hoek, 77 j„ man v. Louise C. van Hoek; Cathari na Theune, 62 j„ vr. v. Adri aan Francois; Jan Puijpe, 61 j„ man v. Jannetje de Vroe; Geertje Lorier, 81 j„ wed. v. Pieter Bostelaar. Ondertrouwd: Ari J. Joos- se, 32 j. en Pieternella Flipse, 29 j.; Marinus C. Kraak, 22 j. en Maria Back, 21 j.: Harm Haan, 41 j. en Pieternella de Klerk, 36 j.; Pieter L. A. Kou- wenberg, 27 i. en Lena van Langeraad, 18 j. Getrouwd: Jan J. Befje, 22 j. en Pieternella M. Tinbergen, '21 j.; Adrianus C, van den Broek. 23 j. en Maria A. Meij er, 23 1; Jan Willeboordse, 23 j. en Pieternella J. Bouwens, 22 j. VLISSINGEN 20-jarig bestaan „Crescendo", De accordeonvereniging „Crescendo", die in dezen tijd van geringe ontspanning, in gunstige tegenstelling met an dere vereenigingen, een groote activiteit aan den dag legt, heeft Zaterdagavond haar 20- jarig bestaan herdacht met een geslaagd concert. Alvorens het uit populaire muziek bestaande feestpro gramma werd afgewerkt, gaf de secretaris-penningmeester, de heer G. Riekwcl, een over zicht van de afgeloopen 20 ja ren. waarin „Crescendo" ook moeilijkheden niet bespaard zijn gebleven. Enkele zusterver- eenigingen boden gclukwen.- schen en geschenken aan, waarna de directeur, de heer M. P. Ventevogel, namens de vereeniging de gebrs. Riekwel, die van de oprichting af lid zrjn, een geschenk in enveloppe aanbood. De heer Ventevogel, die thans 15 jaar als dirigent van „Crescendo" fungeert, had ook gelukwenschen in ont vangst te nemen. Vervolgens werd het muziek programma op de van „Cres cendo" bekende, goede wijze uitgevoerd. De talrijke bezoe kers die ijverig hun vocale medewerking verleenden bij de potpourri's van bekende melo dieën, hebben wederom een:ge uurtjes van .muzikaal genot beleefd. Frans beteeken? Steek jij hier soms achter, Corrie Frans had Bert dus niet in gelicht over het werkelijke voorwerp van zijn genegen heid. Corrie loosde een zucht van verlichting, terwijl ze zacht en veelbeteekenend lachte. „Spelen we verstoppertje zei ze. „Als je er wérkelijk zoo op gesteld was je naam niet in één adem met dien van Frans te hoor en noemen, dan vraag ik me toch af, waarom je naar de bank bent gegaan om daar voor hem te pleiter. Je dacht zeker, dat ik dat niet wist. hè Nou ik vheb het gis teren van meneer Mander s persoonlijk gehoord. Het heeft dus geen zin het te ontken nen". „Toen ik naar de bank ging om voor Frans te pleiten, was het alleen terwille van jou en vader", antwoordde Paula. „Ik voelde, dat we door iedereen met den nek zouden vorder, aangekeken, als bekend werd. dat een van de meisjes Horne- roan de oorzaak er van was, dat een jongeman stal!" (Wordt vervolgd). t/lCt,rS J RIJKSPOST SPAARBANK De Directie vers zoekt om adminis stratieve redenen gedurende de maand Februari geen spaarbank» boekjes op te zenden voor bij» schrijving van rente. Toch ingezonden boekjes worden op verzoek terug, gezonden; dan moet echter met vertra. ging worden reke. ning gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 2