PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zware afweerstrijd aan Oostfront duurt voort cons 1 O ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12» ct.. minimum per aaver- tentle J 2.05. Br abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regels; 58 cent. dienstaanvragen en dienstaanoie- jie*|dingen 50 ct. „Brieven o 1 adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. MAANDAG 31 JANUARI 1944 DIT. NUMMER BESTAAI 187ste JAARGANG BLADZIJDEN nummer 25 De Bureaux van ons oiad zyn gevestigd te; Vlissingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, teL 10 (2 lijnenRedactie na Kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensctie Kaal 29. Redactie tel. 3521, Administr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie TurfKade 15. tel. 2863. na Kantoortijd tel. 2475; Souburg: Kanaaistr. 45. tel. 234; Oostburg: Redactie en Adr-imstratia Breedestraat 46. tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35. tel 2L ii, TERREURAANVAL OP FRANKFURT a/MAJLN org Het opperbevel van de Duit sche weermacht deelde Zondag wede: elt i Ten Noordwesten van Kiro- it v wograd, ten Zuidwesten van Tsjerkassy en in het gebied ten ïD™':.üosten en ten Zuidoosten van y.elaja Zerkof zijn onze troepen ik i zwaren afweerstrijd verwik- ir —lid met krachtige vijandelijke et ..sfanterie- en pantserstrijd- a krachten. Terwijl den bolsje .wisten in enkele sectoren pene- tra ties gelukten, mislukten hun j aanvallen aan het overige front vmet groote verliezen. In het verloop van onze te- He genaanvallen waren in het ge- "bied ten Zuiden van Pogre- .bitsjtsje sterke vijandelijke "'Strijdkrachten ingesloten. Zij i-.iaan na het afweren van her- e'pkÈalde ontlastingsaanvallen en »n uitvalspogingen haar vernieti- i i ging tegemoet. 'ect' Tijdens verdere aanvallen onze pantserformaties ten V.^sf-en van Polonnoje werden -.ifscheidene plaatsen her- •:sir uverd. De vijand leed ook hier Ji-^-aMoote verliezen. Xn deze gevechten vond aan '*4BSt hoofd van zijn divisie de enkele dagen geleden door den ,'Führer met hoogste onder scheiding voor dapperheid be- ioonde commandant van een pantserdivisie, gcneraal-mhjoor oeiï Schulz, den heldendood. Met hem verliest het leger één van zijn beste officieren, het pant- PP serwapen een voorbeeldigen commandant. In het gebied ten We3ten teg van Nowograd-Wolynsk leefde ii'uj de gevechtsactiviteit weder op, N Aanvallen der bolsjewisten ve werden afgeslagen. P Tusschen Pripjet en Beresina J mislukten alle pogingen der bolsjewisten een penetratie der mo laatste gevechtsdagen te ver- -/i| grooten. ua« Ten Noorden van Newel d stortten plaatselijke aanvallen der bolsjewisten ineen. De bij Nowo-Mssokolniki vooruit- 6 springende bocht van het front, a3 werd naar een voorbereide stel- ling teruggetrokken. Tusschen het Ilmenmeer en de Finsche Golf sloegen onze e troepen op verscheidene plaat- sen krachtige vijandelijke aan vallen af. Daartusschen zijn zware gevechten gaande mét de verder naar het- Westen en )on Zuiden oprukkende bolsjewis- jor ten. C-, ..an het Zuid-Italiaansche front ging de vijand in den sec- 4 tor Mintumo-Castelforte en >or ten Noordwesten van Sanelia, >3, na hevige voorbereiding door artillèrie, over een breed front m' opnieuw tot den aanval over. gg" In zware, heen en weer gol- vende gcvechten^ging de Monte Juga verloren, doch werd door onze troepen na verbitterde ge vechten op korten afstand her nomen. In de andere sectoren van hét front werd de vijand ,h in harde gevechten bloedig af- :e geslagen. Op het bruggenhoofd van el Nettuno nam de vijand ook Za terdag een afwachtende hou nding aan en viel hij slechts op -S- een plaats ter sterkte van een n" bataljon zonder succes aan. Tijdens succesvolle eigen ope- x raties van stoottroepen werden i5 gevangenen binnengebracht. De luchtmacht viel ook den en; 29sten Januari vijandelijke e-| schepen voor Nettuno aan en 3S bracht 1 torpedojager en 2 "j vrachtschepen, met een geza- menlijken inhoud van 14.000 brt. tot zinken. 4 vrachtschepen van tezamen 28.000 brt. alsme de een landingsschip werden beschadigd. Aldus heeft de Duitsche luchtmacht sedert den 22sten Januari bij het bestrij den van de vijandelijke Ian- dingsvloot 5 torpedojagers, 5 pi- s?..; vrachtschepen van tezamen 27.000 brt. en 7 landingsvaar tuigen van tezamen 14.000 brt tot zinken gebracht. 3 kruisers, 6 torpedojagers, 41 vrachtscne- pen van tezamen 201.000 brt. alsmede 18 landing werden beschadigd. Het is aan te nemen, dat een deel van deze schepen vernietigd is. Beschermingsvaartuigen van een Duitsch convooi weerden het Kanaal verscheidene zonder succes gebleven aanval len van Britsche motortorpedo- booten af en schoten een van de booten in brand. Formaties Amerikaansche bommenwerpers ondernamen den 29sten Januari een terreur- aanval op de stad Frankfurt am Main. Door het werpen van talrijke mijnen, brisant- brandbommen werden zware schade en branden in verschei dene deelen van de stad, in het bijzonder in de binnenstad, ver oorzaakt en onvervangbare cultuurmonumenten vernie tigd. De bevolking leed verlie zen. Volgens tot nu toe be schikbare rapporten werden hier en boven de bezette gebie den in het Westen. 61 vijande lijke vliegtuigen, meerendeels viermotorige bommenwerpers, neergeschoten. Eenige Britsche storings vliegtuigen wierpen Zaterdagnacht bommen op West-Duitsch gebied. Krachtige formaties der Duitsche luchtmacht vielen in de late avonduren van Zater dag opnieuw Londen aan. In het stedelijk gebied werdeh groote branden en ontploffin gen waargenomen. DE TERREURAANVAL OP FRANKFURT a/MAIN. De aanval op Frankfurt am Main werd uitgevoerd bij bijna volkomen gesloten wolkendek en groote hooghangende nevel banken. Hoewel de ongunstige weers- omstandigheid een ernstigen hinderpaal vormde, nam de Duitsche luchtverdediging den strijd met de Amerikaansche formaties bommenwerpers met succes op. Boven de wolken vonden verbitterde luchtge vechten plaats. 12 terreuraanvallen op Duitschland in Januari. In den luchtslag om Duitsch land heeft Januari 12 terreur- aanvallen op Duitsch gebied gebracht. Berlijn werd 4 maal aangevallen, Midden-Duitsch gebied 3 maal, Kiel 2 maal en het gebied van Stettin 1 maal. De Duitsche afweer legde in de eerste weken van het nieu we jaar. een springsgewijs om hooggaande kracht aan den dag, zoodat 6 groote aanvallen niet in de voorgenomen con centrische sterkte konden uit gevoerd worden, doch door de Duitsche jaehteskaders werden versnipperd. De 12 aanvallen kostten den vijand ten minste 550 op Duitschen bodem neer geschoten toestellen. De in aansluiting op de luchtslagen ondernomen verkenning tot in Engeland leverde nog een hoog percentage aan verliezen en beschadigingen op van vijan delijke bommenwerpers boven de Noordzee en het Kanaal. Doch vooral bij de landing ver loren de Engelschen en Ameri kanen een betrekkelijk hoog percentage aan machines, zoo dat het werkelijke verlies meer dan 650 viermotorige bom menwerpers bedraagt met een vliegend personeel van rond 5200 man. Mijnwerkersstakingen in Engeland. Zaterdag-avond staakten in Lancashire. Staffordshire en Southwales meer dan 20.000 arbeiders bij 38 mijnen. In den tot dusver grootsten luchtslag op 11 Januari werden de in formatie vliegende terreubommenwerpera reeds aan de Kanaalkust tot den strijd gedwongen. Heele eskaders vielen den Duitschen afweer ten offer. Voor een deel ontploften de machines In de lucht en de niet verbrande deelen drongen diep in den grond PK Pirath/Stapf/Pax m LUCHTAANVAL OP LONDEN. In den laten avond van 29 Januari hebben sterke forma ties der Duitsche luchtmacht een aanval op Londen onder nomen. Naar het D.N.B. ver neemt, duurde de aanval lan ger dan een half uur. In dezen tijd vielen onafgebroken bri sant- en brandbommen op het stadsgebied en reeds na den aanval door de eerste golf vliegtuigen, tegen 20.45 uur, grepen branden van aanzienlij ken omvang om zich heen. Vol gens de .rapporten van de be manningen was de Britsche af weer, door nachtjagers, af weergeschut en ballonversper ringen, zeer krachtig, doch hij kon de systematische uitvoe ring van den aanval niet ver hinderen. NIEUWE TERREUR AANVAL OP BERLIJN. Zaterdagmorgen vroeg heeft de Britsche luchtmacht een nieuwen terreuraanval op Ber lijn ondernomen. Onder be scherming van een wolkendek werd een groot aantal mijnen, brisant-, brand- en fosfor- brandbommen geworpen. We derom werden in verschillende stadsdeelen, vooral woonwij ken, cultuurmonumenten, zie kenhuizen en kerken getrof fen. De bevolking leed verlie zen. Volgens voorloopige cij fers weiden 43 bommenwer pers vernietigd. Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft meegedeeld, dat Vrijdagnacht 47 bommen werpers en 3 storingsvliegtui- gen verloren zijn gegaan. Stopzetting olieleveranties aan Spanje. Amerika heeft de olieleve ranties aan Spanje stopgezet. Eventueel zuilen nog andere verbruiksgoederen voor Span je geblokkeei-d woi-den. Deze maatregel is aan een Britsch initiatief te danken. De corr. van de Evening Standard beweert, dat Groot- Brittarmië soortgelijke maat regelen als de Ver. Staten, te gen Spanje zal nemen. Daar mee kan, zoo wordt gezegd, slechts één ding bedoeld zijn, nl. de stopzetting der leveran ties van tarwe en steenkool uit Britsche bronnen Spanje. Het Japansche hospitaalschip Yosjino Maroe" is in den vroegen ochtend van 26 Januari door een vijandelijk vliegtuig gebombardeerd. Gelukkig ontstond er geen materieele schade, noch werden personen getror fen. Dit is reeds de twaalfde aanval van vijandelijke vliegtuigen en dliik- booten »op japansche hospitaalschepen RIJKSPOSTSPAARBANK. Geen rentebijschrijving in Februari. Gedurende de maand Febru ari mogen dit jaar de spaar bankboekjes niet ter rentebij- schrijving worden ingezonden. In strgd hiermede ontvangen boekjes worden niet behan deld. Eventueel gewenschte terugzending geschiedt met groote vertraging. DOORSNIJDEN VAN PAKJES BOTER EN MARGARINE. Mag alleen in biizijn van den kooper. De regeling 'der distributie van boter en margarine maakt het dikwijls noodzakelijk bij den detailverkoop pakjes bo ter of margarine door te snij den en in gedeelten aan den verbruiker te verkoopen. Ten einde nu den verbruiker té be schermen tegen ongewenschte handelingen, die de verkooper na het doorsnijden zou kunnen toepassen, bijv. het onttrekken van een geringe hoeveelheid aan het doorgesneden Dakie. heeft het hoofdbedrijfschap voor zuivel, margarine, vetten en oliën, blijkens verordening bepaald, dat het doorsnijden van pakjes boter, margarine of vet, alleen is toegestaan voor de kleinste gewichtshoe- veelheid. zijnde dus 250 gram voor boter of margarine en 200 gram voor vet, terwijl het doorsnijden dient te geschie den op de plaats van verkoop en in het bijzijn van den kooper-verbruiker. Het tevo ren- doorsnijden van eenige pakjes is uitdrukkelijk verbo den. Men mag slechts één doorgesneden pakje in voor raad hebben. Bij boter dient de verkooper het laatst af te leveren dat gedeelte van het pakje, dat voorzien js van het rijksboter- merk of van het distributie- zegel. Victor Emanuel. Volgens een door Reuter verspreid bericht heeft radio- Bari Zaterdagavond medege deeld, dat op het congres van de provinciale commissie van de Italiaansche bevrijdingsbe weging te Bari Zaterdag met algemeene stemmen een re solutie is aangenomen, waarin de troonsafstand van koning Victor Emanuel als noodzake lijke voorwaarde voor den we deropbouw van het land ge- eischt wordt. „Dapper zijn, nog even Je tanden- op elkaar". Die woorden, in Je eigen lands taal tot Je gesproken, duizenden kilo meters van Je geboortegrond,, terwijl Je daar ergens in een veldlazaret ligt, die woorden halen Je er bovenop. Die woorden doen Je beseffen, dat er naast de vele en goede kameraden, die met je zijn opgetrokken tegen het bolsjewistische gevaar, voor een vei lig Europa, ook meegekomen zijn: dappere Jonge meisjes, echte Ger- maansche vrouwen der toekomst. Wil Je een derzulken zijn. zoo meld Je dan voor de opleiding tot Ger- maansche zuster bij het SS-Ersatx- kommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. OPROEP. Bij SSPK (SS-Propagandakompa- nie) kunnen eenige: Wortberichter (verslaggevers), Bildberichter (foto grafen), Filmberichter (cameraman nen), Rundfunksprecher (radiospre kers), Zeichner 'teekenaare) en Ma ler (schilders) geplaatst worden, die na hun militaire opleiding genoten te hebben aan de verschillende sectoren van het front zullen worden ingezet om het Nederlandsche volk een beeld te geven van den strijd om de vr(j- lieïd van Europa. Tevens kunnen bij de SSPK technici geplaatst worden zooals fotolaboranten, -filmoperateurs, chauffeurs etc. Zij. die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, die nen zich zoo spoedig mogelijk, schrif- t lijk ef persoonlijk te melden bij de ïS-Standarte Kurt Eggers. kommandc /•n Haag, Stationsweg 139. Vaste brandstoffen voor Kookdoeleinden. Van 1 Februari t.m. 30 April 1944 geven de bonnen „18 KF" der kookkaarten voor vaste brandstoffen „U 115" recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrieks- turf. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze bonaan wijzing voor kookkolen de laatste is in het stookseizoen 1943-1944. Omruiling periodebonnen vaste brandstoffen. De kleinre huisbrandverbrui kers in de groepen BI, B2r en E-rood, alsmede die in de groepen X en XI. kunnen van 31 Januari 1944 af de in hun bezit zijnde periodebonnen 10e en lfe periode bij de distribu tiediensten inwisselen tegen eenzelfde aantal rantsoenbon nen voor vaste brandstof fen. Ten bewijze, dat betrok kenen inderdaad tot de boven- fenoemde groepen behooren, ienen zij het hun destijds door de brandstoffencommissie toe gezonden toewijzingsbericht (niet te verwarren met de identiteitskaart) bij de distri butiediensten over te leggen. Generator-anthraciet en -turf in Februari 1944. Van 1 t.m. 29 Februari 1944 geeft elk der bonnen „genera- tor-anthraciet zes en twin tigste periode", recht op het koopen van 1 hectoliter (max. 75 kg) apthracietnootjes 4 of 5. Gedurenfte hetzelfde tijdvak geeft elk der bonnen „genera tor-turf zes en twintigste pe riode" recht op het koopen vaa 50 stuks baggerturf. Nieuwe bonnen generator- turfcokes. Van 1 Februari t.m. 30 April 1944 geven de nieuwe, met de woorden „generator- turfcokes 10 kg" gemerkte bonnen, recht op het koopen van de op den bon vermelde hoeveelheid turfeokes. Deze bonnen met rooden onder grond, zwarten opdruk en de ,rebruikeiijke strookjes 5 <20 of 0/60, zijn voorzien van een witte horizontale balk. De oude in gebruik zijnde bonnen „generator-turfcokes 10 kg" met blauwen onder- grom! zijn van 1 Februari a.s. af niet meer geldig. Honden- en kattenbrood. Van 1 t.m. 29 Februari '44 worden op bon no. 22 van de voederkaart voor honden de zelfde hoeveelheden honden brood beschikbaar gesteld als op den bon voor de afgeloopen periode. Op bon no. 22 van de voederkaart voor hondenbrood (groep K) wordt voor ver melde periode 1^ kg. katten brood beschikbaar gesteld. Na 29 Februari 1944 is bon no. 22 ongeldig. Telefonische oproepberichten. Telefonische oproepberich ten worden met meer aange nomen voor de telefoondistric ten Breda, 's-Hertogenbosch, Eindhoven, Maastricht, Haar lem, 's-Gravenhage (met uit zondering van het plaatselijke net Den Haag) en Rotterdam (behalve het plaatselijke net Rotterdam). Dijkdoorbraak bij Werkendam. Dezer dagen is een gat ge slagen in den dijk ten Westen van Werkendam in de bocht van de Biesbosch. Er ontstond een opening van 50 m, waar het water zich met groote kracht een weg door baande, zoodat groote oppervlakten polders en weiland onderlie pen. Ook kwamen vele boer derijen onder water te staan. Al het vee werd gered. Met man en macht wordt gewerkt om hei gat. dat aanrricnlijk "•gvoot is. weer te stoppen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1