i kahino l. wfbein V De „Flugmeldedicnst". De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Naast de jachtvliegtuigen en de luchtdoelartillerie neemt de zoogenaamde „Flugmelde- dienst" van de Duitsche lucht macht een zeer belangrijke plaats in bij de dagelijksche en nachtelijke luchtgevechten boven Duitschland. Deze waarnemings- en meldings- dieilst van de luchtmacht be staat thans uit vele duizenden waarnemingsposten en mel- dïngstations, die als een breed en dicht net over het Duit sche gebied en ook over de bezette gebieden zijn uitge spreid en die met behulp van meetinstrumenten, luistertoe stellen en radio-installaties de Eositie, eten vermoedelijken oers, het aantal en zelfs het type van de binnenvliegende machines opgeven aan een centrale. Deze centrale be schikt aan de andere zijde over een tweede organisatie, die de nachtjagers alarmeert en vervolgens door het lucht ruim op het spoor van de vij andelijke machines brengt. Hierbij gaat men uiterst nauwkeurig te werk. Door middel van de draadlooze te legrafie en telefonie -houdt de piloot voortdurend verbinding met den grond, waar in de centrale, voor en achter reus achtige transparante land kaarten met vele uit- en aan- flappende lichtjes en pijltjes, ijverige menscnen bezig zrjn met het tot stand brengen van verbindingen, het doorge ven van bevelen en het veran deren van de positieteekens op de kaarten. De nacht jager hoort nu ononderbroken de bevelen, die hem door zijn commandant in de centrale gegeven worden. Iedere nacht jager krijgt zijn eigen op drachten en zijn eigen bewa kingsgebied. Men brengt hem via den aether op het spoor van de vijandelijke machine, waarbij de nauwkeurigheid en de bliksemsnelle verwerking van de doorgegeven meldin gen van beslissende beteeke- nis zrjn. Men heeft dit in Duitschland met behulp van speciale installaties echter weten te bereiken en niet zel den gebeurt het, dat de nachtjagers tot op 25 m van hun tegenstander gebracht worden. Niet ten onrechte ver klaart men van militaire zij de, dat de nachtjagers zonder den „Flugmeldedienst" vrg.vel machteloos zouden zijn tegen over güe vijandelijke bommen- werpeFs. Sport STANDENLIJSTEN N.V.E Zeelandia II 4 4 0 0 19—4 8 Middelburg III 3 1 1 1 9—7 3 R.C.S. II 3 1 1 1 8—13 3 De Zeeuwen lil 4 0 0 4 6—18 0 Afd. B. Middelburg IV 2 2 0 0 15—4 Midd. Boys 1 2 1 1 0 25—9 De Zeeuwen IV 2 1 1 0 6—4 E.M.M. II 2 0 0 2 2—7 R.C.S. Ill 2 0 0 2 7—31 0 Afd. c. Colijnspl. Boys 1 2 2 0 0 8—4 Zeeuwsche Boys '1 2 0 0 2 4—8 0 Afd. CC. Yerseke II 4 3 0 1 17—7 6 Hansw. Boys 1 3 2 0 1 8—13 4 Wemetdïnge 1 3 0 0 3 4—9 0 Afd. D. Patrijzen 1 5 3 1 1 14—9 -7 Volharding 1 5 2 3 0 13—9 7 Goes 1H 4 3 0 1 11—4 6 Robur 1 3 2 1 0 16—8 5 Luctor 1 5 1 2 2 15—15 4 's H. A.kerke 1 5 1 1 3 7—15 3 Kwadendamme 1 S 0 0 5 3—19 0 Afd. E. Hoedekenskerke 1 1 1 0 0 11—1 2 Volharding '32 II 1 1 0 0 3—0 2 Kwadendamme II 2 0 0 2 1—14 0 Ongeldig verklaarde wedstrijden. De wedstrijd Groede ICadzand I en Retranchement ICadzand I op grond van het doen uitkomen van een ongerechtigd speler door de V.V. „Cadzand" ongeldig verklaard. Aangezien inmiddels gebleken is, dat de tegenpartij In denzelfden wed strijd eveneens een ongerechtigd spe ler deed uitkomen is de ongeldigver- klaring van den wedstrijd Retranche ment ICadzand I inmiddels weer in getrokken. Eveneens wegens het doen uitkomen van een ongerechtigd speler. door Zuidzande. is de wedstrijd Zuidzande ICadzand I eveneens ongeldig ver klaard. Weest zuinig met enveloppen en briefpapier! Hoewel iedereen begrijpt, dat de papierschaarschte précair moet zijn en er dan ook vele wenken voor het zuinig gebruik van papier worden gegeven, blijkt, dat in vele gevallen toch nog heel wat papier zou kun nen worden bespaard. Het meest valt zulks op bg het on oordeelkundig gebruik van en veloppen en briefpapier. Daal de papierpositie nog dagelijks achteruit gaat, is het noodza kelijk, dat men begrijpt, dat een zuinig gebruik van enveloppen e.d. geboden is. Hoewel verschillende bedrij nen en firma's nog wel over een voorraad ervan zullen beschik ken, mag er wel aan worden gedacht, dat deze voorraad niet onuitputtelijk is en dat de aan schaffing van nieuwe envelop pen en nieuw briefpapier Slechts in uiterst bescheiden mate kan plaats vinden. Men bedenke, dat, waar voor de overheid slechts een minimale hoeveelheid papier uit de pro ductie beschikbaar kan worden festeld voor den aanmaak van ie enveloppen, welke in geen geval gemist kunnen worden, en de vervaardiging van brief papier voor overheidsdiensten en -instellingen in het vooroor- logsche formaat slechts in noodzakelijke uitzonderingsge vallen wordt toegestaan, voor het bedrijfsleven en den parti culier voor dat doel slechts weinig papier beschikbaar is. De meeste overheidsinstanties zijn overgegaan tot het gebruik van enveloploos papier en het bezigen van oude en gebruikte enveloppen, welke door het overplakken van strooken of anderszins voor het gebruik weder geschikt zijn gemaakt. Waar de overheid aldus voor gaat, mag het bedrijfsleven en de particulier niet achterblij ven. Toch moet helaas worden vastgesteld, dat de wijze, waar op het goede voorbeeld van de overheid wordt nagevolgd, in het algemeen g heel wat te wenschen overlaat. Er moge daarom nog eens op worden gewezen geen enve- h npen van grooter formaat te gebruiken dan strikt noodzake- liik is; in vele g-vallen zullen enveloppen van het formaat 9 x 12 cm voldoende blijken te zijn. Overweging verdient voorts, of Uw verzendingen, waarvoor U thans nog enve loppen gebruikt, niet envelop loos zouden kunnen geschieden. Men snijde voorts de envelop pen, welke men ontvangt, zoo voorzichtig mogelijk open; door het overplakken met een strook, welke tevens de oor spronkelijke adresseering en frankeering onzichtbaar maakt, kan de enveloppe nogmaals dienst doen. Men verzamele tenslotte alle enveloppen, wek, k: men van vaste relaties ont vangt en zende deze van tijd Rechtszaken Vonnlssèn arr. rechtbank. In een pakhuis „Achter de Kerk" te Vlissingen hadden de 25-jarige machinist A. van P. en de 25-jarige J. K. van B., beiden te Vlissingen, ingebro ken. Toen zij niets vonden, wa ren zij via een deur den winkel binnengegaan. Intusschen had den omwonenden onraad be speurd en de politie gewaar schuwd. Dc beiae mannen wer den in den winkel op heeter- daad betrapt. De off. van justi tie eischte 14 dagen geleden tegen beiden 8 maanden gev. straf met aftrek voorarrest. Thans heeft de rechtbank ieder veroordeeld tot 5 mnd gevang, straf met aftrek voorarrest. De 21-jarige kellner P. J. van H. te Axel had aldaar twee fietsen gestolen. Toen hij met den 23 jarigen eveneens te Axel wonenden timmerman G. P. E. T. de fietsen naar Hol land wilde brengen, werd hg op de boot aangehouden. Het bleek, dat v. H. de fietsen al- gestolen had, doch dat T. van alles op de hoogte was geweest. Wel kon T. diefstal van een paar schoenen ten laste worden gelegd. Evenals destijds de officier van justi tie had geëlscht, veroordeelde de rechtbank ieder tot 10 maanden gev.straf met aftrek van het voorarrest. Een keurmeester had gecon stateerd dat er water in de melk was bij den 57-jarigen melkveehouder-landbouwer S. de J. te Kruiningen. De off. had een boete van 100 of 25 d. h. geëischt. De rechtbank heeft verd. thans veroordeeld tot 100 of 30 d. h. Tezamen met een buurjongetje kwam de 10-jari- ge Jantje van den landbouwer H. Boss te Staphorst onder een stapel hooi, toen dit begon te werken, terwijl de kinderen er op aan het spelen waren. De jongen zag kans er zich onder uit te werken, maar het meisje was daartoe niet in staat en toen het was bevrijd, bleek het reeds gestikt te zijn. tot tijd aan den afzender terug, opdat deze de reeds geadres seerde enveloppen weder kan bezigen door overplakken van de zorgvuldig door U geopende zijde met een smal 'strookje gegomd papier, dat den ge bruikten postzegel nog juist bedekt. Het is ook van belang, dat de bedrijven hun personeel doordringen van de noodzake lijkheid het papierverbruik zooveel mogelijk te beperken. Iedereen kan "door een zuinig gebruik van papier bijdragen tot een goede en doelmatige papiervoorziening. Predikbeurten. Ned. Herv. kerk op Walcheren. Aagtekerke: 10 en 2.30 cis. Elzcn- 1. Arnemuiden: 10 en 2.30 ds. Hooi kaas. Biggekerke: 10 en 2.30 dr. Brandenburg. Gapinge: 10 ds. dc Bie. Grijpskerke: 10 en 2.30 ds. v. Loon. Kleverskerke: 9.30 ds. Schoch. Koudekerke: 10 dhr. Fallentln, 2.30 ds. Kroon. N.- en St. Joosland: 10 en 2.30 ds. GUmtnk. Mellskerke: 10 en 2.30 ds. Bakker. Ooslkupellc: 10 2.30 ds. Don (n.m. klnderdlenst). en W.-Souburg: 10 en 2.30 ds. Spijkerboer. Rltthem: 10 ds. Brcu- ke'.man, 2.30 ds. v. Woerden. St. Laurens: 10 ds. Simoons, 2.30 hulp- Voorst Vader. Vrouwenpolder: 2 ds. de Bie. Westkapelle: 10 en 2.30 ds. Reus, Zoutelande: 9.30 en 2 ds. Oosthoek Ned. Herv. kerk op Zuid- en Noord-Beveland. Ellewoutsdyic: 10 ds. v. Willens- waard. 's Heer Abtskerke: 10 en 2 ds. Eveleln. Hoedekenskerke: 9.30 dr. Dankbaar, 2 geen dienst. Kloctlnge: 2.30 ds. Boersma. Krabbendlj- ke: 10 en 2.30 ds. Baarslag, 's Hee- renhoek: geen dienst. Nisse: 9.30 (voorb. H. Av.), 2 <H. Av.de. v. Voors* Vader. Nieuwdorp: 10 en 2.30 ds. Luuring. Waarde: 9.30 en 2 ds. Heuven. Driewegen: 2.30 dhr. de Haan. Ovezande: 10 dhr. de Haan. Ned. Herv. kerk in Zeeuwsch- Vlaanderen. Axel: 10 ds. v. Oeveren, 2.30 1 Aardenburg: 10.30 ds. v. Dalfsen. Biervliet: 10 dhr. de Visser. Bres- kens: 10 ds. van 't Hooft, 3.30 ds. Derksen. Groede: 10 zend. Ritsema. Hoofdplaat: 2.30 ds. Pliester. Nieuw- 10 ds. Derksen (H. Av.), 2.30 zend Ritsema. Oostburg: 10 ds. Oort, 2.30 ds. Taima. Sluis: 10 ds. v. Wijn- jen. St. Anna t. Muiden: 2 ds. v. Wijn- gen. St. Kruis: 2 ds. v. Dalfsen. Zuidzande: 10 ds. Everts. Terneuzen: Za. 5 avondgebed. Zo. 10 dr. Case- mier; 2.30 ds. Sïckesz. Sluiskil 10 2.30 ds. v. d. Bank. Geref. kerken op Walcheren. Arnemuiden: 10 en 2.30 ds. Scho ling. Oostkapelle: 10 en 2,30 ds. Hof land. St. Laurens: 10 en 2.30 ds. Koning. Geref. kerken op Zuid- en Noord-Beveland. Kapclle: 9.30 en 2 ds. Scheeie. Krabbendgkc: 10 so 2.30 ds. Ros Geref. kerken in Z.-Vlaanderen. Axel: 10 ds. Zemel, 2.30 ds. Poet. Aardenburg: 10 en 3 ds. Tiemens. Oostburg: 10.30 en 3 ds. Potma. Ter- neuzen: 10 en 2.30 cand. Bol. Driewegen: 10 en 2.30 de. Franseen. Borssele: 10 en 2.30 leesdienat. Geref. gemeenten. Axel: 10 en 2.30 leesdienet. Arne muiden: 9.30, 2 en 6 leesdienat. Hoe dekenskerke: 9.30 en 2 leesdienet. Oostburg: 10.30 en 3 leesdienat. KrabbendUke: 9, 1 en 3.45 ds. v. d. Berg. O03tkapeile.v 10 en 2.30 lees dienat. Waarde: 9.30 en 2 leesdienat. Terneuzen: 9.30, 2 en 8 ds. Vis sers. Oud Geref. gemeenten. Oostburg: 9.30 en 2.30 ds. v. d. Gruiter. 9.30, 2 en 5.30 ds. Mieras. Doopsgezinde gem. Aardenburg: 10 30 ds. N'olthenius. Kerk- en Schoolnieuws Ned. Herv. kerk. Beroepen te Zijderveld A. H. C. Jakobs, cand. en hulppred. te Maarssen. Aangenomen naar Maasdijk (toez.) J. Kwast, cand. en hulppred. te Barendrecht; be dankt voor Haaften J. J. Poot te Ameide. Geref. kerken. Beroepen te Genderen J. J. Ritsema, cand. en hulppred. te Hengelo (O.); bedankt voor de benoeming tot hulppr. te Hoogkerk en te Spijk H. Dijkstra, cand. en hulppred. te Assen. Besluiten, benoemingen enz. In de kliniek Frankenslag te Den Haag slaagde voor het Rijksdiploma kraamverzorgster mej. Co ra. Nijsse, vroeger te Heinkenszand. De heer I. W. Deydekkers te Vlissingen slaagde voor het practijkdiploma boekhouden, afgenomen door de Ned. Asso ciatie van- Practgkexamens. Hoofdredacteur: J. C. Visser, Vlissin gen; Algemeen redacteur: M. Geerse Middelburg; Stadsnieuws: C. de Voogd. Vlissingen en J. P. Pb. Doorenbos Middelburg; Gewestelijk nieuws. H var Benthem, Goes en R. H. L. Sondag Oostburg; Haagsen redacteur mr. j G. de Wit; Advertentiechef; voor Mid delburg: C. P. Buijs, voor VllsslDgen S. Rijkeboer. Feuilleton r W E E ZUSTER 30) door B. REEN. Bert's innerlijke antwoord op dit ademlooze mengsel van waarheid en vervalsching was een vreemde, verborgen te leurstelling, vermengd met er gemis, waarvan hij zich geen rekenschap kon geven. Wat kon het hem nou eigen lijk schelen, dat Paula om dien dwazen Frans Evers gaf? Weliswaar deed het feit, dat zij al verliefd was, haar af vallen van de lijst betreffende zijn keuze van een vrouw. Maar dat was niet iets om zich zorgen over te maken Corrie was er nog. „Je had 'm inderdaad niet met feiten moeten overladen", merkte Bert dan op. op dien toon, die steeds indruk op Corrie maakte. „Die jongen-if heusch niet zoo kwaad.' FTlj heeft den schrik te pakken gehad en ik denk wel. dat dit voldoende is om hem in de toekomst van alle oneerlijk heid verre te houden. Nu je zuster zoo dol op hem is. is het aan jou en aan mij, hem er over heen te helpen en een uitstekend echtgenoot van met Evers eens van man tot man over deze aangelegenheid praten". „O, lk geloof, dat je dat niet doen moet", zei Corrie haastig. ..Als je mijn raad wilt aannemen..." „Ik heb nog nooit den raad aangenomen van iemand van het andere geslacht', zei Bert kortaf, terwijl hij Corrie al leen liet en zich naar het huisje van de familie Evers begaf. Bert trof Frans achter het huisje aan, dat hij met zijn moeder deelde. „Hoor eens. jongeman", stak Bert van wal, „ik heb je gis teren op de bank uit de na righeid geholpen, terwille van Paula, maar dat wil nog niet zeggen, dat ik je gedrag goedkeur". Het was voor Frans een verrassing te vernemen, dat Bert zijn redder was, want deze had aan den heer Man- ders verzocht, vooral niets te laten uitlekken over de rol. die hij gespeeld had. Maar de jongen was in een dermate sombere stemming, dat uiter lijk niets van zijn verrassing bleek. „U hoeft 't nog niet erger hem te maken. Ik ga meteen te maken", zei hrj, terwijl hij met een doffen blik naar de sigaret staarde, die hij aan het rollen was. „Corrie heeft me al alles verteld wat ik we ten moet met betrekking tot het kwaad, dat ik op de bank heb uitgericht. Voor mijn moe der ben ik u dankbaar. Maar wat mij betreft,zou lk nog net zoo lief in de gevangenis zitten, dan me voelen, zóoals ik me op het oogenblik voel". De wanhoop van de jonge stem deed Bert schrikken zoodat hij zijn aanvankelijke strengheid wat liet varen. Misschien was het de gedach te aan Paula's liefde voor de zen aantrekkelijken jongen, die hem milder stemde. Mis schien ook was het de gedach te aan moeder Evers, die met naaien de eindjes aan elkaar moest zien te knoopen. In elk geval sprak hrj op geheel an deren toon verder. „Laten we wat in de fris- sche lucht gaan wandelen, terwijl wij er over praten, Evers", zei hij. „Ik weet, dat je een fout begaan hebt, maar je bent nog jong genoeg om het verleden van je af te werpen en opnieuw te begin nen. als je daarbij maar de helpende hand wordt gebo den". (Wordt vervolgd). •li s*| T r 1 Tengevolge van de duisternis geraakte mevr. Roeling, echtgenoote van het hoofd der school te Odoorner- veen, te water en verdronk. Bij het overste- ken van den weg is de 14,-ja- rïge Gerrit Dekker te Koog aan de Zaan door een passee- renden auto, bestuurd door zijn neef, gegrepen en gedood. e. a StE •ii Groningen weet zijn traditie» verankerd in de imposante Martini- t-''toren! Nederland hecht aan tradities, zooals het vader- landsche kopje koffie. Gelukkig - dat Niemeger ze ook nu nog voort zet in zijn voor- treffelijk surrogaat ■3)' Eiken Hog 1 ♦♦•■eiepsltl» Konino condtlio- poeder voorkomt veie ziekten en «terfge- vollen bij Uw konijneti. Olerenortien be- g* Aan vaste Wyhart- gebruikers! Is U stee Wybert-gebruil geweest? Vraag Uw vasten leve rancier dan om aan U te denken, zoodra hij weer wat Wybert ont- vangt. ïbruiker Vraaa rit-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 2