PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Nieuwe landing der Amerikanen in Italië. Felle afweerslag tusschen Pripjet en Beresina. ABONNEMENTSPRIJS! 19 ct. per week of 2.42 per Kwartaal. Franco per poel J 2.03 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct. ADVERTENTIEPRIJS! Per m.m. 121 ct-, minimum per adver tentie S 2.05. Br abonnement speciale prlja. Kleine advertentie» (maximum regels) 68 cent. dienstoanvragen en dienstaanoio- dingen 60 ct. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. MAANDAG 24 JANUARI 1944 OH NUMMER BESTAAT 187ste JAARGANG 6 BLADZIJDEN NUMMER 19 De Bureaux van ons oiad zyn gevestigd te: Viissmgen: Redactie en Administratie Walatr. 68-60, tel. 10 (2 HJnen), Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londenscbe Kaai 29 Redactie *|?m,ni6lr- tel- 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 18, tel. 2863. na kantoortijd tel. 2475; Souburg: Kanaaieir. 45. tet. 234; Oostburg: Redactie en Adr-inistratte Breedestraar 45. teL 102; Bakens: Dorpsstraat 35. tel. 2L De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: In de vroege ochtenduren van Zaterdag zijn strijdkrach ten van het vijfde Amerikaan- sche leger, onder bevel van generaal Clarck, achter de Duitsche stellingen op den Westelijken vleugel van het Italiaansche front aan land kelijke wijze, door voortduren de luchtaanvallen op belang rijke punten in het gebied der invasie voorafgegaan was en door marine en luchtstrijd krachten werd ondersteund, vond plaats bij Nettuno, ten Noorden van de Pontijnsche moerassen en ongeveer 50 km ten Zuiden van Rome gelegen, Omtrent de operaties, die op het oogenblik nog in vollen gang zijn, onthoudt men zich te Berlijn vooralsnog van voorspellingen. Het feit, dat frontale aanvallen op de Duit sche stellingen den geallieer den opmarsch weinig verder hebben gebracht, is volgens de Duitsche opvatting onge twijfeld een factor, die van in vloed is geweest op het be sluit, thans een landing in den rug der Duitsche stellingen te ondernemen. Naast de Amerikanen, die, naar men zich zal herinneren, onlangs van het front waren teruggetrokken, nemen Engel - schen en Franschen aan de landingsoperaties deel. Het Duitsche af w eer apparaat komt In wer king. De militaire correspondent van het D.N.B., Martin Hal- lensleben, schrijft: Op het Z.- Italiaansche oorlogstooneel is thans een van die vijandelijke ondernemingen aan den gang, die al weken als het ware in de lucht hangen. Generaal Alexander, opperbevelhebber van de Anglo-Amerikaansche strijdkrachten in het centrale gebied van de Middellandsche Zee, heeft Zaterdagochtend, gedekt door de duisternis en xn samenwerking met marine en luchtwapen, een landings manoeuvre ten Zuiden van Rome gestart. Tusschen Net tuno en de monding van de Tiber zijn door hem Ameri- kaansche en Britsche troepen aan land gezet. Duitsche for maties waren terstond na de uitvoering van de vgandelijke onderneming ter plaatse om in te grijpen. Zware gevechten Zijn aan den gang. Het Duit sche afweerapparaat komt in werking. Voor men zich een oordeel kan vormen over den gang van de gebeurtenissen, zal men eerst eens de ontwikkeling van de vijandelijke onderne ming moeten afwachten. On getwijfeld is het de bedoeling van Alexander het vaatgeloo- pen Anglo-Amerikaansche front los te maken uit den toestand, waarin het door den handigen Duitschen afweer, te zamen met de moeilyke geo- graphische omstandigheden was geraakt, en weer op gang te komen. Alexander gelooft dit het best door passeerende landingsmanoeuvre9 te kun nen doen, dus door landingen in den rug van het front. Sedert de gevechten aan de Garigliano woeden, hebben de Duitsche militaire instanties vaak gewezen op de mogelijk heid van passeerende Anglo- Amerikaansche landingen aan de kust van de Thyrreensche of de Adriatische Zee. De thans door Alexander onder nomen operatie als zoodanig vormt dus voor de Duitsche militaire leiding geen verras sing. Italiaansch transport vergaan. Een Italiaansch transport van 6500 ton is 190 km ten Z.O. van Mallorca op een mgn geloopen en gezonken. Er be vonden zich aan boord 1400 Italiaansche werklieden, die in de nabijheid van Napcl3 waren ingescheept en door de Anglo- Amerikanen verplicht waren in Engeland te gaan werken. Van de 1400 schipbreukelingen kon den er slechts 200 gered wor den door een Engelschen tor pedojager. Eden elscht stilzwijgen van de Poolsche regeering. In Poolsche kringen te Stockholm is uit Londen ver nomen, dat Eden van de uit geweken Poolsche regeering categorisch geëischt heeft, dat zij zich voortaan zal onthouden van het publiceeren van be richten of een standpunt ten aanzien van de Poolsch-Russi- sche grenskwestie. Als gevolg van dit Britsche verzoek zijn in den boezem van de uitgeweken Poolsche regeering ernstige meeningsverschillen ontstaan. Nabij Barbes (Fr.) is de snel trein PauToulouse verongelukt. Reeds zijn 20 dooden geborgen, terwijl het aantal gewonden 100 bedraagt. DUITSCHERS IN NIEUWE STELLINGEN Z.W. VAN LENINGRAD. Het front nog ongeschokt. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: In den Noordelijken sector van het Oostelijke front duurt het Sovjet-Russische offensief met onverminderde kracht voort en alleen ten Noorden van het Ilmenmeer is de he vigheid der aanvallen ten op zichte van de voorgaande da gen wellicht iets verminderd. Daarentegen hebben de strijd krachten van het roode leger, die eenerzijds van Oraniën- baum, anderzijds van Lenin grad uit oprukken, zich thans vereenigd en teneinde te voor komen, dat de Duitsche troe pen, die de kuststrook tus schen de beide steden bezet hielden, omsingeld zouden worden, zyn deze teruggetrok ken op nieuwe stellingen ten Zuidwesten van Leningrad. Deze stad ligt nog steeds on der het bereik van het bele geringsgeschut, hetgeen van Duitsche zijde als bewijs wordt aangevoerd, dat het prijsgege ven terrein van beperkten om vang is. Uit nadere berichten blgkt, dat het vooral het mas saal gebruik van artillerie door de Sovjets is geweest, dat de Duitschers heeft ge noopt te wijken. Men waar schuwt er hier voor, een al te groote beteekenis toe te ken nen aan de resultaten, die het roode leger in het begin van zijn nieuwe offensief heeft be haald, daar het front nog on geschokt is. Het verloopt thans in een halven cirkel van een punt ten Westen van Oranienbaum tot Zuidelijk van Leningrad. Vooralsnog schijnt dus het eenige resultaat voor de Sovjets hierin te bestaan, dat zij de omsingeling van Leningrad eenigszins hebben verlicht. Verder is het aan het £ehee- le front, waar sedert dne da gen dooi is ingetreden, betrek kelijk rustig, al kan elk oo genblik de strijd in andere sectoren weder oplaaien. 53 dooden bij treinongeluk in Duitschland. Bij een treinongeluk in de buurt van Hannover zijn 53 personen gedood, eenige per sonen zwaar en eenige andex-en licht gewond. Tot de dagelijksche bezigheden de boerderij toehoort ook het schi der klompen, het houten schoeisel, dat niet alleen bij de werkzaamheden wordt gedragen, maar ook gebruikt wordtbij het doen van boodschappen in de stad enz. CNF/Harigerink/Pax i Het opperbevel van de Duit sche weermacht deelde Zondag mede: Terwijl in het gebied van Kirowograd de gevechtsactie weder wat levendiger werd, beperkte de vijand zich in het overige Zuidelijke deel van het Oostelijk front tot plaatselijke ondernemingen, die zonder suc ces bleven. In het gebied van Sjasjkof werden bij de zuivering van heroverde gebieden in den tijd van 18 tot 22 Januari meer dan duizend gevangenen bin nengebracht, 45 pantserwa gens, 57 stukken geschut en talrijke andere wagens buitge maakt of vernietigd. Tusschen Pripjet en Beresi na duurt de afweerslag met toenemende hevigheid voort. Nieuwe doorbraakpogingen der bolsjewisten werden in zware heen en weer golvende gevech ten met bijzonder doeltreffen- den steun van onze artillerie verijdeld, enkele penetratie- plekken afgegrendeld. Ook ten Noorden van het Ilmenmeer zetten de bolsjewis ten hun aanvallen met sterke strijdkrachten voort. Deze wer den met groote verliezen voor den vijand afgeweerd. Om een penetratieplek wordt nog ver bitterd gevochten. Ten Z.westen van Leningrad vexljdelden onze troepen in harde gevechten ook Zaterdag alle doorbraakpogingen der bolsjewisten en schoten zij 20 vijandelijke pantserwagens stuk. In den Westelijken sector van het Zuid-Italiaansche front viel de vgand na krachtige voorbereiding door artillerie opnieuw onze heuvelstellingen aan. Hij werd met zware ver liezen afgeslagen. Vijandelijke pogingen over de Gari te trek ken stortten door het gecon centreerde vuur van onze ar tillerie ineen. 500 gevangenen werden binnengebracht. In de ochtenduren van den 22sten Jan. landden Britsch- Amerikaansche troepen aan weerszijden van Nettuno aan de kust van de Tyrrheensche De tegenmaatregelen zgn gaande. De luchtmacht be streed de vijandelijke landings- vloot met succes, bracht 4 groote landingsschepen van te zamen 12.000 brt tot zinken en beschadigde 8 grootere vaar tuigen en verscheidene lan dingsbooten zwaar. In luchtgevechten en door luchtdoelartillerie werden in het Italiaansche gebied 13 DE LUCHTOORLOG. Aanvallen op Londen en Maagdenburg. Vrijdagnacht hebben sterke formaties van de Duitsche luchtmacht in verscheidene golven Londen aangevallen Er werden talrijke zware branden gesticht. De militaire corr. van het D.N.B. schrgft over dezen aanval, dat hij uit ging boven het kader van de door de Duitsche luchtmacht in den laatsten tijd uitgevoer de storingsaanvallen. Hrj werd in twee étappes uitgevoerd en verliep zoo, dat hij in het Londensche luchtgebied zoo wel omstreeks 23 uur als ook omstreeks 3 uur des nachts, doeltreffend tot uiting kwam. Het is geen groote aanval ge weest, maar toch een onder neming, die de aandacht ver dient. Want tijdens dezen aan val kwamen nieuwe formaties actie. Deze vrij groote Duitsche luchtaanval dient echter niet in verband te wor den gebracht met de vergel ding van de Anglo-Amerikaan sche terreuraanvallen op Duit sche steden. Zoo'n terreuraanval werd Vrijdagnacht door formaties Britsche bommenwerpers op enkele plaatsen in Duitsch land ondernomen. Vooral in Maagdenburg ontstond schade in woonwijken en geringe ver liezen aan menschenlevens. De Duitsche luchtverdediging ver hinderde echter een geconcen- teerden aanval. Er werden 61 Britsche bommenwerpers ver nietigd. Van officieele Brit sche zijde is het verlies van 55 bommenwerpers toegegeven bij den aanval van Vrijdag avond. De militaire corr. van het D.N.B. schrijft over dezen aanval, dat men in kringen van deskundigen ervan over tuigd is, dat de aanval van Vrijdagavond van Anglo-Ame rikaansche tex-reurbommen- werpers weer bedoeld was voor de Duitsche hoofdstad en dat Maagdenburg slechts een zgn. uitwijkdoel was. De opzet en de uitvoering van de vijan delijke luchtoperatie doen dit duidelijk uitkomen. Dat de voorgenomen aanval op Ber lijn niet kon worden uitge voerd, werd veroorzaakt door het feit. dat de Engelsch-Ame- rikaansche formaties reeds zeer spoedig na haar vertrek door ae nieuwe types van het Duitsche nachtjagerswapen werden opgevangen en op haar weg tot aan Berlgn „doel treffend" werden begeleid Slechts enkele bommenwer pers* slaagden er in om tot boven de Duitsche hoofdstad door te dringen, terwijl het gros van de vijandelijke toe stellen uiteengeslagen uitweek naar het luchtgebied boven Maagdenburg-Anhalt en daar hun bommen neerwierpen. ZEEUWSCHE BURGEMEESTERS ONTSLAGEN. Bij besluit van den commis saris-generaal voor bektuuren justitie van 7 Januari 1944 is, onmiddellijk ingaand, ontsla gen: P. H. Geirnaerdt, als burgemeester van St. Jan- steen; mr. dr. A. J. J. M. Mes, als burgemeester van Hein- kenszand; C. F. A. M. van Horsigh, als burgemeester van 's-Heerenhoek; mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, als burge meester van Hontenisse; F. A. Hendrikse, als burgemeester van Vogelwaarde; P. V. M. Vercauteren, als burgemeester van Clinge; jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, als burgemeester van Krabben- dijke; G. C, E. M. Dierick, als burgemeester van Koewacht en Overslag. Noodlottige ontploffing. In een woning aan de J. P. Sweelinckstraat te Enschede had een hevige ontploffing plaats. Omwonenden snelden toe en vonden den 16-jarigen scholier W. F. Braun deerlijk gewond in de ten deele ver woeste woonkamer. Het bleek, dat de jongen, die juist naar school wilde gaan, een flesch met explosieve vloeistof in den zak had gehad. Vermoedelijk had hij daarop een klap gege ven met het gevolg, dat het fleschje ontplofte. De ongeluk kige werd met een afgerukten rechterann en een deerlijk ge wond been naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij aan de volgen is ov Nog steeds aardschokken in de Cordilleras. Kleine aardschokken blijven zich gemiddeld om de drie uur in de puinhoopen van de stad San Juan voordoen. Vrijdag morgen en vrijdagmiddag de den korte, maar bijzonder he vige schokken, een nieuwe pa niek ontstaan onder het nog overgebleven deel van de zwaar geteisterde bewonei-s. Ook uit de naburige provincies komen berichten binnen over tal van nieuwe aardbevingen, zoo b.v. uit de provincie Tucuman; waar vrij groote streken sinds November van het vorige jaar door meer dan honderd kleine aardbevingen zijn geplaagd, zoodat honderden kleine boeren hun woningen moesten verla ten om zich te begeven naar landstreken die minder gevaar liepen. De door Badogllo gecontroleerde zender van Bari heeft den troonafstand vijandelijke vliegtuigen neerge- van victor Emanuei geëischt. gevolgen is overleden. Twintigtal smokkelaars aangehouden. Aan de Belgische grens, on der de gemeente Etten en Leur, hebben kommiezen een ongewoon grooten troep smok kelaars aangehouden. Een twintigtal dezer heeren viel in de handen van de politie, ter wijl ruim 1000 kg graan, die zij meetorsten, in beslag genomen kon worden. Uitkeerlng kraamgeld en kinderbijslag. De centrale persdienst van het N.A.F. schrijft ons: Menigmaal wordt er over geklaagd, dat dé uitkeering van het kraamgeld ad 55. op zich laat wachten, terwijl de toezending van kinderbij slag eveneens aanzienlijk wordt vertraagd. Vooral de groep losse ar beiders heeft moeilijkheden. Het is gebleken, dat juist de ze arbeiders niet nauwkeux-ig bijhouden, b\j welke werkge vers en van wan iner tot wan neer zij daar hebben gewerkt. De oorzaak der vertraging ligt dan ook veelal bij den verze kerde zelf. Alleen dan kan snel worden uitgekeerd, indien de tijdvakken en de namen en adressen der werkgevers volle dig worden vermeld. De officieele commieele voor hulpverleening van den Australische*! staat Victoria heeft medegedeeld, dat door bosch- en steppenbranden een schade van meer dan vijf millioen pond sterling is aangericht. Verder werden 500 tot 750 huizen, 1 mil lioen schapen, 50.000 stuks hoornvee, 1000 paarden, 1000 varkens. 200.000 stuks gevogelte en 5000 bijenkorven een prooi der vlammen. vrouw van den vroegereft Amerikaanschen handelsattachi aan ambassade der Ver. Staten in Tokio, Williams, is In hotel Drake Chicago vermoord. Toen mrs. Wil eis met haar dochter haar hotel kamer betrad, werd zij door een ach- gordijnen verscholen vrouw met een revolver doodgeschoten. Ver moedt wordt, dat het een man In vrouwenkleeren geweest is. Omtrent even van de daad tast men nog in het duister. Carol van Roemenië en mevrouw Lupescu zouden zich in den midden- Amerikaanschen staat Costarica gaan vestigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1