PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Duitsch afweersucces in gebied van Witebsk. 1 pi Toestand aan Oostfront ingrijpend gewijzigd. ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per weeK of J 2.42 per Kwartaal. Franco per post 2.63 per Kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 Ct. ZATERDAG 22 JANUARI 1944 ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12» ct.. minimum per adver tentie J 2.05. Bi.' abonnement speciale prUe. Kleine advertenties (maximum o regels) 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. DIT NUMMER BESTAAT UIT 18?Ste JAARGANG 4 BLADZIJDEN NUMMER 18 De Bureaux van ons Diaa zun gevestigd te; Vlissingen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, teL 10 (2 lUnen). Redactie na Kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londenscbe Kaai 2» Redactie teL 3521. Administr. tel. 3541; Qoes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na Kantoortijd teL 2175; Souburg; Kanaalstr. 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskena: Dorpsstraat 35. tel. 2L Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Vrijdag bekend: Ten Noordoosten van Kertsj zijn door tanks gesteunde aanvallen der Sovjets uiteen geslagen. Een duikbootjager heeft op de Zwarte Zee een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. In het gebied van Shasjkoff hebben onze troepen verschei dene vijandelijke aanvallen in taaie gevechten afgeslagen. Zij vernielden 28 bolsjewistische tanks en zuiverden in tegen aanval eenige plaatsen van den vijand. Ten Westen van Resjitza zijn oók Donderdag herhaalde sterke aanvallen van de bol sjewieken mislukt. In onover zichtelijk met struikgewas be groeid terrein is een doorge broken vijandelijke gevechts groep vernietigd. In den sedert 13 December 1943 voortdurenden grooten afweerslag in het gebied vaii Witebsk hebben onze onder het opperbevel van kol.-gene- raal Reinhardt staande troe pen de door de bolsjewieken met gebruikmaking van ruim 50 divisies infanterie en talrij ke tankformaties nagestreef de operatieve doorbraak door ons front in harde ge vechten verijdeld en den vij and uiterst zware verliezen toegebracht. Tot 18 Januari 1944 verloren de bolsjewieken in dezen frontsector ruim 40.000 dooden. Het aantal ge wonden bedraagt een veelvoud daarvan. 1203 vijandelijke tanks en 349 stukken geschut werden vernietigd of buitge maakt. Ten Noorden van Newel zet ten de bolsjewieken hun aan vallen gedurende den geheelen dag voort. Onze troepen hand haafden hun stellingen en schoten een groot aantal vij andelijke tanks stuk. Ten Noorden van het ümen- meer en ten Zuidwesten van Leningrad bleven talrijke vij andelijke aanvallen op onze nieuwe stellingen in den recht getrokken frontsector zonder succes. Aan het Zuid-Italiaansche front heeft de met overmach tige strijdkrachten ten Zuid westen van Castelforte aan vallende vijand na harde ge vechten een penetratie tot stand gebracht. In systema tisch ondernomen tegenaan vallen werd hij op zijn uit gangsstellingen teruggewor pen. In een tweede penetratie- plek ten Noordwesten van Minturno wordt nog gestre den. In den avond van 20 Janu ari hebben Britsche bommen werpers opnieuw een terreur- aanval gericht op het stedelijk gebied van Berlijn, welke door den afweer niet tot aaneenge sloten effect kwam. Er ont stonden verliezen aan perso nen en schade aan woongebou wen, vooral in arbeiderswg- ken. Ondanks moeilijke af- weeromstandigheden werden ilgens tot dusver ontvangen berichten 38 Britsche bom menwerpers neergeschoten. Eenige vijandelijke vliegtui gen hebben bommen neerge worpen in West-Duitschland. Boven de bezette Westelgke gebieden en voor de Noorsche kust verloor de vijand nog 11 vliegtuigen, waarvan 6 door boordafweergeschut der ma rine. Duitsche batterijen vèrdra- gend geschut beschoten Don- dernagnacht opnieuw doelen aan de Engelsche Kanaalkust. In Deal werden branden waar genomen. Poolsche stapi>en in Washington Volgens berichten, die Pool sche emigrantenkringen via betrouwbare vertrouwenslieden in Engeland hebben ontvangen, heeft de z.g. Poolsche emigran ten-regeering in Londen, onder den indruk van de voornemens der Sovjet-Unie om groote dee- len van Polen te annexeeren, aan haar „ambassadeur" Washington opdracht gegeven, van de Amerikaansche regee ring het staken der leen- en pachtleveranties aan de Sovjet- Unie te eischen met de moti veering, dat men de Sovjets, wier optreden tegen Polen practisch en volkenrechtelijk gelijk staat met een overval op een geallieerd land, op die ma nier er toe zou kunnen bren gen om in de Poolsch-Russische grenskwestie van toon te ver anderen. De Engelsche admiraliteit heeft medegedeeld, dat de torpedojager „Tynedale" verloren is gegaan. Ir het afgeloopen Jaar werd de „Tyne dale" naar de Middellandsche Zee gezonden. De ontruiming van Sofia maakt voortgang. Reeds is ongeveer drie kwart van de bevolking elders onder gebracht. In den Braziliaanschen staat Rio Grande do Sul, is de over de rivier Dos Antas loopende brug, de grootste brug van Zuid-Amerika, inge stort. Talrijke personen zijn hierbij gedood en gewond. - Een ter hulpverleening In de aardbevingszöne van San Juan uit gezonden Chileensch vliegtuig, is, na op het vliegveld Mendoza te zijn op gestegen, neergestort. Alle 10 inzitten den kwamen om het leven. Behalve 3 leden der Chileensche beman waren 7 Argentijnsche artsen er verpleegsters aan boord. HUIZE „GRAVENSTEEN" TE LEI DEN. Ook voor het behoud van deze Nederlandsche Cultuurwaarden strij den onze Vrijwilligers. GL/H P m De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Aan het Ooste lijke front heeft zich het beeld sedeit de tweede helft der vo rige week ingrijpend gewijzigd, in zooverre, dat de gevechten in het Zuicen op den achter grond zgn geraakt ten opzichte van die in het Noorden. Wel iswaar wordt ook in de Zuide- jlijke sectoren nog verwoed ge- i vochten, doch vooral in de I bocht van den Dnjepr hebben de Sovjet-Russische aanvallen aanzienlijk aan hevigheid ver loren. De Duitsche tegenaan vallen duren voort en hebben tot de verovering van eenige plaatsen geleid. Het zwaarte punt der Sovjet-Russische aan vallen ligt op het oogenblik in jhet Noorden, en wel ten Wes ten van Resjitsa, waar een verbeten woiiieliug gaande is, die de Duitscners op een harde proef stelt, en voorts in dat deel van het front, dat maan denlang slechts het tooneel van gevechten van plaatselijken aard is geweest, namelijk tus- schen Ilmenmeer en Ladoga- meer. Le aanvallen van het roode leger concentreeren zich zoowel ten Noorden van het Ilmenmeer, waar de Duitschers Nowgorod hebben moeten ont ruimen, als ten Zuiden van Leningrad, alsmede van het tegenover de eilandvesting Het KEURINGEN. IS-Ersatzkommando deelt me- ledere gezonde Nederlander, den leeftijd van 17—45 Jaar. kan zich aanmelden, ten einde gekeurd le worden voor: de Waffen-SS, SS- Wachtbataljon in Amersfoort, Land storm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, „xira levensmidde len etc. Personen, tusschen 1930 jaar, die annmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden verbintenis gesteld. Officier In de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een Jaar diensttijd, zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. ZUn schoolopleiding is niet doorslaggevend Beslissend voor bevordering zijn: ka- akter, gedrag, prestatie. 23.1.44 914.00 uur, Amsterdam. Dam 4. 24.1.44 9—13.00 uur. Utrecht, N V.-huis, Oudegracht 245, 25.1.44 914 00 uur, Amersfoort, >1. Durchgangslager, Leusderweg. 26.1.44 914.00 uur. Den Haag. Dierentuin, Benoordenhoutsche weg. Kroonstad aan de Oostzee ge legen Oranienbaum, dat sinds 1941 als een enclave in het door de Duitschers bezette gebied lag. Het ligt voor de hand, dat het eerste doel der Sovjet-Russische legerleiding ia de vereeniging van de strijd krachten, die eensdeels uil Oranienbaum, andex'sdeei uit Leningrad oprukken, waarna de aanvallen gezamenlijk wor den voortgezet. Opmerkelijk is het groote aandeel, dat aan Sovjet-Russische zijde de artil lerie in de gevechten heeft, dit te meer, daar het roode leger hier zgn aanvallen onder neemt van een betrekkelijk klein gebied uit, dat tot dus ver slechts door enkele wegen verbinding had met het Sov jet-Russische achterland. Het roode leger heeft, zoo als gewoonlijk, zijn aanvallen weder met zulk een massale concentratie van strijdkrach ten ondernomen, dat de Duit sche verdediging tot het prijs geven van eenig terrein werd gedwongen. De strijd is even wel nog in vollen gang er Vrijdag wenschte men zich dan ook van Duitsche zijde over den afloop nog niet uit te la ten. Het feit, dat Moskou aan vankelijk ontkend heeft, dat 't hier een grootscheepsch of fensief betreft, iets wat van Duitsche zijde terstond is ge meld, zou er op kunnen wijzen, dat de Sovjet-Russische leger leiding eerst het verli>op heeft willen afwachten. Pas nadat de aanvallen eenige dagen aan den gang waren, zgn de Sov jets er toe overgegaan, hier van een nieuw offensief te spreken. De totale bevolking der Zweed- sche steden is thans 2.6 milliocn. nover een totale bevolking des lands van 6J millioen. De hoofdstad Stockholm heeft thans een bevolking 635.000 zielen. De tweede stad des lands is Gothenburg met 290.000 de derde Malmö met 163.000 zielen. Kaarsen voor stal- en voertuigverlichting. Gebruikers van kaarsen voor stalverlichting en verlichting van voertuigen kunnen de aanvragen voor de 3e periode van het seizoén 1943-'44, loo pende van 1 Febr. t.m. 31 Maart 1944, bij den distribu- tiedienst in de komende weken indienen op formulier MD 333- 02 (voor stalverlichting) et MD 333-03 (voor voertuigver lichting). De distributiedien sten maken plaats en tijd van indiening nader bekend. Zij, die voor de le of 2e periode reeds een aanvraagformulier invulden, behoeven dit thans niet opnieuw te doen, doch kunnen de bonnen voor de le periode zonder meer afhalen. De bovengenoemde rantsoenbonnen, waarop vermeld staat, „één rantsoen kaarsen", zijn voor onbepaalden tijd geldig <x. geven elk recht op het koopen van één pak 5 300 gr. kaar sen. Met nadruk wordt er de aan dacht op gevestigd, dat voor ver lichting van auto's, carriers, bakfiet sen en gewone fietsen geen kaarsen zullen worden verstrekt. Treinbotsing te Rotterdam. Donderdagmorgen vroeg ls een voor Hoek van Holland bestemde dieseltrein ter hoog te van de brug over de Delf- havensche Schie te Rotter dam op een in dezelfde rich ting rijdende losse locomotief gereden. Door de botsing werd de cabine van den die sel ingedrukt, waardoor de bestuurder F. van Dongen, en de hoofdconducteur J. Bosho ven, beiden uit Rotterdam, bekneld geraakten. Zij moes1 ten met behulp van een snij- apparaat uit hun benarde po sitie worden bevrijd. Van Don gen heeft beide beenen gebro^ ken. De hoofdconducteur brak het rechterbeen. Behalve de schade aan den dieseltrein, ontstond slechts geringe scha de aan de rails. Het treinver keer ondervond langen tijd vertraging, omdat een van de lijnen versperd geraakte. Naar de ooi-zaak van de botsing wordt een onderzoek inge steld. Groote dievenbende in Alkmaar gepakt. Op het stationsemplacement te Alkmaar werden uit 12 wagons talrijke goederen ont vreemd. Het politieonderzoek leidde naar de zgn. Wognum- sche buurt en toen daar des avonds bij een bepaalde wo ning een druk geloop werd waargenomen, omsingelde de politie met twaalf man het huis en drong vervolgens met de pistolen in de hand binnen. Daar trof men behalve den bewoner, J. K., negen perso nen aan, die, totaal verrast, temidden van een rijken buit, druk doende waren met be raadslagen en het verdeelen en transporteeren der goede ren. De kamer en ook het ver dere huis bleken letterlijk af geladen te zijn met zakken schoenen, textielgoederen en levensmiddelen. Het gezel schap, waaronder zich 5 Am- sterdamsche „zware jongens" en 3 daarbij behoorende „da mes" bevonden, werd naar het politiebureau gebracht, terwijl een vrachtauto, vol met gesto len goederen, volgde. Men bleek hier te doen te hebben met een bende, die in het geheele land opereerde en zich in verschillende provin cies aan talrijke inbraken heeft schuldig gemaakt. D e 17-j a i r i g e v. d. S. uit Achterberg is van het balcon van de tram Rhenen- Driebergen gevallen. De tram ontspoorde en moest eerst worden opgevijzeld, voordat men het slachtoffer er onder uit kon halen. Het lichaam bleek totaal verminkt te zijn. VERPLICHT RUNDVET OP BON „BOTER 06A". Van 23 Jan. t.m. 4 Maart is op bon „Boter 06A" uitslui tend rundvet verkrijgbaar. Per bon zal men 100 gr. rundvet kunnen koopen. Te dien einde moet men bon „Bo ter 06A" vooraf bij zijn sla ger inleveren, desgewenscht tegen ontvangstbewijs en wel in het tijdvak van Zaterdag 22 Jan. tm. Zaterdag 29 Jan. a.s. De aflevering door den slager aan het publiek mag eerst van 6 Febr. af geschie den. Zij, die gedurende genoemd tijdvak hun bon niet bij hun slager inleveren, kunnen hier op geen rundvet verkrijgen. Schippers en woonwagenbe woners, die niet in staat zijn geweest hun bonnen tijdig in te leveren, kunnen deze by den distributiedienst ter plaat se, waar zij zich bevinden, te gen rantsoenbonnen voor „vet" inwisselen. De aandacht wordt er in het bgzonder op gevestigd, dat in afwgking van voor gaande regelingen, op dezen bon geen margarine mag worden afgeleverd, zoodat de bonnen „Boter 06A" waarde loos worden, indien men dezo niet voor het verkrijgen van rundvet inlevert. Toelichting bonnenlijst. Voor personen van 0 t.m. 20 iaar wordt op bon „Boter )8a" 125 gr. margarine be schikbaar gesteld. Deze bon heeft een geldigheidsduur van 23 Januari t.m. 4 Maart 1944. 1944. Op bon „Algemeen 029" kan van 23 Januari t.m. 5 Febru ari 1944 uitsluitend 100 gram 20-1- of magere kaas worden geleverd. Laagste nnmmer aardappel bonnen alleen eerste week geldig. Zooals bekend zijn alle bon nen voor voedingsmiddelen ge durende 14 dagen geldig. Voor aardappelen worden voor een periode van 14 dagen twee bonnummers bekend gemaakt. Daar in de practijk is geble ken, dat in de laatste week van deze 14 dagen meer aard appelen gekocht werden dan in de eerste week, hetgeen moeilijkheden met den aan voer medebracht, is thans be paald, dat in het vervolg het laagste der aangewezen bon- nummers slechts gedurende de eerste week geldig zal zijn. Op bonnen, welke dit num mer dragen, zal men dus in de tweede week géén aardap pelen kunnen betrekken. Voor ae periode van 23 Jan. tot 6 Febr. is daarom bepaald, dat de bonnen „Aardappelen 05" en „Toeslag 05" slechts t.m. 29 Januari a.s. geldig zgn. Ter vermijding van misver stand wordt er op gewezen, dat de bonnen „Aardappelen 06" en „Toeslag 06" van 23 Jan. t.m. 5 Febr. geldig zijn. Bonaanwijzing Oekraine sigaretten. De dienst perszaken van het Ned. Oost-Instituut meldt: Voor de 2e distributieperio de der Oekraine sigaretten zijn met ingang van 22 Jan. de navolgende bonnen geldig verklaard: van de roode kaart de nummers 7 t.m. 11 en van de blauwe kaart 5 t.m. 7. Deze blijven evenals de reeds eerder geldig verklaar de bonnen van 2 t.m. 6 van de roode en 2 t.m. 4 van de blau.ve kaart, tot nader aan kondiging geldig. De winkeliers kunnen in verband hiermede de bonnen nummer één der roode en blau we kaarten eveneens tot na der order ter bevoorrading aannemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1