PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. pei iveeK ot J 2.42 per nwanaai. Franco per post j 2.03 per Kwartaal. Afzonderlijke oummers 5 ct, ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 124 ct.. minimum per adver tentie 2.05. Br abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 0 regels) 58 cent. dlenstaauvragen en dienstaanoie- dingen 50 ct. ..Brieven oi adres Bureau v. d. Blad" 10 cl meer. VRIJDAG 21 JANUARI 1944 l)e Bureaux van c l zijn gevestigd te. Viissingen: Redactie Dl'i NUMMfc-R BESTAAT 187ste JAARGANG bladzijden NUMMER 17 en Administratie Walstr 58-60. teL 10 (2 ujnenj, Redactie na kantoortod tei. 578; Middelburg: Londensctie Kaai 2a, Redactie tel. 3521, Admlnistr. tei. 3541; Goes: Redactie en Adminisiratia Turfkade 15. tel. 2863, na kantoortud tel. 2475; Souburg: 231; Oostburg: Redactie en Adr-mistratié .i ,nn. ereskens: Dorpsstraat 35, tel 2U Bij Ilmen-meer en Leningrad wordt fel gevochten Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Donderdag bekend: Van het Zuidelijke deel van het Oostelijke front wordt slechts plaatselijke gevechts bedrijvigheid gemeld. In het gebied van Shasjkof en ten Zuiden van Polonoje hebben onze troepen in tegen aanval eenige plaatsen her overd. Daarbij werd een tijde lijk ingesloten dapper strijden de steunpuntbemanning ontzet. Ten Westen van Resjitza duurt de zware worsteling voort. In onze stellingen bin nengedrongen vijandelijke ge vechtsgroepen werden in ver bitterde gevechten teruggewor pen. Bij Witebsk, ten Noordwes ten en Noorden van Newel, zijn slechts gevechtshandelingen van plaatselijke beteekenis voorgekomen. Ten Noorden van het Ilmen- meer, ten Zuiden van Le ningrad en ten Zuiden - van Oranienbaum duren de zware afweergevechten voort. Binnen het bestek van een plaatselijk beperkte rechttrekking van het front is de stad Nowgorod ont ruimd. In het Westelijke deel van het Zuid-Italiaansche front zet de vjjand zijn krachtige, door artillerie en slagvliegers onder steunde aanvallen voort. Na harden strijd ging de volko men verwoeste" stad Minturno verloren. Alle overige aanval len, evenals vijandelijke pogin gen om den Garigliano over te steken, werden afgeslagen. In den centralen sector werd een vijandelijk tentenkamp over vallen en vernietigd. De vij and leed daarbij zware, bloedi ge verliezen. Gevangenen wer den binnengebracht. Aan de kust van het Kanaal hebben batterijen vèrdragend geschut der marine in Dover, Deal, Folkestone en Ramsgate doelen beschoten. In den tijd "an 1 tot 20 Ja nuari nebben zeestrijdkrach ten, boordafweergeschut van handelsschepen en afweerge schut der marine 38 vijande lijke vliegtuigen neergescho ten. Sovjet-winteroffensief in tweede stadium. Het Sovjet-winteroffensief is met de verplaatsing van het zwaartepunt naar den Noorde lijken sector en in het gebied van Resjitza zijn 2e stadium ingegaan, zoo schrijft de mili taire correspondent van het D. N.B., Martin Hallensïeben. Wanneer men den algeheelen toestand aan het Oostelijke front eens uitsluitend vanuit strategische gezichtspunten be kijkt, komt men tot de conclu sie, dat de verplaatsing van het zwaartepunt der bolsjewis tische krachtsinspanningen naar den sector van Ilmen- meerLeningradOranien baum allesbehalve getuigt van —iperieure oorlogsplannen. Het begin van de tweede phase van het bolsjewistische winteroffensief begint voor de Duitschers, strategisch gezien, onder een voorteeken, dat met het oog op het geheele Duitsche plan nauwelijks gunstiger had kunnen zijn, zegt de D.N.B.- corr. verder. Dat de Duitschers Nowgorod hebben prijsgegeven, doet weer eens duidelijk de be doeling uitkomen om lederen vijandelijken massalen stoot op tactische wijze de ruggegraat te breken, door den vgand te dwingen tot „leege" operaties. Het strategische plan der Sov jets in het kader van hun stra tegie om een uitweg te vinden, in het Noorden, valt duidelijk te zien. Door op massale wijze infanterie in den strijd te wer pen met een steun van artille rie, die zelfs voor bolsjewisti sche verhoudingen enorm ge noemd moet worden, moet van uit de gebieden van Nowgorod en Oranienbaum tegen de Duit schers een tangbeweging on dernomen worden. De ontrui ming van Nowgorod leidt ech ter aan Duitsche zijde tot een zoodanig gladstrijken van het front, dat van dit bolsjewisti sche plan niet veel over zal blijven. Men verwacht van Duitsche zijde in den geheelen Noordelijken sector van het Oostelijke front een steeds toe nemende gevechtsactiviteit. NIEUWE TERREUR AANVAL OP ROME. Rome is Woensdag wederom het doel geweest van een En gelsch-Amerikaanschen ter- reuraanval. Talrijke bommen kwamen vooral terecht in de buitenwijken van de eeuwige stad. Tal van vrouwen en kin deren zijn hierbij omgekomen en de woonhuizen leden zware schade. In de vroege ochtenduren van 20 Januari herhaalden de Anglo-Amerikanen hun ter- reuraanval oo Rome. Opnieuw had de bevolking talrijke doo- den te betreuren. Tijdens den aanval op Rome vlogen herhaaldelijk geallieer de toestellen over Vaticaan stad. Men acht het algemeen waarschijnlijk, dat het Vati- caan hiertegen zal protestee ren. Turksch schip vergaan. Het eendge jaren geleden in Duitschland gebouwde Turk- sche s s. „Trak" is Donderdag nacht ter hoogte van de haven Bandïrma in de zee van Mar mara gezonken. Als gevolg van een hevigen sneeuwstorm is de redldlingsactie mislukt. De uit 23 personen bestaande beman ning is omgekomen. Na de aardbeving in San Juan In het geheele gebied in Argentinië, dat door de aard beving werd geteisterd, zijn 14.000 dooden en gewonden. In ziekenhuizen in de omgeving zijn thans 9000 zwaar- en lichtgewonden uit San Juan opgenomen. Tot nu toe zijn reeds 3500 lijken verbrand, terwijl ook vele slachtoffers door hun familie zijn begraven. De schade in San Juan wordt geschat op 400 millioen pesos. Aan giften werd reeds 25 millioen pesos ontvangen. NIEUWE TERREÜRAANVAL OP BERLIJN. Donderdagavond vond we derom een terreuraanval op Berlijn plaats, waarbij schade in woonwijken werd aange richt. Van Duitsche zijde was bij de heerschende weersomstandig heden rekening gehouden met de komst van vrij sterke for maties, zoodat de luchtverde diging van begin af aan met goede uitwerking kon optre den. Reeds in de eerste negen mi nuten van den aanval alleen werden boven twee districten van Berlijn 10 vijandelijke vier motorige bommenwerpers neer geschoten. In de wijdere omge ving van Berlijn waren tot mid dernacht nog 11 vernielde groote bommenwerpers gevon den. Een nieuwe voorspelling van Churchill. _,Nog vóór medio Maart zal de wereld getuige kunnen zijn van de grootste militaire on derneming die ooit in de ge schiedenis is vermeld", heeft Churchill tegen een afgevaar digde gezegd, toen deze hem tijdens een pauze tusschen de debatten van het Lagerhuis vroeg hoe het wel met de in vasie stond. In militaire zoowel als in po litieke kringen hecht men aan deze uitlating van den premier veel waarde. De gebeurtenissen op Sicilië heeft de minister president immers ook op een dergelijke wijze aangekondigd, aldus brengt men te Londen in herinnering, en wel met de woorden: „Voor de bladeren van de boomen vallen, zullen belanergke militaire acties plaats hebben". .De strijd in Zuid-Italië. Over den toestand aan het Z.-Italiaansche front schrijft de militaire correspondent van het D.N.B., Martin Hallensie ben: Terwijl de voornaamste gevechten van deze maand in den tijd van 5 tot 16 Januari zich afspeelden in het gebied ten N.W. van Mignano en ten N.W. van Venafro met het doel om het belangrijke bas tion Cassino te veroveren, viel het vijfde leger op 18 Januari ten Oosten van ae Golf van Gaeta met verscheidene divi sies na een lange en zorgvul dige voorbereding de Duitsche stellingen aan. De Amerikanen slaagden er in na bloedige en zivare ge vechten het door de Duitsche troepen ontruimde plaatsje Minturno te bezetten. Aan den Garigliano moesten de Amerikanen ondanks het concentreeren van alle techni sche wapens ook hier weer iedere duimbreedte grond met de zwaarste bloedige offers betalen. Dit feit kan ook de eigenlijke reden zijn voor de aflossing in grooten omvang van de gevechtstroepen van het vijfde leger. Britsche contingenten ko men in den laatsten tijd in de stellingen der Amerikanen. Van Duitsche zijde rekent men op grond van voortdu rende waarneming van de groote vijandelijke voorberei dingen op een uitbreiding en intensiveering van de krijgs operaties en wel zoowel in het gebied van de Westkust als ook in het gebied dat vlak voor Cassino gelegen is. Volgens een officieele mededee- ling van de Italiaansche regeering ijn 461 Italiaansche onderdamen door de communistische benden in Dalma- tië vermoord. Onder de slachtoffers bevinden ïich priesters, leeraren, kooplieden, boeren en arbeiders, ook talrijke vrouwen en kinderen. Te ver wachten is, dat dit getal nog be langrijk hooger ral worden, daar vele lijken nog steeds in de ontoeganke lijke holen van het gebergte verborgen liggen. Ziekengeld bij opname in een zieken huis. Tot dusver wend, wanneer niet-kostwinners voor rekening van een algemeen ziekenfonds in een ziekenhuis werden op genomen, ten behoeve van het ziekenfonds tweederde van hun ingevolge de ziektewet toeko mende ziekengeld ingehouden. Aangezien deze bepaling prac- tische bezwaren bleek op te le veren, heeft de commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, in het belang van een gelijke behandeling eer verzekerden, aan de alge meen e zieken/fondsen verzocht om, te beginnen met de opne mingen, die na 16 Jan. 194,4 zijn aangevangen, geen pogin gen meer te doen om twee der de van het ziekengeld te incas- seeren. Ook de verplicht ver zekerden, die geen kostwinner zijn, blijven dus voortaan, even als zulks ten aanzien van de kostwinners het geval is, bij opneming in een ziekenhuis in het volledig genot van het hun krachtens de ziektewet toeko mende ziekengeld. 104-jarige overleden. In den leeftijd van 104 jaar en zeven maanden is te Dieren overieicien mej. M. Stenfert, beter bekend onder den naam tante Mieke. De overledene heeft tot op den laatsten dag een goede gezondheid genoten. Een exprestrein is op een over weg 30 km. van Sydney in volle vaart tegen een autobus gebotst, autobus werd verscheidene honderden ers meegesleurd, terwijl locomotief tender uit de rails sprongen. 15 inzittenden van de autobus kwamen het leven, 5 andere werden zwaar gewond. Tijdens de gevechtshandelingen het Zuid-Italiaansche front heeft artillerie van de geallieerden Januari het wereldberoemde klooster Monte Cassino onder gericht v men. De hierbij ontstane schade is mzienlijk. OOK VOOR JOU. Ook voor Jou, Nederlandsche jon gen van 16—18 jaar. bestaat de mo gelijkheid een maand door te bren gen in een weersportkamp in Duitsch land. Meer dan tien kampen zijn thans reeds gelnaiden en allen zUn volkomen geslaagd. Aarzel daarom niet langer en grijp de kans, die ook jou geboden wordt! Iedere jongen van 1618 jaar kan zich voor het volgende weersport- Kamp melden bij het adres Konings laan 9, Utrecht, cf aan een der navolgende adressen: Maastricht, Vrijthof 25. Goes. Violenstraat 44. Groningen, Groote Markt 24. Assen, Rolderstraat 45. Den Haag. Nassauplein 6. Rotterdam. Eendrachtsweg 35. Eindhoven. Keizers gracht 9. Hengelo. Dricnersstraat 6. Amsterdam, Willemsparkweg 186. Leeuwarden, Emmakada 48. DE NIEUWE BONNEN. Peulvruchten en boter. Extra rundvet. Voor de komende veertien- daagsche periode zijn de bon nen 05 en 06 aangewezen voor het koopen van de gebruikelij ke rantsoenen brood, beschuit, melk, taptemelk, vleesch, aard appelen en tabak (naar keuze). Van de bonnen algemeen zijn geldig verklaard: 025 en 026 voor bloem; 027 voor 250 gram peulvruchten; 028 voor vermi celli; 029 voor 20 plus of ma gere kaas; 030 voor suiker; 031 voor jam: 032 voor koffie-, surrogaat; 033 voor eenheids toiletzeep en 034 voor wasch- poeder. De kinderen tot jaar krij gen waschnoeder op de bonnen C 10. D 10 en E 10 reserve en de kinderen van 0 en 1 jaar toiletzeep od bon E 11 reserve. Deze laatstbedoelde kinderen, krijgen voorts 250 gr. rijst of gort op bon E 09 reserve, ter wijl voor de kinderen van 2 en 3 jaar 250 gr. gort is toegewe zen op bon D 09 reserve. Van de versnaneringenbon- nen kan men op 05 suikerwer ken koopen. Tenslotte wordt van de bo terbonnen od 05a een half rant soen boter beschikbaar gesteld en op 05b een half rantsoen margarine, terwijl als z.g. in- haalrantsoen op bon 06a een half rantsoen rundvet kan wor den gekocht en als extra-bon voor de kinderen beneden 21 jaar is aangewezen de boter bon 08a voor het koopen van een half rantsoen nargarine. De boterbonnen 06a en 08a blijven geldig tot 5 Maart en de zeepbonnen tot 20 Febmari. Voor vermicelli zal op 20 Fe bruari een nieuwe bon worden aangewezen, vookoffiesurro- gaat op 5 Maart en voor scheerzeep op 30 April. Petroleum voor verlichting. Van 22 Jan. t/m 8 Febr. a.s. geeft elk van de bonnen ..52 verlichting" en ,.53 verlich ting" van de bonkaart „S 121" "•echt op het koopen van één ■iter petroleum. De geldigheids, tuur der bonnen „50 verlich ting" en ,,51 verlichting" der bonkaart „S 121" en der bon nen „64 verlichting" der bon kaart „S 221" is verlengd tot en met 8 Februari a.s. NIEUWE BONKAARTEN EN INLEGVELLEN. De. plaatselijke distributie- '.iensten reiken van 24 Jan. \m. 19 Februari a.s. nieuwe 'nlegvellen uit. Zij, die geboren zijn tusschen 13 Jan. en 21 Februari 1923, 930 en 1940 dienen hun inleg- el te ruilen vóór zij hun bon iaart in ontvangst nemen. Bij de uitreiking der kaarten vordt de linkerbovenhoek van 'iet oude inlegvel verwijderd. Het oude inlegvel moet ook nét 'e uitreiking zorgvuldig be- vaard worden. Voorts wordt •echts narj - het vakje „S 3" van de stamkaart een kruis geplaatst. Bij de uitreiking van bonkaarten voor bijzonde- ren arbeid, welke eveneens ge durende dit tijdvak plaats vindt, wordt rechts naast het vakje „S 3" een aanteekening geplaatst. Weer batterijen. Blijkens een officieele mede- deeling van den directeur van het bureau voor de metalen- verwerkende industrie kun nen zij, aan wie batterijen zijn toegewezen, zich thans weder tot hun leverancier wenden ter bekorning van de him toegewe zen batterijen. Leveranties van batterijen, gedaan op grond van koopvergunningen. voor zien van het stempel „speciale toewijzing", mogen niet wor den herhaaid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1