IJN rifppft (ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per wee* ot J 2.42 per KwariaaL rueert, ^rauc0 per post J 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct. naisko ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct.. minimum per aaver- ie 2.05. Bt' abonnement speciale prtja. Kleine advertenties «maximum 5 regelsl 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. DONDERDAG 20 JANUARI 1944 O" Dn NUMMER BESTAAT 187ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 16 De Bureaux van ons oiaa zon gevestigd te; vnssingen: Keaactie en Administratie Walatr. 58-60, tel. 10 (2 Ujnenj, Keaactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londenscne Kaai 29 Kedactla tel. 3521, Administr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoorUJd tel. 2475; Sououras Kanaaistr. 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Adr-imstratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35. tel. 2L Alleen strategie van de ruimte mogelijk. DUirSCHE VERDEDIGINGSMAATREGELEN TOONEN HUN UITWERKING. S8SBI De A.N.P -correspondent te HCTw-r—Berlrjn meldt: BmSar Van Duitsche zyde meent men de laatste dagen een ze- lifi kere consolidatie van den toe- VB stand aan het Oostelijke front te kunnen vaststellen. Een ont- I spanning van de situatie wil men hierin nochtans niet zien, daar men rekening houdt met de mogelijkheid, dat wellicht binnenkort de Sovjet-Russi sche aanvallen op volle sterkte hervat zullen worden. Op het oogenblik is de situatie zoo, dat de aanvallen van het roode le- I 9ep 'ger, die in elk geval nog zeer zijn, nauwelijks tot ter- te zal reinwinst leiden, daar op alle 'punten, waar de Russen een Zwaartepunt hadden gevormd, 4 de Duitsche verdedigingsmaat- A regelen hun uitwerking vertoo- 95 'nen. Het is echter aan te ne men, dat de bolsjewisten intus- n kantschen weer voorbereidingen treffen om nieuwe zwaarte- ANK Npunten te vormen, waar zij met 19de superioriteit hunner massa nieuwe bressen in het front J zullen trachten te slaan. Het in de Duitsche bladen tot uiting SCHE gebrachte standpunt is, dat, ANK kZe'fs indien het roode leger Aanvankelijk hierbij succes zou at^SBhebben, dit in het huidige sta- 'dium, nu de oorlog met ras- sche schreden de beslissende phaze tegemoet gaat, van min- eegstqder beteekenis is dan de in- Brieve?tandhoudill£ van de gevechts" kh«nriP?racllt van den Duitsehen sol- j^wdaat. Betoogd wordt, dat thans de strategie van de ruimte toegepast wordt en dat het weliswaar smartelijk, doch P Pavoor den afloop van den oor log niet beslissend is. Een an- dere strategie is, gezien het feit, dat de overigens uitste kend geschoolde en gespe- 64. I43lcialïseerde Duitsche soldaat te- il6{gen een geweldige overmacht moet vechten, niet mogelijk. _De stabilisatie van den toe- 23) 3. 391- stand komt het sterkst tot uiting in de groote Dnjepr- bocht, waar de door von Man- stein genomen tegenmaatrege len o.a. de van het Zuiden uit ondernomen tegenaanvallen, het roode leger een halt hebben toegeroepen. Echter ook de po gingen van den tegenstander, het penetratiegebied ten Wes ten van Kief, dat in het Zuiden de plaatsen Bjelala Zerkow en Berditsjew, in het Westen No- wograd Wolynsk en Sarny en in het Noorden Mosyr omvat, stuiten op toegenomen tegen stand der Duitschers, hoewel vooral in het Westen, d.w.z. bij Sarny, de Russen nog sterken druk blijven uitoefenen. In de Noordelijke sectoren, d.w.z. van Witebsk tot Lenin grad hebben de Duitschers tot dusver met succes aan de aan vallen van de Sovjet-Russen het hoofd kunnen bieden. In het bijzonder in de moerassige gebieden tusschen het Ladoga- en het Ilmenmeer hebben de Duitschers ruimschoots tijd gehad, met het oog op de te verwachten aanvallen, sterke verdedigingslinies in te richten, die aan Duitsche zijde de ver wachting wettigen, dat zij aan alle aanvallen weerstand zullen bieden. Hierby komt dat het uitblijven van een sterke vorst de ontplooiing van een groot- scheepsch Sovjet-Russisch of fensief tegenhoudt. 1229 52( DE SCHREI ERSTOREN TE AM STERDAM. Ook voor het behoud van deze Nederlandsche Cultuurwaar den strijden onze Vrijwilligers. GL /H/ m San Juan wordt ontruimd. De Argentijnsche president Ramirez heeft na een uitge breide bezichtiging van het door een aardbeving verwoeste San Juan, de stad tot militaire zóne verklaart en haar ontrui ming bevolen. Met vrachtwa gens en treinen worden de overlevenden naar plaatsen in de nabijheid, vooral Mendora, gebracht, waar reeds alle voor bereidselen zrjn getroffen. In totaal zijn nu 1500 dooden geborgen. Naar schatting lig- i gen er nog minstens 3000 lijken j onder de puinhoopen. Men acht het daarom mogelijk, dat de autoriteiten de stad in vlam- j jmen zullen doen opgaan om i epidemieën te voorkomen. De bewoners leven in uiterst moei- j ilijke omstandigheden, doordat nieuwe aardschokken algemee- ne ongerustheid hebben gewekt en een tropische regenval het verblijf in de geïmproviseerde tentenstad bijna onmogelijk maakt. Engeland heeft te Madrid voor- loopig geprotesteerd tegen het vinden van tijdbommen in schepen, die met sinaasappelen naar Engeland waren De Sovjet-ambassade te Wash ington deelt mede, dat Spanje zijn neutraliteit zou schenden door oor logstuig naar Zuid-Amerika te smok kelen. Gezegd wordt, dat nog steeds een Spaansch legioen aan het Wol- chow-front staat en Spaansche vlie gers aan het Oostelijk front zijn, dal Engelsche oorlogsschepen op den Oce aan Spaansche sche.j.n aanhouden, welke contrabande vervoeren. KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt me de; Iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 1745 jaar, kan zich aanmelden, ten einde gekeurd te j worden voor: de Waffen-SS, SS- Wachtbataljon in Amersfoort, Land storm Nederland, Kriegsmarine en de Gerrnaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle Inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, .xtra levensmidde len etc. Personen, tusschen 1930 Jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich 'eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij- ït gesteld. Officier in de Wa£fen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd, zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Z|jn schoolopleiding ls niet doorslaggevend Beslissend voor bevordering zijn; ka rakter, gedrag, prestatie. 21.1.44 9—12.00 uur, Assen, Con certhuis a. d. Vaart; 1518.00 uur, Groningen, Heerestraat 46. 22.1.44 912.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.1.44 9—14.00 uur, Amsterdam, Dam 4. 24.1.44 9—13.00 uur, Utrecht. N.V.-huls, Oudegracht 215. 25.1.44 914.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 26.1.44 914.00 uur. Den Haag, Dierentuin, Bènoordeuhoutsche weg. VERBITTERDE GEVECHTEN BIJ LENINGRAD. Geallieerde aanval by Gaeta. Het opperbevel der Duitsche w- macht deelde Woensdag mede: Op het bruggenhoofd Nikopol en ten Noordwesten van Kiro- wograd hadden ook Dinsdag vrij zwakke Sovjet-aanvallen geen resultaat. In den tegen aanval werd een penetratie uit de laatste gevechtsdagen ge sloten. In het gebied van Sjasj- kof en Pogrebitsjtzse en ten Zuidwesten van Nowograd- Wolynsk mislukten verscheide ne vijandelijke aanvallen. Ten Westen van Retsjitza duren de zware gevechten met onver minderde" hevigheid voort. Ten Noordwesten en ten Noorden van Newel herhaalden de bolsjewisten hun aanvallen. Zij werden afgeslagen. Een pe netratie werd in den tegenaan val na harden stryd teniet ge daan. Ten Noorden van het Ilmen meer, ten Zuiden van Lenin grad en ten Zuiden van Ora- nienbaum zetten de bolsjewis ten hun doorbraakpogingen met toenemende hevigheid voort. Zij werden in verbitterde gevechten afgeslagen of opge vangen. In de gevechten in den Zui delijken sector van het Ooste lijke front heeft zich de Silezi- sche 320ste divisie infanterie, onder bevel van luitenant-ge neraal Postel, bijzonder onder scheiden. Aan het Zuid-Italiaansche front ging de vijand Oostelijk van de Golf van Gaeta, na krachtige artillerievoorberei ding, met verscheidene divisies over tot den aanval op onzen Westelijken vleugel. De strijd is daar in vollen gang. Besprekingen van generaal Eisenhower. In militaire kringen der Engelsche hoofdstad vermoedt men, dat nu generaal Eisen hower in Londen is aangeko men, de laatste hand zal wor den gelegd aan de voorberei dingen voor een invasie. Wel ingelichte kringen - zeggen, dat Eisenhower direct na zijn aankomst besprekingen heeft gevoerd met zijn staf en an dere hooge officieren. Men verwacht dat generaal Mont gomery, die tijdens het jong ste weekeinde in West-Enge- land en gedurende het voor laatste in Kent is geweest, Eisenhower zal bezoeken om hem verslag te doen van zijn werkzaamheden als chef van de Britsche invasietroepen, meldt de N.R.C. Een aantal inspecteurs van politie, die, zooals men het van bevoegde zijde uitdrukte, de fleur van het Britsche poli tiecorps vormen, zijn aange steld als verbindingsofficieren tusschen de burgerlijke en mi litaire autoriteiten. Zij moeten er voor zorgen, dat de troe pen- en transportbewegingen m alle deelen van Engeland tijdeus de voorbereidingen der invasie vlot verloopen. Boven dien behoort het tot hun taak het verspreiden van lichtzin nige mededeelingen over de invasie-voorbereidingen tegen te gaan. Tenslotte nog een bericht in de News Chronicle, dat mededeeling doet van drukke werkzaamheden brj de Home Guard in verband met de invasie. De chef dezer garde, aldus het blad, heeft aangekondigd, dat de guards men moeten rekening houden met een verhooging van hun aantal diensturen. - Volgens een bericht uit Wash ington, heeft president Roosevelt bij de opening der vierde oorlogsleening onder meer verklaard: ..Onze moei lijkste militaire operaties liggen nog oor en niet achter ons", Verkeerszuilen en vlucht heuvels verdwynen. De ervaringen van den laat- sten trjd hebben geleerd, dat de midden op den rijweg staande vluchtheuvels bronnen van gevaar vormen voor de des nachts en bij mist met verduisterde schijnwerpers rij dende auto's en daardoor dus ook voor het op de vluchtheu vels wachtende publiek. On gevallen die zoowel chauffeurs als het op de vluchtheuvels wachtende publiek schade hebben toegebracht zijn reeds voorgekomen. Daarom is be paald: dat de verkeerszuilen en vluchtheuvels vóór 15 Fe bruari a.s. verwijderd moeten worden. Voorts moeten de oversteekplaatsen tusschen de trottoirs en de 'eigenlijke hal ten aan het begin en het ein de der vluchtheuvels aangege ven waarden met loodrecht op de rijrichting op den rijweg aan te brengen witte strepen (lichtgevende verf). Genoemde maatregelen moe ten uitgebreid worden tot alle vluchtheuvels, dus ook die, welke niet als halte ge bruikt worden. Eventueel moeten ook aanwezige beplan tingen e.d. worden verwijderd. Het publiek dient er rekening mede te hóuden, dat dus oortaan niet meer de vlucht heuvels, maar de trottoirs als wachtplaats voor trams ge bruikt moeten worden. In de groote steden met vrij druk tramverkeer zullen eeni- ge vluchtheuvels aangewezen worden, die behouden kunnen blijven. In aanmerking hier voor komen o.m.V 1 i 8 s i n- gen en Middelburg. ZWARE STRAFFEN VAN DUITSCHE OBERGERICHT Vergrypen tegen de oorlogs economie berecht. De timmerman Evert de Graaf uit Rotterdam heeft met den chauffeur Langerveld, die reeds tot zware tuchthuisstraf fen is veroordeeld, met den koopman Kloen en anderen diefstal met braak gepleegd in een confectiefabriek te Am sterdam. Een valsche sleutel en een plattegrond waren te zijner beschiking gesteld door een eveneens reeds veroordeel den medeplichtige, den kellner Leendert van Luik. Nadat er een deur geforceerd was, drong de Graaf met anderen de fa- briekslokalen binnen, waar 103 balen stoffen werden ont vreemd. Het Duitsche Obergericht heeft de Graaf niet alleen we gens diefstal met braak, maar ook wegens delict tegen de oorlogseconomie veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden tucht huisstraf. omdat kleedingsstof- fen tot de vitale behoeften der bevolking behooren en door den diefstal zijn onttrokken aan de openbare voorziening. De fraiser Jan de Boer en de bankwerker Dirk Salm, beiden woonachtig te Den Helder, wa ren werkzaam op de rijkswerf aldaar. Zij maakten van hun arbeidsbetrekking misbruik voor het plegen van strafbare handelingen, wellicht met de bijgedachte, daarbij ook zaken van grooteren omvang te kun nen aoen. Zij ontyreemdden en verkochten verscheidene rollen prikkeldraad, boren, ijzeren platen, vijlen, tangen en ander materiaal. In den timmerman Johannes Petrus Komen von den zij iemand, die belangstel ling had voor de ontvreemde voorwerpen. Zooals niet anders te verwachten was, werden deze oneerlijke practijken tijdig ontdekt en de betrokkenen had den zich voor het Duitsche Obergericht te verantwoorden. De Boer en Salm kregen we gens diefstal Uk een jaar ge vangenisstraf. Komen werd als heler veroordeeld tot 10 maan den gevangenisstraf. Verhooging premie voor land en tuinbouw-ongevallen- verzekering. Bij besluit van den secreta ris-generaal van het departe ment van sociale zaken is voor de bij de raden van arbeid aan gesloten werkge ers het pre mietarief der land- en tuin- bouw-ongevallenverzekering met ingang van 1 Juli 1943 met 10 verhoogd. Dit brengt met zich mede, dat reeds over het tweede halfjaar van 1943 de premie voor deze verzeke ring zal worden berekend naar een tarief, waarbij deze premie per 1000 uitbetaald loon en per eenheid van gevarencijfer niet meer 0.90 zal bedragen, doch 1.—. 6 Oud spoorboekje inleveren voor een nieuw. In dezen tijd van papier- schaarschte zien de Nederland- sche Spoorwegen zich genood zaakt hun toevlucht te nemen tot een maatregel, waarvoor zij reeds thans de medewerking van het reizende publiek in roepen. Bij het verschijnen van den volgenden reisgids zal men ni. slechts dan een nieuw spoor boekje kunnen koopen, als men een oud inlevert. Ook papierwaren ouder prijscontrole. De prijsbeheersching is be gonnen door het geheele land den handel in papierwaren in tensief te controleeren. De re sultaten zijn verrassend In Groningen ontdekte men in een zaak 10.000 achtergehou den enveloppen, in Coevordea een geheelen voor-oorlogschen voorraad van. groote verschei denheid ter waarde van eenige duizenden guldens. In enkele weken tijds werden in de Noor delijke provincies ruim 50 pro cessen-verbaal in deze branche opgemaakt. In Zuid-Holland bezochten de papier-deskundigen in een week 94 winkels, grossierde- rijen en drukkerijen en maak ten er 54 processen-verbaal op. Uit deze 54 verbalen vloeiden nog 17 verbalen tegen andere handelaren voort en er zullen nog meer volgen. In een Haag- schen groothandel, waar tegen normalen prijs ingekocht car ton voor 35 in plaats van voor 18 en pakpapier, ook van 18 voor 150 per 100 kg werd verkocht, heeft men den halven werkvoorraad, 3000 kg groot, in beslag genomen. Bij een groot magazijn, eveneens in Den Haag, verkocht men schrijfpapier van 35 cent voor 1.50 en van 0.50 voor 1.95. In deze eerste week der syste matische controle werden in Zuid-Holland ook ver over de 100.000 enveloppen en 4000 rol len boterhampapier in beslag genomen. Spanje en de oorlog. In het Lagerhuis heeft Eden, volgens den Britsehen nieuws dienst, de Engelsch-Spaansche betrekkingen besproken. Hij verklaarde o.m,, dat „een zeker aantal vrijwilligers aan het Oostfront nog in dienst zijn van de Duitschers". Hij, Eden, heeft den Spaanschen ambas sadeur te Londen in kennis ge steld van de „uiterst ernstige consequenties" van een dusda nige Spaansche houding Na dat de Labour-afgevaardigde Shinwell „energieker en door tastender maatregelen dan mondelinge protesten" jegens Spanje had geëischt, verklaar de Eden, dat de Britsche re geering stappen had gedaan betreffende het vrijgeven van de in Spaansche havens liggen de Italiaansche schepen. ,.Het belang van Engeland bij deze schepen", zoo zeide Eden, „vloeit voort uit de voorwaar den van den Italiaanschen wa penstilstand."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1