PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT •ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week ol 2.42 per Kwartaal. Franco per post 2.63 per Kwartaal. Afzonder üjke nummers 6 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12» ct-, minimum per adver tentie J 2 05 Bt? abonnement speciale prUa. Kleine advertenties (maximum 5 regels) 58 cent. dienstaanvragen en dienstaanoie- dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 ct. meer. ZATERDAG 15 JANUARI 1914 DIT NUMMER BESTAAT 187ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 12 De Bureaux van ona niad zon gevestigd te; Vliscingen: KeaactlS en Admimatratie Walatr. 58-60. tel. 10 (2 ujnen). Redactie na Kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londenscbe Kaai 29 Redactie tel. 3521, Admmistr. tel. 3541; Goes: Redactie en Admimatratie Turf Kade lo. tel, 2863. na Kantoortijd tel. 2475; Souburg: Kanaalstr. 45. tei. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35, tel. 21, ZWARE GEVECHTEN AAN GEHEELE FRONT Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Vrijdag bekend Ten N.O. van Kertsj werden sterke vijandelijke aanvallen afgeslagen. Bij hefc bruggenhoofd van Ni kopol breidden de bolsjewie ken hun aanvallen op nieuwe sectoren uit. Zij werden in zware gevechten afgeweerd. In het gebied ten Westen van Kirowograd hebben onze troepen verscheidene vijande lijke aanvalsgroepen uiteenge slagen. Na harde gevechten werd hier in tegenaanval een frontbres gedicht. 10 vijande lijke tanks en 30 kanonnen werden daarbij vernietigd. Ten Zuiden en Zuidwesten van Tsjerkassy ziin gevechten met den plaatselijk binnenge drongen vijand aan den gang. In het gebied ten Zuidwes ten van Fogrebisjsje zijn de bolsjewieken in tegenaanval verder teruggeworpen. Ten Westen van Berditsjef ia een naar het achterland doorgebroken bolsjewistische tankgroep, na 't stukschieten van 55 vijandelijke tanks en 8 stukken stormgeschut, ver nietigd. In het gebied ten Zuidwes ten en Westen van Novograd Wolynsk hebben onze troepen tegenover den opdringenden vijand verder hardnekkigen weerstand geboden. Ten Westen van Resjitza duurde de sterke druk van den vijand voort. Bij den af weer van de zware vijande lijke aanvallen hebben troe pen van een pantserdivisie 19 doorgebroken tanks vernietigd. In het gevechtsgebied van Witebsk verminderde de zwaarte van de vijandelijke aanvallen onder den indruk der zware ve/ïiezen van den vorigen dag. Vrij zwakke aan vallen werden afgeslagen. Ten Noordwesten van Ne vel ondernamen de bolsjewie ken ook gisteren elle aanval len, die in harde gevechten werden afgeweerd. De beide laatste dagen heb ben de bolsjewieken aan het Oostelijke front 335 tanks ver loren. In Zuid-Italië valt de vijand in den sector ten Westen en Noordwesten van Venafro met toenemende felheid aan. Zware gevechten zijn hier aan den gang. Aan het overige front zijn, behalve voorposten-gevechten aan de Garigliano, geen be langrijke gevechtshandelingen voorgekomen. Vijandelijke torpedobootja- gers werden bq een poging om de stad Civitanov aan de kust der Adriatische Zee te beschieten, door zware kust- batterqen onder vuur genomen. Na verscheidene treffers wend den de torpedojagers, bran dend, den steven naar het Zuiden. Donderdagnacht hebben Duitsche vliegtuigen doelen in Zuidoost Engeland aangeval len. DAG EN NACHT LUCHT GEVECHTEN BIJ RABAUL. Het tempo der luchtgevech ten in het Zuidwestelijke deel der Stille Zuidzee is thans zoo toegenomen, jat zij dag en acht worden voortgezet, al- us heeft een Japansche ma joor verklaard, die Donderdag uit Rabaul naar Japan is te ruggekeerd. Vooral Rabaul zelf ligt in het middelpunt van steeds heviger vijandelijke aanvallen. Om die reden zijn de manschappen der Japan sche jachttoestellen in bijna voortdurenden alarmtoestand en een heele reeks vliegers heeft reeds aan meer dan hon derd luchtgevechten boven dit gebied deelgenomen. De vijand hveft den laatsten tijd een nieuwe strategie, waarbij hij aanvallen op groote hpogte onderneemt en dan kort voor het bereiken van het doel de motoren afzet. Deson danks is de Japansche verde diging zoo georganiseerd, dat ook deze aanval steeds tijdig onder het vuur van den afweer komt te liggen. Het is vol strekt mogelijkj aldus de ma joor, dat in niet al te verre toekomst boven dezen sector van het Zuidzeefront de be slissende luchtstrijd tusschen de beste strijdkrachten van Japan en van den vijand zal worden geleverd. Britsche bommenwerpers boven Duitschland. Britsche bommenwerpers, die in de avonduren van Vrijdag het Duitsche rijk binnenvlogen, stieten, naar het D.N.B. ver neemt, op krachtigen Duit- schen luchtafweer. Volgens de t°t nu toe ontvangen rapporten is het te verwachten, dat de Duitsche luchtverdediging we derom een aanzienlijk aantal ten 6n neergescho- - V°lgem den Britschen berichten dienst heeft de uitgeweken Griek- sche regeering Jean Politis, oud-am- bawadeur in Italië, benoemd tot haar vertegenwoordiger in den geallieerden raad voor het bezette Italië. De groote luchtslag van Dinsdag. Volgens de berichten van United Press uit Londen geven uitgebreide rapporten van de Amerikaansche luchtsteunpun- ten thans een beeld van den grooten luchtslag, die Dinsdag boven Duitschland tusschen Amerikaansche en Duitsche vilegtuigen zich heeft afge speeld. Volgens de uitlatingen van alle piloten hebben de Duitsche jagers aangevallen met een kracht, zooals men tot dusver nog niet had be leefd. De Duitsche jagers had den 'den bommenwerpers de volle laag gegeven en daar aan zijn vooral de betrekkelijk groote Ameiikaansche verlie zen toe te schrijven. Een der teruggekeerde Amerikaansche vliegers heeft verklaard, dat niemand in ernst geloofd heeft, van dezen tocht te zullen te- rugkeeren. Sommige jagers waren, vurend uit alle loopen, de Amerikaansche bommen werpers tot op 25 meter gena derd. Nieuwe luchtaanval op Rome. Rome is Donderdagmiddag weer het doelwit van een An- glo-Amerikaanschen terreur- aanval geweest. Even voor twaalven verschenen vijande lijke bommenwerpers, voorzien van krachtige jagerbescher ming, die boven verschillende woonwijken brisant- en brand bommen lieten -allen. Door het leggen van een zwaar ne velgordijn trachtten de aanval lende vliegtuigen zich te be veiligen tegen het afweerge schut. Tijdens den aanval vlo gen Anglo-Amerikaansche bommenwerpers ook herhaal delijk over Vaticaanstad. De verliezen onder de bevolking zijn nog niet bekend. 3 vijan delijke vliegtuigen werden neergeschoten. 33 burgers werden gedood en 45 zwaar gewond. Verschei dene leden van het Italiaansche Roode Kruis van den luchtbe schermingsdienst en van de brandweer zijn tijdens het red den van onder het puin bedol- venen het slachtoffer van nieu we bommen geworden. VIER SABOTEURS TER DOOD VEROORDEELD. De Höhere SS- und Polizei- führer maakt bekend: Het Polizei-Standgericht in Den Haag heeft op 6 Januari j.l. den agent van politie, Jan Herwijnen, den wachtmeester der marechaussee Hermanus Kok, den waker Krijn Vreug- denhil, het lid van den orde dienst Jan Ludema, wegens verschillende daden van sa botage in den zin van par. 1 der verordening op de bescher ming van de orde van 1943, wegens het ongeoorloofd bezit van wapenen en deelneming aan een geheime organisatie, ter dood veroordeeld. De beklaagden hebben op 22 Juni 1943 een overval ge pleegd op de arbeidsbeurs in Den Helder. Drie van de da ders hadden daarbij geladen vuurwapens bij zich. De in de arbeidsbeurs te Den Helder op wacht staande politie agent verweerde zich energiek. De voorts bij den aanslag be trokken politieagent Zwinder- man, werd door de wacht doodgeschoten. Zwinderman was de aanvoerder van de bende. De beklaagden, met uit zondering van beklaagde Kok, die alleen betrokken was bij den overval van 22 Juni 1943, hadden ook nog andere daden van sabotage gepleegd. In Maart 1943 hadden zij op het station in Den H°lder een wa gon met veevoeder in brand gestoken. Voorts hadden zij in Mei 1943 getracht een aan slag te plegen op het raadhuis in Den Helder. Ook hier had den zij, evenals bij den aanslag op 22 Juni 1943, het doel car totheek-kaarten betreffende de tewerkstelling in Duitsch land te vernietigen. Tenslotte hadden de beklaagden ook nog in een gebouw der N.S.B. een brand gesticht, waarbq crpropa- ganda-materiaal werd vernie tigd. De doodstraf is, na onder zoek der gratiekwestie, aan de veroordeelden op 7 Jan. j.l. voltrokken, met uitzondering van beklaagde van Herwijnen, tegen wien nog een afzonder lijk proces loopt. Politieke moordenaar ter dood gebracht. De Höhere SS- und Polizei- führer maakt bekend: Het Polizeistandgericht in Den Haag heeft op 6 Januari jl. den Nederlandschen onder daan Johannes Adrianus Jo seph Verleum ter dood veroor deeld. Verleum was een der leidende leden van een ter reurorganisatie. Hij behoorde tot den kring der daders van den moordaanslag op luit.- generaal Seyffardt. De overi ge personen, die bij deze daad betrokken waren, werden door het Polizeistandgericht te Am sterdam reeds op 30 Sept. 1943 gevonnist. Het onderzoek .vees uit. dat Verleum, die zijn moordopdrachten van de joodsche communisten Katan en dr. Kastijn in ontvangst had genomen, ook den vroege- ren minister van landbouw Posthuma en den vaandrig der politie Postma op gemeene wijze had doodgeschoten, ter- wql hij een leidende rol ge speeld neeft bij den moordaan slag op het echtpaar Reydon en voor den moordaanslag op den commissaris van politie van Dijk te Nijmegen de vuur wapens geleverd had. Met Verleum is een van de gevaarlijkste terroristen ge vonnist, die zonder meer toe gaf, dat hij nog meer moorden zou hebben gepleegd, wanneer hij daartoe opdracht zou heb ben gekregen. Het vonnis is na onderzoek van de gratiekwestie, in dè vroege ochtenduren van 7 Ja nuari 1944 voltrokken. OP NOORD- EN ZUID- BEVELAND WEER TOT II UUR BUITEN. De commissaris-generaal voor 't veiligheidswezen heeft de speciale regeling betreffen de het uur, waarna niemand zich meer buitenshuis mag be vinden en het sluitingsuur voor openbare lokalen, voor Noord- en Zuid-Beveland met ingang van Vrijdag jl. opge heven. Dit heeft ten gevolge, dat voor deze gebieden de al- gemeeoe regeling (sluitings uur voor openbare gelegenhe den 22 uur en tijdstip waarna niemand buitenshuis mag zijn 23 uur) weer van kracht wordt. Voor het eiland Wal cheren blijft echter de speci ale regeling (sluitingsuur voor openbare lokalen 21 uur, tijd stip waarna niemand buitens huis mag zijn 22 uur) be staan. Aardappelteelt voor volks tuinders niet langer verplicht. Naar de N.R.C. verneemt, is de verplichting voor oorlogs- volkstuinders om 100 m2 van hun grond te betelen met aard- ppeten. voor 1944 vervallen. Met inachtneming van plaat selijke verordeningen voor wat betreft hooge gewassen, is men thans dus geheel vrij in de keuze der te verbouwen voe dingsgewassen. Roofoverval op station. Nadat Maandagavond de laatste trein naar Eindhoven was vertrokken hebben twee gemaskerde bandieten den stationsbeambte van Horst Sevenum overvallen. Terwql zij den man met revolvers be dreigden hebben zij de loket- kas geplunderd, daarbij een bedrag van 350 buitmakend, aldus de Tel. De beambte, de heer Kamp, heeft, toen hij van den eersten schrik beko men was, onmiddellijk de po litie van het voorgevallene op de hoogte gebracht. De nasporingen bleven zon der resultaat. De dieven had den in de uitgestrekte Peel een veilig heenkomen gevon den. 10.000 boete voor achterhouden van melk. Eenigen tijd geleden heeft de C.C.D. contröle gehouden bij een veehouder te Amster dam, die reeds eerder er op betrapt werd, dat hij niet alle melk aan het zuivelbedrijf af leverde. Ook nu bleek, dat weer een groot kwantum melk, en wel 100 kg. per dag, werd achtergehouden. De tuchtrechter veroordeelde den boer dezer dagen tot 10.000 boete en storting van een waarborgsom van 5000. Tijdens afwezig- heid der bewoners zqn dieven met behulp van een valschen sleutel een woning op den Overtoom te Amsterdam bin nengekomen. Zij haalden alle kasten ondersteboven en na men voor niet minder dan circa 100.000 aan sieraden en contanten mee. RANTSOENBONiNEN EIEREN ONGELDIG. Het is noodzakelijk gebleken met ingang van heden de rant soenbonnen voor eieren, die zijn uitgevoerd in groen met als opdruk een ei M IR met een rood nummer 37 ongeldig te verklaren. Deze bonnen kun nen dus niet meer bij een han delaar worden ingeleverd ter verkrijging van eieren. Met in gang van heden kan het pu bliek uitsluitend eieren betrek ken op rantsoenbonnen van nieuw model, die ran 10 Jan. af zijn uitgegeven. Zieken, die in aanmerking komen voor verstrekking van bonnen voor eieren, zullen in vele gevallen bonnen van oud model hebben ontvangen voor verbruik in een nè. 17 Januari gelegen tijdvak. De distributie diensten zullen hun voor dit tijdvak nieuwe bónnen uitrei ken en de betrokkenen hiertoe oproepen. Voor bonnen, die be stemd waren voor verbruik in een vóór 17 Jan. gelegen tijd vak zal in geen geval vergoe ding worden gegeven. Het ia nutteloos verzoeken hiertoe of tot ruil van oude tegen nieuwe bonnen in te dienen, aangezien hieraan in geen geval gevolg kan worden gegeven. Vuurmakers in prijs verlaagd. De uit turf vervaardigde vuurmakers, die den laatsten tijd in groote hoeveelheden in den handel worden gebracht, zijn niet te vergelijken met die van voor den oorlog, welke in paraffine gedrenkt waren. De gebruikswaarde van de nieuwe vuurmakers is niet veel groo- ter dan die van oud papier. Afgezien van deze geringe ge bruikswaarde zijn de prijzen die er voor worden gevraagd, van dien aard, dat er ontoe laatbare winsten mee worden gemaakt. De gemachtigde voor de prijzen heeft daarom een maximumprijs vastge steld. DE RIDDERZAAL TE DEN HAAG. Ook voor het behoud van deze Ne- derlandsche Cultuurwaarden strijden onze Vrijwilligers. GL/H/P m. KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt me de: Iedere gezonde Nederlander, in den leelttjd van 1745 jaar, kan zicb aanmelden, ten einde gekeurd te orden voor: de Waffen-SS, SS- Wachtbataljon in Amersfoort, Land- n Nederland, Kriegsmarine en de Germaansehe SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, .xtra levensmidde- an etc. Personen, tusschen 1930 Jaar, die anmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling. kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de .tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder ■orden, die na minstens een Jaar dlenstttjd. zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Ztjo schoolopleiding is niet doorslaggevend Beslissend voor bevordering zijn: ka» rakter, gedrag, prestatie. 17.1.44 9 —14.00 uur Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 2; 18.1.44 9—12,00 uur Breda. Restau rant Modern, Markt; 1518.00 uur Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45; 19 1.44 9—12.00 uur, Vcnlo. Deutsches Haus, Egmondstr. 16; 15—18.00 uur, Arnhem. café Royal; 20.1.44 912.00 uur, Hengelo, café Modern, Spoorstraat 18; 15— 18.00 uur, Zwolle, hotel- Gijtenbeck; 1.1.44 9—12.00 uur, Assen, Concert huis a. d. Vaart; 1518 00 uur, Groningen, Heerestraat 46; 22.1.44 9 —12.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf. Breedstraat; 23.1 44 9—14.00 jur, Amsterdam, Dam 4; 24.1 44 9 —13.00 uur. Utrecht. NV.-huis, ludegracht 245: 25.1.44 9—14 00 uur, Amersfoort, Pel. Durchgangslager, Leusderweg; 26.1.44 914.00 uur. Don Haag, Dierentuin, Benoord enboutsche- weg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1