k )IP6i AKKERTJES I Boodschap van Roosevelt aan het Congres. President Roosevelt heeft in zijn jaarlijksche boodschap aan het Congres, naar de Britsche berichtendienst meldt, de invoering bepleit van een wet inzake den ar beidsdienstplicht (National Service Law), welke, naar hij zeide, beslist noodzakelijk is om alle Amerikaanschë ener gieën en „reserves voor het bevechten van de overwinning te benutten en om voor den duur van den oorlog stakin gen te verhinderen, Roosevelt sloeg verder voor een „realistisch belastingpro gramma", handhaving van de wet inzake de herziening van oorlogscontracten ter voor koming van overmatige win sten, een wet omtrent vaste prijzen voor levensmiddelen, die minimumprijzen voor de landbouwers en maximumprij zen voor de verbruikers vast stelt en tijdige verlenging van de wet tot economische stabi lisatie van October 1942. Roosevelt verklaarde verder, dat de Ver. Staten zich op de conferenties te Moskou, Cairo en Teheran „verbonden had den voor buitengewoon om vangrijke en bijzonder gede tailleerde plannen". De V.S. zullen de tragische fout van een isolationisme niet herha len. Het hoogste doel voor de geallieerden, dat op de con ferenties ter sprake is geko men, laat zich samenvatten in het woord „veiligheid". De president waarschuwde echter voor overdreven vertrouwen en zelfvoldaanheid. In Moskou, Cairo en Tehe ran zijn er vele vitale kwesties geweest, die betrekking had den op den komenden vrede. China, de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië zijn „waar lijk eensgezind" in de erken ning, dat het eigen belang van elk land het noodzakelijk maakt zich te vereenigen tot een „duurzaam vredesstelsel" dat een „onbeperkte militairê controle" over Duitschland, Italië en Japan noodzakelijk maakt Zes ErigeUche Jongelui tot 19 Jaar hebben een bomaanslag gepleegd op het directiegebouw van de Imperial Chemical Industries te Glasgow, dat geheel in puin werd ge legd. Door Scotland Vard werden op slagplaatsen van dynamiet ontdekt. MAATCORSETTEN Onze Corselikres bezoeken regelmatig verschillende plaatsen in Nederland. Vraag ons wanneer een harer in Uw omgeving komt. Overa/ pijnen? f Bij rug-, lende-, spier- of zenuw pijn en bij spit of rheumatiek zijn AKKERTJES weldadige pijnverlossers. Laat de AKKERTJES U daarom dadelijk van die pijnen afhelpen. L&b) D* tiederfandsche P/jnsfi/icr SOVJETVERKLARING OVER POLEN. Tass verspreidt een „verkla ring over de betrelckingen tus- schen de Sovjet-Unie en Po len", die een antwoord vormt op een verklaring van de Pool- sche emigrantenregeering te Londen van 5 Januari j.l. Deze verklaring, aldus wordt in het Sovjet-antwoord gezegd, be vatte een reeks onjuiste bewe ringen, b.v. over de grenzen tusschen de Sovjet-Unie en Polen. De Sovjetverklaring be weert, dat du Westelijke Oekraine en het Westen van Wit-Roethenië in de Sovjet- Unie zijn opgenomen op grond van een „op breeden democra- tischen grondslag" in 1939 ge houden volksstemming. De Sovjetregeering, aldus vervolgt de verklaring, streeft er als steeds naar, vriendschappelijke betrekkingen met Polen tot stand te brengen op de basis van duurzame goede buurbe- trekkingen en wederzijdsche achting en, als het Poolsche volk dat wenscht, ook op den grondslag van een bondge nootschap voor wederkeerige hulpverltcning tegen Duitsch land. Tot dit doel zou Polens toetreding tot het onlangs ge sloten Sovjet-Tsjechische ver drag kunnen dienen. De Oostelijke grens van Polen zou kunnen worden vastgelegd krachtens1^ «lor* een overeenkomst met de Sovjet-Unie. De Sovjet-regeering bschouwt de grens aat 13. een nair jaar ge^ van 1939 niet als onveranderlijk. Correcties ten gunste van Polen zou den kunnen worden aangebracht in dezen zin, dat de districten met een overwegend Poolsche bevolking i Polen zouden worden overgedragen, dat geval zou de grens bijvoorbeeld langs de z.g. Curzon-lijn kunnen loopen. De Sovjetverklaring meent dan, dat de Poolsche Westgrens moet worden verruimd door inlijving der „oer- Poolsche landen, waarvan Duitschland zich vroeger heeft meester gemaakt." Op deze wijze zou de Poolsche staat ook den noodzakelijken toegang tot de Oostzee krügen. Ten 6lotte verwijt de Sovjet-ver klaring de Poolsche emigranten-re geering. dat zü zich onbekwaam heeft getoond en meermalen den Duitschers in de kaart heeft gespeeld door haar verkeerde politiek. ECONOMISCHE RECHTER. Belgische shag op het dak verborgen. Vlissingsche politie-agenten zagen op 18 Dec. jl., dat door de posterijen twee groote pak ken werden afgeleverd bij den 28-jarigen verzekeringsagent A. J. van Bloppoel. De politie mannen vertrouwden dit 'niet, daar B. al meer door den eco- nomischen rechter is veroor deeld. Zij belden aan, maar de bewoonster zeide niets te heb ben ontvangen. De politie agenten onderzochten direct de woning, maar vonden de pakken niet. Er werd assis tentie ingeroepen, waarop de omgeving grondig werd afge zocht. Op het dak van een na burig perceel werden achter den schoorsteen de twee pakken, alsmede een jutezak aange troffen, waarin zich ongeveer 450 pakjes Belgische shag be vonden. B. bekende daarop de tabak een paar dagen tevoren in Aardenburg te hebben ge kocht en twee pakken aan zijn adres verzonden te hebben. De rest had hg meegenomen. Toen er direct na de bezor ging van de pakken geheld werd, vermoedde hij onraad, waarop hij de pakken op een der daken verstopte. B. zeide geld noodig te heb ben gehad om een boete te 1QfficjgJ- Duitsclie meening. De diplomatieke correspon dent van het D.N.B., dr. Sieg fried Horn, schrijft dat deze verklaring neerkomt op de proclamatie van een Sovjet-Po len. Niet meer en niet minder verklaart het officieele Sovjet- Russische communiqué, dat de Sovjet-Unie alle Oost- en Zuid- lOost-Europeesche problemen in haar zin zonder eenigerlei in menging van buiten, voorne mens is te regelen. Hooiaredacieur: J. O. Visser. VIimid- gen; Algemeen redacteur: M. Geerse. Middelburg; Stadsnieuws: C. de Voogd VUssingen en J. P. Ph. Doorenbos Middelburg: Gewestelijk nieuws: H. van Bentbem, Goes en R. F. H. L. Bondag. Oostburg; Haagsen redacteur mr. J C. de Wit; Advertentiecbef: voor Mid delburg: C. P. Buüs. voor VUssingen: RUkeboer. leden ook reeds veroordeeld is. Hij eischte 500 b. of 3 mnd. hechtenis met verbeurd verklaring. Mr. Dieleman be pleitte clementie. De economi sche rechter veroordeelde B. tot 400 b. of 3 mnd. hechte nis met verbeurdverklaring. 3500 kg. aardappelen frauduleus gekocht. De 22-jarige timmerman S. W. de Ridder uit Terneuzen, die te Grijpskerke werkte, kocht bij landbouwers fraudu leus 3500 kg aardappelen. Toen controleurs dit ontdek ten, had hij reeds 1700 kg af genomen' en naar België ver voerd. De rest werd in beslag genomen. R. zeide in opdracht te hebben gehandeld. De offi cier eischte 500 b. of 3 mnd. hechtenis. De econ. rechter veroordeelde verd. tot 400 b. of 3 mnd. hechtenis. Gesnapt. Controleurs van den C.C.D. meenden te hooren, dat op de boerderij van den 50-jarigen landbouwer W. Dees te Aar denburg graan gedorscht werd. Zij gingen naar de schuur, doch deze was geslo ten en werd na herhaald roe pen ook niet open gedaan. Toch wisten de controleurs binnen te komen. Zij vonden onder stroo verborgen den 23- jarigen A. Ch. Nuytink uit Waerschoot (B.). Deze ver telde met den 29-jarigen tim merman M. F. Debbaus, ook Moord te Rotterdam. Dinsdagavond is in de At- jehstraat te Rotterdam, op de trap van zijn woning, de bewo ner zoo zwaar gewond aange troffen, dat hg in dien nacht daarop overleed. De omstan digheden wettigen het vermoe den, dat de man is neergesla gen met de bedoeling om hem van zijn geld te berooven. De tweede verdieping van pand 44 werd bewoond dioor het gezin van den 57-jarigen kantoorbediende J. J. de Jong, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen. De heer de Jong bevond zich dien avond thuis met zijn 13-jarig zoontje. Volgens verklaringen van den jongen werd er omstreeks kwart voor acht dien avond gebeld. Hij keek uit het raam en zag eenige heeren staan, die informeerden of zijn vader thuis was. De knaap waar schuwde daarop zijn vader, die de beide trappen afging en. bijna beneden zijnde, op het overloop je de deur open trok. De jongen hoorde opeens la waai en een schreeuw en zag even later tot zijn schrik twee gemaskerde kerels naar boven komen, die de huiskamer bin nentraden en het licht uit draaiden. Eén van de gemas- kerden greep hem vast, blind doekte hem en duwde hem in een alkoof, waar hij onder be waking van zijn aanvaller bleef. Onder bedreiging werd hem gevraagd, waar het geld verborgen was, hetgeen hij niet wist en dus ook niet kon zeggen. Vervolgens onderzoch ten de twee gemaskerden de huiskamer, echter zonder re sultaat. De mannen verdwenen daarop, nadat zij eerst den blind doek van den knaap weer hadi- den verwgderd. Zoodra de 13- jarige van den schrik bekomen was, is hij de trap afgegaan en vond beneden zijn vader hevig bloedend op de trap liggen. Het slachtoffer werd met een ernstige sehedelverwonding naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd, waar hij in den nacht van Dinsdag op Woensdag is overleden. uit Waerschoot, naar Neder land te zgn gekomen, om te probeeren tarwe te koopen. De landbouwer Dees had op hun vraag geantwoord, geen gedorschte tarwe te hebben staan, maar als ze zelf wilden dorschen konden ze wel wat koopen. Dc Belgen gingen daarop dorschen en werden toen gesnapt. Beiden verstop ten zich onder het stroo. N. werd door de controleurs ont dekt, maar de andere Belg wist te ontkomen. De beide Belgen werden we gens dorschen zonder vergun ning veroordeeld tot f 75 b. of 30 d. h., met verbeurdverkla ring. De landbouwer tot 250 b. of 2 mnd. hechtenis. Feuilleton TWEE ZUSTERS 18) door B. REEN. Gevleid door wat hg een liefderijke bezorgdheid voor zijn welzijn dacht, had Leo geen vermoeden van de veran dering, die er in Corrie had plaats gevonden. Hij besefte niet, dat nu Bert van den Bosch haar wegen had ge kruist, hij, Leo Bakker, niet meer voor Corrie beteekende dan hoogstens een middel om de belangstelling van den an deren man voor haar op te wekken. Hij wist daarom ook niet hoe wonderwel zijn nu volgende voorstel met haar ge heime plannen overeenstemde. „Wat denk je van die fuif morgenavond, lieve", zei hij. haar hand grijpend. „Niet zoo grootsch natuurlijk als het geen we gisteravond hebben gemist, maar we zullen bij el kaar zijn, jij en ik, en dat is voor mij voldoende". „Goed"; an two orde Corrie. „Ik ga mee". Ze liet toe, dat hij haar hand kuste, maar haar ge dachten waren bij Bert. Na tuurlijk zou hij geweldig ja- loersch zijn als hij haar met iemand als Leo zag uitgaan. Als ze hem dan een volgenden keer weer eens zou voorstel len met haar mee uit te gaan, dan zou hij haar wel niet nog eens zoo'n koel antwoord ge ven. Corrie had dezen truc te vaak toegepast om aan het succes ervan bij Bert te twijfelen. HOOFDSTUK VI. „Ik kwam om een vrouw te zoeken". Paula ontwaakte den vol genden morgen met verwarde gedachten. Het was natuurlijk erg prettig te weten, dat ze nog steeds haar eigen kamer haa en dat Bert de kamer van oom Willem had geaccepteerd, toen hij met zgn bagage was teruggekeerd. Ze was oom Willem dankbaar voor het feit, dat hij haar gevoelens zoo had ontzien. Toch voelde ze een vreemde innerlijke onrust, iederen keer dat ze aan Bert dacht en zich hem voorstelde als een der bewonderaars van Corrie. Beseffend, dat zijn verblijf in hun huis een kwaad was, waaraan zij niets kon doen. besloot ze zich er zoo goed en zoo kwaad als dat ging, door te slaan. Het verstandigste wat ze dan ook doen kon. leek haar het opzij zetten van haar eigen moeilijkheden en aan die van den armen Frans te den ken. Dat ze den heer Manders er toe zou kunnen bewegen ten gunste van Frans van de gel dende regels af te wijken, hield ze niet voor waarschijn lijk. Maar ze had Frans nu eenmaal beloofd naar de bank te gaan en haar woord wilde ze niet breken. Aan den ouden kassier de Bruin, die haar heel goed ken de, vroeg ze den heer Manders te spreken. De Bruin keek haar weife lend aan. „Meneer Manders is op het oogenblik wel vrij", zei hij. ..maar hij heeft precies om tien uur een bespreking met een belangrijken cliënt Ik be twijfel of hij u vandaag te woord kan staan, juffrouw Horneman". (Wordt vervolgd). MIDDELBURG Verboden handel In textiel. De politie heeft zekeren K. W. L. alhier aangehouden we gens het koopen en verkoopen van textielgoederen tegen te hoogen prijs en zonder afgifte of ontvangst van textielpun ten. L. werd hangende het ver dere onderzoek in aiTest ge houden. GOES Plano-concert Marinus Flipse. Voor een vrijwel uitverkocht Schuttershof gaf Marinus Flipse, onder auspiciën van „Ars Nova", een piano-con cert. Wij schreven reeds meerma len over de bijzondere gaven van dezen Zeeuwschen pianist, dien wij hier zoo goed kennen, en die ook reeds daarom een geziene gast is. Mari nus Flipse heeft, naar onze opvatting, een geheel eigen talent. Zgn weergave is an ders, dan bijv. van een Theo v. d. Pas, die technisch moge lijk hooger staat, of een Hugo van Dalen, een zeer groot kunstenaar, maar die soms al te zeer zijn eigen karakter in de door hem vei'tolkte muziek legt. Marinus Flipse staat a.h. w. tusschen hen in. Hij wil niets anders, niets beters ge ven, dan de componist bedoel de. Hij wil de muziek doen hooren, zooals ook de compo nist die hoorde voor hij zich wrong in het stijve keurs van lijnen, noten, maten. En Mari nus Flipse heeft daartoe de ga ven, het techniscli kunnen, het fijne gevoel, de fantasie. Geopend werd met Praelu- dium G. moll, van Bach, daar na volgde de Sonate A-dur, van Mozart en Sonata quasi und Fantasia van Beethoven, waarbij de pianist vooral in het presto agitato een groote hoogte bereikte. Een waardig slot voor de pauze was Funé- railles van Liszt, dat op knap pe en treffende wijze weerge geven werd. Na de pauze volgde o.a. het fijne La Cathédrale engloutie van Debussy, dat op zeer ge voelige wijze vertolkt werd, waarna de pianist zich wel op zijn best liet hooren in de Ma zurka's (Bes gr. t. en f. kl. t.) en de Polonaise (As gr. t. op. 53) van Chopin. Die waren ge weldig. En wat bij Flipse in dit alles deed genieten z^ een enkele noot, die slipte, hem gaarne vergeven. Het was een avond van bij zonder muzikaal genot en dat ook het publiek er zoo over oordeelde, bewezen de toejui chingen, die Marinus Flipse noopten tot een paar toegiften w.o. het schilderachtige en suggestieve „Vuurdans" van Mar. de Valck. H. van Benthem. Jy I li Besluiten, benoemingen enz. Geslaagd voor het diploma boekhouden vanwege de ver- eeniging van Leeraren te Am sterdam, mej. T. Leijs en G. Keim, beiden te Kapelle. Spori Dr. Al jee hi rt gezond. De Berlijnsche sport-corres- pondent van het A.N.P. meldt: Óp uiterst lakonieke wijze heeft de Spaansche schaakbond het bericht betreffende de op neming van dr. Aljechin, de wereldkampioen sohaken, in een krankzinnigengesticht, ge dementeerd. De bond publiceert namelijk zonder eenig commen- taar een bericht, volgens het- i welk dr. Aljechin binnenkort een serie simultaanseances voor den Spaanschen bond in geheel Spanje zal geven. Faillissement. De arrondissements-recht- bank te Middelburg heeft in staat van faillissement ver klaard J. de Pagter, gewoond hebbende te Koudekerke, thans wonende te Biggekerke (Val- kenisse) A 89; rechter-com- missaris mr. J. A. Barbas; cu rator mr. F. W. Adriaanse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 2