ZEEUWSCHE COURANT T Duitsche afweersuccessen in het Oosten. Winterslag woedt met onverminderde hevigheid. VRIJDAG 14 JANUARI 1944 DIT NUMMER BESTAAT 187ste JAARGANG :ast. avond dagmu Het opperbevel der Duitsche 14 jaatreermacht maakte Donderdag lekend: Ten Noordoosten van Kertsj ijn hernieuwde sterke aanval- >n van de bolsjewieken mis- ikt. p v Tegen het bruggenhoofd van f/~ jJikopol heeft de vijand na felle ^voorbereiding der artillerie op ïïanicn smal front den aanval ge- "ey jpend. In verbitterde gevech- a hen, die den geheelen dag JFtf voortduurden, bevochten onze Xï-** trnc.neu een volledie: afweer- 1 BLADZIJDEN NUMMER li D« Bureaux van ons olad zon gevestigd te: Vlissmgen: Kedactf» en Administratie Walstr. 58-60, tel. 10 (2 Hjnenj. Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londcnscbe Kaal 29, Redactie tel. 3521, Administr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, tel. 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburgi Kanaalstr. 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Adr-inistratie Breedesiraat 45, teL 102; Breskens: Dorpsstraat 35, teL 2L ;roepen een volledig afweer- Succes. nckxf de voortzetting van hun p0jianvallen ten Zuidwesten van ^inckPn3eProPetrowsk werden de lrdje&olsjewieken weer bloedig af- ïartiêp6513^11- met! Ten Westen van Kirowograd enpjn Woensdag opnieuw met je Bterke infanterie- en pantser- strijdkrachten ondernomen bol sjewistische aanvallen begon nen. Zij werden in tegenaanval naai.jen na afgrendeling van eenige penetraties afgeweerd. Ten ndasrPuidwesten van Tsjerkassy ble- agfyen plaatselijke aanvallen der bolsjewieken zonder succes, jden.l De eigen tegenaanvallen in voorpet gebied van Pogrebisjtsje nietlhebben ook Woensdag vorde- Ueenjringen gemaakt. Hierbij wer- burg den 20 Sovjet-Russische tanks ?erd. (stukgeschoten. Ten Westen van Berditsief zijn verscheidene aanvallen der Sbolsjewieken mislukt. In te genaanval werden 19 vijande lijke tanks en 17 stukken ge schut vernietigd. In het gebied ten Westen van Novograd Wolyns en ten Westen van Sarny staan onze (troepen in harden strijd met opdringende vijandelijke strijd- rkrachten. De bolsjewieken hebben ook Woensdag hun felle aanvallen ten Westen van Resjitza voort gezet. Zware gevechten zijn van aa» den ëanS- IBij Witebsk zijn hernieuwde, met het zwaartepunt ten Noordwesten der stad uitge voerde doorbraakpogingen der e'd bolsjewieken gestuit op den 'g- taaien tegenstand onzer troe pen. In dit gebied hebben de f bolsjewieken 42 tanks verloren. Ten Noordwesten van Newel zijii vrij sterke aanvallen van bolsjewistische infanterie- en pantserstrijdkrachten, onder ligeafgrendeling van eenige pene- traties en na het stukschieten van 14 vijandelijke tanks, afge slagen. :mts Het luchtwapen heeft met sterke formaties gevechtsvlie- £2 Sers en slagvliegtuigen inge- grepen in de harde afweerge- vechten bij Kirowograd, Ber- ditsjef en Witebsk. Vijftig vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. SS.-Untersturmführer Witt- rrtann, van een SS-pantserdivi- sie, heeft op 9 Januari met zijn Tigertank aan het Oostfront zijn 66ste vijandelijke tank stukgeschoten. In het Westelijke deel van het Zuid-Italiaansche front heeft de vijand zijn aanvallen uitgebreid tot den sector ten Noorden van Venafro. Na ster ke voorbereiding door artille rie uitgevoerde aanvallen op onze heuvelstellingen werden met zware verliezen voor den vijand afgeweerd. Twee plaat selijke penetraties werden af gegrendeld. Van den uitersten Westelijken vleugel worden voorposten-gevechten a.an de Carigliano, van den Oostelijken vleugel een succesvolle eigen stoottroepactie gemeld. De scheepsbewegingen 'in Gibraltar. Naar van de grens van Gi braltar wordt gemeld, bevon den zich Dinsdagavond in de baai en de haven van Gibraltar ongeveer 62 vrachtschepen van verschillende nationaliteit, w.o. 12, die dien dag uit den Atlan- tischen Oceaan waren aangeko men, Voorts lagen er het slag schip Warspite, twee Fransche en vier Britsche torpedobooten, 10 korvetten en een duikboot. Verschillende der vrachtsche pen losten oorlogsmateriaal en steenkolen. De Britsche admlralteit maakt bekend, dat de Britsche torpedojager Hurricane" verloren is gegaan. BEWEGINGSOORLOG VAN GEWELDIGEN OMVANG. A.N.P.-correspondent ?en,.; Sur-' an., De meldt: De winterslag aan het Oos telijke front woedt met onver minderde hevigheid voort en schijnt in omvang eerder toe, dan af te nemen. In de Duit sche commentaren wordt niet verheeld, dat ven zich tegen over een tegenstander, die met de volle kracht zijner gewel dige numerieke overmacht het Duitsche afweerfront tracht te vermorzelen, voor een zwa- taak geplaatst ziet, al stemmen de geleidelijk op gang komende tegenmaatregelen tot voldoening. Terwijl bij Witebsk, het Noordelijke zwaartepunt van het front, alle Sovjet-Russi sche aanvallen, hoe hevig ook, totdusver zijn mislukt, is in het Zuiden een bewegingsoor log van geweldigen omvang aan den gang. Van het pene- tratiegebied van Korosten— SjitomirBerditsjef uit, valt het roode leger waaiervormig aan, waarbij in het bijzonder de aanvallen in Westelijke richting, de Duitsche strijd krachten tot het prijsgeven van terrein genoopt hebben, zoodat de strijd zich op het ..eest Westelijk gelegen punt van het front langs de spoor lijn tusschen Sarny en Kowel afspeelt. Daarnaast streeft het roode leger er naar, door aanvallen van het gebied tusschen Ber ditsjef en Dnjepropetrowsk uit, den Zuidelijken vleugel van het front in verschillende dee- len te splitsen, om zoodoende de Duitsche gevechtskracht te versnippei-en. Hiertoe verlegt het steeds weer het zwaarte punt van zijn aanvallen, die telkenmale met superieure strgdkrachten op een smal front worden orclernomen. De Duitschers ondernemen van hun kant in dezen sector in kracht toenemende tegen aanvallen en voortdurend golft de strijd heen en weer, waar bij er uitermate onoverzichte lijke situaties ontstaan met een buitengewoon grillig ver loop der fronten. Het afgrendelingsfront, dat de Duitschers tegen de naar het Zuiden gerichte Sovjet- Russische aanvallen hebben op gericht, steunt op de Boeg. welke rivier een goede bescher ming vormt voor de spoorlijn van Odessa naar Lemberg, welke voor het Duitsche ravi- tailleermgsverkeer onmisbaar Buitengewoon zwaar zijn ook de Sovjet-Russische aanvallen aan de Oostzijde van de Pri- pet-moerassen, waarvan Mosyr blijkbaar het doel is. Deze aanvallen worden uit twee richtingen ondernomen, name lijk van het gebied ten Westen van Retjsitza uit en van den driehoek uit, welke gevormd wordt door Pripet en Dnjepr. Als gevolg van hun overwicht hebben de Sovjets eenige bres sen kunnen slaan in de Duit sche linies. Het belang van den strijd in dezen sector, die nog in vollen gang is, en een bui tengewoon verbitterd karakter draagt, is evident, daar bij een verder opdringen der bols jewisten naar het hart van de Pripet-moerassen het gevaar eener overvleugeling der meer naar het Noorden gelegen Duitsche stellingen zou ont staan. Aan de West-ijde van de Pripetmoerassen zou voor de Duitsche troepen het gevaar eener bedreiging in den rug toenemen, naarmate de Sov jet-Russische opmarsch van Sarny uit naar het Noorden voortschrijdt. Dit zou tevens een ernstige belemmering vor men voor de ravitailleering dei Duitsche strijdkrachten in het moerassengebied. Aangezien echter de Sovjet-Russische strijdkrachten, die tot het ge bied van Sarny zijn doorge drongen, bestaan uit niet bij zonder sterke voorhoeden, vertrouwt men van Duitsche zijde deze bedreiging te kun nen afwenden. HEVIGE GEVECHTEN TEN WESTEN VAN VENAFRO. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De hevige gevechten ten Westen van vTenafro in Zuid- Italië houden nog steeds aan De geallieerde troepen trach ten hier de vlakte van Cassino te bereiken en vormden in ver band hiermede een zwaarte punt tusschen de Via Casilina en de Monte Majo. De Duit sche troepen, die tot taak heb ben de vlakte van Casilina af te schermen, zijn aanmerkelijk versterkt, zoodat de geallieer den tot dusver nog geen be slissende resultaten in dezen sector hebben kunnen behalen. Een bijzondere plaats in de verdediging van het gebied neemt de Monte Forchiain, een berg, welke door haar strate gische ligging een groote hin dernis voor de aanvallers vormt. De Duitschers hebben hier zeer sterke stellingen in genomen en bestrijken met hun artillerie het aanvalster- rein. Öok tusschen Cervaro en de Monte Majo ligt een derge lijk spervuur. Hieraan is het o.m. te wijten, dat de geallieer den tot dusver het riviertje Candida niet konden overste ken. Naar „News Week" meldt Is het aantal dergenen, die den hon gerdood gestorven zijn, In de zie kenhuizen van Calcutta in een week tijds tot 1950 gestegen. Voorts meldt het blad dat duizenden van de arm- sten In Bengalen zoo verzwakt zijn door honger, dat zij zich niet meer de 6traten der stad kunnen voortsleepen. Onbemiddelde koelies en Indische boeren uit de dorpen der omgeving zakten op de stoffige bui tenwegen In elkaar. De Nederlandsche spoorwegen zijn er thans toe overgegaan om op ver schillende trajecten conductrices in dienst te stellen. Twee conductrices vertellen elkaar haar ervaringen de eerste reis. CNF/Kuiper/Pa: BEKENDMAKING. De höhei'e SS-und Polizei- führer maakt het volgende be kend: I. Op 11 Januari 1944 tegen 18.20 uur werd op den Staten- weg, Rotterdam-Blijdorp, een moordaanslag gepleegd op een Nederlandsch politiebe ambte. De dader kon in duisternis op zijn fiets ontko men. Voor aanwijzingen, die tot arrertatie van den dader en zijn opdrachtgevers leiden, wordt een belooning ten be drage van 10.000 ter beschik king gesteld. II. Op 12 Januari 1944 hield het Polizeistandgericht in Rot terdam zitting. Het heeft we gens deelneming of ondersteu ning van strafbare handelin gen, welke het karakter heb ben van optreden van benden, de volgende doodvonnissen ge veld, die na bekrachtiging door de hoogste rechterlijke macht ten uitvoer werden gelegd: 1. Nicolaas Beuzemaker, on derwijzer, Rotterdam. 2. Cornelis Schalker, kan toorbediende, 's-Gravenhage. 3. Maarten van Baarle, tramconducteur, Roterdam, we gens communistische activiteit. 4. Maarten Pronk, student, 's-Gravenhage, wegens verbo den wapenbezit en terroristi sche activiteit. 5. Marinus Spronk, koop man, Gorinchem, wegens ver boden bezit van springstoffen en terroristische activiteit. 6. Remmert Huibert van der Mil, ambtenaar, Rotterdam. 7. Deodatis de Clerck, be diende, Rotterdam. Artur Franciscus de Clerck, grondwerker, Rotter dam, wegens sabotage. Rotterdam, 12 Januari 1944. SINAASAPPELEN VOOR KINDEREN VAN 0l JAAR. Voor kinderen van 04 jaar zal 500 gr. sinaasappelen be schikbaar worden gesteld. Ter verkrijging hiervan moet men de bonnen „Reserve D-8 en E-8" gedurende het tijdvak van 13 tot en met 17 Jan. a.s. van te voren bij zijn leveran cier inleveren. De leveranciers zijn verplicht desgewenscht een ontvangstbewijs af te ge ven. De aflevering der sinaasap pelen aan het publiek zal van 23 Jan. a.s. af kunnen ge schieden. Subsidie voor tuberculosebestrijding. Blglcens een mededeeling van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken moeten verzoeken om gedu rende 1944 rijkssubsidie voor de tuberculosebestrijding te mogen ontvangen, vóór den eersten Maart van dit jaar worden ingediend. De uitbeta ling van het subsidie voor '43 Is door omstandigheden ver traagd, doch zal zoo spoedig mogelijk geschieden. NIEUWE RANTSOENBONNEN EN RANTSOENKAARTEN. De oude bonnen blijven geldig t.m. 6 Februari. Met ingang van 10 Januari zijn wederom voor alle artike len rantsoenbonnen van een nieuw model .n gebruik geno men. Deze bonnen hebben een blauwen achtergrond, waarop de naam van het artikel, de letters „1 R", R", of „4 R" alsmede de datum „15-4-44" ge drukt zijn. Alle rantsoenbonnen van het thans gangbare model, dat zijn dus de rantsoenbon nen met groenen achtergrond, blgven tot en met 6 Februari .s. geldig. Na dien datum kan op deze bonnen niet meer gekocht worden. De wissel bonnen voor li rantsoen brood, 1/7 rantsoen melk, 1/7 rant soen taptemelk, y± rantsoen kaas, li rantsoen vleesch en 1/50 rantsoen boter blijven evenwel geldig. Zij, die ïantsoenbonnen voor brood, beschuit, boter, marga rine, melk, taptemelk, vleesch of groente hebben ontvangen voor een periode, welke n& 6 Februari a.s. eindigt, kun nen hun oude rantsoenbonnea bij den distributiedienst ruilea tegen rantsoenbonnen van nieuw model voor zoover de oude bonnen bestemd zijn voor gebruik nk 6 Febr. Deze mo gelijkheid tot ruiien geldt uit sluitend voor de genoemde ar tikelen. Rantsoenbonnen voor andere artikelen kunnen in geen geval geruild worden. Rantsoenkaarten. In den vervolge zullen ver der vreemdelingen, arbeiders met verlof uit het buitenland e.d., geen losse rantsoe Jbonnea voor voedingsmiddelen meer ontvangen. In plaats van rant- soenbonnen zullen de distribn- tiediensten aan deze personen z.g. rantsoenkaarten uitreiken waarop bonnen voor voedings middelen voorkomen voor een tijdvak van 1, 4 of 7 dagen. Voorts zullen pasgeborenen zoo noodig een dergelijke kaart ontvangen, waarop bonnen voorkomen voor een tijdvak van 7 dagen. De bonnen van deze kaart nemen de plaats in van de rantsoenoonnen, welke tot dusverre in een aantal ge vallen verstrekt werden. Aanstaande en jonge moe ders zullen in den vervolge ge durende 26 weken vóór de be valling en 6 weken nó, de be valling elke vier weken een rantsoenkaart, waarop bonnen voorkomen voor een tijdsduur van 4 weken ontvangen, in plaats van de rantsoenbonnen, welke zij tot dusverre ontvin gen. Verder zullen zij, wan neer het kind in leven is, te gen overlegging van de distri butiestamkaart van het kind gedurende 32 weken na afloop van de 6 weken na de beval ling nog rantsoenkaarten ont vangen. Zij moeten deze kaar ten elke 4 weken bij den distri butiedienst afhalen. De bovengenoemde rantsoen kaarten bevatten geen bonnen voor sommige artikelen, waar voor tot dusverre wèl rant soenbonnen werden verstrekt. Dit verschil wordt evenwel ge compenseerd door het aantal bonnen, dat daarop voor de andere artikelen voorkomt. De nieuwe rantsoenbonnen en de bonnen van de bovenbe doelde rantsoenkaarten blijven blijkens hun opschrift tot en met 15 April a.s. geldig. De dichtbevolkte woonwijken der Grieksche havenstad Piraeus waren Dinsdagmiddag het doelwit van een waren Anglo-Amerikaanschen terreur, anval. De burgerbevolking leed zwa re verliezen. Militaire doelen werden niet getroffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1