WYBERT AKKERTJES De stakingen in Amerika. De correspondent te New- York van de „News Chronicle" schrijft: „Met bezorgdheid moet men kennis nemen van de officieele mededeeling van het Amerikaansche ministerie van arbeid, dat in de eerste elf maanden van het afgeloo- pen jaar niet minder dan 3425 stakingen zijn voorgekomen. Daartoe behoorden 4 groote kolenstakingen, die alle kolen mijnen van de Ver. Staten omvatten. In totaal gingen in 1943 door de stakingen ruim 12.7 millioen werkdagen ver loren tegenóver 4.1 millioen het jaar tevoren. Nieuwe stakingen dreigen dit jaar. zoo verklaart het be richt, of zijn reeds uitgebro ken. Het door de Amerikaan sche regeering opgebouwde bouwwerk van de loonen en kosten van levensonderhoud dreigt ineen te storten". Tweede uitkeering Winterhulp Voor de tweede uitkeering van Winterhulp is de gelegen heid tot aanvragen thans open gesteld. Aanvragen kunnen worden gericht tot de buurt- schapshoofden en kantoren van Winterhulp Nederland t/m 31 Jan. a.s. Zij die reeds voor de eerste uitkeering een aanvraag ge richt hebben, behoeven thans voor de tweede uitkeering niet een nieuw verzoek in te die nen. Het tienjarige pleegkind van de familie Barg Boer te Nyverdal, dat Zater dag gewond werd door een projectiel, waarmede het aan liet spelen was, en waarbij de moeder gedood werd, is thans in het ziekenhuis te Almelo eveneens aan de gevolgen overleden. 1 Elk .AKKERT JE' l|"MOtbK >1 iS verpakt in een U'"',\.o^AC«'"lc„tonnen doosje, zooals hiernaast afgebeeld wordt. De Nederlandsche Pijnstiller Op (let nippehtje H.H. Kappers. Drogisten e.t Grossiers: Attentie I Vtér 14 januari a.s. moeten de scheerzeepbonnen I zijn ingeleverd. Lever deze dus omgaand i 'n ADELAAR-PRODUCT Niet verdwenen... Er Is, dat spreekt vanzelf.minder Wybert don vroe ger. Maar wij doen nog wat wij kun nen. Komt U van daag niet aan Uw doosje Wybert, dan zeker van tijd tot tijdl HET FRONT IN DEN STILLEN OCEAAN. Terwijl de geallieerden er in het Zuidwesten van den Stillen Oceaan naar streven, het be langrijke Japansche steunpunt Rabaul in te nemen, en daar sedert het begin van dit jaar dag aan dag zware luchtaan vallen worden ondernomen, voeren de Japansche strijd krachten tegenaanvallen uit tot diep in het vijandelijke achterland. Deze aanvallen worden niet alleen ondernomen door de luchtmacht, maar ook zooals blijkt uit het tot zinken bren gen van drie vijandelijke tor pedobooten aan de Oostkust van Bougainville, door oorlogs schepen. die trachten de vijan delijke ravitailleeringslgnen af te snijden. Het uitgestrekte Zuidzeefront vertoont thans ge lijktijdige gevechtshandelingen op de meest uiteenloopende punten. In den strijd om Rabaul. wel ke den Anglo-Amerikanen van 1 tot 9 Januari niet minder dan 144 vliegtuigen of 24 procent der aanvallende toestellen heeft gekost, zgn voor het eerst ook Engelsche machines gebruikt. Militaire kringen te Tokio lei den daaruit af, dat de vijand zich inspant om onder alle om standigheden zoo snel mogelijk in dit gebied vorderingen te maken, nadat de ..van eiland tot eiland-tactiek" in de afge- loopen andertialf jaar slechts weinig vooruitgang heeft ge bracht. Men merkt hier op, dat de vij and de omsingeling van Rabaul ook van Nieuw-Guinea uit met alle kracht tracht voort te zet ten. De op Goembi gelande troepen ter sterkte van onge veer 'n divisie welker doel het Japansche steunpunt Nadang is, zijn nog steeds in hevigen strijd met de Japansche verde digers. Tijdens een gevecht op 4 Januari steunde een vijande lijke torpedoboot de landings troepen op 15 km. ten Westen van Goembi, doch zij wend be schadigd en moest zich terug trekken. Tegelgkertijd werd ook de opmarsch te land opge houden met aanzienlijke verlie zen voor den vijand. Besluiten, benoemingen enz De heer L. M. Steketee, vo lontair ter gemeente-secretarie te Yerseke, is benoemd tot tij delijk ambtenaar ter gem. secr. van Sleen. Bij besluit van den secre taris-generaal van het departe ment van justitie zijn benoemd tot substituut-officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Haarlem mr. B. J. Besier, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arron dissement Haarlem, voorheen te Middtelburg. Kerk- en Schoolnieuws Ned. Herv. kerk. Bedankt: voor Dordrecht P. A. Mgn- arends te Breda; voor Schoon hoven J. Arentsen te Sua- woude; voor Benschop S. Go- verts te Bergschenhoek; voor Ried en Boer (toez.) J. H. Loorbach, cand. te Hilaard. Be roepen te Putten o. d. Vel., J. W. v. d. Landen te Kootwijk; benoemd tot hulppred. te Goor, G. J. Mooi, em. pred. te Hal- lum; te Rotterdam-Vreewijk, Li. de Vrijer, theol. stud.. Geref. kerken. Bedankt voor Workum, B. Slingenberg te Bierum. Chr. Geref. kerk. Tweetal te 's-Gravenhage-O. W. Heer- ma te Zeist en D. Henstra te Haarlem-N.; te Nieuw Vennep, M. Baan te Bussum en H. van Leeuwen te Ermelo. Tweetal te Nieuwpoort: J. G. van Min nen te Huizen en C. Smits te Dordrecht. Oud-Geref. Gem. Tweetal te Zeist, A. de Bloois, Gouda, en J. Fraanje te Barneveld. Een fa mi lie te Rotterdam had aangifte ge daan, dat 12.000 aan bank papier verdwenen waren, ver- oorgen in een schacht van een ouaen schoorsteen. Deze schoorsteen was pas op het dak gerepareerd en aanvanke lijk viel de verdenking op de werklieden. Maar spoedig ble ken zij met de geneele zaak niets te maliën te hebben. Benige dagen later echter ver voegde zich een jongetje aan het bureau van politie. Hij vertelde, dat hij in het park nad geloopen en er een meis je had gezien, dat plotseling' in een boschje verdween. Hij bleef staan kyken en zag tus- schen het kreupelhout door, dat zij de aarae plat trapte, waarna zij haastig weer ver dween. Hij ging eens kijken en vond daar een enveloppe met ongeveer 8000 guluen. Met dit bedrag kwam het jon getje nu op het politiebureau, en hij kon ook een vrg goea signalement van het meisje geven. Hg vertelde er bij, dat net meisje in gezelschap was geweest van een wit hondje, met een leeren dekje. Een van de rechercheurs ging toe vallig nog eens met de bena- deeluen praten en wat zag ng daar thuis loopen: een wit nondje met een leeren dekje. Hij vroeg, aan wien het beest toebehoorde en kreeg ten ant woord, dat het van een kennis was, die daar even haar hond je had gelaten, omdat zij een ooodschap moest doen. Deze goede kennis werd geconfron teerd met het eerlijke jonge tje, dat in haar het meisje van het park herkende. Zij bekende het geld te hebben ontvreemd. Ruim" 4000 had zij al opgemaakt. MIDDELBURG Verduisteren: Eervol ontslag. Bij besluit van den secreta ris-generaal van het departe ment van justitie, is in ver band met het bereiken van den leeftijdsgrens, aan mr. J. F. van Deinse eervol ontslag ver leend als reehter-plaatsvervan- ger in de arrondissements rechtbank alhier. Mr. van Deinse vestigde zich hier 40 jaar geleden, na zgn promotie, als advocaat ten kantore van mr. Jacq. de Wit hamer. Na vertrek van laatst genoemde begon mr. van Dein- se zelfstandig een advocaten praktijk. Op 14 November 1931 werd hg benoemd tot rechter- plaatsvervanger, zoodat hij deze functie een twaalftal ja ren heeft bekleed. Gevonden voorwerpen. De Kapitein-korpscommandant Politie te Middelburg maakt bekend, dat aan zijn bureau, Lange Giet- straat, als gevonden zijn gedepo neerd, de navolgende voorwerpen Moersleutel, kinderportemonnaie, per soonsbewijs t.n.v. J. C. Kramer, glacé heerenhandschoen, bruine nappa handschoen, lipssleutel no. 7573, bril. sleutel, portemonn. met inh., roode kinderwant, huissleutel, witte wollen want, zwart ceintuurtje, handbe- schermer, rood achterlicht van rij wiel, portefeuille m. inh. persoons bewijs. twee bruine wollen wanten, rookerskaart, kinderportemon. m. inh.. beige handschoen, zwart gelakt da- mesrüwiel, lederen heerenhandschoen, want, doublé armbandje, portemon. met inh., huissleutel, tompouce, blau we dameshandschoen, bruine glact handschoen, linker bruine handschoen, linker heerenhandschoen, paar bruine glacé dameshandschoenen, blauwe wollen kinderwant, persoonsbewijs t. n.v. C. Corstanje, won. te Goes, kin derwant, vloermat en een huissleutel; dat inlichtingen zijn te bekomen omtrent de volgende voorwerpen bij de onderstaande personen; Gekl. dameswant, blauw, A. Mun ter. Noordsingel 172; blauw kinder wantje, J. de Vos. Karelsgang 32 zadeldek, J. Blok, Wijngaardstraat 11; lipssleutel, S. Jongepier, Nederstraat 16; kinderportem. met inh., H. de Nood, Veerscheweg 39; zilverbon, Hooijkamp, Lange Geere 29; grijze wollen want, P. Sanderse, Noordweg B 155; bruine heerenhoed, Poelman, Stationstraat 17; dameshandschoen, C. José, Noordweg B 146; polsmofje. M. Heeren, Augustijnenstraat 3; bank biljet, Raad van Arbeid, Spanjaard straat; dameshoed, J. van Soelen, kantoor Vitrlte Works; glacé heeren handschoen, C. B. Braat, Leliestraat 33; bruine want, J. Broeksma, St. Pieterstraat; grijze wollen kinderband- schoen, R, de Ruischer, Molenstraat 22, Vlissingen; visten dameshoed, B. Crucq, Laan v. Nieuwenhoven 20. groene kinderportem. m. inh., W. Keersemal-r, Branderijmolengang 10; rugzak met inh., B. Kouw, Lange- vieleweg 74; zilverbon, J. Melse, Seisstraat 9; wagentje op 2 wielen. K. Hoek, Lange Giststraat 40; hand beschermer, F. de Munck. St. Pieter straat 54; donker blauwe kinderwant. Streefkerk. Molenwater 77; kachel- P. Sturm, Oostkerkstr. 3: witte want, J .Machielse, Dokstraat 12; kinderwant, C. Verhage, 't Bijltje, 11; roode portem. met inh., R. Zwa- neveld. Spanjaardstraat 41: grijze handschoen, J. de Rijke, Veerscheweg Feuilleton TWEE ZUSTERS 16) door B. REEN. HOOFDSTUK V. „Wij zullen bij elkaar zijn' Onderwijl wandelde Corrie met een voldaan gevoel naast Bert van den Bosch in de zon nige Marktstraat. Ze overwoog dat het feit. dat Bert er erg op gesteld scheen te zijn bij hen te ko men inwonen, een overwinning voor haar beteekende. „Het is erg leuk van je om bij ons te komen wonen", merkte ze op haar gewone Luchtige manier op. „Ik wist natuurlijk wel zeker, dat je nog eens zou komen opdagen, maar ik had werkelijk niet gedacht, dat het al zoo gauw zou zijn". Bert negeerde den eoquet- ten blik, dien Corrie's laatsrte woorden vergezelde, en toer hij antwoordde, kwam er heel iets anders dan het compli ment dat Corrie verwachtte. „Dat zusje van je scheen ie regeling anders niet zoo prettig te vinden", merkte hij on. „Waarom was ze er eigen lijk zoo op tegen, dat ik bij jullie zou komen wonen?" „O Paula", zei Corrie onver schillig. „Niemand schenkt eenige aandacht aan Paula's kuren. Ze voelde er niet veel voor haar kamer te verlaten en by mij in te trekken, ver onderstel ik. Ik vind het ta melijk egoïstisch, maar ik heb er met vader over gesproken en die zal haar denk ik wel gauw tot rede brengen". Bert was stil. „Heb je de mogelijkheid niet overwogen, om jouw kamer aan mij af te staan en bij je zus in te trekken?" zei hij eindelijk. Trachtte hij te insinueeren, dat zij en niet Paula zich ego- istisch had gedragen? Gedu rende een oogenblik dacht Cor rie. dat dit zijn bedoeling was. Bijna onmiddellijk evenwel gaf haar ijdelheid aan zijn woorden een andere beteeke- nis. Een man, die dol was op een meisje, zooals Bert onge twijfeld op haar, zou er na tuurlijk alles voor voelen haar kamer te mogen hebben en iets van het persoonlijke van de aangebedene te ondergaan, dacht ze. „Ik ben bang, dat dat niet kan, Bert", voegde ze hem toe. „Mijn kamer is geschikt voor twee personen, terwijl Paula maar een kleine zolder kamer heeft. Daar zou geen ruimte genoeg voor ons twee- en zijn". Bert knikte en stak een si garet op. Corrie bewonderde hem, terwijl hij daar zoo stond. Ze popelde van onge duld om hem aan haar andere kennissen voor te stellen. „Morgenavond is er een fuif waar allerlei kennissen van me komen", zei ze. „Zul len we daar kaartjes voor ne men? Ik zou het erg prettig vinden, in jouw gezelschap daar heen te gaan". „Daar zou ik nog maar eens over denken", antwoordde Bert op de hem eigen koele manier. „Je zou wel eens tot dc conclusie kunnen komen, dat je bij het dansen weinig aan me had, weet je". Was dit alleen maar manne lijke onverschilligheid of was het zijn bedoeling haar een terechtwijzing te geven? Nog voordat Corrie het juiste antwoord op deze vra gen had gevonden, stond Bert stil, zei haar goedendag en draaide zich om. (Wordt vervolgd). van 9 t/m 15 Januari: van 17.008.45 uur. De maan gaat morgen te 10.26 onder en komt te 20.06 op. GOES De weddenschap met den duivel. „Het Nederlandsche Thea ter" heeft Zondagavond in het Schuttershof het tooneel- spel „De weddenschap met den dinvel", van P. A. Bruins- ma, opgevoerd. Dit goed ge schreven spel berust op een Bolswardsche legende volgens welke mr. Hidde Botes, die de beroemde koorbanken van den St. Martini vervaardigde, voor de teekening, die hij van een duivel in den persoon van een marskramer kreeg, iets liefs verpandde, dat hij in den loop van dat jaar ontvangen zou. En toen hem een dochter ge boren werd, eischte de mars kramer, die na een jaar op. Hidde Botes gaat dan met den duivel de weddenschap aan, dat zijn vrouw, die praten kan als Brugman, hem wel den mond zal weten te snoeren. In dit spel met zijn vele dramatische wendingen, ver vulde Vincent Berghegge de rol van den marskramer, en bewees daarin weer, een spe ler met buitengewone gaven te zijn. Alleen deze creatie was reeds een gang naar het Schuttershof waard. Jo v. d. Water speelde mr. Hidde Bo tes, eveneens een gave. realis tische figuur, die steeds wist te boeien. En Betty Vink, als zijn vrouw, was niet minder levenswaar en innig. Bets Vriesman, die als haar zuster optrad, deed dat met gratie en verve en ook Minoli, als gezel van mr. Hidde, maakte van rijn rol een hoogstaande creatie en was een waardig tegenspeler. Als geheel grime, regie en aankleeding inbegrepen gaf het Neder landsche Tooneel hier een voorstelling, die moeilijk te overtreffen zal zijn, en dat ook het publiek er zoo over oordeelde, bewees het applaus aan het einde van dezen mooi en avond, dat aangroeide tot een ware ovatie. H. van Benthem. 28; huissleutel (P 104) A. v. Sptun- der, Jodengang 30; heerenhoed, Bolier, Spuistraat 14; padvindersportem. m. inh., W. Meerman, Puntpoort6tr. 6; paar bruine beerenhandsehoerven. paar wanten (bruine) en rookerskaart. Vroom en Dreecmann, Dam: ring m. lipssleutel. no. 514, Provoost. Bur gerweidestraat 27; medaillon met foto, Beb Hoek, Lange Giststraat 30; groen wollen rechter handschoen, De Jonge, Dokstraat 7; platte schop. J. de Bruin, Selsweg 210; gekleurde L. Lievense, N. Vliss. weg 306; glacé heerenhandschoen, A, A. de Dreu. Burgerweidestraat 35: eenige postzegels van 1J cent, Van Sneveld, Krommeweele 13: koperen ring. J. de Jonge, Kinderdijk 72; paar dames handschoenen, Bentlng en Jutting, Dam; zilverbon, G. Harinck," Eigen- haardstraat 37; links bruine glacé dameshandschoen. L. P. Wiegard, Ro- traat 22: paar lederen wanten, J. Wïssekerfce. Bastion 7; bakkers- d, H. van Beveren, Gortstraat bankbiljetten. B. Gideonse, N. t. weg 372; blauw kinderwantje. Kozijn. Vlissingschestraat 17; grijze heerenhoed, H. Corstanje. Hee rengracht 26; hondenzweep, W. de Groot. Smidsbolwerk 8: grijze kinder- handschoen, H. Wouters. Noordweg 105; riek, J. Osté. Seisweg 15; bood- schapstasch met inh., M. Jocsse, Vlissingschestraat 28: glacé heeren handschoen, A. Rietveld. Motstraat paar wollen rose babywantjes, Wichmnn, Brnkstraat 4; zilver bon, MeJ. de fcijke, Verwer ij straat 4; plaatboorijzer. Van TielBerghuis, N. Vliss. weg autoped. H. Corbijn, Vliss. bolwerk 8: padvirrle-sriem met portem. met inh.. J. de Rijke, Brak straat 25: k inderwantje, A. Roste- Jacob Catsstraat S3; bruin meisjeskapje, J. Janse, Se r: eer s weg 54; donker roode dameswant. B. Knuyt, KI. Vlaanderen 49: twee le deren riempjes. Mevr. Duinker, Dam 4; koralen ketting, M. Brouwer. Veeescbesingel 262; rijwielslijklap. J. maar, Seisweg 74; ziverbon, Goedhart, N. Vliss. weg 305 (Sou burg). Inlichtingen aan het bureau van Politie op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag, tusschen 18 en 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 2