PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Sovjet-aanval N.O. van Kertsj begonnen. WOENSDAG 12 JANUARI 1944 SS/.?,". T^T SLTTTo 5" Zrj.°Hi£TZ Kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londeascbe Kaal 29 Redactie tel. 3521, Admlnistr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie UIT BLADZIJDEN Turfkade 15, teL 2863, na kantoortijd tel. 2475: Souburgi Kanaatstr. 45, tel. 234; Oostburg; Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskens: Dorpsstraat 35. tei 2L ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 121 ct., minimum per aaver- tentle J 2.05. BC abonnement speciale prUs. Kleine advertenties .(maximum 5 regels> 58 cent, dlenstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 CL meer. DIT NUMMER BESTAAT 187ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 9 TERRÉUBAANVALLEN OP SOFIA. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Dinsdag mede: Van uit het vijandelijke bruggenhoofd ten Noordoosten van" Kertsj is gisteren de ver wachte Sovjet-Russische aan val begonnen. De gevechten zijn nog aan den gang. Ons luchtwapen heeft ingegrepen in deze gevechten en 2 vijan delijke landingsbooten vernie tigd. Kustbatterijen der mari ne hebben bolsjewistische troe penonderkomens -»p het schier eiland Taman in brand ge schoten. Ten Zuidwesten van Dnje- propetrowsk heeft de vijand met verscheidene divisies, ge steund loor artillerie en vliegers, op een smal front aangevallen. Hij werd in harde gevechten door tegenaanvallen opgevangen. 55 vijandelijke tanks werden hierbij stukge schoten. Ten Noordwesten van Kiro- wogi.'d nebben onze troepen herhaalde aanvallen der bol sjewisten uiteengeslagen en in tegenaanval verscheidene verloren gegane plaatsen her overd. Bij den afweer van vijande- lijke aanvallen ten Zuidoosten van Pogrebitsjtsje zijn in ver bitterde gevechten 2 bolsje wistische bataljons vernietigd. Ten Zuidwesten van de stad hebben onze troepen opgeruk te vijandelijke gevechtsgroe pen, ondanks hardnekkigen tegenstand, teruggeworpen. In deze gevechten werden alleen al in het ressort van een in-, f anteriedivisie 31 bolsjewisti- sche tanks en 19 kanonnen vernietigd. In het gebied ten Westen van Berditsjef bleven vrij zwakke aanvallen der bolsje wisten zonder succes. Om Samay is ook Maandag gestreden. Ten Westen van Resjitza hebben onze formaties in zwa re gevechten, na afgrendeling van plaatselijke penetraties, haar stellingen gehandhaafd, tegenover den op breed front met superieure strijdkrachten aanvallenden vijand. In het gebied van Witebsk zijn hernieuwde doorbraakpo gingen der bolsjewieken mis lukt. Concentraties van den vijand werden door gecon centreerd artillerievuur uiteen geslagen. Bij de gevechten in het ge bied van Kirowograd heeft dei Brandenburgsche derde pant serdivisie, ondar leiding van generaal-majoor Bayerlein, zich bijzonder onderscheiden. dag weer in den sector ten Westen van Venafro verbitterd gestreden. Alle aanvallen van den vijand mislukten, deels werden zij in strgd op korten afstands uiteengeslagen. Een plaatselijke penetratie bij Cer- varo is afgegrendeld. In den middelsten en den Oostelijken frontsector zijn geen belang rijke gevechtshandelingen voor- gekomen. Duitsche torpedovliegtuigen hebben in de avondscheme ring van 10 Januari aan de Algerijnsche kust, een vijan delijk ravitailleerings-convooi aangevallen en treffers ge plaatst op 5 schepen met een tonnage van 32.000 ton. Waar genomen werd, hoe 1 trans portschip van 8000 ton zonk, het is waarschijnlijk, dat nog andere schepen vernietigd zijn. In de middaguren van 10 Januari en Maandagnacht heb ben Britsch-Amerikaansche| bommenwerpers terreuraanval- len ondernomen op het stede lijk gebied va-i Sofia. Door Duitsche en Bulgaarsche lucht verdedigingsstrijdkrachten werden volgens tot dusver ont vangen oerichten, 13 vijande lijke toestellen neergeschoten, waarbij verscheidene viermoto rige bommenwerpers. Het is waarschijnlijk, dat nog 9 vijan delijke vliegtuigen zijn ver nield. Maandagnacht hebben af zonderlijke Britsche storings vliegtuigen boven het Weste lijke en Noordelijke rijksgebied gevlogen. De dom van Aken vrijwel verwoest. Nadat de dom van Aken in den nacht van Zaterdag op Zondag opnieuw door het En- gelsche luchtwapen met bom men getroffen is, kan het eeuwenoude bouwwerk als vrijwel vernield worden be schouwd, zoo meldt de Dienst aus Deutschland. Den dag vóór Kerstmis werd de dom, die reeds eerder van Britsche aanvallen te lijden had, zeer zwaar beschadigd. De laatste aanval heeft de deelen van het bouwwerk, die tot dusverre gespaard waren gebleven, een ruïne herschapen. De propaganda-afdeellng van het Amerlkaan8che ministerie van oor log heeft oproepen uitgevaardigd tot de Amerlkaansche vrouwen, een plaats te nemen in het leger, ten einde mannen voor het front vrjj te krij gen. De Zweed6che gezant te Londen heeft b(j de Britsche regeering ge protesteerd tegen de schending van - Zweedsche souvereine gebied door In Zuid-Itallë is ook Maan- Britsche vliegtuigen op 6 Januari Jl. In de eerste dagen van Januari is de nieuwe lichting van den Nederland- hï, 2--Ibf.ldSdienll wederom opgekomen. De nieuwelingen marcbeeren het kamp Venray-Endepoel I 123 AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. Bij aanval op Midden- Duitsehland. Hoofdkwartier van den Führer, 11 Jan. (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht deelt mede. In de vroege ochtenduren van den llden Januari hebben Amerikaansche bommenwer pers eenige plaatsen in Mid- den-Duitschland aangevallen. Door den onmiddellijk begon nen Duitschen afweer konden de aanvallen niet geconcen treerd ten uitvoer gelegd wor den. Daarentegen werden vol gens de tot nu toe reeds be schikbare nog onvolledige rap porten door Duitsche jagers, jachtkruisers en batterijen luchtdoelartillerie boven het rijksgebied en de bezette bieden in het Westen Amerikaansche vliegtuigen, in hoofdzaak viermotorige bom menwerpers neergeschoten. Tegenover het buitengewoon groote verlies van den vijand aan vliegtuigen en bemannin gen staat volgens de tot nu toe ontvangen rapporten het verlies van de bemanningen van twee Duitsche jachtvlieg tuigen. Nog zeven bemannin gen worden vermist. Naar het D.N.B. nog meldt was het een sterke formatie Amerikaansche bommenwer pers, die de sedert October niet meer ondernomen poging heeft gedaan om zonder be scherming van eigen jagers, diep door te dringen naar midden Duitsch gebied. De aanval, die klaarblijkelijk ge richt moest worden op Mid- den-Duitsche steden, ontmoet te reeds boven zee en in het geheele te passeeren gebied, zeer sterken afweer van Duit sche formaties jagers en jachtkruisers. Hij werd daar door versplinterd, zoodat hij zich over verscheidene plaat sen verdeelde met relatief zwak effect. Bij het naderen en terugvliegen ontwikkelden zich verbitterde luchtgevech ten. Doodvonnis aan Ciano e.a. voltrokken. Het doodvonnis van het bij zondere gerechtshof dat het oordeel moet uitspreken over leden van den grooten fascisti- schen raad, is Dinsdagochtend kort na 9 uur door den kogel voltrokken aan de Bono, Ciano, Gottardi, Marinelli en Pares- chi. Twee priesers hebben den geheelen nacht bij de veroor deelden doorgebracht om hen op him naderend einde voor te bereiden. Vroeg in den ochtend werden de veroordeelden uit hun kerker „Dei Scalzi" ge haald en naar de plaats der te rechtstelling overgebracht.Hier baden de beide priesters met de veroordeelden een laatste gebed, waarna de terechtstel ling werd voltrokken. De invasieplannen. De plannen voor de offen sieve actie tegen het vaste land van Europa zijn nu in zulk een gunstig stadium ge komen. dat de geallieerde le gerleiding den datum, waarop de invasie zal worden uitge voerd, reeds heeft bepaald, zoo meldt de N.R.Ct. Dit heeft de Amerikaansche on der-staatssecretaris in het mi nisterie van marine James Forrestal verklaard. Aan deze tegenover een groot aantal journalisten gedane uitlating heeft de onder-staatssecreta ris nog toegevoegd: „Binnen kort zal ik u meer bijzonder heden over dit thema hebben te zeggen". Japansche torpedobooten hebben des nachts In de wateren van Bougain ville 3 vijandelijke torpedobooten CNF/NADHofmeeeter/Pax m zeer, zwaar beschadigd. De Duitsche hulpkruisers. Kapitein-ter-zee Weyher, commandant van den hulp kruiser „Orion", vertelt in den „Völkischer Beobachter", het een en ander over de oorlog voering met deze soort sche pen. De voornaamste taak van de hulpkruisers, zoo schrijft hij, bestaat niet in den strijd met vijandelijke oor logsschepen, maar in het hin deren van het geallieerde ra- vitailleeringsverkeer ter zee. Door vernietiging van koop- vaardijscheepsruimte wordt onrust in ae vijandelijke re gelingen gebracht en een aan zienlijke vlootsterkte is noo- dig voor de achtervolging van den hulpkruiser. Zoo wordt' een aanzienlijk getal belang rijke Anglo-Amerikaansche oorlogsschepen in alle deelen der wereld gebonden. Weyher geeft dan een schets van het tot zinken brengen van het gewapende Nieuw-Zeelandsche vracht schip „Turacina" in de Tas manzee, een der modernste en snelste koelschepeir, dat ge bouwd voor het verkeer op Engeland, op elke reic bijv. 10.000 ton boter kon laden. Een dergelijk succes kan niet alle dagen venvacht worden. Vaak moet 'n hulpkruiser we kenlang bij slecht weer krui sen, steeds in spanning, orrTdat men op een sterkeren vijand zou kunnen stooten, die aan de eigen actie een spoedig einde zou maken. De hulpkruiser heeft ook ander werk te verrichten, b.v. het leggen van mijnen in vij andelijke wateren. De opera ties in den Stillen Oceaan zijn begonnen met het leggen van, mijnen in de Haurakibaai, waarbij men de haven Auck land om zoo te zeggen onder de oogen van de Nieuw-Zee landsche luchtmacht naderde. Het eerste slachtoffer van deze mijnversperring was het 13.415 ton metende geallieer de schip „Niagara", dat een kostbare goudlading aan boord had. Maandenlang heeft deze versperring den geallieerden verliezen gebracht. Deze hulpkruiseroorlog be- teekent een belangrijke ont lasting van de Duitsche oor logvoering in Europa. Geheim bolsjewistisch bevel aan Tito's henden. Een geheim bolsjewistisch bevel aan de benden van Tito, waarin nauwkeurige instructies verstrekt werden tot het uit roeien van alle ongewenschte elementen, wordt door het blad ..Porunca Vremii" bestempeld als het minimumprogram van hetgeen de bolsjewisten inge val zij de overwinning beha len, met Europa voor hebben. Uit dit geheime bevel blijkt, zoo schrijft het blad, dat alles moet worden geliquideerd, dat niet behoort tot den intiemsten kring van de bolsjewistische machthebbers. Dientengevolge staat ook allen anglophielen zonder pardon hetzelfde lot te wachten als dengene, die als nationaal-socialisten sinds ja ren tegen het bolsjewisme en het jodendom vechten. Opening van de Fritz Scnmidt-Schule. De in de nabijheid van Doorn gelegen eerste eigen DAF-school van het Arbeits- bereich der N.S.D.A.P. in den Niederianden, is Zondag door Dienstleiter Ritterbusch opend. In nagedachtenis aan den het vorige jaar gestorven eer sten Leiter van het Arbeidsbe- reich der N.S.D.A.P. in den Niederianden, gaf Dienstleiter Ritterbusch de school den naam van Fritz Schmidt- Schule. ge- De eerste voorjaarsbode in Westfrles- land. Op Nieuwjaarsdag werd op een boerderij te Hoogwoud het eerste lammetje in 1944 geboren. Het doch tertje van den boer is natuurlijk dadelijk goede maatjes met 't diertje. CNF/Kuiper /Pax m De strijd in Italië. Een der voornaamste oor zaken van den betrekkelijk langzamen opmarsch der Anglo-Amerikaansche legers in Italië is, naar het Ameri kaansche ministerie van oor log heeft verklaard, de groot- scheepsche vernielingen do'or de Duitsche troepen, bg hun terugtocht naar net Noorden. Elke brug, elk pad, elke spoor weg, elke straatweg, elk ha venwerk wordt door de Duit- schers vernield. Nat. socialistische partyleiders bijeen. De districtspropagandalei der nat. socialistische bewe ging uit het geheele rijk zijn te Berlijn bijeengekomen op een werkconferentie. Rgksminister Speer gaf hier een overzicht van den stand der Duitsche bewapening, ter wijl groot-admiraal Dönitz het woord voerde over de oorlog voering ter zee en over de ko mende mogelijkheden van den duikbootoorlog. Generaal-veld- maarschalk Milch behandelde het onderwerp van den lucht oorlog, waarbij hij Duitsch- lands voortdurend toenemende afweerkracht in het middel punt van zijn uiteenzettingen Dlaatste. De generaal der in fanterie Jaschke sprak over de taak van het leger, behandelde daarbij diepgaand de militaire situatie en zeïde de komende ontwikkeling aan de fronten met vertrouwen tegemoet te zien. Tot slot sprak de rijkspropa gandaleider rgksminister dr. Göbbels. Hij schilderde den toestand, waarin het rijk zich jolitiek en militair aan het >egin van dit aan beslissingen zoo rijke strrjdjaar bevindt. De rede van den minister jaf den aanwezigen het gees telijke wapentuig, om de nat. socialistische gedachtenwereld steeds dieper in het bewustzijn van het Duitsche volk e ver ankeren en zoo ook politiek en moreel de voorwaarden te scheppen om, alle gevaren ten spgt, de kansen eener zekere Duitsche overwinning waar te nemen. De aanwezigen legden aan het slot van de vergadering een eenparige belgdenis af van de trouwr, de strijdvaardigheid en den vastberaden wil om te overwinnen. Op verzoek van minister-pre sident Quisling, heeft rijkscommis- ris Terboven, bij de Jaarwisseling, n goedkeuring gehecht aan de ijlatlng van een vrij groot aantal politieke arrestanten In Noorwegen»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1