Sovjet-landingspoging W. van Otsjakof verijdeld. -IoABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week of 2.42 per swartaai. per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct. T ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12» ct., minimum per adver- tentle 2.05. BC abonnement speciale prUs. Kleine advertenties Ster-(maximum 6 regels; 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie der dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 10 Ct. meer. DINSDAG 11 JANUARI 1944 DIT NUMMER BESTAAT 187ste JAARGANG BLADZIJDEN NUMMER 3 tscms De Bureaux van ons olaa «jn gevestigd te: Vlissinoen: Redactie en Administratie Walstr. 58-60, teL 10 (2 lijnen;. Redactie na kantoortijd tel. 578; Middelburg: Londensche 1 29, Redactie tel. 3521, Administr. tel. 3541; Goes: Redactie en Administratie Turfkade 15, teL 2863, na kantoortijd tel. 2475; Souburg: Kanaalstr. 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, tel. 102; Breskena; Dorpsstraat 35, teL 21. HARDE GEVEUHAEN BIJ POGREBISTSJE. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Maandag bekend: x2 Ten Westen van Ostjakof is een bolsjewistische landings- Y poging door eenheden der ma rine verydeld. fly) In het gebied van Kirowo- grad werden sterke vijande- 3aul lijlce aanvallen afgeweerd en isch de bolsjewisten in succesvolle tegenaanvallen teruggewor pen. Ten Zuiden en Zuidwesten van PogrebLstje zijn harde, wisselvallige gevechten met ij ka den verder oprukkenden vij and aan den gang. Een tijde- l\jk verloren gegane plaats U» werd in een tegenaanval her- overd en daarbij werd een bol- nen siewistisch bataillon vernie- tere "S0, De vijand beeft zware, aad bloedige verliezen geleden en een kanonnen verloren. U De laatste dagen heeft zich al_ bij de gevechten in dit gebied de 17de pantser-divisie, onder ri£-_ leiding van generaal-majoor lis, von der Meden, door stand ing. vastigheid en kranig uitge- Vrtpr/fo lao^nQanvnllAn hriTon. voerde tegenaanvallen bijzon der onderscheiden. Ten Zuiden en Westen van Berditsjef hebben onzé troe pen voor een deel in tegenaan. en val felle aanvallen der bolsje- 0. wieken uiteengeslagen en 31 vijandelijke tanks vernield. Het Duitsche luchtwapen heeft herhaaldelijk met sterke strijdkrachten op de zwaarte- er, punten ingegrepen in de ge- he vechten op den grond en con centraties en opeenhoopingen van tanks van den vijand doel- treffend met bommen be. stookt. Bij de bestrijding van het bolsjewistische ravitaillee- is, ringsverkeer werden 5 mate- •U, riaaltreinen vernield, acht an dere treinen beschadigd, •r- In het randgebied der Pri- pjet-moerassen is het tot plaatselijke gevechten geko- men met vijandelijke verken- ningsstrijdkrachten ten Wes ten van Nowograd, Wolynsk en Sarny. Ten Westen van Resjitza zetten de bolsjewieken hun aanvallen voort. In zware ge. vechten zijn ook Zondag alle doorbraakpogingen van de bol sjewieken mislukt. Plaatselijke penetraties werden afgegren deld. Ten Zuidoosten van Witebsk hebben onze troepen hernieuw, de krachtige aanvallen van den vijand afgeslagen. Het Zondag voor het ressort van één corpssector gemelde aan tal van 57 vernielde ta^ks is gestegen tot 71. In denzelfden corpssector zijn Zondag op nieuw 87 bolsjewistische tanks vernield. Ten Noordwesten van Wi tebsk hebben de bolsjewieken herhaaldelijk zonder succes aangevallen. Bij de zuivering van een boschgebied is een vrij sterke gevechtsgroep van den vijand vernietigd. Het Saksi sche grenadiersregiment 456, onder leiding van lt.-kol. Sa- cher, heeft zich hier bij de fevechten der laatste dagen ijzonder onderscheiden. In den Westelijken sector van het Z.-Italiaansche front zijn verscheidene plaatselijke aanvallen van den vijand in ons geconcentreerd artillerie vuur ineengestort. Aan het overige front ver liep de dag bij succesvolle eigen bedrijvigheid van stoot troepen, rustig. In de eerste ochtenduren van 9 Januari hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen scheepsdoe- len voor de Noordkust van Cyrenaica aangevallen. Op 4 koopvaarders van middelbare grootte werden verscheidene voltreffers geplaatst. Aange nomen kan worden, dat twee van deze schepen vernietigd zijn. Een eigen vliegtuig ging verloren. Ciano e.a. ter dood veroordeeld. Sinds 8 Januari heeft in het kasteel Vecchio in Verona voor het bijzondere gerechts hof het proces plaats gehad tegen de onderteekenaars van de door Grandi opgestelde mo tie voor de vergadering van den grooten fascistischen raad, die geleid heeft tot de bekende gebeurtenissen van den 25en Juli 1943. Met uit- zondering van Cianetti, die jaren tuchthuis kreeg, zijn al le beklaagden ter dood ver oordeeld. Van de 18 doodvon nissen zijn er 13 uitgesproken in afwezigheid van de beklaag den. De vijf aanwezige ter dood veroordeelden zijnMus solini's schoonzoon Ciano, de 4 Bono, Marinelli, Parchi en Gotthardi, Naar United Press meldt, zal Roosevelt In zijn Congresboodschap Dinsdag of Woensdag den algemee- nen arbeidsdienstplicht voorstellen. President Roosevelt zal begin van de ze week of de volgende week het begrootingsplan voor het belastingjaar 1945 indienen. Dit zal waarschijnlijk een totale som van 95 milliard dol lar omvatten. BEKENDMAKING. Het SS-Ersatzkommando Nleder- lande deelt mede: Met Ingang 15 Januari 1944 is het wederom mo gelijk als hulpzuster tot het Duitsche Roode Kruis toe te treden. Aan alle NederlandSche meisjes in den leeftijd van 20—30 Jaar, die de Duitsche taal begrijpen, wordt hier mede de gelegenheid geboden actief In lazaretten, ziekenhuizen of soort gelijke instellingen werkzaam te zijn Men kan zich melden bij: SS-Ersatz- lcommando Nlederlande, Korte Vij verberg 5, Den Haag; Nebenstelie Amsterdam, Dam 4; Nebenstelie Gro Frankrijk drievoudig geterroriseerd. Frankrijk is blootgesteld aan drie soorten Anglo-Ame- rikaansche terreur, aldus het regeeringsblad Moniteur. Door bombardementen heeft het land 21.000 dooden verloren en ruim 300.000 personen hebben schade opgeloooen. In de twee de plaats wordt het bendewe zen in het land van Anglo- Amerikaansche zijde gesteund en in de derde plaats worden de bezette Fransche koloniën economisch geplunderd. Tegen spotprijzen worden daar Fran sche spoorwegen, mijnen en industrieele ondernemingen door speciale bankgroepen op gekocht. Met het oog op deze situatie eischt het oogenblik van alle ware Franschen een heid en discipline. Aalmoezeniers voor de Ned. krijgsgevangenen. Naar het commissariaat voor de belangen van de voor malige Ned. weermacht op in formatie mededeelt, is door de autoriteiten toestemming verleend voor een behartiging van de geestelijke belangen der Nederl. krijgsgevangenen in Duitschland door Nederl. aalmoezeniers. Reed3 zijn eenige aalmoezeniers afge reisd zoo afgeloopen week drie R.K. geestelijken, die bin nenkort gevolgd zuilen wor den door drie protestantsche zielzorgens. Het ligt in de bedoeling alle kampen zoo geleidelijk van aalmoezeniers te voorzien. De luchtmachtder Japansche pingen, Heerestraat 46; NebenstelieI marine heeft op 9 Januari des och- Alkmaar. Langestraat 56; Neben- tends van 150 vijandelijke machines, stelle Heerlen, Saroleastraat 26: Ne-[die boven Rabaul vlogen, 52 toestel- benstelle Enschede, Hengeloschestr. 30. len neergeschoten. Verzending van levensmiddelenpakketten. Het voorlichtingsbureau van den voedingsraad schrijft: Bjj het samenstellen van een levensmiddelenpakket, dat een verre reis gaat maken naar verwanten of vrienden in werk- of krijgsgevangenen kampen moet er met verschil lende zaken rekening gehou den worden. De waar moet In de eerste plaats goed houdbaar zijn. Droog gebak, ka> ken, geroosterd brood (dunne snee tjes brood, door en door geroosterd) komen in goeden toestand over. Rog gebrood schimmelt vlug. Men kar het tegen gaan ooor sneden rogge brood aan weerszijden met azijn te bestrijken. Z.g. krijgsgevangenenbrood dat wel in cellophaan verpakt ver kocht wordt, blijkt niet altijd duur- zaam te zijn. Over het algemeen gaan de verlangens uit naar erwten, boonen, gortmout, havermout, meel of een ander bindmiddel, broodbeleg ging, winterharde groente of vruchten en kruiderijen. Een pot Jam, mits goed verpakt, komt goed over, even als smeerkaas. Een appel bij andere goederen verpakt, veroorzaakt schim mel. Appelen, uien, winterwortelen of selderi.knoilen kan men dan ook het beate afzonderlijk in pakketten verzenden. Uien blijken bijznoder ge liefd, daar men hiermede de voeding, die uit den aard der zaak weinig afwisseling biedt, smakelijker kan maken. Daarom zijn ook zeer In trek allerlei kruiderijen, of aromatische producten, zooals paprika, peper kerrysurrogaat, uienpoeder, Jus. bouillonblokjes en soeptabletten. Men moet oppassen met het verzenden van blikjes of bussen met ingedrukte deksel, door deuken tijdens transport kan het deksei er af springen er inhoud worden verstrooid. Het daarom géwenscht de deksels met leukoplast of plakband dicht te plak ken. Eveneens moet men voorzichtig zun met het zenden van pakken waschpoeder of andere poedervormlge producten. Gaan deze pakken kapot, dan kan de Inhoud de levensmiddelen, die erbij verpakt zijn, onbruikba maken. Een goede verpakking, die tegen een stootje kan is een eerste vereischte voor een goede overkomst. Groothandelaars in clandestiene goederen. De marechaussee te Assen heeft twee firmanten van een firma te Norg aangehouden, die op grootscheepsche wijze aan den zwarten handel deel namen en op deze wijze voor ettelijke tienduizenden guldens omzetten. Het waren de café houder H. H. te Norg en zijn compagnon de I. Zij verhan delden o.a. honderden aardap pelmanden, tientallen wagens op luchtbanden, een groot e hoeveelheid autobanden, land bouwmachines, honderden pakken spijkers, wagensmeer, koffie, boter, dakpannen, enz. Verschillende nota's naderden de 10.000 en enkele zelfs de 15.000. Voorts werden in deze zaak aangehouden de kellner B. en diens zwager K. W., eveneens te Norg, die den boer opgingen om boter en eieren voor de firma te koo- pen. Ook in het café van H. werd zwaar tegen de prijs- voorschriften gezondigd. Te gen enorm hooge prijzen kon men er borrels en gebakken spiegeleieren consumeeren. Bij een huiszoeking in het café werd in beslag genomen een groote voorraad spijzen en drank, bestemd voor den clandestienen handel. In be slag werd genomen 150 fles- schen wijn, een hoeveelheid jenever, champagne, sla-olie, 120 potten pruimen, een hoe veelheid eieren, sigaretten en koffieboonen. De kellner en zijn zwager zijn na verhoor op vr^je voeten gesteld. De beide firmanten zijn ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Assen. In het Apeldoorn- sche sportfondsenbad is de 11- jarige Rijk Bomhof, doordat lij b\j een sprong de plank te erg liet veeren, zoo ernstig met den bodem van het bad in aanraking gekomen, dat hij aan de gevolgen Is overleden. Aangeteekende stukken tot 200 gram. Aangeteekende zendingen in het binnenlandsch verkeer, al of niet met aangegeven gelds waarde, mits niet zwaarder dan 200 gram, mogen weer als voorheen ook andere za ken dan uitsluitend bescheiden en op papier, perkament of andere, soortgelijke, stoffen gestelde mededeelingen of be richten bevatten. Deze wijzi ging treedt 12 Januari in wer king. De overige onlangs gepubli ceerde beperkingen blijven van kracht. De teelt van tabak in 1944. De productiecommissaris voor den tuinbouw en de ooftteelt maakt bekend, dat tot 1 Maart 1944 vergunningen voor de teelt van tabak in het jaar 1944 kunnen worden aange vraagd. De teelt van tabak voor eigen gebruik kan tot een oppervlakte van één are zonder vergunning geschieden, met dien verstande, dat per gebruiksgerechtigde, dus per bedrijf, niet meer dan één are tabak zonder vergunning mag worden geteeld. Het teelen van tabak onder glas, anders dan voor het opkweeken van plan ten, is verboden. Voor het opkweeken van planten kan gebruik van glas gemaakt wor den tot 15 Mei 1944, doch hiertoe dient een afzonderlijke vergunning tej worden aangevraagd. Bij het aan vragen der teeltvergunning dient naast naam, voornamen en adres van den teler, tevens te worden vermeld de ligging van het perceel, waarop de teelt zal geschieden, de grootte van de te beteelen oppervlakte en voor het kweeken van plantmateriaal de oppervlakte glas. Deze teeltvergunnin gen kunnen worden aangevraagd bij den productiecommissaris voor den tuinbouw en de ooftteelt, Bezulden- houtscheweg 30, 's-Gravenhage. 60.090 kg. kool achterhaald. Een dezer dagen constateer de een controleur van den C. CX>. verdacht vervoer van een partij kool in het Noord- Hollandsch kanaal. Bij aan houding bleken de benoodigde vervoersdocumenten te ont- breken en bij aankomst te Amsterdam werd dan ook tot inbeslagneming van de circa 60.000 kg. groote partij over-; gegaan, vastgesteld kon wor- den dat de telers van de kool hun producten buiten de vei ling om, voor hoogen prijs' hadden verkocht aan een zgn. commissionnair, die op zijn beurt door bemiddeling van: eenige tusschenpersonen, de kool bleek te hebben doorver kocht aan een makelaarsfir ma, die moest leveren aan een buitenlandsche firma, even eens gevestigd te Amsterdam. Laatstgenoemde had de partij reeds doorverkocht aan zijn opdrachtgever. Een geheele kettinghandel kon dientenge volge aan het licht worden gebracht. Te Haarlem Is, 67 Jaar oud. overleden de heer J. G. P. Sabel, die vele Jaren voorzitter van het hoofd bestuur en algemeen secretaris der Nederlandscho reisvereeniging is ge weest. UITREIKING NIEUWE RIJVERGUNNINGEN ENZ. De secretaris-generaal van het departement van water staat maakt bekend, dat in het tijdvak van 15 Januari— 15 Februari a.s. nieuwe rijver gunningen en herkenningstee- kens voor motorrijtuigen zul len worden uitgereikt. Na 15 Februari 1944 zal het niet meer toegestaan zijn, de thans bestaande vergunningen en herkenningsteekens als gel dige documenten te bezigen bij het gebruik van een motor rijtuig. Deze vergunningen moeten worden bewaard en de herkennmgsteekens moeten op de motorrijtuigen bevestigd blijven, totdat deze door den rijksinspecteur van het ver keer worden opgevraagd. Er wordt nogmaals op ge wezen, dat streng de hand ge houden zal worden aan een zoo zuinig en doelmatig moge lijk gebruik van de nog be schikbare voorraden brand stoffen, banden en andere ma terialen. De voorwaarden daartoe door den rijksinspec teur van het verkeer aan de vergunning verbonden, moe ten strikt worden nageleefd. Het bovenstaande geldt niet voor de rijvergunningen en herkenningsteekens, welke vanwege den rijksinspecteur van het verkeer belast met de uitgifte van bijzondere vergun ningen, Kromme Nieuwe Gracht, Utrecht, worden uit gereikt. Petroleum voor koofedoeleinden Van 12 Jan. t/m 8 Februari 1944 geeft elk der met „17" genummerde bonnen van de onkaart U 215 voor kookdoel- einden recht op het koopea van één liter petroleum. In de week van 20 tot 25 December 1943 ia door Winterhulp Nederland een bedrag van 211.133.96 ontvangen. RAADHUIS TE LEIDEN. Ook voor het behoud van deze Nederlandsche cultuurwaarden strijden onze vrijwil» llgers. GL H Pm KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt me de: Iedere gezonde Nederlander, In leei'Uld van 1745 Jaar. kan zich aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor: de Waffen-SS, SS- Wachtbataljon In Amersfoort, Land storm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle nlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde- n etc. Personen, tusschen 1930 Jaar, die aanmelding8plichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens melden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in da Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd, zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Z(Jn ?choolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: ka* rakter, gedrag, prestatie. 17.1.44 9—14.00 uur Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 2; 18.1.44 912.00 uur Breda. Restau rant Modern, Markt; 1518.00 uur Den Bosch, hotel Noord-Brabant. Markt 45; 19.1.14 9—12.00 uur, Venio, Deutsche» Ha us. Eginundstr. 16; 1518.00 uur. Arnhem, café Royal; 20.1.44 9—12.00 uur. Hengelo, café Modern, Spoorstraat 18: 15— 18.00 uur, Zwolle, hotel GUtenbeek; :l 1.44 912.00 uur, Assen, Concert- huis a. d. Vaart; 1518.00 uur, Groningen, Heerestraat 46; 22.1.44 9 12.00 uur. Leeuwarden, Huizo Schaaf, Breedstraat; 23.1.44 9—14.00 uur. Amsterdam, Dam 4; 24.1.44 9 13.00 uur. Utrecht, N.V.-huis, Oudegracht 215; 25.1.44 9—14.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager. Leusdenveg; 26.1.44 9—14.00 uur. Den Haag. Dierentuin, Benoorrtenhoutsche- weg,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1