PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Offensief der Sovjets duurt voort. ABONNEMENTSPRIJS: 19 ct. per week ot i 2.42 per kwartaal. Franco per post 2.63 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 6 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Per m.m. 12» ct., minimum per adver tentie 2.05. Bv abonnement speciale prijs. Kleine advertenties (maximum 5 regelaj 58 cent, dienstaanvragen en dienstaanbie dingen 50 ct. „Brieven of adres Bureau v. <L Blad" 10 ct. meer. ZATERDAG 8 JANUARI 1944 DIT NUMMER BESTAAT 187ste JAARGANG UIT 4 BLADZIJDEN NUMMER 6 De Bureaux van ons blad zijn gevestigd te: viissingen: Redactie en Administratie Walstr. 5S-60, teL 10 (2 «jnen>, Redactie na kantoortijd teL 578; Middelburg: Londensche Kaal 29 Redactie teL 3521, Admlnistr. teL 3541; Goee: Redactie en Administratie Turf kade 15, teL 2863, na kantoortijd teL 2475; Souburg: Kanaalstr. 45, tel. 234; Oostburg: Redactie en Administratie Breedestraat 45, teL 102; Breskene: Dorpsstraat 35, teL 2L ZWARE STRIJD ROND KIROWOGRAD. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Vrgdag bekend In den sector van Kirowo- grad heeft de vijand zijn druk versterkt. Aanvallen van ster ke formaties infanterie en tanks konden met steun van het luchtwapen aan beide zg- den der stad opgevangen wor den, waarbij 51 tanks werden vernield. Ten Noorden van de stad hebben onze troepen de bolsjewieken in een tegenaan val teruggeworpen en 30 ka nonnen buitgemaakt. De vij and leed zware verliezen aan menschen en materiaal. Ook ter weerszijden van Berditsjef duren de zware, wisselvallige gevechten met numeriek sterkere vijandelijke strüdkrachten voort. Ten Westen van Propoisk zfn op verschillende plaatsen aanvallen der bolsjewieken mislukt met zware, bloedige verliezen voor den vijand. Bij Witebsk hebben onze troepen tegenover hernieuwde sterke bolsjewistische door braakpogingen weer een vol ledig afweersucces bereikt en 49 vijandelijke tanks vernie tigd. Aan de rest van het Ooste lijke front zijn slechts ge vechtshandelingen van plaat selijke be teekenis voorgeko men. In het Westelijke deel van het Zuid-Italiaansche front zijn ook Donderdag verschei dene aanvallen van den vijand met sterken steun van artille rie en tanks mislukt. Een plaatselijke penetratie werd afgegrendeld. Een penetratie- plek ten Noordwesten van Mignano werd in tegenaanval opgeheven. In de overige sec toren verliep de dag bij plaat selijke gevechtsactiviteit rus tig. Duitsche motortorpedoboo- ten, onder leiding van den kapitan-leutnant Karl Müller, hebben op 6 Januari een aan val gedaan op de Britsche convooiwegen aan de Zuid westelijke kust van Engeland. Zij brachten van een krachtig beveiligd convooi 5 schepen met 12.500 brt. en een bewa kingsvaartuig tot zinken. An dere schepen werden met tor pedotreffers beschadigd. De Duitsche formatie liep voltal lig en zonder schade haar steunpunt binnen. Duitsche jagers hebben bo ven den Atlantischen Oceaan een groot Britsch vliegtuig van het type Sunderland doen neerstorten. Luchtverdedi gingsstrijdkrachten schoten boven de bezette Westelijke gebieden 7 Britsche laag vlie gende toestellen neer. Donderdagnacht hebben en kele Britsche bommenwerpers plaatsen in ht Rijnsch-West- faalsche industriegebied aan gevallen. De Sovjets probeerden ook Donderdag het geheele front van Nikopol tot Witebsk in beweging te brengen, zoo schrijft Martin Haïlensleben, de militaire correspondent van het D.N.B., in zijn beschou wing over den toestand, en hg vervolgt: Het offensief van de Sovjets duurt voort. Op beni ge plaatsen evenwel, waar de Duitsche afweer door sterke tegenaanvallen het den bolsje wieken uiterst moeilijk maakt, stokt de 'vijand. Zoo ook op het oogenblik in den sector vlak bij Sjitomir. Hier wordt weer de oude ervaring beves tigd, dat de ruimte van "het Oostelijke gebied met zijn slechte wegen den aanvaller meer in het nadeel is dan den verdediger. Daar komen de zware verliezen bij, die de bolsjewistische stormdivisies moeten incasseeren. meeren- deel3 eliteformaties, die, nu ge decimeerd, worden aangevuld door minder strijdvaardige troepen. In ieder geval rekent men aan Duitsche zijde op een voortzetting van den grooten aanval der Sovjets en heeft men dienovereenkomstig zijn maatregelen genomen. De zwaartepunten liggen op het oogenblik ten Zuiden van de opgegeven stad Berditsjef en ten Zuidwesten van Bje- lajaZerkof. Op beide punten stuurt de bolsjewistische lei ding nieuwe divisies in den slag. haar taak is blijkbaar, meer ruimte te verschaffen aan het offensief naar het Zuiden. Parallel hiermede loo- pen Sovjet-aanvallen uit shet gebied van Tsjerkassy en Ki- rowograd, waar ten Oosten van de stad hevige gevechten gaande zijn. In het Noorden van den _rooten deuk van Sjitomir zetten de bolsjewieken hun druk in de richting van Ro- kitno voort. Daarentegen mis lukten hun aanvallen ten Westen van Propoisk onder zware bloedige verliezen. Ook de stormloop der Sov jets op de Duitsche linies in het gebied WitebskNewel duurt voort. Om de plaats Wi tebsk wordt hard gevochten. Plannen met Duitschland. De „Daily Mail" publiceert een in drie artikelen samenge vat plan van een „politieken deskundigen waarnemer", dat zich bezighoudt met de vraag, hoe men Duitschland in geval van een overwinning der ge allieerden behandelen moet. Volgens dit plan moeten de regeeringen van de Sovjet- Unie, Groot-Brittannië en de Ver. Staten lgsten opstellen van verantwoordelijke Duit sche persoonlijkheden. Deze moeten „levenslang en door bijzondere met de Sovjet-Unie te maken afspraken naar Si berië verbannen worden". De Duitschers zouden als „moord lustige geesteszieken" behan deld moeten worden. De „Daily Express", die zich met hetzelfde onderwerp be zighoudt, is van meening, dat men de Duitschers, ingeval men Duitschland in dezen oor log zou overmeesteren, „in een dwangbuis" moet stoppen. Dan kan men aldus het blad, ermede beginnen, „den kwa den geest uit te drijven". Harde afweer ook In het gebied van Leningrad. Dicht bijeengehurkt in een sneeuwkuil, die slechts weinig be schutting biedt tegen granaatsplinters en den ijzigen wind, werden deze grenadiers door een sneeuwstorm verrast. Zij wachten thans op het bevel tot den tegenaanval. PK 8chür«r/Atl/M.P m DR. GöBBELS OVER DE PROBLEMEN VAN DEN V LUCHTOORLOG. Het jongste artikel van rijksminister dr. Göbbels in „Das Reich" is gewijd aan de problemen van den luchtoor log. Na erop gewezen te heb ben, dat de vgandelijke aan vallen overdag en 's nachts het Duitsche oorlogsmoreel willen treffen, daar waar het, naar.de meening van den vij- and het kwetsbaarste is, nl. bg de vrouwen en kinderen, schrijft dr. Göbbels: Deze aanvallen vormen een typisch Engelsche methode van oorlogvoeren, die door de Britten eeuwenlang is toege past in den strijd tegen kolo niale volken en thans toege past wordt tegen de zeer be schaafde volken van het Eu- ropeesche continent. Vervolgens wijst de minister erop, dat het telkens van de betreffende volken Rfhangt, of de Erigelschen daardoor hun doel bereiken. Toonen d zich zwak, dan zijn zij verlo ren, blijven zg daarentegen sterk, dan faalt na een zeke ren tijd deze methode en loopt zij dood. Een voorbeeld van de eerste mogelijkheid is 1918, een voorbeeld voor het twee de 1943. Dezen keer toont nie mand zich geneigd om voor de terreur der Engelschen te bukken. De gevolgen van de ze houding zijn onvermijdelijk en zullen zich dan doen gel den, wanneer de Engelschen definitief hebben moeten in zien, dat hun methode tot geen resultaat leidt, in tegen deel een dienovereenkomstige tegenactie in het leven roept, hetgeen, naar dr. Göbbels ver klaarde, in het onderhavige geval ook het geval zal zijn. Terreur, zoo schrijft dr. Göbbels, heeft alleen dan uit werking, wanneer ze eenzgdig wordt toegepast. Wordt deze terreur echter beantwoord met een hardere en vastbera dener terreur, dan is ze wel dra tot mislukken gedoemd. De verdere ontwikkeling van dezen oorlog zal dit weer eens bewijzen. De minister legt vervolgens nogmaals den nadruk op de psychologische uitwerking van de vgandelijke luchtterreur. Zoolang de mensch zijn bezit nog zijn eigendom kan noe men, zoekt hij naar mogelijk heden om dit te behouden. Dit vervalt echter op het mo ment, waarop hij het verliest. Zijn houding tegenover den oorlog wordt daardoor niet toegeeflijker, doch alleen maar va^beradener. Wanneer ie mand wil en alles in het werk stelt, dat wij den oorlog win nen, dan is het zeker wel de gene. die door bommen alles heeft verloren. Want hij weet zeer goed. dat hij alleen in het geval van een overwinning weer op een vervanging van zijn bezit kan rekenen. De slachtoffers van den luchtoor log zijn derhalve de voorstan ders van de meest radicale wijze van oorlogvoeren. De vijand kan zich de moeite besparen, tot het Duitsche volk over den luchtoorlog te spreken, want deze spreekt voor zichzelf. Hier wordt de vgandelijke laagheid alleen met haat beantwoord. Typi sche staaltjes van Engelsch- Amerikaansche luchtterreur doen het overige, zooals bijv. het feit, dat de Britsche pilo ten op 24 December vroeg in den ochtend op Berlijn bom men met een langen ontste- kingstijd neerwierpen, die zoo waren afgesteld, dat zij pre cies op Heiligenabend moesten ontploffen. Met elk verslagen volk in dezen oorlog, zoo schrijft dr. Göbbels, heeft het Duitsche rijk na de overwin ning medelijden gevoeld, zoo als met Frankrijk. Engeland heeft deze gezindheid van het Dè vgandelgke vliegtuig- verliezen. Duitsche zeestrgdkrachten, afweergeschut van koopvaar ders en marine-afweergeschut hebben boven de wateren en den vastelandsgordel der on der Duitsche heerschappij staande Europeesche kusten in den loop van het vorige jaar 1174 vgandelgke vlieg tuigen neergeschoten. Ook de Duitsche duikbooten hebben hieraan deel gehad. Nieuw geallieerd offensief in Zoid-Italië Martin Haïlensleben, de mi litaire correspondent van het D.N.B., schrijft over den toe stand aan het Zuid-Italiaan- sche front: Uit de krachtiger wordende gevechtsactie op beide vleu gels van het front, alsmede uit de concentraties van artil lerie en pantserformaties dicht bij het front door de Engel schen en Amerikanen, valt op te maken, dat de vijandelijke leiding het tijdstip voor de opening van een nieuw alge meen offensief voor gekomen houdt. Vooral echter duidt hierop de omstandigheid, dat zoowel het vgfde alsook het achtste leger nieuwe reserve formaties naar de gevechtsli nie sturen. Geallieerde noodlandingen In Zweden. In verband met de talrijke noodlandingen van geallieerde vliegtuigen in Zweden gedu rende de laatste dagen, schrijft „Aftentidningen": „Zweden heeft zoo langzaam aan een geheel geallieerd luchteskader. Het meerendeel der vliegtui gen, die een noodlanding ge maakt hebben, is echter min of meer verwoest. Het gezamen lijke aantal der geïnterneerde geallieerde vliegers bedraagt rond 200 man". Donderdagochtend heeft we derom een Britsche bommen werper een noodlanding ge maakt op Zweedsch gebied en wel nabg de havenplaats Kal- mar. Kort na de landing ging de machine in vlammen op. De bemanning bestond uit Ca- nadeezen. Zij vertelden, dat hun toestel had deelgenomen aan den aanval op Stettin. Moordaanslag te Palemig. In het gehucht Palemig, gem. Schaesberg, werd Maan dagavond rond middernacht een moordaanslag gepleegd op mevr. S., die mislukte. Naar de vrouw mededeelde, was de 32-jarige J. uit Heer len de dader. Dinsdagmorgen vond men zijn lijk op de spoor baan. Vermoed wordt dat de man zelfmoord pleegde. Duitsche volk door de lucht terreur definitief verspeeld. De vergelding mag uitvallen zooals ze wil, zij zal in Duitschland geen greintje me delijden doen ontstaan. Op nieuw komt de minister tot de conclusie, dat de vgande lgke luchtterreur het Duit sche volk geestelijk niet meer kan deren. Deze terreur maakt ons niet zwakker, doch alleen maar sterker. Wat zij ons aan materieele schade berokkent, kan, voor zoover het voor den oorlog belangrijk of beslissend voor den oorlog is, in korten tijd hersteld worden. Alle an dere vernielingen zullen be- hooren tot een van onze eer ste taken na den oorlog. Reeds thans zijn onze beste architecten met den weder opbouw van onze vernielde steden bezig. Is de overwinning eenmaal behaald, dan bestaat er voor ons geen probleem meer, dat niet opgelost zou kunnen wor den, daar wij het moeilijkste reeds opgelost hebben, be sluit dr. Göbbels. Moordaanslag Woensdagavond ongeveer half elf is op het stadionplein te Amsterdam een aanslag gepleegd op een in die omge ving wonenden leeraar. Deze was dien avond op de school, waaraan hg verbonden is, tweemaal opgebeld, doch tel kens als hij zich aan het toe stel meldde, ontving hij geen antwoord. Waarschijnlijk heeft de pleger van den aanslag den leeraar van de school in de van Baerlestraat gevolgd en eerst op het Stadionplein kans gezien, zijn daad te velvoeren. Met een zwaar voorwerp gaf hij zijn slachtoffer een klap op het hoofd, waardoor een groote wonde ontstond. Niet temin kon de leeraar nog zijn huis bereiken en een zij het eenigszins vaag signa lement van den dader geven. De beweegredenen van den overval ligt in het duister; politieke redenen worden uit gesloten geacht. Moordenaars pleegden oolc inbraken. Naar wg vernemen zijn de verdachten van den moord op de 71-jarige mevrouw N. van Campen aan de Steinlaan te Hilversum, de 23-jarige P. W. R. en de 22-jarlge w. A. van der S., beiden wonende aan den Middenweg aldaar. Zij hebben thans aan de recher che bekend, ook schuldig te zijn aan de inbraak, welke op 21 December jl. in een per ceel aan den Middenweg, dus vlak bij de woning der gear resteerden, is gepleegd. Door het vernielen van een ruit zijn zij op een moment, dat zij wisten dat de bewoners afwe zig waren, binnengedrongen- De buit bestond o.a. uit een bontmantel, Perzische kleeden, zilveren voorwerpen en siera den. Zij hadden dezen buit ver kocht aan een Hilversumschen winkelier, voorgevende, dat zij opdracht hadden van een ken nis om een gedeelte van diens inboedel te verkoopen. Een groot deel van het gestolene kon door de recherche worden achterhaald. Het vermoeden bestaat, dat zij zich aan nog meer inbraken e.d. hebben schuldig gemaakt. KEURINGEN. Het S8-Ersatzkommando deelt me de: Iedere gezonde Nederlander, la den leeftijd van 1745 jaar, kan zich aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor: de Waffen-SS, SS- Wachtbataljon in Amersfoort, Land storm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS Ri Nederland. Tijdens de keuringen worden alle nlichtlngen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len etc. Personen, tusschen 1930 Jaar, die aanmeldlngsplichtig ziin voor de te werkstelling. kunnen zich eveneent aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een Jaac diensttijd, zün geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zfjo schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zUn: ka rakter, gedrag, prestatie. 17.1.44 9—14.00 uur Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 2; 1.44 g12.00 uur Breda, Restau rant Modern, Markt; 1518.00 uur Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45; 19.1.44 9—12.00 uur, Venlo, Deutsches Haus. Egmondstr. 16; 1518.00 uur, Arnhem. café Royal: 20.1.44 9i2.00 uur. Hengelo, café Modern. Spoorstraat 18; 13— 18.00 uur, Zwolle, hotel GIJtenbeek; I.I.44 912.00 uur. Assen. Concert huis a. d. Vaart; 15—18.00 uur. Groningen, Heerestraat 46: 22.1.44 9 12.00 uur. Leeuwarden. HuLse Schaaf, Breedstraat; 23.1.44 914.00 uur. Amsterdam, Dam 4; 24.1.44 9 •13.00 uur. Utrecht, NV.-huls. Oudegracht 245: 25.1.44 9—14.00 uur, Amersfoort. PoL Durchgangslager. Leusderweg; 26.1.44 9—14.00 uur. Den Haag, Dierentuin, Benoordenhoutsche- re g.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1944 | | pagina 1